NIEUW DE R.K. MAATSCHAPPELIJKE GEZINSZORG TOCH EIGEN POLITIEK VAN LABOUR TE POTSDAM? JAPAN HEEFT EEN HARD LOT GEKOZEN" >rs MAANDAG 30 JULI 1945 Nieuw werk van de Vrouwelijke Jeugd Zij kwamen Kardinaal Hlond in Potsdam Tabak onder glas Een Donau-bond? Onderscheiding voor Nederlandsche kapitein Vliegtuig botst tegen wolkenkrabber Prinselijk gezin weer in Soestdijk Logger op mijn geloopen (apansche vloot geruïneerd Rusland en de l&ardanellen ÜRGEN 84 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG - NUMMER 18691 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal BUREAUXr ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 De Katholieke Actie voor de Vrouwelijke Jeugd in het Bisdom Haarlem heeft, in samenwerking met de Bisschoppelijke Hulpactie voor Oorlogs slachtoffers. opgericht een diocesane instelling, genaamd R. K. Maat schappelijke Gezinszorg in het Bisdom Haarlem. Het doel is, het behoud, de versterking en het herstel van het geschokte, gezinsleven. Aanleiding tot de oprichting is het groote verval van het gezinsleven door den oor log. (Van Regeeringszijde overweegt men de mogelijkheid van een blijvend instituut op dit gebied, rustend op drie zuilen: katholiek, protestant, neutraal) De Gezinszorg wil geven hulp in de gezinnen met naai- en verstelwerk, koken en huishoudelijken arbeid, kinderverzorging, maar ook en vooral advies geven betreffende huishoudelijke zaken. Gezinsverzorg sters moeten de handen uit de mouwen steken! Er worden mobile co lonnes gevormd van elke twintig meisjes, in- spoedcursussen opgeleid, en bestaande uit vrouwen en meisjes van twintig jaar en ouder .Zij kunnen ook buiten hét bisdom worden uitgezonden. De. spoedcursussen worden gegeven aan meisjes met diploma huishoudschool of E.H.B.0., Roode Kruishelpsters en anderen, die leiding kunnen geven in gezinnen. In on derstaand artikel geeft de zeereerw. heer F. J. Bank, oud-seeretaris van den Bisschop en Diocesaan Directeur van de K. A. voor de Vrouwelijke Jeugd, een inleidende beschouwing over dit nuttige werk. Blijven omdat er altijd gezinnen in nooa' zijn." Blijven omdat er altijd moeders moeten worden geholpen. Blijven omdat er altijd zorgen zijn, die alleen een vrouw, een meis je, kan wegnemen- omdat zij- ze al leen ten volle begrijpt en aanvoelt. Zij uit het Zuiden, kwamenzij uit het Zuiden, gaan weer heen. Als z ij gaan*.wie komen er dan? Fr. J. Bank, Pr. 's-Gravenhage. Het uur, waarop de vlag weer werd geheven, sloeg het uur van de jeugd. Het uur van nieuw beginnen, van open ramen, van versche lucht. De eerste dagen buitellen de gedachten en wenschen als dol ©ver elkaar. Zooals overal de vlag'ge* vlamden zelfs tussche* de puinen, zoo lichtten overal de icealen op uit ne donkere schatkamers van- ons hart. Maar nu de eerste golfslag van enthousiasme is verebd, komen onze gedachten in stiller strnjm en gaan we beter beseffen, dat. dit nieuw toe gtnne» een ontzaggelijke arbeid', een geweldige aanpak, en vooral stille en zwijgeude offermoed zal vergen. Alle moeilijkheden vinden in het gezin hun terugslag en alle nooden van deze kruipen tfear toijeen. Moeder overbelast, noordat ze al les en nog meer, zelf moest doen, doordat ze moest tobben met de al- iedaagsehe dingen, cüe haar nu tel kens voor raadsels stelcen. Geen man om haar te steunen, geen zoon om haar te helpen. Gejaagd coojr-ae angst, nerveus door de spanning', ge prikkeld door het onmogelijke, dat van haar gevergd werd. De kinderen Los van alle tucht. Aangestoken door \rerveling die af leiding zocht in- straatbezigheid en die er dikwijls innerlijk en uiterlijk meer of minder bij verschooierden. .Het huis. De sfeer vertroebeld. De meubels verfomfaaid of ver stookt onder het laatste restje arm zalig eten. De vroegere blinkence glans verdoft en weggeschilverd, on derkomen. vervallen. Zoo vinder: we, in klein bestek, alle moeilijkheden terug in het ge zin. Als we nu willen hernieuwen en een gezond en rechtvaaroig leven vormen in het ruwe klimaat var: onzen tijd, is het dan niet vanzelf sprekend dat we aanpakken bij het gezin? Dat kunnen we overzien. Daar valt meteen te helpen. Daér is met der: dag' vooruitgang te bekennnen van dien aanpak. De vraag is alleen maar: wie pakt er aan? Die vraag is beantwoord. Mobile colonnes kwamen uit het Zulcei: en meisjes met en zonder uniform begonnen hun taak. Waar maar hulp gezocht werd, werd een van hen gevonden en het aanschijn van zoo'n gezin veranderde or.der hun handen en bezieling. Moeders, die geen moer.' meer had den, die het hadden opgegeven, niet meer aoor dén berg heen konden ko men, ze zagèn hui: huis weer schoon en frisch, hun wasch weer kant en klaar, het eten kwam op tijd' op tafel de kinderen zagen er weer netjes uitmoeder herademde. Na een tijdje kon ze weer als van ouds de teugels zelf in handen ne men en éér: cel van de maatschappij was op weg naar genezing, één bouwsteen was weer schoon en gaaf om te worden g'elegd voor het ge- heele gebouw. Ziedaar een prachtige taak van jonge meisjes. Wie daaraan mee ging doen, kwam als ze het wilde doen uit romantiek of sentimentali teit wel spoedig tot de ontdekking dat de. werkelijkheid alle romantiek stuksloeg en alle valsche gevoelig heid wegblies. Katholieke meisjes uit het Zuiden, leden van Katholieke Actie en an deren, wisten, d'at ze echt zouden moeten „sloven" en „ploereren". Maar hier lag werk, dat op vrouwen en meisjes wachtte dat alleen door hen kon worden gedaar:, dat beant woordde aan hun ciepste wezen en het beste van hun hart. Zij kwamen en zij werken thans onder ons. Straks gaan ze weer te rug. Om ir: eigen stad en op eigen land hetzelfde werk voort te zetten. Want...', dit prachtige werk zal blijven.. Radio Moskou meldt, dat kar dinaal Hlond, de primaat van Po len, uit Italië per vliegtuig in Potsdam is aangekomen. NA DE VERKIEZINGEN. Attlee heeft verklaard, dat La bour onmiddellijk en strijdvaardig haar verkiezingsprogram ten.uit voer zal brengen. Hij wees op het belang van versteviging der Britsch-Amerikaansche en Britsch- itussische vriendschap. Hij zal de jeugd haar kans geven in de nieu we regeering. Churchill blijft als leider van de Conservatieven in het Lagerhuis actief in de politiek. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat de teelt van ta bak onder glas geheel verboden is. Ambtenaren van den C.C.D. zijn thans doende de glasbedrijven te controleeren en in gevallen van clandestiene tabaksteelt wordt pro ces-verbaal opgemaakt. In het tuingebied tusschen Den Haag en Rotterdam werd tot dusverre reeds tegen 60 tuinders procesverbaal opgemaakt. Officieel is Zaterdagavond te Potsdam medegedeeld, dat de conie- rentie van de Groote Drie is hervat, nadat Attlee en Bevin uit Londen waren aangekomen. Gezaghebbende waarnemers te Wash ington nemen aan, dat de conferentie te Potsdam in den loop van de aanstaande week zal eindigen. Truman wordt tegen 10 Augus tus terug verwacht E?ên bezoek aan de Britsche hoofdstad zou op het oogenbllk niet gelegen komen, zelfs niet als Truman persoonlijk gast van den Koning zou zijn. Hoe wel de Engelsche verkiezingsuitslag in Potsdam dezelfde verras sing zou hebben gewekt als in Washington, is er geen reden, om te veronderstellen, dat de conferèntie zal worden vertraagd of van karakter veranderen. Attlee zal, zoo meldt Reuter uit Lon den, de besluiten, die Churchill reeds goedkeurde, als bindend beschouwen. Volgens een ander bericht uit Londen is de meening in Labour- kringen, dat Attlee de besluiten van Churchill niet zonder meer zal overnemen; de nieuwe minis ter van buitenlandsche zaken, Be- "in, zou de groote" kwesties nader willen bestudeeren, zoodat over deze problemen pas beslist zou worden op een volgende confe rentie van de „Big Three". Offi cieel is echter ter zake niets be kend. Reuters speciale correspondent meldde Zondagavond uit Pots dam: De conferentie der „Big Three" werd vandaag voortgezet en naar van officieele zijde ver nomen wordt, is bevredigende voortgang gemaakt. De Canadeesche radio meldt, vol gens B'elga uit Brussel dat Rus land', volgens eer.' bericht uit Parijs, de oprichting van een Donauhond zou hebben voorgesteld, welke Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Joego slavië, Hongarije en Roemenië zou omvatten. EEN MASSAGRAF VAN ACHTDUIZEND KRIJGS GEVANGENEN Radio Loeblin meldde, dat na een onderzoek door een gemeng de Poolsch-Russische commissie, een massagraf van ca. 8000 krijgsgevangenen, meerendeels Russen, is ontdekt te Niedmodlin in Silezië. Een medisch onderzoek heeft aangetoond, dat de meeste slachtoffers van honger' zijn om gekomen. Aan kapitein Arie Dirk Beste- breurtje van het Nederlandsche leger is Vrijdag door kolonel George Beurket, commandant van fort Jay op het gouverneurs- eiland in de haven van New- York, de Amerikaansche onder scheiding „Legion of Merit" over handigd. Bestebreurtje heeft zich zeer onderscheiden bij den strijd om de Nijmeegsche brug. Hij maakte deel uit van de 82e divi sie luchttroepen en onderhield tijdens den slag het contact met de verzetsbeweging. Na de over handiging inspecteerde Beste breurtje met kolonel Beurket het aangetreden garnizoen. WERELDNIEUWS. Generaal Crerar, commandant van het eerste Canadeesche leger (dat Nederland hielp bevrijden) wordt genoemd als gouverneur- generaal van Canada. BELANGRIJKE STAD IN CHINEESCHE HANDEN. Kweilin, het belangrijke ver bindingscentrum in de provincie Kwangsi, de vroegere basis van de 14e Amerikaansche luchtmacht, is door de Chineèsche troepen vol komen bevrijd, aldus meldt een telegram uit Kwangsi van het Chineesche persbureau. De her overing van de stad is nog niet officieel bevestigd. Kweilin viel in November 1944 in handen van de Japanneszen. Tijdens mist is een vliegtuig in betsing gekomen met het Empire State Building te New York, het "op één na grootste gebouw ter wereld. Er ontstond brand en verscheidene personen werden gedood. Later bericht: Het vliegtuig heeft de kantoren vernield van de Katholieke vereeniging van weldadigheid, die uiterst belang rijke hulp verstrekt aan het vér- woeste Europa. Van de 15 em- ployé's werden negen gedood. In totaal eischte het ongeluk negen tien dooden. Zaterdag 4 Augustus komen de Prins, de Prinses en de Prinsesjes officieel weer in het paleis Soest dijk. Persoonlijkheden uft Baarn en Soestdijk worden ten paleize ontvangen. Gp het voorpark van ■het paleis is een kinderfeest, waar aan ook de drie Prinsesje op on bedwongen wijze, samen met de mderen van de eerste en tweede :lasse van de lagere scholen zul- en deelnemen. Om vier uur zal et Prinselijk paar met de Prin-' esjes een rijteer maken door Baarn en Soestcüjk. De logger KW 168, die van Delfzijl uit de visscherij uitoefende, is ter hoogte van den Helder op een mijn geloopen. Twee audere visschersvaartnigen, die in de na bijheid van het ongeluk waren, spoedden zich naar den logger, die onderging. Slechts één op varende kon gered worden, ver moedelijk zijn zes opvarenden ver dronken. Emeritaat aangevraagd Wegens hoogen leeftijd hebben Mgr. Dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam en Mgr. J. Postma, pastoor te Den Haag, aan den Bis schop van Haarlem ontslag aange vraagd. De Japansche vloot is blijkens de laatste officieele berichten van admiraal Nimitz en Mac Arthur ge- ruïneerd. In drie groote aanvallen I hebben Amei ïkaansche bommenwer- pers acht Japansche schepen tot zin ken gebracht. Een convooi van zeven i vaartuigen is geheel vernietigd. Vliegtuigen hebben de- Japansche slagschepen Aroena en Ise, alsmede de kruisers Aoba en Oyada in brand gebombardeerd. Voorts is Hfevestigd dat het Japansche slagschip Yoega tot zinken is gebracht, terwijl drie Japansche duikbooten vernield zijn. In dag- en nacht-aanvallen op Korea, Formosa, langs de Aziatische kust en de wateren van Borneo en Oost-lndië werden m totaal in twee dagen achttien oorlogsbodens ea vrachtschepen zeker of waarschijn lijk tot zinken gebracht, zes liepen zwaardere beschadigingen op en een groot aanlal kleinere schepen, waar onder kustvaartuigen, dtiikbootiapers, rivierbooten, sleephooten, barken en trawlers tot zmken gebracht en be schadigd. BERICHT Wegens een technische storing, welke heclenmergen in ens bedrijf optrad, was tie zetterij zoodanig ge handicapt, dat slechts een deel van de berichten en verslagen gezet ken worden. Een gedeelte van de krant is daardoer cok ongecorrigeerd ge bleven. De speciale corespondent \Tan toet Turksche blac Akcham" bij het ge allieerde toeoit'Kwartoer te Berlijn', heeft bericht, dat Sovjet-Rusland een algeheele wijziging van de conventie van Montreux verlangt. Hij voegt er aan toe, dat Stalin geen territoriale eischen ten koste van Turkije zal stellen. De Russische regeering' zou alleen verlangen, dat de vrijheid' van doorvaart door 'de Dardanellen voor Russische schepen, en in het bijzon der voor oorlogsschepen, niet zal af hangen van den wil van Turkije. Zij zou een oplossing voorstellen, waar- Goor de Turksche souvereiniteit niet zou worden aangetast. Het Sovjet- Russische voorstel zou bezwaar ont moeten bij de Britsche regeering. die geen algeheele vrijheid van coorvaart wil toestaan. yy „De invasie van Japan zal on dernomen worden door de meest overweldigende strijdmacht, die ooit bijeen is gebracht", aldus beeft de chef van de staf van de eerste Amerikaansche vloot, sellout bij nacht Ramsey in een radio toespraak gezegd. Nadat hij een overzicht had gegeven van de ver nielingen, die reeds aan Japan waren toegebracht, voegde ij er aan toe: „onze vijand in de Paci fic kan de proclamatie van Pots dam terzijde leggen, wanneer hij dat wil, maarh ij kan niet de con sequentie, volledige vernietiging van al zijn middelen van bestaan, negeeren. Het is een hard lot, dat de vijand gekozen heeft. In de ge- heele geschiedenis is er geen dui delijker voorbeeld te vinden van een land, dat een rampspoed over zich afroept. Voor deze menschen is de taal van bommen en ka nonnen blijkbaar de eenige over tuigende taai. Sinds den tienden van deze maand hebben onze vliegdekschepen in samenwer king met die van de Britsche Pa- cificvloot de laatste hand gelegd aan het onbruikbaar makan van practisch alle groote Japansche oorlogsschepen. „Omdat bommen ongelukkig ge noeg geen oogen hebben", zoo werd in de biljetten gezegd, heb ben Amerikaansche superforten 60.000 strooibiljetten uitgeworpen boven elf Japansche steden, met de mededeeling, dat bombarde menten die steden zullen vernie len en de bevolking dus gewaar schuwd werd, de steden te ont ruimen en het leven te redden. Japan weet dat het den oorlog verloren heeft, voegde een gene raal aan deze waarschuwing toe. Soezoeki verwerpt ultimatum. Radio Tokio meldt, dat de Ja pansche premier Soezoeki het ge allieerde ultimatum aan Japan om zich over te geven van de hand heeft gewezen. Soezoeki heelt uiting gegeven aan het voorne men van de Japansche regeering den oorlog voort te zetten. De keizerlijke Japansehe regeering, zoo zeide hij, zal van de geallieerde proclamatie betreffende overgave geen notitie nemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1