N iSiad en Om hek Half Juli weer stroom t ~y H.H, Landbouwers C. Bakker H.H LANDBOUWERS' SISAL -BINDERTWINE FIRMA D. BALDER Dz. huishoudelijke, luxe, religieuze cosmetische, gevlochten artikelen „Ons kent ons" In ALKMAAR STILLE OMGANG VAN DANK De Stille Omgang van Alkmaar is vijf jaar onderbroken geweest, daar tijdens de Duitsche bezetting de jaarlijksche Ommegang op den eersten Meizondag niet door kon gaan. Nu de oorlog voorbij is, zonder dat onze mooie stad, Zooals zoovele steden en dorpen in het Oosten, tot een puinhoop gebombardeerd is, zonder dat onze vruchtbare akkers en landerijen geïnun deerd zijn of bezaaid met landmijnen, zooals in de oorlogsgebieden, is er reden tot groote dankbaarheid voor het ongeschonden behoud van volk, stad en land. Het was daarom een prijzenswaardig initiatief van den voorzitter van den Stillen Omgang, den heer -Jac. Baart, om als dank hiervoor een speciale Stille Om gang te houden. "Wij zijn nog in de maand, toegewijd aan de Vereering van het H. Bloed, dat wij ook in het Mirakel van Alkmaar vereeren. Op £ondag 15 Juli zal deze dank-Ommegang in Alkmaar ge- r.ouden worden en verwacht wordt, dat alle katholieke mannen en jongemannen hieraan Zullen deelnemen. Niet alleen de mannen van Alkmaar, ook van de dorpen uit Noordholland worden duizenden verwacht; ook zij hebben reden tot dankbaarheid en kunnen hiervan getuigen door een deelname in grooten getale. Om 5 uur 's morgens zal de ommegang op d© gewone plaats beginnen, waarna in den Muziektuin een plechtige H. Mis zal worden gecelebreerd door den H. E. Deken van Alk maar, met muzikale opluistering van orgel en Strijkmuziek. De Muziektuin moet vol zijn dien Zondagmorgen van bedevaartgangers; er zullen maatregelen genomen worden, dat het Communiceren van deze duizenden een Vlot verloop kan hebben. Des middags zal er voor de Alkmaarsche jeugd een plechtig Lof gecelebreerd worden, waaronder predikatie. Met ingang van 15 Juli zal er weer stroom verstrekt worden voor huishoudelijke doelein den, zij het dan in nog zeer beperkte mate. De rantsoenen zijn n.l. vastgesteld als volgt: le periode Jan.-Febr. 22 kwu; 2e periode Maart April 16 kwu^JSe periode Mei-Juni 9 kwu; 4e periode Juli-Aug. 9 kwu; 5e periode Septem ber-October 18 kwu; 6e periode November- December 26 kwu. Deze rantsoenen zijn voor alle gezinnen gelijk, ongeacht den aard of de grootte van het gezin; een regeling die o,i. piet billijk genoemd kan worden en zeker aan leiding zal geven tot heel gerechtvaardigde critiek. De groote gezinnen worden hier over denzelfden ka geschoren als de 2-persoons- gezinnen, hetgeen niet juist Is. We vertrouwen, dat van overheidswege hierin een gunstige wijzglng gebracht zal worden. Bij samenwoning yan twee gezinnen zal een extra rantsoen wor den verstrekt, hetgeen bij velen het bezwaar tegen samenwonen in de gégeven omstan digheden vaak onvermijdelijk zal vermin deren. Zij, die voor het koken uitsluitend, zijn aangewezen op electrlciteit, mogen 85 kwu per periode verrbruiken per 2 personen. Dit geldt alleen voor hen, die steedselectrisch kookten; men kan nu niet van gas op electrisch over gaan. Aan de rantsoeneering wordt streng de hand gehouden; er zal zejfs tusschentijds con trole óp den meter gehouden worden, om toe te zien, dat het rantsoen ovq? de periode ge lijkelijk verdeeld wordt. De aansluiting op het elecrisch net zal geleidelijk geschieden; ge deeltelijk collectief en verder-individueel; zij die destijds het eerst werden afgesloten, zul len nu het eerst worden aangesloten. Daar 15 Juli op een Zondag valt, zullen sommige blok ken reeds 14 Juli worden aangesloten. Ver wacht wordt, datmet 10 dagen de heele stad (10.000 aansluitingen) zal zijn aangesloten. Men zette bij voorbaat de hoofdschakelaar op ,,uit", om tijdig te kunnen controleeren, of er niet ergens in huis een lamp brandt, die, wan neer dit niet opgemerkt wordt, in een .paar dagen het rantsoen van de geheele periode zou verbruiken. Bij overschrijding van het rant soen zal men 14 dagen worden afgesneden; bij herhaling voor 3 maanden. Men Hemde zich dus aan zijn rantsoen. Ook de gemeente moet zich aan haar rantsoen houden en zal eveneens door het P.E.N. worden afgesneden, als zij haar kwantum overschrijdt. Elders in het land is reeds een gemeente afgesloten. Voorts wordt men verzocht, het zegel, waarmede het scha kelbord verzegeld is, niet te verbreken; dit brengt maar narigheid mee. Men gebruike voorts zuinige lampen; een lamp van 25 Watt kan men 40 uur laten branden van 1 kwu. Wat de gasvoorziening betreft, kan geen gevolg worden gegeven aan het voornemen, om de gasverbruikers tegelijk met de electragebruikers te gerieven. Fabrie ken met een watergas-installatie zullen zoo spoedig mogelijk worden ingeschakeld, dus ook de gasfabriek van Alkmaar, die aan veel om liggende gemeenten gas levert. Het wachten Is op de gas-olie. Dit wachten kan lang, 'maar 't kan ook kort duren. Het M.G, doet er moeite voor om spoed te betrachten. Ket ligt in de bedoeling, om als het gas er is, voor- loopig Vis uur ga? beschikbaar te stellen. DEN HELDER Teraardebestelling Bram de Jong. Za terdagmiddag werd het stoffelijk overschot van Bram de Jong, die op zoo tragische wijze deze week om het leven kwam. begraven op de Alg Begraafplaats te Huisduinen. Van de zijde van het publiek en van de B. S., waarvan de overledene deel uitmaakte, was veel be-' langstelling. Het vuurpeleton gaf een eeresa. luut aan den gestorven wapenmakker, waarna de baar. bedekt met bloemstukken, door groepsleden ten grove werd gedragen. De commandant van het onderdeel waartoe de overledene behoorde, sprak een woord van troost tot de familieleden, wijzende op den goeden kameraadschapsgeest, die er tusschen Bram de Jong en zijn collega's bestond. Een der aanwezigen dankte namens de familie voor de betoonde deelneming. SCHAGEN VOLKSHERSTEL—H.A.R.K.-NIEUWS Het moment Is daar, dat tot onze vreugde bekend gemaakt kan worden, dat de onlangs gehouden goedereninzameling voor het H. A. R. K. comité zeer geslaagd genoemd mag wor den. Namens alle gedupeerden veel dank. Moge God U daarvoor loonen. Later heeft U mis schien gedacht: „Jammer, dit of dat had ik ook nog kunnen geven. Het Is wel niet nieuw meer, maar toch is er nog wel wat van te ma ken". Even «een berichtje aan het comité en het zal worden afgehaald. Want we mogen niet rusten! Onze getroffen landgenootent zijn- zon der middelen van bestaan; ze ontberen niet alleen kleeding, dekking en huisraad, ze heb ben ook geen geld meer. Daarom; Schagen heeft, Schagen geeft! Iedere man, iedere vrouw, iedere jongen of meisje, ja, elk kind geeft! Het gewijzigde N.V.H.-H.A.R.K'.-comité: Kap. J. Tol, L. Bolte, D. Room^Mevr. de Boer, J. Schene, H. Boersen, Jac. ae Moei, Witte- veen, F. B'ongenaar, Comrij. P.E.N.-bericht. Nu door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland weer stroom geleverd zal worden overeenkomstig de door het ministerie van Handel en Nijverheid reeds gepubliceerde rantsoenen, worden ge bruikers van electrische fornuizen en kook- - platen in hun eigen belang aangeraden, deze bij het eerste gebruik op stand I te schake len, tot deze goed doorgewarmd en dus ge droogd zijn. BEEMSTER BEEMSTER EERT DE GEVALLENEN DER B. S. Woensdag 4 en Donderdag 5 Juli werd te Midden-Beemster het Bevrijdingsfeest gevierd. Dank zij de hoffelijke voortvarendheid van het -^daartoe samengestelde comité was het moge lijk bij deze gelegenheid als eerste?*in het Wes ten des lands een „monument voor hen die vielen" te onthullen. De plechtigheid begon ongeveer 2 uur met de opkomst van de eere- waeht en het strijdend gedeelte der B. S., waarna door de zangvereeniging „Harmonie" werd gezongen; „Wilt heden nu treden'V Ver volgens verrichtte de heer J. Bouwman, plaat selijk commandant der B. S. de onthulling, waarbij de B. S. het militaire eerbewijs bracht. Burgemeester Nlnaker aanvaardde het monu ment. Hierna werden kransen gelegd door of vanwege: Het Gemeentebestuur, de B. S., de OranjevereerigiJig, öe K.J.M.V., de N. K. Ge meente de Doopsgez. Gem., het personeel van meen te de Doopsgez. Gem., het personeel van den Distributiedienst, de fam. Ruijter en ver schillende andere particulieren. Vervolgens werd het „Wilhelmus" gezongen, waarmee de onthullingsplechtlgheid ten einde was. De na men der gevallenen zijn: Cornells ten Hoope, Nieolaas Jonk, Jan Ruijter, Joris Ruijter, Jan Prins, Arie Prins, Ben Hollander, Gerrit Hoog- straaten, Jan Groot Jz. en Elias Doets. Na deze herdenking had een bevrijdingsbijeenkomst plaats in de Ned. Herv. Kerk te Midden-Beem ster. Het openingswoord werd gesproken door don heer Kemmer die een algemeene inleiding gaf. Burgemeester Ninaber wierp een blik in de geschiedenis en toonde aan dat ons volk bij iedere oorlog waarin het werd betrokken eensgezind ten strijde trok, maar ook bij iedere vrede weer In godsdienstige of politieke twist verviel. Spr. hoopte dat deze oorlog ons wat zou hebben geleerd, dat er een keerpunt moge komen in de geschiedenis, en dat het hier aanwezig zijn van alle godsdienstige Twertui- gngen en alle politieke richtingen dezer ger meente en waarborg moge zijn voor een eens gezind samenwerken aan den bouw van Her rijzend Nederland. Vervolgens' werd het woord gevoerd door Dr. van Loon, Geref. Predikant; Ds. Doorenbos, Ned. Herv. Pred.; Kapelaan Saulenn en Ds. Leistra, Doopsgezind Pred. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de zangvereeniging „Harmonie" en het R. K. Zangkoor. Door den heer J. de Visser werd een geluidsversterking verzorgd zoodat het ook voor degenen die zich buiten de kerk bevon den mogelijk was, zonder eenige moeite het gesprokene te volgen. Donderdagmorgen werd door de geheele schoolgaande jeugd een auba de gebracht bij dne burgemeester. Hierna werd door de. oudsten een vrijheidsboom ge plant op de B'uurt. 's Middags werden er volks spelen gehouden. AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Dinsdag 10 Juli a.s. geen audiëntie verleenen. MILITAIR GEZAG Verordening van den Militairen Commissaris voor het District ALKMAAR, d.d. 28 Juni 1945, na 5 De Militaire Commissaris voor het District ALKMAAR heeft de volgende verordening uit gevaardigd (Verordening Sluitingsuur Levens middelenwinkels). Artikel 1. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak levensmiddelen ten verkoop in voorraad plegen te zijn, moeten dagelijks, met uitzondering van den Zondag, voor het publiek geopend zijn van des voormiddags acht uur tot des namid dags twaalf uur dertig en dan des namiddags dertien uur dertig tot des namiddags achttien uur, met dien verstande, dat slagerswinkels op Maandagmiddag na twaalf uur dertig, en win kels in kruidenierswaren, zuivelproducten, ijs, aardappelen, groente, fruit en visch op Dins dagmiddag na twaalf uur dertig gesloten zijn. Artikel 2. Indien zulks voor een tijdige distribueering van levensmiddelen dringend noodzakelijk is, kan door de voedselautoriteiten gelast worden, dat de winkels, als bedoeld in artikel 1, ook des Zondags gedurende den vorenbedoelden tijd althans een gedeelte daarvan, voor het publiek geopend zullen zijn. Artikel 3. Overtreding, niet-nakoming, verhindering of belemmering" van de uitvoering van het be paalde in de artikelen 1 en 2, wordt als over treding aangemerkt en wordt ingevolge arti kel 26, eerste lid, van het Besluit op den bij- zonderen Staat van Beleg gestraft met hech tenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. Artikel 4. 1. Deze verordening geldt voor de Gemeen ten Alkmaar, Heiloo en Bergen. 2. Zij zal worden bekend gemaakt door aan plakking aan de pui van ieder Gemeentehuis^ in dit District en door opneming in de dagbla den. Zij treedt in werking terstond na haar afkondiging. 3. Zij kan "worden aangehaald onder den ti tel „Verordening Sluitingsuur Levensmiddelen winkels". De Militaire Commissaris District Alkmaar De Majoor Prof. Dr. M. Bokhorst Tot onze diepe droefheid, over leed na een geduldig gedragen lijden, en voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in 't R. K Ziekenhuis te Hengelo op 5 Juli, onze innig geliefde zoon broeder en zwager Herman Schilling in den ouderdom van ruim 26 iaar. ,J3e H. Uitvaai tdienst zal plaats vinden op Dinsdag lo Juli vanuit de Parochiekerk van den H. Hippolytus te Wie- ringen. P. Rotgans en Echtgenoote P. Rotgans Pzn. Alb. Schilling A. Uithof-Rotgans R. Uithof Hippolytushoef, 6 Juli Belterlaan 4 t Heden overleed tot onze diepe droefheid door een noodlottig ongeval, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde tnan en zorgzame vader, behuwd- en grootvader de Heer PIET BALTUS in den ouderdom van 69 jaar. Wed. G. Baltus-Pronk Kinderen, behuwd- en kleinkinderen Oudorp, 7 Juli 1945 Plechtige H. Uitvaartdienst zal plaats hebben Woensdag 11 Juli a.s. 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Laurentius te Oudorp waarna de begrafenis. JJet R.K. meisje gevraagd, ong. 13-16 jaar. G. Koomen, Z 67, Zwaagdijk. Heden ontvingen wij het droeve bericht, dat op 9 Maart 1945 in het concentratiekamp te Belsen is overleden onze lieve zoon en broer LEO ia den leeftijd van 25 jaar. S. P. Stuijfbergen M. Stuijfbergen-Koopman Kees Bep en Verloofde Lida, Sam. Toos, Jaap Hoorn. 6 Juli 1945 Koepoortsweg 16 De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen op Don derdag 12 Juli, (op welken datum hij een jaar geleden werd. gearres teerd) in de parochiekerk van den H. Cyriacus te Hoorn, 's morgens om 9 uur. Wij vragen uw gebed voor zijn zielerust. De tleev en Mevrouw Dfc ZEEUW-SPAAN geven hierbij kennis van de geboorte op 6 Juli van hun dochter FRANCISCA die reeds op 7 Juli naar den Hemel g^g. Alkmaaj-, Rembrandtstraal 56 Gevraagd: een R. K. dienstbode v. dag of dag en nacht. H. Rood, Miü-~ denweg G 10, Heerhugowaard Zuid. Te koop gevraagd; een ln g. st. zijn de vrachtauto; ook genegen te ruilen op nader overeen te komen condi ties. Br. no. 1112 bur. van dit blad. Terstond gevraagd: flinke .bakkers knecht of halfwas. J. v. d. Molen, bakker, Abdijlaan 57, Egmond-Bmn. In ruil aangeboden: 1 pr. nieuwe heeranschoenen mt. 46 v. mt. 48. M. Zandbergen. Rijksstrw. 134, Llmmen. Gevraagd: ruim- en sleepwerk, ver huizingen enz. met paard en wagen. J. Goudsblom, Zuid-Scharw. A 103 Gevraagd: een flink dagmeisje voor dag of dag en nacht. Sidonius de Jong, Miënt 19, Alkmaar. MEDE DEELING In het gemeemeblad van Alkmaar nr. 1874 is opgenomen het besluit van Burgemeester en Wethouders, waarnemende de taak van den Raad, van 27 Juni 1945, tot intrekking van de Verordening tot wijziging op de samenstelling, inrichting, bevoegd heid en werkkring der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs (gemeenteblad nr. 1789). Alkmaar, 6 Juli 1945 De Burgemeester van Alkmaar F. H. van Kïnschot De Secretaris, R. Veendorp, 'o. Sccr. Voor lichte werkzaamheden een paard in de kost gevraagd. Gebr. Slijkerman, Burger brug. Te ruil aangeboden: een paar nieu we damesschoenen m. 39, te ruilen voor maat 42. Adres: Westerweg 72, Limmen. Ruilen: 1 pr. nieuwe lage Heeren. schoenen mt. 40 voor lage of hooge jongenssch. mt. 37. St. Josephstr. 5, Alkmaar. H. H. TUINDERS Verkrijgbaar Jate groene en late bloemkoolplanten, tevens een beperkt aantal Tabaksplanten in drie soor ten. Nic. Bos Pzn., Plantentrekkers- bedrijf, Castricum. Uw boekhouding wordt prima ver zorgd door HOOG'LAND's Admini stratie-Bureau, Reekerstraat 23, Alkmaar imirmnni ii minimum ii li Vanat heden kunnen wij veer ma chinaal voor U schrappen, aardappe- den en wortelen. - KOUWENBERG's GROENTEN- EN FRUITHANDEL Schagen t— Barsingerhom hRIVé DANSLES Leert voor de a.s. feesten dansen. In vijf lessen de moderne dansen; ook voor gehuwden. Vooraf te be spreken. K. C. VELTMAN, Centrum H 50, Oudesïuis, tel. 287 (K 2242) Op toewijzing voor <le landbouwbedr. weer petroleum uit voorraad lever baar. Tevens weer telefonisch aan gesloten onder No. 293. Beleefd aanbevelend Sehagerbrug uil voorraad leverbaar tegen inname van verbruikersbonnen Achlerdam 14. 16 en 22 Al.K MAAR Telefoon 2376 Intern, Handel Mij. beschikkende over 4 verkoopsorganisaties vraagt fobrieksoffertes van Verder draaiwerk, benldhouwwerken, aanbiedingen von meubel fabrieken, die kleine massa-artikelen wensen te vervaardigen, tussenhandel uitgesloten. INHAMY Capucijnenstraat 60 Maastricht De geallieerde legers die ons land hebben bevrijd brengen niet alleen hulp aan de bevolking, maar vragen ook hulp VAN de bevolking. Zij brengen voedsel en vragen, bijvoorbeeld, gebouwen om hun troepen en diensten in onder te brengen. Er zijn dus tusschen ons Nederlanders en de geallieerden in het wederzijdsch belang tal van dingen te regelen. Dat gaat wel zoo vlot als er een tusschen- persoon is die beide partijen be grijpt en met recht van spreken tegen alle twee kan zeggen „Ons kent ons". Daarom wordt bij het contact tusschen de Nederlandsche burgelijke autoriteiten en de geallieerde militaire autoriteiten bemiddeld door de burgers in uniform van het Militair Gezag. Wie er meer van weten wil leze de kostelooze brochure: „Wie is er de haas en waarom?" Publicatie Sectie Voorlichting Militair Gezag Buiten Abon Presid twee pï jaar mo Trumanl Groote zal woj liaven brengen ©verbrei] daye. te verfcJ rijke b|

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2