Twee neomisten: fr. Plechelmus Woldendorp O.F.M. en pater Christophorus O.C.R. Arbeidsplicht voor de geteisterde streken DEN HELDER van KOOKT OP GAS! Munitie-aanvoer stopgezet Zoo noodig zullen ook gehuwden worden opgeroepen 3060 BEKENDMAKING In de kerk van- Sint Dominicus, droeg gister een zoon van St. Fran- ciscus zijn Eerste Plechtige H. Mis op. Fr. Plechelmus Woldendorp. op Zondag Laetare door Z. H. Exc. Mgr. Mutsaerts in Weert tot priester ge wijd', werd, voorafgegaan door 'n twintigtal bruidjes en de assistee rende geestelijkheid, terwijl het Zangkoor het Veni Creator van Fr. Epping" ten gehoore bracht, feestelijk de kerk binnengeleid. Bij het H. Offer assisteerde de Z. E. Pater A. E. Oorsprong O.P. pas toor der parochie, als presbyter as- sistens, als diaken de W. E. Pater fr. Wulstan Groothuizen O.F.M.als subdiaken de W. E. Pater G. Keijzer O.P. Het priesterkoor A\<as zeer smaakvol versierd met een feestelij ke weelde van kleuren, van bloe men en licht. De driestemmige Mis- sa in honor es Sti Eduardi van L. Re- fice genoot een indrukwekkende uitvoering, o.l.v. Johan Kuiper. De diaken schetste in een korte feestpredikatie de macht var/ den priester, die de uitdeeler is van Gods genaden door het toeaienen van de H. Sacramenten. Namens de Katholieken van Alkmaar, d'e stad van het H. Eucharistisch Mirakel en de Martelaren, de stad, die zoo veel priesterroepingen voortbracht, wenschte spr. de parochie en het ge zin waaruit de neomist voortkwam geluk. Ook d'e medepriesters verheu gen zich in dit feest, omdat de oogst zoo groot en de werklieden nog zoo weinig zijr/ in 's Heer en Wijngaard. Onze gezinnen, aldus spr. zijn het eerste prieserseminarie voor de jon ge roepingen; van daaruit moetei; onze jongens den weg naar het Al taar vinden. Spr. eindig'de met onder Maria's voorspraak der/ zegen van God af te smeeken over dit priester leven. Indrukwekkend' was de stilte in het kerkgebouw, toen het ontroe rend moment was aangebroken, toen de jonge priester het Brood des Le vens gaf, het eerst aar/ haar, die hem zijn leven gaf, vervolgens aan Vader broers en zusters en familie. De organist, P. v. Langen, speelde ondertusschen de machtige muziek van de door hem gecomponeerde cantate. Na den zegen met het Allerheilig ste zong het koor het Jubilate var/ Th. Al Smith. Na aankomst in de ouderlijke wo ning, waar een zee van bloemen blijk gaf van de breede belangstel ling ir/ dit priesterfeest, bracht „St. Caecilia" een aubade; hierop volgae een drukbezochte receptie. Na het plechtig' danklof zong het koor de solemneele cantate van Jan Nieland. Op Maria Hemelvaart. Woensdag a.s. zal Pater Woldendorp als oud-paro- ciaan van St. Laurentius in de de kenale kerk eveneens een plechtige H. Mis opdragen. Pater Christophorus O.C.R. In de kapel van Huize „St. Augus- tlnus" alhier droeg de W. E. Pater Christophorus O.C.R. (Max Wage naar uit Amsterdam) van de Orde der Paters Trappisten van de Abdij te Zundert zijr/ Eerste Plechtige H. Mis op. Deze neomist was 26 Nov. '44 door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans tot priester gewijd. In de g'eheel be zette kapel waren tegenwoordig de ouders en broers van den neomist, benevens vele andere familieleden en bekender/. Het priesterkoor en het altaar waren smaakvol met pal men en bloemen versierd. Voorafgc - gaan door bruidjes en koorknapen betrad d'e Eerw. feesteling met zijn assistenten de kapel, terwijl het zus- terkoor het „Veni Creator" van Jos. Stollewerk zong. Onmiddellijk daar na nam de plechtigheid der H. Mis een aar/vang; als diaken assisteerde de Z. E. Heer Jac. Boele rector van „St. Augustinus". Pater Veel'hield de feestpreek, geheel toepasselijk op het verheven leven van de strenge Trap pisten-orde. Plechtig en verheven was hét oogenblik. toen de neomist de H. Communie "uitreikte aan zijn ouders, broers en verdere familie leden. Het Zusterkoor zor/g voor de ze gelegenheid de meerstemmige mu- ziekmis van Hub. Cuipers „in hono- rem Sctae Mathildis" terwijl na de H. Mis, eveneens door het zuster koor de feestcantate ,,Tu es Sacer- dos" van E. Franssen schitterend werd uitgevoerd. Alle gezangen en ook het orgelspel, dat werd waarge nomen door Mej. Annie Hoogenbosch werden onberispelijk uitgevoerd. 's Middags om 4 uur celebreerde de Eerw. feesteling een plechtig Lof met „Te Deum". met dezelfde assi stentie als onder' de H. Mis. Weder om kweten* zangkoor aer zusters en org'aniste zich op verdienstelijke wij ze van haar taak. Het is voor den Neomist en zijn familie, alsook voor heel „Huize St. Augustinus" een on vergetelijke dag ge wees. BURGERLIJKE STAND Geboren: William z. v. Nicolaas Da vidson en M. Ploeger; Robert, z. v. Nicolaas Davidson en M. Ploeger; Nicolaas z. v. Cornelis Ursem er/ A. Kuis; Gijsebrt J.. z. v. Lambertus Koene en A. Klop; Martinus P., z. v. Martinus A. Klitsie en A. Bleeker. Gehuwd: Adrianus Bakker en Petro- nella J. Wit; Pieter van Duijn en Genoveva Genet; Reinder Veken en Geertruida J. A. Hogeling; Arend v. Tol en Antorda de Jong; Hendrik W. Huiskamp en Maria J. Schoenmaker. Overleden: Dieuwertje Frederiks, 71 jaar, wed. van Willem Stuifbergen. Geboren: Cornelia, d.v. Pieter Knip en J. Westerhof. Gehuwd: Tabe A. van der Laan en Hendrika Keijzer. Or/dertrouwd: Hendrikus Obdam en Elisabeth A. de Haas; Nicolaas H. Bart en Maria G. Denneman; Dirk Folmer en Alida C. Stol; Jan van 't Hul en Hilligje Boerwinkel; Simon van der Meulerz en Maria Wip; Wil helmus C. Hoogewerf en Johanna M. P. Himmelreich; Adriaan Smit en Trijntje de Groot; Karei J. A. Thijs- st-n en Johanna M. L. van Hoorn; Wiecher Hoeksema en Rika A. de Vries; Richard var/ der Vliet en Beeldje Post; Antonius J. Wassing en Petronella M. Peereboom; Pieter de Graaf en Geertruida Zandbergen; Klaas Kramer en Trijntje Folmer. Overleden: Wilhelmus oud 2 weken. N. P. Schaap, Huisvrouwen! Wij feliciteeren U met het blijde feit, dat U weer koken kunt op gas! Dat is toch zeker een felicitatie waard. Wat hebt gij gemarteld op uw kachels en fornuizen en niet te vergeten uw zomer kacheltje ook wel zenuwkacheltje genoemd. Ook de mannen mogen wij feliciteeren; want de huisvrouw kon niet koken als manlief niet voor de brandstof zorgde. Wat hebben we den laatsten winter een brandhout verwerkt. Wij hebben boomen afgezaagd; eerst de dikke, toen de dunne en later heb ben we de takjes en twijgjes opgezocht in Heilooër en Berger Bosch, in Alkmaarder en Bergerhout. In nachtelijke uren heb ben we spoorhekken gesloopt en moffenpalen afgezaagd; we hebben heel wat uren gehakt en gezaagd, om al dat hout ka- chelklaar te maken! We hebben het overtollige meubilair, kip pen- en konijnenhokken in rook laten vervliegen, om moeder de vrouw in de gelegenheid te stellen, ons potje te koken. Dat is nu voorbij! Het leed is geleden. We zijn weer een stap verder. Zoo brengt ons eiken dag na de bevrijding weer een stap nader tot het normale leven, tot er niets meer is om over te klagen of te kankeren. Het gaat goed! 125 GRAM GORT OP BON 529 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. De directeur-generaal van de Voedsel voorziening maakt bekend dat ir/ óe provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht voor de periode van 19 Augustus tot en met 1 September a.s. bonnen zullen word'en aar/gewe zen voor een rantsoen gort, d.w.z. 250 gïam gort, gortmout gortgries, gortbloem, gortgrutten of "pannekoek- meel (gemengd meel). Aangezieiz de ze artikelen gedeeltelijk reeds bij den handel aanweizg zijn, wordt het pu bliek in de gelegenheid gesteld thans •een gedeelte hiervan te betrekken en wel met ingang van Maandag 13 Aug. op bon 529 der vijfde noodkaart 125 gram. Deze bon is geldig tot en met 1 September. INLEVERING BON 546 EN 547 VOOR GROENTE EN FRUIT 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. De directeur-generaal van de Voedsel voorziening maakt bekend, dat het publiek in alle distributiekringen in Noordhollar/d,, Zuid'holland en Utrecht bon 546 van de 5e noodkaart voor groente en bon 547 der 5e noodkaart voor fruit bij een handelaar in groen te en/of fruit moet inleveren. Men zal op deze bonnen groente resp. fruit kunnen betrekken van 20 Aug. tot en met 29 September a.s. Bovenstaande regeling houdt in, dat met ingang van 20 Augustus a.s. genoemde provincies klantenbinding voor groente en fruit wordt inge voerd'. NOODKAARTEN 6e SERIE EN BRANDSTOFFENKAART In het uitreikir/gslokaal aan de Ric/derstraat worden met ingang van heden de noodkaarten 6e serie en de brandstoffenkaart T 509 uitgereikt Deze week komer/ aan de beurt zij, wier namen beginnen met de letters A en C Maandag 13 Augustus B Dinsdag 14 Augustus B en D Woensdag 15 Augustus E en F Donderaag 16 Augustus H en I Vrijdag 17 Augustus De nood'kaarterz worden uitgereikt op vertoon van de 2e Distributie stamkaart en tegen inlpvering van de bonnen GA GB GC GD of GE 508 var/ het nieuwe inlegvel. Brandstoffenkaarten worden alleen uitgereikt aan gezinshoofden en al leenstaande hoofdbewoners, gedomi cilieerd in Alkmaar er/ die ook het vorig stookseizoen zoo'n kaart ont vingen; voor het verkrijgen van de brandstoffenkaart moet een ingevuld' formulier (aar/ het uitreikingslokaal verkrijgbaar gesteld), de nieuwe stamkaarten van het geheele gezin en de oude stamkaart van het gezins- hooo worcen overgelegd. Na 30 Aug', worden geen brand stoffenkaarten meer verstrekt. CENTRALE KEUKEN De Centrale Keuken wordt met in gang van 19 Augustus opgeheven. M. G.-HUWELIK Het huwelijk van Majoor Prof. Dr. M. Bokhorst met Zr. P. W. M. Groen- hart is Zaterdag onder groote be langstelling voltrokken. DE RONDE VAN ALKMAAR is Zaterdag gewonnen door J. Kreve uit Amsterdam. BUSDIENST BERGEN—ALKMAAR Met ingang van 15 Augustus zal er een beperkte bunsdienst worden ge opend tusschen Alkmaar en Bergen. VOOR VISCH IN DE RIJ Op last van de C.C.D. is het visch- winkeliers verboder/ bestellingen aan te nemen,en te bezorgen. Wie visch wil koopen, is genoodzaakt in de rij te gaan staan, als er visch verkocht wordt. HET GAS BRANDT Voor zoover het nog niet bekend is, deeler/ wij mede, dat het gas ge bruikt kan worden van 1112.15 uur. Wij verwijzen voorts naar de wen ken voor gasgebruikers, gegeven in ons uitvoerig bericht van Vrijdag j.l. „LAURENTIUS" Op den feestdag van St. Laurentius bracht de R. K. Tooneelvereeniging „Car/tecleer", voor een geheel gevulde zaal het drama „Laurentius" voor het laatst voor het voetlicht. Het stuk werd met groote aandacht ge volgd. De toeschouwers bedankten met een welveraiend applaus, waar na de Moderator. Pater Meijer, de spelers en speelsters van harte geluk- wenschte, ook namens het publiek, met de fraaie vertolking van cit zware stuk. .dat dar/k zij de goede regie van 'den heer Jos Groenland, zoo perfect werd' gespeeld. Voor de tooneelvereeniging' ligt hier 'n prach tig terrein oper/. om het publiek ver trouwd te* maken met de levens van onze heiligen. Spreker bracht tevens dank aan het orkest, dat voor een passende muzikale omlijsting zorgde en in het bijzonder aan den heer Cas Himmelreich, onder wiens leiding op zeer beschaafde wijze het door hem getoonzette in paradisum ten gehoo re werd gebracht. GLASACTIE VOOR HEUSDEN Het gebrek aan glas Is een van de groote problemen bij de huisvesting van de geher-evacueerden in de ge troffen gebieder/. Men kan daar met veel moeite de beschadigde woningen nog wel dicht timmeren, maar men wil toch nog wel een beetje daglicht naar binner/ halen. Zoo ziet men In het Zuiden en Oosten de ramen met karton of hout cichtgespijkerd, met in het midden een kleir/ stukje glas. Daarom zijn zelfs schilderij glaasjes van groote waarde. Voor het door ons geadopteerde Heusden wordt nu c/oor N.V.H. alhier een speciale glas actie gehouden, waaraan de jeugd organisaties haar medewerking ver- leenen. Alles wat maar glas is, groot of klein, rond' of vierkant, is welkom in Heusden. Het glas wordt deskun dig behanceld, gesneden en als glas- in-lood naar Heusden vervoerd'. Maar er is haast bij, want de herfst is in aantocht en voor dien tijd wil rnen de huizen dicht hebben. Ook restjes oud" lood is in verband' met deze actie zeer welkom. Zet uw stukjes glas g«ereed en geeft het mee aan de leder/ van de jeugdorganisa ties, die het d'ezer dagen komen af halen. HEUSDEN—ALKMAAR Wij hebben Heusden gezien; vroe ger een oud stadje; nu een complex straten, bestaande uit ruïnes en ka potte huizen, waar achter de dicht getimmerde ramen menschen wonen, die aar/ alles gebrek hebben. Groot was de blijdschap bij aankomst van de booten uit Alkmaar. Maar nog meer is er noodig. Daaromgeeft, als er weer voor Heusden gevraagd word'. LIMMEN „Bloembollencultuur" Vrijdagavond hield de afaeelir/g Limmen van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur een ledenverga dering in hotel Centrum. De voorzit ter. de heer J. Valkering Tz., zeide dat het er voor de bloemboller/cul tuur nog allerminst rooskleurig uit ziet, daar wij ook nog' met veel moeilijkheden te kampen hebben. Het vervoersprobleem is wel de grootste moeilijkheid. Wel is er weer een exportmogelijkheid naar Ameri ka en vele andere landen behalve naar Engeland, maar of wij schepen ter beschikking krijgen, moeten wij nog afwachten. Er wordt aoor het Hoofdbestuur wel alles in het werk gesteld, om dit bij de instanties voor elkander te krijgen. Een ware dis cussie volgt over het voor of tegen de sar/eering. De stemming wijst echter uit, dat de meerderheid is te gen de saneeringsbeweging. Met 21 stemmen voor en 35 st. tegen de sa neering, wordt besloten de saneerir/g* van de hand te wijzen. Bij de be stuursverkiezingen wordt de heer J. Kuijs als penningmeester herkozen Buurtfeesten Ook in Qnze ge meente zullen buurtfeesten worden georganiseerd. De voorbereidli/gs- werkzaamheden zijn in vollen gang. Laten wij hopen, dat zfl ook in onze gemeente zullen slagen. LANGENDIJK R-K. Staatspartij. De afd. Langendijk van de R. K. Staatspartij vergaderde Donderdag avond in de Burg. Deze vergadering was goed bezocht, terwijl ook vele jongeren (adsp. leden van 18 tot 25 jaar) aanwezig waren. Na de vast stelling van het kiesreglement werd overgegaan tot de bestuursverkiezing Als voorzitter werd gekozen d'e heer Jac. Weel en als bestuursleden de heeren Jac. Bruin Dzn., Th. Verduin, P. Berger/ Azn., Jb. Beentjes. J. Stoop Pzn. en P. Duijves. Propaganda werd gemaakt voor de oprichting van een Katholieken Kring, welke algemeene cultureele ontwikkeling var/ jonge Katholieken beoogt. Tot stijving van de klasmiddelen werd een „geruisch- looze" collecte gehouden, welke f 91.55 opbracht. Naar radio New York meldt, zijn alle spoorwegtransporten van muni tie, bestemd voor den Pacific, stop gezet. De munitie zal op daarvoor geschikte plaatsen word'en opgesla- De minister-president, prof. ir. Schermerhorn, heeft in het we- kelijksche radiokwartiertje „op de brug" medegedeeld, dat in ver band met de groote ellende, die er nog heerscht in de verwoeste gebieden in Brabant, Gelderland, Limburg en Zeeland, met mede werking van den chef Staf M.G. generaal Kruis, is opgericht een noodcommissariaat voor de ge teisterde gebieden. Er is een schreeuwend gebrek aan mate riaal, dat door één centraal or gaan door hulp van onze geal lieerde vrienden van overzee, als ook uit Duitschland, beter en ge makkelijker kan worden verkre gen dan via de Rijksbureaux. Dit geldt tevens voor de transport middelen. Het is niet de bedoeling, 'dat het nieuwe commissariaat de taak overneemt van de reeds be staande organisaties. Het com missariaat heeft slechts een sti- muleerende en activeerende taak. Bovendien is het commissariaat van bepaalde bevoegdheden voor zien, die een doeltreffend wer ken waarborgen. De opdracht, die de regeering heeft gegeven is ge dicteerd door den naderenden winter en luidt: alles moet in het werk worden gesteld te verhin deren dat de menschen in de ge teisterde gebieden dezen winter krepeeren. Het vraagstuk van de arbeids krachten zal in het bijzonder ter hand worden genomen in samen werking met het departement van Sociale Zaken. In de groote steden loopen nog duizenden ongehuwde .mannen zonder werk rond, die een werkloozenuitkeering of wachtgeld ontvangen. De regee ring heeft daarom besloten op deze menschen niet alleen een beroep te doen, maar verder te gaan en hen systematisch op te roepen om te werken in de ge teisterde gebieden. Zij zullen het loon krijgen dat daar geldt en zullen goed worden gevoed uit de keukens, die daartoe door de ge allieerden ter beschikking worden gesteld. Iemand die weigert aan den oproep gehoor te geven zal geen werkloozenuitkeering of wachtgeld meer ontvangen. Mocht het aantal opgeroepen ongehuw- den te klein blijken dan zullen ook de gehuwden worden opgeroepen. Voor hen zal een^eciale regeling gelden. Zij ontvangen ook een loon op basis van de arbeidsvoor waarden ter plaatse, doch hun gezin in de plaats hunner inwo ning krijgt een zoodanige uitkee- ring, dat het gezin kan leven als of de man ter plaatse werkte. Het commissariaat noodvoorziening zal deze menschen in overleg met Sociale Zaken onder dak brengen en ter plaatse ter beschikking stellen van den dienst voor den wederopbouw. Heden overleed lol onze diep. droef heid, plolseling. no tijdig voorzien fe zijn von de H.H. Sacramenten der Slervenden, onze innig geliefde Voder Behuwd- en Grootvoder, de heer NICOLAAS BRUIN Weduwn. von Morio Christine Vriend in den ouderdom von 73 joor P. Bruin, M. C. J. Bruin-Schous N. C. Bruin, H. J. Bruin- Oudeiens. C. Bruin, C A. Bruin- Wiffebrood. S. Schogen, I Sche- gen-Homme. A. C. M. Kepfein- Bruin, M. C. Koplein. J. A. C. Bruin, M. A. Bruin-Groof en Kleinkinderen Alkmaar, 10 Augustus 1943 Spoorslroof 39 De Plechtige gezongen H. Uitvaarl- dienst zol ploels hebben, voorafge- goan door een Slille H. Mis le 8 15 uur, op Dinsdag 14 Augustus a.s. 's morgrns om 11.30 uur, in de Parochiekerk von den H. Dominicus waarna de begrafenis om 12.43 uur vonuif de Kerk, op hef R.K. Kerk hof „Sf. Barbere" alhier. Rozenkransbidden 's avonds 8 u. fhuis Geen bloemen Gaarne H.H. Missen Gevraagd een nel R K. MtlSJE voor bediending en verdere werkzaamheden. BOS - Waagplein 40 - Alkmaar ONDERTROUWD. MIA WOUTERS en ARIE DEUTEKOM hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk waarvan de plechtige inzegening zal plaats hebben op 4 September a.s. om 10 uur in de Parochiekerk van de H. Catharina te Eindhoven EINDHOVEN, St Catharinastr. 30 SCHAGEN, Noord A 63 Toekomstig adres: Schagen, Heerenboschstraat E 90 U kuT.t ons weer TELEFONISCH bereiken onder ons oude nummer: PUTMAN'S KLEEDINGMAGAZlJls Langestr. 14, hoek Houttil, Alkmaar Maatregel in verband met de hei> vatting der gaslevering Ter voorkoming van ontploffingen zal voordat met de GASLEVERING begonnen wordt het buitennet met onbrandbaar rookgas,worden gevuld. Dit rookgas is reukloos doch bevat giftige bestanddeelen, zoodat, voor zoover dit niet reeds door ons per soneel is geschied, de hoofdkraan en alle andere gaskranen gesloten moe ten worden en gesloten moeten blij ven. Zoodra de gaslevering aanvangt zal vanwege de gasfabriek de hoofd kraan geopend en de huisinstallatie in bedrijf gesteld worden. Het voor dien zelfstandig openen van gaskra nen en aansluitingen van toestellen *s GEVAARLIJK EN VERBODEN. De directie der Water- en ichtbedrijven. GevragdHUIMHU1S Alkmaar. Bergen of Heitoo. Brieven Laai 120. Almaar Polissen verkrijgbaar bij de bekende agentschappen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3