Geheimzinnigheden in een klooster Hulde aan de maatschappij van zelfbesturende menschen Pétain verried de republiek" Van ondergrondsche monniken en Engelsche piloten Uil eigen land Een eeregrafhof voor Nederlandsche helden Doodstraf tegen den man die eens maarschalk was" De bevrijding van ons Indië Pauselijke toespraak verwacht UDereldnieuws Aan de grens van het gehied, waar eens de prachtige landerijen van de Wieringermeerpolder lagen, maar waar nu het water rusteloos op en neer golft, staat het klooster der Paters Franciscanen. Jaren geleden hebben deze Paters zich hier gevestigd in Nieuwe Niedorp, om door hun stille en werkende missioneering Hollandsch Noorderkwartier rijp te maken voor Christus Kerk. De laatste jaren en wel tijdens de Duitsche bezetting gingen er echter allerlei zonderlinge geruchten over deze bruine monniken rond. Men fluisterde over Engelsche piloten, munitie, illegale krantjes en meer van die gevaarlijke dingen. Maar ondanks al die fluisteringen gingen de Paters rustig door met reizen en trekken naar de verschillende pa rochies en met hun koorgebeden in de schemerige kloosterkerk. Nu is gelukkig ons landje weer vrij in zijn.dóen en laten en daarom zijn we eens naar het klooster getrokken, om te probeeren de sluier over al die geheimenissen op te tillen. Het is rustig in het mooie klooster en niemand zou achter de volmaakte gastheer, die Pater Gardiaan is. ce „ondergrondsche werker no. 1" 'zoo als hij genoemd wordt, zoeken. Dan begint hij te vertellen, enthousiast en blij om den goeden afloop. Reecs in September 1940 ben ik be gonnen met wat men noemt illegaal werk. Het was nog maar eenvoudig: onderduikers plaatsen, die toen al ge. vaar liepen, cit met behulp van een paar jongens uit Hoogwoud. Maar ja hoe gaat dat; van het eene val je in het andere en mijn oneergror.dsche kennissenkring werd steeds grooter. En hier noemt Pater Gardlaan een paar namen, waarvoor iedere K.P. er en iedere illegale man in de houding vliegt: 'n Vriends, 'n Wessels, 'n Berkhout enz. enz. Van alle kanten kwam langzamerhand hulp opdagen In oen vorm van bonkaarten, plaatsen en assistentie bij het werk. „In welke organisatie werkte U. Pater?", vroegen we. „In hèt begin zoo maar los, ik hield niet van orgamseeren, je naam en alles wat je deed op papier. Nee, dat vond ik een beetje te riskant." „Maar U hac toch wel een schuil naam?" „Ja en of" en hier lacht de Gardi aan hartelijk. „Ik had den naam van een niet al te zuiver bekend staand persoontje uit deze gemeente geno men. Als het dan „stuk liep" zooals d:e vakterm luidde, gingen ze altijd in óe verkeerde richting zoeken." Hij heeft nog steeds plezier in die val strik. „Enfin, later heb ik me aangeslo ten bij de Landelijke Organisatie tot steun aan Onderduikers. Los van al les werken were toen te moeilijk. Op deze manier hebben we hier een paar honderd jongens kunnen laten dui ken". We zijn even stil van dit getal. Fantastisch wat die man presteerde, denken we. „En zoo ging het door, jongens plaatsen en persoonsbewijzen verval schen en rondbrengen". „Ongelooflijk en dat in een kloos ter". „Ho, ho, dat was nog maar het normale werk. We hadden hier b.v. ook een illegale drukkerij!" „Wat zegt U?" En munitie en dynamiet!!" Fantastisch „En Engelsche piloten!!" We nemen maar gauw een slok koel geserveerd bier om w«t van de verbazing te bekomen. „Maar laat ik rustig vertellen. We drukten hier het plaatselijk clandes tiene nieuws met berichten via de radio we hadden er trouwens meer verstopt dat blaacje had ik als redacteur: ,Je maintiendrai" ge doopt. Ook 'alweer een valstrik. De menschen kregen op die manier toch hun krantje net als vroeger." „U vindt dat allemaal zoo gewoon". „Och gewoon het was in ieder ge val sportief. De munitie kwam veelal van de „dropping-fields". Daarvoor hadden we een zendertje in huis. om te we ten wanneer en hoe de spullen wer den uitgegooid. Eens kwam er weer een lacing mu nitie en dergelijke per wagen hier naar toe. Vlakbij het klooster sprin gen plotseling' een stel Duitschers te voorschijn. Daar gaan we. dachten de jongens van de knokploeg, ons laat ste kwarweitje M.aar nee, alleen maar controle P.B. Dan komen er op een dag een paar Engelsche piloten binnenstappen. Good bey boys, come in, zonder meer. En de jongens zaten veilig. Verdwenen in de niet te vinden schuilplaats van het klooster. Later heb ik de Canadeezen, die hier op bezoek waren, het heele klooster la ten doorzoeken, om die schuilplaats te vinden. Geen schijn van kans." „En de Duitschers?" „De Duitschers? Op een morgen stonden er hier ineens een twintig S.D.-ers voor de poort. Nou is je spelletje uit, dacht ik. Enfin, zij zoe ken en zoeken door het heele ge bouw. Niets. Onze Wim zat met zijn zendertje onder de tarwe. De staf leden van de B.S. die zat er toen al, het was eind April waren evacué's. Ik hac er uit de Wieringer meer. Dus dat liep goed af. Toen in den tuin en ja hoor. daar had je het: pistolen, munitie en parachutes. Vooruit d'an maar. dacht ik toen ik naar het verhoor moest. Ik was verantwoordelijk voor dit en voor dat en voor de heele boel. Nee, zei ik, wat in mijn tuin gebeurt kan' ik onmogelijk controleeren. Hij Jawohl. Ik: Nein. En cat ging een tijdje door, steeds harder, totdat hij het opgaf, mijn stem kon harder schreeuwen, dan de zijne. Ze dropen woedend' af, met medenemen van vleesch en eigen teelt van de Paters en allerlei bruikbare artikelen. De schooiers." En toen kwam de bevrijding. Pa,- ter. Was U niet blij?" „Ja, dat was ik. blij en dankbaar; voor mezelf, mijn klooster, en al •in» dappere, prachtige kerels, waarmee ik mocht samenwerken. Dankbaar om die heerlijke vriendschap en trouw, die waren ontstaan tusschen Katholiek en niet-KathoHek. De eer lijke samenwerking was overweldi gend." „Wat vond U als priester van de illegalieit?" „Juist als priester vond ik het zoo mooi. Je kon met je raad en steun veel jongens helpen bij hun gevaar lijk werk en hen remmen in hun soms te vurigen moed. Hoe vaak zijn ze niet bij me gekomen wanneer ze weer eens een gevaarlijke opdracht hadden uitgevoerd, b.v. het onscha - delijk maken van spionnen. Ja, can hadcen ze wel eens een flink troost woord je noodig mijn jongens. Wat was ik blij, toen ze vlak na de bevrijding met een 200 man in de dankdienst in onze kloosterkerk aan wezig waren, alalemaal in blauw BS- uniform, met stralende snuiten. En aan die vliegtocht met een En gelsche kist." „Ja. ja, door bemiddeling van mijn de schemerige kloosterkerk. mooi op tijd, want het klooster was te veel bekend geworden bij de hee- ren S.D.-ers. De laatste weken kwam er nog wapeninstructie bij en werden bevolkingsregisters opgeborgen. Dit zijn dan zoo van die losse gre pen uit mijn vijfjarig onöergïondsch werk." „Anders meer dan genoeg, om tien keer gefusilleerd te worden. Nu zult U alles wel erg rustig vinden." „Rustig? Misschien nog drukker. N.V.H. en H.A.R.K. eischen me op. Spreekbeurten overal over de illega liteit en geharrewar en ruzies met ambtenaren, die keihard zijn geble ven en die niets van die vijf jaren hebben geleerd. Wij hebben ons alle maal uitgesloofd' voor evacué's voor zwervende etenhÜlers 1300 in to taal te eten gegeven maar die hee- ren kermen nog steeds geen soepel heid en aanpassing. Enfin dat komt allemaal misschien wel." „Vonden Uw overs\en alles goed. wat U deed'?" „Een keer ben ik bij den Bisschop geroepen, maar na wat praten was het altijd weer goed. Neem per slot van zaken het mag nifieke Bisschoppenverzet. Daar zat toch ook veel risico aan vast. Iedere keer, wanneer er weer zoo'n prach tige brief werd' gepubliceerd, volgden er tegenmaatregelen van kerken dicht of opblazen, vooral in het Zuiden, kloosters en internaten vorderen en meer var; die geraffineerde vervol gingen. Als ik dit dan naar voren bracht, ontving ik toch altijd weer toestem ming Een ding hoop ik en schrijf cit vooral, dat cie schitterende samen werking tusschen Katholiek en niet- Katholiek moge blijven bestaar;. Dat hoop en vraag ik uit naam van al mijn vrienden de mannen van de il legaliteit." We nemen afscheid van den „on- dergrondschen werker no. 1". De sluier der geheimzinnigheden in een klooster is gelicht. En rustig gaan de Paters door met hun assistenties in de verschillende parochies en met hun koorgebeden in vriend Tom uit Bergen, commanö'ar.f van de B.S. daar. Dat was leuk. Drie keer doken we over het klooster en alle Paters en Broeders zwaaien, dat begrijpt U. De bevrijding kwam trouwens TRUMAN's SLOTREDE: Maar wij zijn er trotsch op een monnik te hebben leeren kennen van dit formaat, een der velen van het goed"e vaderlandsche bloed. A. v. d. H. Van Truman's groote rede tot het Amerikaansche volk, een stuk van fraaie stijl en kloeken zinsbouw, dat alleer; al op dit punt merkwaardig mag heeten, hebben wij gisteren het voornaamste vermeld. In het vervolg van zijn toespraak, die in de V. S. zeer de aandacht trok, heeft de pre sident een en ander gezegd over de atoom-bom er; er nog eens den na druk op gelegd, dat aeze uitvinding moet worden aangewend voor geluk en welvaart van ae menschheid'. Al zijn streven zal daarop gericht zijn. Het slot van zijr; rede was een hulde aan de maatschappij van zelfbestu- rende menschen, een hulde derhalve aan de democratie die wij hier in haar geheel laten volgen: „De overwinning in Europa was meer dan een overwinning oer un pens. Het was de overwinning van de eene wijze van leven op de ande re. Het was ae overwinning van het ideaal, gefundeerd' op het recht van den gewonen man op waardigheid, op het menschelijke wezen, en op de opvatting van den staat als dienaar niet als meester van zijn volk. Het vrije volk heef getoond, dat het In staat is om oen beroepssoldaat te verslaan, wiens eenige moreele wa pens bestonden in gehoorzaamheid en aanbidaing der kracht. Wij hou den onszelf voor, dat wij uit dezen oorlog te voorschijn zijn gekomen als ae machtigste natie ter wereld de machtigste natie wellicht in de ge- heele geschiedenis. Data is waar. maar niet in den zin, waarin sommigen on zer gelooven. dat het waar is. Iets nieuws, iets cat wij niet hadden gekend iets dat wij thans geleerd hebben en nooit behooren te verge ten. is dit: dat de maatschappij van zelfbesturende menschen machtiger, duurzamer, scheppencer is dar; elke andere soort maatschappij, hoe ge disciplineerd, hoe gecentraliseerd ook, wij weten thans aat de funda- menteele eigenschap van den arbeid en de waardigheid van den mensch rliet een sentimenteel streven of ij dele hoop of stuk rhetoriek is. Het is de sterkste, meest creatieve kracht die thans in deze wereld aanwezig is. En laat ons die kracht en al onze hulpbronnen en al onze bekwaamhe den gebruiken in de groote zaak van een rechtvaardigen en duurzamen vrede. De drie groote mogendheden: zijn thans nauwer dan ooit verbon den In vastbeslotenheid om die soort vrede tot stand' te brengen. Var; Teheran en de Krim en San Fran cisco en Berlijn zullen wij voortgaar; tezamen op te trekken naar ons doel." LOONEN IN HET HEEREN- KLEEDINGBEDRIJF Her. college van rijksbemld'delaars heeft op verzoek van de vakgroep kleermakerij de uurloonen ir; het geheele maatkleedingbeörijf en het maat- annex confectiebedrijf (hee- renkleeding) genoemd in de regeling van 30 October 1941 met 25 pet. ver hoogd'. De vei hooging worat met in gang van 6 Augustus j.l. toegepast. De directeur van .de K.L.M., de heer Plesman, is van Curacao naar Noord-Amerika vertrokken. Voor feestelijke gelegenheden als huwelij ken en huwelijksherdenkingen zal nog geen koffie of koffiesurrogaat beschikbaar gesteld worden. De P. O. D. zal als zelfstandig politieorgaan blijven bestaan onder den procureur- fiscaal. In Amsterdam zijn ruim 100 bunkerbouwers e.d. gearresteerd, die zich niet gemeld hadden. Het Rijksbureau voor bouwmaterialen is opgeheven, mede in verband met malversaties, welke aan dit bureau zijn voorgekomen. De Commissaris van de Koningin in de. provincie Noordholland geeft voortaan Donder dagsmorgens van 10 tot 12 uur audiëntie. De orde van vrijmetse laren in ons land heeft haar eerste vergadering gehouden. In Zeeuwsch Vlaanderen wordt zoowel in den landbouw als in de industrie een be- landrijk tekort, aan arbeidskrachten geconstateerd. De Communistische Partij in Nederland wordt opnieuw opgericht. De N.V.B. heeft aan den minister-president telegrafisch een straffere actie tegen den zwarten handel verzocht. Aan de industrie wordt voorloopig nachtstroom be schikbaar gesteld. Er wordt van officieele zijde nog eens op gewezen, dat de tabaksbon R 15 uitsluitend is aangewezen voor bevoorradigng. Er wordt getracht een. aanzienlijke partij bouw- en kisthout, in Zweden besteld, naar ons land te vervoeren. Het reisverbod naar Zeeland is op geheven. De opgravingen in de duinen bij Bloemendaal zijn beëindigd. Gevonden en geïdentificeerd wer den 435 slachtoffers van den Si- cherheitsdienst te Amsterdam, al len geëxecuteerd in Amsterdam en omliggende plaatsen. Verder werd op Westerveld de asch verzameld van meer dan 300 op last van den S.D. geëxecuteer de en daar gecremeerde personen. De meesten waren leden van het ondergrondsch verzet en afkom stig uit alle deelen des lands. Op initiatief van het nationaal instituut is een comité gevormd, dat aan bekende architecten de opdracht heeft gegeven voor een ontwerp van een eeregrafhof, waarin het Nederlandsche volk aan zijn groote dooden een laat ste rustplaats kan bereiden. Men kan medehelpen door stor ting eener bijdrage, groot of klein, op gemeentegiro Amsterdam no. 500, of bij de „Nederlandsche Han- del-Mij"; beide rekeningen ten name van het nationaal instituut, met vermelding: voor eeregrafhof. yy De openbare aanklager. Mornet, heeft Zaterdagmiddag aan het eind van zijn requisitoir de doodstraf tegen maarschalk Pétain geëischt. „Pétain heeft van Frankrijk gevraagd, definitief de nederlaag te aan vaarden, er in te berusten, om zich achter hem te scharen in de nieuwe orde van een Europa onder Duitsche leiding. Tegenover de wereld heeft hij Frankrijk vernederd. Hij wilde Frankrijk dienstbaar maken aan den vijand, het de wetten, vooroordeelen en zelfs den haat van den vijand doen aanvaarden. Hij wilde een geniepigen oorlog voeren met onze bond- genooten. Ziedaar, wat een natie schande aandoet, en wat een natie niet kan vergeven" aldus procureur-generaal Mornet in zijn betoog. DAME DU PALAIS. Men deelt ons mede, dat H.M. de Koningin met ingang van 1 Augustus j.l. benoemd heeft tot haar dame du palais mevrouw L. Th. de Beaufort, geboren baro nesse van Hardenbroek. Mevrouw de Beaufort is dec moeder van Binnert de Beaufort (alias lange Jan van de K.P. Amsterdam), die in Februari j.l. voor zijn vader land gevallen is. Zij stond steeds in nauw contact met haar zoon en werd na diens ontsnapping uit de gevangenis in 1943 zelf als gijze laarster geruim en tijd gevangen gezet. BLOEMBOLLEN NAAR AMERIKA Binnenkort zal de eerste lading bloembollen, door Amerikaansche af nemers in Nederland besteld, van Rotterdam worden verscheept." Deze bescheiden hervatting van den export is van niet te onderscheiden betee- kenis, aangezien bloembollen op het o ogenblik vrijwel ons eenige devie- zenobject vormen. De beweegredenen tot dat verraaa waren eerzucht machtswellust, die met den leeftijd' scheen toe te nemen, haat tegen het regiem, dat aan het zijne voorafging. Met een aanslag op de republiek zóó is de affaire Pétain begonnen. Dat alles ging gepaard met een reeks aanslagen tegen de natie. Allen die vóór 1940 tegen de repu bliek waren, schaarden zich bij Pé tain. Het was Pétain, die het eerste voor stelde wapenstilstand te vragen! Het was Pétain, die 't eerst zich verzet te tegen het vertrek van de regeering naar N.-Afrika! Samen met generaal Weygand verzette hij zich ook tegen een capitulatie van het leger zooals in Nederland is geschied. Hij wilde uitsluitend den wapenstilstand, dus een capitulatie van 's lands politiek. Het bewind van Pétain kon slechts steunen op het geweld van de Duit schers. Hij kon zich slechts handha ven met steun van de bezettende macht en door verstandhouding met den vijand. In zijn toespraken er; in zijn geschriften heeft de maarschalk generaal de Gaulle steed's beschouwd' als een misdadiger. Er was nog iets ergs/s: de vrijwil lige opoffering van het strijdmiddel, dat ons nog overbleef: de vloo* De procureur kwam voorts o.a. terug op het telegram van Pétain aan Hitier, waarin eerstgenoemde militaire sa menwerking aanbiedt. Is dat de hou ding van een maarschalk van Frank rijk? (Pétain, die intusschen aandach tig luistert, schijnt diep bewogen. Hij speelt nerveus met zijr; handschoe- keert zich naar zijn verdedi gers.) .aien dat alles g'een collaboratie den vijand is. indien dat geen verraad is, aan vraag ik me af, aldus Mornet^ wat die woorder; beteekenen. Voor zijn misdaden zie ik geen ex cuus en geen verzachtende omstan digheden. Het hof kan hierop slechts de hoogste straf, die de wet kent, toe. passen en behoeft daarbij geen reke ning te houden met den leeftijd van den beklaagde. Daarom verzoek ik het hof. tegen dezen mar;, die eens maarschalk Pétain was. de doodstraf uit te spreken. In het diepste stilzwijgen hoorde de zaal deze woorden aan. Pétain greep verward naar zijn miliaire medaille, alsof hij deze wilde afrukken. De zitting wordt dan opgeheven. Heden. Maanoag. beginnen de pleidooien. BONNEN BE WAREN I De nog niet aangewezen bonnen van „Periode 10" der M.G.-kaar- ten dient men zorgvuldig te be waren, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat deze bonnen nog ge bruikt zullen worden. Alle inleg vellen, welke zijn uitgereikt vóór de onlangs verstrekte inlegvellen GA-, GB-, GC-, GD- en GE- 508 kunnen vernietigd worden. Bewaard behoeven alleen te wor den de inlegvellen GA 508, GB 508, GC 508, GD 508 en GE 508- Van het hoofdkwartier der S.E.A.C. is medegedeeld, dat de herbezetting van Ned.-Indië hoofd zakelijk zal worden ondernomen door Britsche troepen, doch in overeenstemmng met de S.E.A.C., het commando van MacArthur, die de overgave van Japan in ontvangst zal nemen. De Nica zal een burgerlijk bestuur op Su matra „mogen" instellen zoodra het eiland bezet is. Aan deze mededeeling werd toegevoegd: De Nederlanders had den gehoopt, dat Nederlandsche troepen de herbezetting ten uit voer zouden leggen, maar de schepen, die noodig zijn geweest voor het transport van voldoende talrijke troepen, waren dringender noodig voor de handhaving van een voldoenden stroom voorraden naar Europa. Nederland wordt van het ver loop der onderhandelingen op de hoogte gehouden. In radio-uitzendingen wordt de bevolking van Indonesië voortdu rend gewaarschuwd niet te voor barig feest te vieren en geen on voorzichtige dingen te doen. Nederlandsch-Indische militaire kringen in Melbourne zijn echter van oordeel, dat de capitulatie van Japan niet automatisch de bevrij ding van geheel Ned.-Indië be- teekent, hoewel deze de ontwik keling der dingen zal bespoedi gen, daar o.m. veel tonnage vrij komt. Men moet echter niet ge looven, dat alles voorbij zal zijn als Tokio de witte vlag hijscht. De Japanner kan nu eenmaal niet als verslagene terugkeeren en de kans is dus groot, dat hij het oer woud intrekt en zich nog lang blijft verschansen. A.N.P. meldt: Men verwacht dat de Paus dezer dagen in een radiotoespraak de gevoelens zal weergeven, waarmede de Katho lieke Kerk de totstandkoming van den wereldvrede begroet. SERVIESGOED VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS. Oorlogsslachtoffers in de pro vincie Noordholland, die in aan merking wenschen te komen voor serviesgoed, moeten zich met in gang van 15 Augustus a.s. wen den tot de „plaatselijke commis sie" van de „Stichting Centrale Voorziening, Rotterdam". Generaal Eisenhower is in Moskou aangekomen, om op verzoek van Rus. land een bezoek aan dat land te bren gen. De Spaansche regeering is bereid, den fascistenleider Leon De- grelle uit te leveren. In Amerika zou een internationale zone worden Ingesteld als hoofdkwartier voor de verschillende organisaties van den nieuwen Volkenbond. Koning Pe ter van Joego-Slavië heeft tegenover Tito verklaard, dat hij de constitu- tioneele rechen van het land weer op zich neemt; Tito betwist 's konings bevoegdheid in deze. Ex-koning Carol van Roemenië zou weer ambi ties hebben voor den Roemeenschen troon. Voor het eerst sinds het bewind van Salazar is in de kranten van Portugal een portret van Stalin opgenomen. Voor het eerst sinds het einde van den Spaanschen bur geroorlog is eenheid tot stand ge bracht tusschen alle republikeinsche partijen van Spanje. Japan heeft via het Roode Kruis officieel gepro testeerd tegen het gebruik van den atoombom. Mgr. Spelman. de aartsbisschop van New York, heeft Zaterdag een bezoek .gebracht aan president Truman. RAAD RECHTSHERSTEL. Thans is ingesteld de raad voor het rechtsherstel, waarvan sprake is in artikel 4 van het besluit Her stel Rechtsverkeer. Tot lid en voorzitter van dien raad is be noemd prof. mr. P. S. Gerbrandy te Baarn. De taak van den raad is o.m. om de rechtsverhoudingen welke door de Duitsche bezetting ge stoord waren, te herstellen en overeenkomsten, welke onder dwang zijn gesloten, te vernieti gen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2