NIEUW Zes jaar geleden begon de oorlog Koninginnedag Amsterdam krijgt opvoedkundige van formaat als Deken DINSDAG 4 SEPTEMBER 1945 Admiraal Helfrich opperbevelhebber zeestrijdkrachten UDereldnieuws Dijk doorgebroken bij Woubrugge Tsjang en de Communisten (2aalsie nieuws Twee nieuwe torpedojagers Benoeming van Directeur v. d. Burg verlies voor Bergen, winst voor de Hoofdstad NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18721 BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) H Bjf B b J SCHAGEN MulcnstTCLCLt 52 Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal B Vk Telefoon 459 Zes jaar geleden viel Duitschland Polen binnnen. Het ging zoogenaamd om Danzig en den Corridor. In werke lijkheid was de hoogmoed en machtswaanzin den Duitschen machthebbers in het hoofd geslagen. Telkens verklaarde Hitier, dat hij niets meer wenschte en dat er niets was, waarom het waard was, oorlog te voeren, maar telkens weer stelde hij nieu we eischen, deed hij nieuwe sprongen naar begeerde objecten, stelde hij nieuw "voldongen feiten. Toen de overval op Polen begon, was de maat vol Enge land en Frankrijk verklaarden den oorlog aan Duitschland en de groote strijd, die zulke gigan tische vormen zou aannemen, was begonnen. De geschiedenis zal later beter kunnen vaststellen, of de geallieerden op dat moment niet meer op zich nam en, dan zij verantwoorden kon den. Van de hulp aan Polen kwam in elk geval in de praktijk niet veel terecht. Maar de westelijke democrattie had zich dan ook niet, gelijk Duitschlan J wel, op den oorlog systematisch voorbereid Toen het eenmaal ernst was, hebben deze landen, later op de bekende fabelachtige wijze door Amerika en Rusland ge steund, al het mogelijke ge daan, cm hun achterstand in te halen en den vijand van het menschdem een halt toe te roe pen, wat door een zee van bloed en tranen gelukt is. Wij herden ken allen, die in dezen groot- schen strijd hun leven hebben gegeven. Wij herdenken in het bijzonder ook Polen, waarvan Z. H de Paus eergisteren in een audiëntie van Poolsche officie ren ten Vaticane nog zeide, dat het recht heeft op onafhanke lijkheid en welvaart! Intussehen heeft de Britsche premier Attlee gisteren een rede gehouden ter herdenking van 3 September 1939, waarin hij zijn landgenooten aanspoorde bij te dragen tot het scheppen van een nieuwe wereldorde, welke alle naties de gelegenheid biedt in veiligheid voort te bestaan. De ontwikkeling op het gebied der bewapening, vooral de atoom bom maakt, dat de toekomst vara de wereld hiervan afhangt, zoo zei hij. In nauwe samenwerking met de andere naties dienden maat regelen te worden getroffen, die den oorlog uitsluiten. Attlee wees er verder op, dat Groot-Brit- tannië verplichtingen heeft te genover zijn bondgenooten en dat datgene, wat thans gewon nen was, niet weer onmiddellijk verloren mag gaan. Engeland dient bezettingstroepen te le veren. Moeilijkheden met de voedselvoorziening en gebrek aan grondstoffen zullen dezen win ter aan den dag treden, Groot- Brittannië, aldus Attlee,' moet er ook zorg voor dragen, dat overal de volkswil bepaalt, wat voor regeering aan het bewind komt. De demobilisatie kan niet overhaast plaats hebben. Reeds nu voltrekt zij zich bijna twee- Met ingang van 25 Augustus j.l. is luitenant-admiraal J. Th. Furstner in verband met zijn benoeming tot lid van de Raad van State, eervol ontheven uit zijn functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten. In zijni plaats is benoemd vice-admiraal C. E. L. Helfrich, die tevens met ingang van dezen datum bevor derd is tot den rang van luiten ant-admiraal. Tot dusver be- kleede admiraal Helfrich de functie van bevelhebber van on ze zeestrijdkrachten in het Ver re Oosten. maal zoo vlug als eenige maan den geleden. Attlee besloot aldus: „Tenzy wij tegenover onze verliezen een winst kunnen stellen wat betreft den vooruitgang van den men- scbelijken geest en den groei van een nieuwe opvatting aan gaande de menschelijke maat schappij, zullen deze verliezen tevergeefs zijn geweest." Amerika heeft aan Frankrijk een crediet van 650 millioen dol lar verleend op langen termijn. President Truman heeft in een rtipport zijn denkbeelden ontvouwd om de schulden van de Leen- en Pachtwet kwijt te schelden! Tegen den Noor- schen verrader Quisling is de doodstraf geëischt. In Duitsch land zullen in dit najaar verkie zingen worden gehouden En geland, Amerika, Rusland en Frankrijk hebben aan Spanje een voorloopige overeenkomst inzake Tanger „ter uitvoering" voorgelegd. Edda Mussolini, die met graaf Ciano getrouwd was, is aan de geallieerde auto riteiten in Italië uitgeleverd. Engeland keert op 7 October te rug tot den Greenwich-tjjd. Een tornado teisterde Toulouse en omgeving, schade bedraagt 500 millioen francs. Een ont ploffing aan boord van een krui ser in de haven van Toulon heeft verscheidene slachtoffers ge- eischt. De twee veldmaar schalken von Brauchitsch en von Manstein zijn door de Brit sche legerautoriteiten in arresl gesteld als onderdeel van hon derd arrestaties wegens vermoe den van complotteeren tegen En geland. De politiechef van Ber lijn en de directeur van de Prui sische Staatsbank zijn door on bekenden vermoord. Een brand heeft een vleugel van het beroemde Eton-college in Enge land in asch gelegd. In de Russische bezettingszone is een uit Duitschers bestaande „regee ring" gevormd In een rede voering tot de Amerikaansche congresleden, die een bezoek brengen aan Italië heeft Z. H. de Paus gewaarschuwd tegen de materialistische wereldbeschou wing en de zegevierende naties opgeroepen, haar overwinning niet te misbruiken. IN NOORWEGEN hebben de socialisten opnieuw met over weldigende meerderheid beslo ten, niet samen te werken met de communisten. IN FRANKRIJK heeft de Gaulle een onderhoud met den vakvereenigingsleider Jouhaux over de verkiezingen geweigerd, omdat dit z.i. niet dé taak van de vakvereenigingen is! Nederland heeft de eerste Ko ninginnedag na zes jaar ook in 1939 was er geen feest gevierd hartelijk en feestelijk gevierd. In tal van steden en dorpen was ieze dag de kern van een groot orogram van bevrijdingsfeesten, die overigens in verschillende plaatsen, ook in ons gewest, om ledenen van plaatselijken aard in den loop van deze maand nog gevierd zullen worden. Onze Koningin zelve heeft, ge lukkig weer geheel hersteld, haar verjaardag in alle 'stilte gevierd te miden van Haar gezin in het Paleis Soestdijk Prinses Juliana heeft de feestelijke opvoering van het tooneelspel „Vrij Volk" in Hilversum bijgewoond. Het Prin selijk Paar gaf acte de presence bij het groote spel „Drama der Bezetting" in het amsterdam- sche stadion:, dat een grootsch gebeuren geweest is. Tal van autoriteiten, o.w. de minister president, waren hierbij tegen woordig. Prinses Juliana en Prins Bernhard legden aan het slot van dit spel een krans bij het kruis als hulde aan de gevallenen. Minister Schermerhorn hield een rede voor de radio, in het kader van Koninginnedag, als dag ter herdenking van gebrachte offers. Die offers zullen niet te vergeefs zijn gebracht. Hij hul digde in het bijzonder de offers van het groote Verzet. Voor de zorg voor de nabestaanden is veel geld noodig. Maar ook op andere wijze moet veel worden gedaan. Er zullen maatregelen getroffen worden, opdat de uit stekende eigenschappen van de verzetsbeweging worden aange wend ten bate van politie, leger 2n burgerlijke doeleinden. De Minister van Oorlog heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin verknochtheid aan het Huis van Oranje en de Koningin werden betuigd en aan alle mili tairen, die een krijgstuchtelijke straf ondergaan, vrijstelling ver leend werd, uitgezonderd wat betreft de straffen van verlaging in klasse en plaatsing in de tuchtklasse. Ook admiraal Hel frich heeft een boodschap gezon den aan een feestelijke bijeen komst van Nederlanders en geal lieerden in Colombo. H. M. de Koningin heeft aan Volksherstel een bedrag van 75 mille geschonken. Ook Prinses Juliana en de kleine Prinsesjes hebben zich niet onbetuigd ge laten. Ruim elfhonderd H.A. onder water. Door zwakte in den dijk is gisternacht de 90 H.A. groote Voorofsche polder onder water geloopen. Over een breedte var- et. 20 m. drong het'water in den polder. In den loop van Maandag is ook de dijk van de Ruigekade bezweken. Als gevolg hiervan staan nu de Lagenwaartsche en de Bruimaardensche polder, die tezamen 403 H.A. groot zijn, on der water, de Achthovenpolder. groot 377 H.A., de Boespolöer, groot 90 H.A., de Voorofsche polder, eveneens 90 H.A. groot en de Vlietpolder, groot 196 H.A. Personeel van Rijniand en van de Provincie is met man en macht aan het werk om de gaten te stoppein. Vcorloopig accoord Naar van betrouwbare zijde te Tsjoenking wordt vernomen, zou een voorloopige overeenkomst tot stand zijn gekomen tusschen maarschalk Tsjang Kai Sjek en den leider der Chineesche com munisten Mao Tse Toeng. De centrale regeering zou er in heb ben toegestemd een uit alle par tijen bestaand kabinet te vor men. Mao Tse Toeng zou gewei gerd hebben zijn troepen naar mem zegt ten getale van 900.000 man onder controle te plaatsen van de regeering van Tsjoengking. ZORG VOOR KRIJGSGEVAN GENEN IN JAPAN Mac Arthur de Amerikaansche triomphator heeft bijzonderheden verteld over de ligging enz. van krijgsgevangenenkampen. Ook is on verwijlde ontwapening' en overgave van alle strijdkrachten te land ge- eischt., De eerste deelen van de geallieer de bezettingstroepen zijn in het ge bied van Jokohama aan land gezet. Het zal echter nog wel eenige dagen duren, alvorens d'e mijnenvegers veilig*en weg hebben gemaakt voor de Britsche Oost-Ind'ische vloot, om door de straat van Malakka naar Singapore op te stoomen. De over gave in Malakka is onderteekend. Strooibiljetten zijn uitgewoi^Sft boven Timor, Rood'e Kruisvooraden boven Medan. Men veronderstelt, dat zich krijgsgevangenen in de Ka tholieke kerk aldaar bevinden! De Ned'erlandsche krijgsgevangenen op Java zijn volgens Engelsche berich ten slecht behandeld. In Bangkok is de evacuatie van en hulpverleening aan krijgsgevangenen met spoed door geallieerde officieren geregeld', terwijl de kampen nog door Japan ners worden bewaakt! Mac Arthur zal waarschijnlijk Maandag' 10 September a.s. zijn in tocht in Tokio houden. Verschillende formeele overgaven worden voorbe reid of voltooid, zoo in Bougainville, m Thailand, in China, waar ze Don derdag zal plaats hebben, in Nieuw- Guinea en Mandsjoerije. Tsjang Kai Tsjek heeft de speciale Iegerafdeeling van zijn party, de KwomiBtang, afge schaft, cm tot nationalisatie van de gewapende macht te komen. De Amerikaansche gezant te Brussel heeft gezinspeeld op mogelijkheid van annexatie van Duitsch grondgebied door Bel gië. In verband met nieuwe incidenten aan de grens van Griekenland en Joego-SIavië heeft Joego-SIavië de Gricksche regeering gewaarschuwd; de V. S. stellen twee onderzoekcom missies van geallieerde verte genwoordigers voor, waarin Bel grado de vertegenwoordiging van de vier groote mogendheden verlangt. Het Amerikaansche legioen van oud-strijders wil een politieke party vormen, de andere groote partij van oud strijders in Amerika heeft het legioen deswege van fascisme beschuldigd. De Japansche keizer zal vandaag persoonlijk den Rijksdag presideeren. Onlangs zijn in Engeland door de Koninklijke Marine twee torpedobootjagers overgenomen van de Britsche vloot. Het zijn H.M.S. „Scorpion?' en H.M.S. „Serapis" die in den loop van dezen maand officieel zullen worden omgedoopt in Hr. Ms. „Piet Hein" en Hr. Ms. „Korte- naer". De „Piet Hein" en de „Kortenaer" welke op het oogen- blik reeds door personeel van de Koninklijke Marine worden be mand, zijn bestemd om naar ïn- dië te vertrekken. .Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft, zooals wij reeds in een deel van onze vorige oplaag konden melden, tot Deken van Amsterdam benoemd den Z. E. Heer G. P. J. v. d. Burg, sedert 1924 directeur van de St. Joseph- stichting te Bergen. De nieuwe deken van Amsterdam werd geboren 13 Maart 1889 te Ber- kel en Rodenijs; studeerde 5 jaar aan het Bisschoppelijke college te Weert en 1 jaar te Hageveld; vervolgens te Warmond; hij werd priester gewijd 9 Aug. 1914; was tot Sept. '15 kape laan te Kwadendammer (Z.), toen hij henoemd werd tot leeraar te Hage veld; in 1924 wertï hij als derde opvolger van den stichter. Pastoor B. Smeerraan benoemd tot direc teur van de St. Josephstichting, de Congregatie der Eerw. Zusters Ursu- ïinen van het Bisdom Haarlem. Deze veriiest in den nieuwbenoem- den deken van Amsterdam een be kwaam geestelijk leider, die gedu- rfende de 21 jaren van zijn directo raat d'e Congregatie tot grooten bloei heeft gebracht. Het aantal zusters steeg' van 200 tot 500; dat der kweekelingen en andere aan de zorg der zusters toe vertrouwde kinderen steeg naar ver houding. Het aantal plaatsen in het Bisdom, waar de Zrs. Ursulinen L.O. geven, werd uitgebreid met Kwaden- I damme, 't Veld, Warmenhuizen en Spanbroek. In den Haag werden drie Tehuizen geopend voor misdeelde kinderen terwijl in Nieuween een moderne inrichting gesticht werd, waar momenteel bijna 300 kinderen verpleegd' worden. De St. Joseph stichting te Bergen aan: den Loudels- weg is tijdens het directoraat' van den Z. E. Heer v. d. Burg uitgegroeid tot een complex van fraaie gebou wen. Allereerst werd aan het Moeder huis een door de uitbreiding van het aantal zusters en leerlingen noodza kelijk geworden kapel gebouwd in koepelvorm, onder architectuur van den Bergenaar Jan Ley en, naast de kweekschool verrezen in den loop der jaren een pensionaat voor Ulo, een Huishoudschool en het Retraite huis. Maar behalve een wijs bestuurder van de Stichting, wa» Dir. v. d. Burg een goede leidsman en geestelijke vader voor zusters en leerlingen, die hem dan ook noode zien heengaan-. Zijn benoeming was voor allen een groote verrassing. Niet alleen als docent gaf de Z. E. Heer v. d'. Burg blijk een paedagoog van formaat te zijn, hij publiceerde ook tal van werken op categ'etisch gebied'. Van zijn hand verschenen „Hand- leiding voor Ouderavonden"; „Ouder zorg en Ouderweelae"; Missio Cano- nica", waarvan deel III nog ter perse is; voorts „Met het Kind van God naar God"; Godsdienstige lessen voor alle klassen der lagere school, waarvan reeds 3 deelen verschenen zijn; „Moeders mooiste uurtje", ver halen voor kleuters (nog ter perse) en „Onze grootere jeugd aan Chris tus" een serie categetische lessen voor jongens en meisjes van 1416 jaar. Toen wij gisteravond als een der eersten den nieuw benoemden deken van Amsterdam gelukw^nschten, vertelde hij ons, dat de benoeming voor hem een groote verrassing was. Naast de jeu£d heeft het g^zin zijn groote belangstelling. Wij kunnen ook Amsterdam met dezen priester die nog een vitale persoonlijkheid is, gelukwenschen. Öehalve in de „Leidsche Courant" schreef deken v. d. Burg destijds in een rubiek „Ons Hoekje" ook artike len in „Onze Courant", speciaal voor ouders en opvoeders.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1