NIEUW WERELDHISTORISCH MOMENT IN DE BAAI VAN TOKIO RS Formeele capitulatie van Japan maakt einde aan den oorlog Democratische monarchie in Spanje? Veelbelovende woorden van Truman, Mac Arthur en Nimitz Een belangrijk schrijven van den Aartsbisschop van Toledo en een geestige zet van Rusland NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD MAANDAG 3 SEPTEMBER 1945 41e Jaargang Nummer 18720 Buiten God la 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX: ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Op Zondag 2 September 1945, des ochtend te half elf, Japan- schen tijd, dat is half vier Nederl. tijd is de tweede wereld oorlog, die juist zes jaar geleden uitbrak, officieel geëindigd met de teekening der Japansche capitulatie. Het tooneel van deze historische gebeurtenis was het Amerikaansche slagschip Mis souri, dat deel uitmaakt van de machtige geallieerde vloot, die in de baai van Tokio ligt. Sjige mitsoe, minister van buitenland- sche zaken van het verslagen land van de Rijzende Zon, plaat ste het eerst zijn handteekening onder de capitulatieverklaring; na hem volgden Mac Arthur en de vertegenwoordigers der geal lieerde mogendheden, onder wie de eerste Nederlandsche gede legeerde, luitenant-admiraal Helfrich. Een der belangrijkste bepalin gen van de capitulatie verklaring is, dat de keizer van Japan zijn regeeringsgezag slechts mag uit oefenen onder toezicht van den geallieerden opperbevelhebber, dat hij dus onderworpen is aan de bevelen van dien bevelheb ber. Een ander gewichtig voor schrift is, dat de Japansche re geering onverwijld moet zorgdra gen voor de vrijlating van alle geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerde burgers, alsmede voor hun transport De eerste order op grond van den nieuwen toestand werd spoe dig gegeven. Het Jappansche hoofdkwartier beval, op aanwij zing van Mac Arthur, aan alle Japansche bevelhebbers den strijd te staken en de wapenen neer te leggen. Gedurende de plechtigheid der onderteekening werd het woord gevoerd door generaal Mac Ar thur, die zeide, dat de oorlogs macht van het Japansche ras vernietigd rou worden en dat de vrijheid thans in het offensief is. Na de onderteekening hie'd de president der Vereenigde Staten. Truman, van Wasuing'on uit, een radiorede, waarin hij o.m. zeide: -„.Wij gaan thans voor waarts naar een nieuwe en be tere wereld van vrede en samen werking. God geve, dat wij de zware taak, die nog voor ons ligt, mogen volbrengen met den zelfden moed en hetzelfde geduld, als waarmede wij de beproevin gen van den oorlog hébben doorstaan." Truman sprak woorden van diepe erkentelijkheid jegens wij len president Roosevelt, „den architect van wereldvrede en samenwerking". Hij proclameerde den 2den September tot dag van de over winning op Japan. CAPITULATIE-DRAMA IN VEEL BEDRIJVEN! Het Japansche capitulatie drama voltrekt zich in vele be drijven! Deze week zal de we reld getuige zijn van de slot- phasen in de ontbinding van het 3000-jarige Japansche rijk, als de plechtigheden van overgave zullen plaats vinden in China, Singapore, op de Philippijnen, in Hongkong en vele andere plaat sen. TYPHOON BOVEN JAPAN Volgens radio Tokio woedt de hevigste typhoon van dit jaar boven Japan en Formosa. Er bestaat de mogelijkheid, dat de storm het eiland Hondo Dinsdag bereikt. De geallieerde luchtlan dingen worden door deze stor men vertraagd. GENERAAL MAC ARTHUR hield een toespraak aan boord van de „Missouri" in de baai van Tokio; „Laat ons bidden, dat de vrede voor de wereld nu hersteld moge zijn, en dat God hem altijd voor ons moge behou den. Ik hoop ernstig, en dat is de hoop van alle men- schen, dat van deze plechtige gebeurtenis af een betere wereld zal oprijzen uit het bloed en de slach ting van het verleden, een wereld, gegrondvest op trouw en wederzjjdsch begrip, een wereld, toegewijd aan de waardigheid van den mensch en de vervulling van zijn diepstgekoesterde wenschen: van vrijheid, verdraagzaamheid en rechtvaardigheid." PRESIDENT TRUMAN, sprekend ter inleiding van den Amerikaan- schen V.J.-dag. op 2 September 1945, zeide o.m.: Met de vereenigde volkeren gaan wij thans voorwaarts naar een nieuwe en betere we reld van vrede, interna tionale goodwill en sa menwerking. Gods hulp heeft ons gebracht tot dezen dag van victorie. Met Zijn hulp zullen wij vrede hebben en voorspoed voor ons zelf en de geheele wereld, in de jaren die voor ons liggen. Z H. Exc. de Aartsbisschop van Toledo, mgr. Play Daniel, heeft een belangrijk herderlijk schrijven uitgevaardigd, dat, ook volgens een A.F.P.-bericht uit Madrid, in Spanje algemeen be schouwd wordt als een feit van het grootste gewicht in de hui dige poliieke crisis in dit land. De Aartsbisschop brengt de vol gende vijf punten met aandrang naar voren: lste vestiging van de monarch ie; 2de raadpleging van het volk; 3de uitvaardiging van de noodige wetten tot uitoefening van de rechten van het vo!k;4de vaststelling van de politieke verantwoordelijkheden en terugkeer van dc bannelingen; 5de verwijdering uit den staat van alles wat aanleiding tot achter docht zou kunnen geven. Men acht het wel waarschijnlijk, dat Franco met deze aanspo ring rekening zal houden ADMIRAAL CHESTER NIMITZ, opperbevelhebber van de geallieerde vloot in den Pacific, zei bjj de plechtigheid van de overgave o.m.: „De lange en ver bitterde worsteling, die op 7 December 1941 zoo ver raderlijk begon, is ten einde. Het proces, dat ten doel had, Japan deel te doen uitmaken van de familie van beschaafde volken en dat werd onderbroken, toen Japan zijn verovcringsprogramma ging uitvoeren, zal spoedig voortgang vinden." Mgr. Daniel stelde nadrukke lijk vast, dat de Spaansche gees- telijkheid zich geheel en al af- zijdig heeft gehouden ten aan- zien van de publieke machtsuit oefening, en protesteerde tegen de beschuldigingen welke in het buitenland tegen haar worden in gebracht, als zou zij in dienst staan van een totalitair staats- regiem. Ook wees hij er op, dat de regeering van Franco gedu rende den oorlog een volkomen neutraliteit heeft bewaard, en op het „niet tegen te spreken, feit, dat Spanje het „Drie-mo- gendheden-pact" niet had" onder teekend". Hij verklaarde het juist te ach ten, dat uit de structuur van den staat alles zou worden verwij derd wat aanleiding zou kunnen geven voor kwade "veronderstel lingen, doch eischte voor Spanje het recht op om zijn eigen bin- nenlandsche problemen op te lossen. Het is o.l. heel goed denkbaar, dat de punten, in dit herdérlijk schrijven genoemd, een grond slag zullen vormen om tot over eenstemming te komen, ook, met de in Mexico gevormde „re geering" der Spaansche republi keinen. Zeer juist zet mgr. Da niel de puntjes nog eens op de i wat betreft de bemoeizucht van anderen, graag voor super-demo cratisch aangezien wordende mo gendheden, die echter hoogst- ondemocratisch hun inv.oed wil len doen gelden in de zaken van anderenIntusschen zijn met name Engeland en Amerika, blij kens verklaringen van Bevin en Iruman, eenigen tijd geleden afgelegd, van oordeel, dat niet bepaald moet worden ingegrepen in Spanje, al steken zij wat hun recht is hun antipathie voor het regiem van Franco niet onder stoelen of banken én al staan zij welgezind ten opzichte van de republikeinsche actie in het buitenland, welke actie op zichzelf ook al iets is, wat niet bepaald tot de meest-elegante uitingen van democratie gere kend kan worden!Dan heb ben we de Russen nog. Die heb ben een geestigheid bedacht. Zij eischen n.l. vergoeding voor de schade, door de Spaansche „Blau we Divisie" in den- strijd tegen de Sovjet-Unie aan de zijde van Duitschland, aangericht! Gok moet de verhouding tusschen de Spaansche regeering en deze „Blauwe Divisie" worden opge- relderdMisschien zou de ge roemde schade verrekend kun nen worden met de enorme scha de, welke nog niet zoo heel veel jaren geleden door de Commu nisten in Spanje is aangericht waarbij de „verhouding" tusschen Rusland en zekere Spaansche troepen „onderzocht zou kunnen worden".... Geestig zijn de bee- ren van het Kremlin wel!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1