MIJNWERKERS GEVRAAGD 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek lOere ld nieuws UH etgen land Zaterdag 15 September 1945 Wil Nederland den komenden winter geen gebrek hebben aan brandstof, dan zullen de handen Ineengeslagen moeten worden om de kolenproductie van de Neder landsche mijnen op te voeren Deze productie bedraagt mo menteel 15750 tn per dag tegen 44900 ton in '38; het zgn. onder- grondsch effectief der mijnwer kers bedraagt thans 1150 kg te gen 2370 kg in '38. Het aantal ar beiders, dat in '38 20660 bedroeg, bedraagt thans 18000. De directie der Staatsmijnen doet een beroep op de ongehuwde jongemannen, om te komen helpen de kolenpro ductie op te voeren, zulks in het belang van het geheele Neder- landsche volk. Tewerk gesteld kunnen worden jongemannen, ongehuwd, van 18 tot 28 jaar, die een goede gezond heid genieten; brillendragers ko men er niet voor in aanmerking. De aspirant mijnwerkers krij gen een vakopleiding, die in de toekomst een bestaan verschaft, waarbij alle sociale voorzieningen zijn getroffen, zooals ziektever zekering. invaliditeits- en ouder- domsverzekering. Voorloopig als sleeper te werk gesteld, verdie nen zij na de vereischte opleiding en na examen voor houwer ge daan te hebben een minimum sa laris van f 195.per maand. Voorts ontvangen zij allerlei faciliteiten, als etxra punten voor aanschaffing van kleeding en huisraad, tot radio en stofzuiger toe. Voorts gemeten de mijnwer kers extra voeding, die van be- teekenis is, alsook extra sigaret- ten-toewijzing. Voor kleeding, schoeisel en gereedschap wordt ook vanwege de mijndirectie ge zorgd, zij het tegen vergoeding door de arbeiders zelf. De nieuwe krachten worden ge huisvest in gezellenhuizen, waar zij de eerste maand vrij wonen hebben; indien zij er in slagen een kosthuis te krijgen, is dit ook toegestaan en ontvangen zij daarvoor na de derde maand f 48.- voor kostgeld. Het beginsalaris varieert van f 4.- tot f 5.60 per dienst, d.w.z. per 8 uren of Zaterdag per 6 uren. De werkweek duurt 46 uren. Zij, die op deze wijze willen medewerken aan den opbouw van het land de kolenvoorzie- ning voor huisbrand en industrie is daarvan een belangrijke fac tor kunnen zich melden aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar of aan een der bijkan- Bijzondere kerkdienst Ter gelegenheid van de opening »ier Universiteiten heeft in de Kloosterkerk te 's-Gravenbage een avondgebed plaats gehad, welke dienst een bijzonder karak ter droeg, doordat de minister van Onderwijs, prof dr. G. van der Leeuw, de predicatie hield. Het liturgische gedeelte van den dienst stond onder leiding van ds. J. A. Kwint, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage toren, welke gevestigd zijn te Hoorn Enkhuizen, Medemblik, Den Helder, Texel, Schagen, Purmerend, Edam en Hippolytus- hoef. Het Limburgsche land is een mooi land en de bevolking is er hartelijk en gemoedelijk Jonge mannen tusschen de 18 en' de 28, die zich een nuttige toekomst wil len verzekeren, krijgen hier een kans; mogen er velen zijn. die hun kans grijpen, tot eigen vol doening en tot. welzijn van ons land. DE GOUV.-CENERAAL „OP DE BRUG" In het wekelijksche" praatje op de brug heeft Jhr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer een toe spraak gehouden tot het Neder- landsche volk, waaruit wij het volgende ontleenen: Gij zult de ontroering beseffen, die het geven moest, na zoovele jaren opnieuw in het vaderland te zijn, het weer te zien, gewond, geestelijk en stoffelijk veranderd, maar toch in zijn zoo vertrouwde wezenstrekken hetzelfde goede land. De G. G. herinnerde verder aan het leed, dat zoowel hier als in Indië onder den bezetter is ge leden en aan de eenzaamheid van hemzelf in de kampen van den vijand. Hoe hij toen heeft gedacht aan het voortdringen van den Ja panner en aan de onmogelijkheid iets te kunnen doen voor land en volk. Dan ging Jhr. Tjarda verder: U zult beseffen en het is om deze uit te drukken, dat dit eenvoudig en persoonlijk w ird gesproken wordt mijn diep gevoelde er kentelijkheid voor de ontvangst, die mij ten deel gevallen if.. Ik ben onuitsprekelijk dankbaar voor de vereerende hartelijkheid, die ik van het Koninklijk Huis en van de Regeering ontvangen mocht, voor de welkomstgroet van tallooze vrienden en onbe kende belangstellenden. Het is een voorrecht in deze sfeer de bevrijding van Indië af te wachten, van dat Indië, waar heen. naar ik weet, ook Uw ge dachten dagelijks gaan. En de Gouverneur-Generaal besloot zijn toespraak met: Zoodra ook uit Indië de bezetter verwijderd is, zijn alle gebiedsdeelen vrij tot ge- zamenlijken wederopbouw van het Koninkrijk. Hetzelve staat op de startbaan voor nieuwe vluch ten. Moge het nog groote hoogten bereiken. Bond v. Gerepatrieerden Door samenwerking van een groot aantal groepen van Neder landers, die tijdens de Duitsche bezetting gedwongen waren, in het buitenland te gaan werken, is alhier opgericht het Nederlandsch Verbond van Gerepatrieerden. Dit verbond, dat reeds in Duitschland illegaal werd voorbereid, heeft ten doel. de belangen te beharti gen van alle Nederlanders, die gedwongen buiten onze lands grenzen werden tewerk gesteld. Zuivering Ned. Arbeids dienst Door den Minister van Binnen- landsche Zaken is een zuiverings commissie in het leven geroepen, die tot doel heeft na te gaan, in hoeverre het vaste personeel van de voormalige Arbeidsdienst zich heeft misdragen. De Commissie zal het oog heb ben zoowel op de mannelijke als op de vrouwelijke kaderleden en arbeidscontractanten van dezen Dienst. Klachten kunnen vóór 1 Nov. 1945 kenbaar worden gemaakt aan het Secretariaat, Bachman- straat 17, Den Haag. Russische oorlogsschade De buitengewone staatscommis sie, belast met het onderzoek naar de Duitsche oorlogsmisdaden in de Sovjetunie, heeft heden haar rapport gepubliceerd met gege vens omtrent de materieele scha de, die door de Duitsche bezet ting veroorzaakt is. Millioenen Sovjetburgers werd gedooi, ge folterd of gedeporteerd; 25 mil- lioen inwoners zijn zonder onder dak; 4 millioen arbeiders werden werkloos ten gevolge van de ver nieling van fabrieken. De Duit- schers vernielden 65000 km spoor weg, 4000 belangrijke spoorweg stations, 1710 steden, 70.00,0 stad jes en dorpen. Zeer aanzienlijke schade leden ook de landbouw, de onderwijsinrichtingen, de me dische instituten en de inrichtin gen voor wetenschappelijk onder zoek. HET LEGER DES HEILS De Nederlandsche afdeeling van 't Internationale Leger des Heils (stichting William Booth) is weer tot den ouden bestuursvorm te ruggekeerd. Aan commandant Bouwe Vlas werd tijdelijk de hoogste leiding in handen gege ven. De heer Jac. Smael werd benoemd tot chef-secretaris in den rang van lt. kolonel. MISSIEHUIS UDEN Dezer dagen wordt het Missiehuis St. Willibrord van Uden (N.B.) naar Steijl overgebracht. Het Missiehuis te Uden zal in verband met de ver nieling van het klooster aldaar tij dens de laatste oorlogsjaren, in een noodverblijf te Veghel ondergebracht worden. Tot rector in Steijl is be noemd Pater Jan Goemans uit Den Haag. Vandaag, 5 Sept. een jaar geleden, werd 't bekende St. Willibrord-Mis- siehuis te Uden met zoovele an dere kloosters, scholen en gestichten het slachtoffer van den Duitschen vernielzucht. Zonder eenige reden van militairen aard werd het in brand gestoken en door bommen ten volle vernield'. De Paters, Broeders en studenten, die al in '41 uit het huis waren gezet, hadden gelukkig inmiddels een veilig toevluchtsoord gevonden in hetgastvrije naburige Veghel. Thans is besloten dat de Nederlandsche Provincie van de Congregatie van 't Goddelijk Woord voorloopig het Moederhuis te Steijl zal overnemen. Reeds zijn de bewo ners van St. Willibrorö uit Uden, resp. Veghel, naar Steijl vertrokken, waarheen ook de studenten die nog met vacantie thuis zijn, hen spoedig zullen volgen. Mèt de communiteit zal ook de naam van het voormalige Udensche huis naar Steijl worden overgebracht, zoodat naam en adres van 't thans Nederlandsche Missie huis in 't vervolg zal luiden: „Mis siehuls St. Willibrordus te Steijl". ALKMAAR JOURNALISTIEK Onze redacteur, de heer Fr. Otten is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot Amsterdamsch redac teur van „De Maasbode". MIVA-TOONEELAVOND IN 'T GULDEN VLIES De Missie- Verkeersmiddelen-Actie doet haar naam eer aan. Zij blijft actie voeren door in steeds ruimer kring de aandacht te vestigen op een der belangrijkste nooden van de Missie, den nood aan moderne ver keersmiddelen, teneinde daarin le niging te kunnen bieden, zoodra de omstandigheden zulks weer veroor loven. En zij weet dit altijd te doen in een interessante omlijsting en te gen een ^rettigen achtergrond. Zoo worden opWoensdag 19 en Donder dag 20 September a.s. in 't Gulden Vlies, met medewerking van de R.K. Alkmaarsche Tooneelclub „Vondel", twee tooneelavonden geboden-, waar opgevoerd zal worden het blijspel „Gezworen Kameraden". Vervolgens zal het woord gevoerd' worden door den bekenden rede naar, den Zeereerw. Heer Rector H. Drost, die zijn redenaarstalent met onverminderde toewijding in dienst der MIVA blijft stellen en telken male de moderne MIVA-actie van andere zijden weer weet te belich ten. Katholieken van Alkmaar, toont uw belangstelling voor het jongste en modernste Missiewerk door bij woning van een dezer prachtige avonden! ST. ALOYSIUSSCHOOL De leerlingen van klas 1, 2 en 3 worden verwacht op Maandag 17 September a.s., des morgens te 9 uur en de leerlingen van klas 4, 5 en 6 des namiddags te 2 uur in de St. Aloysiusschool aan de Koornlaan. Daar vele ruiten van- de school vernield zijn, wordt ieder, die nog glas in voorraad heeft, vriendelijk verzocht dit ter beschikking te stellen van het Schoolbestuur (opgave aan Mr. C. Smal, Kennemerpark 7 of Broeder-Overste, Nassaulaan 30). „ST. CAECILIA" IN HET ZILVER Op 19 Nov. 1919 werd het R-K. Harmoniecorps „St. Caecilia" opge richt als afd. van den R.K. Volks bond, alhier. Het 25-jarig jubileum had dus het vorig jaar gevierd moe ten worden; maar „St. Caecilia'* was toen ondergedoken. Het deed dit reeds 3l/2 jaar geleden, omdat het zich niet wilde aansluiten bij de Cultuurkamer en ornaat het zijn bezit aan instrumenten niet prijs wilde geven. Dit vroeg wel het of fer van de jeugdafdeeling, het pit tige corps „St. Louis", dat destijds zoo'n groote populariteit genoot, doch dit verlies hoopt men t.z.t. weer te herstellen. „St. Caecilia" kan op een respec tabelen staat van dienst terug zien. Hoewel het begon met een bezet ting van met-nieuwe instrumenten die intusschen nog nooit ver nieuw zijn ook, wist dit corps zich o.l.v. den dirigent P. N. Joossen uit Krommenie op te werken tot de hoogste afdeeling', n.l. tot de Super Eere-Afd|eeling, waarin het diverse eerste prijzen wist te behalen; een prestatie tot welke geen ander plaatselijk corps het nog heeft kun nen brengen. Voorts heeft St. Caecilia zich steeds welwillend beschikbaar ge steld voor de opluistering van fees ten en ondersteuning van op touw gezette acties m het algemeen be lang. Het verleende o.m. muzikale medewerking aan bedevaarten, schoolfeesten, meeting. Landdagen, kerkelijke feesten en bracht serena des aan jubilarissen en neomisten. Maar zij beperkte zich niet tot het Katholieke vereenigingsleven; nooit deden plaatselijke vereenigingen of overheidsinstanties tevergeefs een beroep op haar medewerking, als er feesten of collectes op touw gezet werden. Wij herinneren o.m. aan de straatcollectes voor Ae Drentsche Venen, voor het door stormramp' ge troffen Borculo, voor door waters nood getroffen gebieden; voor Alk maarsche werkloozen, en- aan de vele muzikale rondwandelingen door de stad op 8-Octoberfeesten, Oranje feesten, Nationale en Bevrijdings feesten. Met recht en met eer er za gen we tijdens den- grooten optocht op het Bevrijdingsfeest van 1 Sep tember „St. Caecilia" voorop mar- cheeren. De destijds in den Muziektuin de burgerij aangeboden concerten wer den steeds op hoogen prijs gesteld'; op de nationale concoursejn was St. Caecilia om haar prestaties steeds een graag-geziene gast. Door de omstandigheden moest het corps de laatste 3'/j jaar doen, alsof het niet bestond', maar we mogen Alkmaar feliciteeren, dat het onge schonden uit den tijd van verdruk king is te voorschijn gekomen. En nu wordt het zilveren jubi leum, dat vorig jaar slechts in stilte en kerkelijk gevierd kon worden, op 19 Nov. feestelijk gevierd'. Bij de ze viering verdient „St. Caecilia" 'n belangstelling waaruit de algemeene waardeering van de burgerij moge blijken. Reeds is Katholiek Alkmaar bezig gelden bijeen te zamelen, om bij te dragen voor de vervulling' van St. Caecilia's hartewensch: een ge heel nieuwe bezetting van instru menten. Zou het echter niet op den weg liggen, van die vereenigingen uit Alkmaar's burgerij, die nooit 'n vergeefs beroep op st. Caecilia de den. om een klein feestcomité te vormen, dat pogingen doet, dit stre ven de noodige kracht btf te zetten en dit jubileerende corps op zijn jubelfeest een geheel nieuwe bezet ting aan te bieden? Het zou niet onverdiend zijn en tevens een waarborg, (jat „St. Cae cilia" ook in de komende kwart eeuw haar bijdrage zal leveren in de muzikale* opluistering van d'e plaatselijke festiviteiten. Fr. Otten. DE EXPLOITANT TEEKENT HOOGER BEROEP AAN Wij vernemen dat de exploi tant van de Stedelijke Muziek tuin, de heer G. Leering, middels zijn rechtskundige raadsman Mr. Leesberg, appèl zal aanteekeneiï bij het Gerechtshof te Amster dam tegen de uitspraak van de Alkmaarsche rechtbank, die de beslissing van het Mil. Gezag on aangetast laat. Deze beslissing, welke voor den heer Leering staking van de exploitatie en ontruiming van de gebouwen met ingang van heden beteekende blijft dus van kracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Berend J., z. v. Her- manus H. Kolk en Gorina Schutz; Ina P., d. v. Cornelis W. Tamis en P. M Stins. Ondertrouwd: Meindert J. Philips en Alida M. Messelaar; Cornel-is Harte veld en Maartje Godijn; Pieter Staasenen Agatha H. Duits; Frederik L. v. Setten en Sophia G. Bronner; Anthonius J. Deen en Agatha Bakker; Jakob J. van Geelen en Hendrica J. E. Blom. Overleden: Nicolaas Burgering, oud 75 jaar, gesch. van H. Zwerus. BEVOLKINGSREGISTERS Naar men ons mededeelt, vindt thans in verschillende gemeen ten op last van hoogerhand een reconstructie van de bevolkings registers plaats. Deze reconstruc tie is noodzakelijk, omdat in den achter ons liggenden oorlogstijd vele omstandigheden er toe heb ben medegewerkt, dat van een goede bijhouding van het be volkingsregister geen sprake kon zijn. Tengevolge hiervan komen er in de registers thans vele fou ten, onjuistheden en onvolkomen heden voor, welke in het belang én van de administratie én van de inwoners zoo spoedig mogelijk moeten worden hersteld. Wij denken hierbij bijv. aan de eer lang te houden verkiezingen, ^waarvoor een volkomen betrouw baar bevolkingsregister absolute eisch is. De ingezetenen der ge meente Alkmaar, met uitzonde ring van kinderen beneden 15 jaar, zullen thans hoofdelijk wor den opgeroepen, om op een be paald tijdstip ter secretarie te verschijnen, teneinde alle nood-? zakelijke inlichtingen te verschaf fen. Wij wekken een ieder op, aan deze uitnoodigng onmiddel lijk gevolg te geven, opdat dit omvangrijk werk zonder stagna tie zal kunnen geschieden. Men bedenke wel, een betrouwbaar bevolkingsregister is thans in ieders belang. CABARET CHIEL DE BOER Een select publiek, dat wij/ als een groep trouwe bewond'eraars en luisteraars van Chiel de Boer en zijn ensemble beschouwden, was naar 't Gulden Vlies gekomen, om dit troep je, dat wij voor de'radio menigmaal hoorden eens op het podium te zien. Als het spreekwoord, „kleeren ma ken den man" onwaar is, dan geldt dat ook speciaal voor het smoking, dat d'en conferencier niet maakt. Chiel de Boer en zijn mannelijke hulpkrachten verschenen in 'n nuch ter colbertje, maar hun succes wai er niet minder om. In een vlot, ori gineel en vaak geestig discours wisten Chiel en Antoine het publiek zonder hiaat onderhoudend te amu seeren; zij maakten een overvloedig gebruik van politieke situatie en spitsvondige woordspelingen, waarin zij zelfs grootendeels hun kracht zoeken; maar dan moeten zij het treffen met het publiek, dat deze geestige, soms scherpzinnige cause rietjes weet te apprecieeren, zooals hier het geval was. Mej. Canivez zoirg speciaal Fransche liedjes en oogstte niet minder succes. Eén opmerking: men vergete niet, dat men op een podium staat voor een volle zaal, waarin men achter ook alles wel wil volgen. Dat is dus iets anc'ers dan een studio of eaba- fetzaaltje. Niettemin: het was een geslaagde avond met een zeer onderhoudend programma; het publiek was g*ul met veel en dankbaar applaus. Fr. O. HARMONIE In d'e Harmonie wordt de aardige film. waarin Charles Laughton en Deanna Durbin goed spel te genieten geven, geprolongeerd. VOETBAL Morgen spelen 7 elftallen van Alc- maria tegen 7 elftallen van Alkm. Boys. De derby der le elftallen be gint om 3 uur. worden gehouden. Polen heeft het Concordaat met den H. Stoel opgezegd, aangezien het Vaticaan de Poolsche voorloopige Re geering niet heeft erkend- De gewijzigde kieswet ir, Bulgarije waarin de op positiepartijen is toege staan een eigen verkie- zingsblok te vormen, is door de oppositie niet vol doende bevredigend geaent. Op aandringen van Mac Arthur zullen de Japansche bladen -wreedheden publi- ceeren, door hun landge- nooten tijdens den oorlog bedreven. De Japansche chef van politie op Korea is vervangen door een Amerikaan. Meskou zal in een plechtige bijeen komst van Russische -ge leerden op medisch gebied den vijftigsten verjaardag van den d'ood van Louis Pasteur herdenken. De bekende Engelsche schrij ver John Priestly heeft een oproep gedaan tot het Engelsche volk de Duitsche kinderen in den kómenden winter niet te laten ver hongeren. Leden van d'e Nederl.-Ind'. strijdkrachten te Melbourne hebben hun- ervaringen medegedeeld' over de Japansche behan deling van de krijgsge vangenen, die als schande lijk wreed' wordt geken schetst. De Roemeensche eerste minister dT. Groza, die een bezoek aan Moskou heeft gebracht, verklaarde, dat hij geheel en al vol daan- was over de resulta ten van het bezoek. De Fransche Regeering is te gemoet gekomen aan den eisch der linksche partijen naar meer evenredige ver tegenwoordiging. In Spanje zouden weer zeven tig arrestaties o.a. van lei dende communisten, heb ben plaats gehad. In begin 1946 zal te Londen 'n wereldhandelsconferentie Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het gemeentelijk museum te Amsterdam is aldaar een van Gogh - tentoonstelling geopend. Er is een bond opgericht van Ned. mili taire oorlogsslachtoffers, eveneens een bond van oud'-militairen, die niet in krijgsgevangenschap zijn gegaan. De Ned. regee ring heeft vijfduizend paar den in Canada aangekocht, waarvan de eerste duizend reeds zijn- gelad'en. „De Pauwen" een van Rem brandt's bekende schilde rijen, is in Luxemburg in een mijn teruggevonden; 't werd door d'e Duitscfyflfrs in Amsterdam gastolen. Het feest, gegeven in „Die Port van Cleve", heeft f 19947.75 opgebracht, welk bedrag aan Arnhem, het pleegkind van Amsterdam zal worden afgedragen. Naar Commander Brig. J. F. A. Lister mededeelde zal het Canadeesche leger ln d'e lente van 1946 zijn ge repatrieerd. Èen der meest bekende mannen uit den bezettingstijd, Jan Thijssen, gefusilleerd als re presaille vóór den aanslag op Rauter, is onder zeer groote en officieele belang stelling, op de algemeene begraafplaats te Bussum met militaire eer begraven. Alle hinderpalen, die handeldrijven van Enge land met personen in Ne derland in den weg ston den, zijn thans opgeruimd, wordt uit Londen gemeld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2