NIEUW ËRIJ NIEUW MYSTERIE TE POTSDAM Doodstraf tegen den held van Verdun? DOOR GETEISTERD NEDERLAND Walcheren moet droog! Geheimzinnige reis van Amerikaansche delegatie Twee millioen ton bommen ZHT capper jrkhoul BUREAUX: Communisten in België eischen geen onttroning De prinses - teruggekeerd De nationale K.A.j. gesticht Japansche vredespogingen zijn afgewezen Kistemaker, I Hanr.a 3476 Vl »er, Beemster; G. Beeker, J lieHermien 76 Cïhermérhorn, Gi 47 h. Vb. S., eij k. Driejarig rpe)le premie v. Karoly, eij ipetoren; 2e pre -ga, eig. A. ct Genie 161 VI se, eig. Jac. Poe rie jarige merrie: Vb. S. v. Rhein Graft. Vie rige merriën me le premie ei Froliena 1431 P. Waal Beem- Doca 12930 V.L.N G. Beeker, N 12767 V.L.N, v. >st Graftdijk; 3e V.L.N, v. Todo- Hoorn. fleringen)Mer e plus reisgelc Wed. C. Bakker, ig. L. Mulder al e premie: eig. O. y Cz. te Wierin jte Slootdorp; 3e |ans, M. K'eijblok, Jong te Wierin- ;rriën: 2e premie Adelslag van O, Isalma 2738 Vb. Jac. Mulder te ie: v. Zonne- l v. Zonnevorst te Wieringen. 2e premie: Mar. Ugoldman van J. v. Zonnevorst siden Wieringen; 1287 Vb. S. van loermond; Han- annevorst van S. a 2055 Vb. S. v. reerdig alien te >t en met zeven- veulen (Geld. wir.ta 12934 V.L. Wed. D. N. Mul. Vier tot en met veulen (Gron. nanta V.L.N, kker. Wieringen; V.L.N, v. eig. en. Vier tot gustie merriën unie: Califata eig. P. C. Lor.t, t.m. zevenjarige type): 2e pre- v. Zonnevorst, Wieringen. skeuring: Alk- opgenomen 7, -endaangeb. 2, ter: aangen. 8, Dierdijk: aangen. aangen'. 20. op- hagerbrug: "aan- ;ew. 10; A. Pau- gen. 6; Wierin- en. 8. afgew. 4; I, opg'en. 13; af- rdaangen. 13, Rempt. milium 40 zangers Juli 1945 mg half 8. latrieerden on 120 bassen, itradivarl; wil Langenberg, lkmaar. or aile R.K. voor N.H, NCRAS oor de ge- LKMAAR land adres. nieuws ngenomen bestellen. BIJ V AAN WORDT Alkmaar iet Com- ifdeeling, van hun IETSMA Officier NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 JULI 1945 41e JAARGANG - NUMMER 13681 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal 1 'ÊD&t ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Auto-ongeluk eischt zes dooden Giserennacht is1 een auto, die van de kermis te Usquert naar Gronin gen terugkeerde, ih de gevaarlijke bocht var.- den weg bil Mid'delstum in het Boterdiep gereden .De chauf feur wist zich nog te redden, maar de overige zes inzittenden zijn allen verdronken. Het zijn: het echtpaar Jor.'gs, en de heeren M. Doesburg, G. J. Frik en J. Verdijk, allen uit Be- dum en de echtgenoote van den chauffeur. De auto is gistermiddag gelicht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een Amerikaansche radio-omroeper heeft Maandagavond in een uitzen ding uit Berlijn gezegd: „Een deel der Amerikaansche delegatie is reeds uit Potsdam vertrokken. Wie het zijn en waar zij heen gaan, vormt een van die verboden onderwerpen, ditmaal veeleer verboden om veilig heidsredenen dan op grond van het politiek belang." De omroeper voeg de hieraan toe: „Nog een afdeeling van de Amerikaansche groep maakt zich gereed te vertrekken voor een nieuwe etappe van den tocht, die de groep van Washington naar een volkomen nieuw gebied zal brengen, dat voor u evenzeer een verrassing zal zijn als het voor mij was, toen ik er voor de eerste maal van hoorde." Eet Wittfö Huis te Washington heeft Maandag tegenover Reuter ver, klaarc geen kennis te dragen van de mogelijke bestemming van het deel der Amerikaansche delegatie, dat volgens eerder ontvangen berichten reeds van de- conferentie der Big' Three was vertrokken. Reuters bijzonder correspondent te Potsdam meldt, dat de geheimzinnige sfeer, die de conferentie van de „Big Threè" omhult, is versterkt. Maan dagavond was er geen enkele inlich ting, hoe dan ook, van de Britsche, Russische of Amerikaansche delega tie beschikbaar. ..Waarschijnlijk" heeft Churchill Maandagavond een officieel diner aangeboden aan Stalin en Truman. Er is te Londen geen of- ficieele bevestiging beschikbaar, dat Churchill naar Engeland terugkeert met het oog op de bekendmaking van d'e verkiezingsuitslagen, maar in verantwoordelijke kringen verwacht men met stelligheid, dat hij Woens dag of Donderdagochtend per vlieg' tuig naar Londen zal terugkeeren. Men had te Berlijn Maandagavond het gevoel, dat de conferentie van Potsdam op haar eind loopt. Men acht het waarschijnlijk, dat indien de conferentie a.s. Donderdag niet gereed is, de „Big Three" een tus- schentijds communiqué zullen ver strekken en ofwel een nieuwe sa menkomst op een later tijdstip zul len heieggen ofwel de dringende za ken,die Duitschland betreffen, over dragen aan de controlecommissie. Men acht het niet waarschijnlijk, dat Stalin en Truman de besprekingen voortzetten tijdens Churchills afwe zigheid. In een Maandagavond uitgegeven verklaring wordt medegedeeld, dat na een dag van officieele bezigheden Churchill zich met Truman, Stftlin en leden van de Russische, Amerikaan sche en Britsche staven, heeft onder houden in zijn huis, dat genoemd' wordt „Downingstreet 10, Potsdam". Churchill en zijn dochter ontvingen president Truman en Stalin bij den ingang van het huis. Er ls Maandag' slechts een enkel belangrijk politiek feit aan de leiders van de politieke groepeeringen van kamer en senaat betreffende het. ko ningsprobleem door van Acker be kend gemaakt. Deze persoonlijkheden hebben de grootst mogelijke geheim- houding in acht genomen. Het schijnti. dat zich voor de volgende zitting van de kamer van Dinsdag middag acht sprekers hebben aange meld. Door de liberalen, socialisten en communisten zal een motie wor den ingediend, en waarschijnlijk zal deze motie een hernieuwde bevesti ging zijn, dat enkel het aftreden van den koning een oplossing geeft, die overeenstemt1 met de belangen van het land. Ir, tegenstelling met ge ruchten schijnen de communisten niet te zullen eischen. dat de koning afgezet wordt. De communisten zijn in deze kwestfie solidair met de li beralen en socialisten. Palestina leeft op vulkaan Een correspondent van de „Times" wijst er op. dat de gebeurtenissen in Syrië ook haar uitwerking zouden kunnen hebben in Palestina. Volgens de meeiling van hooge Britsche amb tenaren leeft men er momenteel op een vulkaan. PRINS BFRNHARD zal Donderdag- avond 26 Juli een tocht door Zaan dam maken en den naam van de Troelstrabrug officieel veranderen in Prins Bernhardbrug. DE POSTINRICHTINGEN zijn voor- loopig des Zaterdagsmiddags na 13 uur gesloten. Naar wij vernemen, is H. K. H. Prinses Juliana, na Zondagmiddag in Engeland te zijn aangekomen, Maan dagmorgen om 9 uur op het vlieg veld Teuge bij Apeldoorn geland'. Het vliegtuig werd bestuurd cvoor een Nederlandschen officiervlieger. Dade lijk na aankomst begaf de Prinses zich naar het Loo. teneinde ce Ko ningin te bezoeken. De drie prin sesjes vertoeven nog in Londen. Op doorreis te Schiphol. Zondagavond landde een Dakota- vlieg'tuig uit Prestwick bij Glasgow op Schiphol aan boord waarvan zich Prinses Juliana bevond. Gedurende de vlucht tusschen Schotiland en Schiphol was van de zijde van prins Bernhard verzocht om het vliegtuig met de prinses te laten doorgaan naar Teuge. Het oponthoud op Schiphol duurde dan ook slechts kort. Russisch ultimatum aan Japan Volgens den Londenschen corres pondent van een der Amerikaansche radio-zenders zou op de conferentie te Potsdam een sensation eele verkla ring van de zijde van de Sovjetunie te verwachten zijn. Het zou n.l. gaan over het stellen van een ultimatum door Rusland aan Japan. sen hebber.' tot den wapenstilstand geleid?; 3. De sinds den wapenstil stand aan het licht gebrachte feiten, aantconende, dat Petain hee'ft deel genomen aan een complot tegen de veiligheid van d§p stmat. De advocaten van Petain hebben verklaard, dat het zwijgen van Petain misschien verbroken zal worden, wanneer de getuigen al te „provo- ceerend" worden. De opcnb-are aanklager zal de doodstraf eischen tegen Philippe Pétain, den negen-en-tach^tig jarigen maarschalk van Frankrijk en held van Verdun, nu het proces tegen dezen in het paleis van justitie Maandag begon. In de aanklacht, een document van elf bladzijden, zijn de be schuldigingen onder drie hoofden gerangschikt: materieele, moreele en politieke. Maarschalk Pétain zal zijn lezing geven over de vraag, waarom Frankrijk capituleerde. En daartegenover zal de vijf-en-zeventig jarige Mornet, die als aanklager is opgetreden in de groote verradersprocessen na den vorigen wereldoorlog. Pétain in naam van het recht en de waar heid aanklagen van verraad jegens Frankrijk. Deze twee mannen zullen, voor drie rechters in purper en hermelijn, en een jury van 24 led»n, voor de helft gekozen uit voormalige senaat of kamer en voor de andere helft uit de Fransche verzetsbeweging, de waarheid mpeten uitbrengen over Frankrijks val en wedergeboorte. In Parijs zegt men: er wordt een proces gevoerd tegen PÉtain, maar evenzeeV tegen millioenen Fransche mannen en vrouwen. Een dubbele aanklacht wordt aan Pétain ten laste gelegd, namelijk sa menzwering Uegen de binnenlandsche veiligheid van Frankrijk en verstand, houding met den vijand. E'et proces wordt gevoerd' in de kleine zaal van het hof van beroep, welke slechts ongeveer c.'e helft kan bevatten van het aantal journalisten, dat toelating heeft verzocht. Zeer weinig publiek kan aanwezig zijn. Vijfhonderd poli tiemannen zorgen voor de bewaking van aJle straten gangen, deuren en ramen, welke toegang geven tot de rechtszaal en vele ramen zijn met ijzeren staven versperd. De politie neemt geen risico inzake mogelijke pogingen tot aanslag op Pétains le ven of tot zijn bevrijding. De dokter van d'en maarschalk en twee verple gers zullen gedurende het geheele proces bij de hand blijven. Men ver wacht, dat het proces veertien dagen zal duren. Het kantoortje van den president van het hof, naast de rechtszaal gelegen, is veranderd in een verblijf van twee kamers voor den beschuldigde en zijn echtge noote. De voorla zing van de acte var.' be schuldiging tegen maarschalk Petain nam een half uur in beslag. Hierin wordt hij beschuldigd var!' twee mis daden: le. een complot tegen de binnenlandsche veiligheid' van den staat en 2e. verstandhouding met den vijand. De maarschalk kreeg vervolgens gelegenheid tot het voorlezen van een verklaring, waarin hij o.m. zei- de: „Dit hof vertegenwoordigt niet het Fransche volk. Ik zal op geen enkele vraag antwoorden. Toen ik om een wapenstilstand' verzocht, ver richte ik een beslissende en redden de d'aad, waarmede ik de vrijheid van Frankrijk verzekerde. De Duit- sche bezetting heeft mij gedwongen besluiten te nemen en daden te ver richten, waaronder ik meer geleden heb dan gij. Tegenover de excessen vertegenwoordig" ik de Fransche eii christelijke beschaving. Indien ge mij veroordeelt, hoop ik dat die veroor deeling de laatste zal zijn. Maar ge zoudt een onschuldige veroordeelen. Ik verlaat mij op Frankrijk." De eerste getuige is d'e oudpramisr Paul Reynaud. Zijn uitvoerig betoog bestaat uit drie deelen, n.l 1. Waar om heb ik Petain in mijn regeering opgenomen?; 2. Welke gebeurtenis- boven Japan in 1946 Volgens een verklaring van gene raal Arnold zullen de geallieerde luchtstrijdkrachten in 1946 twee mil lioen ton bommen boven Japan los laten, d.w.z. drie maal zooveel als boven Duitschland werd uitgewor pen! Shanghai is Maandag aangeval len door ruim honderd geallieerde bommenwerpers en gevechtsvliegtui gen. De aanval duurde 90 minuten. De geheele Britsche slagvloot is in den strijd geworpen tegen Japan. Er bevindt zich een enorm aantal oor logsschepen in den Pacific, welker aanwezigheid' nooit is bekend ge maakt, wegens de oude gewoonte van de admiraliteit, geen namen van schepen te noemen, zoolang zij niet in rechtstreeksch contact met den vijand zijn geweest. „Elk schip, dat wij beschikbaar hebben zullen wij naar dat .oorlogstooneel zenden, aldus werd te Londen verklaard, o'm Ge Japs te blijven beuken met alles wat onder ons bereik ls." Maandag hebben de Australische troepen op Borneo een verrassenden aanval op de Japanners gedaan, cie probeeren terug tie trekken. Bij den aanval in de omgeving van Balik Pa pan zijn de Australiërs meer dan drie mijl opgerukt. Bijna de helft van de steden Sakai en Wakayama op Honsjoe zijn ver nield tijdens de recente aanvallen door vliegende reuzenvestingen. Politieke vangsten De Nedferlandsche verbindingsoffi cier van den e'ienst der repatriêermg te Luebeck heeft Goor energiek op treden reeds tal van goede politieke vangsten gedaan. Niet alleen vielen hem tal van vermomde S.S.'ers in handen, ook wist hij veie. zich on schuldig voordoende Necërlandsche dames te knippen. Tot haar behooren o.m. de vrouw en- dochter van den N.S.B.-burgemeester van Hilversum, J. K'. Fijn. Bovendien gelukte het, eenige verantwoordelijke figuren van de voormalige Nederland'sche Oost- compagnie, alsmede een groot gedeel te van het archief van deze or.zalige onderneming in handen te krijgen. RAZZIA'S IN DUITSCHLAND! Een half millioen Amerikaansche soldaten hebben in den loop van dit weekeinde meer dat; 80.000 Duit- schers gearresteerd en iecer huis in de Amerikaansche bezettingszone in Duitschland onderzocht. De razzia was reeds drie weken geleden voor bereid en ving bij het aanbreken van den dag aan. De troepen ontdekten een hoeveelheid' vuurwapens, muni tie en gestolen goederen, als Ameri- kaanscEÏe uniformen, voedsel, ben zine en voertuigen!!' GEREPATRIEERD De destijds naar Denemarken overgebrachte 1200 Nederlanders zijn' thans vrijwel allen per vliegtuig gerepatrieerd'. Vanuit alle bisdommen zijn Zaterdag en Zondag de verte genwon digers van het Nat. Verbond „De Jonge Werkman" en het Centraal Verband der St Josephgezellenvereenigingen samengekomen in Den Bosch, om onder de schutse der Zoete Lieve Vrouwe de katholieke jonge arbeiders aaneen te slui ten tot één groote nationale beweging: de K. A. J. (Katho lieke Arbeiders Jeugd). De K.A.J. zal aansluiten bij den vorm eener katholieke jongerenbeweging, die alle jongeren van alle standen omvat en die wordt opge bouwd uit de jeugdstandsgroe- peeringen van jonge arbeiders, jonge middenstanders en jonge boeren. Met behoud van de eigen nationale zelfstandigheid en volksaard, zal de Neder- landsche K.A.J. deel uitmaken van de wereld-K.A.J., welke zich uitstrekt over ruim veer tig landen. Sprekend voor radio New York heeft d'e journalist Drew Pearson verklaard dat hij er zeker van was, dat tusschen 12 en 15 Juni een Ja pansche afgevaardigde per vliegtuig van Okinawa naar de Vereenigde St,aten was gekomen voor het over brengen van Japansche vredesvoor stellen. Deze voorstellen hielden in\ dat Japan zich zou terugtrekken uit alle thans nog bezette gebieden. In ruil hiervoor vroeg Japan in de eer ste plaats, dat de dynastie zou ge spaard blijven en dat er in de tweede plaats geen invasie in Japan zou plaatsvinden. Deze voorstellen wer den volgens Drew Pearson verwer pen. H.M. de Koningin volledig hersteld Naar wij vernemen' is J-L'.M. do Ko ningin weer volledig hersteld. Zij heeft hare werkzaamheden hervat en reeds verschillende persoonlijkheden ontvangen. Over Domburg rijdt de D..?k ons weer terug door het verdronken land' van het eens zoo welvarende Wal cheren naar Middelburg, de oude stad, waarin ook zooveel wonden ge. slagen werden door 't oorlogsgeweld. ^Domburg staat droog temidden van de troostelooze waterwoestenij, zoo als ook enkele kleinere dorpskom men. Daar zijn dan nog de boomen en heesters groen; maar verder zien we op dezen zomerschen Julinag het bladerloos geboomte langs de ver dronken wegen; het is een triest gezicht. Door den golfslag, welken ons amphibievoertuig in de smalle waterstraten van de dorpèn doet ontstaan, klotst en plotst het brakke water in en uit d'e eens zoo propere huizen, waarvan de deuren telkens open en dicht flappen, voorzoover zij al niet voor het watergeweld bezwe ken zijn. E'ier hangt nog de verfom faaide rest van wat eens een zijden lampekap was; daar drijft nog een tafel of een stoel; elders zien we nog wat schamel huisraad, haastig bijeengestopt op een hooger en dro ger gelegen plekje. Ja, de Zeeuwen hebben ook hun to? betaald aan de vrijheid; waar anders hun uitgestrekte tarwe-akkers rijpten, stinkt nu het brakke water, alles doodend wat levend was. De enkele kuststrooken, die nog droog staan, zijn eveneens onbegaanbaar wegens het verraderlijke mijnenge vaar; de vele koekadavers achter het prikkeldraad vormen hier een rauwe waarschuwing. Ook bij Fort „de Nolle" wordt ge staag gewerkt n.m het dichten van het gat; hier is reeds de grondbe- zinking voltooid en wordt de dijk ter weerszijden uitgebouwd. Aan de N.W.-zijde geschiedt dit- met drag line's; aan de Z.O.-zijde wordt zand aangevoerd door een 2500 m. lange oersleiding, welke gevoed wordt door den Belgischen zuiger „Rupel", die in de Koopmanshaven is gestation- neerd. Momenteel werken op Wal cheren 1500 man aan het herstel der dijken. Van het gunstige weer zal het afhangen of het werk voorspoe dig verloopt; Juli is n.l. zeer gunstig. Dagelijks echter stroomt er 50 mil lioen kub. meter water door de dijk- gater.' binnen, waardoor de geulen steeds breeder cn dieper worGen. Na de gaten van Westkapelle en de Nolle komen die op Veere en Ram- mekens aan de beurt. De prettige samenwerking tusschen Nederland- sche ingenieurs er.- de Hollandsche polderjongens geeft ons een waar borg. dat ook dit waterbouwkundig werk tot een goed resultaat zal wor den gebracht. West-P-rabant. Op onzen tocht naar.Zeeland kruis ten we ook door het land van West- Brabant. Hier is de verwoesting niet zoo intens als in Noord-Limburg, al hebben Leur, Staivddaarbuiten, Fijn aart, Stampersgat, Steenbergen, Hal steren en Bergen op Zoom veel ver nieling te betreuren ook in de Langstraat, met name het door Alk maar geadopteerde Waalwijk en de door onzeomgeving geadopteerde dorpen' Loon op Zand, Vlijmen, Was pik on Sprang Capelle zijn zwaar ge teisterd; ook deze plaatsen hebben geruimen tijd in het frontgebied ge legen. Ook hier liggen de kerken in puin en zijn de huizen geplunderd! en kapot geschoten of verbrand. In Klundert hadden de moffen, als re- pressaille tegen het algemeen en taai verzet der burgers, voor hun vertrek nog gauw eenige straten in vlammen doen opgaan. West-Brabant tobt ook met een groot tekort aan arbeidskrachten en transportmiddelen. Men weet niet hoe de oogst binnen te halen. Het mijnengevaar is ook in dit gedeelte van ons land omvangrijk. Nederland- sche vrijwilligers, direct na de be vrijding daarvoor opgeleid door de geallieerden, zijn hier aan het mij- nenruimen 'geslagen, hetgeen menig kostbaar menschenleven kostte. Ook in deze streken is de verontwaaroi- ging hierover algemeen. Landmijnen opruimen is geen klusje voor Neder landers, daar zijn alleen de moffen goed voor en hun trawanter., de Ne der lar.dsche SS-mannen. Lezers, ik ben aan het eind van mijn reportage van den- tocht door geteisterd Nederland. Ik hoop U er van doordrongen te hebben, dat de hulp van Noord aan Zuid urgent is; steunt de ac ie van N.V.H. Daarnaast mogen wij concludeeren, dat de wederopbouw van ons land alleen a] 'n kleine 100.000 wonin gen werden verwoest eendrach tige samenwerking eischt van alle werkers, van hoofd- en handarbei ders. Aan het roer van ons schip van Staat bevindt zich een energiek stuurman; moge hij over zijn beman- ning1, de werkers van Nederland, te vreden en trotsch kunnen zijn. Fr. OTTEN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1