NIEUW Schatkist-positie sterker geworden De Katholieken en de Itaïiaansche verkiezingen Weer uitstel? De machine der Volkshuishouding loopt weer op de eerste versnelling De ruïnes van Heusden WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1945 BUREAUX: Waarom was inlevering van alle papiergeld onmogelijk? De Paus en de oorlogsmisdadigers Tsjoengking en Yenan Bericht Missionarissen in Birma De weg naar Singapore ligt open HET WEERBERICHT Duitschland moet binnen 2V2-jaar betalen Mac Arthur op weg naar {apan NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18718 Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs l 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Minister Lieftinck Sprekend, met een verslaggever van A.N.P.-Aneta, over de saneering van het geld,heelt de Minister van Financiën, prol. mr. Lieltinck, ver klaard, dat de Regeering gaarne, tegelijk met een blokkeering van de bank- en Girosaldi, de inlevering van alle bank- en muntbiljetten geza menlijk had gelast, doch dit bleek op korten termijn onmogelijk en wel om de volgenden redenen. In de eerste plaats verkeerden de voorbereidende maatregelen van de vorige kabinetten nog in een te weinig vergevorderd stadium. In de tweede plaafcs waren ei moeilijkheden ten aanzien van de uitvoering cfflp regeeringsorders. Wat het papiergeld betreft, werden zoowel in Engeland als in Nederland opdrachten tot vervaardiging van biljetten gegeven. Het verkrijgen van het daartoe benoodigde papier .was het eerste probleem, terwijl verder ook de vereischte arbeidskrachten voor dit werk. dat bijzondere vak kennis vraagt, niet dadelijk beschikbaar waren Ten aanzien van het in het buiten land aangemaakte zilvergeld, dat ge leidelijk naar opslagplaatsen in Ne derland wordt overgebracht, ziet de regeering zich voor het gevaar ge plaatst, nat bij uitgifte daarvan een groot deel zal worden geëxporteerd of omgesmolten. In verband' hiermee is het voorshands niet raadzaam dit geld in circulatie te brengen Als derde moeilijkheid moet nog worden genoemd ce aanwezigheid' van vreeme strijdkrachten in Neder land. voor wie de last van inleve- rings- en blokkeeringsmaatregelen niet te groot kan worden gemaakt. Wat de te verwachten resultaten van de gelnzuivering betreft, vormen de gevolgen van de intrekking van de biljetten van honderd gulden on getwijfeld' een bemoeidigend voortee ken. Daar omstreeks 13/4 milliard gulden in den vorm van deze biljet ten in omloop was, is de papiergeld- circulatie al aanstonds met dit be drag verminderd. Een verdere ver mindering trad in, doordat het pu bliek zich al heel gauw ook van ander opgepot papiergeld ging ont doen. Het bracht dit geld naar de banken, die op haar beurt groote be dragen schatkistpapier kochten. Met het aldus verkregen papiergeld kon ce schatkist het rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank ondergebrachte schatkistpapier, dat begin Juli tot een bedrag van bijna f 600 millioen was opg'eloopen, in enkele weken ge heel aflossen, terwijl zij er tegelij kertijd in slaagde, sedert begin Juli een voorschot van f 13 millioen af te betalen en in de plaats daarvan blij kens de weekstaat van 20 Augustus een tegoed van f 309 millioen te kweeken. Door dit alles is de bar.k- biljettencirculatie ingekrompen van f 5 milliard tot ongeveer f 2700 mil lioen op 20 Augustus. Toch is dit be drag' nog altijd een veelvoud van" de vooroorlogsche hoeveelheid van om streeks 1 milliard, waartegenover men echter niet mag vergeten, dat het prijspeil in den oorlog met ongeveer 50 pCt. is gestegen, zoodat ook meer chartale ruilmiadelen noodig' zullen zijn. Door de intrekking van de bank en muntbiljetten van honderd gulden is de positie van de schatkist veel sterker geworden en de regeerir.g ziet, ondanks bepaalde onvermijde lijke moeilijkheden voor het bedrijfs leven, vol vertrouwen een spoedige algeheele saneering van het g'eld te gemoet. aldus verklaarde de minister. Robert Jackson rechter van het hooggerechtshof der Vf reenigde Sta ten m het inteer geallieerde tribunaal voor de berechting van oorlogsmis dadigers. heeft een onderhoud van drie kwartier guhad met Z.H. den Paus, waarbij Tittman, zaakgelastig de van de Vereenigde Staten, tegen woordig was. GEDROOGDE BANANEN VOOR KLEINE KINDEREN Het Centraal Distributie-kantoor maakt bekend, dat in de provincies Noord- en Zuid -Holland en Utrecht voor kinderen van- 0 t m. 3 jaar 100 gram gedroogde bananen beschikbaar zullen worden gesteld. Om voor dit artikel in aanmerking te komen, moet men bon D 664 der zesde nood- kaart op Maandag 3, Dinsdag 4 of wrJensdag 5 September a.s. bij een detaillist inleveren. De aflevering der gedroogde bananen zal zoo spoe dig mogelijk plaats vinden. AFLEVERING VAN ROZIJNEN Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat de rozijnen op bon-545 eerst met ingang van 17 Sëpehiber us. zullen worden alge- Mao Tse Toeng. de leider van de Chineesche communisten, en generaal majoor Patrick J. Hurlêy, ambassa deur van de Vereenigde Staten in China zijn heden te Tsjoengking aangekomen. Zij waren vergezeld van twee hooge communistische functionarissen van Yenar; Het is mogelijk, zoo meldt Reu ter uit Londen, dat.de Japansehe onderteekening van de acte van onvoorwaardelijke overgave uit gesteld wordt, indien de geal lieerden gehoor geven aan een verzoek van het keizerlijk hoofd kwartier om nadere onderhande lingen over de geallieerde voor waarden. Dit verzoek is Dinsdag per radio tot het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur te Ma nilla gericht. De Japansehe boodschap zeide. dat de Japansehe regeering alles in het werk stelt om de eischen, die de geaallieeraen bij de capi tulatiebesprekingen te Manilla gesteld hebben, snel en zonder stoornis uit te voeren. „Met het oog op de geeompli- ceeide situatie in en buiten Ja pan streven wij er bovenal naar onaangename incidenten te ver mijden bij de uitvoering der voorwaarden. Te dien einde ver langen wij bij voorbaat de draag wijdte te weten van bepaalde punten der voorwaarden en het is onze ernstige hoop, dat ons de gelegenheid zal worden geboden, om onze wenschen met betrek king tot die punten voor te leg gen .aan den opperbevelhebber in Japan en zulks vóór d£*formeele onderteekening." Reuters correspondent. Cecil Sprig- ge, meldt uit Rome, dat door de Congregatie van het Heilig Concis- torie aan alle Itaïiaansche bisschop pen een circulaire is gezonden waar in hun opgedragen wordt richtlijnen te geven aan de kiezers. De circulai re zegt het volgende: 1. met het oog op de gevaren, die den godsdienst en het algemeen welzijn bedreigen, en waartegen wij ons kunnen veilig stellen door samenwerking van alle goede menschen, zijn allen, ongeacht hun kunnen, die gerechtigd zijn ter stembus te gaan. in geweten ver plicht om hun kiesrecht uit te oefe nen 2. katholieken kunnen alleen stemmen voor partijen welker pro gram de betrachting van de godde lijke wet in acht neemt, en rekening houdt met de rechten van de kerk 3 naar gelang het program en het gedrag der eandidaten in werkelijk heid zulk een verwachting recht vaardigt, mogen de katholieken er voor stemmen". Volgens Vaticaansche kringen be- teèkent deze^circulaire het eesste ge bruik door de Katholieke Kérk van ae vrijneid .van- handelen in Italië, die verkregen werd door het Ver drag van Lateranen. tussehen Paus Pius XI en Mussolini in 1929 geslo ten. Voordien had de Kerk de wet tigheid van den I+aliaanschen staat niet erkend, ofschoon de verbodsbe- tlingen voor katholieken om deel nemen in de nationale politiek, geleidelijk en onofficieel ingetrok ken werden. Tijdens het fascisme waren er geen verkiezingen en be stond er geen gelegenheid om op dit gebied leiding te geven. De bisschop van Kunming heeft van den bisschop van Manaalay be richt ontvangen, dat de missionaris sen en zusters 'Franciscanessen van Birma ongedeerd zijn. 130 katholieke priesters en religieuzen waren g'e- interneerd in het lepiozenkamp van Mandalay, waar zij niet slecht zijn behandeld: QUISLING, de beruchte Noorsche landverrader, is in een ziekenhuis te Oslo opgenomen. De Keizer van Ethiopië heeft met vertegenwoordigers van de Big Three en Frankrijk besprekingen gevoerd' omtrent de aanspraken van dezen staat in Verband met den: Italiaan-* sëftéir overval. - De haven en het fort van Penang op Malakka liggen onder het bereik der kanonnen van 't slagschip Nel son". Andere Britsche oorlogsbodems liggen ter hoogte ^an de strategische haven Sabang'. Daarmede is de toe gang tot de Straat van Malakka weer in Britsche handen en ligt de weg open naar Singapore Twee vlooteenheden, die snel opstoomen naar MalSkka en Sumatra, zijn gis teren voor het eerst in contact ge komen met plaatselijke Japansehe vlootautoriteien. In Penang is een Japansehe officier aan boord geko men van de Nelson om besprekingen te voeren met vice-admiraal Walker. Te Sabang kwam een Japansehe of ficier aan boord van den kruiser London. Met de voltooiing der bezetting van zuidelijk Sachalin, zijn de Rus sen thans minder dan 60 Km, van Hokkaido, het Noordelijkste van de Japansehe eilanden. Morgen verschijnt onze ikrant, in verband met de bevrijdings feesten, als extranummer, met een voor-pagina in drie kleuren naar een ontwerp van Jaap Min; verschillende foto's, van het Ko ninklijk Huis en van enkele figu ren uit den oorlog zijn er in op genomen. De krant verschijnt eenige uren eerder dan gewoon lijk. EEN SPAANSCHE REPUBLIKEIN SCHE REGEERING is volgens een bericht uit Mexico gevormd oneer leiding van den vroeg'eren minister president Giral De communisten zijn hierin niet vertegenwoordigd. ITALIË heeft Ge bemidoeling in geroepen van Rusland, om de ge schillen met maarschalk Tito op te lossen. Koeler Weerverwachtlng. Medegedeeld door het K. N. M I. te de Bilt. Toenemende bewolking', regen met kans op onweer, koeler, naar Zuid of Zuidwest omloopende wind. Duitschland moet zijn herstel- toetalingen aan de vereenigde volken gedaan hebben voor 15 Februari 1948, aldus kolonel Jef ferson op den tweeden dag van de conferentie van militaire be sturen, die thans te Frankfort '"gehouden wordt. De ingewikkelde machinerie van de Volkshuishouding loopt „op de eerste versnelling", heeft Minister ir. Vos gisterenavond voor de radio betoogd. Hij deed speciaal een krachtig beroep op den handel, om de regeering te stetmen in haar streven naar een snelle distributie. Hier moet het eigen belang achtergesteld wor den bij het algemeen belang. De Minister heeft verscheidene on derdeden van de economische vo De kolenvoorziening bedraagt 60 procent van het normale cijfer. Maar we kunnen zeggen dat er een belang rijke verbetering' is ingetreden en da+ c.e machine op gang gekomen is. Ook het verkeer is verbeterd. Na het vrijkomen van de Maas konden 100.000 ton steenkolen uit Limburg woeden vervoerd. Het aantal vracht auto s^is aanzienlijk gestegen. De invoer van katoen en wol is be vredigend. De aanvoer van rubber belangrijk voor Ge banden- en schoenenindustrie is nog krap, maar een verbetering' is te verwacn- ten, vooral nu de oorlog met Japan geëindigd is. .De kolenaanvoer maakt het moge lijk dat er binnenkort voorloopig twee eenheden brandstof ter beschik king gesteld zullen worden en het ligt in de bedoeling van de regeering, dit getal nog te verhoogen. Om goed' te beseffen, wat het be- teekent, dat elk huisgezin- twee een heden brandstof krijgt, bedenke men dat dit een hoeveelheid kolen verte- genwooraïgt, waarvan de heele Ne- derlancsche textielindustrie zou kun nen draaien. De kolen-toewijzing voor de klee ding-industrie van 5000 tot 10 000 ton was verhoogd, hetgeen 30 procent van het vooroorlogsche kwantum uitmaakt. Zooaoende komt er wat de textiel- productie betreft, eenige ruim. te voor de eerste noo'd-voorziening. Voor Ge schoenenfabricage is de eerste aanvoer van huiden geschied; tezamen met de binnenlanosche hui- denaanvoer zal de productie binnen kort 340.000 paar schoenen per maand Kg besproken. De Ruï ie in Bergen is een be zienswaardigheiG geworden; een ge liefkoosd onderwerp voor de vele Bergensehe kunstschilders De tand des tijds^heeft dit bouwwerk met een tikjefromantiek overgoten en de Ruïne wordt verzorgd als een kost baar monument. Ook Heusden en Vlijmen, door Alkmaar geadopteerd' hebben ruïnes van kerken. Die zijn niet zoo schil derachtig en romantisch. Zij geven het trieste beeld van de oorlogsver- nleling. Wij stonden op de puinhopen van G'e Ned. Herv. Kerk van Heüs- een, waarvan nog enkele brokstuk ken van muren overeind staan. Het kerkplein ligt bezaaid met brokstukken van den toren; aan onze voeten lagen de twee groote i bearagen, of 30 procent van het nor male aantal. Dc zout-industrie is weer op gang gebracht, zoodat verwicht mag wor den dat volgende maand het zout- rantsoen op drie tot vier ons per per soon en per vier weken gebracht kan worden. - Getracht wordt volgende maand ook een extra-toewijzing voor de in maak ter beschikking* te stellen. Deze maand kon dit helaas niet meer ge schieden. De regeering is voornemens het ta baksrantsoen op den duur te bepalen op twee pakjes sigaretten per week of een overeenkomstig rantsoen ta bak. De regeering hoopt op deze wij ze aan den zwarten handel paal en perk te stellen. Generaal Mac Arthur is aange komen op het eiland Okinawa, aldus meldt de correspondent al daar van de National Broadcas ting Company. Hfj bevindt zich op weg naar Japan, naar lig aanwezig zal zijn by de bezet ting van het Japansehe moeder land door de Amerikaansche troepen. Admiraal William Halsey is aan boord van het Amerikaan sche slagschip „Missouri" Dins dag de baai van Tokio binnenge varen. Ook zijn drie hospitaal schepen de baal van Sagami bin- nengestoomd, om ca. 36000 krijgs gevangenen te evacueeren. De slagschepen „Duke of York", „Missouri", „Iowa" en „South- Bakota" zijn ter hoogte van Yo kohama voor anker gegaan. De Ruïne var 'erv. Kerk in Heusden. bronzen klokken, iets« verder c'e zware klepel, dit nu niet meer den bronzen klank uit dit instr'ü- ment van vrede kan ontlokken. Dat is een triest gezicht, zoo twee van c.ie oude. nobele kerkklok- ken te zien liggen tussehen het puin van de ver- gruizelde kerk. Ook Pastoor Momniers van Heusden is^zijn kerk kwijt; finaal met den g'rond gelijk, is zijn sfeei* vol bedehuis. Hij kerkt nu in een veel te klelw patTonaatsgebouwtje, waar iedere parochiaan zijn eigen stoel moest medenemen, om te kunnen zitten. Heusaen en Vlijmen zullen hun kerk-ruïr.es niet zoo vertroetelen als Bergen dat doet; déze bergen van puin zullen plaats moeten maken voor niéuwe bedehuizen waarvan de toren ten hemel wijst en uit zijn galmgaten weer de stem kan laten hooren van de bronzen klokken, die nu machteloos tus sehen d'e puinhopen liggen. Alkmaar adopteerde deze beide plaatsjes van beneden de Maas Alkmaar heeft nog zijn vele schoone kerken; de fraaie St. Laurens, waarvan de restauratie haar ^inde nadert, staat nog' do* mineereiïd in Ijet stadsbeeld en vertoó'ht nog va» vérre het bekend silfiouet temidden van de andere torentjes. Daar mogen wij dankbaar voor zijn. Die dankbaarheid zetten wij pm in daden; daden van hulp én mededeelzaamheid aan önze broeders ép züstèrs iiflEïeusdèn en Vlijmen, d1ë geen kéSrkeh meer hebben. Fr. O.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1