NIEUW De Bisschoppelijke Hulpactie PERSSTEM [evang! ;n" zegt dinsdag 26 juni 1946 Ylatwnaat 1 In het Verre Oosten „Geen dictatuur van Leopold te vreezen" Landverraders kregen den kogel DE BETEEKENIS VAN: Dat doen we! Belangrijke opdracht voor scheepswerven jjijl en werkl Buitenlandsche Bevindingen lOal we wel eetts graag wilden welen het over beveling, jd achter Na de we hier denken, ige jaren Buchen- mag hij Daarom er op te kabinet ng heb- ren tus- achter J gebracht. >.n Prof. die elk hebben iers met •s, Prof. rees met Hotte de eer 1h 'den van dan 15 tebracht, vermeid hetzij dan de Japan- gericht tot |s en gezegd, als nooit te Jtraliërs ver- |t de laatste opgeruimd, gesneuveld folgens het het eerst, yaren. over- Japansche autoriteiten bewoning eisje, voor In, Kogen- Iche KOOL- Lnton Boer- tegenwoor- een flinke hoog loon, 1 9 te Waar- id&tba LKMAAR m! niet lien." Iste prs, NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18663 Buiten God ia 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs 1 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Bij nadere beschouwing zou de vraag gesteld kunnen worden, of het nieuwe kabinet eigenlijk wel 'nationaal is. Zijn met andere woorden alle belangrijke groepeerin- gen, die recht hebben om vertegenwoordigd te zijn, in het kabinet opgenomen? Dit is in strikten zin niet het geval. Wij missen er de anti-revolutionairen in en de communisten, die zichzelf tegenwoordig sieren met den naam van consequente democraten. Tot op zekere hoogte zitten de a.r. en de communisten dus in de oppositie! Maar dat zal voorloopig wel losioopen. Waarom zijn deze stroomingen niet in het kabinet opgenomen? Is het de schuld van de formateurs of van de leiders dier stroo- mingen? Kon men het niet eens worden over het program? Waarom niet? Ging het dezen te ver, genen niet ver genoeg? Het zou het bewijs zijn, hoe moeilijk het is. alle hoofden in één zak te krijgen. Wij zullen over een en ander slechts nader kunnen oordeelen, indien het program en de critiek van deze zijden daarop, bekend is. Zoolang de echte Volksver tegenwoordiging of een surrogaat daarvan ont breekt, is het niet gemakkelijk, hierop peil te trekken. In afwachting van de naaste toekomst heeft het o.i. geen zin, bepaalde 'oude politieke stempels uit te deelen. De toekomst zal moe ten leeren. in hoeverre het gedeeltelijk door breken van sommige politieke scheidingslijnen houdbaar is voor een krachtig regeerbeleid en vruchtbare grondslagen oplevert voor herstel en vemeuwing. Want het mag gezegd worden, dat het gestaan van oude politieke 'scheidings lijnen niet zeg niet meer per sé aan leiding behoeft te zijn tot geharrewar en par tijtwisten. Die scheidingslijnen immers zijn en blijven allereerst van principieelen aard en dat kan in ons land niet worden gemist. Het blijft waar, dat slechts een samenwerking, die op eenheid in verscheidenheid gebouwd is. waarlijk nationaal kan zijn en het best de krachten opwekt, die voor den wederopbouw gemobiliseerd moeten worden'. De bombardementen op Engelsch en Neder- landsch Borneo gaan voort, volgens de be richten van heden. Dinsdagmorgen. In de vroegte van vandaag hebben 450 supervliegen- de vestingen de groote steden Nagoija en Osaka en nog andere plaatsen in Japan gebombar deerd. De geallieerden maken prachtige vor- aeringen op Luzon. In het Noorden zijn de troepen bezig, dè binnenlandsche strijders op de Phillppijnen. die door Japansche tegenaan vallen in moeilijkheden zijn gekomen, te ont- zeten. De Chineesche strijdkrachtetn in Zuid- China rukken op twee p'aatsen op, onder steunt* door Amerikaansche jagers. CANADEEZEN IN DE LAKENS CHE ST. JANSPROCESSIE De beroemde Sint Jansprocessie van Laren droeg dit jaar wel een zeer uitzonderlijk ka rakter. In ouden luister kon de processie weer uittrekken, na drie jaar door de Duitsche be-' zetting onderbroken te zijn geweest. Van de vele Canadeesche troepen,- in het Gooi gele gerd, trokken er eenige honderden, één in het geloof met de Raarder Katholieken, in de groote processie mede. na<jat te voren een Canadeesche aalmoezenier in de Sint Jans basiliek te Laren een H. Mis voor hen had op gedragen, waarbij een militair zangkoor op trad. De Vicaris-generaal van het Aartsbisdom, Mgr. D. Kuurdeman, droeg de solemneele hoogmis op. Na drie jaar galmden de klokken over de processiegangers uit. Het Allerheiligste werd gedragen door den oud-hoofdaalmoeze nier. mgr. J. J. J. Noordman, pastoor te De Kwakel. In den stoet liepen ook eenige secties van de Binnenlandsche Strijdkrachten mee. Op het Sint Janskerkhof hield pastoor J. J. Lauwrier uit Amsterdam de predikatie. Op de buitenloggla van de St. Jans basiliek werd voor een zeer .groote mengte, die zich voor de kerk had verzameld, onder tromgeroffel en trompetgeschal, den zegen met het Allerhei ligste gegeven. Néderlandsche en Canadeesche politie zorgden voor de regeling van het ver keer en militairen en padvinders voor de af zetting van de wegen. De Katholieke „Libre Belgïque" schreef Maandag, dat er niet langer eenige aanleiding bestaat, om Koning Leopold van dic&toriale neigingen te beschuldigen. De communistische minister vn Volksgezondheid In België, waar de regeering-v. d. Acker nog steeds aan het bewind is. .heeft gezegd, dat 1 millioen arbei ders gereed staan, in staking te gaan, indien de K'oning zijn plan, een regeering te vormen, doorzet. Maandagavond werd ook gemeld, dat de Koning voorloopig niet zou terugkeeren. De berichten en geruchten over de Belgische crisis wisselen ieder uur BONDSELFTAL COMBINED SERVICES ELEVEN Het Nederlandsche bondselftal dat Zaterdag 30 Juni te Botterdam tegen de Combined Ser vices Eleven uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: v. d. Hey- de (Feyenoord) en Louwe (Xerxes); midden: van Buitene (HDVS), Kuppen (Feyenoord) en de Vroet (Feyenoord); voor: Fischer (Ajax), Wilkes (Xerxes). Hanse (RCH), Smit (Haar lem, aanvoerder) en Borrani (HDVS), Reserves: doel: Sprenger (Concordia); achter A. de Jong (ADO); midden: Stijger (BI. Wit); voor: Do de Jongh (Vole wij citers); algemeen reserve: Grijseels (VOC). PASTOOR A J. RATTé In den afgeloopen nacht te kwart over twaalf stierf in het Sint Nicolaasgestïcht te Lutje- broek. waar hij sedert zijn emeritaat Februari van dit jaar, verbleef, de Zeereerw. neer A. J. Ratté, sinds Januai 1935 pastoor te Groote broek. Pastoor Ratté, die 10 jaar do herderlijke leiding van de parochie Grootebroek heeft ge had als opvolger van pastoor Teule z.g.. was 10 Juli 1882 te Amsterdam geboren. Sectie XI van het Militair Gezag deelt mede* zDe krijgsraad te velde van het Militair Ge- zag heef, zooals reeds eerder gemeld, de Ne derlanders W. Salomons, T. Paques en H. M. Eggers, wegens hulpverleening aan den vijand ter dood veroordeeld. Zij waren in dienst ge treden bij de „Waffen SS" en hadden zich bo vendien aan spionnage schuldig gemaakt. Deze doodvonnissen zijn thans door den kogel vol trokken. DE BE-EEDIGING DER NIFUWE MINISTERS •s-GRAVENHAGE, 25 Juni. Hedenochtend om half twaalf heeft H. M. de Koningin op het Loo de ministers van het nieuwe kabinet beëedigd, met uitzondering van de ministers van Kleffens. de Booy en Beel, de ais leden van het vorige kabinet reeds beëedigd waren. PRINSES JULIANA Prinses Juliana is Zondagavond aan boord van het grootste stoomschip ter wereld, de Queen Elizabeh, van de Clyde in Schotland naar Amerika vertrokken. Weinigen wisten, dat de Prinses aan boord was en voor de vijf tienduizend Amerikaansche soldaten, die met dit schip naar hun vaderland terugkeerden, zal het zeker een verrassing geweest zijn. De Radio publiceert een oproep, om mor gen Woensdagavond, zooveel mogelijk Ne- derïandsche mannen en vrouwen in de gele genheid te stellen, de radioboodschappen van H. M. de Koningin en van minister Scher- merhorn aan te hooren. Installateurs van luidsprekers e.d. worden aangespoord, deze aan te brengen op publieke plaatsen, bezit ters van radiotoestellen, die op accu's wer ken en aangeslotenen bij de radiocentrales wordt gevraagd, hun toestel dan wel luid spreker voor een open raam te plaatsen, op dat ook anderen de redevoeringen kunnen hooren. Laten we dat doen. Nu er nog zoo weinig andere middelen zijn, om Koningin en Ministerie met het Volk of een rechtstreek- sche Volksvertegenwoordiging in contact te brengen, kan menigeen op deze manier een handje helpen, het woord van de Vorstin en van den nieuwen Premier „uit te dragen" Wie helpen wil, die kan. wie helpen kan, late het niet na! Heel Nederland morgen avond om acht uur aan de radio. Naar het „Vrije Volk" meldt, hebben de Ge allieerden aan de Nederlandsche scheepswer ven een opdracht verleend voor het bouwen van 72 grootere en kleinere koopvaardijsche pen. Het materiaal daarvoor zal door de Ge allieerden beschikbaar worden gesteld. SOVJET-AMBASSADEUR BIJ DE NEDERLANDSCHE REGEERING Radio Moskou meldt, dat Vassily Valkov is benoemd tot ambassadeur der Sovjet-Unie bij de Nederlandsche Regeering. DE DRUIVENOOGST van Rijn en Moezel wordt voor dit jaar 50 pet. grooter dan nor maal geraamd. Dat wordt een goed wijnjaar! HET EPISCOPAAT van Engeland en Wales heeft een „novene" afgekondigd ter eere van Engelands groote martelaren John Fisher en Thomas Morus, om Gods hulp af te smeeken bij de komende algemeene verkiezingen. UIT HET BERUCHTE BELSEN. het voorma lige Duitsche concentratiekamp, zullen tien duizend slachtoffers voor herstel naar Zweden gaan f IN DUITSCHLAND werken reeds vele fa brieken voor Rusland; in Beieren worden kis ten gemaakt voor de verzënding van oorlogs materiaal naar het Verre Oosten I PRESIDENT TRUMAN is Maandag te San Francisco aangekomen. DE CONFERENTIE TE SIMLA, ter bespre king van de Engelsche vooi'stellen voor Brltsch Indië, is Maandag in een sfeer van vertrouwen begonnen. Gandhi neemt niet deel. maar is te Simla aanwezig om advies te kunnen geven. TWINTIG SCHEPEN z(Jn de laatste dagen aangekomen in de haven van Rotterdam; het 18 er een vooroorlogsche drukte. IN ENGELAND zijn gisteren 1659 mannen en vrouwen candidaat gesteld voor de alge meene verkiezingen. HET ECHTE KENMERK van den Christen is de liefde. Daar aan heeft het epistel van Zondag ons :oo actueel herinnerd: „Weest allen eensgezind in het gebed, deelnemend, vol broederliefde, barmhartig, be scheiden, nederig, geen kwaad met kwaad, noch schelden met schelden vergeldend, maar integendeel met heilwenschen, want daartoe zijt gij geroepen, opdat gij zegen ontvangt." De liefde schenkt het ware geluk en kenmerkt den echten Christen! Wij vervolgen en besluiten hiermede het schrijven van den Aartsbisschop en den Bis schop van Haarlem, dat Zondag in de kerkcu is voorgelezen. De Bisschoppelijke hulpacties, door Ons in gesteld. hebben veel werk verricht in de maan den voor de bevrijding, dank zij Uw vrijge vigheid. dank zij Uw samenhoorïgheidsgevoel met de slachtoffers. Meer dan anderhalf mil lioen aan geld en meer dan twee millioen aan goederen in natura hebben zij in de maanden voor de bevrijding kunnen besteden aan de oorlogsslachtoffers. Het is Onze wensch, dat deze Bisschoppelijke Hulpacties haar zegenrijk werk zelfstandig voortzetten ook nu na de bevrijding. De Ka tholieke Kerk heeft de eeuwen door, en bij zonder ln tijden van grooten nood haar naas tenliefde getoond aan alle volkeren. Het is echter Onze wensch. dat zij dit werk doen ln samenwerking met de andere kerkgenootschap pen, in samenwerking ook met andere offieieele Instanties, die op dit terrein werkzaam zijn. Haar taak zal echter aanmerkelijk verzwaard worden, omdat de nood nu veèl omvattender is geworden. Niet alleen het eigen Bisdom heeft zijn ellende, andere Bisdommen zijn nog zwaarder getroffen. Niet alleen onze eigen ge- loofsgenooten zijn getroffen, maar ook onze medeburgers. In den afgeloopen winter hielpen Noord en Oost het Westen, na de bevrijding hielp Zuid Noord: nu gaan de grenzen weg vallen en moeten de niet-getroffenm alle ge troffenen helpen ln heel ons land. Daarom, B.G., doen Wij een beroep op Uw hulpvaardigheid. Vooreerst door met groote naastenliefde de inzamelingen in natura te doen slagen, die overal in den lande g"ehouden worden, om de getroffenen te helpen aan een bescheiden installatie van hun leeggeplunderde huizen. Hier helpt geen inzameling van goe deren. die gij zelf niet meer bruikbaar vindt: hier zult gij met liefde en dankbaarheid in Uw hart moeten afstaan, wat voor Uw eigen hui selijk gezinsleven niet direct noodzakelijk is. Hier zult gij zeker moeten afstaan als een on derlinge hulp, wat als overtollig in Uw gezin beschouwd kan worden. Wij weten, dat de Overheid straks het volledig herstel van dat gezinsleven mogelijk zal moeten maken, maar Wij begrijpen haar moeilijkheden, om dat di rect te kunnen doen. Door onderlinge hulp moet nu het Nederlandsche volk het begin van dat herstel mogelijk maken. De materieele el lende, door dezen oorlog veroorzaakt moet gezamenlijk gedragen worden. Dat zal offers kosten, maar die moet gij met groote liefde en dankbaarheid brengen. Ten tweede schrijven Wij een nieuwe col lecte voof. te houden in alle kerken op Zon dag 1 Juli a.s. voor de Bisschoppelijke hulp acties, opdat zij de aankoopen, die zij gedaan hebben of nog zullen doen. kunnen betalen. Deze collecte willen Wij op heel bijzondere wijze nog meer dan ander3. bij U aanbevelen. Wij zouden U willen vragen Uw bijdragen te verdubbelen ja desnoods te vertienvoudigen, wanneer zulks kan. om liet werk van de Bis schoppelijke hulpacties mogelijk te maken. Ook de noodvoorziening van de verwoeste kerken valt onder haar hulpverlening, vooral wat be treft de H. Vaten en Misgewaden, altaarbenoo. digdheden en noodaltaren. Beminde Geloovigen, groot is de ellende van ons volk na dezen oorlog op materieel gebied, groot is de ellende van ons volk op geestelijk gebied. Alleen de christelijke geest, alleen de christelijke naastenliefde kan herstel op beide terreinen mogelijk maken. Helpt elkander zoo, dat gij allen weer in Uw eigen gezin aan Uw christelijk leven kunt werken. Laat in dezen grootschen tijd Uw christenhart spreken met een warmte van meeleven, die ongekend is on der ons. Denkt aan het huisgezin van Naza reth, dat ook verdreven 1b geweest naar "Egyp te: toen zij teruggekeerd waren naar Nazareth nam Jezus toe in welbehagen bh God en bij de menschen. Beminde Geloovigen. Helpt mee. opdat al onze gezinnen wederom zoo mogen zjjn in hun eigen omgeving, dat men later zal mogen zeg gen: ziet. toen zij teruggekeeerd waren, namen zij allen* toe in welbehagen bij God de mensehen. SPANJE protesteert officieel tegen het besluit van San Francisco, om niet toegelaten te worden tot de Vereenig- de Naties. Het Spaansche regime en de Spaansche regeering, zoo zegt men, zijn in October 1936 uitgeroepen door leger en volk, toen geen enkele vreem deling op Spaanschen bodem streed. Franco sprak voor de radio tot Zuid- Amerika en zei o.a., dat Spanje en de Spanjaarden van verschillende buiten landsche naties grooten steun zouden ontvangen „indien de wereld de reali teit wist van den dag van heden". In NOORWEGEN: een nationale coa- litieregeering gevormd, waarin een. vrouw zitting heeft namens de Commu nistische Partij; in October zullen al gemeene verkiezingen worden gehou den. ITALIË heeft de politieke cri sis eveneens opgelost. Zes partijen zit ten in het kabinet. De herrijzenis van het nieuwe Italië is begonnen, heeft de nieuwe premier in een boodschap ver klaard; hij hoopt, dat ook het Noorde lijk deel, dat nog onder geallieerd mi litair bewind staat, spoedig vrij komt. I Dit i« geen kabinet van vraagteekens. het nieuwe kabinet-Schermerhorn, dat in een nieuwen tijd optreedt, behalve het groote vraagteeken. hoe het program er uitziet. Dat zouden we wel eens graag willen weten! Maar we zullen nog even geduld moeten hebben. Als Noordhollanders en als Katholieken hebben wij bijzondere redenen, den signatuur, ot het ge sternte, hoe u het noemen wilt. van dit kabi net te prijzen. Ais we de levensberichten na gaan, vindt het zijn oorsprong in Akersloot. Het is het ministerie van Willem Schermer- horiï en Willem Drees en het is beëedigd op den feestdag van den heiligen Wilhelmus! Da groote Alkmaarder Ringers zit er in voor den wederopbouw: Kolfschoten, die ook particu lier secretaris was van Ruys de Beerenbrouck en een leerling van Goselng, moet al wat krom is, recht maken; doctor Beel la een product van de Roomsche Universiteit en ir. van Schalk een broeder van den bekenden katho lieken politicus van Schaik. oud-minister en nóg president van de Tweede Kamer l Overi gens is het een kabinet van professoren en ingenieurs en mr's en dr's. Het is voor Drees. den eenigen „leek" in dit intellectueel* gezeï- sehap, om het benauwd te krijgen. Maar Drees is geen bedremmeld type en hij aal het op dit punt wel klaren. We zijn trouwens be nieuwd. hoe deze combinatie van wetenschap pelijke mannen en bekende figuren uit de „onderwereld" het met de praktijk van het Staatsbestuur redden zal. Daar is „iets groots te verrichten"! Zal het „waarachtig wel gaan"? Laten we het hopen en er voor bidden. van den dag DE KABINETSFORMATIE doet het „Vrije Volk" opmerken, dat de samenstelling, zonder a.r. en communisten weliswaar niet aanstonds tot het bestaan van een oppositie behoeft te concludeeren, -maar dat het voorzichtig schijnt, niet te haastig te zijn met optimistische con clusies. In dit verband kan gezegd vvorden.dat de „Waarheid" vrij gereserveerd staat tegen over de combinatie, zeer den nadruk leggend op het voorloopige karakter van het katoinet. „Trouw". h»l andere uiterste, had liever ge had, dat de Volksbeweging en de S.D.A.P. in dezen tijd van overgang minder op den voor grond waren getreden. Alleen de gekozen volksvertegenwoordiging kan de gewenschta vernieuwing brengen, vandaar de drang naar verkiezingen. Het kabinet kan rekenen op den steun van „Trouw", waar deze eenigszins mo gelijk is. en op de meest welwillende critiek, waar die onmoge'ijk kan worden gemist. Dit kabinet, zoo meent het „Vrije Volk" verder, vereenigt op gelukkige wijze politieke beginse len, die in ons volk levend zijn gebleven, met den drang naar vernieuwing, die in het poli tieke leven van heden tot uiting komt. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor de advertenties C. Luttikhuizen; ''rli Nnordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1