NIEUW Zoodra het wachtwoord klinkt DINSDAG 14 AUGUSTUS 194? BUREAUX: ©e spanning gebroken Hedenmorgen om vijf minuten over half negen is een bericht van het Agence France Presse uit San Francisco ontvangen, dat volgens een mededeeling van het Amerikaansche Ministerie van Oorlog Japan ge capituleerd heeft. De Amerikaansche Radio Omroepmaatschappij bericht volgens een A.F.P.-bericht uit Parijs, dat RadioTokio zich tot de „oorlogs moede wereld" gewend heeft met de verklaring, dat men zich gereed moest houden voor een belangrijk bericht. Uit Washington meldde dit persagentschap enkele oogenblikken later, dat het Japansche Nieuws agentschap Domei het volgende heeft medegedeeldDe Japansche Regee ring heeft de voorwaarden, vervat in de nota van de Ver. Staten, aanvaard Russen gaan richting Peking Verstandige maatregel! Berucht S.D.'er bekende moorden De held van de Java-zee Zware aanvallen op Japansche zeehavens De Gaulle naar Amerika BERICHT Zal een groot Amerikaansch leger Japan bezetten Spoorweg-sabotage bij Goch? NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18705 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 Buiten God is t nergens ueilig (Vondel) m Hi gg MK_, jBk 3V g Muienstraat 52 Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; 1 3.30 per kwartaal M m Telefoon 459 Eindelijk is de spanning gebroken; de capitulatie is een feit, zoo is hedenmorgen om vijf minuten over half negen be richt. Een seconde later rinkelden de telefoons aan onze kantoren in Noordholland: Alkmaar, Hoorn, den Helder, Schagen, ontvingen binnen vijf minuten na het Telex bericht de blijde belangrijke tij ding en de bulletins werden in de straten verspreid. Japan heeft de capitulatievoorwaarden van de geallieerden aanvaard, de oorlog is afgeloopen. Met vlammende letters laat de moderne druktech niek het de krant dezen middag de wereld inslingeren. De ver schrikking van den oorlog is ten einde, het kan weer vrede zijn. Geen menschenslachting meer, geen bommen meer op steden en dorpen, geen onschuldige slacht offers meer, geen soldaten meer, die sterven voor hun vaderland, waarvoor zjj liever willen leven, om in geluk en welvaart te ar beiden voor een blijde gemeen schap, voor vrouw en kinderen. Thans is de baan vrjj voor den opbouw van een nieuwe gemeen schap. Thans voelt ook Nederland de ware bevrijding en de komen de bevrijdingsfeesten zullen slechts aan diepte van vreugde en blijd schap winnen, nu niet alleen het eigen vaderland, maar het geheele Koninkrijk der Nederlanden van oorlogsgeweld en terreur, van be- zettingsbenauwenis, onrecht en willekeur verlost is. Zoo ooit, dan is dat waarlijk een Te Deum waard. Wij danken God en ver heerlijken Hem als den Gever van zooveel goeds aan de geslagen en verarmde wereld. Nu de moge lijkheden voor den heropbouw van ons Koninkrijk breeder en duidelijker aanwezig zijn, nemen wij ons plechtig voor, eendrach tig en gezamenlijk te arbeiden aan die nieuwe Nederlandsche Gemeenschap, die geestelijk en materieel aan de eischen van den tijd beantwoord. Wij nemen ons voor, meer en beter dan ooit, Gods wet tot richtsnoer te nemen voor ons handelen in economisch en sociaal en politiek opzicht. Een tijdperk van welvaart en vrede kan, dus moet worden ingeluid. Ons aller inzicht in de waarde van de dagelijksche problemen worde verdiept en verbreed, om gemeenschappelijk tot waarlijk nieuwe, maar vooral tot goede dingen te komen. De offers van de gevallenen mogen niet vruch teloos zijn geweest, schreef men allerwegen na den vijfden Mei. God weet, hoevee! er m ons rijk overzee voor de zaak van het va derland gevallen zijn. Bidden wij, dat de berichten, welke ons nu eerlang zullen geworden, de har ten van zoovele wachtenden in het Vaderland niet te zeer zullen ontstellen. President Truman heeft aange drongen op een radicale uitbrei ding van het systeem der sociale veiligheid in de Ver. Staten. De Fransche dagbladen zullen voorloopig niet meer verschijnen, als gevolg van een conflict over de papierpositie. Het groote nieuws is tenslotte nog tamelijk lang onderweg geweest. Het kwam, volgens het A.F.P. om 24 uur G.M.T., in Washington door, dat is om twee uur vannacht Nederlandsche tijd. Het was hedenmorgen om half negen pas in ons land be kend. Waarschijnlijk waren de nieuwsagentschappen wat voorzichtiger geworden, nadat reeds eenige malen voorbarige berichten in Amerika tot groote sensatie, verwarring, voor barige vreugde en teleurstelling aanleiding hadden gegeven. Gisterenavond kwart over elf werd nog bericht, dat men, vol gens Keuter, te Washington geloof^, dat Maandagavond even voor mid dernacht onderhandelingen zijn be gonnen tusschen admiraal Nimitz en de Japansche Regeering. Een paar uur te voren was een mededeeling ontvangen, van het A.F.P. uit Was hington, dat dezelfde admiraal aan Japan het voorstel gedaan heeft, het contact met de Vereenigde Staten te voeren door middel van het Ameri kaansche radiostation van zijn hoofd kwartier op Goeam, „indien de Ja panners behoefte hadden aan een an der communicatiemiddel". De weg van den code-zender via Zwitserland scheen nogal omslachtig en tijdroo- vend te zijn Het Japansche Nieuwsbureau heeft Maandag bericht, dat de Russische ..roode vaan" troepen-, in een geheel nieuwe richting optrekkend, de om geving van Linsi hebben bereikt. Dit is een belangrijke staa' in de voorma lige Chir/eesche provincie Jehol, wel ke op een afstand van 250 mijl van Peking is gelegen. Voorraden nationaal-socialistische boeken, afkomsftg' van- de door het Militair Gezag gesloten uitgeverijen als Westland en Werkend Volk, kon den door tusschenkomst van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen ter beschikking worden gesteld aan- de papierindustrie. Ook voorraden propaganda-materiaal van de bureaux van Seys-Inquart wer den op deze wijze ter beschikking gesteld ter verwerking tot nieuw papier l Moorden van Brummen opgehelderd Kort voor de bevrijding, op 13 April van ait jaar. hebben Nederland sche SS-lieden- in het beruchte huis „Groot Engelenburg" te Brummen acht inwoners dezer gemeente ver moord. Öe slachtoffers waren eerst gebonden, daarna doodgeschoten. Hün lijken werden in- de gracht gegooid. De Brummensche politie en de P. O. D. hebben thans licht gebracht in deze duistere zaak, waardoor de schuldigen, een SD'er en drie SS'ers, hun straf niet zullen ontloopen-. De SD'er van Zanten bekende voorts dat hij heeft deelgenomen aan de be ruchte moordpartij op de IJsselkade te Zutphen. waar hij twee menschen heeft vermoord en te Amersfoort, waarbij hij zes Nederlanders neer schoot! Als een vriendelijke geste aan het adres der Nederlandsche bondgenoo- ten en als hulde aan onzen grooten held van de Javazee, wiens woorden: „Ik val aan, volg mij" onsterfelijk in de geschiedenis zullen blijven voort leven, hebben de Engelsche marine autoriteiten, ter g'elegenheid' van de vlootweek. de Rotterdamsche bevol king verrast met een standbeeld van den schout bij nacht Doorman, die met zijn bemanning ten ond'er ging bij de verdediging van Nederlandsch Oost-Indië in den wanhopigen strijd tegen de Japanners. Generaal Eisenhower is tijdens een rondrit door Moskou, waar hij momenteel verblijft, door de burgerij hartelijk toegejuicht. De Britsche vloot in den Paci fic telt thans, volgens mededeeling van admiraal Bruce Fraser, meer dan 400 schepen, met een totaal van 200.000 man. Op Bougainville hebben de Ja pansche troepen zich overgegeven, volgens Radio -New -York. Het communiqué van Mac Arthur uit Manilla meldt, cat honderden tonnen bommen Zondag door de luchtmacht zijn uitgeworpen' op de eilanaen Kioesjoe en Sjikoki. Als aoe- len werden vliegvelden, spoorlijnen en industriecentra gekozen. De aan vallen zijn Maandag voortgezet. Zware aanvallen zijn uitgevoerd op de zeehavens Miyazaki en Koesjikino, waar fabrieken in vlammen werden achtergelaten. In zijn communiqué deelde Nimitz gisteren mece, dat de eerste rappor ten aangeven, dat aanzienlijke scha de is aangericht aan Japansche vlieg tuigen. installaties en andere doelen op den grond', bij aanvallen van Brit sche en Amerikaansche vliegdektoe- stellen, ondanks het ongunstige weer. 46 Japansche vliegtuigen werden op oen grond «..vernield, 71 op den grond beschadigd en 21 neergeschoten door geallieerde luchtpatrouilles. Lichte kruisers en andere vaartuigen hebben Zondag een installatie op Pamoesjiro in de Noordelijke Koerilen gebombar. oeerd. Tevens brachten zij 10 treilers tot zinken en één duikbootjager. Het Witte Huis te Washington heeft bekend gemaakt, dat gene raal de Gaulle, de president van het voorloopig bewind der Fran sche republiek, 22 Augustus te Washington zal aankomen voor een ontmoeting met president Tru man. Wegens den Feestdag van Maria Ten Hemel-opneming zal het „Nieuw Noordhol- landsch Dagblad" morgen niet verschijnen. Zoodra het wachtwoord klinkt, staat een groot Amerikaansch be zettingsleger klaar om op de kus ten van Japan te landen, zoo meldt de New York Herald Tribune. Alles zal gedaan worden om een paniek onmiddellijk te voorkomen. Zoo spoedig zulks mogelijk is, zul len Amerikaansche vliegtuigen op Japansche vliegvelden landen om den meest noodzakelijken aanvoer ten behoeve van krijgsgevangenen te bewerkstelligen. Indien noodig, zal medisch personeel, voorzien van de meest dringende hulpmid delen per parachute bij de krijgs gevangenenkampen worden neer gelaten. Gevangenen, die in zeer slechten gezondheidstoestand ver- keeren, zullen dadelijk per vlieg tuig of per hospitaalschip worden vervoerd. Volgens een officieele verkla- ting van de Amerikaansche mi nisteries van oorlog en marine zullen die gebieden, welke door Japanners in clen Stillen Oceaan bezet worden gehouden, en'tijdetis de geallieerde offensieven werden veroverd, pas bezet worden, wan neer de Japansche hoofdeilanden onder geallieerde controle zijn gesteld. Eerst zullen d e gebieden overstroomd worden met vlug schriften, die de capitulatie aan kondigen en vervolgens zal €<n Japansch officier vin boord der Amerikaansche schepen gaan om aan de verdedigers het officieele capitulatie-bevel, voorzien van het keizerlijk zegel, te toonen. Zeven en twintig soldaten gedood, twee en dertig gewond. Zevenentwintig geallieerde sol daten zijn gedoo'd en twee-en-der tig gewond bij een botsing van twee treinen, waarvan een verlof gangers vervoerde, bij Goch, op het baanvak tusschen Brussel en Munster. De oorzaak van het on geluk is onbekend. Onder de slachtoffers bevinden zien Engel sche soldaten, Polen en Be.gen,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1