NIEUW „KOSTELIJK GOED DER VRIJHEID Attlee minister-president Recht" VRIJDAG 27 JULI 1945 in den aether Schermerhorn licht instelling der Omroepstichting toe Churchill niet naar Potsdam Attlee komt vandaag Polen is niet vrij' )3id en werk Kardinaal Hlond Hitler-obsessie Bevin opvolger van Eden in het nieuwe Engelsche kabinet (2aalste nieuws )apan niet van plan te capituleeren „Tijdschema van de nederlaag versneld" NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18691 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 A 11 In zijn „Praatje op de Brug" heeft minister-president Schermerhorn gisterenavond het besluit van de Regeering tot instelling v. d. tijdelijke „Stichting Nederlandsche Radio-omroep in den overgangstijd" toegelicht. Hij heeft er aan herinnerd, dat onder leiding van het M.G. in de ge daante van „Herrijzend Nederland" een staatsomroep bestond en tot I Augustus nog bestaat een vorm, die de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk niet blijvend zou wenschen. De Regeering wensch- te niet, dat de Overheid zooveel invloed heeft in de radio, dat zij het plan van de vorige regeering tot instelling van een Regeeringsradiocom- missie onder leiding van prof. Oranje kon overnemen. Ook wenscht zij niet een federatie van omroepvereenigingen als leidster van de radio. Zij koos den vorm van deze Stichting als overgang, ook om zoo weinig mogelijk vooruit te loopen op de beslissingen, die de Volksvertegenwoor diging in de toekomst over den Omroep zal nemen. Er zal bij vroeger een en ander moeten vjeranderen, maar „bijna iedereen is het er over eens, dat men een Nederlandsche omroep alleen als een nationale kan beschouwen, indien daarin de geestelijke en maatschappelijke stroomin- gen op redelijke wijze tot haar recht komen, d.w.z. hun eigen bijdrage tot den omroep leveren". De werkwijze van de oude omroepvereenigingen heeft, zei de minister, niet iedereen bevredigd. In het bestuur van dé Stichting komen vijf leden van de oude om roepvereenigingen, van elk één, ver der een katholiek, iemand van de interkerkelijke radiocommissie, eèn sociaal-democraat, en de voorzitter van d'e Kunstenaarsfederatie. Prof. Oranje is om een verschil van in zicht, dat niet var»' politieken aard' was, niet benoemd tot voorzitter van de Stifchting, deze functie is op gedragen aan den heer mr, L. A. Kesper, waarn. secretaris-generaal van het departement van Binnen- 11 Het is ons opgevallen*, dat de installatie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, op ver zoek van den president van dat Hof, prof. van Hamel, gelijk in onze krant stond vermeld, besloten werd' met een gebed. Dat is zeker een unicum in ons land, dit gebed in de rechts zaal. Het moge aantoonen, dat Ne derland' ook in de nieuwe aera, die het begonnen is. een Christelijk Ne derland wil zijn, omdat alleen op dien grondslag van Herrijzend! Ne derland kan worden gesproken, na- demaal historie en traditie van ons land christelijk zijnl Het gebed is uitgesproken door ds. Kooyman, die zeide, dat men God om steun moet verzoeken, opdat dit Hof in deze moeilijke omstandigheden goed recht zal kunnen spreken: „Dit is een plicht, dien wij te vervullen hebben tegenover hen, die in dienst van or»s Vaderland zijn gevallen. Moge dit Hof onder Gods bescherming staan, opdat er inderdaad „recht" worde gesproken en opdat de misdaden uit het verleden op rechtvaardige wijze worden gewroker/'. Dit gebed' beschermt niet alleen het goede Recht van het Hof. Het is een signaal voor Nederland. Waarlijk recht moet hier heerschen, als wij dén moeizamen weg' van het herstel van den rechtsstaat opgaan. Het is ook een signaal van nog breedere allure, omdat, zooals de „Tijd" het uitdrukt ir»1 een bijschrift bij het verslag der installatie-zitting, „de ernst en de gestrengheid' der men- schelijke gerechtigheid weer verbon den wérden met den Oorsprong van alle Recht". Alleen in die verbinding' en onder dien zegen, zoo voegd'e het blad er aan toe, kunnen wij inder daad verhopen, dat de enorme taak der oorlogsrechtsspraak ons volk tot genezing en zegen zal strekken. Inderdaad heeft ons volk op het punt van „politiek" recht genezing en zegen noodig. Er bestaat soms een ziekelijke vervolgingsdrang en in sommige kringen bestaat een ge vaar voor haat en wraak, gelijk die in buitenlandsche verzetsbewegin gen, mede onder politieken invloed', gegroeid zijn. Christelijk Nederland' dient zich, in het groot en m het klein, van haat en wraak vrij te houden, als het gaat „Recht" döen, i lar.dsche Zaken. Het Stichtingsbe stuur moet de dagelijksche leiding en directie benoemen, waarbij even eens met de geestelijke stroomingen moet worden rekening gehouden. Voor de samenstelling van het Om roepprogramma zal een commissie van advies worden benoemd. De Re geering wenscht daarbij als richtlijn, dat aan de .geestelijke stroomingen zooveel zelfstandigheid moet worden verleend, als met de samenstelling van een harmonisch programma in overeenstemming is te brengen. Het kostelijk goed der vrijheid moet worden bewaard, zei de Minister „ook al vragen sommige problemen in den overgangstijd een bijzondere oplossing". De uit te breiden Rad'ioraad zal plannen maken voor de definitieve structuur van den Omroep in Ne derland. Zoo zal het goede uit het verleden worden* overgedragen in den nieuwen tijd. Naar te Potsdam bekend gemaakt is, zal Attlee Zaterdagmiddag naar Potsdam terugkeeren. De besprekin gen met hem, ^Stalin en Truman zul len nog denzelfden dag hervat wor den. Churchill en Eden. gaan niet mee, volgens de laatste berichten *it Londen. De Russen verwachten algemeen, naar Reuter uit Moskou meldt, een vlottere samenwerking, met Enge land, na de overwinning van Labour. In Potsdam zijn regelingen getrof fen t zoodat Attlee, war meer hij Za terdagavond in Potsdam aankomt, „ten Downingstreet" kan betrekken, zooals de woning van der.1 Britschen premier In Potsdam is gedoopt. Con- refentiekringen ontkenden iets te weten van een mogelijkheid, dat Churchill of/Eden zouden- kunnen te rugkeeren in een of andere kwali teit. ter beëindiging van de confe rentie. NEDERIGHEID De liturgie van den tien den Zondag na Pinksteren houdt - ons een actueéle overweging voor. Zij pre dikt de nederigheid, in een tijd, die vele menschen in de klauwen van den hoog moed voert. Hét epistel van Paulus houdt ons de nede righeid voor, evenals de ge lijkenis van farizeeër en tol lenaar in het evangelie. Wij moeten God alleen de eer geven, ons niet verhoovaar- digen, niet hoogmoedig op de borst slaan. Wie zich vernedert, zal verheven, wie zich verheft zal verne derd worden! M De Aartsbisschop van Westminster, Z. H. Exc. Mgr. Dr. Griffin, heeft in een rede te Birmingham een pleidooi gehouden voor het herstel van een vrij Polen. Hij verklaarde, dat het geheele politieke en sociale leven van Polen in feite, hoewel niet in naam. onder de striktste contröle van de Sowjet-autoriteiten staat. Niet de mir.ste politieke oppositie wordt toegelaten. Een overweldigen de meerderheid van dé Polen die thans in het buitenland zijn wenscht niet naar het Polen van thans terug te keeren. Er zijn vele teekenen die er op wijzen, dat Midden-Europa een Westelijke uitbreiding van de Sow- jetmacht wordt. Indien een zoodani ge politiek door de vereenigde naties wordt toegelaten, zal Europa ver deeld worden in twéé blocs met noodlottige gevolgen voor de toe komst van de wereld. Gestrand in Noord-Italië Kardinaal August Hlond', primaat van Polen, die Rome in het begin van deze maar.-d had verlaten, om naar Polen terug' te keeren, bevindt zich nog steeds in het Noorden van Italië en wacht tot hij zijn reis zal kunnen voortzetten, zoo meldt Reu ter uit Vaticaanstad. In strijd met hetgeen gemeld werd, Jieeft kardi naal Hlond Rome niet in een Sovjet vliegtuig verlaten. De Russen zijn met een ware Hit ler-obsessie bezield. Zij geven voort durend berichten over het verblijf var. den Führer, die volgens de vaste Russische opvatting nog in leven zou zijn! Wordt een bericht dienaan gaande tegengesproken, dan hebben zij prompt uit eer.- anderen hoek van de wereld weer een nieuwe mede- deeling bij de hand. Nu is er weer een Russische sergeant, die van een kameraad heeft gehoord, dat hij in een Russisch blad gelezén zou heb ben, dat Hitler inPalestina is, het vaderland' van de Joden!.... Als het niet waar is, is het toch wel aardig gevonden. Vrijdagavond zijn de voornaamste posten bekend gemaakt van de door AOtlee gevormde Labourregeering. Minister-president wordt Clement Attlee; Bevin wordt minister van buitenlandsche zaken; minister van fi nanciën Hugh Dalton; minister van handel Sir Stafford Cripps; Lord- president of the council Herbert Morrison; Lord chancellor: Sir William Jowitt; Lord privy seal: Arthur Greenwood. Evenals Churchill is Attlee tevens first Lord of the-treasury en minis ter van defensie. Herbert Morrison zal tevens zijn de „leader" van het Lagerhuis. De verdere aanstellingen, waaronder die van het „India Of fice" zullen later worden medegedeeld. De politieke correspondent van Reuter schrijft over de samenstel ling van het kabinet Attlee o.m., dat de r.-ieuwe premier groote hancig'- heid1 aan den dag heeft gelegd bij de formatie van het z.g. „Inner-ca binet", de kern van het ministerie. De breedgeschouderde Bevin, de vroegere directeur van de Engelsche oorlogsarbeicskrachten van 25 mil- lioen man. en de kleine, innemende agressieve Morrisson, de vroegere minister van binnenlandsche zaken, zijn de twee comineerende persoon lijkheden der Labourpartij en geschikt voor het leiderschap der'partij Door Morrisson „Lord-president of the council" te maken, een sinecure, die gepaard kan gaan met het waarnemend premierschap, en door Bevin te benoemen tot minister van buitenlandsche zaken, de belangrijkste functie na de zijne, heeft Attlee stilzwijgend' zijn1 beide leidende collega's met zichzelf in één lijn. gesteld. Vele Labourleden gelooven, dat het huidige oogenblik een minister van buitenlandsche zaken vraagt, die in staat is zijn man te staan iri in ternationale raadsvergaderingen te genover de sterkste vertegenwoordi gers van andere groote mogendhe den. Bevin, bruusk, maar buitenge woon menschelijk, onbevreesd, maar toch vriendelijk, zal die kracht ge ven. Hij bezit niets van de lange er varing' op het diplomatieke terrein van zijn voorganger Eden, maar hij is zeer scherpzinnig en heeft zijn le ven lang de internationale politiek bestudeerd. Hij gelooft, dat de na ties vlerkante taal beter begrijpen en waardeeren dan de traditioneele taal der diplomatie. De benoeming van Dalton tot mi nister van financiën is een verras sing; Arthur Greenwood, de meest beminde man in dé Labourpartij, die groote parlementaire en ministeriee van den dagbladmillionair Lord Bea- verbrook, dien Labour ervan be- verbroook, dien Labour ervan be schuldigd heeft, deze algemeene ver kiezingen zoo overijld te hebben doorgezet. Cripps, die in 1942 het befaamde aanbod der ^.coalitieregee- ring aan Indië heeft overgebracht, wordt minister van handel. Hij was o.a. ambassadeur in Rusland in een vroeger stadium van den. oorlog. Sir William Jowlt. evenals Cripps een juridisch deskundig'e, volgt Lord Simon op. De Lord Chancellor is in het Hoogerhuis wat de speaker in het Lagerhuis is. Morrison zal optre den als woordvoerder van de regee ring in het Lagerhuis. Bij de Nederlandsche politie wor« den nieuwe rangen ingesteld. Ernst Voorhoeve, de propagandalei der van de N.S.B. is in Duitschland gearresteerd. De pont te Velsen gaat 1 Augustus weer varen. Het groote luchtbombardement op Japan is hervat Wegens overbelasting is bij den postcheque en girodienst een tijdelijk verbod van inzending van betalingsopdrachten mogelijk. Het korps Gezagstroepen ingesteld; B.S.- ers genieten de voorkeur. Volgens het Japansche nieuws agentschap zal Japan de proclamatie van de geallieerden aangaande on voorwaardelijke capitulatie negeeren. „Japan zal den oorlog tot het bittere einde voortzetten. Het kabinet is bij eengekomen ten huize van den eer sten minister ten eindé het rapport aan te hooren van den minister var»1 buitenlandsche zaken aangaande de proclamatie en punten, die daarmede samenhangen". De bijeenkomst nam drie uur in beslag. In zijn afscheidsboodschap aan het Britsche volk geeft Churchill de verzekering, dat „alle plannen ge maakt en alle voorbereidingen ge troffen" zijn voor den oorlog teg 0i Japan, en dat „de resultaten wel-» licht veel eerder zullen komen dan wij tot dusver het recht hadden te verwachten". Generaal-majoor John Franklin, waarnemend chef van het vervoer van het Amerikaansche leger, heeft heden in een senaatscommissie ver klaard: „Ons militaire tijdschema v. de nederlaag van Japan is versneld, als gevolg van onze recente succes sen in de lucht, ter zee en op een grond" Met November zullen onge veer anderhalf mlllioen soldaten in den Pacific aanwezig zijn. Slagschip beschadigd Een Japansch zelf moord vliegtuig is ondersteboven neergekomen op het 35000 ton inetencie Amerikaansche slagschip Californië in de Golf van Lingayen op de Philippijnen In Ja nuari j.l. Het slagschip werd ernstig beschadigd. Er vielen 203 d'ooden en gewonden. Het schip bleef in dienst. Vl|3gaektoestellen van de Ameri kaansche derde vloot en een Britsche aanvalsgroep met vlootstrijdkrachten hebben wecérom een aanval gedaan op het aan zee g'renzende Japansche binnenland, evenals wijdverspreide aanvallen op d'e Japansche scheep vaart. Beschadigd werden o.m. 35 schepen met een totalen inhoud van 22.000 ton. Te Spanbroek had deze week een indrukwekkende plechtigheid plaatsvier slachtoffers van de Duitsche terreur werden ter aarde besteld met militaire eer. Onze foto toont het oogenblik, dat de muziek het volkslied speelt, terwijl de kisten met de stoffelijkover schotten voor de kerk staan opgebaard, met de B.S. als eerewacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3