NIEUW Vijfhonderdduizend Amerikanen landen in Japan Alkmaar laat Heusden niet in de kou zitten DINSDAG 28 AUGUSTUS 1945 Japansche delegatie op de „Missouri" Op Korea Amerikanen en Russen Een sombere winter in Europa Verhooging Suikerrantsoen HET WEERBERICHT Berricht NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 1871? Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs 1 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 i clefoon 459 9.00 Donderdagochtend 30 Augustus zullen de landingstroepen van boord gaan om zich meester te maken van de vlootbasis Yoko- soeka en van het vliegveld. Ca. 10.000 Amerikaansche mariniers en 350 Britsche mariniers zullen aan de actie deelnemen, waartoe ook behoort het in beslag nemen van alle in de haven liggende Japansche schepen en de demilitarisatie van de vlootbasis en het vliegveld In totaal zullen circa 500.000 man Amerikaansche troe pen op Japanschen bodem moeten worden overgebracht en men verwacht, dat het wel een half jaar kan duren, alvorens de be zetting van Japan is voltooid. f De eerste Amerikaansche bezettingstroepen zijn in Ja pan geland. Reuter meldde hedenmorgen half vijf uit Manilla: Tien transporten Amerikaansche bezettings troepen landden op 't vlieg veld Atsoegi, ongeveer der tig kilometer van Tokio. Het Nederlandsch hospi taalschip „T jitjalengka" maakt deel uit van de geal lieerde landingsvloot voor Tokio. Truman voorspelt: Japansche afgezanten op de „Missouri" Het binnenvaren van de geal lieerde bezettingsvloot in de baai van Sagami vond Maandagoch tend plaats onder begunstiging van fraai weer. De Japansche af gezanten, die aan boord van een torpedojager de geallieerde vloot kwamen begroeten, werden aan boord gebracht van het Ameri kaansche slagschip „Missouri", het vlaggeschip van admiraal Halsey, waar de .capitulatievoor waarden zullen worden getee- kend. De Japanners overhandig den kaarten, die de ligging der mijnen weergeven, welke den toegang tot de Japansche hoofd stad versperren. Tevens ontvin gen zij aanwijzingen inzake de te nemen maatregelen, wanneer de vloot de baai van Tokio binnen vaart. De geallieerde schepen, ten ge tale van 112, zullen in de baai van Sagami blijven, terwijl ca. 38 mijnenvegers de aangrenzen de wateren en de baai van To kio zelf zullen zuiveren. Zoodra er een weg is vrijgemaakt, zal schout-bij-nacht Badger aan boord van den Amerikaanschen kruiser „San Diego" de vloot naar de baai van Tokio voorgaan. Landingen in Sjanghai Het Japansche persbureau meldt, dat Chineesche troepen, onder bevel van generaal Tang en Po, tezamen met eenheden van de Amerikaansche luchtmacht in China, Maandag zijn begonnen te landen in den sector van Sjang hai. De landingen geschieden op vreedzame wijze, overeenkomstig de afspraken met de plaatselijke Japansche autoriteiten. Internationale armada in de baai van Sagami Ook Nederlandsche schepen Hoewel een groot deel van de „meest vreemdsoortige internationale armada in de historie" in de baai van Sagami Amerikaansch is. bevinden zich daaronder ook vele schepen van Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Nederland. Pakketten voedsel zijn uitgeworpen op de met vlaggen bedekte kampen van de krijgsgevangenen. De eerste Amerikaansche bezet tingstroepen die Maandag in Japan geland zijn, bestonden uit 150 inge nieurs en specialisten op het gebied' van het verkeer en van de luchtvaart en hebben tot taak het vliegveld Atsoegi, 18 mijl ten zuiden van Tokio in gereedheid te brengen voor de aankomst van generaal Mac Arthur en van de bezettingstroepen op Don derdag a.s. Het paleis van keizer Hirohito aan de baai van Sagami zal het hoofd kwartier worden van generaal Mac Arthur in Japan. Britsch-Indische vloot bereikt Sabang Officieel wordt medegedeeld, uit de vlootbasis Oost-Indië, lat de Britsche Oost-Indische vloot Sabang is genaderd. Oor logsschepen en vliegdekschepen hebben de opdracht ten spoedig ste naar Penang te varen. Generaal Mac Arthur deelt mede, dat zuidelijk Korea en de hoofdstad Keijo bezet zullen worden door Amerikaansche troe pen, terwijl het noordelijk ge deelte onder Sovjetrussisch be stuur zal komen. De explosie op de „Christiaan Huygens" De positie van de „Christiaan Huijgens", die in zinkenden toe stand op de Zuidsteenbank gezet, werd, was gisterenmorgen vrij critiek in verband met opsteken de stormwinden. Later op den dag nam de wind af, zoodat het gevaar min der werd. Te Rotterdam zijn leden van de bemanning aangekomen, die vertelden, dat op een gegeven moment het schip vaneen leek te scheuren door een geweldige explosie in de buurt van de ma chinekamer. De dekken kwamen schots en scheef te staan, ter wijl de lichten doofden. De pompen, die onmiddellijk in wer king werden gesteld, konden de watergolven niet verwerken. Hierop kregen allen, die niet noodzakelijk aan boord moesten blijven, bevel, het schip te ver laten. 'n Half uur later waren de meesten toen ai aan boord van de „Tiba". De olieman J. O. Strijbis wordt vermist, terwijl verder nog negen leden van de bemanning werden gewond; chef-steward J. v. d. Vorst, 2e machinist J. A. Bernard, 4e ma chinist T. Glas, 5e machinist L. M. Korvink, le kok E. J. Coen- raads, magazijnmeester J. J. J. Baaisman, bakker W. F. Serna, olieman, P J. Hofman en de Jav. bediende Sakiman. Deze gewon den zijn in Hoek van Holland binnengebracht. Daar het schip nog in geal lieerden dienst voer, zal vanuit Londen over de bergingswerk zaamheden worden beslist. In een brief aan den voorzitter van den Amerikaanschen Senaat en aan de commissie voor mili taire zaken van het Huis van Afgevaardigden, heeft président Truman verkiaard, dat de toe stand in den Pacific nog vele elementen van gevaar in zich bergt en dat het gedesorgani seerde Europa een moeilijken winter tegemoet gaat zonder veel voedsel, brandstof en klee ding. Truman verklaarde: „Onze bezettingslegers in deze gebieden moeten derhalve op een veilig peil gehouden worden". Hij drong er daarom op aan geen gehoor te geven aan de algemeene vraag naar beperking van den dienst plicht. Brandende kwesties uitgebrand Max Blokzijl zal op 11 September a.s. te 10.30 voor het Bijzonder Ge rechtshof moeten verschijnen. Ver moedelijk zal dit Gerechtshof wel bij machte zijn, den laaienden brand van Max' kwesties zeer afdoende te blusschen. Nieuws uit lndië? Met spanning worden door de Nederlandsche autoriteiten in Londen en Nederland de berich- :en afgewacht, die na drie jaren uit lndië zullen komen. Een zegsman verklaarde, dat er nog absoluut niets bekend was en dat we er geen idee van hebben, wat we in lndië zullen aantref fen. Vijf slachtoffers bij mijnontploffing In de gemeente Heeze zijn bij een ontploffing van landmijnen drie Engelsche soldaten gedood en twee vrijwillige ruimers uit Geldrop. Vele andere personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens net ontladen van een vrachtauto met rr.ijnen. VOORZITTER K. R. O. Pater J. Dito O.P. sedert 1933 voorzitter van de K.R.O,, is als zoo danig afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd Prof. Pater B. J. Kors O.P. te Nij'megen. Het rantsoen suiker is met in gang van de nieuwe bonnenpe- riede, d.i. per 1 Sept., "voor per sonen van vier jaar en ouder van 250 cp 400 gram per 14 da gen gebracht. Het broodrantsoen komt op 2800 gram; er komt geen biscuits meer. Acht dooden op een bruiloft Tijdens een bruiloft in het Bel gisch plaatsje Gemmerich deden zich bij de aanwezigen vergifti gingsverschijnselen voor. Tenge volge hiervan zijn de bruidegom en zeven gasten overleden, ter wijl verscheidene deelnemers blind werden. Men vermoedt, dat het aantal dooden nog zal toenemen. De oorzaak was het gebruik van slechte alcohol. Weersverwachting, Maandagavond medegedeeld door het K'.N.M.I. te de Bilt. geldig' tot Dinsdag avond. Oostelijke wind, zonnig, vrij warm weer, later toenemen de kans op onweer of plaatselijke onweersachtige buien. Daar in tal van steden, o.a. in Alkmaar, Hoorn, Den Hel der, Enkhuizen en zeer veel j kleinere plaatsen, Donderdag, i Vrijdag en Zaterdag bevrij dingsfeesten gehouden worden, hebben wij besloten, de krant Vrijdag en Zaterdag niet te doen verschijnen. Adverteer ders en berichtgevers worden verzocht, daarmede rekening te willen houden. Noodwoningen van gevloch ten teenen in Vlijmen Zaterdag waren wij. daartoe uitgenoodigd door het HARK-comité, in de gelegenheid een reisje naar Heusden mee te maken, om eenige eigen indrukken op te doen van den toestand in dit oude stadje aan de Maas. Op de heenreis passeerden wij Hedel, dat niet geadopteerd behoeft te worden, omdat er nagenoeg njiefcs van aver is en de bewoners derhalve niet terug kunnen keeren. Dit om zijn bruggen zoo belangrijke punt bij de groote rivieren heeft ontzettend van de oorlogshandelingen ge leden. Heusden en Vlijmen maken een veel gunstiger indruk; er zijn wel hui zen en kerken verwoest, doch grootendeels staan de woningen er nog en de toestand hier is veel gunstiger dan is Oost-Betuwe en Noord Lim- brug, waar de dorpen onbewoonbaar zijn. Van de 800 woningen in Vlijmen zijn er b.v. 164 beschadigd, waarvan 89 ernstig en 527 licht. De kerken zijn onherstelbaar, zooals in Heusden. In Vlijmen hebben de Canadeezen met een artillerie macht van 600 tar.ks maanden op de Duitsche stellingen geschoten. De V-l's, die vanuit dë richting Nijmegen naar Antwerpen were en afgeschoten, hadden de aar; digheid Vlijmen voor Antwerpen aan te zien; er zijn er circa 50 neerge komen, waarbij veel schade werd' aangericht. Een 200 jaar oude linde boom van geweldigen omvang werd met wortel en tak uit den grond gelicht en kwam boven op de pasto rie terecht. Noodwoningen Tengevolge van den door verwoes ting ontstane woningnood is men be zig met het bouwen van noodwo nlngen uit gevlochten teenen. welke met kalk en specie bestreken wor den. Wij waren in de gelegenheid' enkele van deze woningen in aan bouw te zien alsook een, d'ie reeds klaar was; zij maken een niet-onaar- digen indruk. Zij bevatten behalve een flinke woonkeuken drie a vier slaapkamers en zijn berekend voor 78 personen; er is in zoo'n woning niet meer dan een M3 hout verwerkt; vloeren, dak en wanden zijn van gecementeerd vlechtwerk; de kosten zijn circa 25.00 en de architecten schatten de levensduur op 10 jaar. Er staan voor Vlijmen 100 van deze noowonir.gen op het program; in den Bosch worden er ook 'n 150 gebouwd. De Drie Trompetter straat in Heusden Canadeesche Service Tijdens een conferentie van Neder landsche, Canadeesche en Britsche autoriteiten, die den 14den Augustus te Den Haag gehouden is, is een overeenkomst besproken. volgens welke de Canadeesche strijdkrachten in Nederland voertuigen, chauffeurs, benzine, olie en smeermiddelen zul len leveren om de Nederlandsche Spoorwegen te helpen bij de organi satie van vijf nieuwe busdiensten. De diensten zullen in volgorde van belangrijkheid worden ingestelcJ en wel op de trajecten: 's Hertogen boschGeldermalsen; MeppelHatte. merbroek; ArnhemNijmegen; Zut- phenDeventer; AmersfoortEde; ZwoleDeventer. Geen pardon met verraders Communisten ageeren tegen vrijlating van politieke ge vangenen. De Vrienden van de Waarheid heb ben in Carré te Amsterdam een groo te vergadering belegd waar voorman nen uit de Communistische Partij als sprekers zijn opgetreden tegen het voornemen van de Regeering, om eventueel z.g. lichtere gevallen onder de NSB'ers en collaborateurs vrij te laten. Er bestond voor deze meeting enorme belangstelling. Op een \Ter- gadering* var.- de Comm. Partij te Den Haag is medegedeeld, dat 'n staking van 1 uur zal worden afgekondigd als de Regeering niet op haar voor nemens terug komt. Heusden in de kou? In Heusden zagen we hetzelfde verschijnsel als in Vlijmen; er staan nog veel huizen, maar als men er in komt. dar.' ziet men Ge schade, door granaten aangebracht; heele kamers en' ver diepingen weggeschoten; overal het g^as verbrij zeld. De menschen wonen in tochtige hulzen, omdat de ramen maar provisorisch met hout of karton zijn: dichtgespijkerd. Men verwacht van Alkmaar hulp; Gaarom, de glas-actie moet slagen, wfllen wij 'onze geadopteerde broers en zusters van Heusden van den winter niet in de kou laten zitten. Het HARK-comité had een bespreking met het gelijknamige comité van Heusden. waarin de verschillenGe wenschen wederzijds ter sprake kwamen. De heer G. H'oytink deelde als voor zitter mede, dat Alkmaar een houten gebouwtje van 15 x 10 M. hier destijds in gebruik als tank» gasstation, wil afsttaan, indien er in Heusden een goedebestemming ten algemeene nutte aar.' ge geven kan worden, b.v. als consultatiebureau of noodziekenhuis; de Alkmaarsche artsen zullen hun collega's in Heusden en Vlijmen, voor zoover noodig helpen aan een instrumentarium enz. De brandweer hun collega's daar aan het noodige klein-materiaal; ook zullen de beide gemeente huizen zooveel mogelijk aan de noodige inventa ris helpen. Voorts wordt gedacht aan hulp aan de scholen, wat leerihid'delen enz. betreft. Heusden is dankbaar De Heusdenaren toor.'den zich zeer dankbaar voor hetgeen zij kregen en nog zul len krijgen van Alkmaar, dat zij 'n groote stad noemden. Bij de eerste zending' kwam reeds oOO ton goede ren uit Alkmaar aan; de HARK- secretaris deed mededeeling van wat er nog gestuurd zal worden; het was een geweldige inventaris lijst, teveel om op te noemen; hij schermde met getallen van honder den en duizenden, wat betreft da vorken, lepels, messen, borden, bo tervlootjes, schalen en pannen, alsof hij importeur was van de een of an dere groote firma. En het was treffend de reactie van dankbaarheid te zien bij de dames en heeren van het Heusden-comité. Zoo werden er in deze weken ban den van vriendschap aangeknoopt tusschen het stadje aan de Maas en de stad van de kaas. Een vriend schap die van duurzamen aard zal zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1