NIEUW In afwachting „Briefjes van honderd Ingetrokken! MAANDAG 9 JULI 1945 Deze week inleveren bij de banken De oorlog tegen fapan Geen landelijke staking De Koningin naar Rotterdam Hedenmiddag zonsverduistering j3id en werk Acude^emnqeti i^Cori lOereld nieuws Graanoogst staat er slecht voor NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18674 Buiten God is 'i nergens veilig Vondel Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Reeds vele jaren voor den oorlog was een nieuwe staatkundige en maatschap pelijke orde aan het groeien, als gevolg van de geestelijke omwentelingen, welke in de we reld plaats hadden. Dat nieuwe nam vormen aan in fascime en nationaal-socialisme. In Italië reeds veel eerder dan in Duitschland. Daarvóór in Portugal en in Spanje. Wanneer wij dat vaststellen, kunnen wij vanzelfsprekend niet vergeten, dat die omwentelingen niet plot seling uit den grond zijn gekomen. Zij zijn geleidelijk gegroeid uit geweldige botsingen, op economisch, sociaal, en politiek gebied. Zij behooren tot de geschiedenis, welke wij ons ook in Nederland weer voor oogen moeten houden, nu wij voor groote vraagstukken staan. Eén daarvan is het probleem, langs wel ken weg en in welken vorm de Katholieke Nederlanders wij spreken opzettelijk niet van Nederlandsche Katholieken! hun aan deel zullen leveren aan het herstel en de ver nieuwing, die op alle gebied ook in ons va derland aan de orde zijn. Er heerscht nog een toestand van afwachting op dit punt. Lang kan en zal die toestand niet meer mogen duren. Het dringende van de oplossing klemt' meer en meer. Het probleem heeft ook veel wijder aspecten dan men in het licht van plaatselijke gebeurtenissen en teleurstellingen schijnt te zien, Intusschen wordt de aandrang, om tot daden te komen, sterker. De overtui ging, dat de Katholieke Nederlanders een staatkundige eenheid moeten vormen, groeit. Wij vleien ons met de verwachting, dat over weging van eenige algemeene en bijzondere feiten uit de jongste geschiedenis dit besef zal doen uitbloeien tot een krachtige daad. De tijd is weer daar, dat het naar het woord van Leo XIII in zijn encycliek „Immortale Dei" te achten is „van het grootste gewicht, de nieu we meeningen omtrent den Staat met de chris telijke leer te vergelijken". Dat is ten allen tijde de taak der Kerk geweest. De taak der leeken was het, en is het. de gezonde leer en de gezonde gedachten in staat en maatschap pij te doen doordringen en tot practische con clusies en verwerkelijking te doen brengen! Georganiseerd eensgezind optreden der Katho lieke Nederlanders zal daarbij In de feitelijke verhoudingen van ons land onmisbaar zijn. Men vergeet de geschiedenis soms snel! Vijf jaar oorlog waren in ons land, dat in Mei 1940 één en en kwart eeuw lang in Vrede had ge leefd, voldoende, om zóó op te gaan in zijn eigen knellende problemen, dat met voorbij zien van de lessen der historie soms te vlug gegrepen werd naar oplossingen, welke, naar het leek op goede gronden, werden aangebo den. Maar de geschiedenis laat zich niet straf feloos negeeren. Zij leert ons duidelijk, dat de ondergrond van de groote botsingen en beroe ringen over de wereld steeds was van den dïepsten geestelijken aard. De opkomst van het fascime in Italië, de duivelsche veldtocht van het nationaal-socialisme in Dutschland, waren de gevolgen van geestelijke revoluties, gepaard gaande met de sociale en economische ontredderingen van den wereldoorlog. Aan de kerk vijandige stroomingen als de vrijmetse larij en het communisme, ook in zijn nog erger gedaante van het bolsjewisme, hebben met name in landen al3 Portugal en Spanje een geestelijke, zedelijke en maatschappelijke ont reddering bewerkt, die onmogelijk anders dan andere uitersten als reactie tot gevolg kort hebben. En zoo zouden wij kunnen doorgaan. De feitelijke machtsovername in Duitschland door het nazidom In 1933 was een laatste sig naal, dat de wereld duidelijk den weg wee3: hier namen oude dwalingen in een nieuw kleed gestalten aan, die een dreiging vormden voor Europa. En voor Nederland. Het was daarom, dat de Katholieke Kerk door Kaar Bisschop pen in ons land het sein op onveilig plaatste door het herderlijk schrijven over nationaal- socialisme en fascisme in 1934. Het was daar om, dat de groote Sociale Organisaties, de Ka tholieke Staatspartij, de leiders van Cultuur en Wetenschap, steeds duidelijker en 'dringen der de beginselen en elschen van da Katholie ke leer voor Maatschappij en Staat uiteenzet ten en concretiseerden. Dit geschiedde als het ware al» inleidingsproces, dat zijn einde nog Bank- en muntbiljetten van f 100.— zullen m et ingang van 9 Juli 1945 hun hoedanigheid van wettig betaalmiddel verliezen en buiten omloop worden gesteld. Ieder kan zijn 100 gulden biljetten voor Zaterdag 14 Juli inleveren bij een handelsbank of boerenleenbank; De bank opent voor het bedrag van de ingeleverde biljetten een rentlelooze rekening die voorloopig geblokkeerd blijft. Het ontvangstbewijs en de geblokkeerde rekening worden ge steld ten name van degenen die bij den aanvang van 9 Juli eigenaar waren. De tegoeden zijn niet overdraagbaar. Vow bijzonderheden zie men de bekendmakingen die op alle post kantoren en verschillende andere plaatsen zijn. opgehangen. Het is de bedoeling der regee ring dat men al dadelijk met de saldi der geblokkeerde rekeningen belasting zal kunnen betalen en zekerheid zal kunnen stellen voor toekomstige belastingen. De regeering wijst er met nadruk op dat bonafide houders van 100 gld. biljetten geen vrees behoeven te koeste ren voor de uiteindelijke bestemming van hun bezit. De minister van financiën Prof. P. Lieftink zal hedenavond om 8 uur in een korte radio-toespraak de genomen maatregel toelichten. Vanuit Balik Papan trekken geallieerde troe pen Noord- en Noordoostwaarts. De Japanners bouwen in allerijl hun kustbatterljen om en richten ze naar het binnenland. Geallieerde bommenwerpers deden aanvallen op doelen in de buurt van Tokio. Twaalf kust vaartuigen werden tot zinken gebracht. Verder werden aanvallen gedaan op doelen op For mosa, in Kanton en Indo-China. O.a. werd een drijvend dok tot zinken gebracht. Ket ver keer op de rivier cje Sittar is volkomen stil gelegd door geregelde vliegeraanvallen. Ver keer is trouwens in China bijna onmogelijk, ook al door gebrek aan steenkool. Locomotie ven worden reeds, bij gebrek aap-vaste brand stof, met rijst gestookt. Op Zuid-Oost-Borneo zijn de geallieerden tien km opgerukt. Drie vliegvelden zijn bezet, welke een belangrijke rol zullen spelen bij de verovering van de laatste olievelden. Tokio, Yokohama en Osaka zijn Zondag opnieuw door 150 Amerikaansche vliegtuigen, waaronder ver scheidene vliegende forten, gebombardeerd. Ook Japansche versterkingen op Celebes, Java en Kioesioe zijn aangevallen. In Birma is de Japansche activiteit toegenomen. STUDENTEN-UITZENDING Voor herstel van gezondheid en om uit te rusten, zullen 80 Nederlandsche studenten in Zwitserland en Engeland worden opgenomen. RIJST INPL-AATS VAN STEENKOOL! Uit het gevechtsgebied in het Verre Oos ten bereikt ons het bericht, dat door de Japanners in China bij gebrek aan steen kool, de locomotieven gestookt wordeu metrijst! niet gevonden had, toen da oorlog uitbrak, waarin ook wij spoedig betrokken werdén. Het gaat natuurlijk niet aan, na deze vijf oorlogs jaren den draad van Mei 1940 of September 1939 weer op te nemen, alsof er niets ge beurd is, maar evenmin mag men het zóó voorstellen, alsof de maatschappelijke en po litieke. geschiedenis van Nederland pas ln Mei 1940, of in Mei 3945, begint, en alles wat in de jaren daarvoor gebeurd is, niet meer mee telt. Juist om den aard van het ontwikkelings proces, dat in en door den oorlog vooral een ander tempo accentueert, blijven scholig en voorlichting, studie en concretiseering rondom de actueele problemen uit de jaren 1930 tot 1940 ook nu nog hun volle waarde behouden. Ook nu nog geldt bijv. het fiere woord van prof. dr. Cobbenhagen, in 1934 ge sproken op economische studiedagen van het R. K. Werkliedenverbond, dat het nu de tijd is, om naast de katholieke geloofsleer ook de katholieke maatschappijleer te verkondigen! En ook dit kon vandaag den dag geschreven zijn: „Er is in dezen tijd weer begrip voor andere waarden dan de economische, er ls weer begrip voor de noodzaak van ordening der levensgebieden". Maar: „naast den zaaier van da natuurlijke, door de rede gedicteerde maatschappelijke gedachten, naast den bouwer van een corporatief gedachte maatschappij, moet in zekeren zin de geloofsverkondiger schrijden, om te voorkómen, dat de grond, waarop wij bouwen, alleen een door den nood gerijpte is. Niet een tijdelijke noodtoestand ls de reden, waarom we ordening willen, maar de reden ls een blijvende, een altijd geldende. diepste reden is, dat alleen ordening in staat is te verwezenlijken de synthese der doeleinden, de richting aller mensohelijke doeleinden op God, de inschakeling aller men- schelijke doeleinden in God» wereldplan.' Van de zijde van het E.V.B. deelt men ons mede, dat, wanneer op 28 Juli a.s. geen over eenstemming is bereikt over de voornaamste eischen der Rotterdamscne stakers, dan op nieuw de staking te Rotterdam zou wor den geproclameerd, doch niet een landelijke staking. Dit ter verduidelijking en rectificatie van hetgeen over de rede van den heer L. van Os, uitgesproken op de vergadering van de E.V.B. te Amsterdam, ia medegedeeld. Naar w!j vernemen, ligt het in de bedoelinr van H. M de Konigin, op Dinsdagmiddag 10 Juli a.s. een bezoek aan Rotterdam re brengen. BRAND BIJ M. G. Het bureau van het Militair Gezag voor Brielle en omstreken is Vrijdag door onbeken de oorzaak afgebrand Het archief is gered. POLEN- EN SOVJET-RUSLAND hebben een handelsovereenkomst gesloten. Er zullen nog dit jaar goederen geruild worden ter waarde van 300 millioen gulden. CANADA, ZWEDEN en ZWITSERLAND heb ben ook de nieuwe Poolsche regeering erkend. INZAKE DEN TROONSAFSTAND heeft v. d. Acker koning Leopold geadviseerd spoedig een beslissing te nemen. HET FRANSCHE KABINET komt heden bij een. De voorstellen van De Gaulle om de grondwet van 1875 te veranderen, komen in behandeling. De illegale vertegenwoordiging wenscht verdergaande veranderingen. TWEE LEDEN van de nieuwe Poolsche re geering zijn te Londen aangekomen, ter li quidatie van de Poolsche regeering in Londen. IN ENGELAND gaat de berechting van oor logsmisdadigers zeer spoedig beginnen. DE ..ROME FORCES", een groote organisatie, die opgericht werd in Engeland,toen de Duit- sche invasie dreigde, wordt met ingang van 15 Juli ontbonden. Hedenmiddag na twee uur is ln geheel Wqst-Europa een gedeeltelijke zonsverduiste ring waar te nemen. In Rusland en Oost- Europa 7de verduistering volkomen zijn. Zij zal ongeveer 2'/» uur duren. In Engeland zullen waarnemingen verricht worden met „Radar"- apparaten, die gedurende den oorlog gebruikt werden» voor de plaatsbepaling van vliegtui gen De resultaten daarvan zullen geheim ge houden worden tot na den oorlog tegen Japan. VALSCHE PROFETEN Onze werken moeten overeenstem men met de leer van Jezus Christus, anders zijn wij huichelaars. Wij moe ten ons wachten voor valsche profe ten, die komen in schaapskleederen, maar inwendig roofzuchtige wolven zijn. Het nazi-dom is wel verslagen., maar de valsche profeten zijn daar mede nog niet uitgeroeid! Aan hun vruchten zult gij ze kennen! Bidden wij met de Kerk, dat Gods Voorzie nigheid, die in haar schikkingen niet faalt, van ons afwendt wat schadelijk is en ons alles verleent, wat ons voor- deelig kan wezen. Door een samenloop van omstandigheden is in onze krant nog niet melding gemaakt van. een belangrijke beslissing, welke nog door de Regeering-Gerbrandy in de laatste dagen van haar demissionair bestaan is genomen. Zij heeft n.I., teneinde aan de moeilijkheden, wel ke de huidige omstandigheden medebrengen, met name voor de grootere gezinnen,, tege moet te komen, bepaald, dat de uitkeerlng in gevolge de Kinderbijslagwet, thans bedragen de f 0.20, resp. f 0.25 per kind en per dag, te rekenen van 1 Januari 1945 wordt verhoogd tot f 0.40 per kind en per dag. Zooal3 bekend, wor den de kosten van het levensonderhoud reeds beïnvloed door belangrijke Regeeringssubsi- dies, welke zijn verleend om die kosten zoo laag mogelijk te houden. Inderdaad een belangrijke beslissing, die door de groote gezinnen met vreugde is ver nomen. Daar het eerste halfjaar van 1945 reeds verstreken is en de verhooging die voor het overgroote deel een verdubbeling betee- kent met 1 Januari ingaat, beteekent dit voor deze gezinnen een aardig extraa'tje, als straks deze toeslag op den toeslag over een periode van 6 maanden zal worden ontvangen! JE*' Grieksche grenswachten hebben aan de Bul- gaarsch-Grieksche grens een aantal gewapende Macedoniër* in Bulgaarsch uniform aangehou den, die op Griekscli gebied wilden komen. In Hmerika is een zesmotorig vrachtvliegtuig in aanbouw, dat eenige honderden soldaten kan vervoeren. Honderden Duitsche Junker- vliegtuigen zullen gebruikt worden voor de Engelsche burgerluchtvaart. Een vliegtuig met negen Engelsche gedelegeerden van de conferentie te San Francisco wordt vermist. In verschillende plaatsen in Italië, o.a. in Mi laan en Turijn, zijn stakingen uitgebroken. Spanje wenscht waarnemers bij de besprekin gen over Tanger. De Good-Year rubberfa brieken te Akron in Ohio zijn door de Regee ring bezet in verband met een staking van 33.000 man. In Finland is een revolutionair complot ontdekt van den Generalen Staf! In verband met hernieuwde activiteit van het illegale republikeinsche leger in Ierland, ver-, langt de Valera verlenging van de volmachten tot interneering. In Spanje zullen binnen kort gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden. In Washington wordt de behoefte van Euro pa aan tarwe dit jaar op 236 millioen H.L, ge schat. Hiervan zullen de Vereenigde Staten en Canada ieder voor de helft leveren. De graan- productie in Europa is gedurende den oorlog niet zoo slecht geweest als dit jaar. Als oor zaken worden genoemd: de buitengewone droogte in het MIddellandsche Zeegebied, het groote gebrek aan kunstmest en de hervorming van het grondbezit in Oost-Europa. Alleen in Rusland is de oogst beter dan in de vijf voor bije jaren het geval was. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. If. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het St. Bernardus Ge sticht te Sassenhelm den Weleerw. Heer L. M, van de Griendt; tot Rector van Huize St. Agnes te Voorhout den Weleerw. Heer F. F. van Buuren; tot Rector van het St. Jozef- Paviljoen te Gouda den Weleerw. Heer A. M. Niekel tot Rector van de St. Jacobus-Stichtlng te Wassenaar den Weleerw. Keer A. A. M. Sanders, voorheen Conrector aldaar. REGISTRATIE VREEMD PAPIER GELD Inlevering vijandelijk papier geld De Militaire Commissaris in de provincie Noord-Kollancl, mede uitoefenende de be voegdheden, toegekend aan het Militair Gezag in het vorengenoemde deel van het in bijzon deren staat van beleg verkeerende grondge bied van het Rijk in Europa, gelet op de desbetreffende bepalingen van Besluit Registratie Vreemd Papiergeld (K.B, E. 91en van het Besluit Inlevering Vijande lijk Vreemd Papiergeld (K.B. E. 92), besluit te bepalen als volgt: De ingevolge bovengemelde Koninklijke Be sluiten verplichte aanbieding ter registratie van vreemd papiergeld en inlevering van vij andelijk vreemd papiergeld dienen door hou ders, wonende of verblijf houdende in Noord- Holland, onder vertoon vein een behoorlijk le gitimatiebewijs te geschieden binnen het tijd vak van 9 Juli tot ien met 20 Juli 1945 bij eert der bankinstellingen ln deze provincie. De registratie heeft slechts betrekking op niet vijandelijk vreemd papiergeld. De inle veringsplicht heeft betrekking op muntbil jetten en bankbiljetten, uitgegeven door of vanwege de navolgende mogendheden Duitschland, Italië. Japan, Slowakije, Roe menië, Bulgarije, Hongarije, Finland, Thailandl en Indo-China.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1