HIEUW Weygand getuigt in het proces-Pétain SPOEDIG EINDE IN POTSDAM VERWACHT Laval gearresteerd H.M. de Koningin moet nog eenige weken rusten WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1945 De toestand in Duitschland houdt de partijen verdeeld Vliegramp eischt honderd dooden Nog 850.000! Niet genoeg officieren geven zich op Concurrentie? Massagraf in Delfzijl Begint het al? De geheimzinnige Duitsche duikboot „Vruchtbare zitting" van Groote Drie (2aatste nieuws Wapenstilstand was in de gegeven omstandigheden het beste' De radicale knal Enorme )apansche scheepsverliezen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18694 Builen God ts 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 I. Gisteren, Dinsdagavond, scheen het zwaarste werk van de conferen- tie der „Big Three" achter den rug te zijn. Men verwacht, vol gens Reuter uit Berlijn, dat de ministers van buitenlandsche zaken van daag tot resultaat zullen komen over het ontwerp van een overeenkomst welke de Groote Drie dan vanmiddag zouden onderteekenen. Dit alles is echter nog geenszins zeker. Het is natuurlijk mogelijk, voegt Reuter aan dit bericht laconiek toe, dat de ministers van buitenlandsche za ken, en ook de staven achter de schermen, in hun dagelijksche ochtend bijeenkomsten sneller hebben kunnen werken dan oppervlakkig mogelijk scheenDe samenstelling van de nieuwe Britsche delegatie en het feit, dat Stalin twee dagen ziek geweest is, kunnen nooit versnellend gewerkt hebben. Bovendien voelt Labour niet veel voor de geheime diplomatie, zooals die te Potdam weer aan de.orde is geweest. En het werd steeds duidelijker, dat de nieuwe Engelsche regeering van verscheidene interna tionale problemen het hare denkt. Al met al is men geneigd te veron derstellen, dat de tusschenkomst van Labour een geschikt moment heeft opgeleverd, om deze Conferentie van de Groote Drie in verdere afwach ting te liquideeren. Er is in de wereld stellig een nieuwe toestand ont staan door de politieke omwenteling in Brittannië en ook Amerika en Rusland moeten zich aan den nieuwen toestand „aanpassen". Daarop zou ook kunnen duiden een ander bericht van Reuter uit Londen, dat „gezaghebbende kringen, aldaar die de laatste dagen in de berichtgeving al zeer actief zijn meenen. dat de Russen zich weer meêr doen gelden, door een strenge re behandeling yan de Duitschers door de geallieerden te eischen irj de gebieden, die de Amerikanen en de Engelschen bezet hebbenMen wil de Duitschers daar „tot hetzelfde economische niveau brengen, als ir.' de Russische zóne". Dit economische niveau zou dan een laag zijn, want de Russen hebben van hun kant de overeenkomst van Yalta op dit punt zeer doortastend doorg*evoerd, zelfs wanneer dit een groote daling van den levensstandaard van de Duit schers tengevolge heeft en acute eco nomische problemen schept. Dit alles zegt Reuter uit Londen. Er waren indertijd ook andere meeningen over de concurrentie tusschen Oost en West in de Duitsche politiek.... en er bestaat altijd nog zooiets als een Chineesche muur tusschen de Wes- tersche en de Russische zóne. Dien zou men kunnen handhaven, hetgeen neerkomt op economische en politie ke verbrokkeling. Men zou ook een zelfde politiek kunnen voeren, en de economische toestanden in alle zönes gelijk kunnen maken, zoodat over geheel Duitschland de politiek wordt voortgezet, gelijk de Russen die te Berlijn hebben gevoerd. Men beziet de bestaande ongelijkheid op econo misch gebied ir.' Duitschland, in Rus sische kringen, met ongerustheid en argwaan. Men vreest, dat de geal lieerden Duitschland industrieel in staat zullen stellen, zich te herbe wapenen! Overigens waren dezelfde of soortgelijke „gezaghebbende krin gen" te Londen van meening, dat men te Potsdam ook al te weinig tijd heeft gehad, om de aangelegenheden van de Westelijke grenzen var.' Euro pa „grondig" te bespreken. Ook ver wacht men nog geen definitieve uit spraak over de situatie in Spanje. De republikeinen hebben in Mexico ir.'- tusschen al met Negrin een over eenkomst gesloten over de politieke toekomst var.' Spanje, rhet name1 „over de keuze van den toekomsti- gen Spaanschen President en hoofd van de regeering, overeenkomstig* de grondwet". Diego Martinez Barrio wordt genoemd als presider.t, terwijl Negrin weer hersteld zou worden in zijn functie van minister-president! Te Takerhat in Bengalen is een vliegtuig neergestort op een markt plaats, toen de markt in vollen gang was. Meer dan honderd menschen kwamen om het leven; vele anderen werden gewond. Een groot aantal riviervaartuigen, die bij de markt ge meerd lagen, werd vernield. Naar schatting van militaire auto riteiten zullen per 1 Sept. a.s. nog' ongeveer 850.000 gedeporteerden, die niet konden repatrieeren, ir.' het „Shaéf" gebied van Duitschland' ver toeven. Officieel wordt uit Parijs gemeld, dat Laval in Oostenrijk door de Amerikaansche troepen is gearres teerd. Hij was, met zijn vrouw, per vliegtuig uit Spanje vertrokken naar Feldkirch in Oostenrijk. Laval is reeds door het Fransche provinciale hof bij verstek ter dood veroordeeld en indien hij terugkeert naar Frankrijk, zal hij voor hetzelf de hof terecht moeten staan, dat thans de zaak van maarschalk Pétairv In behandeling heeft. De Spaansche regeering had ten slotte bevel gegeven, dat Laval moest terug'keeren naar zijn pur.t van uit gang, en wel in hetzelfde vliegtuig, dat hem indertijd uit Duitschland' naar Spanje heeft gebracht. DE BELGISCHE KATHOLIEKEN De Katholieke Partij ir.1 België heeft thans definitief besloten in op positie te gaan, de zes katholieke ministers keeren dus niet in het ka binet terug. De Katholeke Partij in Kamer en Senaat staat op het star.df- punt. dat de wijze, waarop de Ko ningskwestie door de regeering be handeld is. schadelijk is geweest voor het belang en het prestige van het land'. Aangezien niet genoeg' reserve-of ficieren zich voor d'e Expeditionaire Macht vrijwillig hebben aangemeld, zullen thans in toenemende mate reserve-of ficierer.' beneden 45 jaar voor werkelijken dienst ter indeeling bij de E.M. worden opgeroepen. Een wettelijke regeling is in voor bereiding, waarbij werkgevers wor den verplicht hun in werkelijken dienst geroepen werknemers t.z.t. in een gelijkwaardige positie terug te nemen. De eerste groep officieren en on derofficieren, ter sterkte van onder scheidenlijk omstreeks 460 en 1500 man, moet haar opleiding 8 Augustus a.s. in Engeland' beginr.en. Hiertoe is een aantal beroepsofficieren be- stemdV i^et aantal vrijwillige reserve officieren gedroeg 30. 's Gravenhage, 31 Juli. In aansluiting op de dezer dagen gepubliceerde mededeeling omtrent de gezondheidstoe stand van H.M. de Koningin, wordt nader medegedeeld, dat deze bevredigend blijft. De haar behandelende artsen hebben de Koningin even wel nog eenige weken rust voorgeschreven. NIEUWE BRIEFKAARTEN. De posterijen zullen binnenkort overgaan tot de uitgifte van een nieuw model briefkaarten. VERZENDING VAN DRUKWERK. Met ingang van 1 Augustus kan. ook in het interlocale verkeer, weer drukwerk, waaronder nieuwsbladen, al dan niet bij abonnement gefran keerd. worden verzonden. De Engelsche ..Observer" schrijft, dat de socialistische overwinning in Engeland' te Moskou met gereser veerdheid is ontvangen. De Labour- overwinning zou „een concurrentie kunnen inluiden tusschen Moskou en Londen met betrekking* tot linksch Europa", meent het blad. Dezer dagen heeft de P.O.D. uit Groningen een verder onderzoek in gesteld naar dén inhoud van het massagraf in Delfzijl. Bij de lijken bevond" zich dat van een 15-jarig meisje, voorts werd een man aange troffen zonder hoofd. Geen der slachtoffers kon worden geïdentifi ceerd. De lijken waren allen min of meer verbrand. Enkele hadden tan den met gouden of zilveren kronen. VOLKSHERSTEL (HARK) Men is het leed soms gauw ver geten, voornamelijk als het leed een ander trof. Als een goed- gesteld artikel in de courant den nood in het getroffen Zuiden toelicht, een filmopname in de bioscopen d'e chaos aan ons oog voorbij laat trekken, komt de massa voor een moment weer onder den indruk. Maar 't is zoo gauw weer verg'eten! En toch, dat mag niet, dat mag nooit! Ons zwaar getroffen Zuiden zucht onder de allerzwaarste lasten. Daar moet geholpen worden en dat grootscheeps. NOORD HELPT ZUID! Dat moest geschreven staan in elke straat, in elk huis in elk hart. De nood is schrik barend. -*Het Noorden zal zijn plicht niet vergeten! Gisteren zijn te Londen besprekin gen begonnen over dé looneischen van 500.000 man spoorwegpersoneel. Hiervan zal het afhangen, of Enge land voor een uitgebreide staking zal komen te staan, die wellicht het g'eheele land zal omvatten.... Twee Liberators zouden he den den commandant en de rest van de bemanning gaan ophalen van de Duitsche duik boot, die onlangs aan de Ar- gentijnsche kust is opgedoken. De Amerikaansche autoriteiten willen het mysterie van deze duikboot ophelderen, die twee maanden na de Duitsche capi tulatie een Argentijnsche ha ven aandeed, nadat alle papie ren aan boord verbrand en alle gegevens aangaande de identi teit van de opvarenden waren vernietigd. Men zal zich herin neren, dat het vermoeden is geuit, dat Hitier zich aan boord van deze duikboot zou bevon den hebben om ergens in Pa- tagonië een toevluchtsoord te zoeken Stalin, Truman en Attlee hebben Dinsdagmiddag te Potsdam drie en een half uur vergaderd. Het was de langste zitting', die gehouden is. Vol gens Reuter was het een zeer vrucht bare zitting, die grooten voortgang heeft gemaakt. Welingelichte kringen te Londen meenen, dat de aankomst var.' een Poolsche delegatie in Potsdam er op wijst, dat de westgrens van Polen be sproken is en dat de Fransche ver langens ten aanzien var.' ae Rijn grens verstevigd zouden worden „door een officieele suggestie van de Oder grens voor Polen". Dezelfde kringer.- meenen, dat als resultaat van de conferentie te Potscam door de Big Three een gemeenschappelij ke houding ten opzichte van de Spaansche regeering zal worden be paald, die wellicht in eer.' gemeen schappelijke verklaring tot uitdruk king zal worden gebracht. In Argentinië is de toestand ge* spannen; officieren van do vloot zijn tegen de regeering en cischen on middellijk aigemeene verkiezingen. President Truman zal te Plymouth een korte ontmoeting hebben met den Koning en de Koningin van En geland. Veld maarschalk Alexan der. opperbevelhebber van de geal lieerde strijdkrachten in het Middel- landsche Zee-gebied, is benoemd tot gouverneur-generaal van Canada. De Japansche. vloot is uitgevlakt, heeft de Amerikaansche onderminis ter van Marine verklaard. Japan heeft geen enkel slagschip meer en misschien nog drie kruisers. SIGRID UNDSET, de bekende Noorsche schrijfster, is in Oslo te ruggekeerd. Zij was uit Noorwegen or.tsnapt bij den inval van de Duit schers en verbleef tijdens den oorlog in Amerika. 11 u Nadat in voorafgaande zittingen o.a. het verhoor van Clemengeau, den zoon van den ouden „tijger", spannende momenten had opgeleverd, is in de achtste zitting van het proces-Pétain o.a. generaal Weygand ge hoord. Hij zag er oud en vermagerd uit. Aangezien hij niet slechts ge tuige, maar tevens beschuldigde is, trachtte hij ook zijn eigen houding te rechtvaardigen. Hij verklaarde, dat hij zijn chef, Pétain, immer de grootste achting heeft toegedragen. Hem is echter niet medegedeeld, dat de strijd tegen de Duitschers gestaakt moest worden. „Had hij mij dit verteld, dan zou ik er niet mee accoord hebben kunnen gaan." Wey gand vatte zijn conclusies óver het ontstaan van den wapenstilstand als volgt samen: 1. de opperbevelhebber vroeg wapenstilstand uitsluitend om militaire redenen; 2. Reynaud en de regeering werden van minuut tot minuut van alle militaire feiten op de hoogte gehouden; 3. het Fran sche leger heeft gevochten zoolang het kon; 4. bij alles wat er gebeurd is, was er geen conflict tusschen de militaire en de civiele macht. Tot slot van zijn betoog gaat gand' de twee oplossingen na, waar voor men in 'Juni 1940 stond. n.l. capjjtula.tie of wapenstilstand. Een capitulatie is een onteerende oplos sing voor het leger en voor Frank rijk. Weygand' zou geweigerd hebben te capituleeren, zelfs indien hij daar toe bevel had gekregen van zijn mi nister i.e. Pétain. Voortzetting van der.' oorlog in N.-Afrika achtte Wey gand' niet mogelijk. De wapenstil stand was in de gegeven omstandig heden het beste. Hij had' het voor deel, dat Frankrijk een regeering be hield, eer.' bestuursstelsel. en een le ger, in staat om het kader te bewa ren en materiaal te verbergen. Die oplossing was het vooraeeligst Voor Frankrijk en zijn bondgenooteü. Ge neraal Weygand ontkende ooit ge zegd te hebben „Over crie weken zal Engelands strot als van een kip zijn omgedraaid". Voor het eerst in het proces komt) Pétain dan plotseling met een interruptie. Hij zei o.a.: „Van hetgeen ik heb kunnen volgen van generaal Weygand'. komt het me voor, dat hij mijn standpunt volko men begrepen heeft. Alles wat ik van hem verstaan heb, kan ik volle dig goedkeuren". Als leden var: de jury probeeren, Weygand door het stellen van verschillende vragen in het nauw te drijven, antwoordt hij woedend: „Nooit zult ge van mij hooren, dat mijnheer de maarschalk een verrader is." Ook in het verdere verloop laat de maarschalk nog' eens zijn stem hooren. Hij interrumpeert Weygand om te vragen of het niet juist is. dat Engeland bij monde van Churchill Frankrijk gemachtigd had om wapenstilstand te vragen. Rey naud en Weygand zijn het eens, dat het antwoord hierop ontkennend moet luiden. Na een hevig debat tusschen Reynaud en Weygand wordt de zitting' tot Woensdag verdaagd. Ook oud-minister Herriot heeft Pétain beschuldigd', o.a. zou hij zijn belofte hebben gebroken om de Fransche regeering over te brengen naar Afrika. Het proces te Rome tegen Ferru- chio Sonfcni, die terecht stond we gens „fascistische oorlogsmisdaden" en wiens bijnaam luidde: „d'e hyena van Brescia", eindigde plotseling, doordat een Italiaansche politieagent naar voren trad en hem met de ka rabijn neerschoot. De dader deed' geen poging 4totontvluchten en ver klaarde dat Sorllni hem gemarteld had en dat de herinnering hieraan hem had' overmeesterd. Japan zal binnenkort bestookt wor den met een regen van vlugschriften, die de waarschuwing zal inhouden, dat woningen en steden verpulverd! zullen worden door grootscheepsche luchtaanvallen binnen 72 uur. Generaal George Kenney's groote vloot heeft haar aanvallen met bom menwerpers en jagers op de Japan sche scheepvaart Zondag j.l. voort gezet, waarbij nog een Japansch vliegdekschip is aangevallen, het derde in het r.onstop bombardement van drie dagen op Koere en andere havens. Meer dan honderd' vracht booten en andere vaartuiger.' van de Japanners werden tot zinken ge bracht in de wateren voor de kust. De Japansche scheepvaart in de eiger.' wateren leed tijdens den drie- daagschen aanval op Vrijdag, Zater dag en Zor.nag j.l. een verlies van bijna honderd schepen, waaronder slagschepen. vliegdekschepen en koopvaardij ers. De groote verliezen langs ce kust van Malakka zijn hier bij niet inbegrepen. Opnieuw zijn 54 Japansche sche pen tot zinken gebracht bij de zwa re aanvallen, die Engelsche en Ame rikaansche scheepsvliegtulgen heb ben uitgevoerd op vaartuigen- in de Japansche binnenzee. Meer dan 80 Japansche schepen werden bescha digd, vöegde admiraal Nimitz er aan toe. De derde vloot voerde voor de zevende maal een gedurfden aanval uit op de kusten van Hondsjoe. het voornaamste Japansche eiland, dron gen de Golf van Soeroega binnen, bijna tot aan Tokio en brachten schade toe aan de duikbootbasis Sjimizoe. De onafgebroken aanval van oor logsschepen en groote luchtvloten op het Japansche moederland' wordt voortgezet. Amerikaansche destroyers zijn Dinsdag in de vroegte de Golf van Soeroega ten Zuidwesten van Tokio binnengevaren en hebben de stad Sjimizoe gebombardeerd' een havenstad van 65.000 inwoners,' gele gen aan den spoorweg' Tokio-Nagoya. JAN MASARIJK, minister van bui tenlandsche zaken van Tsjecho-Slo- wakijet is teruggekeerd* in zijn va derland. dat hij ir.' 1939 bij den Duit- schen inval had verlaten,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1