De Atoom-bont NIEUW VERSCHRIKKELIJK WAPEN IN DEN OORLOG De Wieringermeer dicht Atoom-bom experiment in de woestijn van Nieuw Mexico Ik 1 i |%A# DINSDAG 7 AUGUSTUS 1945 JÊ KZB B^_ Muienstraat 52 Meest verbluffende uitvinding sinds die van het buskruit J „Een regen van verwoesting" Spanje verdedigt zich „Drama der bezetting" Wijdingsmiddag in Amsterdamsch Stadion De N.V.B. wil een nieuwe partij oom-splilsiftg Miliioenenschemering Het Roode Kruis misbruikt „Wij reikten in het onbekende'" De Annexatie 1^1 I VY 41e JAARGANG NUMMER 18699 NOORDHOLLANDSCH Si DEN HELDER am. ffiHh b «I Loodsgracht 69 ^^B I mm Telefoon 2383 Builen God is 't nergens veilig (Vondel) H B |BbH^ I ijl I B SCHAGEN Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per Icwartaal B mi^^r MskSt/S' President Truman heeft Maandag onthuld dat de Amerikaansche luchtmacht 16 uur geleden de groot ste bom, ooit in de historie van den oorlog gebruikt, een atoombom krachtiger dan de bommen van 20.000 ton ontplofbare stoffen, heeft uitgeworpen op een Japansche legerbasis op Hirosjima. De pre sident voegde hieraan toe, dat twee groote en vele kleinere fabrieken in de Ver. Staten voor de productie van atoombommen in werking zijn. Er is meer dan 2^ jaar aan gewerkt V- „Met deze bom", aldus president Truman, „hebben wij thans een nieuw en revolutionnair element van vernieling toegevoegd aan de toenemende kracht van onze gewapende strijdkrachten. Deze bommen worden thans regelmatig geproduceerd en zelfs wordt er gewerkt aan nog krachtiger modellen." Truman onthulde verder, dat Churchill en wijlen president Roosevelt het eens waren over het nut der productie van atoombommen in de Ver. Staten, welke buiten hef bereik van vijandelijke bombarde menten zou vallen. Deze nieuwe bom, de atoombom, bergt in zich de basiskracht van het heelal. Vóór 1939 was het de heerschende meening onder de geleerden, dat het theoretisch mogelijk was atoom-energie los te laten, maar niemand kende eenige practisehe methode om zulks te doen. Tegen 1942 evenwel wisten wij, dat de Duitschers koortsachtig aan zulk een product werkten. Hiermede hoopten de Duitschers de wereld in slavernij te brengen. Maar het is hun niet gelukt. Wij mogen den hemel dankbaar zijn. dat de Duischers zoo laat en in beperkte hoeveelheid be gonnen zijn met de VI en de V2 en nog dankbaarder moeten wij zijn, dat zij in 't geheel geen atoombom hebben kunnen maken, aldus Truman. Evenals wij andere veldslagen g'e wormen hebben, hebben wij thans ook den veldslag van de laboratoria gewonnen. Het is het resultaat van de samenwerking tusschen Ameri kaansche en Britsche geleerden. Meer car: 125.000 personen hebben gewerkt aan d e constructie van ae atoom- bomfabriek in de Ver. Staten en ruim 65.000 menschen zijn thans bij de procuctie betrokken. Velen wer ken hier al l'/s jaar lang aan. en wei nigen wisten maar wat zij" produ ceerden. Wij hebben 2000 millioen dollar besteed aan het grootste we tenschappelijke dobbelspel van ae historie en wij hebben dit spel ge wonnen. President Truman vervolgde: „Wij zijn thans gereed nog sneller en vol- leaiger elke productie-onderneming welke de Japanners in welke staa ook boven den grond hebben, weg te vagen. Wij zullen hun havens ver nielen. hun fabrieken en hun verbin dingen. Laat men ons niet misver staan: wij zullen Japans vermogen om oorlog te voeren volkomfen te gronde richten." „Om het Japansche volk voor een volkomen ondergang te vrijwaren, hebben wij vanuit Potsdam het ul timatum uitgevaardigd. De Japansche leiders hebber: dit ultimatum prompt verworpen. Indien zij thans onze voorwaarden niet aanvaarden, kun nen zij een regen van verwoestingen uit de lucht verwachten, zooals de aarde nog nooit heeft aanschouwd; land- en zeekrachten in zulk 'n aan tal en met zulk een macht, als zij nooit hebben gezien, en met een strijdlust en een bedrevenheid, die zij reeds van ons kennen, zullen op dezen luchtaanval volgen." Het Amerikaansche departement v. oorlog heeft gisterenavond medege deeld, dat een ondoordringbare wolk stof en rook hing boven het doelge bied, nadat de eerste atoombom was neergeworpen te Hirosjima, zoodat een nauwkeurig rapport over de schade nog niet kan worden opge maakt. Zoodra nauwkeurige bijzon derheden over de resultaten van het bombardement beschikbaar zijn, zul len zij worden gepubliceerd. De Spaansche Omroep heeft een communiqué van de Spaansche re geering gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „Met het oog op ae onge bruikelijke toespeling op Spanje, vervat in het op de conferentie van Potsdam uitgegeven communiqué, verwerpt de Spaansche staat als wil lekeurig en onrechtvaardig de uit drukkingen met betrekking tot Span je en acht ze het resultaat van een onjuiste atmosfeer, in het leven ge roepen door de lasterlijke campagne oer roode ballingen en hun mede werkers in den vreemde. Spanje ver zoekt niet om toelating tot interna tionale conferenties en zou niets wil len aanvaarden, dat niet in overeen stemming is met zijn geschiedenis, zijn volk. of de diensten, die Spanje een vreae en de beschaving heeft gebracht. Spanje spreekt nogmaals zijn vredelievenden geest uit. zijn goeden wil jegens alle volken en vertrouwt, dat wanneer eenmaal de door der: oorlog en de propaganda geprikkelde hartstochen gekalmeerd zijn. het huidige oordeel zal worden herzien. Op 31 Augustus 1945, op den 65en Verjaardag van onze Koningin, zal in het Amsteroamsch Stadion in ern stige waardigneid een wijdingsmid- dag worden gevierd, waarop in her innering woic.er: gehouden de zwaar ste jaren uit onze historie en in het bijzonder te offers van allen, die in die jaren voor de vrijheid var: ons land en ons volk vielen. Als een le vend journaal zal tegten het hori zontale décor van de grasmat, waar op de kaart van Nederland wordt gekalkt, gespeeld worden wat A. den Doolaard, de schrijver var. de tek sten, eens noemde het „drama oer bezetting". Door 4000 medewerken den waaronder, dankzij de mede werking van het ministerie van oor - log. vele leden van de marine, de Irene brigade, de stoottroepen uit het 'Zuiden en een groot aantal Ca- nadeezen; waaronder, dankzij de me dewerking van tallooze instanties in stad en land, vendelzwaaiers uit Brabant, kaasdragers uit Alkmaar, kortom vele folkloristisch karakteris tieke vertegenwoordigingen; waar onder voorts zangers uit velerlei koren, door 4000 medewerkenden zal cit grootsche bewegingsspel ge speeld worden als een aaneenschake ling van de markantste momenten uit den dramatischen bezettingstijd. Op het terrein zal zwijgend gerea geerd worder: op „de stem uit Lon den" en verbeeld worden. wat er in de achter ons liggende jaren werke lijkheid was. Het is een zichtbaar hoorspel. Op het hoogtepunt van het spel. als op de Grebbeberg een groot kruis geplant wordt er, vliegtuigen bloemen over Nederland-in-het-sta— dion uitwerpen, zal er eenige oogen blikken stilte betracht worden in het geheele land. Men rekent, dat de belangstelling een herhaling op 1 September welhaast noodzakelijk zal maken. Dr. W. Banning, voorzitter van de Nederl. Volksbeweging, eindigt een artikel in „Je Maintiendrai" met de volgende verklaring: „De N.V.B. acht oen terugkeer van ae voor 1940 heerschende beginselen der politieke partij indeeling, met de onverschilligheid van velen voor het politieke leven, voor de toekomst var. ons volk funest; zij zal met ande ren -er naar streven, dat d'e ge zondmaking van het politieke leven leidt tot 'n sterke socialistische partij ^op personalistischen grondslag; zij 'zal het toejuichen, indien de ont wikkeling der verhoudingen er toe leidt dat. deze partij tot stand komt zoneer dat zij zelf als zoodanig op treedt of het initiatief neemt, zoodat zij als sociaal paedagogische bewe ging kan blijven werken; zij is van meening. dat een socialistische partij in personalistischen geest er zijn moet vóór ons volk tot verkiezingen wordt opgeroepen, en tevens, cat het proces van politieke meeningsvor- ming behoorlijk tijd moet worden g'egund. opcat de geestelijke chaos worde overwonnen en onze toekom stige democratie zoo sterk mogelijk zij". Over enkele dagen zal het vijftien jaar geleden zijn, dat ce Wieringer- meer voor het eerst droog viel; de werkers aan den polder konden toen niet vermoeden, dat over 15 jaar c.e polder nogmaals blank zou komen te staar:. Dezer dagen zal een begin ge maakt worden met de tweede leeg- maling van den 20.000 H.A. grooten polder, die door den misdadigen moedwil van de moffen geïnundeerd werd. Aanvankelijk zou eerst 15 Aug. ce dag zijn, waar op het ruim 700 m. breede gat in den Wieringermeerdijk gedicht zou zijn. Sedert Woensdag j.l. is er echter met man en macht gewerkt; van 's ochtends vroeg tot 's avonas laat; d'e scheepvaart kreeg het consigne, dat groote schepen, die anders de sluizen niet meer konden passeeren. de Wieringermeer moesten verlaten ën het zag er naar uit, dat Maancag 6 Augustus om 12 uur het gat dicht zou komen. Wij warer: ge reed' om heen te gaan. Intusschen had dit historische moment reeds Zon dagavond om 7 uur plaats. Door het koortsachtig werken van de laatste dagen was het werk n.l. zoo snel gevorderd, dat het g'roote moment in aantocht was. Het is ech ter te begrijpen, dat de werkers aan den dijk niet konden wachten op de aanwezigheid van autoriteiten en persvertegenwoordigers. Daar kwam bij, dat de strooming zoo sterk dreig de te worder:, dat het werk van de laatste dagen vernietigd zou worden. als niet full speed werd doorgewerkt. En zoo viel Zondagavond 7 uur de laatste keileem uit de groote grij pers, die het gat dicht gooiden; en nog steeds wordt krachtig' doorge werkt, om het binnenaijklichaam met keileem te versterken, opdat het water niet voor de tweede maal den dijk tot prooi zal nemen. Behalve de werkers van den aannemer v. d. Hoe ven en de ingenieur van de M.U.Z., Ir. C. J. v. a. Bout, waren er nage noeg geen getuigen bij dit historisch gebeuren aanwezig'; de cineast Alex Roosdorp van de Marofilm, die al eenige dagen in de buurt zwierf, was zoo gelukkig het groote moment op de rolprent vast te leggen, zoocat wij later op de film toch het succes van onze waterbouwkundige werkers kunnen gadeslaan. Met de bemaling zal nog eer.igen tijd gewacht moeten worden, omdat het nog zwakke oljklichaam eerst voldoende versterkt moet worden, alvorens het de druk van het buiten water, bij verschillend waterpeil zal kunnen doorstaan. Maar dan staan ook ae Lely en de Leemans met nog zes hulpgemalen klaar, die later nog' door enkele Amerikaansche hulpge malen versterkt zullen worden, om de groote plas binnen de dijken weer te doen verdwijnen. Want het volgend' jaar wil men weer zaaien en oogsten in de Wie- ringerKieer en.als het kar:.ook wonen. De problemen, verbonden aan het vrijmaken van energie door atoomsplitsing zijn opgelost en de eerste atoombofn is door de Amerikaansche luchtmacht op Japan afgeworpen. President Truman en de Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, hebben den aard en de groote gevolgen van deze nieuwe ont dekking beschreven. Engeland heeft in de opmerkelijke we tenschappelijke vorderingen, die thans tot rijpheid komen, een groot aandeel gehad. Wanneer de Duitschers ooit de zeggenschap over deze na tuurkrachten zouden hebben verworven, zou dit de uit komst van den oorlog wellicht veranderd hebben. Te Londen heeft sir John Anderson medegedeeld, dat „de hoeveelheid energie, be sloten in den atoombom, won derbaarlijk is. Het probleem der controle op de vrijmaking dezer energie is niet opgelost. Ik twijfel er niet aan of het zal opgelost worden, maar er zal nog heel wat werk moeten worden gedaan. Alle inspan ning der laatste paar jaren is gericht geweest op het explo sieve vrijmaken der energie. Er zijn groote mogelijkheden, wanneer energie zooals die in den bom voorkomt, beschik baar wordt gemaakt voor het aandrijven van machines en het leveren van krachtbron nen. Het geheele industrieele leven zou er door kunnen wor den gerevolutioneerd, maar Onze Minister van Financiën, prof. mr. Lieitinck. zou gisteren in Lon den aankomen. Dit meldt Reuter, niet uit Den Haag, maar uit Londen! Er zijn n.l. onderhanaelingen gaande over een financleele overeenkomst tusschen Nederland en Engeland en deze besprekingen vorderen goed. De koers van den gulden zal, volgens dit Reuterbericht. „bijna zeker" gehand haafd worden op 10.691 gulden per Pond en 7.60 gulden per Pona voor Neaerlancsch West-Indië. Nederland beschikt over aanzienlijke Sterling- saldi en heeft aerhalve geen Britsche leening noodig. Enkele maanden ge leden hebber: wij 100 millioen dollar geleend van Amerika, tegen het g'ouGceposito. Wellicht zal ons land' een nieuwe leening aan de V. S. vragen. Nederland heeft leeningen opgenomen tot een bedrag van 70 millioen Zveedsche kronen, 25 mil lioen Canadeesche dollars en onder- hanaelt over een leening van 50 mil lioen dollars met Zwitserland. De uitvoer is echter nog vrijwel niet hervat. Een Japansch schip is in de Band'a- zee bij het eiland Timor aangehou den, dat de Roode Kruisvlag voerde. Het had echter wapens en munitie aan boord en meer dan honaera „Pa tiënten". die wel een verband, maar geen verwondingen hadden! Op de kisten met munitie stond.„medi camenten". Deze flagrante schending van het internationale recht is offi cieel door ae Amerikaansche marine geconstateerd. DUURDER BROOD. Volgens een officieele publicatie van het Hoofdbeorijfschap voor Ak kerbouwproducten is de prijs van 't brooc: met ingang var: Maandag 6 Aug. 1945, verhoogd' met 2 cent per 800 gram. voor het zoo ver is zullen nog vele jaren voorbijgaan." Voor vredes-doeleinden aan gewend, zal dit verschrikke lijke werktuig een blijvende bron van voorspoed voor de geheele wereld kunnen vor men. - De eerste door menschen teweeggebrachte atoombomexplosie in de geschiedenis vond plaats boven op een stalen toren in de woestijn in Nieuw Mexico op 16 Juli. Het succes overtrof de stoutste verwachtingen. „Er ontstond een verblindende lichtflits, die het geheele gebied helder der dan bij het helderste daglicht verlichtte. Toen kwam een geweldig, aanhoudend gebulder en een zware drukgolf, die twee man buiten het proefnemingcentrum, neersloeg. Terstond kolkte een ontzaglijke, veel kleurige wolk op tot een hoogte van ruim 40.000 voet. De wolken, die onderweg werden ontmoet, verdwenen. Spoedig dreven de substrato- sfeerwinden de op die hoogte grijs geworden massa uiteen. De proef was voorbij. Het project was een succes." Een blind meisje nabij Albu querque, 120 mijl van de plaats der proefneming, riep uit: „Wat is dat?", toen het licht opflitste. Generaal Groves, een der hoofd figuren van het ontwerp, die zich op een waarnemingspost op een afstand van 17.000 yards bevond, vertelde: „Twee minuten voor den vastgestel- aen tijd lagen allen plat op oen grond, het gelaat omlaag. De tijd' werd 'door een luidspreker afgeroe pen. Er heerschte een volkoirfen, eer biedige stilte." Dr. Conant, president van de Har vard University zeiae, dat hij nooit had kunnen denken, dat seconden zoo lang konden duren. Eerst kwam er een lichtuitbarstlng van onverge lijkelijke schittering. Wij keerden ons allen om en keken door donkere gla zen naar den vuurbol. Ongev. 40 se conden later kwam de schokkende golf, gevolgd door geluiden, waarvan er geen schrikwekkend scheen na onze volkomen verbazing over de buitengewone intensiteit van het licht. Generaal Thomas Farrell ver klaarde: „Het tooneel binnen den schuilkelder was onuitsprekelijk dra matisch. Ieder kende de verschrik kelijke krachten van de dingen, die naar zij dachten zouden gaan gebeu ren. Wij reikten in het onbekende. Toen kwam die geweldige lichtuit barstlng, gevolgd door een diep, grommend gebulder; verscheidene waarnemers werden tegen den grona geslagen. Alle opgekropte emoties kwamen los in die paar minuten. Al len schenen te voelen, dat zij aanwe zig waren geweest bij de geboorte van een nieuw tijdperk, het tijdperk van de atoomenergie." Te Maastricht is door ae „Nationa le Actie voor schadevergoeding door annexatie van Duitsch grondgebiec'' een vergadering gehouden. De actie is gebaseerd op het principe van schadevergoeding en rechtsherstel. Een spreker wees er op. dat in de toekomst geen imperialistische poli tiek van Duitschlana meer geculd zou worden. Dr. Kessei:, de voorzitter van de Nationale- Actie, zei, dat de Neder- landsche regeering. volgens hem tot dusver ten dienste staande gegevens welwillend staat tegenover de actie en dat ook de geallieerde regieringen het streven een willig oor verleenen. Ook in België, zoo verklaarde hij, toonde men een volledig begrip voor ae eischer: tot schadevergoeding door Nederland. RECHTS GAAT NIET ALTIJD VOOR Herhaaldelijk wordt thans als vei lig verkeerswenk gepropageerd: Ver keer van rechts gaat voor. De K. N. A. C. maakt er op attent, dat deze regil in zijn algemeenheid sinds ja ren al niet meer juist is en het ad vies derhalve op gevaarlijke wijze verwarrend kan werken. Immers, in feite heeft alle verkeer op hoofd verkeerswegen (hoofdwegen) voor rang boven alle kruisend verkeer, terwijl op wegen van gelijke rang orde motorrijtuigen en trams voor rang hebben op langzaam verkeer (wielrijders, bespannen wagëns enz.).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1