NIEUW m De samenstelling van het kabinet-Schermerhorn Herstel van het gezinsleven een eerste eisch Oproep van Aartsbisschop en Bisschop Morgen wordt de nieuwe Volkenbond oor IER iTEN [nten GEN MAANDAG 25 JUNI 1945 Een combinatie met nieuwe mannen zonder partijgangers Levensbijzonderheden over de nieuwe ministers De Belgische crisis geboren „Vastbesloten om de komende geslachten voor Jen geesel van den oorlog te behoeden"... Toekomstige rantsoenen zien er best uit Het Roode Leger „Het sterkste en modernste ter wereld" maar atiëti ng AGD stad au de blad ER"? NEEL AAR U in- c staan is StrompeL Wijdeman nge kunt weer jeste; ver- Is. elijlcs van: Bespreekt ia/m ORCING TEL 14S7 Keuze uit 1 van Juni oemkool-, jen. Even- pn Witlof bevelend. )ER Czn. Niedorp 13000 14.000 15.000 16.000 17 000 18.000 19.000 20 000 41e JAARGANG - NUMMER 1866a NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Het nieuwe Kabinet is Zaterdag door de Radio bekend gemaakt In den vorm van d€ volgende officieele mededeeling: „De beide door H.M. de Koningin aangewezen formateurs, prof. ir. W. Schermerhorn en W. Drees, hebben hun taak tot.een goed einde gebracht. Het ministerie, welks opdracht was samengevat in de woorden herstel en vernieuwing, bestaat uit: 1. Prof. Ir. W. SCHERMERHORN, voorzitter van den Raad van Ministers, tevens belast met de algemeene oorlogvoering van het Koninkrijk 2. Mr. E. N. VAN KLEFFENS/ minister van Buitenlandsche Zaken 3. Mr. J. H. VAN ROYEN, minister zonder portefeuille, 'waarnemend minister van Buiten landsche Zaken 4. Mr. J. MEYNEN, minister van Oorlog 5. Ir. J. G. DE BOOY, minister van Marine 6. Prof. Dr. J. H. A. LOGEMANN. minister van Overzeesche Gebieden 7. Dr. L. J. M. BEEL, minister van Bimiënlandsche Zaken 8. Mr. H. A. M. T. KOLFSCHOTEN, minister van Justitie 9. Prof. Mr. P. LIEFTINCK, minister van Financiën 10. Ir. H. VOS, minister van Handel en Nijverheid 11. Ir. S. L. MANSHOLT, minister van Voedselvoorziening, Landbouw en Visscherij 12. Ir. J. G. DE BOOY, minister van Scheepvaart ad interim 13. Prof. Dr. G. v. d. LEEUW, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 14. W. DREES, minister van Sociale Zaken 15. Dr. Ir. J. A. RINGERS, minister van Openbare Werken 18. Ir. T. S. G. J. M. VAN SCHAIK. minister van Verkeer en Energie .Het nieuwe Kabinet zal Maandag 25 Juni worden beëedigd, de eerste zitting heeft plaats op Dinsdag 26 Juni; H.M. de Koningin is voornemens op Woensdag 27 Juni, des avonds 8 uur het nieuwe Kabinet bij het Nederlandsche Volk in te leiden, door een toespraak voor de Radio Daarna zal de nieuwe Minister-president, prof. Schermerhorn, spreken." teit te Groningen; daarvóór was hij Hervormd Predikant. Hij is 55 jaar. W. Drees is een bekende figuur in de S.D.A.P. en in he illegale werk der oude partijen; *hy was geruimen tijd gijzelaar en trad vroeger op den voorgrond als wethouder van Den Haag en leider van de S.D.A.P.-fractie in de Tweede Kamer. Hij is 58 jaar. Dr. ir. J, A. Ringers is een krachtige per soonlijkheid op het gebied van de uitvoering van groote openbare werken. Hij was in den bezettingstijd gemachtigde voor den Wederop bouw, heeft geruimen tijd In een concentratie kamp doorgebracht en had zijn functie voor den Wederopbouw juist dezer dagen hervat. Rij is geboren te Alkmaar in -1885. dus 60 jaar. Ir. T. S. van Schalk is sinds vele jaren di recteur van de Algemeene Kunstzijde Unie. Hij behoort tot de vooruitstrevende figuren in de Katholieke Werkgeversbeweging. Hij is 57 j. Prof. ir. Schermerhorn is hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. H'ij heeft een. groote rol gespeeld in het Verzet en is thans voorziter van de Nederlandsche Volksbeweging. Hij is 50 jaar en geboren in Akersloot. Mr. E. N. van Kleffens is minister van Bui tenlandsche Zaken geweest bijna zonder onder breking vanaf het kabinet-De Geer, dat in den zomer van 1939 optrad. Rij heeft een eervolle diplomatieke carrière achter den rug. Hij is 50 jaar. Mr. J. H. van Roljen is geboren m 1905 te Istanboel in Turkije. Hij studeerde rechten te Utrecht en promoveerde tot doctor op een Volkenrechtelijk onderwerp. Na een eervolle diplomatieke carrière werd hij In 1939 chef van de afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van Buitenlandsche Zaken, als opvolger van den heer van Kleffens, die toen minister werd. De heer van Roijen is driemaal gevangen genomen door de Dultschers en woonde ook de conferentie van San Fran cisco bij. Mr. J. Meynen was vroeger o.a. werkzaam als secretaris bij de Phillpsfabrieken en was secre taris-generaal bij het departement van alge meene oorlogvoering onder leiding van prof. Gerbrandy. Hij is 44 jaar. Ir. de Booy was bij de Marine en lid van de directie van de Kon. Ned. Petroleummaatschap- pij. Hij was minister in het afgetreden kabinet. Hij is 60 jaar. Prof. dr. Logemaan is hoogleeraar aan de Hoogeschool te Batavia in het Indisch admini stratief en Staatsrecht. Rij Is vijf jaar gijzelaar geweest. Hij is^ 53 jaar. Dr. L. J. M. Beel was hoofdambtenaar bij de gemeente Eindhoven en werd minister in het kabinet-Gerbrandy, dat kort na de bevrijding van het Zuiden optrad. De heer Beel is ge boren in 1902. Hij studeerde aan de R. K. Universiteit, waar hij, na verschillende func ties te hebben bekleed, in 1935 zijn doctoraal haalde. Rij was laatstelijk advocaat en procu reur te Eindhoven, nadat hij in 1942, bij het optreden van den N.S.B.-burgemeester aldaar, zijn functie bij de gemeente had neergelegd. Mr. H. Kolfschoten is sinds verscheidene ja ren een der secretarissen van de R. K. Staats partij en directeur van het Dr.Schaepmanhuis. Als secretaris van diverse belangrijke commis sies had hij een groot aandeel in de ontwikke ling van het groote staatkundige werk. dat theoretisch en practisch door de Partij is ver richt. Hij is in 1903 te Arnhem geboren. Prof. mf. P. Lleftüick is hoogleeraar in de •conomie, bijzonder van het crediet-, geld- en bankwezen, aan de Handelshoogeschool te Rot terdam. Rij was eenigen tijd redacteur van de C. H. „Nederlander". Hij is 43 jaar. Ir. H. Vos was ingenieur bij den Octrooiraad •ndirecteury van het Wetenschappelijk bureau der S.D.A.P. Hij is de samensteller van het Plan van den Arbeid en 41 jaar. Ir. Mansholt is 36 j*ar en geboren te Gro ningen, waar zijn vader eeh bekende figuur was in de S.D.A.P. en o.a. lid van Gedepu teerde Staten. Ir. Mansholt studeerde aan de Koloniale Landbouwschool te Deventer en vertrok toen naar Indië, waar hij drie jaar werkte op een theeplantage in de Preanger. Hij vestigde zich na zijn repatrieering in de Wieringermeer. waar hij een boerderij beheer de en actief in de politiek wekte. Hjj bekleed de een belangrijke plaats in het Ondergrond- sche werk, was commandant van de B.S .en deed zeer veel voor de voedselvoorziening van de groote steden en van de kampen in Vught en Amersfoort. Hij was den laatsten tijd waar nemend burgemeester van de Wieringermeer en behoort tot de persoonlijke vrienden van dan nieuwen premier. Prof, dr. v. d. Leeuw is hoogleraar in de ge- ■g»jfcÉgj|Kjg&g «■*--»**' De Belgische Koning heeft door bemiddeling van den voorzitter van de Kamer en den Senaat een boodschap tot de Partijleiders van het Parlement gericht. Koewei deze verklaring niet inhoudt, dat de Koning aftreedt, is toch een ontspanning in de atmosfeer ingetreden. Als Minister-president van een door de Ka tholieken te vormen interimkabinet wordt ge noemd de heer Ganshof van der Meersch, hoofd van de Militaire Rechterlijke Macht, die op het oogenblik nog in Salzburg vertoeft. Heden, Maandag, zou „een belangrijke poli tieke. verklaring" van den zegsman van Ko ning Leopold te verwachten zijn. Deze aan duiding werd gegeven, nadat de Belgische am bassadeur te Londen een onderhoud had gehad met Koning Leopold te Sankt Wolfgang. In dezen stap ziert men te Brussel de eerste openlijke aanwijzing van officieele Britsche bezorgdheid over de Belgische koningscrisis. PRINSES JULIANA NAAR CANADA H, K. H. Prinses Juliana is naar Canada ver trokken ,om haar drie dochtertjes te gaan halen en officieel afscheid te nemen van Canada. nieiuae mannen Dit nationaal kabinet „van herstel en vernieuwing" moet men uit den aard der zaak niet naar ouden trant beoordeelen en tegemoet treden. Het is uit denzelfden aard geen kabinet, dat steunt op partyen, zeker niet op partijen als zoodanig. Daarom was het ook zoo onjuist, dat indertijd m een der bla den werd opgemerkt, dat de formateurs „uiter aard" in den kring der Volksbeweging en der S.D.A.P. naar hun medewerkers zochten. Dat was „uiteraard" niet zoo, nademaal de op dracht luidde, een „nationaal" kabinet samen te stellen, al kroop het bloed natuurlijk ook in dit geval waar het niet gaan kon. Dit maakt met name de verantwoordelijkheid voor be kende partijfiguren uit de S.D.A.P. niet ge ring. Wij willen dit nieuwe gezelschap niet zien als een politieke openbaring, maar als een verzameling Nederlandsche mannen, allen onderlegde en bekwame, deels zelfs krachtige figuren, die recht hebben op ons vertrouwen, nu zij in een onheilzwangeren tijd vol moeite en zorg en onzekerheid op alle gebied, 't aan durven, het roer van Staat in handen te ne men. Wij vermeten ons niet, in een verloren oogenblikje even een gefundeerd oordeel, laat staan een veroordeel, uit te spreken over op zet en plannen van deze combinatie, waar de formateurs d^ie weken hebben noodig gehad, om tot deze oplossing te geraken. Nadere bij zonderheden zullen moeten worden afgewacht en hoewel een program niet beoordeeld kan worden zonder te weten, wie het zal uitvoe ren, kan men nieuwe bewindsmannen niet be oordeelen -êonder te weten wat ze van plan zijn. „Herstel en Verfiieuwlng" staan hun vaandel. Maar die. twee woorden zeggen op zichzelf natuurlek nog niets. Wy wachten de plannen en programpunten echter met ver trouwen af. Zoover de staat van dienst van de meerendeels werkelijk „homines novl", nieuwe mannen, het mogelijk maakt, geloovefl wy te mogen zeggen, dat hier stuk voor stuk bekwame menschen gaan optreden, van wie voor de toekomst in den veelal verlangden nieuwen geest veel mag worden verwacht. In meer dan één opzicht moet dit nieuwe kabinet trouwens gezien worden als een overgangs kabinet naar hopelijk dichtbije toekomst, dia immers ook „herstel" van gezonde constitu- tioneele verhoudingen moet brengen, zoo snel dit mogelijk is. Die verhoudingen n.I., waarin het kabinet weer zichzelf bij het volk inleidt, door zyn verschijning voor een echte Volks vertegenwoordiging. Er zijn natuurlijk nog verschillende algemeene en bijzondere dingen in verband met deze formatie op te merken, wy volstaan vandaag met dit; dat wij ons verheugen over de bijzondere zorg, die blij kens de instelling van een afzonderlijk depar tement ten koste wordt gelegd aan Voedsel voorziening, Landbouw en Vissehery; dat wij met vreugde een drietal Katholieken in het kabinet begroeten (de verhouding 3 op 16 is niet royaal) en byzondere kracht en wijsheid afbidden voor den jeugdigen bewindsman van Justitie, die een reuzentaak op zijn schouders ziet gelegd in dezen tyd. nu zooveel onkruid tiert op het terrein van het Recht en dat wij van het beleid der belde socialisten, die de economische en sociale belangen verzorgen, in meer dan één opzicht den vollen zin voor de werkelijkheid verwachten, in harmonie en eens gezindheid vooral- met den nieuwen bewinds man van Financiën! Indien de grodslagen van het oude socialistische plan van den arbeid juist hier mogelijkheden bieden voor het ver wezenlijken van „nieuwe didngen" (Rerum novarum!), welke vroeger zoo vaak verguisd zijn. dan staan wij als Katholieken daar niet onwennig, maar vol verwachting tegenover. Op 28 Juni 1919 kwam het Vredesverdrag van Versailles tot stand, dat leidde tot de stichting van den Volkenbond. Op 26 Juni 1945 25 jaar later wordt de nieuwe Vol kenbond geboren! Morgen is het de groote dag te San Francisco, waarnaar de wereld vol hoop en verlangen uitziet. Dan wordt het Charter of Handvest van de Vereenigde Vol keren geteekend door 50 landen, die negen wéken hebben beraadslaagd over de grond slagen en methoden van de nieuwe vredesorganisatie. Gegrondvest op de beginselen van Dunbatten Oaks, waar de eerste groote conferentie tot dit doel werd gehouden, verklJfcrt het Handvest, dat 111 artikelen telt. in de inleiding, dat de vereenigde volkeren vastbeslo ten zijn, om de komende geslachten voor den geesel van den oorlog te behoeden. Men wil den vrede beveiligen, geschillen vreedzaam beslechten, problemen gezamenlijk oplossen. Er bestaan zes organisaties om dit doel te bereiken. Ten eerste: de Algemeene Vergade ring, die het parlement van de Vereenigde Volkeren is. Ten tweede: de Vredesraad^ be staande uit 11 leden, die de internationale ge schillen op vreedzame wijze tot een* oplossing tracht te brengen. Hij beschikt zoo noodig over een aanzienlijke militaire macht. Voordat deze, wordt aangewend, zal de Raad bemidde len, onderhandelen, arbitreeren en eventueel economische en politieke sancties toepassen. Tot een permanente actie wordt eerst besloten als de vijf groote mogendheden en nog twee andere landen daarin eenstemmig zijn! Ten derde: de Economische en Sociale Raad, be staande uit 18 leden. Hij beschikt over uitge breide bevoegdheden en zal trachten interna tionale regelingen te treffen o.a. inzake werk- van Haarlem tot steun en hulp Beminde Geloovi^en, Groot is onze dankbaarheid jegens God voor de bevrijding van ons vaderland. Wij mogen zeggen, dat ons volk als geheel standvastig is gebleven in zijn liefde en trouw jegens het vaderland. Wij mogen zeggen, dat ons Katholieke volksdeel daarin niet achterge bleven is en Wij zijn U dankbaar voor de volgzaamheid aan de leiding van het Episcopaat en de geestelijkheid, wanneer Wjj de Katholieke beginselen openlijk moesten stellen tegen over de aanranding van het Katholiek Geloof en de menschelijke waardighied. De gevolgen van den oorlog liggen nu voor ons: zoowel geestelijk als materieel is deze oorlog niet on gemerkt aan ons voorbijgegaan. Hier en daar z$jn zelfs diepere 'wonden geslagen In ons volk. Het herstel van ons vaderland zal met kracht ter hand genomen moeten worden. Wanneer wij dan dat herstel voor ons zien, za! het niemand verwonderen, wanneer wij op de allereerste plaats denken aan het herstel van het normale gezinsleven, het huiselijk leven, dat misschien nergens ter wereld zoo sterk heeft gebloeid als in ons land. Het gezinsleven, waarin de geloofsovertuiging het schoonst kan opbloeien, heeft bijna vijf jaar lang veel ge leden: door arbeidsinzet in Duitschland, door het gedwongen onderduiken, door deportatie van jongens en mannen, door de uitzending van kinderen, om ze te redden van den hon gerdood, door het evacueeren vsLti heele gebieden, waardoor honderdduizenden menschen ge dwongen waren hij andere gezinhen in te trekken. Onze kideren, onze jongens, onze mannen weer terug in het eigen gezin, onze gezinnen weer terug naar eigen huis en haard, voorzoo ver het maar eenigszins mogelijk 1st dat zal een noodzakelijke voorwaarde zijn voor den goe den geestelijken opbouw van geheel ons volk.'Het geloofsleven zal zich het gemakkelijkst herstellen In-de van ouda gewende omgeving van het gezin. (Vervolg pag. 8) gelegenheid. Ten vierde: de Voogd ij scha ps- raad, regelende de mandatenkwestie. Aan Inheemsche volkeren zal zoo ruim mogelijk zelfbestuur moeten worden gegeven. Ten vijf de: het Internationaal Gerechtshof, dat werkt op den grondslag van het Internationaal Hof van Justitie enz. te Den Haag. Ten zesde: het Secretariaat, dat onder leiding van een Secre taris-Generaal komt. die benoemd wordt door de Algemeene Vergadering, op voorstel van den Vredesraad. Morgen is het de groote dag van de onderteekening en daardoor de defini tieve van krachtwording van dit document. Moge Gods zegen rusten op dit voor de menschheid zoo belangrijke werk en waarlijk een tijdperk van waren vrede, dat Is van rechtvaardigheid en liefde, door het resultaat van San Francisco worden ingeluid. Vroegere berichten bevestigend, meldt „Her rijzend Nederland", dat in Nederland met in gang van 15 Juli een uniforme bonkaart zal worden ingevoerd en overal hetzelfde voed selrantsoen zal worden beschikbaar gesteld. Dit zal per week per persoon bedragen: 2400 gram brood 4 kg aardappelen. 200 gram vet, 250 gram vleesch met heen, 200 gram suiker, 125 gram .peulvruchten, 62Ve gram jam, 50 gram kaas en 2 liter gestandaardiseerde melk. Te Moskou is Zaterdag een parade gehouden van het Roode Leger, ten overstaan van maar schalk Stalin. De veroverde Duitsche stan daards werden meegedragen, zoo dat zij door het stof van de straten sleepten! Maarschalk Tsjoekoff hield een rede, waarlh hfj o.a. zeide dat het Roode Leger het meest moderne eft krachtigste leger van de wereld Is. Rusland', zoo zei hij verder, gaat nu een periode van vreedzame ontwikkelin tegemoet.g Volgens eef| ander bericht zijn de oudere lichtingen van het Roode Leger gedemobiliseerde

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1