NIEUW Het einde van Potsdam Broodrantsoen 2400gram Wij getuigen te weinig Wat zal de verklaring der Groote Drie inhouden? DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Historisch momenjt aan de Wannsee „Is er nog iets?" De bombarde menten op Japan Om een plaquette Drie Fransche verraders Hamburg gaat bouwen En wij Vrachtvervoer weer door het geheele land Rusland en wij Saaiste nieuws Engelsche onthulling Het werk der Katholieke Actie Inleiding van dr. Olierook Toch twee Katholieke Belgische ministers NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18695 Buiten God ia 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs f 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 O ECHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 De slotzitting der conferentie der „big three" heeft Woensdag 1 Augustus twee uur geduurd en werd gehouden rondom een tafel, die gedekt was met de nationale vlag gen. Zij had plaats in het Cecilienhof aan de Wannsee,' de vroegere woning van den Duitschen Kroonprins. President Truman, Generalissimus Stalin en de Britsche Premier, Attlee, hielden elk een toespraak. De staven werkten onder hoogen druk om de laatste bewoordingen vast te stellen. De slottaak der conferentie bestond in het opstellen van het communiqué dat niet zou worden uitgegeven vóór Donderdagavond. Toen het gereed was, vroeg Truman als voorzitter: „Is er nog iets?" Attlee en Stalin schudden het hoofd, Truman zeide daarop: „de conferentie wordt verdaagd". In korte woorden zeide Attlee Stalin dank voor de voortreffeüjke regelingen en Truman voor zijn werk als voorzitter. Stalin zeide daarop president Truman en Attlee dank, evenals de ministers van buitenlandsche zaken, waarbij hij tevens hulde bracht aan het werk van Churchill en Eden. Daarop schudden allen elkander de hand in een sfeer van de grootste hartelijkheid. De conferentie was ten einde. De politieke correspondent van het Labourorgaan „Daily Herald" meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken Ernest Bevin nog in Potsdam blijft, teneinde zaken af te handelêïi, „betrekking hebbend op de besluiten der Big Three". Of Stalin terstond naar moskuu icrugiroprt is evenzeer een geheim als zijn aankomst te Ber lijn voor het begin der conferentie is geweest, ofschoon een Amerikaansch radiobericht uit Duitschland zegt, dat Stalin en zijn minister van buiten-., landsche zaken, Molotov. wellicht' vrijwel onmiddellijk per trein naar Moskou zullen vertrekken. De conferentie te Potsdam is ge ëindigd' om 00 uur 30 Berlijnschen tijd, na een zitting', die veertien da gen heeft geduurd'. Volgens de tot dusver uit Berlijn ontvangen berich ten is een officieele mededeeling om trent hetgeen besproken is, reeds opgesteld, goedgekeurd' en ondertee- kend. Verwacht wordt, dat dit com muniqué later op den dag' zal wor den gepubliceerd. De Pacific-luchtmacht van -gene raal George Kenney heeft gedurende Maandag en Dinsdag in aanvallen overdag en bij nacht raids uitgevoerd over het geheele grondgebied van het eiland Kioesjoe. In de wateren nabij Japan en langs de Aziatische kust hebben deze vliegtuigen 35 Ja-" pansche vaartuigen tot zinken ge - bracht of ernstig beschadigd. Zij bombardeerden K'agashima, centrum van explosxevenfabricage. mijngebied en electriciteitslevering. In Miyasaki en Maroejima werden groote bran den veroorzaakt in fabrieken. Even eens werd de haven van Sasebo, een var: Japans vier grootste vlootbases, aangevallen, terwijl andere vliegtui gen Nagasaki bombardeerden. Wake gebombardeerd Een groot Amerikaansch slagschip heeft Woensdag* Japansche stellingen op het eiland Wake beschoten, en scheepsvliegtuiger: hebben dit eiland, dat voorheen een Amerlkaansche ba sis was, gebombardeerd er: onder vuur genomen, aldus meldt het communi qué van admiraal Nimitz. „Er werd slechts zwakken afw.eer ondervonden van de kustbatterijen en het lucht afweergeschut; er vielen geen qoo- der: of gewonden en de aan onze schepen toegebrachte schade was uiterst gering'", voegt het communi qué er aan toe. De veel omstreden plaquette te Wageningen, onthuld door Z. K. H. Prins Berr.hard' ter herdenking van de aldaar geteekende capitulatie der Duitsche legers is weer terecht. Het is een zeer simpele geschiedenis ge weest; de plaquette is niet gestolen g'eweest, d'oeh slechts verwijderd, daar zij op een marmerplaat aange bracht moest worden. Aanvankelijk was de plaquette n.l. op een houten ondergrond geschroefd. Dit zit ech ter thans weer veilig en stevig op haar plaats. Laat ons hoper.' dat zij er tot in lengte van dagen blijft. Drie gewezen Fransche luchtmacht commandanten, generaal Caraillan, kolonel Forr.illon en kolonel Lefort zijn aan de Fransche regeering uitge leverd, en zullen terecht staan we gens het verschaffen van inlichtin gen aan de Duitschers omtrent ge allieerde luchtoperatles boven Frank rijk en het uitwerpen van wapenen voor de maquis. Naar gemeld wordt, is de wederop bouw van Hamburg' begonnen en zelfs weten corerspondenten te be richten, dat er een plan wordt uit gevoerd. dat 47.000 woningen omvat, welke gebouwd worden met Duitsch materiaal. Van bevoegde zijde wordt hierbij aangeteekend: Gedurende de bezettingsjaren hebben de Duitschers niet geschroomd, in or.s land groote hoeveelheden bouwmaterialen te vorderen en „uit te voeren". Het is natuurlijk onmogelijk nauwkeurige cijfers daaromtrent te g'even. maar wat bekend is, is al erg genoeg. Uit--' gevoerd werden (tezamen gedurende vijf bezettingsjaren)plm. 150 mil- lioen metselbanksteenen, plm. 75 millioen dakpannen en 100.000 ton cement. Bovendien werden voor het aanleggen van versterkingen door de Duitschers groote hoeveelheden Ne- derlandsch bouwmateriaal g*ebruikt, n.l. circa 300 millioen kalkzandstee- nen en circa 2 millioen ton cement. Wanneer al deze hoeveelheden mate riaal op dit moment nog voor de Nederlandsche bouwnijverheid be schikbaar zouden zijn, dan zou men er in Nederland zeker 30.000 wonin gen van kunnen bouwen. Thans moe ten de bewoners van de getroffen gebieden zich echter tevreden stel len met het allernoodzakelijkste her stel aan hun beschadigde woningen, omdat het materiaal voor meer dar: dit herstel ontbreekt. Met ingang van 2 Augustus is voor het vervo* r van vracht-stukgoederen de verbinding tusschen Noord Ocst-, Zuid- en West-Nederland weer hersteld. Een groot aantal stations wordt met ingang van dezen datum weer ir: bedrijf genomen. Uitbrei ding met een aantal andere plaatsen is binnen zeer korten tijd te ver wachten. Inlichtingen zijr: verkrijg baar aan de stations en bij de kan toren van Van Gend er: Loos en de A.T.O.agentschappen. Te Rotterdam is onlangs gesticht het „U.S.S.R.-instituut", bedoeld als een Nederlandsche stichting ter be vordering van de economische en cultureele betrekkingen tusschen Nederland en de U.S.S.R., de bestu deering van de U.S.S.R. en de be vordering van de kennis van deze groep van landen in Nederland. GENERAAL DE GAULLE zal zich in de tweede helft van Augustus per vliegtuig naar de V.S. begeven voor een bezoek aan president Truman. 800 Supervestingen hebben 6.000 ton bommen laten vallen op vier Japansche steden. De groenteprijzen zijn opnieuw vastgesteld met een ruimere marge voor den handel. PIERRE LAVAL is met zijn vrouw per vliegtuig te Parijs (Le Bourget) aangekomen en naar de gevangenis van Fresnes overgebracht. 'Het broodrantsoen van de NederJandsche bevolking heeft zich den laatsten tijd in stijgende lijn bewogen. Sedert 20 Juli j.l. is voor den normalen consument in het Westen des land* 2000 gram brood per hoofd en per week verstrekt, aangevuld met 600 gram biscuit, waardoor het rantsoen in totaal een voedingswaarde aan brood van 2800 gram verte genwoordigt. Voor de twee komende weken van 5—18 Augustus zal het broodrantsoen in het geheele land 2800 gram per week bedragen, deels brood, deels biscuits, tot hoeveelheden, die afhankelijk zijn van de voor- raadpositie in de verschillende deelen des lands. Voor het Westen is liet rantsoen op 2400 gram brood bepaald, terwijl één bon zal worden aangewezen, die voor twee weken samen recht geeft op 600 gr. biscuits. Het ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat het brood rantsoen thans, drie maanden na de bevrijding van het Wester:, dank zij den graanaanvoer uit de geallieerde landen, een peil heeft bereikt, dat uit eigen productie nooit bereikt kon worden. Toen op 15 Jur:i 1940 de rantsoeneering van brood begon, werd het rantsoen op 2000 gram per week per persoon bepaald, terwijl var: 21 September 1941 af een rant soen van 1800 gram heeft gegolden tot de catastrophale ontwikkeling der voedselvoorziening in den afge- loopen herfst en winter begor:, die het officieel rantsoen in het Westen ten slotte tot 400 gram (aang'evuld met 400 gram zg. Roode Kruisbrood). in het voorjaar heeft doen dalen. De beteekenis var: een behoorlijk broodrantsoen voor de voeding van het Nederlandsche volk zal niet na der aangegeven behoeven te worden. Over het bereikte resultaat past slechts vreugde en dankbaarheid. De regeering streeft er naar zoo spoedig mogelijk het broodrantsoen nogmaals te verhoogen. Zoodra dat het geval kan zijr:, hetgeen uiteraard' afhankelijk is van de ontwikkeling der voorraadpositie. treedt voor een belangrijk voedingsmiddel dan eer: toestand in, die normaal mag heeten. Over een plan van Pierre Laval Een Engelsch Witboek onthult, dat Laval ir: 1940 het plan had, d'e Fran sche vloot te gebruiken om de kolo niën te heroveren. Daardoor zou het verzet van de Gaulle gebroken wor den. Een botsing met de Engelsche vloot, die verwacht werd, zou uitge legd worden als een agressieve daad van Engeland! Het plan ging niet door, omdat de Er:gelsohe gezant te Madrid via zijn Fransche collega, d« regeering te Vichy waarschuwde^ dfct Engeland Vichy zou hombardeerèn. NIEUWE REGEERING IN ZWEDEN In Zweden is een nieuwe socialis tische regeering gevormd. Minister president is Albin Hansson weer, die ook premier was van de coalitiere- geering, die 5'U jaar g'eleder: werd gevormd. Na een inleiding voor de Katholieke Actie te Alkmaar over de betee kenis van het werk der Katholieke Actie, heeft de diocesaan leider van de K. A. voor volwassenen, dr. A. A. Olierook, ingevolge een vrucht bare gedachtenwisseling. een en ander over de toekomst van het K.A.- werk medegedeeld. De K.A. wordt opgebouwd uit drie kernen, n.l. een voor volwassen mannen en vrouwen, een voor jongemannen en een voor jonge meisjes. Uit elk dezer kernen zullen twee leden in een hoofdcomité zitting hebben; dit comité organiseert de algemeene acties. In .de komende herfst zullen voor de volwassen vrouwen vier conferenties worden gehouden over de waardigheid, de roeping, het geestelijk leven en het apostolaat der vrouw; daarna zal, na vorming van een kern uit de ongehuwde volwassen vrouwen, een algemeene vrouwenbeweging worden georganiseerd. Wat de overige, reeds bestaande vereenigingen betreft, wil de K.A. wel coördineerend werken; zij gaat echter niet zitten op de stoel van andere vereenigingen. Vanuit de diocesane K.A., gevormd door een leekenbestuur, met om zich heen een leekenraad van vertegenwoordigers der voormalige organisaties, zullen richtlijnen worden aangegeven, ter uitwerking op eigen wijze in eigen organisatie. Naast de K.A. moet een contact-groep gevormd worden, een zgn. tweede kern, om het contact met de overige parochianen te vormen en uit te bouwen. De bijeenkomst is te Alkmaar ge houden op Initiatief van de K.A. der St. Dominicus-parochie yoor leden der K.A.. zij is geleid' door pater Meijer. Dr. Olierook verheugde zich over de aanwezigheid' var: de jongeren, die niet alleen de spes Patriae, doch ook de spes Ecclesiae zijn. De Katholieke Actie, aldus vervol g*de spr., is de deelneming van de leeken aan het apostolaat der kerk; deze gedachte uitrafelend, -wordt de taak der K.A. ons steeas duidelijker. Als wij leden zijr: van de H. Kerk, die tot taak kreeg de blijde boodschap uit te dra gen, dan is dat ook onze taak. Nog slechts een tiende d'er wereld bevolking behoort tot de Kerk en God wil, dat alle menschen zalig worden door Zijn Kerk. De uit breiding van de Kerk Gods is niet alleen d'e taak der priesters; ook voor de leeken is hier een taak weg gelegd. Een eeuw lar:g valt er reeds een schrikkelijke achteruitgang op godsdienstig gebied' te constateeren en wij zijn er nog niet in geslaagd het tempo van dien achteruitgang tegen te houder:. In 1840 was 39 pet. d'er Nederlandsche bevolking katho liek; nu nog maar 35 pet. en het gaat nog steeds achteruit, al klagen de orthodoxe dominees dan ook over de toenemende verroomsching van Ne- Sylvaïn Mangcot, Reuters diplomatieke correspondent, verwacht, dat de verklaring van Potsdam een even''omvattende schets zal geven van de geallieerde politiek voor de eerste phase van den vrede, als de verkla ring, die na de Kriinbesprekingen werd uitgegeven, zulks voor de laatste phase van den oorlog was. Onder de voornaamste onderwerpen, waarmee zij zich zal bezig houden is. naar men denkt, de toekomst van Duitsch land met inbegrip van zijn herstelbetalingsschuld, en de organisatie van de veiligheid ter wereld. In de Ver. Staten bestaat groote spanning ten aanzien van de vraag, of Rusland zal gaan deelnemen aan den oorlog te gen Japan. Wat dit punt betreft, verklaart de diplomatieke correspon dent van de Daily Telegraph: of de Russische interventie noodig is, zal afhangen van de besluiten, die in Tokio genomen zullen worden. Wanneer men buiten beschouwing laat de recente gemeenschappelijke waarschuwing aan Japan, uitgegeven door. Engeland, de V.S. en China, die In den eigenlijken zin var: het woord niet strikt tot de confererfttie van Potsdam behoorde .aangezier: Stalin er niet zijn handteekening' onder ge plaatst heeft, zal het lieden te ver schijnen communiqué de eerste of ficieele mededeeling zijn van beslui ten. die van vitale beteekenis zijn voor Europa en het grootste deel d'er wereld. Eerste minis Ier Clement Attlee, de opvolger van Churchill in de bespre kingen, keert heden naar Engeland' terug. Trumar: gaat ook naar Enge land. teneinde een dejeuner te ge bruiken met koning' George aan boord van het slagschip „Renowrj", d'at bulten Plymouth ligt. In de plaats van de afgetreden Ka tholieke ministers zijn in het Belgi sche kabinet benoemdRobert God ding, liberaal, tot minister van kolo niën; René Lefèvre, liberaal, tot mi nister van landbouw; Frans de Vo- ghel. directeur van de Belgische Na tionale Bank, tot minister van fi nanciën; Marcel Grégoire, Katholie ke Democratische Unie, tot minister voor de oorlogsschade; Adtien van- den Branden de Reth. katholiek uit de verzetsbeweging, tot minister voor de burgerslachtoffers. Alleen de twee liberale ministers maakten deel uit van het parlement. Hur: toevoe ging aan d'e regeering versterkt de macht van de liberale partij. derland. In Amsterdam vervullen 80.000 van ce 200.000 katholieken hun plichten niet. Het mag ons niet onverschillig zijn, dat zoovelen nog niet tot de uitver korenen behooren. De Stad Gods breidt zich wel uit in de buitenwijk ken van Congo en Uganda, maar in de city, in het door God vertroetel de Europa met zijn genadeoorden als Lourdes, Rome, Paray Ie Monial en Fatima, bloeit de godsdienst niet meer. In de eerste tijden heeft het nieuwe Christendom het oude hei« dendom overwonnen; het oude Chris tendom moet nu het nieuwe heiden dom overwinnen. Het geheim van de verspreiding van het eerfite Chris tendom ligt in de getuigenis zijner belijders. Wij getuigen te weinig. Als in den catacombentijd is nu het leekenapostolaat weer noodig; maar het is r.u iets nieuws. Het is nu zoo nauw mogelijk verbonden aap het apostolaat der kerkelijke hiërar chie. Paus Pius XI schakelde het lee, kenapostolaat eer leeken in, ver- eenigde het met dat der priesters. De priester heeft de wij dings- en de be stuursmacht; dat is zijn terrein. Maar- op het terreir: van ce verkondiging van het evangelie kan de leek hem helpen; op cit terrein moet de K.A. uitgroeien tot een machtig heir. Van een K.A.-comité is de pastoor de geestelijke leider, de loods, naast den voorzitter, die met den kapitein to vergelijken is. De K.A. in het beroepsmilieu Naast het apostolaat ir: de parochie heeft ae K.A. haar werkterrein in het wereldlijk miliei». Als onvermij delijke voorwaarde dient aan den leden de eisch gesteld' te worden, dat wie meewerkt, godsdienstig gevormd moet zijn; het Geloof moet in hem levend zijn Voor de jongeren is daarom -actie voorloopig bijzaak. Het beroepsmilieu is ontkerstenend evenals het amusementsmilieu. In het beroepsmilieu heerscht Christus Koning niet; daar is Hij de versma de vorst. Wie durft daar te getuigen voor Koning Christus; wie heeft deq moed, daar het juiste woord' te spre ken op het juiste moment? Het mi lieu van het beroep moet van bin nenuit gekerstend - worden, door de beroepsgenooten zelf. Daarom zijn beroepskernen noodig, waarin de K.A.-leden d'e noodige parate ken nis opdoen voor de md'ividueele uit oefening van hun leekenapostolaat. De mobilisatie van het leger der K.A. is aar: den gang, zoowel plaat selijk als in de diocesen en lande lijk. èpr. gelooft in de toekomst van de Katholieke Actie, omd'at hij ge loofx in de toekomst van Christus Koningschap. Tenslotte wekte spr. de leden op tot zelfheiliging, tot het goede voorbeeld' ir: het beroepsmilieu en zich te scharen onder den stan daard van Jesus Christus, met Wiens genade wij zullen overwinnen tot eeuwig geluk van de menschen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1