Alkmaar nog financiëel noodlijdend Nieuw NoordKoIlancfscH Dagblad Een tekort van 1% millioen Nationale kolfwedstrijden een R. K. meisje Vrijdag 14 September 1945 Aan de ontwerp-begrooting voor 1945, zooals deze door Bur gemeester en Wethouders ter vi sie is gelegd, wordt het volgende ontleend. De ramingen, die aan de in middels gewijzigde omstandighe den konden worden aangepast, bedragen voor wat den gewonen dienst betreft, in" totaal aan uit gaven f4.671.150,en aan ont vangsten f 3.416.200,zoodat een nadeelig saldo wordt verwacht van niet minder dan f 1.254.950,-. Dit groote geraamde tekort is voor een belangrijk gedeelte te wijten aan de buitengewone om standigheden en wel in het bij zonder aan den invloed daarvan op de lichtbedrijven. Tengevolge van den langdurig gedwongen stilstand en de thans nog opge legde beperking in de aflevering van gas en electriciteit, moet voor deze bedrijven, die in vroe gere .jaren een aanzienlijk bedrag aan winst voor de gemeente op leverden, voor 1945 worden ge rekend op een verlies, dat in to taal wordt geschat op f 550.000.-. Voor hét slachthuis moest even eens wegens geringen omzet een- nadeelig saldo worden geraamd van rond f26.000. De begrootingen voor andere bedrijven als de Reiniging en den Plantsoendienst vertoonen ook een wat ongunstiger beeld dan in vorige jaren, vooral als gevolg van de stijging van loo- nen en materiaalprijzen, hetgeen ook ten aanzien van vrijwel alle andere takken van dienst het ge val is. Met voldoening kan worden vermeld, dat de kosten voor den luchtbeschermingsdienst en ande re bewakingsdiensten voor slechts enkele maanden behoefden te worden geraamd en dat weer een bedrag voor straatverlichting is uitgetrokken in de hoop, dat in het komende winterseizoen de openbare verlichting, zij het ini beperkte mate, weer zal kunnen worden ontstoken. De uitgaven voor de politie zijn hooger geraamd in verband met de (noodzakelijke uitbreiding van het corps. De kosten voor werkloosheids- zorg konden, in verhouding tot de bedragen, die vóór den oorlog daarvoor noodig waren, tot een minimum worden beperkt. Daar tegenover moest een hooger be drag worden uitgetrokken voor Maatschappelijk Hulpbetoon, me de in verband met de thans ver ruimde steunnormen. Voor on dersteuning in geld, natura, ge neeskundige hulp e.d. door Maat schappelijk Hulpbetoon wordt in totaal f 386.250.— geraamd: Ten aanzien van de schoolgeld heffing bestaat de grootst moge lijke onzekerheid. Onder invloed van het Duitsche bewind is, voor al wat de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs betreft, een verwarring ontstaan, die tot gevolg heeft gehad, dat zoowel hier als elders sedert 1 Septem ber 1942 practisch geen school geld meer is geheven, terwijl ook thans nog niet bekend is, hoe een en ander zal worden gere geld. De in. de begrooting opge nomen raming der schoolgelden voor de verschillende soorten van onderwijs, die, hoewel nog eenigszins beperkt, in totaal toch nog een bedrag vormt van ruim f48.000.-, staat dan ook op losse schroeven. De opbrengst der vermakelijk heidsbelasting is, als gevolg van het ontbreken van ontvangsten over het eerste halfjaar, terwijl ook thans het vroegere peil nog niet is bereikt, belangrijk lager geraamd, n.l. op f20.000.(vo rig jaar f 66.000. Wijziging van gemeentelijke belastigngnen, die wat de op brengst betreft, voor het over- groote deel bestaan uit opcenten op rijksbelastingen, worden bij de ontwerp-begrooting niet voor gesteld. Voor subsidies aan daar voor in aanmerking komende vereenigingen en instellingen op het gebied van. volksgezondheid en van maatschappelijk en so ciaal werk zijn over het algemeen de voorheen daarvoor beschik baar gestelde bedragen weder uitgetrokken. Niet geheel is het groote ge raamde tekort te stellen op reke ning van de nog in de begroo ting opgenomen buitengewone uitgaven. Ook met uitschakeling daarvan zouden de ontvangsten niet tegen de uitgaven opwegen. Een verschijnsel, dat zich waar schijnlijk ook bij vele andere ge meenten voordoet. Reeds voor den oorlog was het aantal finan- cieel-noodlijdende gemeenten al groot en het zal er in de oorlogs jaren zeker niet minder op zijn geworden. Cfm weder tot een gezond ge meentelijk financieel beheer te komen, zullen, naar van deskun dige zijde wordt verondersteld, van regeeringswege maatregelen moeten worden getroffen en zal een verderen uitbouw van het stelsel der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeen ten, waarmede de verdeeling van de belastingopbrengsten tusschen het rijk en de gemeenten direct samenhangt, niet achterwege kunnen blijven. Intusschen zal Alkmaar hoe wel oude tekorten bereids geheel konden worden aangezuiverd op grond van deze begrooting voor 1945 nog tot de financieel- noodlijdende gemeenten blijven behoren, wat een verscherpt toe zicht van het centrale gezag me debrengt en de vrijheid van han delen van het gemeentebestuur aanzienlijk beperkt. In hoeverre het Rijk in het geraamde tekort zal bijdragen, is niet bekend. Blijkens de aan het slot der begrooting voorkomende staten van schulden bedraagt de lee- ningsschuld der gemeente op 1 Januari 1945 in totaal rond f 9.306.000.-. Sedert het begin van den oorlog is de schuldenlast niet gestegen-, voornamelijk doordat bijna geen groote werken konden worden uitgevoerd. Ook op den kapitaalsdienst der ontwerp-begrooting vöor dit jaar zijn geen uitgaven voor nieuwe groote werken geraamd. Gezien het reeds ver gevorderde jaar, de nog heerschende materiaal- schaarschte en de thans nog aan de orde zijnde opruimings- en herstelwerkzaamheden, zal vóór 31 December a.s. van nieuwe wer ken ook wel geen sprake kunnen zijn. JUBILEUM Zondag 16 Sept. a.s. hoopt de Eerw, Zuster Benedicta in het St. Elisabethziekenhuis te Alk maar haar gouden professiefeest te vieren Gelegenheid tot felici- teeren is van half 3 tot half 4. BURGERLIJKE STAND Geboren: Leendert J. C., z. v. An'onius J. Wassing en P. M.. Peereboom; Jacob K., z. v. Uniko Meijer en W. J. de Boer; Wytse J., z. v. Marinus J. C. van Seha- gen en L. Gerritsen. Gehuwd: Jo hannes C. de Raadt en Grietje Insing; Klaas Kirpensteij-n en Aaltje Ottes; Bastiaan Schurer en Anna de Geus; Jan T. de Jong en Jantina M. Asjes; Willem A. van Leeuwen en Mari Albertsma; Cornells J. Schroder en Alida A. Erkamp. AARDIGE TROUWPARTIJ Woensdag trad mej. J. Asjes in het huwelijk met den heer J. de Jong. Mej. Asjes, die 17 jaar bij de Ned. Spoorwegen alhier werkzaam is geweest, zag bij aan komst aan het stadhuis een eere- wacht van spoormannen opge steld. Nadat de trouwplechtigheid geschied was. stond deze eere- wachtopgesteld. doch nu me't de zgn. „spiegeleieren", de bordjes, waarmee het vertreksein van den trein gegeven wordt, in de hoog te, waaronder het bruidspaar voortschreed. Conducteurs fun geerden als palfreniers, waarna de huwelijkstrein zich in bewe ging zette. BKINNENBKANDJE Gistermiddag geraakte in de keu ken van de woning van den heer G. Worm in- de Langestraat een petro- leum-toestel in brand; door het vuur met zand te blusschen, wist men uitbreiding te voorkomen. HET ROODE KRUIS NAAR PARIJS Vanmorgen om 7 uur vertrok van hier een collonne van het Roode Kruis, bestaande uit vijf heeren en twee dames o.l.v. dr. J. Degenaar naar Den Haag, om zich daar aai.' te sluiten bij een uit 12 wagens be staande ambulance, die Zaterdag uit Den Haag vertrekt naar Parijs, om daar in Ziekenhuizen verpleegde Nederlanders te halen en naar ons land terug te brengen. A.F.C.-NIEUWS AFC 1 moest, na het grootste ge deelte van den wedstrijd ir.' de meer derheid te zijn geweest, de eer laten aan de Wieringérwaard met 31. Het is jammer. Het 2de wist te win nen van Alkm. B'oys 3, goed zoo! Het jeugdelfta! kreeg ook een ne derlaag te slikken. A.s. Zaterdagmiddag speelt AFC 1 tegen Jong' Holland' 1. Deze moet ge wonnen worden. Jullie kunt het. Houdt de eer van AFC hoog, wij gaan met rassche schreden vooruit, het ledental stijgt regelmatig, maar dan ook met vereende krachten op naar den K. N. V. B. Attentie. De feestavond' a.s. Maan dag begint om half acht; opening der zaai 7 uur. Komt op tijd. AFSCHEIDSAVOND VOORZITTER K.J.M.V. Na een betrekkelijk kort voorzit terschap moest de heer P. Groen, wegens zi j rj a.s. huwelijk afscheid- nemen van de K.J.M.V. De nieuwe voorzitter, de heer K. Tros, heette allen van harte welkom, vooral ook mej. R. Schouten en d'e heeren van Engelen en J. V. d. Peet voor hun bereidwilligheid om dezen avond te komen opluisteren. Vervolgens wensehte de voorzitter den heer P. Groen en z'n bruid veel geluk op hun verdere levenspad' en deelde hij mede dat het bestuur besloten had, den heer P. Groen te benoemen tot eerelid van de KJMV, spr. overhan digde hem een oorkonde. Ook de bruid'werd niet vergeten en had een prachtige bouquet in ontvangst te nemen. Hierna voerde de heer Geijer bondsvoorzitter uit Leiden nog even het woord, waarna de leidir.g gege ven werd aan de musici, welke den avond zouden opluisteren. Het is echter niet alleen bij opluisteren ge bleven, maar zij hebben ons een avond bezorgd', van echt hoog cul tureel kunstgenot. Wat Riet Schou ten met haar viool presteert, is wer kelijk af. Wij noemen de Adagio van Max Bruseh, welke zij voor de pauze speelde. Het was heel goed. De kla- rinetsoli var.' J. v. d. Peet werden onder ademlooze stilte gevolgd. Wij hebben werkelijk genoten van zijn Concert van Mozart en z'n Rigoletto van Verdi. De heer v. Eng'elen zorg de voor een keurige begeleiding. Tijdens de korte pauze sprak Pater Meijer een laatste afscheidsrede op den uitvaart, zooals hij het noemde van den oud-voorzitter. Spr. wees op het doel van de K'JMV. De jon geren iets meegeven voor hun la tere leven, opdat wij later menschen heben in de Maatschappij, flinke mannen, die hun krachten kunnen geven voor de goede zaak. Spr. sprak den wensch uit dat de scheidende voorzitter nog menigmaal zou komen binnenvallen op de clubavonden, om te zien of nog' steeds dezelfde geest heerscht, dien de heer Groen altijd wensehte. De scheidende voorzitter begon er m z'n speech op te wijzen, dat het niet allemaal zijn werk geweest was, wat er gedaan was voor de K.J.M.V. Spr. zeide veel geleerd te hebben op de K.J.M.V.-avonden, vooral ook op godsdienstig gebied. Ook noemde spr. Pater Ruberg, met wien hij veel had samengewerkt en van wien hij veel geleerd had. Hij dankte de vorige sprekers en zeide z'r.' beste krachten te zullen wijden aan den ouderen Middenstand, opdat die ook tot- groo- tere bloei zou komen. EERSTE PLECHTIGE H. MIS Zondag a.s. zal de W. E. Pater Joannes P. Hof, Benedictijner monnik van Egmond, die 24 Juni in de St. Paulus Abdij van Oos terhout uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans de H. Priesterwijding ontving in de St. Josephkerk alhier om half 10 zijn eerste Plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen. Om half 7 's avonds cellebreert de neomist een plechtig1 Lof. GEVORDERDE RIJWIELEN De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend dat, ten einde een overzicht te krijgen van de door of vanwege Duitsche instanties van de ingezetenen dezer ge meente gevorderde rijwielen, zij wier rijwielen indertijd gevor derd zijn, in de gelegenheid wor den gesteld daarvan zoo moge lijk onder overlegging van het vorderingsbewijs, opgave te doen op het gemeentesecretarie, le af- deeling, verkrijgbaar gestelde formulieren. Het doen van deze aangifte wil niet zeggen, dat de gevorderde rijwielen binnenkort weder aan belanghebbenden ter beschikking zullen worden ge steld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Thea I., d.v. Nicolaas de Vries en G. Wijtman; Henderika C. A., d.v. Hermanus J. W. Elf ring eii J. P. v. d. Berg; Nicolaas A., z.v. Jo hannes Kuilboer en F. K. Mange laars; Hugo W., z.v. Hugo W. Schut en J. A. Vossenaar; Maria E., d'.v. Albertus J. Beemsterboer en C. M. Punt; Harm, z.v. Jean P. Bakker en T. de Hoog. Ondertrouwd: Johannes Ites en Grietje Wijn. Gehuwd": Engelbertus M. Sips en Anna M. Hornyók. Overleden: Marijke Houtzager, oud 3 weken; Johanna Blom, oud' 89 jaar, wed. van K. Smit; Gasina M. M. de Groot, oud' 77 jaar, gesch. van G. J. Bakker. ST. PANCRAS. Op de te Leiden gehouden Dahlia-tentoonstelling be haalde de fa. Groen niet den prijs van H. M. d'e Koningin, doch 2 gouden medailles en een bijz. eere-prijs van H. K. H. Prinses Juliana, de 2de hoofdprijs van de tentoonstelling. HEILOO Correspondentschap. Tot correspondent van het Nw. N. H. Dagblad voor Heiloo is aangesteld de heer Jean Robert, Ewislaan M 14. Voor de bericht geving wende men zich dus tot hem. Voor abonnementen en ad vertenties blijft voor Heiloo het adres van onzen agent J. van Straaten, Heerenweg. BERGEN HERWONNEN VRIJHEID" In Bergen krijgt men op 17 en 18 September a.s. de gelegenheid1 om het feest der bevrijding mee te vie ren, bij gelegenheid' van de opvoe ring door de jongeren van Bergen van- de revue „Herwonnen Vrijheid", samengesteld' door Henk Zoutendijk. Dit spel ontstond in de afg^eloopen winter, toen hongeroptochten langs de straten trokken en duizenden menschen bezweken aan uitputting en ontbering, uit het vurig ver langen naar de bevrijding, die voor ons vrijheid en leven beteekend'e. Na het eerste deel: „Oude glorie- Jonge Kracht", waarin wij worden opgewekt, om te helpen bouwen aan de toekomst van ons Nederland', ko men wij aan het tweede deel, dat de bezettingstijd' behandelt: „O rampen, o bedroefde tijen" (Vondel). Beel den en gebeurtenissen, die in de voorbije donkere jaren onze ontzet ting en afschuw opwekten, rijzen hier weer voor onzen geest op, en wij beleven opnieuw, maar nu met een gevoel van dankbaarheid aan d'e millioenen, die in den strijd om onze vrijheid leven en goed hebben opge offerd. Na de pauze vieren wij de vrijheid tezamen met ons geheele volk, van Noord tot Zuid, van Oost tot West, met elk gewest in zijn eigen hoeda nigheden. Daarom a.s. Maandag- of Dinsdag avond naar de „Rustende Jager" ter bijwoning van het feest der „Her wonnen Vrijheid". Leest verdere bij zonderheden m advertenties en op raambiljetten. De uitslagen van de Nationale Kolfwedstrijden te Zuid-Schar- woude zijn: Eerste prijs: „De vier eenen", Spanbroek, 412 punten. Tweede prijs: „Gezellig Samen zijn", Zuid-Scharwoude, 403 p. Eerste en eereprijs sajetballen: „S.O.S.", Nieuwe Niedorp, 291 p. Tweede prijs: „Togido", Krom menie, 273 p. Kampioensprijs: „Gemettes", Noord-Scharwoude, 151 p. Kampioensprijs sajet: W. Gorter, Krommenie, 121 punten. Wij vragen- voor dag, ofj dag en nacht: om samen de huishouding en kinderen te verzorgen. Mevr. Pedroli, Langestr. 10, Alkmaar. Terst. of m. Kerstmis gevr. net meisje v.d. of d'.e.n., liefst Gereformeerd, bij Jb. Frans, Stroet B 210, St. Maarten. R.K. dienstmeisje gevr. V. d'.e.n., m. huis. verk. Rijks straatweg 241. A. C. Boom, Pax Gebouw. Duivendrecht. Gevr.: R.K. huishoudster bij man alleen. Leeft, tusschen 50 en 60 jaar. Br. no. 11674, bur. v. d. blad, Alkmaar. Flink persoon, 20 j., zoekt werkkring. Intern. Liefst tuinbouw, omg'. Alkm. Br. no. 11679, bur. van dit blad. Te koop: „bruine heeren- achoenen, m. 44, f 10.z.g'. a.n. bruin vilten dopje f 10.- zwarte heerenhoed, z.g.a.n., f 15.15 wéckglazen met deksels, ringen en beugels, f 17.50; stof v. zwart kort jasje f 25.kookkachel z.g. a.n. f 30.Snaarmanslaan 15, Alkmaar Ruilen: govr. jongenssch., laag m. 31, hoog m. 32. Be~ schikb.: h. j.sch. m. 38. Mee- ris, Emmastraat 19, Alkmaar PROVINCIALE PUBLICATIE INLEVERING EIERENBONNEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detail listen in eieren d'e bonnen D 698, welke recht geven op het koopen van één ei in het tijdvak van ll*t.e.m. 29 September a.s., dagelijks bij de distributiediensten kunnen inleveren er verkrijging van toewijzingen. TOEWIJZINGEN VOOR GRONDSTOFFEN VOOR HET BAKKEN VAN ONTBIJTKOEK Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bakkers, die zelf ontbijtkoek bakken en in verband daarmede een voorschot aan grondstoffen hebben ontvangen van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten, de toewij zingen no. 148, welke zij .voor de bestelbonnen 646 ontvan gen, op moeten zenden aan de afdeeling Bloemverwerken- de Industrie van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten te 's-Gravenhage. Zij moeten er echter reke ning mee houden, dat het Hoofdbedrijfschap hun geen grootere toewijzing voor suiker en andere zoetstof zal ver strekken dan het bepaalde percentage van de toewijzingen voor deze grondstoffen, welke zij in het basisjaar 1938 ont vingen. Voorzoover zij toewijzingen no. 148 hebben ont vangen voor een grooter aantal rantsoenen,-dan hiermede overeenkomt, worden zij derhalve aangeraden de toewijzin gen no. 148 voor dit grootere aantal rantsoenen aan den grossier of fabrikant op te zenden ten eind*e zich op die wijze te bevoorraden. TOEWIJZINGEN VOOR DETAILLISTEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de plaatselijke distributiediensten in de week van 16 t. m. 22 September a.s. voor onderstaande artikelen toewijzingen zullen uitreiken, voorzien van de daarachter vermelde nummers: zout: 158, 159; chocolade geen toewijzing; peul vruchten: 160, 161; suiker: 162; brood': 163 (Am. bloem), 164 ini. bloem), 165 (reductie); bloem: 166, 167; rijst: 168; gort: 169; boter: 170; margarine: 171; vet: 172; kaas: 173, 174; eieren: artikel 37; melk; 175, 176; lucifers: 177; vleesch: ontvangstbewijs met vleeschzegels; vleeschwaren: artikel 52; eipoeder: geen toewijzingen; aardappelen: 178, 179, 180; tabak: 181 Rhodesia cigaretten, tabak of sigaren. Voorts zullen detaillisten toewijzingen no. 182 en 183 ontvangOn voor de voor zout aangewezen voorinlevermgsbonnen 643. Al deze toewijzingen zijn geldig van 23 September t. m. 6 October a.s. Voor detaillisten en van 23 September t. m. 20 October a.s. voor grossiers. De toewijzingen voor melk (175 en 176) zijn geldig' van 23 t. m. 29 September a.s. TELEFOONNUMMERS Rijksbureau Voedselvoorziening en afd. Voorlichting Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, Oostdum- laan 2, 's-Gravenhage, is thans telefonisch bereikbaar on der no. 116390 t.e.m. 116399, terwijl voor het intercommu nale telefonische verkeer gebruik gemaakt kan worden: van L I. Van Zaterdag' 15 September a.s. af zal voor de Intercommunale aansluitingen eveneens gebruik gemaakt kunnen worden van L II. Onder dezelfde nummers is be reikbaar de afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, eveneens ge vestigd aan d'e Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. FOURNITUREN SCHOENHERSTELLERS Aan de bij het Rijksbureau Huiden en Leder ingeschre ven lederhandelaren ten Noorden van de demarcatielijn is ten behoeve van de schoenherstellers in dit gebied een koopvergunning voor linnenstikgarens ter vervanging van katoenen garens no. 40/2 en voor tacks en/of rivets afge geven. Zoodra de lederhandtlaar deze fournituren ontvan gen heeft is hij verplicht bij het afleveren van zoolmate- riaal genoemde artikelen aan de schoenherstellers in de volgende verhouding af te leveren: garens: 1 klos van 50 gram per 15 kg. leder, tacks en/of rivets: 1 kg', per 10 kg. leder. TOEWIJZING VOOR EIEREN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detail listen in eieren de bonnen D 674, welke voor één ei zijn aangewezen, dagelijks van 15 t. m. 29 September bij d« Distributiediensten tegen toewijzingen kunnen inwisselen. LEVERINGSPLICHT DRAADNAGELS, HANG- EN SLUITWERK Ingevolge een in de Stsct. van 4 Sept. '45 afgekondigde bekendmaking is met ingang van genoemden datum het voorhanden of in voorraad hebben van draadnagels, hang en sluitwerk verboden aan fabrikanten en handelaren in deze artikelen. Tegelijk is aan deze fabrikanten en hande laren dispensatie van het verbod verleend onder de voor waarde, dat zij zullen verkoopen en afleveren, indien de kooper een geldige ijzerbon, een „bewijs van deelgerechtig- heid", afgegeven door het Centraal Bureau voor den IJzer- warenhandel, of een „machtiging tot aankoop" door een burgemeester afgegeven, inlevert. Daarnaast blijft echter voor handel en industrie de noodzakelijkheid bestaan, ter voorkoming van stagnatie bij den wederopbouw, in bepaal de gevallen vrij af te leveren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3