Dankbaarheid toonen door goed gebruik van de vrijheid De oproep van onze Bisschoppen Liturgische kalender Wereld- reconstructiebank Herinnerings- plaat N.V.H. N.S.B.-ers hadden „honderdjes" lOereldtti teuws De Amerikaansche vloot Loonvorderingen op firma's in Duitschland Het beroeps-personen vervoer Een geniaal vervalscher II (Slot) In ons land hebben de Nazi's het eerst hun aard getoond door hun ab solute onbetrouwbaarheid, door hun onophoudelijk liegen en bedriegen. De Duitschers roemden op hun eer lijkheid en trouw, die Deutsche Treue. Als ooit een leuze tot schande is gemaakt, dan is het die van de Duitsche trouw. Hitler had reeds het plechtig concordaat met den H. Stoel op schandelijke wijze geschonden. Tweemaal had hij verklaard de neu traliteit van ons land te zullen eer biedigen. Zonder voorafgaande oor logsverklaring vlei hij echter ons land binnen, dat den oorlog niet ge wild had en niet voldoende voorbe reid was. Toen de eerste aanval niet gelukte, werd de onbeschermde stad Rotterdam op gruwelijke wijze ge bombardeerd. De Rijkscommissaris Seyss-Inquart deen mooie beloften: „Wij komen hier niet. om een volkskarakter in het nauw te brenger, en te vernielen en om een land de vrijheid te ont nemen. Wij willen dit land en zijn bevolking noch imperialistisch ir. het nauw drijven, noch aan dit lana en zijn volk onze politieke overtuiging opdringer;." Velen die den waren aard van het Nationaal-Socialisme niet kenden, hadcen vertrouwen op den Rijkscommissaris en meenden, dat het mee zou vallen. Doch zij, die dieper zagen, zeiden reeas toen: Vexatio dabit intellectum: de onder vinding zal het leeren!, en na eeni- gen tijd bleek het, aan wie wij over geleverd waren. Op allerlei wijzen wera ons volk onderdrukt, ook op geestelijk gebied. Dikwijls genoeg hebben Wij er openlijk tegen gepro testeerd, eenige malen samen met de Protestantsche kerken, die met Ons pal stonden tegen het heidendom. Evenals m anaere landen hadden de Duitschers een krachtige hulp in de Nederlandsche N.S.B.'ers. die be weerden, dat p'j de trouwste vacer- landers waren en die in hun huiche larij jaarlijks een herinr.eringsdienst hielden voor de slachtoffers op oen Grebbeberg. De ergste ramp kwam over ons. toen honderdduizenden met geweld gedwongen werden in» Duitschland en in ons land voor den vijand te wer ken. Had men aanvankelijk nog den schijn van menschelijkheid bewaard, vooral de laatste maanden bij de razzia's op mannen bleek hun bar- baarsch karakter. En wat de Duit sche trouw en eerlijkheid betreft: langzamerhand wist iedereen. dat een vrijstelling van gedwongen te werkstelling een middel was om ae namen der vrijgestelden in handen te krijgen en hen des te gemakkelijker te kunnen deporteeren. Hoe kon het ook anders, waar alle zedelijke maat staven weggeworpen waren. Nu zijn wij weer vrij, beminde ge- loovigen, en wij kunnen God daar voor niet genoeg dankbaar zijn. Onze dankbaarheid moet zich echter too nen door een goed en christelijk ge bruik van onze vrijheid. Zij mag vooreerst niet worden vertroebeld door gevoelens en uitingen van wraak. Ongetwijfeld moet het recht zijn loop hebben. De schade moet worden hersteld. De misdadigers moeten worden ge straft. Alle Duitschers moeten be seffen, dat hun land op den verkeer den weg was geraakt. Zij moeten nooit meer oorlog kunnen voeren, waardoor zij zich zelf "en andere vol keren in het ongeluk storten. Maar daarnaast zullen wij ons goed herin neren het goddelijk voorbeeld van onzen Verlosser, Die stervend aan Zijn kruis bad voor Zijn vijanden en Die ons zoo nadrukkelijk heeft ge zegd: Ik zeg U: bemint uw vijanden, doet wel aan degenen, die U haten en vervolger.-: zegent hen en vloekt ze niet. Tot dusver moesten wij onzen vij - and op alle mogelijke manieren be strijden en tegenwerken. Eet was de plicht van vaderlandsliefde. Nu moeten wij de groote deugd van naastenliefde beoefenen. Wij hebben misschien r.ooit gevoeld als thans, welk een groot offer de deugd van naastenliefde kan vragen. Maar wij zullen ons herinneren, dat ook onder het Duitsche volk zich vele goeden bevonden, die door onkunde of dwa ling misleid werden, die vele dingen, die de Partij deed, hebben afgekeurd, die evenals wij in gevangenissen en concentratiekampen gezucht hebben onder de Nazi-terreur. En als vij dat goed beseffen, zal eerder een gevoel van diep medelijden dan van haat ons jegens de Duitschers beziele. La ten wij voor hen bidden, dat God hen helpe hun vaderland weer op te bouwen op den grondslag van het Christendom. Maar de dankbaarheid voor or.zef rerjdmg en het goed gebruik van onze vrijheid vragen bovenal, dat wij de lessen, welke God ons heeft ge geven, niet vergeten, en dat wij ons Spiegelen aan het ongelukkig voor beeld van een volk zonder God. Door God te verlaten ia het Duitsche volk zoover afgedwaald en tot zulke wan dader.' gekomen. Daardoor raakte het geheel in de macht van den hel- schen geest, daardoor werd het door zulke gewetenlooze leiders aan den rand van der. afgrond gebracht. Wij meten alles doen wat wij kun nen, om ons volk voor die ramp te behoeder.! En dat is een zware taak. Want al is het Nationaal-Socialisme als regiem vernietigd, zijn geest is in andere vormen nog zeer levendig ir.' het materialisme en nieuw-heiden dom. Wij zullen daartegen oer. strijd moeten aanbinden, wil het christen dom in Europa blijven bestaar.. Al len moeten wij, ieder op zijn plaats en naar de mate van zijn krachten, de har.den ineenslaan, om ons lanc weer op te bouwen, waarvan zoo groote gedeelten verwoest zijn. Allen moeter. wij onze uiterste krachten inspannen, om deCgeestelijke won den te genezen, die vijf jaar verwil dering en groote zedelijke gevaren hebben geslager.. Daarom beminde geloovigen, roe pen Wij U allen op, om reeds nn in Uw eigen kring te werken: voor het herstel en de hernieu wing van den christelijken geest In onze huisgezinnen; voor de heiliging en de reinheid van leven, ^oowel in als buiten het huwelijk; voor de openbare zedelijkheid; voor de arbeidzaamheid en de waardeering van den arbeid als roeping van God; voor het aankweeken van offer vaardige liefde; voor de heiliging van den dag des Heeren. Wij noemen slechts enkele punten. Wij zullen daarop en op nog andere zaken dikwijls moeten terugkomen; de wereld moet terug naar Christus, wil zij r.iet ten gronde gaan. Want niemand mag een ander fundament plaatsen, dan hetwelk gelegd is, en dat is Jezus Christus (1 Cor. 3, 11). Wij vertrouwen daarbij op God, Die ons tot hiertoe zoo zichtbaar hielp. Binden wij, bemir.de geloovigen, voor onzen H. Vader den Paus. die voor zulk een verschrikkelijk 'zware taak staat, de wereld weer op te bouwen in Jezus Christus. Bidden wij voor onze geëerbiedigde Koningin, opdat Zij ons land met wijsheid en kracht moge blijven besturen. Bid den wij ook voor de spoedige bevrij ding van or.s Oost-Indië, met zooveel bancen aan ons verbonden. Bidden wij voor elkander, opdat wij geza menlijk ons dierbaar vaderlar.d met Gods hulp weer kunnen doen herle ven, en vergeten wij vooral in ons gebed niet degenen, aie voor het vaderland zijn gevallen. Zondag 22 Juli: Negende Zondag r.a Pinksteren. Maria Magdalena. Mis Ecce Deus, tweede gebea Maria Magdalena credo, laatste evangelie var. de mis van Maria Magdalena. Maandag' 23 Juli: H. Apollinarus, bisschop en martelaar. Mis Sacerdo- tes Dei, tweede gebed H. Liborius. Dlnscag 24 Juli: Vigiliedag van den H. Jacobus, Apostel. Mis Ego autem, tweede gebed van den H. Berr.ulphus derde E. Christina; of mis van den H. Bernulphus, Statuit, tweede gebed van ce vigilie, derde H. Christina, laatste evangelie van de vigilie. Woensdag' 25 Juli: H. Jacobus, mis Mihi autem, gedachtenis van den H. Christophorus, credo, prefatie van de apostelen. Gloria. Dor.derdag 26 Juli: H. Anna, moe der van de E. Maagd, mis Gaudemus omnes, gloria. Vrijdag 27 Juli: Pantaleon, marte laar, mis Laetabitur, gloria, tweede gebed A cunctls, derde naar keuze. Zaterdag 28 Juli: H. Nazarius en Celsus. H. Victor, H. Innocentius. Mis Sanctorum tuorum, tweede ge bed A cunctis, derde naar keuze. DE PAUS OVER DE AMER. FILM Z. K'. de Paus heeft leden var.' de ..Motion Picture Executive Commit tee" uit Hollywood in particuliere audiëntie ontvangen. In een toe spraak zeide ce Paus, dat het pu bliek de pogingen diende te steunen, die er op gericht zijn om zuivere films te produceeren. Zulks is ir.' het belang van het gezinsleven en van de sociale verhoudingen. De beide Kamers van het Ameri- kaansche Congres hebben een wet goedgekeurd, inzake de deelneming van Amerika aan de wereldrecon- structiebank en een werelastabilisa- tiefonds. Hiertoe was geadviseerd op de conferentie van Written Woods. Amerika neemt deel voor twee mil liard por.d, terwijl in het geheel acht milliard pond noodig is. DE JEUGD IN DEN OORLOG Nederlands Volksherstel organi seert onder eere-voorzitterschap van den Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. L. H. W. Bosch Ridder van Rosenthal en de burgemeester Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk in de Schouwburgzaal te Utrecht een twee- daagsch paedagogisch en criminolo gisch congres onder den naam „De jeugd in den oorlog". De leiding heeft dr. J. C. var: Houte, inspecteur bijzonder lager onderwijs te Utrecht. Op Zaterdag 2-1 Juli zal het onder werp behandeld worden „Jeugd m nood", op Zaterdag 28 Juli „Geeste lijke oorlogsschade". Verscheidene deskundigen op criminologisch en paedagogisch gebied zullen het woord voeren. Ter eere van den verjaardag van E. M. de Koningin laat Nederlands Volksherstel op het oogenblik een aantal fraaie, vijfkleurige wandpla ten vervaardigen, waarop een ïoto en boodschap var: de Koningin voor komen, geïllustreerd met een voor stelling van een overval en onder gang der Duitschers. De opbrengst van deze platen, die op den vooravond van der: 31sten Augustus verkocht zullen worden te gen den minimumprijs van f 1. komt ten goede aan het werk van Nederlands Volksherstel. Een aantal N.S.B.-ers, meest vrou wen, cat als politieke gevangenen verblijft in het voormalige kamp van den Arbeidsdienst te Westerbork (Drenthe) kwam, toen bekend werd, dat de bankbiljetten van f 100 on geldig zouder: worcen verklaard, ook met hun bezit voor den dag. Zij ble ken voor ruim f 13.000 aan bankbil jetten van f 100.te bezitten, die zij tusschen hun- kleeren hadden ver stopt. DE GEVANGENIS VAN DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS Seyss Inquart slaapt op een stroomatras LONDEN, 18 Juli (A.N.P.-Aneta) - Volgens een Parijschen correspondent van ce „Daily Express" heeft een verslaggever de geheime gevangenis van de voornaamste Duitsche oor logsmisdadigers ontdekt n.L het Pa lace-hotel te Monsdorf-les-Bains, op 18 km var: Luxemburg gelegen. Hij zag een nieuwen gast naar buiten komen en wel Seyss Inquart. Eerst hadden ae gevangenen een luxe le ventje, maar nu slapen zij op stroo- matrassen en mogen r.iet meer vrij buiten wandelen. OFFICIEELE BONNENLIJST voor de 3e week van de 8e periode 32 tot en met 28 Juli 1945 voor alle distributiekringen in de districten Alkmaar en Den Helder Nieuw aangewezen bor.nen 141 142 res. 157, res. 158 elk 400 gr. brood 159 600 gram biscuits R 29 250 gram rijst of kindermeel 143 4 200 gram bloem 144 R 30 125 gram suiker 145 1 tablet chocolade (55 gram) 146 2 liter melk R 31 4 liter melk 147 148, res. 160 elk 1 kg nieuwe aarc.app. 149 100 gTam versch vl. zonder beer. of 4 oz. (plm. 112 gr.) vl. in blik en/of visch en/of M. V. 150 4 oz. (plm. 112 gr.) vl. in blik en /of visch en/of M. V. Alles geldig' tot 28 Juli, Nieuw aangewezen bonnen voor de 3e en 4e week: 151 125 gram boter 152 153 154 elk 125 gram margarine 155 100 gram kaas Geldig tot 4 Augustus. Nog geldige bonnen: GB 501 (linkerbovenh. inlegvel) 4'/j liter melk GC 501 (linke, bovenh. inlegvel) 4'/i liter melk De volgende bon is verlengd tot 4 Augustus; 132 50 gram zeep Op deze bonnen mag reeds worden gekocht met ingang van Zaterdag 21 Juli met uitzondering van de arti kelen melk en aardappelen, welke eerst op Maandag 23 Juli mogen wor. den gekocht. Bij deelneming aan warme maal tijden uit de Centrale Keukens moe ten aldaar bij den kaartverkoop op Maandag 23 en Dinsdag 24 Juli a.s. de bonnen 147, 148 en 160 voor aard appelen worden ingeleverd. RANTSOENBONNEN HAVERMOUT EN GORT De directeur generaal van de Voed selvoorziening maakt bekend dat in de provincies Noord- en Zuidhol land en Utrecht op rantsoenbonr.en voor havermout en gort uitsluitend grutterswaren mogen worden be trokken. Kindermeel is op deze bon nen ni e t verkrijgbaar. Wel kan men, indien geen grutterswaren ver krijgbaar zijr:, rantsoenbonnen voor havermout en gort bij de plaatselijke distributiediensten ruilen tegen rant soenbonnen voor brood. Voor een bon voor een rantsoen haverm'out of gort wordt een bor: voor vier rant soenen brood verstrekt. GROENTEBONNEN, waarvan het RECHTERGEDEELTE IS VERWIJDERD De directeur-generaal van de Voed selvoorziening maakt bekend, dat in de provincies Noord- en Zuiaholland' en Utrecht de groente-bonnen, waar var: het rechter gedeelte is verwij derd (dit zijn de groentebonnen, welke voor tijdelijke voorzieningen worden uitgereikt) tot i:acer order ook recht geven op het koopen van fruit. 'Je rar.tsoenbonnen zijn de bonnen welke aan zieken worden uitgereikt blijven als tot dusverre recht geven op het koopen van groente en fruit bij de daarvoor aan gewezen zaken. INLEVERING MELKBON D 08 De directeur-generaal van de Voed selvoorziening maakt bekend, dat in de provincies Noord- en Zuidholland' en Utrecht uiterlijk 28 Juli a.s. den ban D 08 (rood en blauw) bij den leverancier van wien men melk wenscht te betrekken moet worden ingeleverd. Deze maatregel is nood zakelijk, ten einde den werkvoor- raad der melknandelaren- op zooda nige wijze te herzien, dat in de toe komst een geregelde en vlotte afle vering van melk gewaarborgd zal kunnen zijn. Bij een ontploffing in een marine- depot nabij Halifax in Canada zijn 12 personen gewond. In verband met verder explosiegevaar moeten het Noorden van Halifax en Dartmouth worden ontruimd. De intergealli- eerde commissie voor Berlijn is gis teren bijeengeweest. Door een mijn-explosie tijdens het vegen van mijnen voor de Noorsche kust nabij Bodoe zijn 7 personen gedood en 4 personen gewond. Te Falstad bij Trondheim is men gisteren begoMièh met het blootleggen van massa-gra ven van door de Duitschers vermoor de personen. Acht leden van de Engelsche bemanning van het Duit sche vrachtschip „Walter Russ" zijn verdronken, toen het schip in de duisternis op het eiland Grassholm liep zestien mijl uit de kust van Pembrokeshire. Per R.A.F. zijn 133 kisten met stembriefjes van de Brit- sche troepen uit het Verre Oosttfn in Engeland aangekomen. SLOT ASSUMBURG De bekende jeugdherberg „Slot Assumburg" te Heemskerk (N.H.) is onlangs weer als zoodanig in bedrijf gekomen. Voorloopig geeft zij alleen beperkte overnachtingsgelegenheid aan bij de N.J.E'.C. ingeschreven' trekkers. De Vereenigde Staten zullen dit jaar 223 oorlogsschepen voltooien en in 1946 eenige zwaardere eenheden, deelt het departement var. marine heden mede. Hieronder zullen zijn twee slag schepen, drie vliegdekschepen van 45.000 ton, negen vliegdekschepen van 27.000 ton, zes en twintig escorte vliegdekschepen, 22 zware en negen tien lichte kruisers, 87 torpedojagers, 16 escorte-torpedojagers en 36 or:- derzeebooten. Het strijdbare gedeelte van de vloot bedroeg op 1 Juli 4.433.418 ton. Sedert het vloot-programma voor twee oceanen, vijf jaar geleden werd opgesteld, zijn 1322 oorlogsschepen voltooid. FEEST OP DE RUSSISCHE VLOOT Radio Moskou meldt dat de 250ste verjaring' der oprichting van de Rus sische marine Zondag gevierd zal worden. Sedert het begin van haar geschiedenis heeft de vloot deelge nomen aan 24 groote zeeslagen, die in 22 overwinningen eindigden. Tij dens den huldigen oorlog heeft de vloot elke landing van Duitsche troe pen verhinderd, terwijl daarentegen onder bescherming van de vloot meer dan honderd landingsoperaties zijn uitgevoerd op kusten, die door den vijand waren bezet. Het Verbond van Werkers is een grootscheepsche actie aangevangen voor hen, die nog loonvorderingen hebben op firma's ir: Duitschland, welke actie reeds eenige honderden gedupeerden met vorderingen van verscheidene honderdduizenden gul dens omvat. Ieder, die nog eenige loon vordering op firma's in Duitsch land heeft, wordt verzocht zich bij deze actie aan te sluiten en zijn ge val schriftelijk of mondeling mede te deelen aan het Verbond van Wer kers. Emmapark 9. Den Haag. LEEN VENTE De bekende voetballer Leen Vente is gearresteerd'. Dezer dagen kwam hij bij den P.O.D. om een bewijs van politieke betrouwbaarheid. Hij kreeg dit niet, want in den oorlog heeft hij tal van arbeiders naar Frank rijk geronseld om voor de Duitsche weermacht in Cherbourg te verken aan de kustverdedigingswerken. En vrijkomende auto's In verband' met het, na de liqui datie van het Militair Gezag vrijko men van, ten behoeve van het M.G. gevorderde automobielen, heeft de Vakgroep Personenvervoer langs den weg te 's-Gravenhage de aandacht van de afdeeling vervoerwezen van het ministerie van Verkeer en Ener gie op het volgende gevestigd: Tallooze taxi- en huurauto-bedrij ven in ons land zijr: gedupeerd door de gedurende de bezettingsjaren uit gevoerde vorderingen en diefstallen van motorvoertuigen. Tengevolge van een en ander is het personenvervoer langs den weg totaal ontwricht, waarvan voorna melijk ook het vervoer van zieken de nadeelige gevolgen heeft onder vonden. Vooral in de kleinere plaat sen en de plattelands-gemeenten, waar patiënten vaak 35 K.M. en meer moeten afleggen om een zie kenhuis te kunnen bereiken. Ongetwijfeld zullen er bij de t.z.t. vrijkomende personenautomobielen wagens ziji:, welke zich voor zieken - vervoer uitstekend leenen. De vak groep personenvervoer langs den weg acht het dan ook ten zeerste ge- wenscht, dat bij de distributie van deze vrijkomende auto's rekening wordt gehouder: zoowel met d'e moeilijke positie waarin het zieken- vervoer momenteel verkeert, als met de uiterst zware omstandigheden waaronder bona-fide, voor-oorlogsche taxi- en huurauto-bedrijven thans pogingen doen om weer aan den slag te komen. DE ITALIAANS CHE VICE-PRE- M1ER, Nenni, heeft den Ministerraad voorgesteld zoo spoedig mogerijk voorbereidingen te treffen, opdat in November a.s. verkiezingen gehou den kunnen worden. In verband met de mededeelir.g als zou o.a. het beroemde aan Johan nes Vermeer toegeschreven schilde rij „De Emmaüsgangers" een verval sing van Han var: Meegeren zijn, heeft een redacteur van A.N.P.- Aneta gisterer: een onderhoud- gehad met den bekenden schilderijen-res taurateur den heer van Boheme te 's-Gravenhage, die het stuk in 1937 voor het Boymans Museum te Rot terdam had aangekocht in overleg met den toenmaligen directeur van het Museum, dr. Hannema. Deze deelde geheel de meening van Dr. Bredius, dat men hier te doen had met een nog onbekend meesterstuk van Joh. Vermeer. Tot aankoop voor ce collectie van het Boymans Mu seum werd derhalve besloten. De prijs, welke voor het schilderij be taald werd. overtrof het bedrag van 500.000 gulden. Het kunstwerk verkeerde in een tamelijk slechten toestand en het bleek noodzakelijk het te verdoe ken. Noch de restaurateur, noch an dere deskundigen hebben ooit ge twijfeld aan de echtheid van het schilderij. Indien het een „jong" schilderstuk zou zijn geweest, had dit bij het verdoeken moeten blij ken; trouwens het gezond krakkelee (kleine barstjes in de versteende verflaag) dat men op verschillende plaatsen aantreft, staaft de meening, dat het kunstwerk var: ouden datum is. De heer van Boheme meent dan ook, dat wanneer ten slotte na een grondig onderzoek mocht blijken, dat het schilderij een vervalsching zou zijn, welke vervaardigd is door Han van Meegeren, men den vervalscher niet alleen een uiterst bekwaam schilder zou moeten noemen, doch bovendien zou moeten constateeren, dat hij een geniaal vervalscher is. Zooals men zich zal herinneren was Han van Meegeren voor den oorlog betrokken in een vervalsching van een aan Frans Hals toegeschre ven schilderij. HISTORISCHE BIJEENKOMST (Vervolg van pag. 1) De commissie is vervolgens geïnstalleerd door dr. J. J. Brutel ae ia Riviere, als voorzitter van de Groote Advies- Commissie der Illegaliteit. Hij gaf een schets van' de N.A.C. en haar voorgesch iedenis. Voor aen buitenstaander aidus spr. vormt de illegaliteit een niet- begrepen wereld. De reden waarom is duidelijk. Uit den aard van haar werk vormde de illegaliteit een zóó besloten kring, dat niets ervan naar buiten mocht blijken. Zelfs het be staan van den kring zelf zoo wei nig mogelijk. Maar daar is ook nog een andere oorzaak aie dieper ge worteld zit: hoe zou een volk, dat van de Europeesche volkeren wel licht het minst oppositioneel en het meeste legaal is ingesteld, zich ge makkelijk kunnen inleven in een sfeer van verzet en illegaliteit? De ontwikkeling van het ondergïonasch verzet in Nederland is een andere geweest dar: die in d'e andere bezette gebieden, zooals spr. uiteenzette. Plan is, zoo is de stellige meening van de Groote Advies Commissie der illegaliteit, het moeilijke vraag stuk, waarmee alle voormalige be zette landen hebben geworsteld en meest nog worstelen, op bevrecigen- de wijze opgelost, mits de Nationale Advies Commissie inderdaad die in houd en beteekenis krijgt, die men zich bij ae voorbereidende Bespre kingen voor oogen stelde. Na vijf jaren van bezetting, na vijf lange jaren, waarin elke mogelijk heid var: volksinvloed op net regee- ringsbeleld; ja van meeningsuiti ng tegenover de Overheid werd ge smoord. is thans een lichaam ge schapen, dat voor Regeering en Mi litair Gezag kan weergeven, hoe het volk tegenover d'e groote vraagstuk ken van dezen tijd staat. Prof. Ir. W. Schermerhorn, mir.is- ter-president, noemde het een voor recht. op dit historische oogenblik uit naam der regeering te verkla ren, dat zij de werkzaamheid d*er N.A.C. niet alleen aanvaardt, maar ook op prijs stelt. Hij plaatste in gedachten na elkaar op een rij College van Vertrouwensmannen, N.A.C., Noodparlement en Volksver tegenwoordiging'. Men ontdekt hier in een lijn. welke telkens een stap verder voert op een bepaalden weg, dien het Nederlandsche volk als den eenig gezonden beschouwd. In dat verband sprak de minister-president grooten dank uit jegens liet College van Vertrouwensmannen, dat in groote eenheid functioneerde en zoo veel heeft bijgedragen aan een goe den gang van zaken. Voor de N.A.C. is een belangrijke taak weggelegd' in de medewerking tot de vorming van de volgende etappe: de samenstel ling* van een Noodparlement. Daar naast zal zij van voorlichting dienen over allerlei onderwerpen, welke geen afdoening op korten termijn vergen. De laatste spreker was Prof. Mr. P. Scholten, die zal optreden als voorzitter van de N.A.C. De bijeenkomst is hierna gesloten. Zij werd o.m. bijgewoond door de ministers mr. H. A. M. T. Kolfscho ten. prof. mr. P. Lieftinck,mr. J. H. van Royen en prof. dr. J. H. A. Lo- gemann, voorts den burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Mon- chy, het lid van, de Groote Advies commissie der illegaliteit mr. dr. Bosch Ridder van Rosenthal, mr. Reinink namens het Vaderlandsch Comité, kolonel Ridder van der Schuren, vertegenwoordiger van den chef staf Militair Gezag, leden der illegale groepen, kol. Snijders van het M. G. en overste Linthorst Ho- man, hoofd der sectie binnenlandsch bestuur M. G. Burgei nie, d. sen; Ma Karssen Lambert Baan; Walter; C. Bour Zwaan, geh. m. lem de meijer, van D. Leen, Cornelis Voor het Lyc tillary uit Am dansdeir Quickstt wals. gedemoi te grooi een ach demonst den geh val. Vo< te deele van dit die Zor Boys te te komt BADBE Blijke nummer Zee doe den oor en het exploite den gre weer h boden wijl hel geschiec palen, staat zu die tha derlijk legenhei en stoe mond voorged ZWI 'n Bri geslager bij he gracht, monie, uit de fiets w< Een p£ van ges in besk den koi gemaak die erv GROEI Het ken grej om hun Juli wegens door d' Deze de vero Juli. w^ kels', w zaak le voorraa met uil het put Door in het de dëstj port aai volgend! sert, All arbeidsff te Alkrf Alkmaal Castricif bureau;! typiste f veer: all Noordht Alkmaal gemeen!; Schooriy marech. haas te Raad vt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2