Annexatie- problemen Slcid en Om rek i By' herhaling heeft Minister van Kleffens verklaard', dat de Neder landsche regeering zich het recht voorbehoudt om door het annexee- ren van Duitsche gebieden compen satie te vragen voor de enorme vei- woestingen en schade, die de Duit sche overweldiger in onp vaderland heeft aangericht. Hiermede heeft Minister van Klef fens het vraagstuk der annexatie dus zelf aan de orde gesteld. Hij heeft daarbij te kennen gegeven, dat een definitieve beslissing van de Neder landsche Rereering mede afhankelijk zal zijn van den wil van het Neder landsche volk., Feitelijk heeft de Mi nister hierdoor het Nederlandsche volk opgeroepen, om zich een oor deel te vormen over de verschillende aspecten van het aanexatle-vraag- stuk. V/at is nu annexatie? Annexatie beteekent: inlijving, in dit geval in lijving van Duitsch gebied langs on ze geheele Oostgrens., Waarom annexatie? 1. Duitschland overviel ons land zonder eenige aanleiding of provo catie van de zijde van Nederland, zonder ultimatum of oorlogsverkla ring en nam bezit van ons land na de geweldige verwoesting van Rot terdam., 2. Nederland' werd volkomen leeg geplunderd. 3. Een zeer groot gedeelte van on ze prachtige veestapel en de beste paarden verdwenen naar Duitschland. 4. Het grootste geceelte var. ons groote hoenderpark werd gedwon gen geslacht, zoodat er gebrek kwam aan vleesch, melk, boter, kaas en eieren voor onze bevolking en de pakhuizen in Duitschland werden volgepropt met de gestolen zuivel producten van Necerland. 5. Duizenden Nederlanders werden in concentratiekampen opgesloten en gefolterd en tenslotte terechtgesteld. 6. Duizenden goede Nederlanders werden a,s gijzelaars in hechtenis ge nomen of naar Duitschland gecepor-' teerd. Zeer velen vonden daar na verschrikkelijke mishandelingen een vroegtijdigen dood. 7. Alleen al in het concentratie kamp te Vught werden tenminste 12.800 Nederlanders gefusilleerd of op andere wijze ter dood gebracht of bezweken ten gevolge van on menschelijke behandeling en onvol doende voeding'. 8. Honderdduizenden gezinnen wer den uit hunne huizen gezet, hun be zit. Inboedel en meubilair werd ge roofd en hunne huizen moedwillig vernield, alsmede tienduizenden boe renhofsteden. Deze lijst kan tot in den treure worden voortgezet, maar wij uillei: volstaan met deze opsomming. Alleen zij nog opgemerkt, cat m vele gebieden inplaats van zoutwater ST. BONIFACIÜS MISSIEHUIS HOORN Gelukkig, de bel! Het einde van het laatste examen! Een kort en op recht g*ebed' var: dankbaarheid en hollend en met een helsch kabaal Btormt de jeugd naar buiten. Een pak van het hart; de zware hoofden gaan omhoog, de ernstige gezichten zijn éér: blijde lach! Het zit er op! De uitslag moet nog wel komen; ze moe ten nog wel op het matje komen, maar ja. de lessen en vooral die examens kunnen nu geen nachtmer ries meer g*even. Den volgenden dag loopen ze onrustig met bleeke ge zichten voor de deur, waarachter het vonnis zal vallen. Hun hartje gaat van rikke-tikke-tik. Het duurt alle maal zoo lang! De een komt er uit gesprongen, de ander met hangend hoofd en natte kijkers.. Je hebt altijd boffers en pechvogels! Op* dit ondér- maansche zullen altijd Apostelen en Martelaren blijven! Het is een feest als ze den volgenden morgen ver trekken alle leed en zorgen zijn vergeten ze gaan naar huis, naar Moeder toe! INLEVERINGEN IN DE WEEK VAN 2025 AUGUSTUS Zout: 504 half rantsoen, rest. 133, to verstrekken coupures no. 102; peulvruchten: geen inlevering voor schot op K 05 rood' plus 10 pet. ver strekte coupures no. 103; suiker: 527, B 558 (1/8 r.), rest. 506 B 550( coup. no. 104; bloem: 503, 526 (2 r.) rest. 164 hiervoor worden nog de oude coupures verstrekt; rijst: B 557, rest. B 553 (1 r.) coupure no. 105; gort: geen inlevering, voorschot op K 05 plu§ 10 pet. no. 106; bojer: 507. B 554, rest. 151 (half r.) coupure rio. 107; margarine: 508, A 554, rest. 152 t.m. 154 (half r.) coupure no. 108; vet: 509 (half r.) coupure no. 109; kaas: 510, rest. 155 (1 r.) coupure no. 110; melk: 521 B 55 B 556 B 14 014 rest. 513 B 551 B 552 B13 013, coupure no. Ill; ei poeder: 51 (Ir.) coupure no. 112 aardappelen: 524 525 A 560 plus nieu we bonnen rest. 516 517 A 555 coupu re no. 113/114; chocolade: B 560 C15 rest. 503 (half r.), hiervoor wordt geen nieuw voorschot uitgereikt. Teneinde de afrekening var: de ge geven voorschotten te vereenvoudi gen. moeten detaillisten voor choco lade eenzelfde aantal rantsoenen in leveren als het aantal rantsoenen be droeg van het voorschot, dat in de week van 29 Juli t.,m. 4 Aug. j.l. voor bon 145 is uitgereikt. Zoo noo- dig moeten bonnen B 566 of C 17 worden bijgeplakt; biscuits: A 553, rest. 179 (8 r.), zie inlevering choco lade, voorschot gegeven in de week van 22 t.m. 28 Juli. GELDIGHEID AARDAPPELBONNEN De geldigheidsduur van de aardap pelbonnen 524, 525 en a 560 is ver lengd' tot 25 Augustus wegens stag natie in den aanvoer. i inundaties met zoetwater hetzelfde bereikt zou zijn. Mer. ziet wel dat Nederland enorme schaden heeft ge leden en dat Duitschland daarvan de schuld draagt. Welnu, deze schuld moet worden terugbetaald, maar hoe? Baar geld en of producten heeft Duitschland na genoeg niet meer, vooral ook daar Nederland met zijn vorderingen niet alleen staat, zoodat we daar dus in het geheel niet op mogen rekenen. Wat blijft dus anders over dan om als schadeloosstelling en als compen satie Duitsch g'ebied te eischen en bij Nederland in te lijven., Daarom is dus deze annexatie. Nederland's grenzen zoover als mo gelijk naar het Oosten. TNB. ZEILEN ZAANSCHE ZEILVEREENIGING De Zaansehe Zeilvereeniging hield Zatercag en Zondag wedstrijden op het Alkmaarder meer. Op den eer sten dag werd één, op Zondag twee wedstrijden verzeild. He totaaluit slagen luiden Draken: 1. 't Hondsbosch, st. J. J. Broersma, Alkmaar; 2. Vliegende Hollander, st. De Neree tot Babbe- rich, De Kaag; 16 m2 tourklasse: 1. Watergeest, st. J. J. Smidt Alkmaar; 2. Quo Vacis, st. J. de Vries. Uit geest; 3. Rietvink, st. A. van Beek IJ12 voets jollen a. en b.: 1. Pi raat. st. J. Keizer, Z.Z.C.; 2. Punch, st. W. Smelt, IJ; 3. Druktemaker, st. E. E. Wiegman, De Kaag Pampus klasse: 1. Vrijheid, st. H. Hallie, Z. Z.C.; 2. Spotvogel, st. Th. Swart, Z. Z.C.; 16 m2 eenheidsklasse: 1. Zaan- kanter, st. P. Jongens, Z.O.; 2. st. H. G. Kirker.ier, Alkmaar; 3. Espe- ranee, st. J. Doorgeest, Z.O.; Olym- pia jollen a. en b.: 1. Mayhorn st. C. Bredius, H.N.D.; 2. Skal, st'. J. Vis Z.Z.C.; 3. Mop. st. H. Bollemeyer H.N.D.; 16 m2 klasse: b. 1. Kora Terry, st. C. Waas, H.W.H.; 2. Cupi do, st. J. Koning, Kaag; 12 m2 a. en b.: 1. Piasjager, st. A. Laagwater, Koenen; 2. Sees st. D. Bakker Z. Z. C.; 3. Hanepoll, st. J. Mooy, Fo rel Valken: 1. Karei I st. E. G. v. d'. Stadt, Z.Z.C.; 2., Valk. st. W. Bruynzeel Jr Z.Z.C.; 3. Watergeus, st., mej., M. van der Stadt Z.Z.C. Regenbogen: 1. De Steur, st. L. van der Steur, Kaag; 2. Annemarie, st. L. de Wit Z.Z.C.3. Borias. st. S. de Wit Z.Z.C.; Vrijbuiters: 1. Storte- beke. st. J. J. Goezinne Z.Z.C. WIELRENNEN De finale over 50 K.M. var: d'e stayerswedstrijd die Zondag in het Olympisch stadion te Amsterdam verrenen werd. zullen de ongeveer 25.000 toeschouwers niet licht verge ten. De verwachtingen waren al hoog gespannen toen de tijdens de twee voorafgaande manches over 25 K.M., de strijd tusschen v.d. Voort en Bak ker en die tusschen Pronk en Groe- newegen om de eerste plaats zeer hevig was. De finale begon onmid dellijk al in een buitengewoon snel tempo. Toen Pronk er 20 ronden op had ziften, bleek het. dat hij den afgeiegden afstand van 10 K.,M. ge reder: had In den recordtijd van 8 min. en 20 sec., hetgeen beteekent. dat hij het 16 jaar oude trotsche baanrecord over 10 K,.M. van Schle- baum met niet minder dan .11 sec. verbeterd had. Groerewegen, die de eerste 10 K.M. ook binnen recordtijd had gereden, zakte later af en Bak ker voegde zich bij v. d. Voort. Bei den Jagen pl.m. 400 m. achter Pronk. Vijf k.m. voor het einde deed v. d. Voort nog een poging om het verlo ren terrein te heroveren, maar hij slaagde er slechts in een 200 meter in te loopen. In de laatste drie ron den versnelde Pronk het tempo ech ter weer en slaagde er nog bijna in althans Bakker een ronde achter zich te laten. VOETBAL TOURNOOI IN DEN BOSCH Ter eere van het feit. dat de Bos sche voetbalvereeniging B.,V.,V. 25 jaar in de eerste klasse speelt, is er een eere tournooi gehouden. De uit slagen luiGen als volgt: Hermes-DVS Feyenoord 11; Feyenoord wint met strafschoppen; B.V.V.Quick. Nijmegen 32; verliezersrondeHer- mes-DVSQuick 36; winnaarsronde B.V.V.Feyenoord 22; Feyenoord wint door strafschoppen. ATHLETIEK NATIONALE WEDSTRIJDEN A.A.C., De Zondag op de Sintelbaan te Am sterdam door A.A.C. georganiseerde nationale atletiekwedstrijden, die beVtoeld waren ale krachtmeting voor de sterkste Nederlandsche ath- leten en dientengevolge zouden gei den als officieus kampioenschap van Nederland, zijn als zoodanig tegen gevallen. Op de 3000 meter gaf La taster tot een ronde voor de finish Slijkhuis behoorlijk partij, daarna kon hij het tempo van oen record houder niet volgen zoodat hij nog met groot verschil verloor. De 1500 meter was, door het ontbreken van De Ruyter, zonder moeite voor van Olffen. De B-klasser P. Hessels uit Haarlem, vele malen bokskampioen van Nederland in Bantamgewicht (Hessels schijnt thans definitief voor de bokssport verloren te zijn) liep een verrassend goeden wedstrijd en werd eervol tweede. De rugbywedstrijd tusschen A.A.C. en een vijftiental van het 308 Coy Pioneer C., welke ter afwisseling van het athletiekprogramma werd ge speeld, eindigde in een 243 over winning voor A.A.C. KORFBAL BELGIË NEDERLAND 3—2 De Belgische korfbalploeg, die vo rige week Zondag' te Eindhoven een smadelijken nederlaag leed' tegen het vertegenwoordigende Zuid Ne derlandsche twaalftal, heeft Zondag middag te Antwerpen revanche ge nomen door met 32 te winnen, waarmee de Belgen Iets meer kre gen dan zij verdienden,. STIJGENDE INVOER VAN KOLEN. Gedurende de maand Mei van dit jaar zijn uit Duitschland 1600 ton kolen in ons land ingevoerd. In Juni was die invoer 22.000 ton, welke hoeveelheid in Juli steeg tot 49.000 ton. Voor de maand Augustus kan gerekend worden op een invoer van 50.000 ton Ruhrkolen en 25.000 ton Ameri- kaansche kolen. Voor September zijn, in verband met de afspraken te Londen van de „European Coal Organisation" de verwachtingen niet ongunstig. Zoowel de invoer van kolen als de eigen Nederlandsche productie zijn in de afgeloopen maanden ver bij de verwachtingen achtergeble ven. Voor de komende maanden js echter de hoop gewettigd, dat een verbetering van onze kolen- positie zal intreden, mede dank zij de hulp, die wij van geallieer de zijde op dit gebied ontvangen. v ALKMAAR DE BEVRIJDINGSFEESTEN Het programma der bevrijclngs- feester. op 31 Aug. en 1 Sept. a.s. is samengesteld als volgt: Donderdag 30 Aug. des avonds om 8 uur muzikale rondgang' vanaf het stadhuis door de Alkmaarsche mu ziekcorpsen. Vrijdag 31 Augustus: Luiden der klokken van 8 tot 8.15 uur. Van 9» tot 9.30 uur zanguitvoering voor het stadhuis, waaraan medewerking wordt verleend door 'n Alkmaarsch muziekcorps, het geheel o. 1. v. Joh. Kuiper. Om 10 uur vertrekt een optocht van schoolkinderen vanaf het Waagplein naar der: Stedelijken Muziektuin, waarbij kransen worden geleg'd bij het gedenkteeken aan de Wilhelmïnalaan. Burgemeester F. H. van Kinschot zal de kinderen In den Muziektuin toespreken. Om 2 uur: eerste opvoering van het- groote openluchtspel .Plant d'en^ Meiboom'' in het Sportpark. Deze* opvoering duurt tot 4 uur. Om 6.30 volgt de tweede opvoering van „Plant den Meiboom". Voor beide opvoeringen zullen in het geheel 8000 toeschou wers worden verwacht. Er zijr: twee rangen. De avond van 31 Augustus is gewijd aan de buurtverenigin gen. Verschillende straten en pleinen zullen verlicht zijn, terwijl alle Alk maarsche muziekcorpsen in de stad hun medewerking zullen verleenen. De tweede feestdag. Zaterdag 1 September, begint des morgens om 9 uur met jeugdsport. Leerlingen der middelbare scholen zullen op het Sportpark voetbalwedstrijden houden; in de Hout wordt 'n Olym - pische estafette georganiseerd er: in het Noorchollandsch Kanaal zullen op het gedeelte usschen het Eiland en de Friesche Brug kanowedstrij- den worden gehouden. Des middags om half orie trekt tot 5 uur eer: op tocht door d'e stad, welke uit drie gedeelten zal bestaan, n.l. a. perio den van bezetting en bevrijding' in de Nederlandsche geschiedenis; b. de bezettingstijd' 19401945; c. de periode na de bevrijding tot nu. Vanuit den optocht zullen postdui ven, dragende een groet aan H. M. de Koningin te Apeldoorn, worden opgelaten. Des avonds: het ligt in de bedoeling' van het bevrijdings comité. om het feest met een groot vuurwerk te besluiten. De middelen hiertoe ontbreken echter. Het comi té doet een beroep op de burgerij om dit plant te doen slagen. VOORDRACHTAVOND BEP SPEET Voor het eerst trad' gisteravond voor liet forum van het publiek cp mej. Bep Speet, met de declamaties van enkele gedichten, doch grooten- deelr met voordrachten van zelf- samengeselce schetsen. B'ep Speet is een leerling*e van Louis Saalborn en schijnt ook meer aanleg te bezit ten voor actrice dan voor declama- trice. Na de schroom van haar eer ste optreden wat overwonnen te hebben, kwam zij in het gedichtje van Leo Speet „Hollar.dsche kinder- kes" meer los. In het voordracht genre ging het beter. Deze tooneel- schetsjes waren van eigen makelij en soms zeer origineel, zooals „Por- celein gaat leven" en Het Dienst meisje, waarmee zij veel bijval oogstte. In „De Marmot" g'af zij als 't ware eer: pendant te zien van „Boefje" van Annie van Ees; dit was verreweg haar meest succes volle nummer. Ook „De dans met 't Geluk" een eigen gedicht werd goed voorgedragen. Het publiek toonde zien met hartelijk applaus zeer dankbaara. De muzikale meae- werkir.g van Riet Schouten (viool) en Jan v. d. Peet aan den vleugel verhoogde niet weinig het artistiek genot van dezen avond. Riet Schou ten heeft de verwachtingen bij haar debuut opgewekt, ten volle beant woord; aar: ce welverdience woor den van lof en waardeering van on zen muziekrecensent behoef 'k niets toe te voegen. Vooral in Chardas van V. Monti en Zigeunerweisen van P de Sarasate gaf zij blijk van fe nomenale spelkwaliteiten. Jan v d. Peet, die in werken uit Opus 15 v. R. Schumann solieerde. kweet zich als accompagr:ateur op lofwaardige en artistieke wijze van zijn taak. Het samenspel liet niets te -wenschen over. Voor de dames waren er bloe men, waarna Riet Schouten de Char das nog' biseerde. (Ongecorrigeerd) Fr. Otten AF.C.-NIEUWS Vrijdagavond training voor aaspi- ranten van 6.308 uur en voor Ju nioren en Senioren van 89.30 uur. Ook nieuwe leder: van harte wel kom P.P.C. BUSDIENST ALKMAAR—SCHAGEN Ingaande gisteren loopt er eer: Naco-bus van Alkmaar over Langen- dijk naar Schagen. Vertrek Schagen 7 uur, 11 uur, 15 uur en 19 uur. Ver trek Alkmaar: 9.45; 13.45; 17.45 en 20.15. De bus stopt in alle tusschen- liggende dorpen. Tusschen Alkmaar en Oudkarspel rijden nog' drie dien sten meer; vertrek Alkmaar 8.15; 12.15 en 16.15; vertrek Oudkarspel: 9 uur. 13 uur en 17 uur. TENTOONSTELLING „HET PORTRET" In het Alkmaarsche Gemeentemu seum, waarvan ce inventaris gedu rende de bezettingsjaren veilig opge borgen was, worct ter gelegenheid van de heropening, tot half Septem ber een tentoonstelling gehouden, welke gewijd is aan het portret. De geëxposeerde portretten, grooten- dels uit particulier bezit verzameld, zijn van schilders uit onze omgeving' en meest in de laatste decennia ver- vaarcigd; enkele zijn van oudere schilders, die ook elcers werkten. De tentoonstelling is belangrijk, zoowel om het werk van de groot- sten onzer beeldende kunstenaars, als om de inzendingen van de jongeren, waarmee wij hier kennis kunnen ma ken. Van den grooten Jan Toorop zien we er enkele portretten waarvan het van '22 dateerende van Arie Klomp wel het merkwaardigste is; in forsche trekken is hier een stoere gestalte in lijnen gezet. Zijn dochter Charley Toorop is vertegenwoordigd met een zelfportret, een familiepor tret van John Raedecker en portret van de drie kinderen .,de W. P.". Als ceze groote schilderes haar talent van nature meegekregen heeft dan verschilt haar werk toch veel van dat van haar vader. Zij streeft bij het maken van een portret niet naar het maken van „iets moois", zij schildert hoofdzakelijk karakters, het wezen van haar modellen; zij bedient zich van felle kleuren en grove lij nen doch weet daarbij een onge- meene expressie te bereiken. Toch ligt er in het kincerportret ook iets liefelijks van de jeugd. Van Edgar Fernhout, haar zoon, geldt wat voor de moeder gold; zijn werk Is aan het hare niet verwant, zooals het hare dat niet was aan haar vacers werk. Het is interessant hier 't werk van de drie generaties Toor op te vergelijken. Fernhouts portret ten zwemen naar fotografische fines ses, al weet hij er ook karakters juist in te typeeren; men zie het lie felijke dubbelportret van de meisjes Bruynzeel en het knap geschilderd portret van Ds., K'.. in kleir: formaat. Rachel Fernhout -Pellekaan is met enkele fijn-geteekende portretten, die een jonge vrouwenhand verra den, vertegenwoordigt!. 'n Schilder die zelden of nooit ex poseert, is II., ten Holt, een groot bewonderaar van Cézanne en met hem een vernieuwer Van de kunst, zijr: groot zelfportret, waaraan hij vijf jaar werkte en het interessant geteekende portret van zijn zoon Frisco verraden de hand van een meester, wiens werk ce critiek van eeuwenzal kunnen doorstaan. Al is ten Holt geen productief kunstenaar, hij is voor mij een van de meest representatieve beoefenaars van ce hedencaagsche schilderkunst. Matthieu Wiegman, een der groot meesters en grondleg'gers van de Bergensehe School is vertegenwoor digd met 'r: crietal geschilderde por tretten van groot formaat, allen in opdracht vervaardigd. Zij werden geschilderd in ce periode, die een zijner dochters mij onlangs als het g'ouden tijdperk van den schilder noemde, ornaat het goud-bruin toen de hoofdtoor: was van Wiegmans werk. Ik noem het zijn gouden tijd, omdat de herinnering aan de gouc^ kleurige doeken uit die periode mij altijd zal bijblijven en voor mij Wieg man ln dien tijd den Thabor van zijn schildersleven bereikte. De hier geëxposeerde portretten, althans die van het echtpaar S. dateeren van dien tijd en zijn, zooals ook cat van Mevr. H., dat van lateren datum is, van dien gouGJ-bronzen gians over - goten en laten ons den meester zien in zijn volle schildersrijpheic. Zijn broer, Piet Wiegman, die na jarenlange evacuatie ir: de Betuwe weer in zijn geliefd Schoorl is te ruggekeerd en die ook tot de Ber gensehe School gerekend moet wor den. exposeert hier een gToot olie verfschilderij' van Zr. H. J. Peeck, wat donker van toon, doch een zui vere weergave van de geportret teerde persoonlijkheid. Een volgende keer iets over het werk der overige exposanten. Burgemeester Van Kinschot heeft Zoncagmiddag, in tegenwoordigheid van vele schilders en Inzenders de tentoonstelling' geopend, waarin hij de aanwezigen dank bracht voor de medewerking van ce totstandkoming van deze expositie, die een groote gebeurtenis is, ter gelegenheid van- de heropening van het Gemeente museum; ook aan het M. G. bracht spr. dank voor de medewerking. FR. OTTEN BURGERLIJKE STAND 1 Geboren; Anna E. c'. van Cornelis Hobgland en A. Blankendaal; Anna C d.Nran Jacobus Oosterling en A. J. M. de Cocq van Delwijnen; Maria C. d. van Nicolaas van eer Veer en B. Hopman; Elisabeth d van Jan Lan- g-enberg en H Enberts; Nicolaas P. A z. var: Nicolaas Groen en Th. M. Kaandorp; Johanna d. van Johan Kuijpers en P. Kranevelct; Frederik A. z. van Frederik J. H. Barendregt en N. de Jong, Louis P. A. z. van Louis P. E. C Robert en A. M. Lin- ceboom; Rud^olphus J H. z. van Ru- dolphus J. SchePn.ga en H. Hoek stra; Johannes A. M. z. van Antho- nius J. Huijber* on M. Sijs. Gehuwd: Cornells Kleijpoel e.i Ma ria K. de Rover. Overleden: Johanna M., Droge, oud 3 jaar. DE ZWEMINRICHTINGEN De Overc'akie heeft door kolen ge brek zijn deuren nog' niet voor het publiek kunnen openen. Dit is zeer te betreuren, te meer, daar hier maandelijks plm. 30.000 bader: ver strekt worden, waarvan ulj zeker 80 pet. kunnen beschouwen als het zoo noocige wekelijksche bad, doordat het nemen van eene warme douche en behoorlijk wasschen alvorens te gaan zwemmen als dringende eisch gesteld is. Niet alleen voor de hygiëne in het algemeen, maar, dat hierdoor het verplichte schoolzwemmen stag neert. is welerg jammer; wij willen hopen, dat door betere kolenpositie hier eerstcaags in voorzien worct. Darde zij het g'oede zomerweer is het bezoek in de open baden bijzonder goed en heerscht hier een rijk en ge zond zwemleven. Einde cezer maand bereikt dit wel zijn hoogtepunt door diverse zwemgebeuren. Zoo zal o.a. op Dinsdag 28 Augustus weder onder toezicht van den Ned. Zwem- en Reddingshond voor het eerst na af loop van een oorlog weder diploma gezwommen worden. Zaterdag' a.s. is het Zomerbad van 68 uur ter be schikking- van den Olympischer: Sportdag en kunnen liefhebbers van eer: goeden zwemwedstrijd genieten onder leiding var: D. A. W. Voor polo-enthousiasten wordt op 2 Sept. nog een polotournooi georganiseerd voor den kring van Noord-Holland. Ook zal er dezen winter weer een cursus tot opleiding voor zwem- instructeur(trice) georganiseerd wor- cen zoodat, zoodra de Overdekte we- cer geopend kan worden, ook op dit gebied Alkmaar niet achteraan komt. HET WIT GELE KRUIS In de maand Juni 1945 werden door de Wijkverpleegsters 530 bezoeken afgelegd bij 42 patiënten. Hiervan waren 244 bezoeken bij lecen var: het W. G. Kr. en A.A.Z.A., 184 bezoeken bij lecen van het W. G. Kr. en 102 bezoeken bij leden van het A.A.Z.A. Twee keer werd laatste hulp ver leend. De Wijkkraamverpleegster legde 231 bezoeken af bij 10 patiën ten en verleende 4 keer assistentie bij den dokter. In de maand Juli legcen de Wijkverpleegsters 543 bez. af bij 44 patiënten. Hiervan warer: 248 bez. bij leden van het W. G. Kr. en A.A.Z.A., 191 bez. bij leden van het W. G. Kr.* en 104 bez. bij leden van het A.A.Z.A. Éénmaal werd laat ste hulp verleend, De Wijkkraam- verpleegster legde 334 bez. af bij 17 patiënten en verleende 6 keer assi stentie bij den dokter. ANONIEME KLACHTEN De Militaire Commissaris te Alk maar maakt bekend: Het komt nog meermalen voor dat tegen bepaalde personen anonieme klachten worden ingebracht met het doel deze perso nen te „zuiveren". Het blijkt dus noodig er nog'maals op te wijzen, dat op dergelijke klachten niet kan wor- m ingegaan. DE SCHERMER GEMEENSCHAP In de Schermer is opgericht „De Schermer Gemeenschap", waarvan de Raad van bestuur is samengesteld uit de dames Groot-Klaver. M, He- ringa-van Thiel, A. Glijnis Schermer- horn en T. de Boer-Stam. der: Zeer- eerw. heer J. van Bemmelen en Ds., J. M. de Jong en de heeren J. J. van Baar. J. Blauw, P. C., Commandeur, H. Davelaar, G. Ens. P. Groot, M. Huisman. P. Korver, J. Th. v. Saase, Wb. Schèrmerhorn, L. Schuuring, T. Vaalburg, D. de Rooij en J. Veer. In het voorloopig bestuur hebben zitting: de dames A.. Glijnis en T. de Boer en Ge heeren Past. J. van Bem melen, Ds. J. M. de Jong, J. v. Baar, P. Groot en D. de Rooij. De „Schermer Gemeenschap" stelt zich ten doel ce .geestelijke verhef fing van het platteland, in het bij zonder van de bewoners van den Schermerpolder; alles wat kar: cie- nen tot beter onderling begrip en sa menwerking tusschen de verschillen- ce groepen van de bevolking; het versterken van het nationaal besef in den goeden zin des woords. De „Schermer Gemeenschap" tracht cit doel te bereiken door de gemeen schappelijke viering der nationale feestcagen; de veredeling var: ver maak en ontspanning, door het ver strekken van goede muziek, £oed tooneel en goede film, door het be vorderen var: volkszang en sport; de schoonheid van het landschap te be- vorceren o.a. door boomaanplant en instandhouding van de overgebleven molens; de eenheid van de Schermeer als burgerlijke gemeente voor te staan; de stichting van een polder museum; het steunen van het werk der Volkshoogescholen"; het uitge ven van een maancblad. enz. enz. Lid van de „Schermer Gemeen schap" kunnen zijn personen, die den leeftijd var: 18 jaren bereikt hebben, vereehigingen (bijv. tooneel-, mu ziek gymnastiekverenigingen; ver- eeniglngen op kerkelijken grondslag, de bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, enz.) HEILOO. De Oranjevereniging hield een bestuursvergadering in café Admiraal, waar tevens aanwezig warer: vertegenwoordigers van de sport- muziek-, tooneel- en buurt verenigingen. Algemeen was men van oordeel, dat ter plaatse iets mas saals moest gebeuren. De vergadering hoopte, dat velen zouden medewer ken om een grootschen optocht te kunnen houden. Verschillende com missies werden dan ook spontaan ge vormd. die op korten termijr: een en ander 'zullen organiseeren. Het is de bedoeling, 's morgens een aubade G'oor alle kinderen, schoolestafettes onder leiding var: de onderwijzers, optocht met versierde wagens, fiet sen etc.,; in den namiddag een weg wedstrijd' in drie klassen door Hei- loo; daarna een bonte avond op het sportterrein, waaraan verschillende vereenigïngen zullen medewerken, met als slot vuurwerk of een fakkel optocht.. Het belooft dus wat te worder:en een en ander zal geani meerd worden door het beschikbaar stellen van prachtige prijzen. BERGEN. Plotseling sterfgeval. Toen de heer W. Glynis, die juist Vrijdag j.l. uit de Schermeer, waar hij 2'/s jaar geëvacueerd was, in Ber gen was teruggekeerd, den dank dienst voor den vrede in de Ruïne- kerk wilde meemaken, werd' hij na dat hij zich in de bank had neerge zet, door een beroerte getroffen; hij overleed terstond'. Op 31 Augustus a.s. zou hij den leeftijd van 90 jaar hebben bereikt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2