NIEUW Herstel in den baaierd van onrecht Japan moet krachtiger worden aangepakt Nederland en de capitulatie DINSDAG 21 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Dankdienst N.I. Luchtmacht Rapport Sociale Verzekering Onbekrompen woningpeil! Ned. geïnterneerden vrij De vrede in de Rotterdamsche haven Regeeringdirectoraat voor motorrijtuigen Loonen zuivelindustrie De meubelveilingen Nederlandsche aankoopen in Amerika Uil eigen land Het zoutrantsoen Belangrijke diefstal uit auto Internationaal Chr. Vakverbond NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 187U Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs l 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 433U DEN HELDER Lood.sgra.cht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Vier en twintig vellen met instructies van Mac Arthur In de Nederlandsch-Indisehe Lucht basis irj Nrd.-Australië hebben leden van het Nederlanc'sch Indisch bom menwerperseskader deelgenomen aar-' een zeer bij zonderen dankdienst, ter gelegenheid van de overwinning en den vred'e., Japan moet krachtiger aangepakt worden, zeggen de Australische bladen en de openbare meening inAustraiië is van het zelfde gevoe len. Van het begin af heeft men in dit Engelsche Dominion, waar men dichter bij het vuur zit dan de heer en in Londen, gezegd, dat er te zacht tegen de Japanners wordt opgetreden, ook tegen den Keizer, die men daar vooral in sterke mate als oorlogsmisdadiger beschouwt. Niet alleen in- tusschen in Australië verlangt men krachtiger maatregelen tegen Japan, ook in de Engelsche pers komen stemmen tot uiting, die waarschuwen tegen de klassieke listigheid van de Japanneezen. Er wordt wel voort durend gewaarschuwd van de zijde van de Japansche autoriteiten, dat het volk zijn discipline moet bewaren en moet medewerken met de regelin gen, die aanstaande zijn. maar woorden zeggen niet genoeg. Er zijn trou wens ook andere woorden! Reeds dad'elijk hebben wij er op gewezen, dat ir»' de redevoeringen van den Keizer zelfs en van den minister van oorlog, tot uiting kwam. dat de nederlaag van Japan "eigenlijk maar tijdelijk is. In verscheidene buiten- landsche persstemmen: komt dan ook naar voren dat afdoende moet wor den opgetreden tegen iedere pog'ïng, om het Japansche militairisme weer te doen herleven. Volgens Reuter uit Londen heeft de zender te Saigon, die onder Japahsche controle staat, nu weer bekend gemaakt, dat het Japansche zuidelijke leger zou kun nen aanvallen als de geallieerde troe pen nieuwe operaties uitvoeren vóór de overgave geteekend is. Japan chicaneerde van het begin af en staat ook nu op het standpunt, dat het recht heeft, zich „uit zelf verdediging" te" verweren tegen iede re onderneming van geallieerde zijde welke ondernomen wordt voordat de definitieve overeenkomst is onder- teekend. Van een onderworpen hou ding van een verslagen mogendheid die een totale nederlaag heeft gele den in een totalen oorlog" valt in deze redeneering niet veel te merken! Intusschen zijn de besprekingen te Manilla geëindigd. De Japansche de legatie heeft 4 vellen met instruc ties mee naar Tokio en Mac Arthur wenscht, dat de definitieve overgave binnen tien dagen onderteekend wordt.. Dit zal vermoedelijk te Tokio geschieden. Zeker is dat nog niet. De instructies betreffen o.a. de rege ling van de landing van Amerikaan- sch troepen, welke met geallieerde oorlogsschepén zal geschieden. Vol gens het Japansche standpunt, zooals dat hier en daar verkondigd wordt, zou Japan een dergelijke landing „uit zelfverdediging" mogen verhinde ren Doch dit is het officieele standpunt niet en als de heeren geel- gezichten het uit zich zelf niet doen. zullen de „instructies" van het hoofd kwartier van Mac Arthur hen wel „overtuigen" van de noodzaak om nu verder dralen het hoofd in den schoot te leggen! Verschenen is het eerste deel van het rapport der commissie, ingesteld bij beschikking van den minister v. Sociale 'Saken van 26 Maart 1943, met de opdracht, algemeene richt lijnen vast te /stellen voor de toe komstige ontwikkeling der sociale verzekering in Nederland. Dit deel. honderd pagina's beslaan de, bevat een overzicht van de be staande stelsels in Nederland en een aantal andere landen, benevens var*1 de in sommige dezer landen uitge werkte plannen tot herziening en uitbreiding der bestaande voorzie ningen. Met betrekking tot Nederland be vat het rapport een beschrijving van den toestand vóór 10 Mei 1940, als mede van de maatregelen gedurende de bezetting. Het zeer binnenkort te publicee- ren tweede deel van het rapport zal een aantal wijzigingen beschrij ven. welke in het Nederlandsche systeem van sociale verzekering zouden kunnen worden aangebracht., Het derde deel, dat over eenlge maanden zal volgden, behandëlt de medische vraagstukken. Voorzitter, tevens lid', van de commissie, welke dit rapport heeft samengesteld, was mr. dr. A. A. van Rhijn. thans se cretaris-generaal van hét departe ment van Sociale Zaken. Eenige leidende organisaties op het gebied der Volkshuisvesting hebben een uitvoerig en gedocumenteerd adres aan de Regeering gezonden in zake de Volkshuisvesting., Zij waar schuwen met klem tegen het bouwen' van noodwoningen op groote schaal en geven de voorkeur aan herverdee- ling' van den aanwezigen woning voorraad. Het adres bepleit bouw van woningen van goede hoedanig heid, o.a. in het belang van een ge zonde ontplooiing van het gezinsle ven. Om hoogere kosten wil men de ze oplossing niet afwijzen. Er wordt trouwens een tegenwicht tegen die hoogere kosten aangegeven., Ook moet er regeling van het woningbe- heer komen.. Het adres pleit voor een onbekrompen woningpeil en op heffing var*1 den woningnood als on derdeel van ons nationaal herstel. Volgens mededeeling van den Zwit- serschen zaakgelastigde te Shanghai zijr*' eenige honderden Nederlandsche geïnterneerden in het gebied van Sjanghai door de Japanneezen vrij gelaten. Door gebrek aan behuizing moeten zij in kampen verblijven, tot dat ce geallieerde troepen zullen zijr*1 aangekomen. Bijzonderheden omtrent den persoonlijken welstand van de geïnterneerden zijn nog niet bekend. De Minister van Justitie, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft Maandag, in tegenwoordigheid van den minister van Financiën, prof., mr. P. Licf- tinck, den Raad voor rechtsherstel geïnstalleerd. De taak van dezen Raad is buitengewoon moeilijk en buitengewoon belangrijk. Hij beoogt, zoo drukte prof. mr. R. P. Cle verin ga, die bij ontstentenis van den voorzitter, prof. .Gerbrandy het woord voerde, zich uit, herstel zooveel mogelijk van de baaierd, dien de verwarrende wervelwind der vijande lijke overheersching ook in de vermogensrechtelijke betrekkingen aan richtte. Dat is geen eenvoudige zaak. De Minister van Justitie zei het in zijn installatierede aldus: het is een omvangrijke en moeilijke taak. Gij zult in ons berooide volk vóór uw beslissing of behandeling .ontevrede nen en verbitterden ontmoeten, en na uw besluit zullen er ontevredenen en verbitterden blijven. De Minister wilde niet toegeven aan wankelmoedige ged'achton, of ons land de slagen, die het heeft ontvangen, ureer te boven zal komen. De Minister zei tot den Raad: houdt vol en laat u niet van den weg afbrengen, door welken tegen stand' ook. Wanneer gij versaagt, zal herstel van ons maatschappelijk le ven daardoor zeer ernstig, ja onher stelbaar kunnen worden gestoord. Mocht op het werk van den Raad en van de Regeering, van het geheele volk, Gods Zegen rusten, aldus Mi nister Kolfschoten, mocht al het on recht worden verwijderd' of verzacht en al de wanorde weer tot een nieu we krachtige gemeenschap kunnen worden hervormd, zoo zal van den menschelijken arbeid, die daarvoor noodlg is geweest, een belangrijk aandeel op rekening van den Raad voor rechtsherstel mogen worden ge schreven. De Raad werkt in verschillende af- deelingen. De afdeeling rechtspraak zal al die rechtsverhoudingen, die door den vijand zijn verstoord, weer zooveel mogelijk moeten herstellen. Men zal ernaar moeten streven, het geroofde aan den bestolene terug te geven, afgedwongen contracten te vernietigen of te wijzigen, en ver goeding te doen geworden aan wie door oorlogsor*Techt schade is toege bracht. Deze taak is niet alleen daar om zoo zwaar, omdat veelal de po gingen tot herstel bij gebrek aan de vereischte middelen moeter*1 falen, maar ook omdat, nu de vijand is verdwenen, d'e strijd veelal loopen zal tusschen twee partijen, die beide onrecht hebben moeten verduren. De afd'eelingen beheer en voorzie ningen var*' rechtspersonen zullen het vijandelijk vermogen en dat van de landverraders moeten beheeren, en tevens zorg moeten dragen voor een herstel van al de organisaties op het gebied van den handel, de industrie en de banken, die door vijandelijken invloed' zijn besmet, en var» heel ons NederLandsch vereer/igings-wezen in den ruimsten zin, dat de Duitschers bij hun poging ons te vernietigen, grondig hebben verstoord. De registratie der effecten is al evenmin een eenvoudige opdracht; 't ligt in het voornemen der regeering, de dienaangaande gestelde voor schriften op korten termijn te wijzi gen, zoodat deze werkzaamheden thans nog niet kunnen worden over zien. De afdeeling voorzieningen voor voor afwezigen zal zijn belast met de zorg van de belangen var? al die genen, die zich in vijandelijk gebied bevinden of wier verblijfplaats onbe kend Is., Op grond var*1 overleg met den minister voor de overzeesche ge- biedsdeelen, neemt de minister aan, dat ae leden van de raad, die als vertegenwoordigers van de overzee sche gebiedsdeelen zullen optreden, zeer spoedig benoemd zullen kunnen worden, waarna de raad zijn taak m vollen omvang ter hand zal kunnen nemen.. Prof. Clever inga zei ir»- zijn rede tot slot o.a. dat de leden van den Raad hun lidmaatschap gemakkelijk hadden kunnen weigeren, zij zijn ie der voor zich volGoende belast., doch zooals het tijdens de bezetting wel een plicht was zich met ernstig on gerief iets te getroosten voor de ge- meene zaak, zoo is het dit thans niet minder. De Nederlander, die zonder dringende redenen ten huidige dage nalaat in of buiten zijn beroep, iets meer te doen Gan het gewone, schiet tekort. Wij willen trachten deze fout rdet te begaan De havenarbeiders te "Rotterdam zijn op de oude voorwaarden aan het werk gegaan. In een brief aan de Scheepvaartvereeniging Zuid, heeft 't bestuur der Eenheids vakbeweging medegedeeld, dat het bereid is. zich aan de regelen van het spel en aan de uitspraak van den Rijksbemidde laar te onderwerpen. Hiermede be hoort deze tweede havenstaking tot het verleden. Dezer dagen zal een Koninklijk Besluit verschijnen, waarbij een re- geerings directoraat voor motorvoer tuigen wordt ingesteld' in verband met de moeilijke omstandigheden waarin ons land zich bevindt tenge volge van het tekort aan motorvoer tuigen. Dit „R.D.M." heeft tot taajc om op korten termijn eenheid te brengen in het beheer van en de controle op d'e in den lande aanwe zige motorvoertuigen, het motor, voertulgenmateriaal en -materieel zulks met het doel. het regeerings- apparaat en het bedrijfsleven zoo vlot mogelijk te doen functioneeren. Het college van Rijksbemidd'elaars heeft allen werkgevers in de zuivel industrie en in het melkiivrichtings- bedrijf. behalve Amsterdam. Rotter dam en Den Haag, vergunning ver leend' de loonen van hun werknemers zooals deze golden op 31 October 1942 te verhooger»: met zes gulden per week. De onhoudbare toestanden der meubelveilingen zijn eindelijk doorgedrongen tot de directie van de prijzen. De Opsporingsdienst van het Directoraat-generaal zal krachtig ingrijpen indien blijkt, dat op de veilingen de hand niet gehouden wordt aan de prijsvoor- schriften. Dit geldt voor allen, die bij de veiling zijn betrokken, dus zoowel veilinghouders, als no tarissen, deurwaarders en de koo- pers en verkoopers! KRIJGSGEVANGENEN De afc.eeling' pers en publiciteit van den dienst der repatrieering deelt het volgende meoe: Alle ge zinnen in Nederland, waarvan vaoer, man, zoor»- of broeder gedurende ce oorlogsjaren door de Duitschers in krijgsgevangenschap werG'en gevoerd of teruggevoerd of tijGens vijande lijkheden in krijgsgevangenschap zijn geraakt, worden verzocht de namen van hen, die rdet teruggekeerd zijn of nog vermist worden, schrifelijk te willen opgeven aan het bureau van den kolonel J. A. G. van Andel, verbindingsofficier voor de krijgsge vangenen bij het militair gezag, in het B.P.M. gebouw, kamer 227 te 's-Gravenhage. Bij die opgaVe in duidelijk schrift te vermelden: vol ledige naam en voornamen, krijgsge- vangenfiummer en het kamp, waar hij het laatst geweest is. DE AMERIKAANSCHE AMBASSA DEUR in 's Gravenhage, dr. Stanleij K. Hornbeck is per vlieguig in de re. sidentie aangekomen. Dat de Nederlandsche Economische Missie in Amerika, onder leiding van oud-minister M. P. L. Steenberghe, nuttig werk gedaan heeft in de ja ren, dat zij sinds Maart 1942 heeft gearbeid, bleek uit medec'eelinger.', die mr. Steenberghe op een perscon ferentie heeft gedaan. De Missie heeft financleele aangelegenheden geregeld aankoopen voorbereid, do- cumentaties verricht, contacten tot stand gebracht. Zij heeft zich bezig gehouden met scheepvaart- en lucht- vaartbelangen var»- ons land. Zij heeft nuttig werk verricht en belangwek kende resultaten bereikt. Enorme voorraden zijn door haar bemidde ling naar ons land verscheept. Daar waren enorme geldbedragen mee ge moeid. De Missie zal voortgaan' met haar werk, den zoo dringend noodi- gen aanvoer naar ons land te bevor deren en te versnellen. Er zijn geen aanwijzingen, dat Amerika ons op het peil van een landbouwstaat zou willen houden, aan onze landbouw producten heeft het geen behoefte. In Amerika is' voor ons afzetgebied te vinden vooral voor artikelen van hooge kwaliteit. De terugschakeling der industrie m Amerika zal naar de meening van mr. Steenberghe vlug genoeg gaan. Mr. Steenberghe bracht warme hulde aan het personeel van de koopvaardijvloot, waarvan de helft verloren is gegaan. Tenslotte heeft hij er de aandacht op gevestigd, dat zoo spoedig mogelijk d'e particuliere handelsbetrekkingen weer zullen worden ingeschakeld. Het zou niet mogelijk zijn, de aankoopen te doen geschieden door een ambtelijk appa raat. Het wachten Is nu o.m. op een deviezenregeling. Voor de schoen- en leerindustrie wordt de oorlogsschade ook in ver band met de Duitsche roof getaxeerd op ongeveer anderhalf millioen gul den. Het Rijksbureau voor leder heeft een plan opgesteld om per maand 350.000 schoenen te laten ma ken, de productie bedraagt op het oogenblik een derde van voor den oorlog. Het commissariaat voor de noodvoorziening begint een offensief tegen de ratten in Noord-Limburg. In de buurt van Venlo sloegen kin deren met een bijl, op een granaat: twee jongens van 12 jaar dood, een vrouw en twee kinderen zwaar ge wond. Te Nijmegen is overleden de actieve katholieke Indischman J. A. M. Bruineman, die lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Druten was. De eereraad voor het tooneel heeft een aantal tooneelspe- lers voor goed, voor tien, of vijf of twee jaar uitgesloten. De eere raad voor de beeldende kunsten heeft eenige maatregelen aangekondigd te gen kunstenaars, die zich in de be zettingstijd niet goed gedragen heb ben. zal zoo spoedig mogelijk worden verhoogd. Het is een kwestie van kolenvervoer. Lukt het, om de 1800 ton kolen, die per maand noodig zijn aan de fa'oriek in Hen gelo aan te voeren, dan zal ruim 7800 ton zout per maand kunnen worden gewonnen, en zou de be hoefte aan zout, bij zuinig gebruik, gedekt zijn Er wordt ook neg zout geïmportes d. Te Amsterdam is uit een auto, wel ke van de Alex. Boersstraat naar d'e Spaarndammerstraat reeG', een car- tonnen doos ontvreemd, inhoudende nationale costumes, dameskleeding' en schoenen. De totale waarde vaii de g'estolen goederen bedraagt 20 30.000 gulden. Bij de costumes be- hooren n.l. eenige gouden sierspelden, Het I.C.V. heeft te Brussel verga derd, en naar de secretaris, de heer Serrarens ons mededeelt, heeft he* bestuur besloten, in October te Brus sel een buitengewoon' congres te houden gewijd aan de bespreking van het volgende onderwerp: De plaats van den arbeider in den ko menden tijd, ir*1 onderneming en be drijf, in staat en samenleving' en in ternationaal. Het Verbond heeft ge constateerd, dat in den nieuwen Volkenbond geen behoorlijke plaats ingeruimd is aan de bestaande Inter nationale Organisatie van den Ar beid. terwijl ook in de delegaties iw San Francisco de arbeid bijna geen vertegenwoordigers gevonden heeft. Volgens een bericht uit Londen zal luit.-generaal van Oyen deelne men aan de „onderteekening" van de overeenkomst inzake de capitu latie van Japan. Een ander bericht zegt. dat generaal van Oyen zal deelnemen aan de „besprekingen", die in Manilla gevoerd zullen wor den. na het vertrek van de Japansche gedelegeerden, die gisteren naar Tokio zijn teruggekeerd met instructies van Mac Arthur. Een Reuterbe- richt uit Manilla deelt echter mede, dat te Manilla geen verdere bijen komsten meer zullen plaats vinden. Volgens een Reuterbericht uit Wash ington heeft een woordvoerder van het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, „dat Frankrijk en zeker ander® geallieerde regeeringen zijn uitgenoodigd militaire vertegenwoordigers aan te wijzen om aanwezig te zijn als de overgave wordt onderteekend." Is daarmede echter voldaan aan den gerechvaardigd'en wensch van de Nederlanosche Regeering, om irj alles, wat de overgave betreft ge kend te worden? Is het voldoende, dat een militaire vertegenwoordiger aanwezig is bij de onderteekening van de overeenkomst? Er zit voor Nederland' en Indonesië aar*' de rege ling van de capitulatie van Japar*' zonder twijfel veel meer vast dan alleen militaire belangen l Volgens een AFP-bericht uit Wash ington voeren de Japansche troepen in het gebied' van Batavia het bevel „Staakt het vurer/' uit en bereiden zij zich voor op onderhandelingen over d'e overgave. HERDENKINGSWEEK „STICHTING 1940—1945" Doel: „het lenigen der zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke noo- den van personen, en groepen van personen, die tijdens de Duitsche be zetting door daad of houding tot het binnenlandsche verzet hebben bijge dragen alsmede van hunne gezinnen of nabestaanden, een en ander voor zoover zij den hier bedoelden bij stand blijken te behoeven". (Art. 2 der Statuten),

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1