m fonye £andq&nxwt Eenige flinke Naaisters <Slaci en Omtrek MINISTERS - bekenden uit het gevang! „Crisis als nooit tevoren" zegt de Tenno &AuM.eA,ij, Ueitt Uioudó£>ia SlaapKamer(stje) FIRMA H. ECKMANN NEDERLANDS VLAG WORDT HET HOOGST GEHOUDEN IN DE LUCHT! BISSCHOPPELIJKE OPROEP (vervolg van pag. 1) B.G. Onze gedachten gaan dan op de eerste plaats uit haar de tienduizenden gezinnen, die verdreven waren van huis en nu terugkeeren naar hun verwoeste steden, dorpen en woon plaatsen. Voor maanden zijn ze weggetrokken met het weinige dat zij konden meedragen nu keeren zij weer terug. Wat een ellende hebben zij reeds meegemaakt in de afgeloopen maan den -wat een veel grootere ellende zullen zij vinden bij hun terugkeer. Voor velen zal het beteekenen het verlies van hun huis. omdat het totaal onbewoonbaar of verwoestis, voor anderen een terugkomst in een woning, die misschien gedeeltelijk herstelbaar is, maar voor allen het verlies van alles, wat zij aan huis installatie bezaten: bijna niemand vindt iets terug, van alles wat hij bezat. Onbeschrijflijk is de toestand, waarin zij komen te verkeeren. Met het weinige, wat zij gered hebben en mee terugnemen, zijn zij niet in staat ook maar eenigszins het gezinsleven weer op te bouwen zij missen alles. De drang om terug te keeren is desondanks groot, en wij hebben bewondering voor den moed van al deze menschen om in die meest primitieve omstandigheden met ongeschokt vertrouwen op de toekomst hun leege huis te betrekken en daarin het gezin weer te verza melen. Wij hebben bewondering voor de geest kracht van dat verdreven volk, dat zijn bedrijf Of ambacht weer wil hervatten, dat de hand weer aan de ploeg slaat, om weer mee te bou wen aan Neerland's toekomst. Wij hebben be wondering voor dat volk, dat alle ongemak ken des levens trotseert om in eigen' omge ving te gaan leven en werken. B.G.. Gij die gespaard zijt gebleven voor deze verschrikking van den oorlog, gij moogt God wel bijzonder dankbaar zijn voor die weldaad, en gij moet een bijzondere naastenliefde too- ïien in de hulp, die gij aan hen gaat verleenen. Zeker, ook gij hebt van dezen oorlog de ge volgen ondervonden zooals ieder Nederlandsch gezin, zij echter meer dan gij. Wij hebben de overtuiging, dat gij zult helpen, omdat Wij Uw vrijgevigheid hebben gezien in' den afgeloopen tijd, toen gij allen elkaar op bijzondere wijze hebt geholpen met voedsel en geld, met klee- ^ding en dekking, (Wordt vervolgd) ALKMAAR HET GEVAL-SIETSMA De plaatselijke redacteur van „Parool" lan ceerde dezer dagen met veel ophef een aanval op den P.O.D. De Weermachtsaannemer Siets- ma uit Bergen en zijn compagnon van Eijck waren tot verwondering en verontwaardiging van velen nog steeds niet gearresteerd, omdat zoo werd gesuggereerd hii lid was van de B.S. Ook in kringen van de B.S. te Bergen zou men meenen, dat S. gearresteerd moest worden. Ten bewijze, dat S. een doorgefour neerde Weermachtsaannemer zou zijn, werd een op het bureau van „Parool' binnengedwar- relde brief afgedrukt, waa'rin S. verklaarde, met genoegen voor de Weermacht te zullen werken. Wat wilt U nog meer! Het spijt ons voor den Par ooi-redacteur, dat zijn succes niet zoo groot is als dat van zijn Amsterdam- schen collega in de kwestie-Delfzijl. Men ver- denke ons er niet van, dat wij Weermachts- aannemers ln bescherming nemen, maar er zijn gevallen, en dat van S. is er één van, waarin factoren in het spel zijn, die er toe leiden, dat de houding van betrokkenen eerder vaderlandslievend dan onvaderlandslievend ge noemd moet worden. Men behoeft er zich dan ook niet over te verdonderen, als sommige aannemers niet In arrest komen. Maar die brief dan? Wel die brief, hoe paradoxaal het ook moge klinken, pleit eerder in het voor- dan in het nadeel van S. Over het waarom moeten wij onze'lezers echter ln het onzekere laten want al is de reden bekend, de krant is de plaats op het oogenblik niet. hierop nader in te gaan. Evenmin als wij ons hier nader kunnen verklaren over de vaderlandslievende houding van S. In een persoonlijk onderhoud zijn wij hiertoe gaarne bereid. Dat dergelijke aannemers een aardige duit aan het werk ver diend hebben is een ander chapiter, op dat punt zal de fiscus ze wel weten te vinden. De bewering, dat men er zich in B.S.-kringen te Bergen over verwondert, dat de B.S.-man Sietsma niet gearresteerd werd, is voorts be zijden de waarheid. De geheele B.S. staat, op enkele uitzonderingen na, achter S. Het on derzoek in deze zaak is zoo goed als geëin digd en wij kunnen daaromtrent reeds nu concludeeren, dat de heer S. niet gearresteerd zal worden, ten spijt van het Paroolgeschrijf. Fr. OTTEN K.R.O.-gids. Wij verwijzen naar de adver tentie in dit nummer, waarin het weder ver schijnen van den K.R.O.-gids wordt aange- kondiga. Burgerlijke Ctand Geboren: Henricus J. B., z. v. Hendrik Steenhart en C. M. Vink; Margriet D„ d. v. Cor Koster en A. Schouw. Ondertrouwd: lubertus Peereboom en Corne lia Buis; Geirit H. Fokkema en Hendrikje Kooi; Nicolaas Dekker en Pieternella M. Meeuwse; Anne Tuinier en Johanna Th. Va der; Henri Heek en Cornelia H. T. Ket; Wan der G. Harms en Janna Mulder; Jan L. Vre- denburg en Cornelia A. van Berkum. Ovei le den; Gerrit Wessels, geh. met W. Bosma. oud 60 j.; Maart!e Vader wed. van A. Schermer, oud 84 jaar. Burgerlijke stand Geboren; Emma M., d. v. Alexander J. Massink en E. H. F. Pop pens; Tine J., d. v. Arie Wolf en G. van den Berg; Marietje, d. v. Nicolaas Molenaar en C. Roos; Anna F., d. v. Hendricus H. Brugman en A. Swaerts; Anneke A., d. v. Albert Wassink en A. S. G. Kramer. Overleden: Maria C A. Breed oud 4 weken; Nicolaas Schats, geh. m. A. C. Stelleman, oud 66 j.; Geertruida M. Morsch, wed. van A. J. Bielars, oud 87 j. ONZE JONGENS UIT DUITS CHLAND „Waarom worden jongens uit Duitschland, in hun vaderland teruggekeerd, begroet met gezegden als bijv. 2e rangs Hollanders of laf aards? Waarom gaan illegalen vóór? Hebben wij nog niet genoeg meegemaakt?" Aldus luidt de klacht, die wij van een der gerepa trieerde arbeiders uit Duitschland te hooren kregen. Wij hopen, dat de gevallen, waarin onze jongens op deze wijze werden verwel komd, sporadisch zijn voorgekomen, want in de meeste gevallen zullen deze kwalificaties misplaatst zijn. Degenen, die vrijwillig of uit sympathie met den vijand naar Duitschland gegaan zijn, zullen zeker wel ter verantwoor ding worden geroepen. Het grootste percen tage is echter niet aan deze deportatie kun nen ontkomen en is gedwongen in Duitschland te gaan "werken. Laten wij hun thuiskomst in het vaderland, dat zij juist in den vreemde hebben leeren liefhebben en waardeeren, niet vergallen door een onheusche bejegening. CIVIL AFFAIRS EXIT Dezer dagen heeft de complete staf van C. I.. Alkmaar verlaten, wegens vertrek naar Duitschland; de taak van C.I. wordt overge nomen door het M.G. Het was Civil Affairs, dat de bevolking van ons district gedurende de eerste weken heeft geholpen door de voor ziening van allerlei materieele behoeften, vooral op het gebied van de voedselvoorzie ning, benzineverGtrekking e.d. Wij meenen, dat een woord van waardeering en dank na mens de burgerbevolking aan het adres van C. I. dan ook op z'n plaats is. SCHAGEN „Frits de Zwerver", oprichter der Landelijke Organisatie tot hulp aan onder duikers, zal heden, Maandag 25 dezer, des avonds 8 uur, een lezing houden over het werk van de Ondergrondsche. Groote vooruitgang. Ingaande heden, Maandag, zal er dagelijks een postauto rijden van Alkmaar naar Den Helder, via Schagen, en onderweg ook alle tusschengelegen post stations aandoen. Op deze wijze zal dus een dagelij ksche postverbinding met al deze plaat sen ontstaan. Zaterdag 23 Juni werd met deze auto de eerste proeftocht gemaakt. ZUIVERINGS C OMMIS SIE EVACUATIEDIENST Hiermede wordt ter algemeene kennis ge bracht, dat voor de zuivering van den Eva- cuatiedienst in het District Alkmaar een com missie is benoemd, welke als volgt Is samen gesteld Voorzitter: Mr. E. H. J. Wynne, advocaat, Alkmaar; secretaris: V. Krapman. assistent ac countant. Alkmaar; leden: C. J. Brouwer, Ev Ambtenaar. Officier B.S., Alkmaar; B. H Korthouwer. Ev. Ambtenaar. Alkmaar; A. C Schouten, Commissionair in Effecten, Alkmaar De onder het District Alkmaar en dus onder de competentie van genoemde commissie val lende gemeenten zijn: Akersloot. Alkmaar, Bergen N.H., Castricum, Egmond aan Zee, Eg- mond Binnen. Graft, Harenkarspel. Heerhugo- waard, Heiloo, Koedijk, Langendijk, Limmen, St. Maarten. Neuwe Niedorp, Oude Niedorp Oterleek, Oiidorp, St. Pancras. De Rijp. Scha gen, Warmenhuizen, Winkel. Zuid- en Noord- Schermer. Een ieder wordt opgeroepen in het oelang van de wederopbouw van het Vaderland ge rechtvaardigde klachten over het bovenge- noem personeel naar voren te brengen. De klachten moeten behoorlijk gemotiveerd, sclirif telijk en onderteekend worden ingediend bij het Secretariaat der Commissie, gevestigd ten kantore van Mr. E. Wynne Nassaulaan 18 Alk maar, en wel voor 1 Augustus a.s. H'et adres van den aanklager moet bij den aanklacht worden vermeld. Klachten, welke na den le Augustus worden ingediend kunnen niet meer in behandeling worden genomen- Aangeklaagden, aanklager en getuigen kun nen door de commissie worden gehoord. Bij weigering om te verschijnen kan door mij op voorstel van de Commissie verschijningsplicht wdrden opgelegd. Alkmaar, 16 Juni 1945 De Militaire Commissaris in het District Alkmaar, De Majoor. Prof. Dr. M. Bokhorst Vóór 10 Mei 1940 strekte het over het algemeen niet tot aanbeveling, wanneer' iemand eenigen tijd achter slot en grendel had gezeten. Na de Duitsche bezetting hebben we hier echter anders over leeren denken. Wanneer thans iemand eenige jaren in Scheveningen, Vught of Buchen- wald heeft doorgebracht, dan mag hij daarop met trots terugzien. Daarom lijkt het niet oninteressant er op te wijzen, dat in het nieuwe kabinet verschillende ministers zitting heb ben, die reeds heel wat jaren tus- schen de gevangenismuren of achter prikkeldraad hebben doorgebracht. Het langst waren opgesloten Prof. Logemann en Prof. Lieftinck, die elk ongeveer 41/2 jaar gevangen hebben gezeten. Dan volgt Ir. Ringers met 3 jaar, de beide -formateursProf. Schermerhorn en de heer Drees met rep. Vh en 1 jaar en tenslotte de heer van Royen met ongeveer 1h jaar. Bij elkaar hebben de leden van het kabinet dus niet minder dan 15 jaar in gevangenschap doorgebracht, iets wat zeer zeker met eer e vermeld mag worden. Japan vreest toch een invasie, hetzij dan uit zee of uit de lucht! De Tenno, de Japan- sche Keizer, heeft een boodschap gericht tot het volk, in verband met deze vrees en gezegd, dat Japan staat voor een crisis als nooit te voren. Op Borneo maken, de Australiërs ver der voortgang. Op Okinawa wordt de laatste rest van Japanschen tegenstand opgeruimd. Bijna 100.000 Japanners zijn hier gesneuveld of hebben zelfmoord gepleegd. Volgens het laatste bericht hebben zich, voor het eerst, 7000 Japanners, die niet gewond waren, over gegeven. Op Tarakan is de laatste Japansche tegenstand gebroken. CALLANTSOOG De Militaire autoriteiten hebben het dorp Callantsoog voor bewoning vrijgegeven. Eenige aankondiging ONDERTROUWD: P. J. DE RUIJTER ze Lt. d. Art. K.N.L. Exp. Macht en A. M. M. BOS Huwelijksvoltrekking 27 Juni a.s. in de Parochiekerk van den H. Willi- brordus te Heiloo, 's voorm. 9.30 u. Gelegenheid tot feiiciteeren naafloop van de plechtigheid in de pastorie. LONDEN, Arlingtonhouse Arlingtonstreet SW 1 HEILOO, Zeeweg 78 Gevraagd net dagmeisje van 8 tot 5 uur. Goede behandeling. Aanmelden M. C. Heijdenrijk-Wals, Straatw. 469a Heiloo Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank aan familie, buren en kennissen, voor de vele en har telijke blijken van belangstelling bij ons 25-jarig huwelijksfeest on dervonden. H. Kos Kalverdijk, A. Kos-Bruijn Harenkarspel, 13 Juni 1945. Dankbetuiging ■Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank aan familie, buren enkennissen bij den behouden terug keer uit Duitschland van onzen zoon Bart. Uit aller naam: B. Hes en echtgcnoote en kinderen Limmen, Hoogeweg 2. Dankbetuiging Met deze betuigen wij onzen har telijken dank, ook namens de we- derzijdsche ouders aan familie, buren, vrienden en kennissen, voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervoiiden. N. Bruin Smz. A. Bruin-Schrama Waarland, Westkade, 13 Juni 1945. Voor de vele en spontane blijken van belangstelling, bij mijn thuis komst in Schermerhorn ondervonden dank ik alle buren, kennissen en familie, ook namens mijn ouders, recht hartelijk. C. J. v. d. Nes Schermerhorn, Juni 1945 Hartelijk dank voor de vele blij" ken van belangstelling van familie' buren en bekenden, bij den behou den terugkeer van onzen zoon Jan uit Duitschland G. Kamper A. Kampèr-Jongejan Kalverdijk, Juni '45. Gevraagd te Alkmaar in gezin met 3 kl. kinderen R.K. Huishoudster, Br. 618 bur. v. bl. Terstond gevraagd een Boerenknecht goed kunnende melken bij H. Mulder Hargerweg, Groet, gem. Schoorl Terstond gevraagd R.K. Dienstbode voor huish. en bedrijf, Zij die in het vak bekwaam zijn genieten de voor keur. JOL's Levensmiddelenbedrijf Spanbroek Gevraag 1ste Kappersb ediende, loo en verv. gegar. f 35.- p.week, intern Tevens gevr. Kapster of D.Kapper cond. nader over een te komen. Br, onder no, 631 Bur. v.d. Blad. Gevraagd zoo spoedig mogelijk een R.K. Dienstbode zelfst. kunn. werken bij G. v.d. Wildenberg, Nwe weg 3 H.H.waard Gevraagd een prima Heeren- en Da meskapper, of Heerenkapper R.K. bij I. N. Stuifbergen, Kerkweg 8. Limmen Gevraagd op Pastorie Den Helder 1 Keuken- en een 2e meisje_om 1 juli in dienst treden. Br. aan Rector St. Mariagesticht, Toussaintkade 43 Den Haag, Tel. 399012 Net méisje voor de morgenuren of werkster gevraagd. Mev. Hochmeijer Comansstiaat 1. Alkmaar Te ruil een paar Schoenen mt. 37 voor iderft mt. 38, platte hak bij A. v.üSchagen-p.a. K Buter, Veen- huizen middenweg, H.H.Waard Nrd Ruilen: Hïndetledïlüaut voor jas of brandhout. P. Jonker, Geest 48, Alkmaar. Wie wil ruilen: Meïsjesschoe» neu m. 28 z.g.a n. voor dito m. 30 Ju. Bleeker, Slootgaard, Harenkar spel bij de Zijdewindcrbrug. Ruilen een paar z.ga.n. hooée WerRschoenen m. 43 voor in goede st. zijnde d. sch. m. 38. Zan- dersbuurt 16, Alkmaar. Ruilen fclectr. Waschmach. met motor voor damesrijwiel met goede banden C. Vaske, Ropjeskud 32, Alkmaar. Door long echtpaar wordt in Alkmrar te huur gevr. een zit- en slaapkamer met gebr. v. keuken. Ongem Brieven onder no. 632, bur. v. d. blad. In ruil aangeb.: 1 p. lage lederen zwarte damessch. (breed model), m. 40, 3/4 hak, nieuw, voor 1 p. zw. of br. kindersch. m. 23 of 24. P. Gildemeijer, Hondeweg G 67 xe Heerhugowaard. HEDEN STAMSLABOONEN dubbele zonder draad, aangekregen. Verkrijgbaar in iedere hoeveelheid. GEBR. BAKKER, Noord-Scharwoude -Zaadhandel Tel. K 2260 - 381 Gevraag: Net R.K. Meisje, voor dag en nacht. G. Groen, Kogen- dijk 78, Bergen. Te koop: dagelijks vèrsche KOOL- en TABAKSPLANTEN. Anton Boer- sen. Zeglis 33, Alkmaar. Wegens huwelijk der tegenwoor dige voor direct "gevraagd een flinke DIENSTBODE (intern), hoog loon, Fr. Stoop. Waarlandsweg 9 te Waar land-Harenkarspel. VROUWENSTRAAT 2 ALKMAAR TELEFOON 3005 Verloren tusschen Heiloo en St Pan cras: een heerenschoen (rechter). Ter bez. tegen bel. bij J..Molenaar, Bovenweg 38 D., St. Pancras. Onderget. beveelt zich beleefd aan voor het veilen v. aardappelen en groenten en alle voork. losse vrachten Bel. aanbev. P. MUL, vrachtrijder, H.H. Waard, Donkere weg. Gevr. nette R.K. Brood- en Banket» bakkersbediende zelfstandig k. wer ken, Wed. C. Sassen, Hoogeweh 82 Limmen Te koop gevraagd Wandelnia' éentje bij P. Kroon Visweg 17, Limmen. Te k >op ongeveer 10000 Deensche Koolplanlen bij G. Ligthart, Molenweg G 37. Heerhugowaard. BoeKen te Koop getrraaöd. Boekenbeurs. Nieuwesloot 103 Alkmaar in ruil aangeboden een in prima staat zijnde Naaimachine merk Win- setman voor moderne Kinderwagen, Pagelaan 2, Limmen., Te ruil een goed JonéenspaK vani4-i5 jaar plusfour, voor 5 pak van 16-17 jaar. J. Stoep Gz., Eeni- genburg A 83, Sint Maarten. gevraagd door een jongedame. Bezigh. b. tl. h. Brieven onder no. 594. bur. van dit' blad. Het Bestuur der Coöp. Boeren leenbank te Burgerbrug verzoekt IN L E V.E RING- der spaarboekjes en loopende rekeningboekjes voor controle en bijschrijving der rente op MAANDAG 25 Juni voor hen, wipr naam begint met letter A tot en met J; DINS DAG 26 Juni voor K tot en met O en WOENSDAG 27 Juni voor P tot en met Z, telkens van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bij niet. aanbieden der boekjes wordt f 1.—- administratiekosten betekend Op ons atelier kunnen wij nog- plaatsen Oudegracht 285 - Alkmaar Jij bent bestemd om een grootsche taak te volbrengen Indië wacht op de bevrijding. Wij kunnen Indië niet missen wanneer wij Nederland willen laten herrijzen." Vechten voor de vrijheid van Indië is onze hoogste plicht en een grootsche taak, ons jonge Nederlanders, waardig. Wacht-niet langer, maar topn dat je een - maar Nedeflander bent door dienst te nemen in de Luchtstrijdkrachten. Alle inlichtingen verkrijgbaar bij het plaatselijk O.V.W. Bureau.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2