Munitie-explosies te jBeverwijk en Westerveld Ottawa betreurt het vertrek" van onze prinsessen <Stad en Omtrek HERSTEL SaoMoó AycunuA [3id en werk Donderdagmiddag is in de Westoüiout te Beverwijk een munitie-op slagplaats tot explosie gekomen. Des avonds om 10 uur, toen het gevaar in Beverwijk al geweken was, ontstonden in Westerveld, ten Westen van het Crematorium, no^ heviger explosies, die tot ver in den om trek hoor- en zichtbaar waren. Dat ook in Den Helder n^unitie geëx plodeerd zou zijn, bleek bij informatie niet juist te zijn. Er zijn ver schillende slachtoffers gevallen. Is veler meening, dat de oorzaak sabo tage zou zijn, een Marine officier sprak dit klemmend tegen en meende, dat er te slordig met het materiaal werd omgegaan! Bij de explosie te Beverwijk werd 'n zekere Aardenburg uit die ge meente, vader van een groot gezin, door explodeerende projectielen ge- Good, evenals de Alkmaarder D. Ar nold Jr., die daar bij den aannemer Spierenburg werkzaam was aan het kabelnet van het P.E.N. Deze had met nog 4 collega's de vluöht geno men, doch werd tijdens ceze vlupht door een projectiel van grooten om vang dermate aan het hoofd ge wond, dat hij In zorgwekkende toe- stana' naar Beverwijk en verder naar het ziekenhuis te IJmuiden is vervoerd waar hij denzelfden avond aan de gevolgen is overleden. Enkele boerderijen, toebehoorende aan te families Joor, v. Dorp en v. d. Aa, die in de nabijheid lagen, zijn door de explosies verwoest, In Bever wijk zelf zijn yan tal van huizen de daken en ruiten vernield. In Westerveld lag de munitie opslagplaats eveneens in het vrije veld, in de duinen, waarheen een betonweg leidt. Deze weg is voor het publiek niet toegankelijk, doch dat wil niet zeggen, dat er geen pu bliek kwam. Wij vernamen, dat er herhaaldelijk publiek in de buurt kwam. In Beverwijk hield de B.S. de wacht, terwijl in Westerveld de Engelschen het toezicht hadden. Een der wachtposten was nog van hex terrein van de ramp weten te ontvluchten, noch er waren ongeveer 15 man iri een barak aanwezig; het aantal doo- den is minstens 7. Ook in Drie huis en Westerveld ontstond veel glas. en pannenschade. (Vervolg van pag. 1, 5e kolom) niet mineer sterk herhaald, verdie nen ook nu nauwgezette overweging. Het lag mede in de lijn der „histo rische verhoudingen", dat dc Katho lieke Partij zoo lang mogelijk het coalitie-verband, met de andere christelijke partijen handhaafde. Ook toen het probleem der nieuwe sociale en economische orde zoo sterk op dén voorgrond trad, heeft de leiding van te Katholieke Partij in goede trouw gemeend, Zoo lang mogelijk te moeten trachten, de gezonde denk beelden op dit punt te verwezenlij ken In samenwerking met de oude partijen, met wie een zoo zegenrijke christelijke politiek jarenlang ge voerd kon worden. Ket heeft niet mogen zijn. Individualisme en kapi talisme vinden principieel een voe- dngsbodem in het Calvinisme. Het „allergewichtigst grondbeginsel der sociale wijsbegeerte", (de subsidiaire de aanvullende werkzaamheid van den Staat), dat „tjuadragesimo An no" als een onwankelbare zuil van onwankelbare waarheid vaststelt, vindt geen erkenning ln het Calvi nisme. Deze feiten wilde men lang niet als onoverkomelijke tegenstel lingen met de anti-revolutionaire politiek aanvaarden, maar zeker heeft hun bestaan tenslotte geleid tot een 'scheiding der 'wegen, waar wij ook een ander tempo wilden. Zoo heeft- de zomer van 1939 een misera bele politieke crisis gebracht, waar van de dessous nooit voldoende zijn opgehelderd, 'een crisis, die aanvan kelijk geen principieele ombuiging van de K&holieke coalitiepolitiek be oogde, maar feitelijk toch tot nieuwe oriënteering, in breede kringen ge- wenscht en toegejuicht, leidde. Wij hebben al eenige malen gezegd, dat Nederland met de beste verwachtin gen voor een goede en rechtvaardige sociale politiek die nieuwe politieke verhoudingen tegemoet zag. De oor log heeft resultaten verhinderd. Thans zijn zij, onder weer nieuwere verhoudingen mogelijk. Nu kan ook in vervulling gaan een profetisch woord van mr. Goseling z.g., op den Kaderda^ van 1937 te Nijmegen ge sproken, dat onze hechte katholieke eenheid meebrengt, dat ons werk er kenning afdwingt *en steeds meer het vertrouwen opwekt, ook van het niet-katholleke deel van het Neder- landsche volk. Kentering in de gees ten is duidelijk merkbaar. Maar; „wij moeten allereerst zélf de beteekenis van ons werk positief en constructief zien". En dan houden wij allen, die behoefte hebben aan daadwerkelijke medewerking in andere gfoepeerin- gen, dit andere fiere woord van Go seling voor: „Ik blijf Partijman, en daarvoor schaam ik mij niet, omdat ik geloof in de kracht van onze be ginselen juist in dezen tijd'!" De algemeene opinie is, dat de ex plosies het gevolg zijn van sabotage; de Duitschers, die in deze contreien aan het mijnenruimen zijn, genieten te veel vrijheid; men vertelde ons zelfs, dat ze in burger loopen, om met hun „grieten" in contact te komen. Zoowel in Beverwijk als in Westerveld werken de moffen op 1 K.M. afstand van de plaatsen waar de munitie ontploft is. In Wester-» veld hadden wij een onderhoud met een Ned. Marine Officier, die ons vertelde, dat de Marine verantwoor_ delijk is voor deze munitieopslag plaatsen, doch tè weinig personeel heeft en daarom aangewezen is op andere hulp; hij zeide, dat de ex plosie in Beverwijk zeker geen ge volg is van sabotage en suggereerde ons, dat het onverantwoordelijk om gaan met het materiaal door de B.S, de oorzaak was. lntusscheu verwondert het ons, dat wij ruim twee maanden na de capi tulatie nog met. al deze gevaarlijke munitie zitten. Hoe gauwer deze op geruimd wordt, hoe beter. Er wer den in Westerveld nog meer explo sies verwacht In Beverwijk is de jamfabriek van de fa. Dokter in de Mr. v. Lingelaan, nadat een brandend projectiel door het dak was geslagen, in vlammen opgegaan. Eerst om 8 uur kon men de woningen, die in de nabijheid van het terrein van den ramp in brand waren geraakt blusschen. Twaalf gezinnen zijn hier dakloos geworden. Over heel Beverwijk is de geëxplodeerde munitie verspreid, heele paketten granaten werden Ge lucht ingeslingerd; ergens was een gedeelte van een vlammenwerper tot 2 M. onder den vloer gedrongen. Patronen en granateli van elk kaliber werden in huizen teruggevonden. De B.S.-er die in Beverwijk nabij de munitieopslagplaats op wacht stond vertelde, dat hij op eens 'n klein brandje ontdekte; daar er geen bïuschmateriaal aanwezig was, kon hij niets- uitrichten en nam hij de beenen; hij voelde er niets voor om nog eens op wacht te gaan staan bij een munitieopslagplaats. ALKMAAR GETEISTERD NEDERLAND (Vervolg van pag. 1) Betuwe mijnenveld Over de Gen. Foulkesbrug een dubbele verkeersbrug door de Cana- deezen in vijf weken over den Rijn geslagen zij het te laag voor het normale scheepvaartverkeer, re den wij de Betuwe in, 't terrein, dat acht maanden frontgebiedgeweest is en zoodoende een der meest geteis terde gebieden van ons land is. De geheele bevolking moest evacueeren; 29.000 mensclien dreven de moffen voor zich uit; 30.000 werden door de geallieerden naar Brabant en België geëvacueerd, zulks met achterlating van huisraad en levensbenoodigdhe- den, waarvan bij hun terugkeer niets meer werd teruggevonden. De schade aan land- en tuinbouw is niet geringer in omvang; slechts 10 pet. van den cultuurgrond is be bouwd met ëen oogstyerwachting van 50 pet. Door inundatie en mij nenvelden gaat in de Oost-Betuwe alleen al 30.000 ton landbouwproduc ten (granen, peulvruchten enz.) ver loren. Van de totale fruitopbrengst van de Betuwe normaal 40 milüoen kg kan hoogstens 30 pet gered worden. Huissen was een der grootste cen tra voor druiven cultuur zooals ook Blerick bij Venlo. De druivencultuur hier, die normaal 600.000 kg 's jaars bedroeg, is voor vijf jaar onherstel baar verloren, daar van de honderden druivenkassen geen ruit meer heel is. Mocht er nog een ruitje heel zijn, dan zal het voot de te herstellen woningen moeten dienen. Niet min der dan 4.000.000 (vier milüoen) mij nen liggen in de Oost-Betuwe, geca moufleerd door het weelderig groei end en hoog opschietend onkruid. Wat ingezaaid is. kan niet geoogst worden wegens het mijnengevaar; het land zal afgebrand moeten wor den. om daarna de mijnen en booby traps te kunnen vinden en onscha delijk te maken. Van inzaaien zal voorloopig geen sprake kunnen zijn. Landbouwgereedschappen gingen ook voor 98 pet. verloren, paarden voor 75 pet., rundvee 70 pet., varkens- en pluimveestapel nagenoeg 100 pet. Van de 18 kerken in het dekenaat Eist zijn er nog 5 bruikbaar; van de 28 N.K. kerken misschien 18; van de schoolgebouwen ging 5075 pet. ver loren. Onbeschadigde huizen vindt men niet meer; 50 pet. is puin ge worden. De eene helft der bevolking leeft bij de andere in; niet in be hoorlijke woningen doch in scharen, krotten of bouwvallen. Van steenen uit het puin met leem bouwt een boer zijn noodwoning. Hij is niet van zijn land te slaan; de landmijnen maken dadelijks slachtoffers. En toch zit ook in de Betuwe de bevolking niet in de put. Zij werkt aan het herstel. Laten wij haar hel pen met technische en sociale hulp. Fr. OTTEN. Deze week wordt U in de ge legenheid gesteld de etalage te bezichtigen in het gebouw van het Nieuw N.H. Dagblad, Lan- gestraat 42 te Alkmaar. „Her stel" heet deze etalage. Geza menlijk protesteerden vijf jaar lang Katholieken en andere Christenen tegen het nazi systeem. In „Herstel" wordt een Apologetische uitleenbi bliotheek bijeengebracht en kan ieder desgewenscht inlich tingen krijgen over het Katho lieke Geloof. Voor den cursus voor andersdenkenden, welke gegeven zal worden, verwijzen wij U naar de advertentie in dit blad van heden. Stille omgang Laat ons danken' Danken den God van Vrede voor het onverdiende voorrecht, dat onze stad, dat onze dorpen van Holland gespaard' zijn gebleven voor den gru wel der oorlogsverwoesting; dat onze huizen niet in puin liggen en geplun derd zijn, dat wij met onze kinderen deze gruwelijkste aller oorlogen mochten overleven, om getuigen te kunnen zijn van den vrede en den welvaart van den wederopbouw van onze geestelijke en materieele sa menleving, waaraan wij willen wer ken. Honderden kerken zijn in aen oor log bergen van puin geworden; van menige sjad *eri menig dorp Is het vertrouwde silhouet verdwenen, maar ongeschonden staatnog het silhouet van Alkmaar, d^rin domi- nerjeend de Groote Sint Laurens, van waaruit van 1501 tot 1572 op den eer sten „Meyend'ach" met grooten luis ter en deelname van gilden en schut terijen de plechtige processie uit trok langs den alouden processie weg'. In 1917, op den lsten Mei. werd de eerste Stille Omgang gehouden, ter eere van hetzelfde H. Sacrament van Mirakel en elk jaar werd deze her haald met steeds groeiende deel name. De eerste bedevaartgangers naar het K. Bloed waren een Alkmaar- sche schipper en zijn varensgezellen, die nabij Vlissingen wonderbaarlijk van een schipbreuk gered werden en door wier toedoen de relikwie van het H. Bloed uit de vergetelheid ge rukt werd'. Hun bedevaart was er een van dankbaarheid voot hun be houden thuisvaart uit den storm. Zoo zal ook de Omgang van mor gen er eene zijn van dank voor on ze redding uit den vernietigenden storm, die de oorlog over de wereld deed razen. Mannen var. Alkmaar en de dor pen van Holland, sluit u aan in groo te getale, in de lange rij van bid dend-dankende mannen in dezen na vijf jaren hervatten Stillen Omme gang, waarmede aan cnfc geschiede nis van de vereering van het H. Sa crament van Mirakel weer een nieu we bladzijde wordt toegevoegd; Gratóas agamus! DE WASCH WORDT WEER GEDAAN Vanaf heden zullen de Alkmaar- sche wasscherijen weer voor particu lieren gaan draaien. Een mooi saldo. Het batig saldo van het in het Bergenkwartier ge houden bevrijdingsfeest, groot f300.-, werd door de organ, commissie af gedragen aan het Rood® Kruis voor een van zijn hulpacties. GETROUWE RENT MEESTERS Het evangelie van den on trouwen rentmeester is tel- kenjare een bron van harts tochtelijke belangstelling. De rijke man prees den rent meester niet om zijn recht vaardigheid, maar om zijn voorzichtigheid. En al zijn dan de kinderen van de we reld slimmer dan de kinde ren van het licht, toch moe ten wij getrouwe rentmees ters zijn over de goederen en talenten, die God ons heeft toevertrouwd, goederen en talenten van geest en 'stof. - Zelfverloochening en ont hechting gan de wereld leert ons de liturgie van den ko menden Zondag. Laat ons met de Kerk bidden, dat wij die gesteltenis mogen bezit ten van steeds te denken wat goed is en het te volbrengen. Zonder God kunnen wij niet bestaan! A.F.C. treedt aan. De massale opkomst van de ledenvergadering van Dinsdag 1.1. belooft alle goeas voor de toekomst. Dit bljjktuook uit het ledènaantal, dat iederen dag nog groeit, terwijl ook de wedstrijden van ae laatste weken heel sterk in die richting wijzen. Het Bestuur is aangevuld met diverse prima men- schen en allen zijn bezield met de zelfde gedachte, oni in Alkmaar te krijgen 'n degelijke katholieke voet- balvereeniging, die ook technisch klinkt als een klok! Vele grootsche plannen daartoe zijn in voorberei ding. Spontaan werd het voorstel aangenomen, om a.s. Zondag met heel A.F.C. deel te nemen aan den Stillen Omgang, en wel met de bij zondere intentie, om God te danken, dat alle leden van A.F.C., die in Duitschland czijn geweest, weer be houden in Alkmaar zijn terugge keerd. Bravo Burgerlijke Stand. Geboren: Pie- ter A,, z. v. P. Bos Eijssen en G. E. Olij; Johanna P. M., d. v. C. Ulrich en A. Overman. Gehuwd: Anne Tui nier en Johanna Th. Vader; Johan nes Bij post en Paulina M. Zijp; Jan Huiberts en Anna G. M. Sander, Overleden: Marijke I. Fakkert, oud' 3 weken; Adriana P. Dekkers oud 72 jaar; Petrus J. Lenting, gen. m. R. Vader, oud 81 jr.; Klaas Admiraal, wednr. van Antje Streeker, oud 70 j. Het bezorgen van brood De ge zamenlijke bakkers verzoeken ons mede te deelen, dat wegens techni sche moeilijkheden, verband houden de met de uitbreiding van het aan tal in bedrijf gestelde bakkerijen, .het nog niet mogelijk is de volgende 'week brood te bezorgen. Zij verzoe ken het publiek nog een week ge duld te oefenen en medewerking te verleenen,' door het brood van de winkels af te halen. Met ingang van 23 dezer zal het brood bezorgd' wor den. Aanrijding. Op den hoek van den Koningsweg en de Doelenstraat raakte een motorrijder, naderend' uit de richting Paardenmarkt, in botsing met een wielrijder, wat tot gevolg had, dat het achterwiel van de fiets dusdanig van vorm veranderde, dat aan verder peddelen niet te denken viel. Nadat de politie op de plaats van het ongeluk aangekomen was, werd ce zaak in der minne geschikt, waarbij de motorrijder beloofde, de aangerichte schade te betalen. Befaamde Engelsche internationaal oï». het Boys-veld. Zondag 15 Juli a.s. spelen de Alkm. Boys tegen een zeer sterk Engeisch elftal, waarin o.m. 6 profs uitkomen. De bekende internationaal Hugh Gallagher,die meerdere malen het Engelsche inter nationale team vertegenwoordigde, zal o.a, meespelen. Winkelsluitingsbepaling. Met goedkeuring van den Minister van Handel, Nijverheid' en Landbouw is de destijds ten aanzien van de win kels in de "gemeente Alkmaar, waar in het bloemenverkoopersbedrijf uit geoefend wordt, bij wijze^ van proef voor ces Dinsdag na 13 uur verleen de ontheffing van de verplichting tot openstelling van deze winkiels, voor onbepaalden tijd verlengd. DEN HELDER TOK TOK TOK Kun je nog dansen, dans dan mee. Dat was onze bedoeling, toen we aanspoorden om een R.K. dansclub op te richten. En een enthousiasme, dat de oproep teweeg bracht! De ge heele jeugd is het er over eens: een dansclub moet er komen. Onmiddel lijk verklaarde zich een aantal jeug dige mannelijke dansliefhebbers be reid hun medewerking toe te zeg gen, zoodra men hen kon garandee ren: 1. een danszaal met een spiegel- gladce vloer; 2. een dansleeraar met alle denkbare diploma3. tweemal per jaar een soiree, met vrij rooken en drinken. Dat zijn de lui, waar we het van hebben moeten. Die tooneh initiatief. Niet dat de overigen af- keerig zijn van een dansje; geen sprake van. Maar dat zijn Ge voor- zichtigen, die niet over één nacht ijs gaan. Zij koopen baarden en gaan achter de groene tafel zitten om een commissie in te stellen, die de wen- schelijkheid van een dansclub moet onderzoeken. De meisjes wachten in spanning af, L.T.B-.nieuws Met frisschen moed en nieuwe idealen aanvaard ik het geestelijk adviseurschap van de jonge boeren en_ Hinders, zoo ving Kap. Witteman zijn eerste inleiding aan over de Katholieke Maatschap pijleer, ycor den Jongen L.T.B., ver gaderd onder eigen -bestuur nu. in het Gezellengebouwtje aan de Stak- man Bossestraat. De geestelijk ad viseur zette uiteen, hoe de sociologie, de maatschappijleer, ten doel heeft menschen door groepsverband hun doel te doen bereiken. Zooals vader en moeder te zorgen hebben voor de opvoeding van de kinderen, zoo heeft de Staat de zorg voor de staats burgers. Hierbij kan het algemeen belang eischen, dat het individueel belang terzijde moet gaan. Spr. waarschuwde, het begrip sociaal niet te verwarren met socialistisch. So ciaal beteekent maatschappelijk, so cialistisch is het streven van hen, die o.a. de productie van particulie ren aan den Staat willen doen toe komen .Na gelegenheid tot vragen stellen, behandelde de geest, advi seur als ontwikkelingspuntje het kerkelijk jaar. Orgelbespeling Mw. A. Graaff-Kamp. Na een periode van gedwongen rust heeft Mw. A. Graaff-Kamp de orgel bespelingen voortgezet en zij mocht zich in een vrij groote belangstelling verheugen. Als openingsnummer stond op het programma „Wilt heden nu treden" van Jan Zwart. Het ^ërd majestoso gespeeld, maar het pom- poso, de bezieling, misten wij. Daar na volgde „O Heer, zie daar" (van denzelfden meester) een stukje met fijner registratie. Ket programma vermeldde verder „Preludium" en „Fuga" in F mol van J. S. B'ach, „Cantilene" van Gabriel Pierné en „Pastorale" van Jan Nieland. Vooral het „Cantilene" muntte uit door de keurige registratie. De bespeling ein digde met „Dankt nu allen God", bewerking van F. Asma. Door het gebruik van de tremolo, die bijna den geheelen avond' werd gebruikt, kreeg het stuk iets gejaagds en kwam daardoor niet geheel tot zijn recht. Alle stukkenwerden technisch goed gespeeld, hoewel de registratie hier en daar wel iets te wenschen over liet. Volgend' keer hopen -wij minder tremollo en nog meer publiek. A.K. SCHAGEN Een oude bekende.... Jaren ge leden was Bertus, de scheermesjes man, een trouwe marktfiguur. Hij met z'n drie of vier jassen over el kaar aan, de tasschen volgepropt met vfilerjei handelsartikelen, was de personificatie van den handelenden jood. Bertus hield van humor en or ganiseerde hier jaren geleden de of- ficieele begrafenis van de N.S.B. met koetsen en bidders. Zelf trad hij op als aanspreker en plaatjesverkooper. Vijf jaren Duitsche tyrannie en NSB- storm lieten Bertus met „de messen om Hitler in de ribben te steken" spoorloos verdwijnen. Maar onkruid vergaat niet. Donderdag was Bertus weer present, sjofel gekleed en ver ouderd. maarals vanouds wee* met scheermesjes en messen. Ongeval Tijdens de stamboek keuring voor veulens en merrie's al hier kreeg de plm. 10-jarige Dekker uit de Wester Moerbeek, gem. Ha renkarspel, een trap van een paard tegen de borst. Hij zonk direct be wusteloos ineen. Op advies van den direct ontboden arts dr. Nanninga, werd de jongen naar het noodzieken huis vervoerd. Bij nader onderzoek bleken de gevolgen gelukkig nogal mee te vallen en blijft het bij en kele inwendige kneuzingen, die niet temin veel zorg ver eischen. Bioscoop Deze week presenteert „Royal" het in opdracht van de Amerïkaansche regeering vervaar digde filmwerk „Prelude to War", het voorspel tot den oorlog. Een forsch werk, dat dén volwassen toe schouwer stellig zal boeien. Prinses Juliana, die den avond tevoren op een diner te harer eere, gegeven door den Gouverneur-Generaal Graaf Athlone, uiting had gege ven aan haar groote dankbaarheid ten opzichte van het Canadeesche volk, heeft op een persconferentie te Ottawa Canada een „tot weerziens,J toegewensclit. Zij wilde het geen vaarwel zeggen, daar ztf nog eenmaal hoopt terug te komen om een bezoek te brengen aan Stornoway. Prinses Juliana vertelde den ter persconferentie aanwezigen journalisten, dat Nederland „shining with hope and freedom" was. Voorts deelde H.K.H. mede, dat de Duitschers veel van het.meubilair van paleis Soestdijk had den weggenomen, maar dat er toch nog genoeg was overgebleven, om te kunnen zitten en slapen. Het paleis Soestdijk zou de ver blijfplaats der kinderen worden, het oord waaraan zij, zooals de Prinses zeide, de kinderen al die lange oor logsjaren door herihnerd had. Prinses Juliana deelde aan dit diner mede, hoe Beatrix en Irene een Canadee sche school bezocht hadden en de Engelsche taal konden spreken, lezen en schrijven, maar dat er thuis Ne- derlandsch gesproken werd'. De Prin ses had haar geleerd, haar moeder taal ook te lezen en te schrijven. Prinses Juliana uitte haar dankbaar heid over 't feit, dat zij haar kin deren weer naar Nederland kon brengen. Over haar moeder zei de Prinses, dat deze het goed maakte, maar dat er zooveel werk verzet diende te worden. Prins Bernhard had het bijzonder druk met de reor ganisatie van het leger. Ket Neder- landsclie volk herstelt geleidelijk aan van de ondervoeding en van de slechte behandeling in de oorlogs jaren, zei de Prinses, die bijzondere hulde bi-acht aan de leden der Ne- derlandsche verzetsbeweging. De Prinses verklaarde, dat zij er naar verlangde, de Canadeesche strijd krachten te zien, die aan de bevrij ding van Nederland' hadden meege-f holpen. ,Bij de Prinses thuis heerscht een opgewekte stemming, terwijl ieder zich beijvert, maatregelen tot het vertrek te treffen. Zoowel regeerings» en diplomatieke kringen als de be volking van Ottawa betreuren het vertrek van de Prinses en haar kin deren. Brieven en telegrammen met de beste wenschen voor een behouden overtocht stroomen binnen. Ottawa is anderzijds verheugd met de Prin ses en haar gezin, dat zij naar Ne derland terug kunnen keeren en ook over h$t feit, dat Ottawa de gele genheid geboden werd, haar tijdelijk een tehuis aan te bieden. X

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2