NIEUW Niet alleen tegen den zwarten handel HET NIEUWE PAPIERGELD maar ook om algemeene economische saneering te bevorderen DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1945 BUREAUX' Nu gaat 't er om! Engelsche fabrieken werkten uitsluitend voor ons land 41e JAARGANG NUMMER 18729 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; l 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Lood.sgra.cht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 GELDZUIVERIMG INGRIJPENDE OPERATIE De minister heeft ge- sproken en wel zelden zal in ons land een rede, al thans een van den minister van financiën, met zooveel be langstelling en spanning tege moet zijn gezien, als dezen keer. Er zijn-wel uitvoeriger rede voeringen voor de radio ge houden, over minder ingrij pende kwesties, dan dit maal en ook dat is een verdienste van minister Lieftinck. Hij heeft helderen duidelijk ge sproken over een ingewikkeld onderwerp, waarvan lang nog niet alles iedereen duidelijk kan zijn. Het betreft hier nu eenmaal een ingewikkelde zaak. Wij hebben, op verzoek van het departement van financiën deze rede volledig opgenomen. Voor het gemak en om haar overzichtelijker te doen lezen, hebben wij haar in vier stuk ken ..geknipt" en van afzon derlijke koppen, de betreffen de hoofdpunten rakend, voor zien. Voor de goede orde wij zen wij daarop. Het is wen- schelijk, dat men ze in de aan gegeven rangschikking leest, dan heeft men de volledige tekst in de juiste volgorde. De algemeene indruk van de rede is in den hoofdkopver meld: de geldzuiverina is een ivnriipende operatie, die niet alleen beooat, den zwarten handel te treffen, maar ook de algemeene economische sanee ring van het land te bevorde ren En dan vunt I: In zfin inlei ding vertelt de minister een en ander over de reden van het lange vitblüven van het nieuwe vaviergeld. De Engel- sche fabrieken hebben twee maanden uitsluitend voor ons land gewerkt! Punt II: Woensdag 26 Sep- tem her is de ..dies of.er", waar lijk de „zwarte dag" voor den zwarten handel en tegelük de dag die een moeilijke periode voor de fatsoenlijke Nederlan ders inluidt. Alle vaviergeld. alle bank- en muntbiljetten en alle zilverbons, verliezen dan hun geldigheid. Alle tegoeden bij de banken worden geblok keerd. Er is eenigen tijd geen contant geld in omloop. Men krijgt tien gulden nieuw geld per persoon voor normale huishoudelijke uitgaven in de eerste dagen na 26 September, de zoo kort mogelijke periode, dat er overigens nog geen nieuw contant geld in omlooo zal zijn. De loonbetaling wordt opgeschort tot de eerste dagen van October, na 26 Setpember zal nieuw geld geleidelijk en naar behoefte beschikbaar ko men. In de officieele inleve- ringsweek mag men nog maar maximaal driehonderd gulden inleveren. Dit beteekent dus, dat men dient te zorgen, dat men voor 26 September niet meer dan driehonderd gulden oud geld in huis heeft, liever nog minder, want hoe meer vóór de officieele inleverings- week is ingeleverd, hoe beter het voor alles is. Punt III: Geldzuivering is ook noodig om de algemeene economische saneering te be- vordereh. De minister noemde drie punten van belang op: het gaat om de bepaling van den geldsomloop, om de liqui de vermogenspositie op te ne men. en om het toegenomen geldbezit te controleeren. Daartoe wordt o.a. het bank geheim opgeheven! Punt IV: De Staat trekt een deel van de koopkracht tot zich, door middel van zware belastingen en leeningen, o.a. in den vorm van heffingen in eens. De besteding van het ge accumuleerde geldbezit zal verdragend worden gecontro leerd. Alles met het doel, de economische ontwikkeling in economisch en sociaal verant woorde banen te leiden. Terecht ontveinst de minis ter zich niet, dat deze ingrij pende maatregelen, die in on derdeden nog nader zullen worden toegelicht, ook aan vele goedwillende Nederlan ders moeilijkheden zullen be zorgen. Maar: nu gaat het er om, of het ons Nederlanders ernst is met het voornemen, om in overeenstemming met zoo veel schoone woorden en fra sen en beloften de vaderland- sche zaak in opbouwenden zin te dienen! Nu geen gekanker en kleinzielige critiek meer. Er is geroepen, neen ge- scheeuwd om maatregelen van geldzuivering. Wie weet, hoe veel menschen er klaar staan met te zeggen, dat zij het be ter zus of zoo hadden gedaan. Maar daar gaat het nu niet meer om. Nu moet men de Re geering steunen in haar ern stig pogen, om deze ingewik kelde en moeilijke zaak tot een goed einde te brenaen, in het belang van het volk en het vaderland. Critiek op alles en iedereen is er thans genoeg geioeest. Er wordt nu orde ge schapen in d<>n vaderlandschen chaos. Nu alle hand aan den ploeg en ieder tot medewer ken en tot het brengen van of fers bereid, ook door het dra gen van onaangename lasten. Er is de laatste weken ontzet tend veel geschreven en ge praat. gekankerd en gezeurd, dikwijls ook over kleinighe den. Het wordt hoog tijd, de groote lijn te zien en aan den gang te gaan. Nederland stelt het volk zijn eisch: ieder doe ziin plicht, niet alleen particu lier. maar ook in de groote en kleine gemeenschappen, op alle bestuursposten, in alle kringen van ons land. De-nieu we aera is ingeluid. Nil GA AT HET EROM.' OF WIJ WIL- T.EAf! In de inleiding van zijn rede heeft de Minister het volgende gezegd: Landgenooten, Tot de maatregelen, die voor het herstel van ons land onver mijdelijk zijn, behoort de door u allen reeds lang verwachte en door de regeering zeer gewensch- te geldverwisselinig. Het vooruit zicht daarvan heeft bij velen, wier medewerking voor den we deropbouw van ons land onmis baar is, een min of meer afwach tende houding teweeg gebracht, die het herstel van ons land be paald niet kan velen. De geld- overvloed heeft op de arbeids- lUst niet bevorderend gewerkt, terwijl arbeid, en de noodige hulpmiddelen daartoe, de eerste voorwaarden zijn voor den we deropbouw. De zwarte handelaar met een portefeuille vol bank papier is nog steeds niet geheel van het tooneel verdwenen. Dat deze zaak de regeering in hooge mate ter harte ging, moge blijken uit het feit, dat in den loop van- de afgeloopen weken reeds een aantal maatregelen op het gebied van het geldwezen werd geno men, zooals de inlevering van de f 100.- biljetten, de registratie van alle bedrijfstransacties van juweliers en een aantal andere bepalingen. Wat tot dusverre is geschied, kan echter slechts als voorbereidend werk gelden. De volledige geldvernieuwing kan nog niet ter hand genomen wor den, omdat zooals u thans wel allen weet het nieuwe papier geld nog niet gereed was. Van het eerste moment af, dat ik op het departement van financiën, kwam, heb ik er achter heen geze ten om de afleverin-g van het door mijn voorganger dr. Huysmans, die de eer verdient den grondslag te hebben gelegd, waarop ik kon voort bouwen, om de aflevering' dus van het door dr. Huysmans ten dee- le in Engeland', ten deele in Neder land bestelde papiergeld zooveel mogelijk te versnellen. Ik ben er herhaaldelijk voor naar Engeland gegaan en ik ben er in geslaagd dank zij dé hulp van de Bank of England1, bij de Engelsche crukkers van bankpapier, die groote orders uit verschillende landen hadden loo- pen, voor onze bestelling voorrang te verkrijgen. De laatste twee maan den werkten de betrokken Engelsche fabrieken practisch uitsluitend voor ons. De grootste moeilijkheid', die aan de vervulling van onzen wenscfc naar grooter snelheid in den weg' stond, lag in een gemis aan ge schoold personeel. Het drukken van papiergeld dit zal ieder, die met de grafische vakken vertrouwd is, bekend zijn is een uiterst zorg vuldig werk. Elk biljet moet afzon derlijk worden gecontroleerd en u zult verrast zijn te hoore'n, dat ge middeld van elke honderd biljetten er nfet minder dan vier moeten Worden afgekeurd. De productie in Nederland, waar ook een belangrijke order werd ge plaatst, werd geremd d'oor de be perkte capaciteit van de papierfa briek die de voorde biljetten be- noodigd'e speciale papiersoort moest leveren. Gedurende de laatste weken kwa men de geplaatste bestellingen los. Wij hadden de moeilijke vraag te beantwoorden, of de hoeveelheid, die wij aan het eind van deze maand ter beschikking' zullen hebben, vol doende kon worden geacht om de inwisseling van het resteerende geld! te doen plaats vinden. Ik meen thans dat de stap vandaag over veertien dagen verantwoord' is; he denavond is in verband daarmede de Beschikking Geldzuivering 1945 in het Staatsblad verschenen. Uit het feit van deze aankondi ging blijkt, dat de reg'eering met de •geldzuivering niet als een verras sing, als een donderslag uit helde ren hemel wil komen. Dit biedt, van het standpunt van de regeering uit gezien, het voordeel, dat de ingTij- pende operatie, die wij gaan toepas sen beter kan worden voorbereid! en toegelicht. Het voordeel voor u al len is, dat ge tijdig rekening kunt houden het hetgeen er van u zal worden verlangd en dat de maat regel aanzienlijk vlotter zal kunnen verloopen dan wanneer u zooals bij de inlevering' der honderd gul den biljetten het geval was zoudt worden verrast. Ik stel mij voor u thans allereerst een indruk te geven van hetgeen er zal geschieden, om daarna bij de be doeling, die de operatie heeft, nog een oogenblik stil te staan. Met technische details zal ik mij in dit verband zoo weinig mogelijk op houden. De pers zal u daaromtrent in d'e komende dag'en stellig uitvoe rig op de hoogte brengen. DE MAN DIE ZICH ZELF ZOO GRAAG HOORDE en er zoo graag „zelf bij was", Max Blokzijl, is er nu gloeiend bij. Hij heeft er zich in den oorlog leelijk ingepraat, zei de procureur fiscaal in zijn requisoir voor het Bijzonder Gerechtshof. Is dit de man, die zoo zelfbewust en grenzeloos hoogmoedig het hoogste woord voerde voor de radio en jarenlang het Neder- landsche volk heeft trachten te vergiftigen? Hij staat er nu bij, of hij zijn laatste oortje versnoept heeft, deze onge kroonde koning van de persreorganisatie, die nu bijna het medelijden zou opwekken, maar weinig medegevoel betoond heeft met carriëres, die door zijn toedoen gebroken zijn!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1