HIEUW raagd EM OS Regeering veroordeelt de wilde staking in Rotterdamsche haven Leopold's abdicatie Donderdag verwacht WOENSDAG 4 JULI 1945 )NDENTE Minister Schermerhorn gispt in een radio rede ook de houding van de werkgevers Val van Balik Papan aanstaande Morgen verkiezingen in Engeland De Amerikaansche onafhankelijkheidsdag Bevrijde Nederlanders in Zweden Doodelijk ongeval te Schagerbrug Prinses Juliana in Ottawa aangekomen een massagraf mejj 000 vermoorde poli| Lord Greenwooc and desnoods koler ïbied zou importee- |gang te houden op het terrein vai tratiekamp in Noor. an 6000 slachtoffers graven. De olie ceeren weer. Dt] van Simla is toi Venus" van Milo h te zijn geweest, irt et Louvre te Parijj ploffing in een op* nguiller zijn 20 per- men. De Fiat-fa dit jaar in totaal ïceeren. Bernarc an den vice-voorzit- ïistische partij ver- gd communist is. oolsche soldaat o1 gerechtigd zijn to( 25 acres bouwlanc ante meter). Ra> een aanval op eer gedaan en zekert provoceerende ver-; Unie publiceeren.. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18670 Builen God is 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs t 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 lijk door of van we - te herstellen. Dit érgoedingen wegens ettingischade; deze jner tijd door een! iogsichade geregeld ot Rechtsherstel nu ïetzij bij de advies- el en beheer, hetzij aris. die er zorg zoekschriften voor- orden overgebracht. Ie rechtspraak aan-1 sherstel geheel aanj et duidelijk, dat de; van rechtsbetrek-'j echts bepaalt tot- eden, welke voor hij de binnenko- igschikt naar be id. Mede door het lerstel aan alle ver- juridische formali o.m. de gronden een duidelijke con- ift moeten vermeld dat niemand een niet is opgesteld achten zich gevallen iddellijke beslissing M.C. gemachtigd oewel het M.C.R.R. wijzigen of vernie- Wordt vervolgd) TE BERGEN 'etrus Canisius" te van den oorlog be nde Duitsche troe van wapen, waier én punt eens, da* 1 auden vaarwel zeg aorwerpen als aan Zoo verdween jaa die voor hun ge lan. En toen in M het gebouw verlif stoelen, ledikanten ordijnen. steengoec f wenen deur Pater G. Sen- lige taak; restaura, ving, met aanschaf- lel, met toiletten en is dan ook niet te maanden de retrai ïiddels worden de te gehouden. sloten, zijn consu openen. stoomtrawlers met og wee andere zee- ieft het Japansche :ld. dat het voorbe- ilijke invasie uit het formatie der ne ot. die „haar kans S. KROMN.V. ing oor der N.V. „VICTRIX" Alkmaar kantoor te Alkmaar n in staat zijn ge~ s van de moderne eau van dit blad DAG 5 JULI le 9 uur naar - DEN HAAG SCHIEDAM Aanbevelend C. DE MOS Onder leiding van de zoogenaamde Eenheid svalrbeweging der Communisten zijn cenige duizenden havenarbeiders in Rotteidam tegen het advies van hun oude leiders ln een wilde staking begonnen, welke ernstige gevolgen dreigt te hebben, vooral voor de voedselvoor ziening van ons land. Reeds heeft zich het beschamende schouwspel voorgedaan, dat sche pen gelost moesten worden door Canadeesche soldaten! Hoewel de loonen verhoogd zijn met 25 procent, is nog geen verandering gekomen in de houding van de arbeiders. Integen deel, men is met twaalf nieuwe eischen voor.den dag gekomen! Hoe ernstig de toestand is l:an men afleiden uit het feit. dat niemand, minder dan de minister-president prof. ir. Schermerhorn gisterenavond een radiorede heeft gehouden, waarin hij een beroep heeft gedaan op de arbeiders, om in het algemeen belang het werk te hervatten. Het ls duidelijk dat achter deze staking meer schuilt dan een .economisch conflict alleen. Het moet be schouwd worden als een krachtproef met een politieken achtergrond: hoe sterk is de eenheidsvakbeweging ln dezen politiek nog zoo verwarden tijd, waarin de communisten al dan niet gecamoufleerd in troebel water willen visschen?. Het was bij ons weten voor de eerste maal ln d'e geschiedenis van ons land, dat een mi- nister-president zich op deze wijze in een sta- kingsoonflict mengt. De Regeerng, zoo bleek uit de rede van den minister, stelt zich vier kant tegenover de stakers, maar gispt ook de houding van de werkgevers. Prof. Schermer horn zei o.m. dat de Regeering erkent d'e ab solute noodzakelijkheid van het streven haar rechtvaardige sociale toestanden, maar dat mag niet ontaarden in strijd en chaos. Het speet de Regeering, dat de werkgevers de oude methode van tegemoetkoming aan bezwaren hebben gevolgd. Zij hebben weer toegegeven en teruggetrokken de oude manier van onder handelen om te zien hoe ver zij kunnen gaan! Dat is geen kracht maar zwakheid. Tot de havenarbeiders zei spr. o.a. dat zij wel moeten bedenken dat ook duizenden anderen in den lande geen schoenen en geen klompen hebben Hel yetyin yï&ndiCay De vernieuwing van het geestelijk leven in den ruimsten zin behoort niat tot de directe eigenlijke taak van de Overheid, maar zij moet bij haar maatregelen en regelingen toch wel- heel sterk het oog op de geestelijke kant der dingen gericht houden. Zij moet als het ware door haar houding ten opzichte van de geestelijke problemen de voorwaarden scheppen tot een betere, tot een juiste ont plooiing van het geestelijk leven. Zoo bezien, moet de Overheid ook de ontplooiing van het gezinsleven mogelijk maken, niet alleen stof felijk, maar ook geestelijk. Wij hadden juist over de stoffelijke eischen voor die ontplooi ing een en ander opgemerkt. In ons nummer van 21 Juni, toen even later het Bisschoppe lijk schrijven bekend werd, dat op de betee- kenis van het gezinsleven zoozeer den klem toon laat vallen. Dit moge nog eens onder de aandacht worden gebracht, temeer, nu ln de Regeeringsverklarmg eigenlijk iedere concrete aanduiding omtrent het voeren van een op het gezinsbelang gerichte politiek ontbreekt. En toch zijn, wij herhalen dat, herstel en ver nieuwing van het maatschappelijk leven in zijn vollen omvang genomen, slechts mogelijk als dat' geschiedt op de basis van het gezonde gezin. Dit moge wel heel scherp in het oog gehouden worden bij het beoordeelen van d'e daden van het kabinet. Nederland's Volksher stel kan niet buiten stoffelijke hulp, wy kun nen dat niet genoeg aanbevelen, maar de Aartsbisschop en de Bisschop van Haarlem hebben het zoo terecht gezegd: „het herstel van het Vaderland zal met kracht ter hand genomen moeten worden", en, „het zal 'nie mand verwonderen, wanneer wy op de eerste plaats denken aan het herstel van het nor male gezinsleven". Daar kan de geloofsover tuiging het schoonst opbloeien, en mannen en vrouwen van groot geloofsleven zyn de beste krachten voor het Vaderland. Het herstel van het gezinsleven eischt allereerst in duizenden en tienduizenden gevallen, dat gezinnen, die kortweg gezegd niets meer hebben, aan het allernoodigste worden geholpen. Met' ware christelijke barmhartigheid en echte naasten liefde, niet zoo uitgerekend burgerlijk, moe ten deze menschen hulp ontvangen, ruim en breed. Er moet geofferd worden, opdat zoo 3poed'ig mogeiyk ieder weer in zijn eigen ge zin aan zyn eigen christelijk leven kan wer ken, Dat is wat de hand het eerst te doen vindt. Maar daarnaast moet de politiek van herstel en vernieuwing ook van de zyde der Regeering gericht zyn op de mogelykheld, om het gezin in geesteiyk en stoffeiyk opzicht tot volle ontplooiing te doen komen. Het ge zin is de grondslag van de maatschappy. Wy hopen, dat men dit voor oogen houdt. In en., buiten de Regeering! en geen kleeding. De aanleiding tot de staking controle van d'e B. S. op diefstal in de ha ven werd door den minister niet aanvaard. Er bestaat biykbaar een zeker wantrouwen, dat gebaseerd is op ervaring. Wat daarna te zien ge'geven is, kan de Regeering niet accep teeren. Hy ging het gebeurde na, en consta teerde met name dat d'e eisch van verplichte organisatie ln de eenheidsvakbeweging afge wezen moet worden. Het Nederlandsche volk kan zich in vrijheid organiseeren. Maar de goede spelregels moeten in acht genomen worden. Wilde stakingen vinden de Regeering vierkant tegenover zich. Zy doet een beroep op de arbeiders, om weer aan het werk te gaan, in het belang van den levensader van ons land, de Rotterdamsche haven. De Regee- rmg heeft de bittere plicht zich te verzetten tegen hen die daar strijd en chaos ontketenen. Zij kan dat te eerder doen, omdat zij kan ge tuigen, dat sociale gerechtigheid voor haar geen holle phrase is. VIER MILLIOEN DUITSCHEHS NAAR RUS LAND? Naar te Londen verluidt heeft de Sow. jet-Unie het voornemen vier mülioen Duit sche arbeiders op te eischen voor wederop bouw1. HITTEGOLF IN AMERIKA. Te New York en Washington heerscht sedert eenigo dagen een hittegolf. De Amerikaansche admiraal Kinkaid heeft verklaard: „Japan ls verslagen", weliswaar is de ineenstorting nog geen feit, maar de neder laag van Japan staat vast. De val van Balik Papan kan elk oogenblik worden verwacht. De stad is een groote puinhoop, de olle-instal- laties zijn vernield. De luchtaanvallen en bom bardementen op en om Japan gaan onver poosd door. Vijfhonderd vliegende vestingen hebben gisteren opnieuw vier Japansche in dustriesteden met zware bommen bestookt. De Australische troepen op Borneo hebben flinke vorderingen gemaakt. Voor het eerst na tien jaar worden morgen ln Engeland algemeene verkiezingen gehou den. De strijd gaat voornamelijk tusschen de Conservatieven, de party van Churchill en de Labours, de arbeiderspartij, wier leider Attlee is. In een laatste massabijeenkomst waar Churchill sprak, ging het stormachtig toe. De minister werd herhaaldelijk in de rede geval len. Volgens conservatieve verklaringen was de herrie veroorzaakt door een georganiseerde bende. Een aardige bijzonderheid' is dat Chur chill zelf zyn stem niet kan uitbrengen, aan gezien hij per abuis niet op d'e kiezersiyst staat! EEN MILLIOEN LONDENAREN vormden op 2 Juli een ry van vyientwintig mijl om Chur chill te zien, die in een open auto een ver- kiezingsrit door Londen maakte. Aan den vooravond van den Amerikaan- sclien Onafhankelijkheidsdag heeft president Truman het woord gevoerd. Hy bracht hulde aan het geloof en vertrouwen ln de vryhcid, dat uit de historische onafhankelijkheidsver klaring sprak en zei dat vele menschen het eens waren met de afkondiging der gelijke rechten voor iedereen. De nieuwe minister van Buitenlandsche Za ken, Byrnes, heeft na zyn beëediging gezegd', dat zyn benoeming geen wijziging bracht in de fundamenteele beginselen van de buiten landsche politiek van Amerika. ..In Regccriugskringen te Brussel verwacht.men thans spoedig do aankondiging van het aftreden van Koning Leopold, zoo werd Dinsdagavond uit Brussel gemeld. De laatste groep van personen die advies heeft uitgebracht aan den Koning, is thans teruggekeerd. Zij zullen rapport uitbrengen aan Minister van Acker en Prins Karei. De aankondiging van de abdicatie wordt niet eerder dan Donderdag verwacht. Socialisten, communisten en liberalen hebben ln een bijeenkomst opnieuw het aftreden van Leopold geëischt. De liberaal Janson zei o.a. dat de Koning met zijn kroon moest betalen voor de groote verantwoordelijkheid, die hij ln Mei 1940 op zich nam door te capituleeren. Prins Karei heeft Dinsdag minister president van Acker en den minister van Buitenlandsche Zaken Spaak üi audiëntie ont vangen. Verschillende personen ln Brussel, die onlangs den Koning gezien hebben, geven als hun Indruk, dat hij het plan om af te treden verwerpt, tenzij men hem ertoe dwingt. Drie gezanten van den Koning trachten biykbaar alsnog een alternatief voor het besluit tot abdicatie te vinden. iCort llDereldttieuws In Oost-Duitscliland is met toestemming van de Russen een Christelijk-Democratische Unie opgericht, naast de Communistische en de So cialistische Partij. Bommen zijn ontploft in Kopenhagen. Eenige personen werden licht gewond. De krantenbezorgers in New York in staking, 7.700.000 exemplaren zijn Zondag niet bezorgd. Te Saint Jean de Luz doet het gerucht de ronde, dat Churchill na de Brit- sche verkiezingen 14 dagen vacantie zou gaan doorbrengen aan de Basklsche kust. Gandhl bracht hulde aan Lord Wavell voor de wijze, waarop hij de conferentie van Simla leidt. Maurice Thorez is weer voorzitter en secreta ris-generaal van de Fransche communistische partij. Op het informatiebureau van het Nederland sche Roode Kruis zyn van de Nederlandsche commissie voor repatrieerlng te Londen lijs ten ontvangen met namen van zich thans in Zweden bevindende, uit Duitsche concentra tiekampen bevryde Nederlanders. Deze lijsten liggen vanaf heden voor belanghebbenden op onze bureaux ter inzage. Onder hen bevinden zich: Trijntje d'e Haan- Zwagerman te Hoorn, Tryntje Hulleman uit Andijk; Elisabeth Ravel uit Bovenkarspel; Neeltje Roosendaal uit Enkliuizen; Aaltje van Staveren-Vet uit Schermerhorn en Johanna Koster uit Alkmaar, allen uit het kamp van Ravensbrück. GEROOFDE SCHATTEN ACHTERHAALD In een huls in Bllthoven heeft de P.O.D. voor een waarde van f 310.000 opgespoord, n.l. f147.000 aan effecten en voor een waarde van f 1G0.000 aan sieraden. Deze schat was hier verborgen door den beruchten N.S.B.-recher cheur van politic Smoreuburg, die zich met zijn bend'egenooten in het bijzonder heeft toe gelegd op den roof van Joodsche eigendom men. Honderdduizend gulden bankpapier en voor een waarde van f75.000 aan sieraden was het appeltje voor d'e dorst, dat de Hollandsohe SS-man Groet zichzelf had toegedacht. Deze goudschat is waarschijniyk grootendeels ge roofd uit de kluizen van bankinstellingen te Tiel. ZUIVERINGSCOMMISSIE WATERSTAAT VEENPOLDERS ENZ. De zuiveringcommissie Waterstaat, Veenpol- ders enz, behandelt ook den Rijkswaterstaat, wat tot dusverre niet nadrukkelijk gezegd was. De termyn voor klachten aangaande de ambtenaren der Rykswatersiifeat is derhalve verlengd' tot' 10 Juli 1945. Klachten kunnen worden Ingediend by den Secretaris Wijninga, St. Pancras 178. VRACHTGOEDERENVERVOER Met ingang van Maandag 9 Juli zal weer vervoer van vrachtgoederen mogelijk zyn van en naar de volgende plaatsen: Alkmaar Am sterdam (Westerd'oksdijk), Amersfoort Bever wijk, Enkhuizen, Den Haag (S.), Haarlem, Den Helder, Hilversum, Hoorn, Leiden (S.S.), Utrecht, Velsen, IJmuiden Voorburg en Zaan dam. Aanbrenging der goederen kan geschieden aan d'e stations en plaatsehjke agentschappen van Van Gend en Loos waar tevens alle nadere inlichtingen zyn te verkrygen. S.S. RUIMT MIJNEN. Duizend Nederland sche S.S.-mannen worden aan het werk ge zet om landmynen op te ruimen in Gelder land, onder leiding van Nederlandsche stoot troepen. Aarvte^&£umg£ri Wy krijgen dus een noodparlement. Het oude parlement zal het mogeiyk maken, door een noodwet aan te nemen en voorloopig zul len we, als er geen ongelukken gebeuren, een Jaar met het noodparlement opgescheept zit ten. Hoe dat er zal uitzien, weten wij niet. Vermoedeiyk zal als noodparlement fungeeren d'e zoogenaamde Nationale Advies-Commissie, samengesteld door het Burger-Comité en de Adviescommissie van de Illegaliteit. Dat Bur ger-Comité bestaat uit vertegenwoordigers van politieke partyen en nieuwe stroomingen en van sociaal-economische groepen en het cultureele leven. Twee-derde van de Nationale Adviescommissie is door dat Burger-Comité aangewezen, een derde door de Illegaliteit. Het is in den vollen zin een nood-vertegen- woordigmg, welke als zoodanig kan worden aanvaard en moet worden beoordeeld. By den wensch dat haar levensduur zoo kort mogeiyk zal zyn, moet rekening gehouden worden met de realiteit, dat normale verkiezingen voors hands niet gehouden kunnen worden. Men kan in allerlei toonaarden het nut en de nood'za- keiykheid van dergeiyke verkiezingen uit spreken maar men zal toch een open oog moe ten hebben voor de werkeiykheid. dat admini stratief het houden van verkiezingen niet mogelijk is op korten termyn, doordat be trouwbare kiezerslijsten ontbreken, terwijl ohs volk geestelijk niet ryp is voor déze democra tische krachtproef. De nieuwe dingen moeten even „betijen" 1 Spelenderwijze geraakte Maandagmiddag het 21/e-jarig zoontje van den uit den Wiermger- meer geëvacueerden landbouwer B. in de Ruige weg onder een paseeren den auto van het M. G. In hoogst zorgwekkenden toestand werd de kleine opgenomen en nadien door Dr. Boer- ma verboncjen, welke o.a. een zware hersen schudding constateerde. Geen medische hulp kon evenwel verhoeden dat het knaapje zon der tot bewustzijn te keeren in den loop van den Dinsdagmiddag aan de gevolgen is over leden. Prinses Juliana is Zondag te Ottawa aange komen, waar zij vele malen omhelst werd door de drie Prinsesjes, die al een kwartier lang qp het stationsperron hadden staan trappelen van ongeduld. „Wat zijn ze gegroeid", zeide Prin ses Juliana, die de prinsesjes in geen drie maanden gezien had. Prinses Juliana deelde mede, dat zij ongeveer tien dagen in Ottawa zou biyven, alvorens voorgoed te vertrekken. „Ik kan my nog niet goed voorstellen dat ik nu weer myn kinderen om my heen heb", zeide de Prinses, terwijl Prinses Irene zich tegen haar aanvleide. Op een vraag of de Ca- nadeezen nu Nederland bezet hadden, ant woordde Prinses Juliana „Bevrijd' is meen ik een beter woord". Toen werd aan Prinses Juliana de vraag ge steld, of zy later Canada nog eens zou komen bezoeken, waarop H. IC H. antwoordde „zeer zeker, het zou voor mij vreeselijk zijn Canada voorgoed vaarwel te moeten zeggen. Er be staan thans trouwens vrywel geen afstanden meer." De Prinses verklaarde, dat zy niet alleen te ruggekomen was om haar dochtertjes te halen, maar tevens om afscheid te nemen van Ca nada en de Canadeezen. „Ik was gedwongen mijn vertrek uit Canada geheim te houden", zeide de Prinses „maar nu wensch ik de Ca nadeezen openlijk dank te brengen voor hun gastvrijheid". DE KWESTIE TESCHEN Naar te Praag verluidt, zal de kwestie van Teschen verwezen worden naar de drie groote mogendheden. RUSSEN NAAR HUIS. De Russen trekken groote troepenmachten terug uit Duitschland en Polen. DAVIS WEER NAAR LONDEN. De speciale afgezant van Truman Joseph Davis, is met een byzondere opdracht naar Londen vertrok ken. Persslem van den dag ..DE AMBTENAREN. De C. H. „Nieuwe Ne derlander" hoopt, dat de Regeering zich voor de voorbereiding en uitvoering van haar groo te hervormende taak „zal voorzien van de ver- eischte organen en daarin de beste krachten, waarover ons land beschikt, zal trachten in te schakelen". Een punt. dat hierbij spoedige en ernstige overweging verdient, is dat van de salarieering der ambtenaren. Het is volgens het blad., voldoende vast te stellen, dat zooals de bezoldiging van het overheidspersoneel thans is het volstrekt uitgesloten is, dat de overheid goed onderlegde en vaardige krach ten aan haar apparatuur verbindt. Daarom waarschuwen wij. Want er schuilt een groot gevaar in wanneer de Staat, die zoo vergaand in onze maatschappy ingrypt en tn dezen tijd moet ingrypen. moet werken met jong en onervaren of mét tweederangs personeel om dat' de vrije maatschappij de prima krachten wegzuigt." Directeur E. J. M. Stumpel; hoofdredacteur H. N. Smits; gewestel. redacteur Frans Otten; verantw. voor dé advertenties mej. C. W. J1. Smit; druk: drukkery Noordholland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1