Commissariaat noodvoorziening exit Utat toe eend.» qAaaq, ut-iCten w-eien Ij Vreeselijke cijfers Twee dooden bij verkeersongeval Subsidieering van wachtgeldregelingen Wat buitenlandsche journalisten het meest trof /-?anleekentHgeH (2aaisie nieuws Op 10 Mei arriveerde hier uit Brabant het Commissariaat Noodvoor ziening, dat tot taak had het voedselprobleem op te lossen voor het ge deelte van Noord-Holland boven de lijn AlkmaarHoorn. Twee dagen later reeds arriveerde hier door bemiddeling van dit C. N. V. 28 ton biscuits, 2500 kg vleesch en 4200 kg chocolade. In de periode van 12 Me.' tot 19 Juli werd door dit Commissariaat voor den kop van Noord-Hol land aangevoerd: 2.531.676 kg biscuits. 2.284.787 kg meel; 184.562 kg vleesch; 208.629 kg vlsch; 27.680 kg bacon; 1.278.503 kg meat vegetables; 361.368 kg margarine; 80.213 kg rijst; 232.095 kg chocolade; 440.678 kg suiker; 92.763 kg erwten; 364.758 kg soep; 96.465 kg zout; 73.338 kg zeep; 10.030 kg koffie. Wat het vervoer betreft, werden tal van auto's gerequireerd. en .werd voor de transportmiddelen te water en te land, alsook voor industrieele doeleinden aangevoerd: 645.884 1. benzine; 823.614 1. gasolie; 38.395 1. smeer olie en vetten en 307.674 1. petroleum, dit laatste ook grootendeels voor den^ landbouw. De aanvoer per dag was 120 130 ton, vaak 300 ton levens middelen p. dag. terwijl voor magazijnen 'n 60 man personeel noodig was. In de eerste week na de komst van het C.N.V. bedroeg de calorieënwaar- de van het verstrekte voedsel voor kinderen tot 14 jaar 9.778 en voor personen boven 14 jaar 7.786 p. week; in de week van 2 tot 9 Juni was dit resp. 14.678 en 18.005 per week; in de laatste week resp. 12.381 en 13.368 of bijna 2000 per dag'. Niet alleen echter de voedselvoor ziening voor de 250.000 menschen in dit commissariaat had de aandacht van Kapt. Boost en zijn mannen, hij zag al spoedig in, dat het var. groot belang was dat de voedselproductie m dit district zoo spoedig mogelijk weer op gang gebracht werd, in het belang van de voedselpositie van overig Ne derland. Zuivelindustrie, visscherrj en landbouw hadden daarom zijn bij zondere aandacht. Zelf directeur van een belangrijke zuivelfabriek in Bra bant interesseerde hij zich bijzonder voor' de zuivelfabrieken, georgani seerd in den Bond van op Coop, grondslag werkende zuivelrabrieken. Ir Kranen, hiervan oe secretaris, buitte deze interesse uit en wist in samenwerking met Kapt. Boost te bereiken, dat binnen korten tijc de fabrieken over de noodige kolen en electriciteit beschikten, om weer nor- maal te kunnen functioneeren met het gunstig gevolg, dat binnen 10 da gen dagelijks 130.000 1. melk naar Amsterdam er. 100.000,1. melk naar Haarlem vervoerd kon worden; dat is ruim 2/3 van de totale dagproductie van dit district. Het spreekt, dat het C.N.V. bij de zuivelfabrieken een uit stekende reputatie heeft veroverd. Na enkele dagen was de moeilijk heid van het vervoer in zooverre op gelost, dat de onvoldoende bevoorra ding var.' levensmiddelen tot het ver leden behoorde; dank zij ook de me dewerking van het'A.V.A. (Aankoop bureau voor Akkerbouwproducten) en den Contactcommissaris Mr. Kamp en zijn staf, verliep de voedselvoor ziening in or.s gewest al heel spoe dig naar wensch. Het C.N.V. hielp op velerlei terrein. Zoo zat men bijv. op Texel met een overcompleet van 20 a 30.000 lamme ren; een onderhoud van den toenma- ligen wnd. burgemeester Kelder te vens commandant B.S., met Kapt. Boost was oorzaak, dat de overtolli ge lammeren naar de markten op het vasteland werden afgevoerd, waar voor 3000 1. Dieselolie beschikbaar gesteld werd, waartegenover de bur gemeester van Texel, als tegenpres tatie. de 300 B.S.'ers, die als lanoar- Hoe staat het met de film? Is er nog een rijkskeuring? Werkt zij nog? Be staat er nog een bioscoopwet? Werkt zij nog? Is er nog een Katholieke Filmcentrale? Leeft de Katholieke Filmactie nog? Het zijn vragen, die ons gesteld worden en die wij ons gedeeltelijk ook zelf stellen, zonder er aanstonds het goede antwoord op te weten. Maar het is een feit, dat er aan de filmbeweging, aan het bios coopwezen. aan de cinema een en an der hapert. Ik ben zelf in jaren niet naar de bioscoop geweest, ook niet toen ik er den tijd voor had en nu de moffenpropaganda er uit is, heb lk geen tijd meer. Maar wat) ik er van hoor, is niet allemaal in orde. Er is leiding noodig over de kwes- tie wat wel en wat niet toelaatbaar is. Rijp en groen draait er blijkbaar weer door en jong en oud' gaat er heen. Ik meende, dat er een bepa ling bestond aangaande den mini mumleeftijd voor bioscoopbezoek maar hier en daar, zoo deelt men mij mede, is het verschijnen van kinde ren van nauwelijks acht en negen jaar in de cinema geen zeldzaamheid. Dat kan nooit in orde zijn. Wij ho pen spoedig een en ander over de kwestie te kunnen mededeelen. In dien niet gauw blijkt, dat over de moreele toelaatbaarheid var; films goede gegevens zijn te verkrijgen, zullen wij. ondanks de daaraan ver bonden moeilijkheden, er niet voor terugschrikken, zelf voor ons gewest een organisatie op touw te zetlten, om tot eer; behoorlijke filmkeuring te komen. Het gaat om de deugd, voor al van de jeugd. En dat niet alleen btJ de film! Er is meer. dat onze aan dacht hebben moet en zal, nu de be zinning komt er; duidelijk blijkt, dat er meer niet in orde is beider op het eiland niet gemist kon den worden, met groot verlof naar huis en werk stuurde. Sindsdien is ook de wekelijksche larnmerenmarkt op Texel weer mogelijk geworden, mede door bemiddeling van 't C.N.V. De visschers op het IJsselmeer wil den wel vissehen. maar hadden geen dieselolie. De leuze: 100.000 pond' pa ling per dag voor 20.000 1. dieselolie per week, deed wonderen; de olie kwam er er. ce 100.000 pond visch, al was het dan allemaal geen paling, kwam er ook. Toen de Rijksverkeersinspectie alle rijvergunningen ongeldig verklaarde, dreigde de voedselvoorziening' hier hopeloos vast te loopen; het C.N.V. wist te bereiken, cat de oude rijver gunningen met sfempel van het C. N.V., geldig bleven zoodat het voed- seltransport ongestoord verder kon gaan. Door zijr; dagelijksch contact met den Voedselcommissaris en diens naaste medewerkers, was Kapt. Boost blijvend op de hoogte van den toe stand in land. en tuinbouw. Hij had' zijr; bemoeiingen bij hetyvaststellen van den rooidatum voor vroeg'e aard appelen, met de groenteprijzen, met het vervoer van visch naar de ste den. met loonkwesties In de zui velindustrie en op het platteland. Zijn hulp werd' ingeroeper; door den leider der werkzaamheden van het dichten van het gat in den Wierin- germeerdijk, voor extra voedsel voor de arbeiders, extra kleeding schoei sel en benzine. Door de T.È.M. op Texel weer var; electriciteit te voor zien, kon op dit eiland de tarwe oogst van 1500 H.A. gedorscht wor den. Ook met Ir. de Waal. secr. van het Bedrijfsschap Zuivel heeft het C.N.V. veel en vruchtbaar samenge werkt. Op 21 Juli heeft het C.N.V. zijn taak hier overgdragen aar; het A.V.A., dat ook de magazijnen met goederen heeft overgenomen; successievelijk zal d'e handel volledig het werk weer overnemen. Door het feit, dat d'e werkers van het C.N.V. op militaire leest geschoeid waren, konder; zij be. reiken, wat zij bereikt hebben voor de voedselvoorziening en het op gang brengen van het transport in ons ge west. Er.kele secties, o.a. die voor textiel, blijven hier nog werkzaam. Bij zijn vertrek meenen wij Kapt. Boost en zijn staf van medewerkers zeker namens d'e geheele bevolking van Noord'-K'olland Noord oprechten dank te moeten betuiger; voor zijn omvangrijken, energieken en succes- vollen arbeid. Wij wenschen, dat hij met slechts aangename herinneringen naar zijn geliefd Brabar/t moge terug- keeren. Fr. O. ln een in Zwiterland ver schenen boek „La fin des hostilites" schrijft J. K. Schiels, dat 59 staten aan den oorlog deelgenomen hebben, dat 100 millioen man een uniform gedragen hebben en dat er eiken dag gemiddeld 10.000 gesneu veld zijn. 12 a 15 millioen soldaten hebben het leven gelaten en bovendien zijn nog 10 a 15 millioen bur gers, met inbegrip van vrou wen, kinderen en grijsaards, tengevolge van den oorlogs toestand overleden, zoodat het aantal dooden de 30 millioen nadert. Daarbij moet men nog minstens 10 millioen verminkten, blin den, krankzinnigen en ande ren rekenen, die aan een niet meer te genezen ziekte lijden, alsmede circa 20 mil lioen weduwen en weezen. De auteur stelt vast, dat nog 10 a 12 millioen onder voeden en ernstig gewon den zullen moeten sterven. In het geheel kan men het aantal oorlogsslachtoffers op ongeveer 100 millioen schatten. Maandag reed d'e 21-jarige militaire motorrijder W. J. S. met een 26-jarige duorijaster, mejuffrouw J. F. B. uit Haarlem doét- Hillegom met groote snelheid in de richting Leiden. Ter hoogte van a"e Pastoorslaan sloeg een uit tegenovergestelde richting' ko mende vrachtauto plotseling links af de Pastoorslaan in. Bij de aanrijding die hiervan het gevolg was, werden beiden van de machine geslingerd' en op slag gedood. GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Naar wij vernemen zal de heer E. Polak dezer dagen weer zijn werk zaamheden alst lid van Geaeputeerde Staten van Noord-Holland hervatten. DE VERBINDING MET HET ZUIDEN Momenteel is bij Hed'el een schip brug geslagen. Men behoeft daar dus niet meer met de pont over te varen. De brug bij Zaltbommel is bescha digd., maar berijdbaar, de brug over de Linge hersteld. Bij Vianen moet nog van een pont gebruik worden gemaakt. Over de spoorbrug bij Cui- lenburg wordt alleer; milittoir ver keer doorgelaten. SCHEEPSBOUW EN -REPARATIE De regeering heeft] ingesteld' een regeering'scommissie voor scheeps bouw en -reparatie, die tot taak heeft met inachtneming van d'e eischen van den oorlog en van de nationale behoeften, een productieplan vast te stellen voor scheepsbouw en -repa ratiealsmede algemeene richtlijnen te bepalen voor de uitvoering van dit plan. Voorts is ingesteld een al gemeen commissariaat voor scheeps bouw en -reparatie (A.C.S.R.) en een directoraat voor scheepsbouw en reparatie. De Min. v. Sociale Zaken heeft in zake goedkeuring en subsidieering v. wachtregelingen nieuwe alg'. regelen vastgesteld, welke van 1 Augustus 1945 tot 1 Januari 1946 gelden en voor het geheele land zullen worden toe gepast. Het subsidie in wachtgelduit- keerir;g*en zal zestig percent a fonds perdu bedragen en kan in bepaalde omstandigheden en onder bepaalde voorwaarden worden verhoogd. De verplichting tiot terugbetaling van genoten subsidie, welke krachtens de beschikking van den secretaris-gene raal van sociale zaken van 21 Decem ber 1944 op een onderneming rust, vervalt voor wat betreft de subsidies, genoten over het jaar 1945. tenzij zij hooger waren dan zeventig procenh Die ondernemingen, welke op 31 Juli 1945 een hooger subsidie ir; haar wachtgelduitkeeringen genoten dan zestig procent, blijven tot nadere op zegging' in het genot van dat hoogere subsidie. Die ondernemingen1, welke op 31 Juli 1945 wachtgelduitkeeringen verstrekten tot hoogere percentages dan voorkomen in de wachtgeldrege ling, bij de nieuwe algemeene rege len vastgesteld moger; deze hoogere uitkeeringen blijven betalen. Het wachtgeld voor arbeiders, be- hoorende tot een onderneming, waar een werktijd' van 46 uur gebruikelijk is, bedraagt over een week: voor ge huwden en kostwinners 38 uurloo- nen; voor ongehuwden, nietl bij de ouders inwonend', var; 18 jaar en ouder. 34 uurloonen; voor ongehuw- den, bij ouders inwonend', van 18 j. en ouder er; alle ongehuwden bene den 18 jaar 26 uurloonen. Voor de ondernemingen, waar 'n af wijkende werktijd gebruikelijk is, kan de uitkeeringsschaal naar rato worden gewijzigd. Voor de beamb ten bedragen de maandelijksche uit keeringen voor gehuwden en kost winners 80 pet. van het maandloon; voor ongehuwden niet bij de ouders inwonend, van 18 jaar en ouder 70 pet van het maandloon, voor onge- huwden. bij ouders inwonend', van 18 jaar en ouder en voor alle ongehuw den beneden 18 jaar 60 pet, van heti maandloon. DE CANADEEZEN Sinds 31 Mei j.l. zijn in het kader van de demobilisatie van het Cana- d'eesche leger 1797 officieren en 32481 andere rangen van Noord-West Euro pa uit naar Engeland vertrokken, op weg naar huis. Van 31 Mei tot 19 Juli vertrokken per dag 500 militairen. Van 19 tot 31 Juli bedraagt dit dag- cijfer ongeveer 1000, voor Augustus is het nog niet bekend. Een en ander hangt ten nauwste samen met d'e be schikbare scheepsruimte. Momenteel vertoeven hier nog 121418 Canadee- sche militairen, onder den naam „First Canadian Army". Verwacht wordt dat ir; Maart 1946 de demobilisatie voltooid zal zijn. Ne derland' blijft echter leave-centre voor de bezettingstroepen in Duitsch- land, zoodat men hier ook daarna r;og veel Canad'eesche militairen zal zien. Men meldt ons een en ander over de tournee door ons land van Ameri- kaansche en Engelsche journalisten. De gebombardeerde steaen, zooals Arnhem en Tiel hadden hen niet erg getroffen. Dat hadden ze al wel zoo erg gezien ir; Jttalië, Normandië en Duitschland. Couventry is er veel erger aan toe. Maar wat hen wel zeer had getroffen, waren de geïnundeer de gebieden," zooals Walcheren en vooral de Wieringermeer. Een kerk, waarin het water tot' aan den preek stoel stond, maakte grooten indruk op hen. De top-hat-stoves, zooals ze de majokacheltjes noemden, hadden hun volle aandacht, evenals d'e schoe nen van gevlochten stjroo, die na twee weken al weer kapot geloopen waren. Zoo ook de spinnerijen in Twenthe, die niet konden werken, omdat de weefmachines door en door verroest waren doordat de Duitschers verbo den d'e bij bombardementen bescha digde dakbedekking te herstellen. Ook waren ze onder den indruk ge komen van de wegens gebrek aan grondstoffen stilliggende fabrieken in de Zaanstreek. Groote bewonde ring hadden ze voor d'e efficiency en het practische van de poldergemalen, in de Lemmer, die door een paar man bediend werd'en. Ze troffen het, dat er juist een groote demonstratie was var; inwoners van Enschede in verband met het feit, dat de bewo ners van Gronau 3 H.L. kolen kregen en zij niets en dat d'e Duitschers hun industrie opbouwen met machines, die ze in ons land hadden gestolen. De buitenlandsche journalisten trachtten zooveel mogelijk in contact? te komen met d'e burgerij; zoo be zichtigden ze de kippenhokken, waarin families huisden, zelfs midden in mijnenvelden, die groot gevaar op leveren, vooral voor de zeer jonge kinderen. Naar de heer Dettmeyer mededeelde zijn nog meer van zulke bezoeken aan ons land te wachter;. INKRIMPING M. G. 's Gravenhag'e, 23 Juli Op d'en persconferentie door het M.G. geor ganiseerd, heeft de provinciale com missaris overste Quarles van Ufford, medegedeeld', dat de districtscom missariaten Gouda, Leiden en Den Haag met ingang var; 1 Augustus a.s. worden opgeheven. Hun werk wordt dan door het Commissariaat overge nomen. totdat de regeeringsinstanties deze taak zullen moeten gaan over nemen. AMSTERDAM—DEN HAAG TRAM Door bemiddeling van Militair Ge zag hebben de Engelsche Royal En gineers een noodbrug van het Bar ley type tep beschikking gesteld' voor de vervanging van de door de Duit schers vernielde Oegstgeester brug. Na de voltooiing van dit werk zal men weder per tram van Amsterdam naar Den Haag kunnen rijden. EEN NATIONALE HULDE wordt voorbereid' aan de nagedachtenis van den onvergetelijken natuurvorscher dr. Jac. P. Thijsse. die op 25 Juli van dit jaar der; 80-jarigen leeftijd' zou hebben bereikt. ZEVENDUIZEND JAAR OUD! Op het eiland' Kraakerdey in den Oslofjord in een 7000 jaar oud' skelet gevonden. De radio-rede van minister Mans- holt praatje op de brug heeten deze Vrijdagsche toespraken heeft ons op enkele punten teleurgesteld. Dat de Minister een deel van zijn uitspraak ln de Alkmaarsche S.D.A.P. vergadering ten aanzien van de land. arbeidersloonen heeft ingeslikt, door nu te zeggen, dat die looner; tot el kaar in redelijke verhouding moeten staan, terwijl hij in Alkmaar,tot onze verbazing, had gezegd, dat ze gelijk moeten zijn, vinden wij een goed teeken. Dat er strenge maatregelen genomen worden teger; den zwarten handel is gelukkig. De vraag is, of zoo speciaal banbliksems geslingerd moeten worden naar de boerderij. En ook. of het onafwendbaar is, de Duit- sché methode over te nemen, om schuldigen uit hun bedrijf (boerderij, winkel of handelszaak) te zetten en dit desnoods voorgoed onder beheer te stellen. Dit systeem was vroeger ln ons strafrecht niet bekend. Moe ten wij dit overnemen uit het recht- looze tijdperk? Wat ons het meest «trof, was het ontbreken van de door minister S chermerhorn aangekondig de organisatie der oogstmobillsatie. De minister heeft eenige malen een beroep gedaan op medewerking, maar tegelijk gezegd, dat hij deze en die niet gebruiken kon en zelfs geschikte krachten kan hij niet vervoeren, niet helpen aan schoeisel en eten, niet onderbrengen in kampen enz. Maar de organisatie var; een oogstmobili- satie, welke zoo dringend noodig' is, als de minister terecht heeft aange geven. eischt dan toch andere maat regelen. Mobilisatie doet ons denken aan weermacht er; landsverdediging; de honger is staatsvijand nummer 1 straks weer, als de oogst niet bin nenkomt, dus men zou zeggen: gelijk er schoeisel en eten en huisvesting en vervoer komt voor de militairen, zoo m o et dat er ook zijn voor de vreedzame soldaten van den land arbeid. Aan den oproep van der; mi nister. vooral om geschoolde krach t-en, moet zoo krachtig mogelijk wor den voldaan, maar de regeering moet dan ook van haar kant alle mogelijk- neden uitbuiten, om t)ot een afdoenj- de en sluitende organisatie te komen. De barre noodzaak van ..oogstmobill satie" eischt dat. Bij een grooten aanval van dui zend, vliegtuigen op de marine basis Koere werden zes Ja- pansche oorlogsschepen bescha digd. Tweeduizend vliegtui gen bombardeerden het Ja- pansche hoofdeiland Hond- sjoe, driehonderdvijftig vlieg tuigen deden een hevigen aan val op het grootste Japansche vliegveld bij Shanghai. De Amerikaansche admiraal Hal- sey heeft verklaarddat de slotaanval in het hn 4 van Ja pan begonnen is. Reuter meldt uit Londendat als re sultaat van de besprekingen te Potsdam binnenkort geallieer de vliegtuigen Tokio zullen aanvallen vanaf Russische ba ses, welke 300 mijl dichter bij de Japansche hoofdstad gele gen zijn dan Okinawa. IN AFWACHTING (Vervolg van pag. 1 3e kolom) Ook de jongerer; zullen de partij moeten opzoeken, die geestelijk hun eigen huis is. Zij kunnen daar goed werk doen in de richting van herstel en vernieuwing, vooral als zij, mèt den minister, erkennen, dat het staat kundig leven zich nu eenmaal vol trekt langs andere gezichtspunten dan gelden in de wereld van het ver zet. Men kan misschier; ook zeggen: een goede verstaander heeft aan een half woord genoeg. De partijen van haar kant moeten ruim openstaan voor de gedachten en overwegingen van de verzetswereld, daar open oog' en oor voor hebben, die opvangen en in goede banen lei den. De Katholieke Partij kan hier een belangrijke rol spelen. In de ver zetswereld hebben de Katholieken immers een groote plaats ingenomen! Van die omstandigheid moeten wij bij de vernieuwing van de Partij- groepeering zoo ruim mogelijk pro fijt trekken. Er bestaat reeds een gïoote activi teit op katholiek-staatkundig gebied, die in organisatorische banen gevoerd moet worden. In der; kop van Noord holland werken vereenigingen onder een naam „Katholieke Kring", wier doel het is, jonge menschen in den leeftijd var; 25 tot 40 jaar voor te be reiden voor het bekleeden van func ties in het openbare leven. Wij ver namen. dat de gewestelijke Partijlei ding, die nog geheel inttect is er; die dezer dagen bijeen kwam met het doel, zich in verbinding te stellen met de Partij af deelingen, in contact staat met deze vereer.iging. In Zuidholland werken comité's voor „Katholiek Re veil", die beoogen katholieke herle ving op staatkundig gebied te propa. geeren. Een zestal van deze comité's houdt dezer dagen reeds een geza menlijke bespreking in Voorhout. Er worden gemeenschappelijke voorlich tingsavonden gegeven, waarop o.a. prof. mr. C. P. M. Rorame het woord voert. In Rotterdam en nog in enkele andere plaatsen is men, m'in of meer op instigatie van het Manifest van het Parijbestuur, overgegaan tot de stichting van een Katholiek Staat kundig Centrum, waarvan het doel, gelet op den inhoud van genoemd Manifest, voor zich zelf spreekt). Ten slotte noteeren wij nog de stichting van de Gooische Werkgemeenschap voor Katholieken, die op cultureel, staatkundig economisch gebied krach ten wil samenbundelen'. Zij heeft een verder strekkend dan alleen een po litiek doel, maar begint toch met de oprichting van een staatkundige en een jongerengroep, voor Hilversum. Zoo onjtluikt de katholieke acti viteit op staatkundig gebied' meer en meer: Men kan zich beginnen af te vragen, waar het met) deze mir; of meer wilden groei heen moet. Wij ge looven. cat er voor onrust nog geen plaats is, ook al ontJbreekt krachtige activiteit v. d. leiding der R.K. Staats" partij nog steeds, hetgeen niet alleen aan het onvoldoende contact met an dere deelen van het land kar; wor den geweten,' omdat andere partijen, die ook het geheele land bestrijken, wel tot krachtige, soms zelfs door dringende activiteit in staat blijken. Wij willen echter ook deze om standigheid niet te somber zien en ontdekken zelfs lichtpunten. Zoo kan het, juist in dezen tijd, zijn goede zijde hebben, als de. na overal waar genomen aarzeling, thans opbrui- schende vitaliteit op staatkudidg ge bied in katholieken kring haar eigen weg zoekt, koersend op het groote begnsel, zoekend op het groote kom pas. gestuwd door energie en spon taniteit, geïnspireerd door altoos le vende originaliteit, die reeds meer dan vier of vijf namen naast die van een Katholieke Partij wist te beden ken voor een doel, dat ir; wezen overeenstemt. Op den duur, als de betere omstan digheden van allerlei aard. de in het geestelijk leven van Nederland min of meer „geëvacueerde" Staatspartij weer in de gelegenheid stellen haar eigen goed ingericht huis terug te vinden, zal men er toe moeten ko men. onder nieuwe krachtige leiding van een centraal gezag, al die ver schillende bewegingen er; gemeen schappen en comité's waarlijk te bundelen tot een groot geheel, onder een sprekende, duidelijk verstaan bare naam. Zoo ooit, dan zal ten aanzien van die bundeling de eisch gelden, dat wij, Katholieker;, één moeten zijn, ook op staatkundig ter rein! ALKIV NAAR i Hoeveld mannen, door de gevangen buitenlarJ ziel en lj| keerd? schap tal gemaakt gewordeq dering, tuur in lukkig zf ziel en J" Wie zal ken hebïl onze gee zoo bega^r deren. Zf zinnen tdj neri zelfj hebben en jaü-en I ben een O. L. Vr§ len ook| Zondag van de putte of prijs vool houden ti In de de nog Groote reeds zed onbezet. stedelijk voor hod werd me] var; Harjl hen, die| gevolgd staande opzicht van alt sing. Hetl genomen I, ding gekl stemmen J treffelijk| reikt, gezongen randeercfl nenzang ren, zool man, nif Rillé, he ke e.a. hier een maakt e| schaafd aan of uitsteker! ook met|] doen kerf Buijs zo wijze en| een aria landsche bariton, fraai ste door goe] was zijnh maar dit]] zong enl^ Rennes organist L P. A. v\] begeleidij I op het van oii voorspeeu was, beh „OrpheusS een zeer| zien. Door van pol; voorzlttei circa 200 handeld; door de

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2