NIEUW AMSTERDAM HAALT KONINGIN WILHELMINA JUBELEND IN! VRIJDAG 29 JUNI 1945 BUREAUX: £le eeAAle óJtaji Textiel jacht J3idl en toer. PRINS BERNHARD Uen die mieien, Polen - van stootblok tot springplank! nrs. 1, 2 tot uiter- NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18666 Buiten God is *t nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand: I 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 De eerste stap heeft het nieuwe kabinet niet aarzelend gezet, maar met reuzen schreden Is het ministerie-Schermerhorn op de veelheid van problemen afgestapt. De zeer lange rede van den nieuwen premier sneed' on geveer alles aan. wat op het oogenblik onder het volk leeft, en leven moet! en dat is heel.veel. Soms kon men zich aan den indruk van overdaad, van een teveel tegelijk willen doen, niet onttrekken. Maar prijzenswaardig is de poging, om aan ieder en alles te willen denken. De nieuwe mannen gaan niet langs de dingen heen. Zij pakken dadelijk aan, wat mo gelijk is en schrikken niet terug voor nieuwe methoden, om sneller en meer besluitvaardig te kunnen optreden in een tijd, waarin han delen meer noocig is dan praten. Zonder over leg, ook dikwijls internationaal, kan het na tuurlijk niet. Ook in het eigen land niet. Zoo zien wij, dat het nieuwe kabinet eenerzij ds den weg van kernkabinetten op gaat, die in kleinen kring bepaalde zaken zullen afdoen, welke spoed vereischen, en anderzijds zoo breed mogelijke inschakeling van organen en organisaties wil, om voeling te houden met het volk. Het is uit den aard der zaak onmogelijk, in het kort bestek van een eerste artikel alles op te sommen, laat staan gefundeerd critisch te bekijken, wat het kabinet ons aan beleid en plannen .aanbiedt. Er is zeer veel, dat ons bovenmate goed aanstaat. Een beangstigende veelheid en veelzijdigheid van problemen stormt op land en volk aan. Oplossingen 'op korten termijn zijn dikwijls niet mogelijk, maar het kabinet vat aan, wat de hand te doen vindt en heeft bereids maatregelen ge troffen, om gedegen voorbereidingen van groor te kwesties ter hand te nemen, o.a. door een groot sociaal, economisch en financieel plan, dat zeker ook wetenschappelijke grondslagen behoeft, maar waarbij wij er op rekenen, dat de practische realiteit en het dringende van bepaalde voorzieningen bij redelijke theoreti sche verzorging niet zullen achterstaan. Dui delijke en verheugende dingen heeft de nieuwe premier gezegd over herstel en vernieuwing van democratie en staatkundige verhoudingen. [Na zijn uitlatingen op deze punten staat het ten overvloede, ook voor wie mocht twijfelen, muurvast, dat een duidelijke en zuivere ont wikkeling van de principieele politieke partijen in het belang van het land is. Zij mede behoo- ren leding te geven aan „hetgeen voor de sa menleving behoort te volgen uit het belijden van ieders diepste levensbeginselen, hoe ver schillend' die op zichzelf ook mogen zijn", en aan hetgeen zich zal ontwikkelen uit de er kenning, dat „wezenlijke geestelijke waarden ons volksleven door de eeuwen heen hebben gedragen en beheerscht". Dit houdt ook in, dat van iederen katholiek, ook al zou hij vol komen oirbaar zijn daadwerkelijke sympathie aan de Volksbeweging betoonen, verwacht mag worden, dat hij zijn aandeel leveren zal in de duidelijke afbakening van de positie der Ka tholieken in staatkundig verband; ook hier geldt weer, dat wij gezamenlijk en eendrachtig de nieuwe wegen moeten vinden, om door krachtig en zuiver Katholiek staatkundig werk het landsbelang te dienen. Dat Wjj dat kunnen bewijst het program, van het nieuwe ministe rie, waarin wij niet het minst mzake de sociale en economische plannen, in zooverre die ont huld kunnen worden zie de voorgenomen i rechtsorde van den arbeid bijv. klanken B ontmoeten, welke ons zeer vertrouwd voorko men. Dit maakt het ons gemakkelijker de verdere ontwikkeling van het goed begonnen werk na dezen eersten stap met vertrouwen tegemoet te zien. In veel opzichten kunnen wij voldoen aan den oproep, door prof. Scher- merhorn na het aansporend Koninklijk woord tot ons geheele volk gericht; aller "nulp geven tot medewerking „aller hulp. uit Gods kracht" Laat ons dan niét aarzelen, maar üosri. Ket gaat waarlijk in veel dingen om „er op of er onder" AAN HERSTEL VAN SPOORWEG VERBINDINGEN WORDT HARD GEWERKT! Er wordt hard gewerkt aan het herstel van de belangrijkste spoorwegverbindingen Am sterdamHaarlem, RotterdamDen Kaag en AmslteridamHilversum (forensenverkeer). Op 1 September a.s'. hoopt men de electrische lij nen AmsterdamHaarlem en RotterdamDen Haag gereed te hebben voor een bescheiden verkeer. Verloopen de werkzaamheden naar wensch, dan zal de spoorbrug bij Deventer op 1 September in gebruik kunnen worden geno men, waarmee de verbinding met Twente en het Noorden tot stand komt. De brug bij Zwolle zal waarschijnlijk begin Januari ge reed zijn. Ket vraagstuk van de verbinding met het Zuiden hoopt men als volgt op te lossen: Er komt een verbinding over Nijme gen en Culemborg naar Utrecht. De Linge- brug bij Geldermalsen is weliswaar vernield, doch het is een kleinebrug. Op 1 Augustus hoopt men deze NoordZuid-verbinding ge reed te hebben. Verder hoopt men nog dit jaar gereed te komen met de verbinding UtrechtDen Bosch en die over den Moerdijk. 9 Het onverwachte bezoek van Koningin Wilhelmina is voor Amsterdam gisteien aan leiding geworden tot een grootsche demonstratie van trouw aan het Vorstenhuis en Oranje, van aanhankelijkheid jegens de Groote Vorstin en Sterke Vrouw, die in de jaren van bezet ting en verzet Haar Volk is vaorgegaan overeenkomstig de beste tradities van Haar Huis. Met ontzaggelijk, enthousiasme heeft de hoofdstad des Rijks de Koningin ingehaald. De ver sierde stad. die op den derden dag van de Vrijheidsfeesten nog niets van haar lust tot feesten had verloren, heeft de Vorstin met onafgebroken jubel begroet. Per auto is H. M. de stad binnengereden van de richting Diemen. Zij begaf zich naar het Paleis, waar zij, staande op het balkon, in het bijzijn o.a. van de Canadeesche generaals Cerar en Foulkes, de parade afnam van de Canadeesche troepen, van de Ondergrondsche e.a. H.M. ontving op gemoedelijke wijze, warsi van de stijfdeftigheid der vroegere audiënties, de nagelaten betrekkingen van gevallenen nit m de verzetsbeweging en verschillende leidende lin de Haarlemmermeer persoonlijkheden, o.a. den Deken van Amster dam, mgr. dr. van Noort. Op haar rijtoer door de versierde stad was de Koningin voortdurend omstuwd door een ontzaggelijke menschenmenigte, zoodat haar auto en die van haar gevolg slechts langzaam en vaak met de grootste moeite konden voor uitkomen. Honderden zijn op die manier ook in de gelegenheid geweest, de Koningin in het voorbijgaan de hand te drukken! De rit werd onderbroken voor een ontroerende plechtig heid aan de Apollolaan. Daar legde de vorstin een prachtige krans op de plaats, waar in Oc tober 1944 door het moordend lood van Duit- sche terreur 29 onschuldige slachtoffers vielen, als weerwraak voor den dood van een staats- gevaarlijken Gestapoman. Doodse he stilte heerschte gedurende het moment van de krans- legging en enkele oogenblikken daarna. De vlaggen rondom deze plek hingen op dit mo ment halfstok. Met het zingen van het WilheU mus werd de plechtigheid besloten. Rotterdam grijpt in! De Rotterdamsche politie heeft Woensdag ingegrepen tegen den zwarten handel. In een der beruchtste straten zijn 375 agenten en 40 rechercheurs er op uit getrokken met auto's en autobussen; honderden huizen werden door zocht, tientallen personen gearresteerd, groote voorraden goederen en geld in beslag geno men. Zoo is het goed. Men vraagt zich alleen af, waarom het niet eerder is gebeurd en niet overal zoo geschiedt. De goudschat van von Ribbentrop Goud ter waarde van meer dan zeven mil- lioen pond sterling, dat verborgen was op be vel van Von Ribbentrop, is gevonden door manschappen van ce Amerikaansche derde divisie onder een huis in de buurt van Salz burg DE AANKOMST VAN PRINSES JULIANA TE NEW YORK Ket mailschip Queen Elisabeth, aan boord waarvan zich Prinses Juliana bevindt, evenals 15000 andere passagiers, in hoofdzaak Ameri kaansche troepen, zal een grootsche officieele ontvangst genieten, wanneer het heden. Vrij dag. in de haven van New York zal aankomen. CONSISTORIE IN DECEMBER? Een speciale correspondent van de Daily Tel. schrijft over de waarschijnlijkheid, dat de Paus in December een consistorie zal houden voor de benoeming van nieuwe kardinalen. Er zijn thans nog maar 40 kardinalen over; 21 zijn er overleden sedert het conclaaf van 1939, toen Pius XII werd gekozen. PETRUS DE ONSTUIMIGE Petrus en Paulus, de twee grootsten onder de Apostelen, worden heden bijzonder vereerd en het is vooral Petrus, die op den voorgrond staat in de feestliturgie van de Kerk. Petrus, de vurige en onstuimige, de spon tane, die het eerst de Godheid van Jezus beleed en die de steenrots werd, waarop Christus Zijn Kerk bouwde. Zoo is de 29e Juni in de Kerk sinds eeuwen de gedenkdag van het God delijk Primaatschap van het Paus dom. „Heer, Gij weet, dat ik U be min", was het vurige antwoord van Petrus op de driemaal herhaalde vraag van Christus. Wat is ons ant woord op die ook nu in het gewoel der wereld dag aan dag herhaalde vraag? In het vuur der beproeving worde onze liefde voor Christus en de Kerk gestaald! Het M.G. Is in de Haarlemmermeer op lin- nenjacht geweest en het heeft daarbij groote hoeveelheden goederen in beslag genomen. Bij deze actie heeft men zich niet alleen beperkt tot de linnenkast, maar soms ook zijn de kleerkasten opengemaakt en van een deel van hun inhoud ontdaan. Pakken lucifers en voor raden zeep zijn in beslag genomen. Schoenen zullen aan andere voeten gedragen worden, fietsen zullen een anderen eigenaar krijgen, vlcerkleeden in andere kamers gelegd worden, overhemden, levertraanmaar deze opsom ming blijkt voldoende. Er was meer en men heeft meer meegenomen, doch men heeft ge zorgd'. dat den eigenaar voldoende goederen overbleven om voorloopig niet in moeilijkhe den te geraken. De in beslag genomen goede ren gaan, wat textiel betreft, naar de Distex, welke het weer doorgeeft aan; zieken zieken huizen en oorlogsgetroffenen. De rest wordt vrijwel allemaal aan ziekenhuizen gegeven of aan andere insanties, aan wie .het naar de meening van het M.G. goed besteed is. Nieuwe oorlogsplannen oï alleen sensatie? Engelsche bladen maken melding van Ame rikaansche mededeelingen uit Duitschlartd, vol gens welke Duitsche geleerden nieuwe geheime wapens zouden zijn aan het uitvmc.en! Men spreekt over een wapenrusting van ersenrik- kelijke uitwerking. Duitsche wetenschappelijke mannen zouden op ale manier een oorlog over 50 jaar voorbereiden! De termijn is nogal lang genomen. De Engelsche bladen dringen aer- halve aan op vernietiging van den Duitschen generalen staf, die anders in samenwerking met deze Duitsche geleerden inderdaad een nieuwen oorlog zouden mogelijk maken. Men moet er intusschen rekening mede houden, dat in Engeland verkiezingen aanstaande zijn en dat dergelijke sensationeele berichten een on derdeel van bepaalce politieke propaganda kunnen vormen. Eindelijk arrestatie .van groote Collaborateurs De chef Staf Militair Gezag heeft vorige week last gegeven tot arrestatie van een aan tal collaborteurs. die zich tijdens de bezetting schuldig hebben gemaakt aan samenwerking met de Duitsche Weermacht op groote schaal. Als gevolg hiervan zijn Zaterdag en Zondag door den P.O.D. een aantal personen achter slot en grencel gezet, o.a. 14 te Rotterdam. 6 te Erfschede. 5 te Almelo en 2 te Amersfoort. Met vreugde en dankbaarheid her denkt het Nederlandsche Volk vandaag den vier en dertigsten verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Voor 't eerst na vijf jaar viert de Prins zijn verjaar dag in het bevrijde Nederland en ons volk herdenkt dankbaar zijn groote aandeel in onzen bevrijdingsstrijd. Tij dens zijn aanwezigheid in Engeland heeft Z. K. H. den opbouw van de Ne derlandsche Strijdkrachten helpen voor bereiden en als Opperbevelhebber heeft hij de B.S. helpen maken tot een in strument, dat een machtig aandeel ge had heeft in de voorbereiding van onze bevrijding en die bevrijding zelf. Ons volk heeft den Prins als strijdend sol daat van het Verzet leeren waardeeren en hoogschatten; de lasterlijke hoon, door Radio-slaven van zeker allooi op den Prins deswege uitgestort, heeft op ons volk geen vat gehad. Wij bidden den Prins vandaag Gods rijksten zegen toe voor zich zelf, zijn koninklijke echtgenoote en kinderen, hopend, dat de terugkomst van de Prinses uit Ca nada met haar kinderen, den Prins spoedig met de zijnen moge vereenigen in een lang en gelukkig leven, in een vrij en welvarend Nederland! Volksherstel vraagt VEEL voor: gebomhardeerden, geëvacneerden, bestolenen heeft minister Schermerhorn in zijn radio rede als volgt herdacht: „Is het wonder, dat wij verder in dit uur denken aan die tienduizenden, die het her boren Vaderland niet meer zullen aanschou wen. Zij zijn in den strijd gevallen, op 3ee-, in de lucht en te land, de een in de °crste Meidagen, een ander op den laatsten dag. Zij zijn de offers in den strijd om het vader land, de duizenden, die in Polen stierven, de slachtoffers van de concentratiekampen en gevangenissen en de mannen en vrouwen van de verzetsbeweging, die voor het vuar- peleton hun hartstocht voor de vrijheid van land en geweten met den dood hebben be taald. Eerbiedige hulde aan hen allen en de plechtige gelofte, dat de Regeering en het geheele volk alles wat in hun vermogen ligt zullen doen om den nagelaten betrekkingen het leven dragelijk te maken, ook al weten wij, dat nooit te vergoeden is. wat zij ver loren." De Poosche kwestie nog niet afdoende „opgelost" De samenstelling van de voorloopige nieuwe Poolsche regeering, die er eene van nationale eenheid zou zijn. als gevolg van de conferentie, welke te Moskou is gehou den, werd gisteren te Washington bekend gemaakt. Er zijn 21 ministers, hoofdzakelijk com munisten en leden van de zgn. communistische regeering van Ljublin. Van de elf voornaam ste ministersposten zijn er zes in handen van dit Ljublin-comité, drie Londensche Polen zit ten er in en twee ministers uit Polen zelf. Intusschen is door deze kwestie 'n ander Poolsch probleem op den achtergrond geraakt, n.l. dat van de regeling der Poolsche grenzen. Een stuk is naar Rusland terug gegaan en een stuk van Duitschland hebben de Polen er voor in de plaats gekregen. Dit bevredigt lang niet iedereen. De vierde, of is het niet de vijfde, verdeeling van Polen zet echter, in verband met de regeling van de Groote Drie te Talta, het Poolsche volk voor een politieke feitelijkheid, die het. althans voorloopig, heeft te aanvaarden. Het kan daaraan niets veranderen. Dat kan het, in theorie althans, aan de regeling van zijn voorloopige nieuwe regeering wel. Immers, de vorming van de zgn. natio nale Poolsche regeering, die intusschen wel zeer overwegend communistisch is. gevolg van den invloed op de besprekingen door Rusland, moet worden gevolgd door „vrije, onbelem merde verkiezingen, te houden op de basis van een algemeen geheim kiesrecht". Ook dat Is te Yalta afgesproken! Geschiedt dat, overeenkomstig de ware de mocratische bedoelingen, welke aan deze af spraak ten grondslag hebben gelegen, dan i.al blijken, of het hardnekkige verzet, dat c.e cude Poolsche regeering te Londen volhoudt, recht en reden van bestaan Leeft. Amerika en Enge land zullen de nieuwe voorloopige Poolsche regeering erkennen „nadat de samenstelling ervan door ce Groote Drie op hun e.k. confe rentie zal zijn besproken", zoo meldde raaio- Londen hedenmorgen! Er valt dus bliikbaa; toch nog wel iets te bespreken! Het houden van vrije verkiezingen blijft in elk geval eisch van Amerika en Engeland. De nieuwe voorloo pige Poolsche president is een scivjet-onder- caan, Bierot. die tot 1944 in Polen vrijwel on bekend was. Neen, de Poolsche kwestie js voor het aloude Polen nog niet opgelost, d.i. afdoen de geregeld. Van stootblok tuss..hen Duitsch land en Rusland, is het springplank voor het communisme geworden en dat heeft het Pool sche volk aanvankelijk iui^ LANDBOUWINVENTARISATIE ZWARE KLUIF VOOR STATISTIEK! Dezer dagen heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn werkzaamheden hervat. Al aanstonds ligt er voor het bureau de zware taak van het houden eener landbouwinventa- risatie, waarbij niet minder dan 600.000 inge schrevenen bij de provinciale v0edselcommis- sarissen betrokken zijn. Door middel van deze inventarisatie zulen worden vastgesteld de oppervlakte, welke met landbouwgewassen is beteeld en de stand van den veestapel. De verwerking van -de enquêteformulieren zal in enkele weken moeten geschieden, opdat een tijdige vaststelling van het voedselprogramma voor dezen winter mogelijk is. Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor de advertenties mej. C. W. J. ATrordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1