Het programma van de feesten te Alkmaar Het Bevrijdir.gscomlté heeft voor cJe drie Bevrijdlngsfeestó'agen een programma uitgegeven dat niet minder dan 30 pagina's beslaat. Wit men de feesten meemaken en van optocht en openluchtspel genie ten, dan is het ten zeerste aan te raden, om zich tijdig van een pro gramma te voorzien. Het biedt behalve de tekst van de vaderlandsche liederen, die door het publiek worden meegezongen een uitvoerige omschrijving van de In de groote Historische Optocht samengestelde nummers. Ten gerieve van diegenen, die van buiten Alkmaar komen en die in de buitenwijken wonen en hen die niet in de gelegenheid zijn een program ma te koopen geven wij hieronder een beknopt overzicht van het feest programma: Donderdag 30 Aug. 8 uur 's avondsMuzikale rond gang der Muziekcorpsen: St. Caeci- lia, Soli Deo Gloria Postfanfare. door Ce stad', te beginnen bij het Stadhuis. Vrijdag 31 Aug. Koninginnedag 88.15 uur de klokken var.' Alk maar lulden het feest in; 99.30 uur Koorzang voor het Stadhuis, door tames- en kinderkoor o.l.v. Joh. Kuiper met begeleiding van Soli Deo Gloria, enkele nummers door het publiek mee te zingen; 10 uur: Kinderoptocht. Vertrek: WaagDlein; route Mient, Lar.gestraat, Laat Ridderstraat Zilnerstraat, Em mastraat, Kennemerstraatweg', Wil- helminalaan, Muziektuin. Circa 4500 kinderen zullen hier aan deelnemen: zij zullen clen Muziektuin wel vullen; caarom worden de ouders verzocht zich niet in den Muziektuin te begeven, d'aar het er anders te vol zou worden. In de Muziektuin zullen de kinde ren zingen en worden ze getracteerd. Vier muziekcorpsen zullen de kin deroptocht begeleiden. Om 2 uur Eerste opvoering in het Sportpark van het openluchtspel ..Plar.t den Meiboom" waarover wij in ons num mer van Zaterdag reeds uitvoerig schreven; 6.30 uur Tweede opvoering openluchtspel; 8 uur Muziek door de Zaterdag 1 September. Bevrijdingsfeest. 1012 uur Sportwedstrijden in den Hout. Estafette. 10.30 uur Voetbal, Sportpark. Alc- maria Veteranen tegen Haarlem Ve teranen. 31 AUG. OFFERDAG N.V.H. Wat wil N.V.H. Bijdragen tot herstel in stoffelijk, zedelijk en geestelijk, opzicht van den oorlogs- nood. (Vervolg' van pag. 1) redelijken mensch, hem zulk een waarde geeft, dat hij, zijn eigen beslissing volgend, mees ter is van zijn handelingen. Maar het komt er ten zeerste op aan, hoe hij van deze macht gebruik maakt; want „het ge bruik van de vrijheid is niet alleen de moeder der hoogste goederen, maar ook van de grootste euvelen,,, zoo leer de Leo XIII ons reeds zestig jaar geleden! De mensch is vrij, maar dienaar van God, dienaar van zijn eigen leven, dienaar van zijn medemen- schen, dienaar van de gemeen schap. Wij vieren blijmoedig feest en jubelen vrij-uit, om de groote weldaden, die ons door de bevrijding en het her winnen van het vrije vaderland zijn geschonken. Maar wii zul len moeten bedenken, dat er, onmiddellijk na'de groote fees ten weer gewerkt moet worden en dat dan het Vaderland en de Vrijheid ook roepen om onze medewerking en onze of fers en onze plichtsbetrachting. Hoe schoon heeft de kunste naar het in de kleuren op deze bladzijde uitgedrukt: de vre desengel heft de geliefde kleu ren van het rood-wit-blauw hoog-uit boven de puinhoopen der verwoeste steden en lan den, ze dragend in het schit terend zonnelicht, als een sym bool van een herboren land, heropbloeiend in koestering van de zon van vrijheid en gerechtigheid. Zoo danken wij God, zoo herdenken wij de dooden, zoo eeren wij de Ko ningin, om het Vaderland waarachtig te dienen en er de ware Vrijheid te doen heer- schen! 10.30 Kanowedstrijden in het N.H. Kanaal langs de Handelskade. 2.304.30 Groote Historische Op tocht irj 3 d'eelen. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar het uitvoerig pro gramma. ROUTE OPTOCHT Doelen veld; Ramen; Marktstraat; Waagplein; Houttil; Langestraat; Choorstraat; Laat; Ridderstraat; Zilverstraat; Emmastraat; Coster- straat; Van Houtenkade; Jul. van Stolberglaan; Julianalaan; Wilhel- minalaan (kranslegging bij het mo nument voor hen die vielen); Ken- nemersingel; Nassaulaan; Nassau- plefin; Egmonderstraat; Westerweg; Scharloo; Stationsweg; Spoorstraat; Geestersingel; Bergerbrug; Zeven huizen; Gasthuisstraat; St. Laurens- straat; Nieuwesloot Hofplein; Kor te Nieuwesloot; Ramen; Doeleveld. Het eerste deel var. de optocht is van historisch karakter vanaf het Romeinsche tijdperk tot de 19de eeuw. Het tweede deel is een de monstratie van de illegaliteit tijdens ae bezetting. Het derde deel is een serie beelden van de bevrijdingsda gen. De drie deelen zijn door mu ziekcorpsen gescheiden. .7 uur samenkomst in de Groote Kerk. Orgel, koraal en koorzang. Medewerking van Ned. Herv. Kerk koor. dir. Nico Snel; Vrijz. Herv. Zangkoor,dir. Cor Jonker; Ver. R. K. Kerkkoren, dir. Joh. Kuiper. 8 uur Muziek door de stad. Sluitingsuur De wnd. Comm. v. Politie maakt bekend, dat de sluitingsuren1 van de verlofs- en vergunningslokalitei ten en danslokalen te Alkmaar wordt vastgesteld als volgt: Don derdag 30 Aug. 12 uur; Vrijdag 31 Aug* 4 uur; Zaterdag 1 Sept. 1 uur. Niet dansen in donker. Buurtvereenigingen en plaatselijke dansclubs, die ir. de openlucht wil len dansen, dienen zich vooraf met de Lichtbe'drijven in verbinding te stellen, daar het door de politie r.fet toegestaan wordt in het don ker te dansen. DE MIENT GE-ILLUMINEERD De Mient. het grachtje, dat zich daarvoor buitengewoon leent, zal na zooveel jaren van duisternis, voor het eerst weer eens geïllumineerd worden (natuurlijk heel bescheiden) Op het door de Buurtvereeniging ingerichte en versierde vaartuig zal een band hare klanken over het wa ter laten zweven. De kinderen (en wellicht ook oude ren) kur.nen overdag van de pop penkast genieten. (Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende advertentie.) DE VERSIERING IN DE STAD De stad, vooral de straten in de binnenstad hebben een feestelijk aanzien gekregen. Het mooie weer heeft de versiering wel geanimeerd bij de verschillende buurtvereeni gingen. De Kennemerstraatweg Zuid. van af Vierstatten tot Blockhovepark hebben den weg geflankeerd met sparreboompjes met papieren roos jes versierd. De Emmastraat heeft behalve een paar aardige eerepoorten een straat versiering aangebracht van groen en bloemen. De Laat staat in het teeken van de Alkmaarsche kleuren, rood' en wit en wist met groen en vlaggendoek ook iets moois te bereiken. De Langestraat spant wel d'e kroon met een smaakvolle, feestelijke ver slering, van groenslingers. die als een baldakijn boven de straat han gen, verlevendigd door bloemen, vlaggen en pavoiseering met kleine, veelkleurige vlaggetjes. Waar haalt men al dat vlaggendoek vandaan zou men zeggen; wij hoor den fluisteren, dat er om deze vlag- versiering te kunnen huren, f3000. statiegeld betaald moest worden. Ook verschillende gevels zijn smaak vol versierd. Intiem is d'e versiering van de nauwe zijstraatjes van Laat en Lan gestraat; vooral Boterstraat en Houttil, alsook de Huigbrouwer- straat mogen genoemd worden om de goedgeslaagde versiering met groen, bloemen en vlaggen. De 'Zaadmarkt geeft een levendig beeld! door de aardige pavoiseering. waarvan de vlaggetjes in den wind vroolijk wapperen. De Dijk. Koningstraat en Ramen, alsook het- Hofplein mogen eveneens gezien worden. Overal waren de buurtfeesten dezer dagen irj volle gang en de versiering blijft daar hangen tot na de feestdagen. Ook viel het op dat vele winke liers kans zagen, ondanks het ge brek aan winkel-inhoud een smaak volle en feestelijke etalage te maken BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem P. Th z.v. Klaas Middelbeek en D. de Hart. Ge huwd: Klaas J. Mink en Elisabeth M. Stor; Acriaan D. Margadant en Egberdina Pehlig. Overleden: Aaftje B'akker. oud 78 jaar. ZOUTDIEFSTAL Na hardnekkig onderzoek is de recherche erin geslaagd de daders te achterhalen van den inbraak in een pakhuis aan den Helderschen weg, waar 5 balen zout werden ontvreemd Het zijn de Alkmaarders S. en G.f die reeds 4 balen zout voor schanda lige prijzen hadden verkocht. Eén baal kon nog achterhaald' worden; ook werd nog f 1300 gevonden, af komstig van de opbrengst. Reeds f 600 hadden de heeren er door ge jaagd. Dat soort mannen hoort in den Oostpolder aan het werk gezet te worden. POLITIERAPPORT Een dame. die bij het oversteken van den straat wijfelde, kwam op de hoek KanaalkadePaternosterstraa't te vallen met haar fiets; met een hersenschudding werd' zij per zie ken auto naar naar woning vervoerd Een 10-jarige jongen reed op zijn fiets op het Scharloo links van den weg en werd door een vrachtauto aangereden; zijn fiets werd vernield. Hij kwam met de schrik vrij. ILLEGAAL DRUKWERK In de etalage van P.O.A. in het Payglop is ter gelegenheid van d'e Bevrijdingsfeesten een etalage ge maakt, die in het teeken staat van het ondergrond'sch verzet. We zien daar o.a. de multiplicator, waarop het illegaal blad van wijlen collega Ben Speet gedrukt werd door den zoon van den heer Oort- meyer; wij zien er ook een machine, waarop Duitsche stempels door de fa. P.O.A. ten behoeve van de On- dergrondsche werden vervaardigd, alsook exemplaren van het Hand boekje voor de Binnenlandsche Strijdkrachten, dat in een oplaag van 500 ex. in 1944 werd gedrukt. Voorts illegaal gemaakt drukwerk voor legaal gebruik, zooals de oranje armbanden van de B.S. en aanplak biljetten, die direct na de bevrijding gereed moesten zijn. Een en ander is interessant om te zien en bewijst wel, dat de fa. P.O.A. niet geschroomd heeft haar bedrijf in dienst te stellen van het Onder- grondsch verzet. "31 AUG. OFFERDAG N.V.H. De zorg voor onzen medemensch willen wij betrachten in een groo- ten tijd, in een grooten nood. Allen zijn oorlogsslachtoffers. Dit is een actie van allen voor allen, verklaar de Prinses Juliana gisteren. FEESTAVOND VER. NED. SCHOLEN N.V. Het was een goed idee van den heer de Rooi, directeur van boven genoemd instituut, de.* banden tus schen de leerlingen, docenten en het instituut te verstevigen door een feest te organiseeren zooals wij dat Zaterdag j.l. in hotel „Irene" moch ten meemaken. Allereerst voerde de tooneelvereen. „Cantecleer" het bekende blijspel „De roman van een krantenjongen" op. De zeer ongelukkige tooneelac- commodatie belemmerde de spelers wel zeer. Wat ze er desondanks van wisten te maken, verdient alle waar deering en de aanwezigen gaven daarvan blijk door een hartelijk ap plaus. Vervolgens werd o.l.v. den heer Jack Smit het bal geopend met een polonaise. De heer Smit heeft er slag van een bal zóó te leiden, dat ieder gelegenheid krijgt om prettig te dan sen en door aardige attracties de stemming steeds toeneemt. Ook het in ruime mate voorhanden zijn van „echte" consumpties droeg hiertoe sterk bij. Vermelden wij nog, d'at de baten ten bedrage van f 325.ten goede komen aan N.V.H. J. d. B. JEUGDRAAD WEEK-END Het eerste week-end van denAlk- maarschen Jeugdraad op het slot Assumburg te Heemskerk is uitste kend geslaagd en heeft bewezen, dat dergelijke samenkomsten van jonge ren van verschillende richting, zeer goed mogelijk zijn. Mej. R. Donders hield een inlei ding over de Ned. Jeugdgemeen schap. In d'e nabespreking werden bezwaren naar voren gebracht over de ondemocratische wijze, waarop de N.J.G. tot stand is gekomen. Men was het niet eens met het standpunt van de N.J.G.dat slechts in de top samenwerking tusschen de verschil lende jongerenorganisaties mogelijk is. De practijk in Alkmaar bewijst, dat er ook plaatselijk goed samen gewerkt kan worden. De Alkmaar sche Jeugdraad zal zijn plannen ver der uitwerken en met zijn arbeid voortgaan. BEGROOTINGEN Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare ken - nis, dat de begrooting der gemeente en de begrootingen voor de afzonder lijk beheerde takken van dienst der gemeente voor 1945 op de secretarie van 27 Augustus t.e.m. 9 September 1945 voor een ieder ter lezing liggen en tegen betaling der kosten ver krijgbaar zijn. ALKMAAR BATH HEUSDEN VLIJMEN Wat zoo'n oorlog al niet bereikt heeft. Inwoners van het Engelsche stadje Bath, van het oude Alkmaar en van de rustige plaatsjes aan de Maas, Heusden en Vlijmen door naastenliefde vereenigd. Bath adopteerde Alkmaar, doch de afgevaardigden uit Engeland, die wij hierbij in onze stad van harte wel kom heeten, zullen zich wel verwon deren over' het feestelijk en onge schonden aanzien van de stad. Zij vinden hier een opgewekte, vroolij- ke bevolking, die het oorlogsleed al weer bijna vergeten is. Alkmaar zal veel van de goede ga ven uit Bath niet noodig hebben, omdat de oorlog hier zoo weinig wor.den sloeg in stad en samenle ving. Maar Alkmaar werd nobel op haar beurt en adopteerde Heusden en Vlijmen, die beide wel veel moesten lijden van het oorlogsgiewellid. Ook zij stuurden afgevaardigden naar het feestende Alkmaar en zullen aan een tafel zitten met onze vrienden uit Bath en hun vrienden uit Alk maar. Welkom ook vrienden uit Heusden en Vlijmen. Wat Alkmaar gaf, deed het met liefde; het hoopt nog meer te mogen geven, om uw dorp eri stadje weer bewoonbaar te maken, voor het winter wordt. Viert met ons het bevrijdingsfeest; daarna gaan wij weer aan den slag, om bijeen te brengen alles, wat u nog noodig heeft. DE KARWATS VAN SCHAUSZ I Eens prijkte op zijn zetel ach ter zijn bureau, als op een troon, vervuld van zijn machtwaan, de machtswellusteling Schausz, de Ortscommandant. Hollandsch Noorderkwartier was zijn, koninkrijk, Alkmaar zijn residentie, Huize Voorhout zijn paleis. Brute S.S.-schavui- ten vormden zijn lijfwacht en eeregarde, laffe landwachters zijn hulptroepen langs de straat, collaborateurs en profiteurs wa ren zijn gunstelingen. Hij regeerde met tyrannieke gestrengheid en „Macht is Recht" was zijn wapenspreuk. De betee- kenis van dit devies hebben vele Noord-Hollanders aan den lijve gevoeld. Als zij door den dwingeland werden verhoord en al te zwijg zaam waren, werden zij vastge bonden aan een stalen buis van de centrale verwarming, die in een hoek van zijn vertrek van den vloer tot aan het plafond reikte. En dan werd door een van zijn beulslcnechen de leeren karwats gehanteerd, om den taaien Hol lander aan het spreken te krij gen. De huidige heer van Huize Voorhout, Majoor Bokhorst, ont ving onlangs de leden van de Buitenlandsche Persvereeniging, Hij opende de safe hl zijn werk kamer en toonde otffce collega's het corpus delicti; het ging van hand tot hand. Het brandde in mijn vingers, bij de gedachte, dat die „Uebermensch" mijn eigen landgenooten, in onze eigen goeden stad, zoo in onze onmiddellijke nabijheid, met dit menschonteerend geeseltuig ge maltraiteerd had. Een huivering rilde door onze rijen. Nu zit Schausz vast. Hij mist de vrijheid, die wij uitbun dig nu gaan. vieren. Aan het feit, dat Nederlanders beschaafde menschen zijn, dankt hij het, dat zijn leeren karwats niet door zijn eigen slachtoffers op zijn eigen vette rug wordt stukgeslagen. Maar.... zijn straf zal hij niet ontgaan Hoe zei die stoere West-Fries dat ook alweer? O, ja! Alle tije hebbe weertijë! Fr. O. WAARSCHUWING AAN MOFFENGRIETEN De Militaire Commissaris voor het District Alkmaar geeft zeer nadrukkelijk aan alle vrouwen en meisjes, die wegens het on derhouden van relaties met le den van de voormalige Duitsche Weermacht huisarrest werd op gelegd en sindsdien in vrijheid zijn gesteld, in overweging niet aan de komende Vrijheidsfeesten deel te nemen. Het actief deel nemen aan opvoeringen e.d. van hierbedoelde personen is verbo den. Deze bekendmaking wordt ge daan in het belang van de be trokkenen zelf. 31 AUG. OFFERDAG N.V.H. Wat is N.V.H. Een centrale orga nisatie, waarin de Kerken en d'e be langrijkst^ sociale instellingen zich hebben vereenigd om voor één doel samen te werken. HET VLIEGVELD BERGEN In 1946 zal een begin gemaakt worden met den aanleg van een militair vliegveld in de Berger- meer, gróóter dan het vóór of tijdens den oorlog is geweest. Ongetwijfeld zal dit bericht voor velen in Bergen een teleurstel ling zijn; zij hadden gehoopt, dat na den oorlog het vliegveld niet meer als zoodanig gebruikt zou worden en de rust in ons vacantie-oord ongestoord geno ten kon worden. Tegen de bodemgesteldheid van het vliegveld hebben wij herhaaldelijk vele bezwaren hoo- ren opperen; zouden die nu in eens vervallen zijn? BOKSWEDSTRIJDEN J.l. Zaterdagmiddag waren boksers var.: de school Groothuis. Amsterdam en enkele boksers van de Heldersche Krachtsportvereeniging „d'e Ring" de gasten van de Alkm. Krachtsportver eeniging „SSS" die 'n wedstrijd uit geschreven had in den Muziektuin. Hoogtepunt van het progïamma war wel de wedstrijd tusschen Weis- WE WETEN HET! In een onzer vorige nummers stel den wij de vraag, hoe iemand Mili tair Commissaris kan zijn, terwijl hij geen Nederlander is. In een onderhoud' met Kapt. J. Werkman, hoofd Sectie Voorlichting M.G. werd ons het antwoord op deze vraag gegeven. Het bleek, dat het geval-Bokhorst geen unicum is; er is nog 'n tweede in Zuid Afrika gena turaliseerde Nederlander, die door de Regeering in Londen tot deze functie werd! geroepen. Natuurlijk werd het feit onder de oogen gezien, dat zij geen Nederlander waren en wat was eenvoudiger, dan even een wet te maken, waarbij d'e in dit ge val geldende bezwaren werden ge ëlimineerd'. De regeering heeft in Londen wel meer wetten gemaakt, van welker bestaan wij niet of eerst veel later op de hoogte werden gesteld. Noch wij, noch d'e twee juristen tot wien wij ons in dit ge val om inlichtingen hadden gewend!, wisten van deze wet iets af. Maar zoo ziet men, met vragen komt men iets aan de weet. Fr. O. senborn van „de Ring" 1ste prijs winnaar kampioenschap van Nrd.- Holland 1944 en Hofstede van School Groothuis, kampioen van Nederland 1944. Voor d'eze partij stonden drie ronden van drie minuten op het pro gramma. Hofstede die tot dusver 64 van zijn 68 partijen in wedstrijden door knock-out heeft gewonnen, moest thans in Weissenborn zijn meerdere erkennen. Door interventie van den scheidsrechter moest Hof stede de partij in de eerste ronae reeds opgeven Voorwaar 'n mooi succes voor Weissenborn. Colijn van „de Ring" verloor op punten van Schoen, School Groothuis' nadat Schoen wegens 'n oogblessure op medisch advies moest opgeven. Daar Schoen op dat oogenblik met miniem verschil voorstond op pun ten, werd Schoen als winnaar uitge roepen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Bernardus J. z. van Cor nells G. Elswijk en E. Timmer; Christina M. d. van Theodorus J. van Gij sen en E. A. M. Kirschner. Gehuwd: Wilhelmus C. Hoogewerf en Johanna M. P. Himmelreich; Hendrik J. van de Weerd en Gerar- dina C. Schouten; Gerrit d'e Jong en Hinderika J. Suk; Hendrik H. Schoonhoven en Maria M. van 't Veen. Overleden; Baudina Tj. de Vries, gehuwd met R. G. van Mastrlgt, oud' 55 jaar. BATTLE-DRESS Met de vrijheid kwam d'e Battle- Dress naar ons land. Wij zagen de vrijheids-costuums reeds in de eta lages van onze heeren-modemaga- zijnen en wij verlangen naar het oogenblik. d'at wij ons colbertje, dat ons, mannen van Nederland, al eeuwen om de schouders hangt zij het dan nu-en-dan in iets gewij zigde mode voor goed aan de kapstok mogen hangen om het te vervangen door het sportieve costuum, waarvoor wij nog geen goed Hollandsch woord vinden, doch dat uit het land der vrijheid zijn naam van Battle-Dress mee kreeg. In kan me voorstellen, dat wij mannen in onze Battle-Dress een veel vrijer gevoel zullen hebben in deze kleeding der vrijheid. Dikwijls heb ik de dames benijd! die zooveel variatie in haar kleeding konden aanbrengen, terwijl, wij mannen, maar steeds in ons aftand- sche colbertje moesten rondflanee- ren. Dat is nu voorbij. De Battle- Dress bied' ook voor de heerenmode meer mogelijkheden; des winters 'n jack van wollen stof en des zomers een van luchtige, lichte flanel of linnen. Hoelang nog moeten wij wachten op ons costuum der vrijheid? SCHERMERHORN. De Landar- beidersbond, afd. Schermerhorn van „St. Deusdedit" kwam in een goed' geslaagde vergadering bijeen. Aan wezig was o.a. een lid van het hoofd bestuur, de heer Sent. die een be langwekkende uiteenzetting gaf om trent het organisme van den arbeid. Ook de Zeereerw. Heer Pastoor C. Heïgeman hield' een toespraak, waar in hij o.a. de hoop uitsprak dat nog meerdere arbeiders en vooral de jongeren onder hen, tot den bond zoud'en toetreden. De bestuursver kiezing had het volgende resultaat: de heer K. Alles, voorz.; de heer C. Jonk Hz., secr.; de heer H. Conijn, penn.; d'e heer J. Hoek 2de voorz.; de heer H. Jonk, 2d'e secr. en de heer J. Toornent, bode. Landarbeiders, die niet in de gelegenheid waren deze vergadering bij te wonen, worden dringend verzocht zich alsnog als lid van St. Deusdedit op te geven. HEERHUGOWAARD De R. K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit hield een bestuursvergade ring Er werden nieuwe leiders gekozen. Voorzitter de heer J. A. Bakker; secretaris Jac. S. Pronk; penningm. de heer J. J. Laan. Als bode werd de heer Th. Rood aangesteld. Dit Noorwegen thuis. Onze laatste plaatsgenoot, de heer Jn. Groenveld, is na een gevaarlijke reis over zee uit Noorwegen thuis gekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2