Verlossing van Indonesië Een grootsche dag in 'n oude stad In afwachting van militaire en politieke orders - Enorme moeilijkheden wachten Stad en Omtrek De Oost-Indische vloot van Groot-Büfttannië is uitgevaren, in afwachting van orders om verschillende punten In Malakka en Nederlandsch 6ost-Indië te bezetten. De zevenhonderd mijl lange water weg zal van mijnen gezuiverd dienen te worden. Als dit geschied ls, zul len de eerste vlooteenheden, hospitaalschepen, transport- en voedsel- schepen, met volle kracht het herstel en steunverleeningswerk beginnen En hoe zal de toekomst van Indië, neen, Indonesië heet het tegenwoor dig, zijn? Met zekere onrust heeft menigeen zich al eens afgevraagd, hoe de situatie van onze overzeesche gebiedsdeelen zal worden in de verhoudingen der Groote Mogendheden, wier belangstelling voor de jongste gebeurtenissen in het Verre Oosten waarschijnlijk niet van zui- ver-platonischen aard isStellig.is cenige geruststelling geschonken door eenige uitlatingen voor de radio. Een geallieerd' officier, die onder dividenc! der cultuurondernemingen den dekmantel der anonymiteit sinds korten tijd wekelijks voor „Herrij zend Nederland" optreedt, heeft en kele dagen geleden iets over deze kwestie gezegd. Na overleg met alle bevoegde instanties kon hij zeggen: Noch Groot-Brittanrdë, noch Ameri ka. noch een der Vereenigde Volke ren streeft imperialistische oogmer ken na. De bezetting' van Neder- lanasch-Indië door Britsche troepen heeft geen andere oorzaak dan dat troepen van de Vereenigde Naties aanwezig moeten zijn om de capitu latie van de Japansche legers in In- dië te aanvaaraen. Dit mag als een heele geruststelling worden beschouwd. Wij moeten deze zaak verder in vertrouwen aan de bevoegde Regeerders overlaten. Een andere zaak, die dit vertrouwen wettigt, is de regeling van de ver dere, nieuwe staatsrechterlijke posi tie van Indonesië. H.M. de Koningin heeft irv een radiorede van 20 De cember 1942 reeds wijde perspectie ven voor de vrije ontwikkeling van Indonesië geopend. Een heele revo lutie in dë Indische staatsrechtelijke denkbeelden heeft zich in de oor logsjaren voltrokken en daarom schijnt het eenige bevreemding te hebben verwekt in de Indonesische kringen in ons land vooral, dat de Minister voor de Overzeesche Ge - biedsdeelen, prof. Logemar.n, in zijn radiospeech ter eere van de Japan sche capitulatie niet veel meer ge zegd heeft, d'an dat voor de herzie ning van de Indische Staatsregeling de eerste voorbereidende maatrege len' genomen waren. Op een openbare vergadering te Amsterdam van de verschillende groepen van Indonesië in Nederland is sterk aandrang uitgeoefend, om met ver-doorgevoerde hervormingen haast te maken. Uit de redevoeringen bleek intusschen ook wel, dat er heel wat problemen zijn, die niet in een handomdraaien opgelost kunnen worden. Er is reden, om ook hier de Re geering te vertrouwen. Het lijdt geen twijfel of deze vooruitstrevende Re geering weet ook ten aanzien van de Indonesische problemen, waar Abra ham de mosterd haalt. En hoewel wij zonder twijfel open oog zullen moeten hebben voor de groote eco nomische belangen, aan ons Indië ook voor Nederland' verbonden, is het stellig juist, wat door verschil lende sprekers is gezegd: dat onze belangstelling niet eenzijdig op het „DE TIJD DRINGT" (Vervolg van pag. 1) Daar de organisatie en de uit bouw van het Centrum in de toe komst vele kosten zal meebren gen, wordt ook op de financi- eele offerbereidheid van de Ne- derlandsche katholieken een be roep gedaan. Bijdragen voor de financiering van het Centrum kunnen gestort worden op giro rekening 8754 van de Rotterdam- scbe Bankvereeniging te Venlo ten behoeve van den penning meester van het Centrum: Mr. Dr. Th. Speetjens Tot de nationale leiding van het Centrum zijn thans toegetreden de volgende leder.: J. W. van den Ak ker. 's-Gravenhage; W. J. AndTies- sen^ Utrecht; prof. dr. J. R. M. van den Brink, Laren; Ir. J. Dewez, Roermond; mr. Fr. Duynstee, 's-Gra venhage; mr. W. L. van der Grin ten, Rotterdam; dr. G. W. M. Huys- mans. Eindhoven; Ir. A. Heymeyer, Wassenaar; prof. mr. J. Jurger.s, Nijmegen; H. Klompe, Arnhem; dr. P. N. M. Kooien, Vught; Jan Maenen Heerlen; jhr. mr. P. G. M. v. Meeu wen 's-Gravenhage; prof. dr. J. E. de Quay, Beers; prof. mr. C. P. M. Romme, Overveen; K. Roncken, Heerlen; mr. dr. Th. Speetjens. Ven lo; mag. dr. S. Stokman Ó.F.M.. Utrecht; mr. A. A. A. M. Struycken Breda; dr. J. Terlingen, Aerdenhout; Fr. Terwindt, Nijmegen; lector dr. F. van de Ven. Tilburg; mr. J. de Vreeze. Utrecht. Over de toetreding van een vrou welijk lid wordt nog overleg ge pleegd. Het voorzitterschap van het Cen trum zal worden waargenomen d'oor prof. mr. C. P. M. Romme (kantoor adres: Keizersgracht 230, Amster- d'am-C), terwijl mag. dr. S. Stokman O.F.M. (Oudwijk 21, Utrecht), zich voorloopig met het secretariaat heeft •willen belasten. Als vice-voorzitters zullen fungeeren prof. dr. J. E. de Quay en W. J. Andrlessen. als pen ningmeester mr. d!r. Th. Speetjens (Loohofstraat 17, Venlo). gericht mag zijn. Er zijn overigens allerlei moeilijk heden. waarvan een zestal verschil lende beschouwingen min of moer officieel geïnspireerd ons kondschap hebben gedaan. Indië schreeuwt om menschen, ait is het groote pro bleem, waarmee de departement van overzeesche gebiedsdeelen en de N.I.C.A. op het oogenblik hebben te kampen. Maar ook Nederland komt ervaren en gespecialiseerde krachten tekort! En men kan voorloopig niet naar Indië gaan met de verwachting, er rijk te worden. Het plan bestaat, om bedrijfsleven, handel en bank wezen voor een beperkten tijdsduur in Indonesië gecentraliseerd te hou den m groote overheidsorganisaties, alle onder commando van de N.I.C.A. Het gaat hier om een noodorganisa- tie. Voorts biedt het probleem der sa neering van het geldwezen in ons Indië belangrijke en moeilijke aspec ten, nog van heel anderen en meer ingewikkelden aard dan bij ons en daar is het al zoo moeilijk! De Ja pansche inflatie-methoden hebben net als bij ons bepaald' „made in Germany" het vertrouwen d'er bevolking in de papieren betaalmid delen volkomen geschokt. Men zal dan ook ingesteld zijn op goederen - ruil, om arbeid en andere prestaties van de bevolking* te verkrijgen om het economische leven weer op gang te brengen. BURGEMEESTER VAN BAAR VAN EDAM GESCHORST Naar de Nwe. Purm. Courant meldt, is burgemeester C. G. M, van Baar van Edam-Volendam, geschorst met ingang van 20 Augustus. De heer P. W. ter Windt uit Maastricht, is tot waarnemend burgemeester be noemd. ALKMAAR DE BEVRIJDINGSFEESTEN Het openluchtspel Als het weer meewerkt, belooft het openluchtspel „Plant - den Mei boom", dat op Koninginnedag om 2 uur en om half 7 op net Sportpark wordt opgevoerd een groot succes te worden. Het spel 'n landjuweel van vrede en vrijheid is geschreven door Wim Snitker met muziek van Han van Koert. Bij de opvoering in H.H. Waard werkten er 250 personen aan. De re gisseur Anton Sweers heeft dit aan tal voor Alkmaar verdubbeld; niet minder dan 500 medewerkenden zul len zich tijdens de verschillende ta- freelen op het wijde tooneel van het Sportpark bewegen. Wat den inhoud betreft, het stuk geeft een beeld' van den verdrukking in den bezettingstijd; de dramatis persosae concentreeren zich op en rond een koopvaardij er. het schip van Staat symboliseereiid. Wij zien den intocht van d'en be zetter in het vredigen landje, wij zien de beelden van ellende elkan der opvolgen, de slaventreinen, de hongeroptochten. doch ook een her innering aan ons grootsch verleden, waarmee de Nederlandsche Maagd 't volk weer moed inspreekt. De laatste tafreelen symboliseeren de herwonnen vrijheid; de Irene brigade herovert het schip van staat en de speelruimte, die eens overstroomd was door d'e menigte van den afgrijselijken hongerop- tocht, wordt nu gevuld met spelende kinderen en juichend volk. dat toe gesproken worat door een der hoofdfiguren uit het spel, den boots man. die hulde brengt aan het ver zet, aan H. M. de Koningin en het Prinselijk Gezin op Vaderlandschen bodem verwelkomt. Wie niet verzuimen wil dit evene ment tijdens de bevrijdingsfeesten bij te wonen, raadplege de adver tentie in ons" nummer van Donder dag j.l. en de raambiljetten. Slechts 8000 personen kunnen het openlucht spel bijwonen; wij twijfelen er niet aan of d'e beschikbare ruimte zal spoedig uitverkocht zijn. Leden van verschillende tooneel- en zangvereenlgingen verleenen hun medewerking; de - rol van de Ned. Maagd worat vertolkt door Mevr. Janny Haasbroek van „Ulvadero", die van den Bootsmar^ door den heer C. J. Berkhout van „Vondel"; de rid'der, die aan het graf van den ge sneuvelden verzetsman het Wilhel mus declameert, is de heer G. Grondsma; de moffen-rol wordt vervuld door P. Cloeck. Het muzikale gedeelte staat o.l.v. den heer Joh. Kuiper. De leden van Orpheus en de Alkm. Operettever. vormen het matrozenkoor in 't stuk. DE GROOTE OPTOCHT Naast het Openluchtspel zal de groote optocht de voornaamste be zienswaardigheid van het feest wor den. De optocht wordt geformeerd door crie deelen; het eerste deel, bestande uit negen nummers is van historisch karakter! de onderdruk king door de verschillende bezetters van den tijd der Romeinen af wordt erin uitgebeeld; de Spaansche. de Fransche en de Duitsche bezetting' vormen afzonderlijke nummers; dit gedeelte wordt afgesloten door een wagen, waarop in den hoorn van overvloed de periode van welvaart van 1939 wördt gesymboliseerd. Dit eerste gedeelte staat onder regie van den heer P. Cloeck. Het tweede gedeelte is gewijd aan de illegaliteit en al haar vertakkingen in het ondergrondse!! verzet; het ge heel onder regie van d'en heer v. d. Bogaerde. Het derde deel, waarvan d'e heer Menno Grondsma de rogle in handen heeft, omvat niet minder dan 16 nummers en geeft een beeld' van de bevrijding. Wij aien o.a. de capitu latie door Blaskowitz. het vertrek van de Duitsche krijgsgevangenen, de bevrij.dlng van Alkmaar, de in tocht van de Canad'eezen, het op pakken van N.S.B.-ers. de repatri- eering; de adoptie van 'Alkmaar door Bath en van Heusden door Alkmaar; de komst van de Prinsesjes de dank van Holland aan Canada, ae bevrij ding van Indonesië en de vereeni- ging der Overzeesche gebiedsdeelen en ten slotte den vrede. De route. De route, die de optocht zal vol gen. is ongeveer als volgt: vertrek Doeleveld, Houttil, Langestraat, Laat Emmastraat. langs het Ziekenhuis, Wilhelminalaan, waar even bij het Monument voor de gevallenen wordt stilgehouden, Singel, Nassauplein, langs de Pius, Westerweg. Scharloo, Stationsstraat Spoorstraat, Singel, Zevenhuizen, St. Laurensstraat. Nieu- wesloot, Doeleveld'. BIOSCOOP HARMONIE In de Harmonie draait deze week de aardige film Pimpernel Smith, waarin we Leslie Howard in zijn laatste groote creatie kunnen be wonderen. Als Eng. prof. in de Ar cheologie ziet hij kans in '39 naar Duitschland ;.te gaan en daar 27 ge leerden. dichters enz. uit concentra tiekampen te helpen ontvluchten. De groote aantrekkelijkheid van deze film is echter het rake contrast, dat hij weet te leg'gen tusschen de fijne Eng. geest en het brute, domme ge weld van den nazi. Telkens weet hij de menschen jagers om den tuin te leiden en telkens is hij ze te slim af. Hij neemt een loopje met den verwaanden Gestapo-minister, zooals zoovelen dat deden met de Gestapo- agenten. *n Onderhoudende en span nende film. In het journaal o.a. de val van Berlijn en de intocht van de Russen in de Duitsche hoofdstad. F. O. CINEAC VICTORIA Het urenprogramma van Victoria geeft deze week een filmreportage van D-day, den dag. waarop de in vasie begon en daarmee het begin van het emd van den oorlog. De film geeft een indrukwekkend beeld van de geweldige oorlogsmachine, die de geallieerden tegen den Atlan- ticwal in werking brachten. Enorme verwoestingen bracht de invasie mee voor Normandlë. De intocht in Pa rijs ging niet zon l2r dramatische momenten voorbij; op de Gaulle werd een aanslag gepleegd door de moffen en de juichende menigte vluchtte in een paniek weg voor de fluitende kogels. Dit gebeurde juist dezer dagen een jaar geleden. Een zeer interessant programma. F. O. GEEN SPEELGOED De 21-jarige P. K. uit de St. Anna- straat had een dop van een landmijn weten te begaan en was daarmee aan 't prutsen g'egaan, met het ge volg, dat hij met vele wonden over dekt naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. 20ste Westfriezendag in het Parkhotel te Hoorn Met gToot enthousiasme heeft het Historisch Genootschap „Westfries land" op 23 Aug. haar 20e algem. vergadering gehouden in het tot dit doel wel zeer geschikte Hoorn. Het weer was goed' en zoodoende was de deelname aar.* deze bijeenkomst ge weldig. De ochtend was g'ewijd aan de agenda van de vergadering, terwijl de middag is doorgebracht met een lezing van d'en heer Kerkmeijer over Hoorn als stad aan de Zuiderzee en met een bootocht op het IJsselmeer. De voorzitter de heer G. Nobel opende om 10 uur de bijeenkomst, met een zooals hij zeide zeer dankbaar gevoel, om het einde var.' den verschrikke- lijksten aller oorlogen. Zeer ver heugd was spr. dat het mooie West friesland van den oorlog' zoo weinig had geleden, zoodat wij weer geza menlijk kunnen verder werken. Hij memoreerde verder het opgravings- werk onder de eminente leiding var,: Prof. v. Giffen; het Rijk heeft we derom een subsidie van 1000.be schikbaar gesteld. De heer Noordeloos heeft verder een plan ontworpen voor het schrij ven van een „Geschiedenis van Westfriesland'" in 10 deelen, omvat tende alle mogelijke voorkomende onderwerpen. Voorzitter sloot zijn inleiding met eenige fijne en gevoelige opmer kingen over de liefde voor den ar beid en de liefde voor het eigen land. ons Westfriesland. Verslagen. Het jaarverslag van den secretaris den heer Th. P. H. Wortel herdacht ln het bijzonder de twee gevallenen dr. S. Wytema uit Westwoud' en Dick Jupijn uit Alkmaar. Dan werd de financieele toestand van het genootschap aan de verga dering voorgelegd. De financiën ga ven het volgende beeld: batig saldo 1 Jan. '44 2233.62'/»; Inkomsten 1944 3028.97; uitgaven 1944 ƒ2157.26, batig saldo 1 Jan. '45 ƒ3105.33'/». Dit batig saldo werd niet geheel juist genoemd, omdat er een nog niet besteede Rijkssubsidie van f 1000.in was, terwijl ook nog niet, door de oorlogsomstandigheden, alles was verrekend. Hierna volgde nog het overzicht van den secretaris der Commissie voor Landelijk Schoon. Verkiezingen. Vervolgens had d'e verkiezing plaats van 3 bestuursleden, 2 we gens periodiek aftreden en 1 wegens overlijden van- den heer Brouwer te Enkhuizen. Mw. M. Buiskool-Molen en de heer H. Galis werden herkozen, terwijl als nieuw lid gekozen werd' de heer P. Sybrandy, voorzitter van de ver- eeniging „Oud-Enkhuizen". Wegens wenschelijkheid van uitbreiding van het aantal bestuursleden met twee werden gekozen de heer G. Kenne te Oostknollendam en Mej. Blokker te Twisk. In de Commissie voor Lan delijk Schoon werd herkozen de heer W. H. Wessel en inplaats- voor het overleden lid D. Saai, de heer N. J-. Groot te BInnenwijzend. In het „Claes Barends Fonds" moest eveneens een nieuw lid wor den gekozen, dit door overlijden var.' den heer V. Kay te Hauwert. Geko zen werd de heer Sasburg. Zooals ieder jaar werden ook nu een aantal boeken onder de aanwe zige leden verloot, welke attractie natuurlijk zeer op prijs werd gesteld vooral door de diverse winnaars. De voorzitter, de heer G. Nobel, zou 's middags een inleiding hou den over „Hoorn en de Zuidwestpolder", maar voor de juistere dagirvdeeling werd deze Inleiding nu gehouden. Spr. haalde vooreerst aan, dat de Commissie voor Landschapsschoon samenwerkt met commissies van ge lijke strekkingen en met verschil lende Rijksinstellingen, om zoodoen de tot een juiste en aanpassende verbetering van verzorging' en aan leg te komen. Hij noemde dan ook eenige verkregen verbeteringen in de verschillende dorpen van West friesland. Momenteel is er een werkgroep gekozen, waarvan zes leden zitting hebben in de commissie Landschaps schoon. Dezfe werkgroep treedt in nauw contact met de Directie der Zuiderzeewerken. Het werk van- deze commissie is belangrijk omdat het bevorderen van de schoonheid' al tijd belangrijk is, vooral in ons landschap, omdat daardoor alles vriendelijker wordt en mooier. In schoonheid is ontzettend veel goeds gelegen, het maakt het leven harmonischer en gelukkiger. Daar om is een leven, alleen gebaseerd op winst en stofbezit niet het juiste leven. Zoo moeten we ook de plan nen bezien van de inpoldering. Hoorn weghalen van het IJsselmeer beteekent schoonheidsverlies. De stad is meer dan een marktplaats en winkelstraten. Bij Hoorn hoort de zee, omdat de zee hoort bij het hi storische Hoorn. En dit zal in de toekomst zeer zeker meer gewaar deerd worden. Er zij hier opgemerkt, dat het in d'e plannen ligt, om vóór Hoorn, na de inpoldering een groot meer të la ten van 3350 H.A. Dit voor het schoonheidsaspect en ook voor de watersport. Na den 'middag werd door een heer J. C. Kerk meijer een voordracht met lichtbeel den gehouden over Oud-Hoorn. We zagen vele mooie plekjes van de stad, o.a. de Mariatoren van een 16de eeuwsche vestingmuur, ver schillende prachtige geveltjes uit dien tijd, de Noorder en Ooster- kerk met hun mooi beeldhouwwerk en een paar werken van de beroem de Middeleeuwsche bouwkundige Hendrick de Keyser. Als we dit zien, bemerken we inderdaad, dat Hoorn een historische stad' is. Tot slot van deze zeer geslaagde dag werd een boottocht op het IJsselmeer gehouden, gratis aangeboden "cloor de reederij van d'en heer Smits, een geste, die ooor ieder zeer werd "gewaardeerd'. Juist hier op het IJsselmeer heb ben we gezien en gevoeld in ons diepste gevoel van- menschen, die ook van mooie dingen houden, dat de zee niet van deze stad mag wor den weggehaald. De zon schijnt in eindelooze scha keeringen over het water en omgeeft het silhouet van de stad' met haar wonderlijke kleuren. Er overheen onze Hollandsche lucht, zooals onze meesterschilders die hebben gezien en hebben vastgelegd op hun onster felijke doeken. En toch overheerscht hier alles de horizon met haar achtergrond van torens van Groote Kerk en Ooster- kerk. haar geveltjes en haar boo- mengroen. Zoo is Hoorn- mooi en historisch maarmet de zee. A. v. d. H. GEEFT KONINGINNEDAG VRIJ In overleg met de Stichting van den Aubeid doet de regeering een beroep op de werkgevers om, voor zoover dat mogelijk is, 31 Augus tus a.s. vrij te geven met behoud van loon. LAAT UW LICHT SCHIJNEN Het publiek wordt verzocht op de avonden van 30 en 31 Augustus en l September hun gordijnen niet te 6luiten, opdat de huisverlichting kan uitstralen. DE MUUR OP DE BERGERBRUG GAAT DE LUCHT IN Maandagmorgen tusschen 8 en 12 uur zal de betonnen spermuur op de Berg*erbrug worden opgeblazen. Be omwonenden doen verstandig hun j ramen en deuren open te zetten, om J te voorkomen, dat ze d'oor den lucht druk vernield worden. BRAND IN EEN BUNKER Gistermiddag geraakten enkiele stroomatrassen in den bunker bij de molen van Piet in brand'; de brand weer wist er wel raad mee. 12'/» JAAR KOPELAAN Morgen viert de Weleerw. Pater H. J. Kooien O.P. zijn koperen feest als kapelaan der St. Josephparochie. Pa ter Kooien is o.m, adviseur der St. Adelbertusvereeniging en 'n biecht vader „met 'n drukke praktijk". Om half 10 zal de jubilaris een plechtige H. Mis celebreeren; het danklof met Te Deum is om half 7. Van half 12 tot 1 uur is er gelegenheid tot ge- lukwenschen. WAT DE TABAKSBON VERSCHAFT Als bekend, zullen met ingang van 30 Augustus a.s. alle bezitters van een tabakskaart in d'e gelegenheid worc.en gesteld op een nader aan te wijzen bon var.' deze kaart zich si garen, sigaretten of tabak te ver schaffen. Er zal slechts een soort sigaretten verkrijgbaar zijn, n.l. de Rhodesia - sigaret en slechts in een prijsklasse van 0.75 per pakje van 20 stuks. Door gebrek aan verpakkingsma teriaal zal een gedeelte der Rhodesia- sigaretten verpakt zijn in doosjes en pakjes van vroeger in den handel gebrachte sigarettenmerken. De in houd bestaat echter uitsluitend uit Rhodesiasigaretten. STROOPERIJ Tegen vier jongens van 16 tot 23 jaar, die 's avonds om 11 uur betrapt werden op fruitdiefstal uit den tuin van het St. Elisabeth-Ziekenhuis is procesverbaal opgemaakt wegens strooperij or.der verzwarende om standigheden. POGING TOT INBRAAK Woensdagavond om half 12 ver moedden omwonenden, dat werd in gebroken in een pakhuis in het Fnidsen. De ontboden politie vond in de buurt drie verdachte personen, Amsterdammers, waarvan er een in het bezit was van breekijzers. De toegang tot het pakhuis bleek ge forceerd. De mannen zijn naar het politiebureau overgebracht. Een hunr.er had nog een jaar gevange nisstraf uit te zitten. BUURTVER. EENSGEZINDHEID OMVAL Op 18 en 19 Aug. 1945 heeft de buurtvereen. „Eensgezindheid!" een groot openluchtbal gehouden waar voor veel animo bestond. Het volk kwam van alle kanten aanstroomen; zoowerd het dan ook een algemeen vrijlieidsfeest; er waren vele attrac ties en verrassingen'. De opbrengst was bestemd voor a.s. kinderfees ten, terwijl aan Ned'. Volksherstel een bedrag van f400.- en aan het Ned. Rooüe Kruis f250.- werd over gedragen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes A. P., z. v. Cornells Willemsen en L. Pauwels. Ondertrouwd: Johannes C. d'e Raadt en Grietje Insir.g; Klaas Kir- pensteijn en Aaltje Ottes; Petrus J. Vaikering en Gerarda M. Soecker; Willem P. A. Demmendal en Dirkje M. Hogervorst; Cornelis J. Schroder en Alida A. Erkamp. Gehuwd: Nicolaas D. van Goethem en Elisabeth Riem. Overleden: Jannetje Pels, oud' 56 j. DE GASTOEVOER Hoewel niet officieel, is de toevoer van gas thans -bijna den geheelen dag te gebruiken. De tweede gas houder is nog steeds niet gereed; en zoolar.g dit niet het geval is, kan d'e toevoer nog niet doorloopend ge garandeerd worden. Over 14 dagen hoopt men over voldoende reserve te beschikken, om den geheelen dag gas ter beschikking te kunnen stel len, temeer daar blijkt, dat het pu bliek zich aan de rantsoenen houdt. LITURGISCHE KALENDER Zor.dag, 14de Zondag na Pinkste ren. Ged. v. d. H. Zepherinus, Paus, Mart (i 217). Mis: Protector. Gloria. 2. H. Zepherinus, 3. A cunctis. Credo. Praef. v. Drievuldigheid. Maandag. H. Joseph Calasanctius, Bel. Spanjaard; stichtte te Rome de Schoolbroeders van O. L. Vrouw (1684). Mis Venite. Gloria. Dinsdag. H. Augustinus, Bss. v. Hippo, Bel. Kerkl., (f 430). Ged. v. d. Hermus, Martel, (f 116). Mis: In Medio. Gloria. 2. H. Hermes, Credo. Woensdag. Onthoofding v. d'. H. Joannes den Dooper. Ged. v. H. Sabma, Maagd. Mart. 2e eeuw. Mis: Loquebar. Gloria. 2. H. Sabina. Donderdag. K. Rosa v. Lima, Mgd. v. d'. 3e Orde van den H. Dominicus, eerste Heilige uit Amerika (f 1617). Ged. v. d. H.H. Felix en Adauctus, Mart. 303). Mis: Dilexisti. Gloria. 2. H.H. Felix en Adauctus. Vrijdag. H. Raymundus Nonnatus', Bel. Stichter der Orde van O. L. Vrouw tot Verlossing der Slaven (t 1240). Mis: Os iusti. Gloria. SEPTEMBER Toegewijd aan de vereering der h!h. Engelbewaarders Zaterdag. Van Maria. Ged. v. d. H. Aegidius (Gilles), Abt. Bel. (Ie eeuw). Alsmede v. d. H.H. 12 Ge broeders, Mart. (4e eeuw). Mis: Salve. Gloria. 2. H. Aegidius. 3. H.H. Martelaren. 4. Paus.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2