NIEUW DEN SLUIER OPGELICHT? Ons volk, bevrijd, herneemt zijn recht TIP VAN Belgische katholieken vallen de Regeering aan Het gaat om de „ronden" In afwachting Installatie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Koningskwestie in het Parlement NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 JULI 1945 41e JAARGANG - NUMMER 18688 BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 Buiten God is 't nergens veilig Vondelm jjrawf jl Sfi H SC HAGEN MuÏ67lStTQ,Clt 52 Abonnementsprijs t 1.10 per maand: l 3.30 per kwartaal BÊÊ^ BI Telefoon 459 De kwestie der Herstelbetalingen door Duitschland zou op grond van de besprekingen in de conferentie der „Groote Drie" te Yalta, geregeld worden op een conferentie te Moskou. Daar was Frankrijk eerst niet bij, later wel. In strijd met vroegere mededeelingen heeft men nu vernomen, dat te Yalta wel een geheime overeenkomst ten aanzien van de herstel betalingen is gesloten. De „Daily Express" ontleende dit bericht aan de „New York Herald Tribune", en deelt mede, dat de vergoeding van de oor logsschade door Duitschland het peuleschilletje van vijf milliard pond sterling, dat is ongeveer vijftig milliard gulden, zou bedra. gen. Daarvan zou de helft aan Rusland tei^ goede komen. Amerika en Engeland zouden ieder aanspraak maken op een vijfde deel Dan blijft er voor de anderen niet veel meer over. Frankrijk, dat meent na Rusland de meeste schade te hebben opgeloopen, zou een deel moeten zien te krijgen van het laatste tiende part van deze reuzensom De Fransche pers spreekt in dit verband over een nieuw herstel-schandaal en zoowel de Russische als de Amerikaansche ambassadeur te Parijs zijn halsoverkop naar Potsdam vetrokken volgens berichten uit Parijs van het A.F.P. „Geen wraak maar recht en gerechtigheid zal geschieden aan al degenen die geestelijk geprepareerd waren op het plegen van de feiten waarvoor zij zullen gedagvaard worden, die de zwakken rondom, hen meesleurden; die mede verantwoordelijk zijn voor de demoralisatie van ons volk. Eer- zuchtigen, hebzuchtigen. die los van het volk, gebonden aan zichzelf alleen eigen persoon en eigen gewin zagen en blind bleven voor het leed en de nood van het volk. Tot de gevallenen, die met - eerlijke, trouwe oogen van dien achtergrond op oiïs neerzien, zeg ik: „Wees gerust mijn jongens: er wordt recht gedaan. Wij zetten jullie srijd voort tegen de ondergravers van onze samenleving: wij danken God voor de geschonken gelegenheid dien strijd in nuchtere rechtspraak zonder sentimentaliteit te beëindigen." Bevoegde Sow jet-kringen te Parijs hebben het vertrek van Bogomolof. oen Russischerj ambassadeur in Frankrijk, naar Potsdam bevestigd, doch Amerikaansche diplomatieke kringen hebben geen nader antwoord gegeven op de vraag', of men erkende dat ook Caffery de ambassadeur van de Ver. Staten afwezig was In een commentaar op het bericht dat Ce „big tihree" misschien gedeel ten van hun aandeel zouden afstaan aan andere landen, schrijft het Fran sche blad' „l'Ordre": „Dit geeft den „big threé" een politieke troef in handen en maakt ons tot< bedelaars". Terwijl men in officieele Fransche kringen terughoudend blijft in af. wachting van bevestiging der beslis singen door de Groote Drie, maken hooge ambtenaren er geen geheim van, dat zij zich bezorgd voelen. Al gemeen is men in Parijs van meening, dat Frankrijk door elk plan, waar door het gedwongen zou worden om met een van de „big tihree" over zijn aandeel te onderhandelen, onder aan. zienlijken polltieken druk zou worden geplaatst. Officieel is te Potsdam bekend ge maakt, dat de „groote drie" Dinsdag hun laatste bijeenkomst hielden vóór het „reces" d.w.z. de periode waarin Churchill. Eden en Attlee zich in ver band met de verkiezingsuitslagen naar Engeland zullen begeven. Conferentie slechts één dag onderbroken. Volg<er.s gezaghebbende kringen te Potsdam verwacht men niet, datl de conferentie langer dan één dag zal worden onderbroken. Churchill, Att lee en Eden zouden heden. Woensdag namiddag. naar Engeland vertrekken en Vrijdag terugkeeren. Truman en Stalin zullen zich Donderdag vermoe delijk onthouden van belangrijke be sprekingen. Men meer.'t te Berlijn be weten, dat) de conferentie te Potsdam niet vóór beg'in Augustus zal eindigen en dat zekere Amerikaansche deskundigen, die de slotfaze der conferentie moeter.' bijwonen, op 1 of 2 Augustus uit Washington zullen vertrekken. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, dat het officieele be richt. dat de conferentie zal worden voortgezet ondanks de afwezigheid van de drie voornaamste Britsche af gevaardigden. den Indruk bevestigt, dat de besprekingen te Potsdam voor een belangrijk deel bestaan hebben uit detailwerk van specialisten. Men neemt aan, dat Churchill, Sta lin en Truman in den loop van hun achtste ontmoeting in principe over eenkomsten bereikt hebben, waarvoor uitgebreide bijeenkomsten van specia listen benoodigd zijn, vdie er druk werk aan zullen hebben om deze be sprekingen in detail uit te werken. Het Witte Huis te Washington de menteert het bericht van een corres pondent var; de Amerikaansche radio te Berlijn, dat leden van de Ameri kaansche delegatie Potsdam zouden verlaten met een „nieuwe verrassende bestemming".v Officieel is gemeld, dat de confe rentie te Potsdam van de „big three" zal worden voortgezet, wanneer Churchill, Eden en Attlee Woensdag r.aar Engeland zullen terugkeeren, in verband met het bekendmaken van de Britsche verkiezingsresultaten. Aangenomen wordt, cat Churchill, Eden en Attlee weer zoo spoedig mo gelijk naar Berljjrj. zullen terugkee ren en indien Churchill overwinnaar In de gehouden verkiezingen zou zijn. wordt verwacht, d'at hij onmiddellijk naar Berlijn zal terugkeeren. De voortzetting van de conferentie wijst er in ieder geval op, dat er nog veel belangTijke aangelegenheden door de drie mogendheden moeten worden behandeld. Aldus sprak de Procureur-fiscaal, mr. Sikkel, gisteren bij de installatie van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. dat binnenkort, wanneer de vestiging van Parket en Griffie al daar beslag zal hebben gekregen, in een eigen gebouw aan de Heeren gracht 466 dagelijks zijn werkzittin gen door vijf zijner leden zal houden tot berechting van de lange lijst ver raders, collaborateurs enz. Achter de groene tafel had het Bijzonder Hof in plenaire samenstelling plaats geno men. Nadat prof. van Hamel het Bijzon der Hof voor geïnstalleerd had ver klaard, sprak de procureurfiscaal mr. Sikkel zijn rede uit, waarin hij op de allerwege gestelde vraag „waarom duurt het zoolang voor men met! de berechting van N.S.B.'ers enz. be gint?" het anwoord gaf: „het gaat vlug". Aan het omvangrijke werk is lang en gedegen gewerkt, opdat wan neer eenmaal begonnen wordt regel matig zonder onderbreking dagelijks van 's morgens tot 's avonds kan wor den doorgewerkt in de werkzittingen. De procureurfiscaal schilderde eens en voor goed de achtergrond tegen welke men elk te houden requisitoir zal moe ter.' zien en beoordeelen. De deken van de orde der Amster- damsche advocaten mr. G. J. Salm herinnerde aan de groote verantwoor delijkheid van dit college dat voor het eersf na zeer langen tijd weer den doodstraf kan uitspreken in Ne derland. Spr. verklaarde dat ook bij de balie het gevoel van groote ver antwoordelijkheid' aanwezig' is en be loofde de loyale toewijding van alle leden dezer balie die zich even goe de en trouwe vaderlanders weten- als het zittende college. De president prof. van Hamel dank te de sprekers en gaf de verzekering dat ons volk, bevrijd, zijn recht her neemt en met wijsheid', strengheid en voortvarendheid het recht en de rechtvaardghieid weer zal brengen op de verheven plaats die zij in ons land hadden en behooren te hebben. Ds. Kooyman besloot op verzoek van den president de plechtigheid met een dankgebed. DUITSCHE DUFKBOOTEN zijn vol. gens Radio Buenos Aires naar de Braziliaansche haven Rio Grande ge ëscorteerd. MGR. J. BREKELMANS. plebaan van de kathedrale basiliek van Sint Jan en deken van de sad en kanun nik van het kathedraal kapittel, is te Den Bosch overleden. ALS OPVOLGER van den pïaats- vervangenden Amerikaanschen minis, tèr van buitenlandsche zaken. Grew, wiens aftreden zoo goed als zeker wordt geacht, wordt genoemd' Nor man Armour, thans g'ezant te Madrid. EEN SPECIALE DIENST voor de opsporing van eenige honderden mannen uit het dorp Putten is in gericht. NOG MEER AMERIKAANSCHE KOLEN Na de drie Amerikaansche schepen, welke kortelings in de Rotterdamsche haven zijn aangekomen met hoog- vluchtige Amerikaansche kolen aar; boo ra' zijn thans wederom schepen met kolen naar deze haven onderweg. Paarden komen terug De geallieerde militaire autoritei ten dragen er zorg voor. dat binnen kort de Nederlandsche paarden, c.ie door het Duitsche leg'er over de grens zijn meegevoerd, terugkeeren naar Nederland. Met ^Militair Gezag zal overleg worden"gepTeegö' aangaande de wijze, waarop de overdracht het best kan plaats hebben uit geallieer de militaire in Nederlandsche han den. op geschikte plaatsen aan ce Nederlar.dsch- Duitsche grens. Een maal overgedragen, zal de verant woordelijkheid voor en de controle op de paarden door het M.G. moeten worden overgenomen. VII (Slot). Het gaat dus. bij de ontwik- kellng' van de politieke partij- formaties, niet alleen, maar voor een groot deel om de jongeren, om de nieutoe kiezers in de eerste plaats. Moeten zij maar werkeloos toezien, tot de ouderen het eens geworden zijn? Natuurlijk niet Dat is niet de bedoeling van de leiders der poli tieke partijen, niet de bedoeling van de richtlijnen der geestelijke leiders, voor zoover die houvast geven op dit terrein. Het is ook niet de bedoeling van de Regeering, zooals bleek uit de speech, van minister-president Scher- merhorn voor de radio, toen hij sprak over oud'e en nieuwe schei dingslijnen. Daarover nog een enkel woord. Hij wijst n.l. op de gevaren, welke er aan verbonden zijn. om de krachten, die tijdens de bezetting in de illega liteit werd*en gewekt, thar.s ook maatschappelijk tot gelding te bren gen. Voor dezen drang moeten juiste wegen worden gebaand, anders ont staat! de neiging, de illegaliteit dien Invloed' te verschaffen langs staat kundigen weg, „welk middel op der.' duur ondoeltreffend moet worden geacht". En dan zei minister Schermerhorn „Het staatkundig leven immers vol trekt zich nu eenmaal langs andere gezichtspunten, dan die welke gel den bij de selectie van persoonlijk heid en karakter, van durf en on buigzaamheid, zooals die zich in de wereld' van het verzet heeft geopen baard. En toch ligt in die verzets wereld een voor or.s volksleven bij uitstek vruchtbare scheiding der geesten, en zal het noodzakelijk zijn, deze groep op de plaatte te brengen, waar zij het bevruchtende werk kan volvoeren, dat noodig is." Ook in de partijgroepeeringen zal dus, zoo vatten wij dit op, harmonie bereikt moeten worden tusschen de oude politiek en ö'en nieuwen geest. De geest van hetl verzet kan inder daad' bevruchtend werken bij het politieke vernieuwingsproces, maar dan in de politieke partijen. (Vervolg pag. 2, derde kolom) B.S. en Gezagstroepen De B.S. boven de groote rivieren tellen nog 47.000 man. Hiervan zul len er 27.000 overgaan naar ce Kor.-. Landmacht. Van de resteerende 20.000 zullen er 12.000 in aanmerking kunnen komen om opgenomen te worden in het op te richten corps Gezagstroepen, dat 60.000 mar.- zal omvatten. Zij. die verder m dit corps opgenomen worden, gaan een ver bintenis aan voor 9 maanden, terwijl de regeering de toezegging doet, dat zij. die zich voor 9 maanden verbin den daarr.a overgaan naar de politie of in 's Rijks dienst. Verder zal ieder die later bij de politie wil komen, bij de Gezagstroepen moeten zijn ge weest; zij, die reeas als hulppolitie zijn aangewezen, worden automatisch bij het corps Gezagstroepen ingelijfd. Van het corps Gezagstroepen zullen 20.000 man voor de bewaking van po litieke gevang'enen bestemd zijn. 20.000 voor diverse bewakir.gs-objec- ten, 11.000 voor politie of h'ulp-politie diensten en 9.000 voor diverse doel einden. CANADEESCHE PAARDEN! De Canadeesche minister van land bouw heallt medegedeeld, d:<t men voor midden October a.s. gereed hoopt te komen met de verscheping naar Nederland van paarden, welke voor rekening' van de Nederlandsche regeering in Canada worden aange kocht. DE PARACHUTISTEN VAN ARNHEM Een detachement van de First Air borne Devision is te Arnhem aange komen om zich te belasten mei) het opsporen en identificeeren van para chutisten, die bij de gevechten om Arnhem in September 1944 gesneu veld en provisorisch begraven zijn. Tusschen Arnhem en Oosterbeek, de streek, waar het hevigst is gevoch ten, zal nu voor de gevallenen een begraafplaats worden Ingericht. DE AANGIFTE van Nederlandsche belangen in Duitschlar.d bij het com missariaat van de Nederlandsche Eco. nomische belangen in Duitschland, Emmalaan 4, Amsterdam, dient niet voor 15 Augustus, maar vóór 5 Aug. te geschieder.1. EEN KONINKLIJK GESCHENK VOOR LIMBURG H. M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven een hoeveelheid grenenhout ter beschikking te stellen van het geteisterde platteland van Noord- en Midden Limburg. Het is het verlangen van H. M., dat het hout voor herstel van de nooconderko- mens. waarin de bevolking tijdelijk verblijft, wordt gebruikt. UIT ZWITSERLAND zijn de vorige week aangekomen een viertal com pleet ingerichte kampen, voorname lijk voor het zoo zwaar getroffen Zeeland. EEN NIEUW CONTINGENT van 539 Nederlandsche vrijwilligers is te Sydney aangekomen, samengesteld uit soldaten. luchtvaartpersoneel en een kleine af deeling' van het vrouwelijke corps. VIER DEENSCHE KOTTERS zijn uit Esbjerg de haven van IJmuiden binnengeloopen, twee met versche visch en twee met levensmiddelen voor Volksherstel. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Deken en Pastoor te Alphen a. d. Rijn den Zeereerw. Heer L. H. M. Nieuwen- huizen; tot Deken van het Dekenaat Wervershoof en tot Pastoor tfc Wog- r.um den Zeereerw. Heer B. G. Hos- man; tot Pastoor te Langeraar den Weleerw. Heer J. M. Halkes; tot Pas toor te Maasland den Weleerw. Heer J. J. J. H. Riswick; tot Pastoor tie de Cocksnorp den Weleerw. Heer G. J. W. van Dijk, die kapelaan was 1e Amsterdam (H. Hart). Vervolgens tot Pastoor te Noordwijkerhout (H. Jo zef) den Weleerw. Heer H. W. van der Waarden; tot Pastoor te Vijfhuizen den Weleerw. Heer A. R. M. van Beijnen, die Kapelaan was te Amster dam (O.L.Vr. Roz.). Verder tot Pas toor te Hoek van Holland den Wel eerw. Heer J. A. van Kleef, die Ka pelaan was te Rotterdam (H. Willibr.) Tenslotte tint Rector van Huize „Saneta Maria", Haviklaar.' 4 te Den Haag den Weleerw. Heer J. R. van Dael. Tot Kapelaan te Lisse (H. Agatha) den Weleerw. C. A. van Steen, die Kapelaan was te Neder- horst den Berg. De betreurenswaardige verdeeldheid in België heeft zich toegespitst door de wijze, waarop de oppositie tegen den Koning het parlement ge bruikt heeft om haar doeleinden te dienen. Reeds eerder was te kennen gegeven, dat het Parlement in zijn samenstelling van vóór vijf jaarp niet meer de meening van het volk weergaf. De Belgische verzetsbewe ging, waarin, evenals in de Fransche mede door het Zuidelijke tempera ment, de (politieke) hartstochten zich feller doen gelden, oefende reedt geruimen tijd een ware terreur tegen de Koningsgezinden uit. Zeer veel ar restaties worden gedaan door de verzetsgroepen, alleen op de beschuldi ging, dat iemand Koningsgezind, Vlaamsch en Katholiek is. De „Volks krant publiceerde onlangs een verslag van een specialen medewerker, waarin vermeld werd, dat de gevangenissen overvol zitten met hoofdza kelijk vooraanstaande Katholieke Vlamingen, die politiek beschuldigd worden, maar wier eenige werkelijke fout is, dat zij Koningsgezind zijn en Katholiek! In het Parlement heeft de Katholieke Partij nu geantwoord op de beschuldigingen, die Minister van Acker vorige week tegen den Koning heeft geuit De Koning hac.' zijn land niet ver raden. zei de minister, maar hij ge loofde in een Duitsche overwinning'. Hij heeft fouten gemaakt, niet g'edaar.' wat van hem verwacht) kon worden onder de bezetting, om het verzet te stimuleeren, enz. De Koning heeft Hitier opgezocht in Berchtesgader.1, zijn huwelijk heeft het) prestige van het vorstenhuis geschaad', hij heeft slechts zwak geprotesteerd tegen de deportatie van arbeiders, hij zocht overeenstemming meli den vijand. De Katholieke Partij, overtuigd, dat de meerderheid der bevolking de op vatting van de meerderheid' van het parlement niet meer deelt, heefti be sloten. tegen de Regeering in oppo sitie te .gaan, voor het eerst na zes tig jaar! Deze oppositie is Dinsdag middag voor het eerst! in de zitting van d'e Belgische Kamer tot uiting gekomen. De Katholieke oud-minister de Vleeschauer verklaarde, dat toen Frankrijk in elkaar zakte en der.- weg van Vichy ging, België dien weg-'bij- na gevolgd was, dank zij den koning was dit niet gebeurd. Wat) van Acker ook moge verklaren- hij wil d'e dy nastie en de monarchie ten val bren gen. We hebben een regeering, die den koning beschuldigt, wiens per soon volgens onze grondwet on schendbaar is. Hij beschuldigde van Acker den kor.ing verhinderd te heb ben naar België terug te keeren. Door het Roode Kruis waren stappen on dernomen, maar op last van den mi nister-president was geen pas ver strekt. „Valsche berichten werden over den koning verspreid". Betreffende het bezoek van Koning Leopold aar.' Berchtesgaden, merkte de Vleeschauer op. dat Hitler Leo pold had' uitgenoodigd. Leopold wei gerde, maar "toesloot toch te gaan, c.aar hij hoopte bij het onderhoud met Hitier te verkrijgen, dat België beter behandeld zou worden, vooral in ver band met het loslaten van gevange nen en ir.' verband met) het brood rantsoen. dat in België lager wus aan in Nederland' en Frankrijk. De Vleeschauer vermelde, dat hij een brief had ontvangen van den Kanunnik Leele, den secretaris van den Aartsbisschop van Mechelen, waarin verklaard werd, dat de koning zorgvuldig alles vermeden had wat den Duitschers aanleiding zou kun nen geven om hem uit België te ver wijderen, daar hij in 't land wenschte te zijn op het moment van de bevrij ding. Vervolgens gaven de minister-pre sident en de minister van buitenland, sche zaken een uitvoerig overzicht* over d'e besprekngen met kor.ing Leo pold in de Meidagen van 1940 en hoe zij geprobeerd hadden den koning van zijn voornemen af te houden om in- België te blijven. De koning had! toen verklaard dat hij niet wist, wat hij vbor zijn volk zou kqnnen. doen. maar dat hij er een voorgevoel van had, dat hij het volk eer.ig lijden zou kunnen besparen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1