Bankgeheim opgeheve11 WOENSDAG 26 SEPTEMBER Drie punten der geldzuivering Staat trekt een deel van de koopkracht tot zich Nieuw Noordhollandsch Dagblad verliest papiergeld zijn geldigheid Alle tegoeden bij Banken geblokkeerd in belang van de algemeene economische saneering door belastingen en leeningen Beroep op het Nederlandsche volk Donderdag 13 September 1945 Op Woensdag 26 September zoo vervolgde de minister zpn rede gisterenavond vandaag over veertien dagen, verliest het thans zich in omloop bevindende papiergeld zijn geldigheid. Deze maat regel heeft betrekking op: alle bankbiljetten, uitgegeven door de Nederlandsche Bank, alle zilverbons en alle muntbiljetten, die door de geallieerde troepen zijn medegebracht en die vooral in het Zui den des lands in omloop zijn gebracht. Met ingang van denzelfden dag worden alle tegoeden bij banken, spaarbanken en giro-instel lingen geblokkeerd Dit is de kern van de Beschikking Geldzuive- r.ng 1945. Het behoeft echter geen betoog, dat een zoo ingrijpende maatregel dcor velé andere voorzieningen moet worden aangevuld, wanneer men een ontwrichting van het economisch leven wil ver meden. Enkele van de voornaamste vragen, die in dit verband on getwijfeld bij u zullen opkomen, zal ik thans beantwoorden. Gedurende de inleveringsweek en waarschijnlijk nog enkele da gen daarna, zal er vrijwel geen contant geld in omloop zijn. De ervaring in het buitenland heeft gelëerd, dat gelijktijdige circu latie van oud en nieuw geld in hooge mate ongewenscht is, om dat de zwarte handel dan zeker probeert zjjn oude, besmette geld tegen nieuw, gezuiverd geld om te ruilen. Het zou het beste zijn, als geen nieuw geld in omloop kwam, voordat al het oude geld uit de markt is, dat is dus aan het einde van de inleverings week. Wanneer dit beginsel in volle gestrengheid werd doorge voerd, zou gedurende meer dan een week het betalingsverkeer geheel stil staan. Om dit te voor komen, zal ieder gezinshoofd in staat worden gesteld vooraf, dat wil zeggen vóór 26 September a.s., een klein bedrag aan oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Voor hen die niet le ven in gezinsverhand, is een ge lijke mogelijkheid geschapen. Dit nieuwe geld zal worden uit gereikt door de distributiedien sten tot een bedrag van tien gul den per persoon. Een gezin van vijf personen kan dus de be schikking krijgen over f 50. het genoemde bedrag is bestemd om gedurende de inleveringsweek de normale huishoudelijke uit gaven te doen. Grootere betalin gen, die in de inlevenhgsweek vervallen, zullen noodgedwongen tot na die week moeten worden uitgesteld. Op den Zaterdag in dc in leveringsweek zal de normale loonbetaling niet kunnen plaats vinden, om de eenvou dige reden, dat er op dien dag geen betaalmiddelen be schikbaar zullen zijn. De werkgevers worden uitge- noodigd om voor zooveel zulks verantwoord is, loonvoorschotten te verleenen, opdat bijv. groote gezinnen inderdaad in staat zul len zijn per hoofd f 10.- oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Verder zal al het noodige worden gedaan, om ervoor te zorgen, dat zoo spoedig mogelijk na het eind van de inleveringsweek op 4, 5 of 6 October dus een dubbele loonbetaling zal kunnen geschie den. Ook maandsalarissen over September zullen pas in de 2de helft van de eerste week van Oc tober kunnen worden voldaan, evenals de uitbetaling van wacht gelden, pensioenen en lijfrenten e.d., alles natuurlijk in nieuw geld. Wanneer iedereen in de inleve ringsweek zijn volledigen kasvoor- raad ter inlevering zou aanbieden, zou het in hooge mate twijfelachtig zijn of de kantoren, die daartoe zijn bestemd', snel genoeg' den stroom zouden kunnen verwerken het in te leveren geld Immers bestaat uit verscheidene honderden millioenen biljetten. Het departement van fi nanciën heeft u reeds herhaaldelijk aangeraden uw overtollige kasgeld n|et In huis te houden, maar dit naar een bank, commissionair of spaarbank te brengen, dan wel dit te storten bij een giro-instelling. Deze handelwijze moet thans zoo veel mogelijk worden toegepast om te voorkomen^ dat men gedurende de Inleveringsweek het werk niet aan zal kunnen. Er is daarom be paald en ik deel u dit met bij- zonderen nadruk mede dat parti culieren gedurende de inleverings week niet meer mogen inleveren dan driehonderd gulden per gezin. Voor alleenstaanden geldt het zelfde maximum. Een ieder moet er dus voor zor gen, dat hij, voordat de inlevering begint, zoo krap mogelijk bij kas is. Van nu af is het van het allergroot ste belang, dat u zich volledig overtuigt van de hoeveelheid geld, die u en uw huisgenooten in con tanten hebben en dat u het over bodige bedrag' tijdig dus vóór 26 September a.s. stort bij de aan gewezen instellingen. Men kan eveneens gebruik maken van de mogelijkheid om zijn geld te be stemmen voor een vrijwillige zeker heidsstelling wegens reeds verval len of nog' te heffen belastingen, wat het voordeel heef.t dat men dan een rente kweekt. Ik herhaal: als de officieele inlevering begint, wordt nog slechts een bedrag van ten hoogste driehonderd gulden per gezin of alleenstaande aangenomen. Voor de bedrijven geldt deze be perking' niet. Van een inwisseling van de zinken pasmunt is voorloopig nog afgezien. Ik doe een dringend beroep op u allen om dit zinken geld nu niet te gaan oppotten. Daarmede verstoort ge het beta lingsverkeer en berokkent ge uw medeburgers grooten last, méér dan wij op het oogenblik kunnen verdragen. Het vooroorlogsche zilvergeld blijft zijn gelding be houden. Voor de spaarpot, die uit zulk geld is samengesteld, behoeft men zich dus geen zor gen te maken. Al is de getroffen reg'eling er op gericht om geldinlevering zoo snel en zoo goed mogelijk te doen geschie" een, toch zal het publiek er zich van bewust moeten zijn, dat de komende weken het personeel van d'e banken uitzonderlijk zwaar zal worden be last. In verband daarmede doe ik een beroep op u allen om verzoeken tot WIJ VERWIJZEN naar een belangrijke provin ciale publicatie in dit nummer inzake de uitreiking van nieuw geld en van „geldkaarten A" door de plaatselijke distribu tiediensten. Deze publicatie te lezen nadat men de rede van den Minister gelezen heeft uitbetaling of overschrijving van be dragen, ten laste van vrije of reeds geblokkeerde bankrekeningen van nu af tot na het eind van de inleve ringsweek tot het uiterste minimum te beperken. Ik denk hierbij met na me aan oe overschrijving ten behoe- van de belastingontvangers, op drachten, die ik in het algemeen zooals u zult begrijpen ten zeer ste toejuich, maar die veel extra werk veroorzaken, dat er de eerste weken niet bij kan. De belastingont vangers noodig ik uit met de daaruit voortvloeiende vertraging bij de ver volging rekening te willen houden. Zoodra de inlevering is voltooid, wordt zooals ik reeds aanstipte met een verdere beschikbaarstel ling van nieuw papiergeld begonnen, terwijl tevens de geblokkeerde bank- en girorekeningen volgens be paalde maatstaven, d.w.z. geleide lijk en naar behoefte, zullen worden vrijgegeven. Het spreekt van zelf, dat de geldzuivering niet mag leiden tot een vastloopen van het econo misch verkeer. Daarom zal voor alle economisch'' gewenschte en gerecht vaardigde transacties volledige beta lingsmogelijkheid worden geopend. Ongewenschte transacties daarente gen zullen met alle kracht worden belet. Het is mijn stellige overtuiging, dat de geldzuivering' de beste maat regel zal blijken, die tot dusverre ter bestrijding van den zoo gehaten zwarten hand'el is genomen. Het zou met dit doel voor oogen, onverstan dig zijn de bijzonderheden omtrent het vrijgeven^ van geblokkeerd g'eld reeds thans bekend' te maken. Na dere mededeelingen daarover kan men tegen het eind van de inleve ringsweek tegemoet zien. De maat regelen, die dan zullen word'en ge troffen, zullen er ten volle op ge richt zijn om het economisch leven weer vlot te d'oen verloopen. Hiermede meen ik de belan&ïijkste vraagpunten, die bij u zullen zijn gerezen, kort te hebben beantwoord. Thans nog iets meer over de bedoe ling, d'ie met de besproken maatre gelen wordt nagestreefd'. Het is noo dig, dat een ieder niet slechts weet wat er gaat gebeuren maar ook met welke oogmerken de zoo ingrij pende operatie der geldvernieuwing wordt verricht. Ik stel er veel prijs op in dit opzicht volkomen open hartig te zijn. De gangbare opvatting is, dat geldzuivering noodzakelijk is om zwarte winsten op te sporen en om degenen, die deze zwarte win sten hebben gemaakt, te treffen. Ik wil allerminst tegenspreken, "dat dit een zeer belangrijke overweging uitmaakt, maar zy is stellig niet de eenige. Het is goed, dat ons geheele Nederlandsch volk er van doordrongen wordt, dat wij na vyf jaren van Duitsche afpersing en bankroetiers-politiek zoo berooid zijn als niemand voor mogelijk had gehouden. Aan den eenen kant staat een buiten alle verhouding ge stegen hoeveelheid betaalmiddelen, die bg de bezitters de illusie wekt van rijkdom; aan den anderen kant is het nationaal vermogen in goederen gemeten sterk gedaald. De staatsschuld kan nog niet nauwkeurig worden berekend, doch is van de orde van grootte van twintig tot vijfentwintig milliard gulden. De geldvernieuwing moet mede worden beschouwd tegen deiï achtergrond van deze feiten. Zij moet in belangrijke mate dienstbaar worden gemaakt aan het herstel van het evenwicht tusschen de hoe veelheid goederen en de hoeveelheid geld. Aan een billijke verdee ling van den last, dien de Nederlandsche gemeenschap heeft te dra gen, en aan het geven van de noodige leiding aan de door het oude geld vertegenwoordigde koopkracht. De geldzuivering, tezamen met verscheidene andere maatregelen, die nog zullen worden bekend gemaakt, heeft daarom een drie ledig doel. Ini de eerste plaats stelt zij de regeering in staat de hoeveelheid geld in omloop bin nen de gewenschte perken te brengen, in de tweede plaats biedt zij de gelegenheid een mo mentopname te maken van de liquide vermogensposities en een onderzoek in te stellen naar de zuiverheid van de bron, waaruit dit bezit is ontsproten; in de der de plaats verschaft zij de regee ring controle over de besteding van het geaccumuleerde geldbe zit, opdat er zorg voor kan wor den gedragen, dat dit op een wijze wordt aangewend, die in overeenstemming is met de be langen van de volkswelvaart en met de behoeften van den staat. De geldsomloop Wat de beperking van de gelds omloop aangaat, is het streven van de regeering erop gericht om te verhinderen, dat haar door een overmaat van geld' de beheerschmg van het prijs- en loonpeil uit de hand wordt geslagen. Nog altijd worden de bestaande prijs- en loon- normen op schrikbarende wijze overtreden. Dit brengt niet alleen hen, die zich aan die normen loyaal willen houden, ernstig in het na deel tegenover diegenen, die door brutale overbiedingen de beschik bare goederen en arbeidskrachten tot zich trachten" te trekken. Het vormt in het algemeen een gevaar voor d'e rust op de verschillende markten, in de eerste plaats op de arbeidsmarkt, en een bedreiging voor de waardebestendigheid van het geld. De mogelijkheid' om de prijzen op te jag^en boven het peil, dat de regeering toelaatbaar acht, heeft voor het binnenland groot be zwaar. Het bedrijfsleven moet met het oog op zijn calculaties weten, waar het aan toe is en d'e kleine vaste inkomentrekkers, zooals de vele duizenden pensioengerechtig den, hebben er recht op dat de re geering waakt voor de zekerheid van het toch al sobere bestaan, dat zij zich door een lang leven van ar beid hebben verworven. Het kostenpeil. Ook in verband met onze inter nationale positie moet een stijging van het kostenpeil aan zekere gren zen worden gebonden. "Anders ver zwakken wij onze concurrentie positie op de buitenlandsche mark ten en wordt de zoo gewenschte in schakeling van onze arbeidskrach ten in de export, industrieën en de daarvan afhankelijke bedrijfstakken geremd. De moeilijkheden, die de geldzui vering zelf ongetwijfeld sommigen uwer zal berokkenen, dient g'e als den tijdelijken prijs te zien voor de verzekering van den grondslag waar op uw bestaan is gevestigd. Als u zich de ellende, die een inflatie, d.w.z. een ongeremde stijging van den geldsomloop en van prijzen en loonen veroorzaakt, duidelijk voor oog'en stelt, zult u zich met eventu eel opkomende, tijdelijke moeilijk heden gemakkelijker kunnen ver zoenen. Inventarisatie geldvermogen De inventaris van het geldvermo gen, die de regeering in de tweede plaats met de geldvernieuwing be oogt, valt samen met een effectenre gistratie, de registratie van het bui tenlandsche deviezenbezit, de regi stratie van tijdens de bezettings periode afgesloten levensverzekerings contracten en van nieuw afgesloten hypotheken, alsmede met een her waardeering van onroerend bezit. Deze maatregelen zullen de ge gevens verschaffen over de ver deeling van het volksvermogen, waarover voor het nemen van de geraamde belasting maatregelen moet worden beschikt. Een van die hulpmaatregelen wil ik m het bij zonder noemen. Opheffing bankgeheim In het dezer dagen afgekondigde navorderingsbesluit betreffende de belastingen, is reeds de opheffing van het bankgeheim opgenomen. Ook het nieuw verworven roeren de bezit, in den vorm van werktui gen, duurzame gebruiksgoederen en kostbaarheden, zal aan een onder zoek worden onderworpen. Het over zicht, dat wij op deze wijze hopen te verkrijgen, zal in hooge mate be hulpzaam zijn om de winsten, die zijn voortgesproten uit den zwarten handel, en de inkomens, die zijn verdiend door degenen, die hand- en spandiensten hebben verleend aan den vijand en misbruik hebben ge maakt van den nood van hun mede burgers, te achterhalen. Ik geef u de verzekering dat het ministerie van financiën met deze lieden en met hen die er aan hebben medegewerkt om de zoo verworven rijkdommen te laten onderduiken, bijzonder wei nig' consideratie zal hebben. Verder kan men verwachten een zware hef fing op alle door de buitengewone omstandigheden van de laatste ja ren verkregen ^ermogensvermeer- dering, terwijl nog een verdee ver mogensheffing ineens in het voor uitzicht is. Extra rantsoenen Engelsche sigaretten In een persconferentie heeft de minister van Handel en Nijverheid Woensdag medege. deeld, dat dankzij de bijzonde re medewerking van de En gelsche Regeering en van het Engelsche Roode Kruis, zeer binnenkort twee extra rant soenen Engelsche sigaretten zullen worden toegewezen. Over de controle op de beste ding van het geaccumuleerde geldbezit, die de regeering zich door de inlevering van het pa piergeld verwerft,sprak ik al met een enkel woord in verband met de a.s. blokkeering van de bank- en giro-tegoeden. Afgezien van de bedragen die noodzakelijk zijni voor loonbetalingen, pensioe nen, wachtgelden e.d. en voor de financiering van het loopende handelsverkeer, zal de besteding van deze tegoeden in de eerste plaats gericht moeten worden op het herstel en op de herwinnm.g van Nederland's nlaats in de we reld. Deze gedachte heeft reeds toepassing gevonden, zooals de meesten uwer bekend zal zijn, met betrekking tot de uitkeerin- gen wegens geleden oorlogsscha - de, waarvan de hervatting aan staande is. Het zou hoogst onge wenscht zijn, indien deze uitkee- ringen die zijn bestemd om de verwoeste woningen, kantore.ii en fabrieken te herbouwen, om de bedrijven aan nieuwe installaties te helpen en de voorraden aan te vullen, om de huizen weer te meubileeren en in de kleeding- behoefte te voorzien, voor directe verbruiksdoeleinden zouden wor den gebruikt of op andere wijze aan hun beoogd.e bestemming zouden worden onttrokken. Het zelfde argument is van toepas sing op het geld, dat na de Inle vering en blokkeering straks voor deblokkeering in aanmer king zal komen. Er bestaat een ontzaggelijke behoefte aan nieuwbouw en aan vulling of vernieuwing van in stallaties en voorraden en het gevaar is groot, dat als men de bevrediging daarvan vrij laat, de rangorde der dringendheid zeer l,weinig zal worden in acht geno men. In een deel van deze be hoeften moet de staat recht streeks voorzien en daarom is het onvermijdelijk, dat hij een deel van deze koopkracht aan zich trekt. Dit kan langs eren weg var belastingen en van leeningen; beide middelen zullen worden toegepast. Een deel van de op brengst zal worden besteed voor vermindering der staatsschuld, een ander deel voor de financie ring van het herstel. Op de be steding van de bedragen, die daarna beschikbaar olijven en die bestemd zijn voor particulier gebruik, zal een zeker toezicht moeten worden uitgeoefend om de economische ontwikkeling in sociaal en economiscn verant woorde banen te leiden. De ervaringen, die na den vo- rigen oorlog zijn opgedaan, toen practisch alle controle op de reëele beleggingen door particu lieren ontbrak, strekken hierbij tot leering. De tjjd is voorbij, dat door een ieder naar persoonlijk goeddunken met het geld, dat hij in het maatschappelijk proces heeft verworven en met het be zit, aan welks vorming de ge meenschap hetzij direct, hetzij indirect een zoo belangrijk aan deel heeft gehad, vrij en ten eigen nutte mag worden beschikt. Dit geldt in het bijzonder voor de huidige omstandigheden, waar in door het gemeenschappelijk ervaren leed en de groote schade, welke is aangericht aan de natio nale welvaartsbronnen, ieder van verantwoordelijkheid voor het welzijn van volk en natie sterker dan ooit moet zijn doordrongen. De toepassing van dit beginsel be hoeft in geenen deele te leiden tot een verlamming van particulier Ini tiatief. Integendeel, de regeering be seft zeer goed dat zij niet de wijs heid in pacht heeft en dat zij zeker niet in staat is alles tot in de klein ste details van èèn centraal punt uit te organiseeren. Een nauwe samen werking in constructieven geest tus schen particuliere en officieele in stanties is en blijft van de aller grootste beteekenis. De krachten' van initiatief en vin dingrijkheid', van durf en doorzet tingsvermogen die leven In de maat schappij kan ons land in deze tijden minder dan ooit ontberen. De regee ring draagt echter d'e laatste verant woordelijkheid en het is haar taak het kader te scheppen, waarbinnen de maatschappelijke krachten, zich kunnen ontplooien. Door deze toelichting moge u thans duidelijk zijn geworden, dat het niet de bedoeling der regeering is, om u ten aanzien van het ingeleverde geld te ont eigenen. Een deel ervan wordt voor belastingbetaling gereser veerd, een deel zal het karakter van een spaarsom ontvangen, waarop rente kan worden ge kweekt en de rest zal voor zoover het niet terstond na de inleveringsweek wordt vrijgege ven, aan bepaalde bestemmin gen worden gebonden, die in hét kader van het herstel toelaatbaar zijn. Landgenooten. De regeering beschouwt de geld vernieuwing, waarvan ik u d'e pro cedure en bedoeling in enkele hoofd zaken heb geschetst, als een uiterst belangrijke zaak en op grond daar van acht zij zich gerechtigd tegen hen die haar bedoelingen trachten te doorkruisen, met groote gestreng heid' op te treden. Op overtredingen van de voorschriften zijn zware straffen gesteld', zoowel van straf- reehtelijken als van vermogensrech telijken aard. Het is mij bekend, dat Vervolg pag. 3, le kolom

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2