NIEUW HET EERSTE WATER BUITEN DEN POLDER RUSLAND ZAL HET KWANTOENG- LEGER LIQUIDEEREN VEREENIGDE VOLKEREN WILLEN NOOIT MEER OORLOG Maar Amerika houdt militaire basis in stand Massaal bombardement op Hondo en Kioesjoe VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1945 Maandag sensationeele verklaring van japan De Amer. radio-omroep maatschappij (American Broadcasting Company) heeft een bericht van RadioTokio opgevangen waarin in het Engelsch werd medegedeeld, dat alle luisteraars Maandag a.s. om dertien uur der tig dat is voor Neder land half elf 's avonds op Tokio moeten afstem men ten einde te luiste ren naar „een sensatio neele verklaring" waar op de door den oorlog verscheurde wereld wacht en waarnaar zij verlangt. Het gewone radio-pro gramma werd onder broken, de mededeeling werd gedaan in de En- gelsche taal. Allen werd op het hart gedrukt ken nis te nemen van dit „buitengewoon belang rijke feit". De omroeper meldde niets omtrent den aard van de af te leggen verklaring. Het gasrantsoen Voldoende atoom bommen gereed President Truman spreekt; Japan zal nog andere geheimen vernemen' „De oorlog is bijna uit" DE UPPER-TEN De spellings kwestie Zomertijd eindigt NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18702 Buitan God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 433U DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 In verband met de geleidelijke her vatting van de gaslevering in Noord holland', Zuidholland en Utrecht, maakt de directeur van het Rijks- kolenbureau bekend, dat voorloopig aan particulieren slechts gas voor kookdoeleinden beschikbaar wordt gesteld t.w. 34 M3 per period'e voor gezinnen van twee personen en 6 M3 per periode extra voor elk gezinslid' meer en 17 M3 per periode voor al leenwonende personen, die zelf ko ken. Een periode omvat ongeveer 60 dagen. Door d'e distributiediensten zullen binnenkort enquetteformulieren ter invulling aan het publiek worden uitgereikt, waarin de gasverbruikers (hoofdbewoners) in de gelegenheid worden gesteld een opgave te ver strekken van de gezinsgrootte en te vens melding te maken van inge kwartierde gezinnen en/of alleen staande personen. Indien Japan niets geleerd heeft Bit de verschrikkelijke lessen der eerste aanvallen met atoombommen op Japansche centra, aldus wordt ontleend aan berichten in Engelsche bladen, en het niet het voornemen te kennen geeft om te capituleeren, moge het weten, dat de geallieerden op hun eilandbases in den. Stillen Oceaan voldoende atoombommen ge reed hebben liggen om in één aan val een tiental Japansche steden in de asch te leggen. Radio Tokio heeft de. bevolking gewaarschuwd, dat nog meer aan vallen met atoombommen verwacht kunnen worden, en dat het derhalve raadzaam is, indien de burgers de door deze aanvallen bedreigde steden verlaten. Naar A.F.P. meldt hebben militaire waarnemers te Washington ver klaard. dat het mogelijk is. dat vele atoombommen op Nagasaki zijn af geworpen. In een tot de geheele natie gerichte radiotoespraak heeft president Truman Donderdagavond bekend gemaakt, dat de Ver. Staten van plan zijn om na dezen oorlog de militaire bases in stand te houden, die noodzakelijk zijn voor de volledige bescherming van hun belangen en van den wereldvrede. Door regelingen in overeenstemming met het charter van de vereenigde naties zouden de Ver. Staten de bases ver werven, welke de militaire deskundigen van essentieel belang achten voor de bescherming der Ver. Staten. „Niemand kan voorzien wat een nieuwenf» oorlog zou beteekenen voor onze eigen steden en ons eigen volk", zoo zeide de president. Wat wfl thans Japan aandoen, zelfs met den nieuwen atoombom, is slechts een klein deel van wat de wereld zou overkomen in een derden wereldoorlog. Dit is de reden waarom de vereenigde volkeren besloten hebben dat er geen volgende oorlog zijn zal. Dit is de reden waarom de vereenigde volkeren besloten hebben vereenigd en sterk te blijven. Qaalsle nieuws De dag der bevrijding, 5 Mei, zal elk jaar als Nationale feestdag worden gevierd. De nieuwe petroleumbonnen zijr.549 en B 590 van de vijfde noodkaart. 7Jl Wij kunnen nooit toestaan dat welke aanvaller dan ook in de toe komst sluw genoeg is om ons te verdeelen of sterk genoeg is om ons te verslaan. Dit was de geest waarin de conferentie te San Francisco ge houden is. Dat was de geest waarin de conferentie te Berlijn gehouden is. Dat zal de geest zijn waarin de regeling van den vrede tot stand zal komen. Truman besprak de confe rentie te Potsdam en zeide: „Er zijn geen geheime overeenkomsten ge sloten of verplichtingen aangegaan afgezien van de loopende militaire overeenkomsten. De Japanneezen zullen spoedig een paar andere militaire geheimen ver nemen, die te Berlijn overeengeko men zijn. Ze zullen ze uit de eerste hand vernemen en ze zullen ze niet op prijs stellen." Truman gaf vereer een toelichting op de besluiten van Potsdam. De uit eindelijke inwerkingtreding van de vredesvoorwaarden zal moeten wach ten tot Duitschland een regiering heeft voortgebracht waarmee een vredesverdrag gesloten kan worden. De Duitschers moeten geen hoogere levensstandaard hebben dan hun voormalige slachtoffers. Herstelpres taties zullen dezen keer voldaan worcen uit feitelijke activa uit die hulpbronnen van Dutschland, die niet noodzakelijk zijn voor zijn be staan in vredestijd. De formule, waarbij de herstelprestaties door de onderscheiden zones geleverd worden, zal tot minder wrijving tusschen de geallieerden leiden dan het voorloo- pige ontwerp, dat te Yalta ter bestu deering was "vastgelegd. Over Polen zei Truman o.a.Bijna iecere inter nationale overeenkomst heeft een element van compromis in zich ge had. De overeenkomst ten aanzien van Polen is daar geen uitzondering op. Geen enkel volk kan verwachten dat het alles krijgt, wat het noodig heeft. Het is een kwestie van geven en nemen, van bereidheid om der, buurman halverwege tegemoet te komen. In het onderhavige geval zijn er veel recenen die een gevolgden weg billijken. De besluiten die te Berlijn genomen zijn zullen er toe bijdragen de funaamenteele politiek van de vereenigde volken ten aan zien van Polen uit te voeren, name lijk om een sterk onafhankelijk en welvarend volk te vormen onder een regeering die door het volk zelf ge kozen is. Verder zei Truman: ,,Wij zijn over eengekomen dat het aanbeveling ver dient dat in het vredesverdrag een gedeelte van Oost-Pruisen afgestaan wordt aan Rusland. Ook dat was te Yalta besloten. Deze regeling zal de Sovjet-Unie, die zooveel verricht heeft om de overwinning in Europa tot stand te brengen, een ijsvrije ha ven verschaffen 'ten koste van Duischland". Te Yalta is overeengekomen dat de ,drie regeeringen gelijkelijk de ver antwoording op zich nemen om aan de bevrijde landen en de voormalige vazalstaten in Europa hulp te ver- leenen bij het vormen van regeerin gen, die in hooge mate de vertegen woordigsters zijn van de democrati sche elementen der bevolking. Roe menië, Bulgarije en Hongarije zullen niet in de invloedssfeer van welke mogendheid ook liggen. De waterwegen Wat betreft de Donau, de zee-eng ten naar de Zwarte Zee, den Rijn, het Kanaal van Kiel en alle binnen - landsche waterwegen van Europa, die over de grens van twee of meer sta ten loopen, wordt een voorstel over wogen van de V.S. dat er vrije en onbeperkte scheepvaart zal zijn on der controle van bureaux. Europa is thans hongerig „Wanneer de winter komt zal ae nood stijgen. Tenzij wij noen wat wij kunnen om te helpen, kunnen wij den volgenden winter verliezen wat wij het afgeloopen voorjaar tegen zulke verschrikkelijke kosten hebben gewonnen. Wanhopige menschen zijn in staat om de structuur van hun maatschappij te vernielen teneinde in de vernieling het een of andere vervangmiddel voor hoop te vin den. Wanneer wij toestaan dat Euro pa koude en honger lijdt, kunnen wij eenige van de grondslagen ver liezen van de orde, waarop de hoop op een wereldomvattenden vrede moet rusten. Wij moeten tot aan de grenzen van onze kracht hulp ver- leenen. En dat willen wij." Meer dan 1200 scheepsvliegtuigen van de Amerikaansche derde vloot hebben aanvallen gedaan op doelen op Noord-Hondsjoe. De piloten rapporteerden dat veel Japanneeschc vliegtuigen op den grond in brand waren geschoten. Ongeveer tachtig vliegende reuzenforten hebben bijna 500 ton bommen geworpen op een olie-raffinaderjj en verzamel- tanks te Amagasaki bij Osaka. Slagschepen, kruisers en torpedo- bootjagers voerden een hevig bombardement uit op industvieele en militaire doelen te Kamaisji aan de Noordkust van Hondo. De schade in Kamaisy aangericht was „aanzienlijk". Torpedoboot- jagers brachten 'n kleine vracht boot en drie kleine schepen tot zinken. „Onze strijdkrachten le den geen verliezen", zeide het communiqué. Donderdagmiddag te twee uur werden de beide gemalen van de Wie- ringermeer „Lely" nabij Medemblik en „Leemans" te Den Oever officieel door Ir. A. Ovinge, Dijkgraaf van het Heemraadschap de Wieringermeef in bedrijf gesteld. Dit geschiedde door het omdraaien van een handel der 1000 p.k. sterke electromotoren van de „Lely", terwijl de vlaggen op het gebouw wapperden, brachten de beide reuzen gemalen de eerste hoe veelheid water naar huiten van de 6 a 7 millioen M3, welke den Polder overstroomden! Bij de plechtigheid' waren aanwe zig vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van de Wieringermeer, van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf Noordholland te Bloemendaal alsmede talrijke leden van het per soneel van het Heemraadschap en het rent ambt Wieringermeer. In een toespraak herinnerde Ir. A. Ovinge aan eenige bekende data van de Wieringermeergeschiedenis. n.l. 10 Februari 1930 toen de gemalen voor de eerste maal in bedrijf werden ge steld 21 Augustus 1930 toen de Pol der droog viel, 17 April 1945 toen de Duitsche Weermacht zijn schendende hand aan den Polder sloeg' en ten slotte 5 Augustus 1945 den dag waar op den dijk opnieuw werd gesloten. Spreker bracht dar.k aan den dienst der Zuiderzeewerken voor de geweldige prestatie die deze dienst in korten tijd heeft verricht en aan het personeel der gemalen, waardoor het mogelijk is heden, een week voor den vastgestelden tijd met de be maling te beginnen. Veel zal er in de komende maanden van het per soneel dag' en nacht worden geëischt doch c.e dijkgraaf vertrouwt er op, dat zij het hoogste zullen brengen voor een spoedig herboren Wierin germeer. De waarnemend burgemeester van Wieringermeer, de heer H. A. Giesen en Ir. R. Kruk van het P.E.N. heb ben den dijkgraaf gelukgewer.scht met het tot dusver bereikte resul taat. Volgens den militairen correspondent van Reuter heeft het deelnemen van de Sovjet-Unie aan den oorlog een dubbele beteekenis. Het wil niet enkel zeggen dat de Sovjet-Unie zich nog op het laatste moment bij de strijdende partijen aansluit, om mede te kunnen profiteeren van de winst, maar het zal bijdragen tot een wezenlijke verkorting van den oorlog. De Mikado heeft het zgn. Kwantoengleger n.l. niet onder controle en naar men wil, zou hij misschien al gecapituleerd hebben, als het Kwantoengleger dit niet had verhinderd. Deze legermacht dient derhalve geliquideerd te worden. Daar de bevolking van Mandsjoerije den geal lieerden vriendelijk gezind is, zal het niet mogelijk zijn op het Mand- sjoerijsche strijdtooneel bijv. atoombommen te gebruiken of over te gaan tot het stelselmatig hombardeeren van steden. pleegd met Russische militaire ver tegenwoordigers. Gedetailleerde plan nen voor nauwe samenwerking te land, ter zee en in de lucht zullen, naar wordt te kennen gegeven, veel beter blijken dan op het Europee- sclie strijdtooneel het geval was. Verder is bekend gemaakt, dat Chi- neesche parachutisten, door de Ame rikanen opgeleid en uitgerust, reeds achter de Japansche linies gebruikt worden! Ook speculeeren de Kwantoengle-- gerautoriteiten er op. dat de gealli eerden de industriegebieden op Ko rea, in Noord west-China en in Mand- sjoekwo zullen sparen, aaar het an ders uiterst moeilijk zal zijn in de behoeften van de Aziatische bevol king te blijven voorzien. Het persbureau Domei deelt mede, dat de regeering van Mandsjoekwo Donderdagmorgen te vier uur den „staat van verdediging voor het ge heele land heeft afgekondigd tegen den verraderlijken aanval van het roode leger". Volgens AFP-bericht uit Tsjoeng- king zijn aan het front van Mana- sjoekwo een millioen Russen opge steld. Zij zouden reeds verscheidene kilometers zijn opgerukt. Hoewel omtrent deze actie volslagen geheim houding wordt in acht genomen, is bekend, dat de aanval van drie cen trale punten uit is geschied' en dat ce Amerikanen op de hoogte zijn gesteld van het krijgsplan. De opperbevelhebber der Ameri kaansche troepen, luit.-gen. Albert Wedemeyer. heeft reeds overleg ge- der oorlogsmidadigers Tien Nationaal Socialisti sche leiders, die verant woordelijk geacht worden voor dezen oorlog, zullen als eersten verschijnen voor het gerechtshof te Neuren berg, zoo meldt de „New York Times". Het zijn: Goe- ring, von Rïbbentrop, von Papen, Rosenberg, Keitel, Robert Ley, Julius Strei- cher, Seyss Inquart, Her man Frcmk, de protector v. Tsjechoslowakije, Jodl. Reuters correspondent in Washing ton heeft zich door een „hooge Ame rikaansche legerautoriteit" laten ver_ tellen, dat men een goede kans zou maken, wanneer men zou wedden op de capitulatie van Japan binnen en kele dagen. Men spreekt in Washington over de mogelijkhqjd. dat er een vier- mogendheden-ultimatum aan Japan overhandigd zal worden. De voorzitter van het Senaatcomité van buitenlandsche zaken, Tom Co- nally, riep uit: „Goddank, de oorlog Is bijna uit". Een wettelijke, regeling van het spellingsvraagstuk is in voorberei ding, zoo verklaarde prof. dr. G. van der Leeuw, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Met de Belgische regeering is contact ge zocht om tot een uniforme spelling in Vlaanderen en Nederland te ko men, die dan ook een wettelijk ka* rakter zal dragen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der regeering, dat de tijd op 16 September a.s. met een uur vervroegd wordt. Nederland keert op dien datum dus terug tot e'en Middeleuropeeschen t$ja.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1