NIEUW N.V.B. en de verkiezingen KATHOLIEKE ACTIE 20 Sept. te Utrecht bijeen Het Italiaansch-Joego Slavisch probleem op de helling De klok terug! ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1945 BUREAUX' B TFL jfP Hij l|Lw Muienstraat 52 GIROSTORTING Tol en mei 25 September „DE DOODENLIjN" De atoom-energie NIEUWE SCHOENEN DISTRIBUTIE Benoeming voor Z. K. H. Prins Bernhard DE LAATSTE KANS Sinterklaas heeft weer speelgoed Zilvergeld nog niet in circulatie Wij moeten de klok terugzetten, in den letterlijken zin van het woord. - Hedennacht eindigt de zomertijd. Om 3 uur worden de openbare uurwerken op 2 uur gezet. Men doet verstandig, als men zijn klokken thuis hedenavond voor het naar bed gaan verzet. Dus: een uur terug. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18731' ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loudsgrflcht 69 Telefoon 2383 Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) H H H I JfïA I 9 SCHAGEN Abonnementsprijs l 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaJ Wi&r JV m Bmr M Telefoon 459 De constitueerende vergadering van den N.V.B. van 13 en 14 Sep tember 1945, zich beradende op haar taak ten aanzien van de komen de verkiezingen, voor de vertegenwoordigende organen, stelt haar houding als volgt vast: 1. Zij zet zichzelf niet om in een politieke party, omdat zy na drukkelijk haar wezenlijke sociaal-paedagogische taak wenscht te vervullen. 2. Zij acht stichting noodzakelyk van een breede volksparty met personalistisch-socialistische doelstelling en roept alle partij en en groepeeringen, die instemmen met dit doel, op, de voorbereiding tot zulk een partij ter hand te nemen. De N.V.B. zelve acht het haar plicht, hierby bemiddeling aan te bieden. 3. De N.V.B. erkent, dat het onder 2. gestelde doel niet ter stond bereikbaar is. Zij dringt er daarom met klem bij die po litieke partijen, die geroepen zijn een politiek van herstel en ver nieuwing in personalistischen geest te voeren, op aan, met een concreet gemeenscnappelijk ver kiezingsprogram en een gemeen schappelijke candidateniijst uit te komen, waarop ook al dan niet de politiek georganiseerde leden der N.V.B. een plaats vinden opdat zonder politieken partij strijd een zoo breed mogelijk steunvlak in het volk voor deze politiek wordt gevormd. 4. Mochten de politieke par tijen, die voor deze samenwer king het eerst in aanmerking ko men, haar nochtans afwijzen, dan acht de N.V.B. het onvermijde lijk en noodzakelijk, dat in de aldus geschapen noodsituatie, bui ten de N.V.B., doch op grond slag van haar program, een co mité voor de komende verkiezin gen zal worden gevormd, om aan den in breede kringen levenden wil tot politieke vernieuwing ook van het partijwezen een voorloo- pige gestalte te geven. Deze resolutie is een eigenaar- dig stuk. Zij wijst op theore tische mogelijkheden, die wij in de praktijk niet zoo spoedig voor ver wezenlijking vatbaar achten. Maar de poging tot d'e practische samenwer king bij de verkiezingen kan gewaagd worden. Het is alleen jammer, dat de N.V.B., terwijl zij met verschillende partijen, o.a. met de S.D.A.P, en met de Staatspartij reeds in bespreking is, een soort vergaande drang, om het maar zacht te zeggen, uitoefent in het slot van de resolutie welke een dreigende karakter heeft. Het wordt er in die omstandigheden voor de politieke partijen niet gemakke lijker op de kwestie en problemen, d'ie op de eerste plaats haar terrein zijn, objectief te behandelen. Het zou verstandig zyiv, als de N.V.B. haar die gelegenheid ten volle wel geg'even had. De N.V.B. legt in het begin van de resolutie de nadruk op d'e sociaal- paedagogische taak van de Beweging. Hier kunnen wij haar met meer in stemming' volgen. Wat ons van het stichtingscongres van de N.V.B. be kend geworden is, versterkt ons in de overtuiging, dat zij van d'en be ginne af een fout heeft gemaakt, door zich aanstonds zoo zeer in de politieke richting te laten dringen. Geen politieke partij willende zijn, heeft de N.V.Ö. in haar eerste doel stelling', in haar volgend'e talrijke uitingen en in haar program, zoo om vangrijk stelling genomen in zuiver- politieke zaken, dat zij, ondanks alle beweringen van het tegendeel, als twee druppels water op een politieke partij geleek althans op een bewe ging', waarin de politiek overheer- schend' is. Dat is jammer geweest en.... on- noodig. Want het is nu eenmaal zoo, dat de politiek het werk is van po litieke partijen, men kan het draaien en wenden zoo men wil. Dit betee- kent geenszins, dat de politieke actie dat is dus ook het werk van de po litieke partijen, niet voor verbetering vatbaar is. Maar alweer zijn het de politici, die deze verbetering hebben d'oor te voeren, hoezeer zij zich daar- bij ook kunnen spiegelen aan wat hun ook door anderen in de maat schappij wordt voorgehouden. Poli tiek is nu eenmaal een apart werk. Er zijn er velen, die buiten de po litiek om de politiek toch kunnen be ïnvloeden en d'at doen ook, zonder zich pretenties ten aanzien van het politieke partijwezen aan te matigen, wat de N.V.B. volkomen ten onrechte wel deed en doet. Dat maakt de zaak veel moeilijker en is ook niet bevor derlijk voor de zoo g'ewenschte een heid. De N.V.B., zich ten volle wijdend aan een dringende sociaal-paedagogi sche taak, zou zich ten dezen opzich te kunnen spiegelen aan het werk en de werkwijze van de Katholieke Actie In Nederland'. Ook deze luidt, als mi nister Schermerhorn nu weer in een groote rede op het N.V.B.-congres, de stormklok over de noodzakelijkheid om de volkszeden te vernieuwen, en den christelijken geest in de samen leving te herstellen. In* den grond van de zaak komt de doelstelling' van de N.V.B., zooals ze ook nu weer In die rede van Schermerhorn tot uiting kwam, daarop neer. Welnu, de K.A. wil invloed uitoefe nen in het volksherstel van Neder land, in de vaderlandsche vernieu wing, wil de verschillende milieus, met name ook het politieke leven met haar beginselen bevruchten, maar zij stelt, om dat te bereiken, geen eischen aan de politieke par tijen zij gaat zich niet rechtstreeks op politiek terrein begeven. Zij for muleert haar wenschen en brengt die ter kennis van de instanties, waar en wanneer dat nuttig is, zij houdt con tact met de organisaties en bewe gingen ook en treedt met haar in be spreking. Zij vormt, nóg meer en op de eerste plaats, de katholieken als men- schen die op hun plaatsen In hun verschillende beroepsgroepeeringen, in het ontspanningsleven, in de sociale actie in de cultureele beweging en ook in de politiek, voor hun eigen verantwoordelijkheid spreken en han delen met hun gelijkgezinden en daarna, telkens van groep tot groep, met andersdenkenden tot overeen- stemmg trachten te geraken. De Londensche conferentie De aandacht wordt er nog maals op gevestigd, dat hoewel de postchèque- en girodienst voor opdracht tot overschrijving en uitbetaling gesloten is, stortingen op postrekeningen tot en met 25 September mogelijk blijven. Ver der zullen postchèques, waarvan de adviezen reeds op de uitbeta lingskantoren berusten, tot en met 25 September door die kan toren worden uitbetaald. De Japanners hebben indertijd 60.000 krijgsgevangenen gedwon gen te werken aan een spoorweg van Birma naar Thailand. Zij hadden toen verklaard, dat zij deze lijn desnoods zouden bou wen over de beenderen van de krijgsgevangenen. Hiermede heb ben ze wel hun lugubere voor spelling bewaarheid, want circa 15000 krijgsgevangenen zijn erbij om het leven gekomen. In een uitvoerend besluit heeft President Truman verklaard, dat er geen verkoop of andere be schikking van of over openbaren grond, die radio-actieve minera len bevat, in de Ver. Staten of Alaska mag plaats vinden. .Deze maatregel werd getroffen om de staatscontrole over stoffen, die productie van atoom-energie kun nen bevorderen, te versterken. Het mijnbureau deelde mede, dat uranium gevonden wordt in de staten Colorado en Utan. Tijdens een persconferentie zei- de generaal-majoor Groves, de organisator van de productie van de atoombom: „Het zal nog tien tallen jaren duren, voordat de atoomenergie voor burgerdoelein den gebruikt zal kunnen worden". Schaesberg (Limb.) heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat openbare leeszalen en bibliotheken aan censuur zijn onder worpen, om de vet spreiding van slechte boeken tegen te gaan. Het Fransche leger kostte van Juli tot September 37 milliard1 francs. De nationale leiding van de Katholieke Actie in Nederland zal op 20 September a.s. bijeenkomen te Utrecht in verband met belang rijke besprekingen aangaande de inschakeling van de Katholieke Actie by den geestelyken wederopbouw van ons vaderland en ons algemeen volksherstel. Deze nationale bijeenkomst zal uitdrukking willen geven aan de eensgezinde activiteit en de wijze, waarop de katholieken zich aan het werk willen wijden. De andere kerken en de regeering zijn ingelicht over het geheele plan der K A. Waar schijnlijk zal de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. j. de Jong, deze byeenkomst bijwonen. Zoo doet de K.A. niet aan politiek, maar zij beïnvloedt de politiek indi rect met haar beginselen en opvat tingen. In dien geest zou ook d'e N.V. B. kunnen werken. Als zij dat G'oet, en de practische politiek, de candi- daatstelling' en dergelijk verkiezings- werk overlaat aan de bijzondere in stanties, die daarvoor zijn, de poli tieke partijen dar.' verzamelt de N.V. B. veel meer sympathie voor haar streven en vergemakkelijkt zij het contact met de politieke partijen; dan bereikt zij honderd procent sneller en beter het gestelde doel. De conferentie van ministers van buitenlandsche zaken, die thans te Londen gehouden wordt, is met de besprekingen over het vredesverdrag met Italië begon nen. Men is overeengekomen, dat alle vereenigde volken, die in oorlog met Italië zijn geweest, uitgenoodigd zullen worden om, indien zij dit wenschen, schrifte lijk hun meening over dit onder werp aan de conferentie voor te leggen. Men heeft tevens beslo ten, Joego-Slavië, Italië, Austra lië, Canada, Britsch-Indië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika uit te noodigen om, indien zij dit wen schen, vertegenwoordigers te be noemen, die de vergadering van ministers van buitenlandsche za- kenk op Maandag 17 September zullen bijwonen, om de zienswijze van hun regeeringen duidelijk te maken ten aanzien van het vraag stuk van de Joego-Slavisch Italiaansche grenzen. De Australische minister van Buitenlandsche Zaken wil overi gens ook Australië, Canada, Nw.- Zeeland en Zuid-Afrika op de con ferentie te Londen vertegen woordigd zien. Verschillende diplomaten van Balkan-landen zijn naar Londen vertrokken om bij de hand te zijn, als de Balkanproblemen be sproken worden. Het Ruhrgebied De actie van Fransche zijde, om* het Ruhrgebied onder gemeen schappelijke internationale con trole te stellen, heeft geleid tot een voorstel van Frankrijk in dien zin. Ook Nederl and zou aan de controle deelnemen. Volgens een bericht van „Asso ciated Press" in eenige bladen zou koning Peter van Joego-Slavië een tegenregeering willen vor men tegen Tito; Matchek, de be kende leider van de boerenpartij, zou den koning steunen. Turkqe wijst Russische eischen af. De Turksche Règeering is niet bereid, de bases aan de Darda- nellen aan de Sovjet-Unie af te staan, noch ze met Rusland te deelen! Zij is wel bereid, ze te deelen of af te staan aan de Ver eenigde Volkeren, waarbij de Sovjet-Unie, de Vereenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk, in evenredige mate betrokken zou den zijn. Ook is de Turksche Re geering niet bereid, een zooge naamde rectificatie van de Rus- sisch-Turksche grens „ook maar te bespreken". Een en ander is aan cie conferentie te Lor den me degedeeld. Zeer binnenkort is er een nieuwe schoenendistributie te verwachten, hierdoor zijn alle oude schoenenbon nen, waarop nog geen schoenen zijn verkocht, vervallen. Betrokkenen, die op hun bonnen dus nog geen schoenen hebben kunnen koopen, zul len goed doen, opnieuw een aanvrage in te dienen, wanneer door de distri butiediensten mededeelingen worden gedaan. In verband' hiermede kunnen vanaf heden op d'e data, die door de distri butiediensten worden bekend' ge maakt, wederom aanvraagformulieren voor het verkrijgen van schoenen bonnen worden ingediend. Degenen, die reeds een formulier hebben in gediend bij d'e distributiediensten, behoeven geen nieuwe aanvragen meer in te sturen, daar ook deze for mulieren weer zullen worden behan deld. Voorrang bij het toestaan der bon nen hebben: zij, die een doktersat test kunnen overleg'gen; zij, die geen bruiikbare schoenen meer bezitten. Er dient evenwel rekening mede le worden gehouden, dat er nog een groot aantal formulieren op de kan toren ter behandeling aanwezig zijn, terwijl in verhouding het aantal schoenen nog gering' is, zoodat wach ten geboden zal worden. Aanvragen voor werk- en be roepsschoenen kunnen eveneens weer worden ingediend op de door de Distributiediensten te bepalen tij den. Maar ook hiervan is een gering percentage aanwezig, z oodat alle aanvragen r.aar de dringendste ur gentie ■worden afgehandeld. Allereerst zullen de provincies Zd- Holland en Utrecht ien de steden Haarlem, Heemstede. Velsen en Bloe- mendaal in aanmerking komen voor deze nieuwe distributie. Dit is niet, omdat daar d'e urgentie grooter is, maar omdat het land in verschillen de districten wordt verdeeld en zoo geleidelijk ieder district zal worden bevoorraad. De nieuw uit te reiken schoenen bonnen hebben de omvang van rant soenbonnen, terwijl de soort schoe nen, die kunnen worden gekocht, hierop zijn vermeld. Ongesoigneerde heeren. In Frank- dreigen 11.000 kappersbedienden te gaan staken wegens loonsverlaging en langeren arbeidstijd, terwijl de kap perspatroons willen g'aan staken als protest tegen een „weeldebelasting" var.' 22 pet. Het Kabinet zal binnenkort Z. K. H. Prins Bernhard voordra gen voor de functie van Inspec teur-Generaal van de Koninklijke Landmacht, dit in verband met de reorganisatie van ons leger en de groote bekwaamheid van den Prins, tijdens den oorlog en tij dens den groei van het binnen- landsche leger, Bankbiljetten van f 500.en van f 1000.die destijds waardeloos werden verklaard, doch die om ver schillende redenen niet werden in- geleverc, zullen krachtens de „Be schikking' bankbiljetten f 1000.en f 500.opgenomen in de Staatscrt. van 12 September alsnog op bepaal de voorwaarden ter inwisseling kun nen worden aangeboden bij handels banken, boerenleenbanken of com missionairs in effecten. Daar alleen bonafide houders in aanmerking ko men voor inwiseling zal men aanne- lijk moeten maken sedert 13 Maart 1943 onafgebroken eigenaar te zijn geweest resp. d'e biljetten door erf opvolging te hebben verworven varj degene, die op 13 Maart 1943 eige naar was. Overstelpende drukte bij de be lastinginspecties zal snelle afdoening helaas onmogelijk maken, zonder dat dit een reden tot ongerustheid mag zijn. De inspecties zullen hier over geen correspondent^ voeren. Voor nadere bijzonderheden raad plege men de „Officieele Publicatie" welke eveneens in dit blad' wordt op genomen. Wy vernemen, dat het in dc bedoeling van St. Nicolaas ligt dit jaar weer met speelgoed t« komen van oude kwaliteit omdat daar nog wel een en ander van overgebleven is. In de te 's-Gravenhage gehou den persconferentie over de pro blemen der geldsaneering, deelde de minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck, wat 'betreft de vervanging van pasmunt nog het volgende mede: Brons en andere metalen, noo- dig voor de vervaardiging van nieuwe pasmunten zijn momen teel moeilijk te verkrijgen. Het zilvergeld is in ons land aanwe zig. De regeering had reeds over wogen, dit in circulatie te bren gen, dooh men heeft hiervan voorloopig afgezien, daar dan het gevaar dreigt, dat 'dit zilvergeld verdwijnt door oppotten of wordt uitgevoerd of versmolten. Het zal eventueel mogelijk zijn 't nieuwe zilvergeld na de geldsaneering in omloop te brengen. Het is hier voor noodzakelijk, dat er eerst op het gebied van ons geldwezen, meer rust zal heerschen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1