Longkanker- bestrijding DAAR ZIT SCHOT IN VACANTIE <5tad en Ontlrek Fa. G. H. A. Schot Zonen Ie Groep van 6 ie. m. 11 Augustus 2e Groen van 13 t. e. m. 18 Augustus ALKMAAR „DE VRIJE PERSVERBODEN „De Vrye Pers", verreweg het po pulairste er; meest gelezen van de neutrale plaatselijke bladen is door kapitein Govers van het 'M.G. te 's-Gravenhage verboden, zulks op grond van door de „Vrije Alkmaar der", het and*ere uit de illegaliteit voortgekomen plaatselijk blad', inge diende klachten, dat het blacl eer: verkapte voortzetting' zou zijn van de vroegere „Alkmaarsche Courant". In zijn af scheidsartikel laat de redactie van „De Vrije Pers" een fel protest hooren tegen dit besluit, waarbij het M.G. verweter: wordt. Nazi-recht te spreken en een oordeel te vellen, zonder de betrokkenen vooraf te hooren. Wel hadden de heeren van „De Vrije Pers", toen zij van het voornemen van het M.G. om hur: blad te verbieden, gehoord hadden, in 's-Gravenhage een onderhoud met kapitein Govers en wel had er j.l. Maandag nog eer: nadere bespreking plaats met vertegenwoordigers van het M.G. en van de „Vrije Alkmaar der". doch de „Vrije Pers" noemt dit slechs een schijnvertooning', daar kapitein Govers zijr: reeds genomen beslissing handhaafde, terwijl inmid dels de persaangelegenheden waren overgegaan van het M.G. naar het Departement var. Binnenlandsche Zaken, zoo dat alleen minister Beel dit besluit nu ongedaan kan maken. Wij zullen niet ir.gaan op de futu- liteiten, door de „Vrije Alkmaarder" aangevoerd als bewijsmateriaal, dat de „Vrije Pers" een voortzetting' zou zijn van de Alkmaarsche Courant, die n.b. al jaren voor de bevrijding r.let meer verscheen. De Vrije Pers was dat naar onze meening dan ook niet, ook niet in de oogen van het Alkmaarsche publiek. Wij willen er alleen op wijzen, dat het als voor naamste argument van de Vrije Pers aangevoerde standpunt: te zullen verdwijnen wanneer de Alkmaarsche Courant of een andere verboden cou rant weer zou mogen verschijnen, eerder pleit vóór dan tegen de Vrije Pers. Immers de V.P. stelt zich hier bij op het standpunt, dat zij, in te genstelling met de Vrije Akmaarder, geen profiteur wil zijn van de ille galiteit. Dat de collega's Klomp en Eriks, welke laatste nimmer aan de Alkmaarsche Courant verbonden was, aan de Vrije Pers redactioneel mede werkten. is o.i. ten onrechte als ar gument aangevoerd; het M.G. zelf had hier, aan de hand van het pers besluit, geen bezwaar teger: gemaakt. De overige argumenten blijven wij futulitelten noemen en spijkers op laag' water. Niet ten onrechte laakt de Vrije Pers voorts de houding van dominee Kuipers, een medewerker van de Vrije Alkmaarder, die alhoewel democraat en zoogenaamd vertegen woordiger van de illegale pers spionr.age-handelingen verrichtte ten gunste van zijn blad. om op deze wijze bij het M.G. een verbod van de Vrije Pers te bereiken, daardoor het publiek het recht ontnemend, zelf te bepalen, welke courant het lezen wil, zulks ir.plaats van te trach ten de zware concurrentie te voor komen. door een betere courant te bieden. De Vrije Pers zal in dit besluit niet berusten en zich tot den Minister var: Binnenlandsche Zaken wenden, teneinde dit ongedaan te maken. Fr. O. DE DANZA-OPERETTE De dans- en zangvereer.fging Danza heeft met de negen opvoeringen van de Hongaarsche operette „De Bedel- student" een schitterend debuut ge maakt, dat haar voor gned een uit stekenden r.aam bezorgd heeft. De totaalindruk laat bijna niets te wen- schen over en aanvankelijk is men geneigd te constateeren, dat het op treden var: dit ensemble in geen en kel opzicht onderdoet voor welk be roepsgezelschap ook. Het« orkest speelde feilloos en was volmaakt van gehalte en harmonie; de zang van kor)l;n. duetten en solisten was ir: één woord èf. De décors waren zeer smaakvol en vooral het slot-décor van het 3e bedrijf voldeed bijzonder. De voordracht van de hoofdvertol kers was over het algemeen goed; iets te gechargeerd werden de rollen uitgebeeld van de gevangenisbewaar ders en van Miklós Lasky. Slechts waar enkele acteurs hun zang moes ten afwisselen met het gesproken woord, was merkbaar, dat we het hier niet met beroepstooneelisten te doer: hadden. Jammer was ook, dat aan den beschaafden indruk, die het geheel gaf. afbreuk werd gedaan door een dubbelzinnige onaardigheid van Olendorp ir: het 3e bedrijf; de regisseur, voor wiens werk wij ove rigens niets dan lof hebben, had deze storing in dit milieu moeten elimineeren. Overigens hebbeh we r.iets dan lof voor Regisseur Voor- haar voor de wijze, waarop hij het tooneel met de talrijke medespelen den wist te vullen. In de regie kon den wij geen fouten ontdekken. Naast den regisseur dient zeker op d'e eerste plaats den muzikaal leider, den heer Pranger, g'enoemd te wor den, die een goede harmonie wist te scheppen tusschen koor en orkjest; er werd zoowel door koor als door solisten subliem gezongen; het ging alles even vlot en fleurig; Danza beschikt over prima solistische krachten en de dirigent wist de goe- oe personer: op de geschiktste plaat sen te zetten. De balletten van Gré Pranger en Annemarie Kühne vorm den een belangrijk en passend détail in het keurig geheel. K'apwerk en grime waren door G. Steenman prima verzorgd. Dat Danza met dit debuut reeds negen volle zalen wist te trek ken wellicht volgen er nóg enkele voorstellingen spreekt trouwens al voor zichzelf. Fr. O. STICHTING 1940—1945 Ook in Alkmaar is dezer dagen een afdeeling var: de .Stichting 1940 1945" opgericht. Het doel van deze Stichting is het verzorgen van de nooden van allen, die tijdens de be zetting tot het binnenlandsch verzet hebben bijgedragen, van hun gezin nen en nabestaanden voor zoover zij dien steun behoeven-. Het voor- loopig bestuur van de afd. Alkmaar heeft zich van de hulp van een groo- ten kring medewerkers, grootendeels illegale werkers, kunnen verzekeren, die dezer dagen bij onze stadgenoo- ten zullen aankloppen, om ook hun bijdragen voor dit doel Ir: ontvangst te nemen. Uit den aard' der zaak zijn de meeste adressen van getroffen illegale werkers bij het bestuur be kend. maar mochten er nog slacht offers zijr:, die meenen niet bekend te zijn, dan kunnen die zich voor nadere bespreking vervoegen bij de gedelegeerde voor Alkmaar, mevr. A. J. Kaarsemaker, Stationsweg 33, Alkmaar, die*ook gaarne alle ver dere gewenschte inlichtingen zal geven. BUURTVEREENIGING Naar aanleiding van het g'roote be vrijdingsfeest, dat de buurtvereeni- ging „De Bierkade" 21 Juli j.l. ge houden heeft, hebben de buurtbewo ners een permanente vereeniging op gericht, genaamd „De Bierkade"; voorzitter C. Kieft,, secr. W. A. En gels, penningm. W. Praat; commis sarissen mevr. Engels en mej. Hen- neman. BUURTFEEST D.I.O. Donderdag hield de Buurtvereeni- ging D.I.O., van der Woudestraat, Schagenstraat en Grensstraat. onder begunstiging van mooi weer haar be vrijdingsfeestdag. De georganiseerde kinderoptocht was zeer geslaagd en de daarop volgende kinderspeler:, waaraan fraaie prijzen waren ver bonden, hadden een vlot verloop; een middag', waaraan de kinaeren met genoegen zullen terugdenken. Diver se versnaperingen werden onder de spelen aan de kinderen verstrekt. Des avonds werd het feest in de NIc. Beetsschool door de ouderen voort gezet; besloten werd met een ge zellig bal. GOUDEN PRIESTERFEEST In het landelijke Dominicanen- klooser te Langenboom (N.Br.) hoopt op 15 Aug. a.s. Pater Koek, oud-pas toor van de kerk aar: de Laat, zijn gouden priesterfeest te vieren. Het zal den eminenten priester zeker niet aan belangstelling ontbreken, want veler: zullen zich nog levendig zijn volijverige en waardige persoonlijk heid herinneren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria C., d.v. Nicolaas Oud en J. Zaal; Franciscus J. A. z.v. Willem J. Steeman en C. M. t)ek- ker; Agatha P. M., d.v. Jacobus H. Vermeulen en M. Kroonenburg; Ja cob K., z.v. Gerrit H. Fokkema en H. Kooi; Flora A., d.v. Harme van Doorn en N. van der Meulen; Johan nes J., z.v. Cornelis J. Mekken en Th. J. M. Möller; Franciscus. z.v. Franciscus H. van der Vliet en 'W. H. Lankwarden. Gehuwd: Nicolaas L. Steernberg en Johanna C. Mensoni- des; Johannes van der Velde en Grietje Sleutel. Ondertrouwd: Mat- thijs Bokhorst en Petronella W. M. Groenhart. Overleden: Clasina C. E. Lobach, oud 84 jr.; Johannes P. Wehner, oud 4 mnd.; Johannes Na- gengast, oud 35 jaar. Geboren: Franciscus, z.v. Francis cus H. v. d. Vliet en W. H. Lank warden; Thea, d.v. Theodorus Okel en N. Dullaart; Elisabeth M., d.v. KI. W. Timmermar: en H. Volkers. Gehuwd: Johannes P. Veldt en Ca- tharina M. v. Diepen; Jean G. Vrij hoef en Willy Visser; Jacobus A. Reinierse en Maria E. Carstens. Overleden: Reijer Geus, ouc 95 j., weduwnaar van Rinske de Jor:g; Jan Beek, oud' 69 j., gehuwd met Corne lia Liefhebber. A.F.C.-nieuws. Alcmaria Victr. comb.A.F.C. I 23; Alkm. Boys adsp. aA.F.C. adsp. a 31. Het eer ste elftal heeft in een keurig en sportief gespeelden wedstrijd gewon nen. Gaat zoo door, vooral sportief. Jullie hebt bij de kijkers een goeden indruk gemaakt en getoond, dat A.F.C. wat in de mars heeft.voor de a.s. competitie. Alcm. V. kwam uit met jonge, maar goede combinatie. Hopenlijk zien wij jullie met er.kele jaren meer in het Sportpark, maar d'an als 2e klasser N.V.B.'ër. De scheidsrechter v. d. Schilden leidde den wedstrijd correct. A.F.C. adsp. volgende week winnen hoor, jullie kunr.en beter, neem een voorbeeld aan het eerste. Met z'n allen naar een gróót A.F.C. P.P.C. LANGEBAAN DRAVERIJEN Kennemerland' wacht een drietal paardensportdagen; Donderdag a.s. worden in Beverwijk kortebaandra- verijen gehouden om het kampioen schap van Nederland; Zaterdag en Zondag a.s. worden ir: het Sportpark te Alkmaar groote Langebaandrave- rijen gehouden, waarbij f 17.000. aan prijzen worden verreden. Men zie de advertenties. HEERHUGOWAARD. De gecos- tumeerde veteranen-voetbalweostrijd mag zeker geslaagd heeten. Het weer bleef gunstig en de belangstelling was zeer groot. De muziekvereeni- gir:g „Hou en Trou" zorgde voor wat afleiding. Onder een pittigen marsch kwamen de spelers op het midden van het sportveld', daar werden bloe men aangeboden, waarna ce spelers een eere-ronde voor het publiek maakten .Het spel ging nogal vrij gelijk op. De eindstand luidde 66. De prijsuitreiking vond plaats in het café van H. Veenboer; er waren van beide zijc.en mooie prijzen beschik baar gestelG'. De voorzitter van S.V.W., de heer van Toorn, sprak 'n dankwoord aar: allen, die het moge lijk gemaakt hadden om deze prijzen uit te reiken. HEERHUGOWAARD Het Fan farecorps „Hou en Trou" vergaderde in café Veenboer. Er werd een ge heel nieuw bestuur gekozen, waarin de volgende heerer: zitting namfcn Jac. Groenveld Pz., voorzitter; Jn. Beers Az.. secretaris; T. Jak, penn.; Jn. Stet, bibliothecaris; P. Kruijer Jz commissaris. Verscheidene nieuwe leden gaven zich op, maar er is een tekort aan instrumenten en gebrek aar: contanten. Er werd besloten om een muzikalen rondgang te houden met de noodige reclame en met in- teekenlijsten bij de burgerij rond' te gaan. OUDE NIEDORP Volksherstel Ook de Oude-Niedorpsche voetballers hebben in hun sportief plezier onze zoozeer getroffen landgenooten r.iet vergeten: ce opbrengst van den Ve- teranenwedstrijd, een bedrag van f 60.30. werd aan Nederlands Volks herstel ter har.-d gesteld. Dank aan onze voetbalveteranen! SCHOEISEL EN TEXTIEL VOOR HEERHUGOWAARD, OBDAM, HENSBROEK Op zéér beperkte schaal kan thans ook in de plaatsen Heerhugowaard, Obdam en Hensbroek worder: over gegaan tot de uitreiking van ver gunningen voor schoeisel en textiel, teneinde ir: de meest dringende be hoeften te voorzien van gebombar- deerden, getroffenen-geëvacueerden, gerepatrieerden en jonge en a.s. moeders. Aanmelder: vóór 8 Augus tus 1945 schriftelijk bij de H.A.R.K.- comm. (Raadhuis Heerhugowaard). Successen in Rusland. Op het medisch congres te Moskou, dat gewijd was aan het probleem der behandeling van kankerpatiën ten, heeft de Sowjet-geleerce Jacob Dllon een uitgebreid rapport uitge bracht aangaande de door hem be handelde gevallen. Meer d'an dui zend' patiënten werden door hem be handeld of geobserveerd in een spe ciale kliniek. In 95 pet. der gevallen kor: hij, dank zij zijn x-straaïmetho- de een juiste diagnose stellen. Hij is er voorts in geslaagd te beuijzen, dat de behandeling met x-stralen niet, zooals de meeste medici geloof den, het leven van den patiënt slechts verkort, maar dat ong'eveer 50 pet. der patiënten hetzij totaal genezen wordt hetzij aan de bete- rence hand geraakt. Dillon bereikte dit gunstig resultaat, doordat hij de zieke long het betrof hier long- kankerlijders eerst verdeelde in 35 velden en deze afzonderlijk be- straalce; het vernietigend effect der stralen op de long als geheel bleef daardoor uit. Eenige honderden der door Dillon genezen patiënten ble ven onder toezicht en hebben sine's hun or.tslag uit de kliniek geen symptomen meer vertoond. Tien hunner waren op het medisch con gres aanwezig. Fototoestel (klein handmodel) ge vraagd voor grijs heerencostuum mt. 48. Peters, Mient B 14. Alkmaar. Op 18 Aug. hopen onze geliefde ouders C. DE WiAAHD C. DE WAARD-KOOT hun 25-jarige Echt vereeniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun dankbare kinderen: Piet en Verloofde, Arie en Verloofde, Trien, Kees, Ti- nus, Jan, Annie, Truus, Jaap Corrie, Jackie en Jopie. Schoorl, 29 Juli 1945. De H. Mis uit dankbaarheid zal worden opgedragen op 19 Aug.. in de parochiekerk van den H. Joan nes den Dooper te Schoorl. Wie wil schapenwol spinnen te gen verg. van eenderde v. d. te spinnen wol? Nijman, Dijkgraaf straat 37, Alkmaar. Op 5 Augustus 1945 hopen onze geliefde Ouders JOH. DROGE C. M. DROGE-ERKAMP den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in het Huwelijk traden. Dat God hen nog lang moge spa ren is de wensch van hun dank bare kinderen: Hub en Annie Cor en Alie Gré Tiny Neliy Jeanne Marie Jan Henny Nico Annie Vera Alkmaar, 31 Juli 1945, Roemer Visscherstraat 16. Wegens tijdsomstandigheden zal geen receptie gehouden worden. Langs dezen weg betuigen wij onzen oprecht hartelijken dank, aan vrienden, kennissen en buren en allen, die ons een onvergetelij- ken dag bezorgd hebben, bij den behouden terugkeer na een ge scheiden zijn van 6 jaar. Tevens dank voor de buitengewone be langstelling en de hulp en goede zorgen aan mijn vrouw tijdens mijn afwezigheid besteed. S. J. Stoker, Alkmaar Baanstraat 10 DANKBETUIGING. Hiermede betuigen J. J. v. d. GULIK en M. C. v. d. GULIK- DUIN, ook mede namens weder- zijdsche ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Waarland (Smeugelpolder C 51), 28 Juli 1945. DANKBETUIGING. Voor de overgroote belangstelling, ondervonden bij gelegenheid onzer 12'/s-jarige echtvereenlging, betuigen wij onzen hartelijken dar.k aan fa milie, vrienden, buren en kennissen. J. Blankendaal C. Blankendaal-Veul Zijdewind. Juli 1945. .Openlijk dank aan Maria voor verkregen gunst door het bidden van de Novene der drie Wees ge- groeten. M. S., Bergen. Gevr.: vee in den kost. B. Roozen- daal, Zijpersluis E. 4, Schoof Voor zoo sp. mog. gevr.: flink R.K. meisje v. hulp in de huish., in kl. gezin, v.d. of d.e.n. Van der Hall, Ursem D. 14. Terstond gevr.: een boerenknecht, goed k. melken. W. Appelman, Wormerweg 2, Beemster. Gevr.: net meisje, bij Appel, St. Annastraat 37, Alkmaar. Gevr.: halfwas behanger-stoffeer der en leerling. G. de Wit, Schou tenstraat 17, Alkmaar. Gevr.: kinderschoenen, m. 23 en 26. Ook gen. te ruilen. Appel, St. Annastraat 37. Alkmaar. Te ruil aangeb.: 1 p. nw. dames schoenen m. 41 v. 1 p. idem m. 39 groot. Te bevr. bij Munnikenweg E 24. Oudorp. Een 16-els vloerkleed, z.g.a.n., v. een damesfiets in g. st. D. Groen, Schoenmaker, Nolle, Schoorl. R.K. Weduwnaar, 48 j.. veehouder en tuinbouwer, m. 6 kind. zoekt een hem pass. echtgenoote. Br. no. 10043. aan het bur. van dit blad. Alkmaar. R.K. meisje of huish. gevr. bij R.K. gezin, 2 schoolg. kind. Mevr. Grothoff, Nic. Maasstr. 24, Am sterdam, Tel. 26449. Gevr.: nette R.K. brood- en ban- ketbakkersbediende, geh. zelfst. k. werken. Intern. Br. no. 1990, bur. van dit blad, Alkmaar. Gevraagd: twee vrouwelijke KANTOORBEDIENDEN goed kunnende typen, leeftijd 18- 22 jaar. Salaris naar leeftijd f 60. tot f 100.per maand, met perio dieke verhoogingen. Br. no. 1130, aan Boekh. K. TER BURG, t.o. de Groote Kerk. Gevr. flinke R.K. Dienstbode, op boerderij te Haarlem. Adres: C. P. van den Berg, Schalkwijker- weg, Haarlem. B.z.a.: flink persoon m. paard en wagen v. transporten van allerlei aard in en buiten de stad. J. Des- cendre, Gr. Nieuwland 70 - A. 43 Alkmaar. Gevestigd: Zr. N. NIEUWEBOER Ged. Zieken- en Kraam verpleegster - Nieuwlander- singel 40 - Alkmaar Gevr.: kapster, goed k. onduleeren Gev. kapster, k. permanenten. In- of extern. Dameskapsalon Jo Ta kes, Geestersingel 46, Alkmaar. Ruilen:" 1 p. j.sch., m. 37 v. m. 38 of 39. en 'n gr. houten wit gesch. ledi kant v. l pers. ledikant. Gen. bij te bet. W. Tromp. Zijdewind 171, Oude- Niedorp. Gevr.: ongem. kamer door echtp. z. kind., in Alkmaar of omg. Br. no. 10037, bur. v. d. bl., Alkmaar FEESTVEREEN. „TUINDORP" BERGEN. Langs dezen weg brengt het be stuur den bewoners van Tuindorp zijn oprechten dank aan allen, die hebben medegewerkt om het door hen gehouden bevrijdings feest te doen slagen. In het bij zonder dank aan de vele firma's voor hun milde gaven en mede werkenden voor het zoo op groot- sche wijze geslaagde bal-cham- pêtre. Het Bestuur. HEEREN! Bij een goede haarverzor- ging is BRILLANTINE of HAARCREME onmisbaar We hebben weer 'n goede sorteering. P. SCHRIEKEN - Burgerbrug Kapper Ruilen: prima buitenb. 26x2 tegen dito 28x13/8. Jas. Kuiper, Noor- dijk C 15. Ursem. In ruil aangeb.: z.g.a.n. gr. sprei tegen katoen of haakgaren voor gordijnen. Br. no 10040, bur. van dit blad, Alkmaar. OPROEP. Gndergeteekende, door den Pro vincialen Voedsel-Commissaris v. Noord-Holland aangesteld als Be heerder over de onderstaande tuinbouwbedrijven, omvattende de volgende personen en gewoond hebbende: 1. F. APPEL, Mosselstr. 1 te Noordscharwoude, 2. IJ. KOSTER, Koog D. 34 te Oudkarspel, 3. P. KOSTELIJK, Dorpstraat A. 277 te Oudkarspel, 4. J. KOSTELIJK, Dorpstraat A. 276 te Oudkarspel, 5. P. KROON, Kroonstraat B. 47 te Oudkarspel, 6. G. A. O. AMELING, A. 223 te Oudkarspel, verzoekt allen, die iets te vorde ren hebben van of verschuldigd zijn aan, vaartuigen in huur of in bruikleen hebben, of verhuurd hebben aan, land,gepacht hebben aan, vee in de wei hebben van, goederen, gelden of waarden van dezen in hun bezit hebben enz. hiervan zoo spoedig mogelijk schriftelijk, in ieder geval voor of op 11 Augustus a.s. opgave te doen aan: P. VAN EXTER - Makelaar te Zuid-Scharwuude. Het niet voldoen aan dezen op roep is strafbaar krachtens de be sluiten Herstel Rechtsverkeer en Vijandelijk Vermogen. 1 Augustus 1945. De Beheerder: K. HUIBERS Kz., Spoorstr. 28 te N.-Scharwoude. H.H. KAPPERS Gevraagd: le bediende, uit stekend kunnende knippen en scheren. JAN DE BOER - Alkmaar Boterstraat 12 PASSAGIERS- EN GOEDERENVERVOER NAAR EN VAN: Amsterdam, Anna Paulowna, Burgerbrug, Bennebroek, 's Gravenhage, Haarlem, Hillew :om, Leiden, Lisse, R'dam, Sassenheim, Spaarndam, Wormerveer, Zaandam, *1 Zond Voormeer 10 Alkma*r - Tel. 2696 Heer vraagt eenv. pension, liefst m. vrije kamer. Br. m. prijsopgave onder nn 1000 -> rl bl.. Alkm. De Vakgroep Schoenherstellers - Kring Alkmaar, hebben besloten hun Jaarlijksche Vacantie te houden T BESTUUR

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3