NIEUW De aankomst van den Gouverneur-Generaal Belangrijke conferentie KEIZER regeert maar MAC ARTHUR beveelt! Uitbreiding van 't Politie-corps te Alkmaar MAANDAG 10 SEPTEMBER 1943 BUREAUX' GEHEIME ZENDERS IN DUITSCHLAND! De Engelsch-Nederl. financieele overeenkomst' Geen m.g. en toch kaal Amerikanen op Korea aan land DE MISSIE IN HET VERRE OOSTEN ONTSTELLENDE CIJFERS OVER T.B.C. Spanje trekt troepen terug uit Tanger WEER EEN VOLKS FRONT IN FRANKRIJK? VLIEGTUIG MET KOSTBARE LAST 41e JAARGANG NUMMER 18726 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per Lwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 199 a Zondagochtend kwart over elf is de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Oost-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer in gezelschap van luit.-generaal II. ter Poorten, commandant van het Kon. Ned.-Indische leger bij den inval van de Japanners in Ned. Oost-Indië, op het vliegveld Welschap bij Eindhoven uit Londen aangekomen. De Landvoogd werd bjj zijn aankomst namens H. M. de Koningin begroet door H. K. H. Prinses Juliana en namens de regeering door den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn en den minister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens. Kort na zijn aankomst is de Gouverneur- Generaal per vliegtuig naar Schiphol doorgereisd, terwijl lt.-gene- raal Ter Poorten zijn reis naar Den Haag zou vervolgen De ontvangst geschiedde met veel eerbetoon. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten waren verder aanwezig, o.a. de Britsche ambassadeur in Den Haag, Sir Neville Bland met zijn echtge- noote. Na de ontvangstplechtig heid dankte de Gouverneur-Ge neraal de kranige bemanning vani het toestel, dat hem naar het vaderland terugbracht. Hij schud de deze gebruinde vliegers, mee- rendeels Indonesiërs, allen de hand. De Nederlandsche vliegers behooreni tot het Nederlandsche Liberatorsquadron, dat op Ceylon gestationneerd is, en welks laat ste operatieterrein lag op de Ko koseilanden in het midden van den Indischen Oceaan. In Duitschland zijn 75 geheime zenders ontdekt en groote wa- penvoorraden. Volgens berichten uit Zwitserland werkt er een wijdvertakte Nazi-organisatie in Duitschland en loopen duizenden fanatieke nazi's vermomd rond of zijn met valsche papieren op be langrijke posten geklommen. Op nieuw wordt beweerd, dat de be- i weging onder de persoonlijke lei ding van Hitier zou staan.... Teneinde misverstanden naar aanleiding van het Reuterbericht betreffende de Engelsch-Neder- landsche financieele overeen komst te voorkomen, dee't het ministerie van finiatirën mede, dat door die overeenkomst welis waar het deviezenverkeer met Engeland voortaan niet meer be perkt zal zijn tot een reeks uit zonderingsgevallen, doch dat er anderzijds nog geen sprake kan zijn van algemeene vrije beschik king over pondensaldi. Vergun ning van het deviezeninstituut blijft hiervoor noodzakelijk. EEN VERKEERSVLIEGTUIG van de lijn Miami-New-York is in Zuid-Carolina neergestort. 22 inzittenden kwamen om 't leven. DE METAALBEWERKERS van Stockholm, de grootste vakbond van Zweden, hebben besloten de soc. dem. partij te verlaten „we gens het niet behartigen van de belangen der arbeiders tijdens de staking". Hiermede verliest de partij ruim 30.000 leden. Door de straten van Rome zwerven in het donker troep jes Italiaansche jongelieden rond, „tosatori" (haarsnijders) genaamd, die de meisjes, wel ke met geallieerde soldaten uitgaan, kaal knippen en van hun kleeren berooven, terwijl zjj den betreffenden soldaat dwingen daarbij toe te zien! Morgen, en niet zooals eerst was gezegd vandaag, begint in Londen de belangrijke conferen tie van de ministers van buiten landsche zaken van Amerika, Rusland, Engeland, Framcrijk en China, als gevolg van de bespre kingen te Potsdam. Aan de orde komen tal van belangrijke inter nationale politieke problemen, o.a. de opstelling van da vredes verdragen met Italië, Bulgarije. Roemenië en Hongarije, waarmee verschillende moeilijke kwesties, die de meeningen min of meer sterk verdeeld houden, aan bod komen. Chauvinistische en na tionalistische strevingen 'erdee- len vooral den Balkan, waar de toestand verre van rooskleurig genoemd moet worden. Overigens hoopt men ook, dat een iw-™ verhouding tusschen Frankrijk en Engeland het gevolg van de conferentie zal zijn. Die samen werking is nog eens krachtig be pleit door de Gaulle, in een op vallend interview met een mede werker van de „Times". Enge land is voorts ietwat genrikkeld door Russische uitlatingen, als zou de Brit druk hebben uitge oefend op den Koning van Roe menië bij diens actie om de Re- geering-Gorcza, een communist, te wijzigen. Van Engelsche zijde wordt dit met nadruk ontkend. Tenslotte schijnt het, dat Molo- toff 't geheim van de atoombom aan Engeland en Amerika wil ontfutselen ten behoeve van Rusland, China en Frankrijk! DE SOVJETREGEERING heeft besloten 30.000 Oostenrijksche krijgsgevangenen vrij te laten, aldus heeft de B.B.C., onder aan haling van Radio Weenen, ge meld. CHURCHILL heeft te Como een onofficieel onderhoud gehad met den pauselijken nuntius in Italië, mgr. Duca. De eerste Amerikaansche lan ding op de kust van Azië is Za terdag geschied op Korea. De stad Jinsen is reeds bezet, even als de haven van deze stad, al dus meldden de radio-correspon denten, en honderden' BrRsrhe en Amerikaansche krijgsgevange nen werden bevrijd DE ZWEEDSCHE REGEERING heeft een diplomatieken stap ondernomen te Moskou aangaan de daden van geweld, gepleegd tegen Zweedsch diplomatiek per soneel en gebouwen der Zweed- sche delegatie door Russische soldaten tijdens de slotphase van de gevechten te Boedapest. Er komt, althans voorloopig, geen militair bestuur in Japan. De Keizer regeert door Mac Ar thur, die zijn bevelen daartoe geeft. De geallieerde strijdkrach ten in Japan zullen alleen dienst doen, als het noodig is, om de uitvoering van de Amerikaansche bevelen te verzekeren. Controle over het Japansche economische leven is er slechts, voor zoover noodig voor de verwezenlijking van de doelstelling der Vereenig- de Volkeren. De Keizer geeft wetten, proclamaties en bevelen als resultaat van de aanwijzingen' van Mac Arthur. Er zijn op het ■ocgenblik 15000 Amerikanen in Tokio. De Russen spreken sarcastisch over de gebeurtenissen in Japan. Zij noemen het een operette met voortdurende costuumverandering en meenen, dat de grondvesten van het Japansche imperialisme vernietigd moeten worden met een fundamenteele verandering van het inwendige leven. Chk in Engeland zijn velen van meening da; de geallieerden te soepel op treden. In Japan wordt intusschen een campagne gevoerd voor milde vredesvoorwaarden. De Engelsche pers moet er vanzelfsprekend niets van hebben. Japan zal de gevolgen van de totale nederlaag moeten aanvaarden. Alle Japansche troepen in In donesië ten Oosten van Lombok en op Borneo hebben zich aan den Australischen commandant overgegeven. Zij zullen zoo spoe dig mogelijk onder Nederlandsch regiem komen. De repatrieering van 40.000 ge allieerde krijgsgevangenen en burgerlijke geïnterneerden o.a. naar Nederland, is gisteren, Zon dag, begonnen. Bij de capitulatie op Bougain ville brachten de Japansche ge neraals als cadeautjes voor den Australischen generaal Savage twee vaasjes mee! De berichten, welke thans Va ticaanstad beginnen te bereiken omtrent de situatie van de R.K. Kerk in het Verre Oosten, zijn alles tezamen minder verontrus tend dan men zou kunnen vree zen. Wel zijn vele kerkelijke ge bouwen verwoest, vooral in Ja pan. Dank zij het feit, dat de missionarissen waren weggevoerd, zijn dezen aan den dood ontsnapt. Hierdoor is het mogelijk, dat het katholieke missiewerk weer ter stond hervat zal worden. De bis schoppen van Nagasaki en Hiro„ sjima bleven van den dood ge spaard door het feit, dat zij tij dens de atoombombardementen op inspectiereis waren! IN BERLIJN heerscht een ty- phusepidemie, welke wordt toe geschreven aan de massale uit zetting van Duitschers uit Dant- zig, Oost-Pruisen en Polen, Er ls last gegeven tot onmiddellijke in enting. IN DE STAATSCOURANT van Vrijdag 7 Sept, is een aantal Kon, Besluiten opgenomen in houdende aanstelling, ontslag en schorsing vam officieren bij de zeemacht. Hoe de t.b.c. in de achter ons liggende bezettingsjaren als ge volg van slechte voeding, woon toestanden etc. zich met groote sprongen heeft uitgebreid, bleek uit een radiorede van dr. Kers bergen. De cijfers zijn ontstel: lend: kwamen in 1939 vier sterf gevallen per 10.000 inwoners als gevolg van tuberculose voor, in 1943 was dit cijfer reeds gestegen tot zeven. Het aantal personen, dat voor de eerste maal een :on- sultatiebureau bezocht, was in 1943 opgeloopen tot ruim 157.000 (in 1939: 60.370). Het aantal ge vallen van longtubereulose onder hen is vijf maal zoo groot als vroeger. Helaas heeft de sanato riumruimte hiermede geen ge.ij- ke tred gehouden. De stichting van nieuwe inrichtingen is voors hands niet mogelijk. Als nood maatregel worden nu barakken gebouwd. Maar daarvoor is geld, veel geld noodig. r In dit verband verdient de na derende Emmabloem-collecte de grootst mogelijke aanbeveling! Naar ini welingelichte militaire kringen te Madrid thans verluidt, heeft Spanje alle troepen, behal ve twee Marokkaansche batal jons, uit Tanger teruggetrokken. De communisten hebben een verrassend voorstel gedaan, dat de plannen der Fransche regee ring volledig in de war dreigt te sturen, en dat, indien het succes heeft, de kans van generaal de Gaulle om na de verkiezingen hoofd van de regeering te blij ven, zeer twijfelachtig maakt. Het voorstel komt hierop neer, dat de C.G.T. (Fransche vakorga nisatie) voor de verkiezingen van October a.s. zal samenwerken met de socialisten, communisten en radicalen en gemeenschappelijke lijsten en candidaten zal Indienen. Deze actie wordt zoo belangrijk geacht, dat Leon Blum, die thans in Londen vertoeft, wellicht naar Parijs zal terugkeeren Het voor stel zou neerkomen op een herle ving van het Fransche Volks front. Ruim half één Zondagmid dag kwam op Schiphol een Engelsch vliegtuig van het type Dominic aan, van Eind hoven op weg naar Den Haag; aan boord waren de G.G., jhr. Tjarda, H.K.H. Prinses Julia na, de minister-president ir Schermerhorn, en de minister van Buitenlandsche Zaken, mr. van Kleffens. Niet alleen de toename van het bevolkingsaantal, ook de bijzondere omstandigheden tengevolge var; de vijfjarige bezetting zijn oorzaak, dat ons politiecorps gereorganiseerd en uitgebreid" moest worden. In April van dit jaar telde het corps 65 man. w.o. 8 marechaussees, die het corps al spoedig verlieten, dus eigenlijk 57 man. Door maatre gelen van voorloopige zuivering en andere omstandigheden daald'e de getalsterkte van het corps tot 28 man, waarvan er 12 werkzaam waren bij het vooronderzoek ten dienste van den- P.O.D. Volgens het plan tot reorganisatie van het corps, welk plan inmiddels door den procureur-generaal, Mr. Sikkel, en den burgemeester .van Alkmaar is goedgekeurd, wordt het corps uitgebreid tot 65 man, hetgeen een aanvulling met 37 man lager personeel beteekent; w.o. 8 man ad ministratief personeel. Voor den oorlog telde het corps 50 man; een uitbreiding dus van 25 A 30 pet., hetgeen in de meeste steden het geval is. De nieuwe functionarissen, bij voorkeur B.S.-ërs met politie-oplei- ding. zullen als hulppolitie den eer sten tijd aangesteld worden op ar beidscontract. Zij gaan gekleed" m B'attle-Dress, doch zullen zelf voor schoeisel, hoofddeksel en regenklee- ding moeten zorgen. Van dit uitge breide corps zullen slechts' tien man met de eigenlijke straatsurveillance belast worden. De overige functio narissen zullen over verschillende speciale diensten verdeeld worden, zooals de economische dienst, die o.m. toeziet op zwarten handel, dis- tributlevoorschriften, inleverings plicht enz. Aan dezen dienst worden 4 man verbonden. Drie man worden ingedeeld bij de afd. Verkeer en zullen tot taak heb ben het publiek tot verkeersdisci- pllne herop te voeden. Eveneens zul len 3 man toezien op de naleving van bijzondere wetten, als arbeidswet, djrankwet, bioscoopwet, jachtwet, vleeschkeuringswet, winkelsluitings wet, enz. De uitbreiding van het corps was voorts noodig door da zeer toegeno men criminaliteit in het algemeen, de onzedelijkheid erj de misdadig heid; voorts vergde de controle op de vreemdelingen (ca. 200 in Alk maar) uitbreiding; alsook de wapen handel. Het ongeoorloofd bezit van wapenen is sterk toegenomen' en zal beperkt moeten worden tot wat wet telijk is toegestaan. Voorts vragen nog de ontwikkeling' der politieke groepeeringen en de inlichtingen dienst de noodige aanvulling. Het onderzoek naar politieke betrouw baarheid. waarvan de P.O.D. alleen het bewijs kan afgeven, moest ge daan worden door de politie, hetgeen zeer tijdrovend was. Trouwens, het mag' in dit verband' wel even ge zegd worden, dat het toch al zoo in gekrompen politiecorps heel wat werk voor den P.O.D. heeft voorbe reid en opgeknapt in de moeilijke maanden die achter ons liggen. Als ergens d'e arbeidswet is overtreden, dan is het wel in het politiebureau, waar de wnd. C. v. P. met zijn staf bijna dagelijks tot in den nacht met werk overladen en bezet was. Meer dan 1000 onderzoeken naar politieke betrouwbaarheid heeft het politie corps voor d'en P.O.D. klaar gemaakt. Dat is geen peuleschilletje. Ook het kader is weer op d'e vroe- g'ere sterkte gebracht dooi* de aan stelling van drie inspecteurs, waar van wij onlangs de benoeming pu bliceerden. Voorts zal benoemd worden een vrouwelijke functionaris in de rang van inspectrice voor de afd. kinder politie, die, bijgestaan door twee man. den strijd zal moeten aanbin den met de toenemende verwilde ring der jeugd. De uitgave hiervoor is volkomen te verantwoorden. Intusschen zal deze reorganisatie van het politiecorps g'een onbedui dende bezwarir.g beteekenen van d'e gemeentebegrooting. Een gemeente raad is er nog niet om hier, zoo noodig, remmend te werken. De procureur-generaal keurt de uitbreiding wel g'oed en de burge meester hoofd der politie be krachtigd deze goedkeuring, doch de taak van der; Raad' is kosten te noteeren. Of de Raad deze uitbrei ding van het corps zou accepteeren, is een vraag, die moeilijk te beant woorden is; zonder discussie zou dit punt echter den hamer zeker niet passeeren. Na de toelichting van den heer Rijpma geloven wij echter, dat de reorganisatie van het corps, waaraan de wnd. C. v. P. veel voorbereidend werk gedaan: heeft, geen overbodige weelde is. Intusschen wordt het ook tijd, dat de benoeming van een commissaris eens afkomt. In de moeilijke maan den die achter ons liggen heeft de heer Rijpma zich een leider van het corps getoond; de waardeerlng hier voor moge spoedig blijken tut «e$ fe verwachten benoeming.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1