NIEUW Landwachters verdienen de doodstraf Zondag landing in de baai van Tokio Katholieke N.V.B.'ers uiten vertrouwen in de Staatspartij WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Ons geroofde goed Nederl. missie naar Manilla Zeshonderd dokters naar Indonesië Christendom kan Duitschland redden Politieke gevangenen naar Duitschland Atoombom achter de deur' Strooibiljetten tegen valsche berichten De herziening der sociale verzekering Noodbestuur voor Indonesië voorbereid Raad van Rechtsherstel HET WEERBERICHT liDereldnieutvs Minister van Kleffens naar ons land terug Reeds Zaterdag luchtlandingen NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal NUMMER 18712 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft ln de speciaal daarvoor ingerichte balzaal van het Paleis aan- den Kneuterdijk haar eerste zitting gehouden. De rol vertoonde een mengelmoes' van verschillende zaken. Bij de samenstelling had n.l. de bedoeling voorgezeten' zoo spoe dig mogelijk een aantal principieele uitspraken te krijgen, welke als leidraad in de toekomst kunnen die nen. De eerste verdachte, welke voor het Hof verscheen, was de fabrikant D. van Wijk uit Pijnacker, die in 1944 als groepscommandant van de Nederl. landwacht was opgetreden. Als zoodanig hacl verd-, zooals tij dens de behandeling kwam vast te staan, jacht gemaakt op onderdui kers en radiotoestellen. Zelfs had hij in één geval een onderduiker, die bij zijn arrestatie trachtte teont snappen, aangeschoten. De procureur-fiscaal, mr. J. Zaaijer, was van oordeel, dat vast is komen te staan, dat de Nederl. landwacht, welke oiider de bevelen van Rauter stond, een onderdeel uitmaakte van de SS. Derhalve heeft verd. zich schuldig gemaakt aan het in dienst treden van een vreemde krijgs macht, ja erger, van de krijgsmacht van den vijand.' Mr. Zaayer hekelde in zijn requisitoir zeer de landwacht. Hij noemde het een hyena-instituut, waarvan de leden niet wilden vech ten aan het front, maar er in het op dat oogenblik voor hen veilige Ne derland geen been in zagen de bur gers op te jagen, te kwellen en soms zelfs te berooven van het klei ne beetje voedsel, dat zij op moei zame hongertochten hadden weten te verkrijgen.. De proc.-fiscaai meende dan ook, dat lieden, die van deze organisatie lid zijn geweest, stuk voor stuk, op enkele zeer zeldzame uitzonderingen na, den dood verdiend hebben. Mr. Zaayer requireerde dan ook tegen dezen verdachte de doodstraf. De vercediger. mr. Niessen uit Rotterdam, bestreed de conclusie van mr. Zaayer. dat de Ned. land wacht een Duitsche organisatie zou zijn. Hij verzocht naar het geestes- vermogen var.' verdachte een ona'er- zoek te laten instellen, daar hij be kend staat als zeer excentriek. De verdachte verklaarde steeds ge tracht te hebben iets goeds te be-- reiken en op zijn manier een goed vaderlander te zijn! De tweede verdachte was J. B. ui1" Delft, die terecht stond wegens het plegen van verraad'. Hij had, zooals uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, verschillende joden en le den vaneen organisatie, welke hulp aan joden verleende, aan den S.D. of aan een als N.S.Bt'er bekend Eerste zaken voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag behandeld Wat de Britsche Regeering hoopt! De Engelsche Minister van Oor log, Lawson, heeft Dinsdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat ge allieerde autoriteiten in de Brit sche bezettingszone van Duitsch land reeds in bescheiden mate een begin hadden gemaakt met de teruggave van de door de Duit- schers uit Nederland geroofde ma- terieele goederen. Hij hoopte, dat als gevolg van kortelings uitge vaardigde instructies spoedig een behoorlijke hoeveelheid gemakke lijk als zoodanig te herkennen goederen aan de Nederlandsche en andere geallieerden zou wor den teruggegeven. Hij zei dit in antwoord op een vraag van luit.- kol. Hare, die had gevraagd of Lawson bereid was de verzeke ring te geven, dat maatregelen zouden worden genomen om deze bezittingen zoo spoedig mogelijk aan het Nederlandsche volk terug te geven. MEER AZIJN De productie der azijnfobrieken gaat iri stijgende lijn. Een ruimere voorraad aan grondstoffen staat ter beschikking, zooa'at binnen met al te langen tijd de bevoorrading der wir.kels op grooter schaal dan tot dusver zal kunnen geschieden, staanden rechercheur van politie te Delft uitgeleverd'. De proc.-fiscaai noemde het ver laad, zooals dit door verd. is ge pleegd, gluiperig. Het gevolg is ge weest, dat een aantal menschen den dood Is ingejaagd. Op grond hiervan meende mr. Zaayer, dat ver dachte niet minder dan de doodstraf heeft verdiend. Bovendien requi reerde hij ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht. De verdediger, mr. Drooglever For- tuyn uit Rotterdam, maakte het hof er op attent, dat verd. r.och lezen noch schrijven kan. Men kan een mensch met dergelijke beperkte geestelijke vermogens niet verant woordelijk stellen voor zijn daden. De verdediger verzocht ook voor dezen verdachte instelling van een psychiatrisch onderzoek. (Vervolg 2de pag.) Het hoofdkwartier van het Ne- tlerlandsch-Indische leger deelt volgens een Reuter-bericht uit Melbourne mede, dat de Neder landsche militaire missie onder leiding van luitenant-generaal van Oyen, opperbevelhebber van het Ned.-Indische leger, heden, Woens dag, in Manilla zal aankomen. (Het is in dit bericht voor het eerst, dat van een militaire „mis sie" wordt gesproken. Daaruit moet worden afgeleid, dat niet, zooals eerst was medegedeeld, ge neraal van Oyen alleen naar Ma nilla zal gaan. Nederland gaat dus met een militaire delegatie via het hoofdkwartier van Mac Arthur naar Tokio a.s. Zondag en er zal in de resteerende dagen in dit milieu ook van Nederlandsche zijde wel over iets anders dan al leen over het weer gepraat wor den. Zoo heeft Nederland dan toch nog gelegenheid, invloed uit te oefenen op den gang van zaken, de capitulatie betreffende. - Red.) Do Katholieke onderteekenaars van den oproep der Nederlandsche Volksbeweging verzoeken opname van de volgende verklaring: „Overtuigd van de noodzakelijkheid in dit tijdsgewricht van een fundamenteele vernieuwing van ons volksleven, ook in zijn staatkundi gen sector, hebben wij den arbeid van de Nederlandsche Volksbeweging mede aangevat. Wij zullen dezen arbeid onverzwakt voortzetten, vooral nu de leiding van de N.V.B. in formeelen zin het gesprek met de lei ding van die politieke partijen, welke feitelijk en wezenlijk het perso nalistisch socialisme voorstaan, aan de orde heef gesteld. Onder die politieke partijen rekenen wij hij uitstek de Katholieke Staatspartij. Wij koesteren groote waardeering voor de houding van openheid voor het vernieuwingsstreven en bereidheid tot overleg, die de leiding* van de Staatspartij getoond heeft in de stichting van het landelijke „Cen trum voor staatkundige vorming". Wij meenen, dat deze daad met ver trouwen moet worden beantwoord. De „verjo aging en vernieuwing, die de Staatspartij beoogt, zal alleen dan kunnen voldoen aan e'en eisch van dit oogenblik. als de discussie in het vormingscentrum in de eerste plaats ruimte biedt voor de behan deling' van wat aan ons, en met ons aan tal van katholieken als func'a- menteel-noodzakelijke en opbouwen de hervorming voor oogen staat., Om dit te bevorderen stellen wij on3 voor in positieven zin zoo krach tig mogelijk deel te nemen aan de gedachtenwisseling in het „Centrum voor staatkundige vorming". Wij wekken onze geestverwanten op hetzelfde te d'oen." Naa? wij vernemen, is de Itegee- ling voornemens zeshonderd Neder landsche doctoren naar Indonesië te zenden, zoodra de overgave der Ja panners een voldongen feit is ge worden., Volgens Radio Luxemburg heef* Z. Em. kardinaal Taulhaber. aarts bisschop van Muenchetv, bij de ope ning van een conferentie van Bis schoppen' te Muenchen verklaard', dat naar zijn meening* .Duitschland het beste van het Nazicisme gezui verd' zou kunnen worden door het herstel en het toezicht van het Christendom". In ^erbsnd met bet feit. dat in de noodgevang'er.issen voor politieke ge vangenen de opeenhooplng gevaar voor besm°*"ng bevat, vooral nu zich betrekkelijk veel gevallen van schurft, diphterie. typhus en- open t.b.c. hebben v"^gedaan, '"ZrA^n er met de geallieerden besprekingen gevoerd' over hef in góïrrik ~emen Volgens een bericht uit Washing ton veronderstelt een Amerikaansch blad, dat generaal Mac Arthur voor de veiligheid een paar vliegtuigen voorzien van atoom-bommen aan zijn invasie-armada voor Japan zal toevoegen Een gevaarlijke „stok achter de deur". Op Biak hebben 357 Japanners zich na het lezen der strooibiljetten, die de Nederlandsch-Inc'ische Regeèring deed' uitwerpen, overgegeven.. Op Java en de Socnda-eilanden zijn 421.000 strooibiljetten in het Neder- lanGsch en bijkans 400.000 in het Maleisch uitgeworpen, om den- in vloed van valsche Japansche berich ten, waarin zelfs de bezetting van Australië is gemeld', tegen te gaan. Japansche experts hebben meege werkt om de strooibiljetten samen te stellen, terwijl vrijwilligers onder de Japansche krijgsgevangenen daar bij behulpzaam zijn geweest. De laatste dagen zijn onafgebroken strooibiljetten uitgeworpen. Op en kele plaatsen yerc! op de betrokken vliegtuigen gevuurd, maar over het algemeen was geenerlei Japansche activiteit te bespeuren. Ter uitvoering van de voorgeno men uitbreiding d'er sociale verzeke ring^ r en voorzieningen èn voor de loonarbeiders èn voor andeie bevol kingsgroepen. waarbij de urgentie van een verbetering der ouderdoms zorg vooropstaait, heeft mini&fter Drees thans aan een technische commissie opgedragen om een wets ontwerp samen te stellen. Het is d'e bedoeling, dat deze commissie de daarvoor in aanmerking komende organisaties in de gelegenheid zal stellen, ha^r standpunt schriftelijk vT mond'elmfir toe te lichten. Ver-- «.rouw*? worrfdat het op deze wjjze van vroegere Duitache concentratie- mogelijk zal zijn, uiterlijk binnen kampen in Westfalen en het Rijn- i een half jaar een concreet voorstel land, l gereed te hebben. De Had. Indische autoriteiten staan op het oogenblik voor enorme moeilijkheden, voortvloeiende uit de plotselinge capitulatie van Japan. Het herstel der wettige regeering in alle deelen van Nederlandsch In aië zal. zelfs als de Japanners zich overal in den Archipel van verderen gewapenden tegenstand onthouden (iets wat intusschen blijkens d'e jongste berichten steeds waarschijn lijker lijkt) vermoedelijk nog wel eenigen tijd in beslag nemen. De organisatorische problemen, verbon den aan den terugkeer der normale gezagsorganen zijn groot en van uit eenloopenden aard. In samenwerking met de geallieer de militaire autoriteiten worden thans maatregelen voor de instelling van een noodbestuur uitgewerk3. De bevrijding van de eilanden ten Oosten van Sumatra zal» vermoede lijk geschieden onder bevel van ge neraal Mac Arthur Sumatra zelf zou blijven onder het gezag van Lore' Louis Mountbattan. Zoowel in het hoofdkwartier van Mac Arthur als van Mountbattan zijn vertegenwoor dlgers van de N.I.C.A. aanwezig.. Voorbereidingen worden getroffen voor de onmiddellijke bevrijding van politieke gevangenen en van ge- interneerden. De Nee. Indische regeering is thans bezig, alle beschikbare krachten te mobiliseeren voor de belangrijke ta ken, die in de bevrijde gebieden lig gen te wachten. Vele jongelui die nog slechts enkele maanden geleden actief waren in Ge ondergrondsche in Nederland, zullen binnen enkele weken reeds in staat worden gesteld mede te helpen aan den opbouwen- den arbeid in Nederlandsch-Indië. De instelling van den Raad voor het Rechtsherstel op 20 Augustus j.l. beteekent. dat op dezen dag de ter mijn van 6 maanden is gaan loopen uit art. 21 van het besluit Herstel Rechtsverkeer. Verzoeken tot nietigverklaring of gewijzigde of nadere vaststelling van tijdens de vijandelijke bezetting tot stand gekomen of gewijzigde rechts betrekkingen of tot bet doen her leven van tijdens de bezetting te niet gegane rechtsbetrekkingen, moeten derhalve worden ingediend uiterlijk op 20 Februari 1946. IN MANDS J OERI JE hebben de Russische troepen hun opmarsch nog steeds voortgezet, meldde het Sov jet legerbericht van Dinsdag. Ruim 50.000 Japanners met verscheidene generaals gaven zich over. .,Het pro ces van de capitulatie van het Kwantoengleger gaat voort", zoo wordt er aan toegevoegd. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot Woens- GagavondWisselende bewolking, eenige regenbuien en Zuidwes tenwind. Een bericht van een Belgisch blad over de verloving van Prins Karei met een Engelsche Prinses is door Londen officieel tegenge sproken. Rusland heeft het Handvest van den nieuwen Vol kenbond geteekend, dr. Soeng teekende het te Washington voor China. Attlee heeft in het La gerhuis de oprichting van een speciale adviescommissie voor atoom-energie aangekondigd. De Argentijnsehe regeering heeft besloten voedsel te zenden aan landen in Europa die daar be hoefte aan hebben. Tusschen Rusland en de Vereenigde Staten zullen nieuwe luchtlijnen via West-Europa worden ingesteld. Amerika en Engeland hebben bezwaren geuit tegen de verkie zingen in Bulgarije en zullen de uitslag daarvan niet als democra tisch beschouwen. Iran heeft bij de V.S. nogmaals aangedron gen op terugtrekking van de ge allieerde troepen. De Keizer van Ïndo-China heeft zijn onder danen opgeroepen met hem te trachten de onafhankelijkheid van Indo-China te verkrijgen. De Nederlandsche minister van. buienlandsche zaken, mr. E. N. vau Kleffens. „een der meest prominen te leden van het NeGerlandsche ka binet gedurende den oorlog" (alous meldde Reuter uit Londen), keert thans voorgoed naar zijn land terug'. Zijn departement heeft Londen reed's verlaten en hij zelf gaat tegen het einde van deze week. Van Kleffens bevond zich sinds Mei 1940 in En geland. LORD WAVELL, de onderkoning van Britsch-Indië, zal zich naar Londen begeven voor het voeren van belangrijke besprekingen met de Engelsche regeering. Het Japansche persbureau Domei heeft Dinsdagavond een gezamenlijk communiqué uitgegeven van het keizerlijk Japansche hoofdkwartier en van de Japansche regcering, waarin de formeele aankondiging geschiedt van regelingen voor de landing van geallieerde troepen in het Japansche moederland op 26 Augustus a.s., in de Baai van Tokio. Teneinde con flicten te vermijden is besloten, dat de landingen volgens de volgende regelingen zullen plaats vinden. De eerste groep der landingsstrijd- krachten voor het bezetten van het moedereiland zullen landen op het gedeelte van het moederland rondom de hoofdstad Tokio en in de pre fectures Tschiba, Kanagawa. Jamanasja en Schisoeoka, te beginnen op Zondag a.s, Te beginnen op Zaterdag a.s. zullen luchtlandingsoperaties plaats vinden over het moedereiland. Luchtlandingstroepen zullen op het Atsoegi vliegveld beginnen te landen van Zondag a.s. af. Op denzelfden dag zal de geallieerde vloot Sagami-baai binnenvaren, terwijl een gedeel te van deze vloot, bestaande uit lichte schepen, de baai van Tokio zal binnenvaren. De andere bezettingstroepen zullen van Dinsdag a.s. af uit de lucht en uit zee landen in de sectoren Atsoegi en Jokosoeka. De Japansche autoriteiten hebben verordonneerd, c'at geen verbroede ring mag plaats hebben tusschen de Japansche bevolking en de gealli eerde strijdkrachten. Schout Jbij- nacht Forest Sherman, die deel uitmaakt van den staf van admiraal Nimitz, heeft medegedeeld, dat d'e Japansche oorlogsvloot zoo goed als geheel vernietigd is. De vloot bestond uit 370 schepen en er zijn er nog 49 over! Sherman is' te ruggekeerd uit Manilla en heeft vol gens Reuter te Goeam verklaard, dat hem uit de besprekingen met d'e Tapaivneezen was gebleken, d'at er in Japan nog slechts zeer weinig voedsel is, terwijl benzine zeer schaarsch is en het transport zich m zeer slechten toestand bevindt, HERDENKINGSWEEK „STICHTING 1940—1945" Het werk van de Stichting 1940— '45 bestaat reeds jarenlang, het werd op 13-10-1944 definitief begonnen en is het werk van de geheele Illega liteit der bezettingsjaren. Vier van de zes bestuursleden, vóór de bevrij ding, zijn met alle officieele papie ren op tafel gearresteerd en de vij and publiceerde, dat onze Stichting niet meer bestond. Die publicatie ligt hier voor ons en wij zijn intens verheugd, dat de S.D. zich vergiste. Anderen deden het werk verder, tot de gevangenen bevrijd werden, en nuThans is aan een ieder de beurt mede te doen en zich in te spannen om hen die door „daad of houding" tot het binnenlandsch ver zet tegen den vijand bij Troegen en die nu in nood verkeeren, of hun bloedverwanten te helpen. Nu ook gij! 11

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1