NIEUW EPISCOPAAT IS over geestelijk verval 1 „Trouw aan verdienstelijke organisaties dreigt te verminderen' Kolen en gebiedsuitbreiding RS \N MAANDAG 17 SEPTEMBER 1943 BUREAUX; Oproep lof geeste lijke vernieuwing in een gezamenlijk her derlijk 'schrijven van onze Hoogwaardige Bisschoppen. Italië—Joego Slavië „Bewust naar het socialisme" DE GASVOORZIENING Stikstofmeststoffen RIJVERGUNNINGEN, BENZINE EN LASTER Een geschenk van de Spoorwegen GEVANGENEN KOMEN UIT INDIë er 1945 ENDE E Mj 3 ■eken. rukke sland. en roote- roor olgt oor. ssie! atis. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18732 Buitm God ia 'i nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t i.10 per maand: 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Het volgende schrijven van de Hoogwaardige Bisschoppen is gister in alle kerken voorgelezen: Beminde geloovigen, In Ons eerste schrijven na de bevrijding hebben Wij een samen- vattenden en afsluitenden blik geworpen op het rampzalige sys teem, waaruit zoovele en zoo groote gevaren voor godsdiensten vaderland waren voortgekomen. Thans gaan Wij een bezorgden blik werpen op den godsdiensti- gen en zedelijken toestand van het oogenblik en op de middelen, welke nu moeten worden aange wend om te bewaren wat behou den en te herstellen wat gebro ken werd. Daarom wil dit woord zijn een eerlijke inkeer in ons zelf en een oproep tot geestelijke vernieuwing van ons zelf. De rust der wapenen bracht niet en kon ook niet brengen de beëindiging van den geestelijken strijd, die na de erfzonde altijd door gestreden wordt en die in onze dagen wellicht heviger woedt dan ooit. Het is ten iolte de strijd tusschen geloof en on geloof, tusschen goed en kwaad, tusschen Christendom en heiden dom, tusschen den geest van het Evangelie en den geest van de wereld, tusschen hemel en aarde, tusschen God en Zijn eeuwigen tegenstander, den duivel. Het valt helaas niet te ontkennen, dat in een tijd, zooals wij dien thans beleven, de kansen voor de machten der duisternis in dit duivelsch spel niet gering zijn, Ook zonder somber of pessimis tisch te denken en met volle be grip voor het vele goede en of fervaardige, dat ook heden ten dage door hen, die in Christus gelooven, wordt gedaan, wijzen de teekenen van dezen na-oorlog- schen tijd toch duidelijk op een zorgwekkend geestelijk verval. In zoo goed als alle sferen van het openbare leven is de geest van de werelcJ doorgedrongen, zoodat het le ven soms meer heidensch dan Chris telijk lijkt. In de zuigkracht var.: een nieuw heidendom wordt angstwek kend veel meegesleept en de opvat tingen en zeden van vele geloovigen worden door onchristelijke elemen ten echt besmet. De eerlijkheid en waarheid' is bij velen zoek en het Rijk Gods, dat een „regnum verita- tis een rijk van1 waarheid" wordt ondermijnd door het „regnum mendacil het rijk van de leugen", dat niets anders is dan- het rijk van den Vorst der leugen, den duivel. De rechtvaardigheid en gerechtigheid hebben veel geleden en het Rijk Gods. dat een „regnum justitiae een Rijk van gerechtigheid" is, wordt belaagd door den Vorst der ongerechtigheid'. De geest van zedig heid en zuiverheid, die het sieraad moet zijn van de kinderen Gods, is verzwakt onder den zinnelijken dTang naar g'enot. De kleeding van velen spot met allen zin voor Chris telijke zedigheid en neemt niet al leen gevaarlijke, maar zelfs uitdagen de vormen aan. De lectuur is in het algemeen besmet en het zuivere oor deel hieromtrent is bij vele ouders al even onjuist als bij de meeste jon geren. Als wij goed zijn ingelicht, is de film in inhoud' en strekking' zwoel en gevaarlijk. Ook in zijn Intiemere verhoudingen, van omgang en ver keering, blijft het leven besmet. Het gedrag van vele meisjes, ja zelfs van gehuwde vrouwen, is ergerlijk en verleidend'. Goede verkeeringen worden door een uitd'agende vrijheid van omgang met anderen en on trouw verbroken, terwijl tallooze^an dere verhoudingen worden aange gaan, die met alle normei van een JJ verstandige en Christelijke verkee ring spotten. De huwelijkstrouw he^ft aan heiligheid en hechtheid' ernstig ingeboet en het aantal echt scheidingen van geloovigen even goed als van ong'eloovigen, schijnt angstwekkend te groeien. De kanker van de schending van het eigenlij kte huwelijksleven woekert verder en vernietigt steeds meer den zin en d*e eerbied voor de heiligste plichten. Het gezin, dat in Gods bedoeling' moest zijn de bron van het leven en de school e'er deugden, is aangetast tot in zijn diepste doelstelling en wezen. Het gezag, dat alle opvoeding en orde moet schragen, heeft merk baar ingeboet aan eerbiediging en kracht. Meer nog, dierbare geloovigen. Droevige verschijnselen wijzen erop, dat ook de ware opvattin gen over en de liefde voor de middelen, welke God ons heeft gegeven om sterk te staan inden strijd des levens, verworden en verzwakken. De ijver voor het gebed gaat blijkbaar kwijnen. Het bezoek aan de kerk en het ontvangen der H. Sacramenten verminderen in opvallende mate. Zelfs de liefde voor de H. Eucha ristie en de ijver voor de veelvul dige H, Communie schijnen aan getast. Wjj vreezen zelfs, dat zich al verdere gevolgen van deze gees telijke inzinking, al is het dan ook nog onduidelijk en vaag, be ginnen te vertoonen. De trouw aan onze zoo verdienstelijke or ganisaties dreigt te verminderen Een gerechtigd en loffelijk stre ven naar meer eenheid en betere samenwerking wordt overwoe kerd door eenheidsstrevingen, die niet enkel door oprechten zin voor saamhoorigheid worden be paald. Het ware gevoel voor Ker kelijke en confessioneele verbon denheid is merkbaar verzwakt. Ongemerkt verbreedt een laïcis- tische en neutrale tendenz haar gevaarlijken invloed. Tusschen en onder alles door zaait de geest der duisternis het zaad van een chaotische verwarring en tegen stelling. Velen verliezen den juis- ten kijk, anderen trekken zich terug. Het idealisme van de jeugd verdraagt zich niet voldoende met de wijsheid der ouderen. Grenzen en verhoudingen ver schuiven. Steeds meer vertoont zich de geestelijke chaos, waarin niet het goede, maar wel het kwade zijn kansen vindt. Dit alles hangt samen, dierbare ge loovigen. Er zit lijn en systeem in al deze verschijnselen. Wie scherp toe ziet, moet zich wel bezorgd afvra gen of de geest der wereld, de geest van heidendom en ongeloof, de geest van verwarring en van haat, de geest van zingenot en zonde, niet bezig is ons oude en ecljte Christendom te ondermijnen en langzamerhand te vernietigen. Ja. dierbare geloovigen, het is Onze droevige maar heilige overtuiging, d'at wij eigenlijk midden in een strijd op leven en dood ver wikkeld liggen, al hoeft die dood dan ook niet zoo onmiddellijk te dreigen. De vijand toont zijn gelaat nog wel niet open en bloot, maar dat maakt zijn aanval slechts des te gevaarlijker. Het „mysterlum iniqultatis het geheim der onge rechtigheid" hult zich altijd in duis ternis. De strijd is er. Het duivelsche gif verteert ongemerkt onze geeste lijke vitaliteit. De dood. Inderdaad' de dood der zielen dreigt. Wie weet. hoe de kracht van nog meer anderen kwijnt? Jezus, ons ..leven", ons eenl- ge „leven", kan niet blijven leven in een hart, dat klopt voor de wereld'. N Joego Slavië eischt van Italië 'n schadevergoeding v. 362.341.000 pond sterling. De basis van de toekomstige verhoudingen met Italië hangt van de oplossing van deze kwestie af. De Italiaansche communisten leider Togliatti betuigt in zijn, partijblad, dat Zuid Tirol Itali- aansch moet blijven, om Italië te vrijwaren tegen eventueele toe komstige Duitsche agressie. De „Times" meldt, dat stteeds meer personen Joego-Slavië trachten te ontkomen naar Oos tenrijk of Italië wegens hun an tipathie tegen het regiem Tito. Hun voornaamste klacht is de vervolging der kerken. Vele priesters en bisschoppen zijn ge arresteerd en opgesloten. De H. Geest, die „uitgestort is in onze harten", verdraagt Zich r.let met den geest der wereld. Als deze laatste geest groeit, moet de geest Gods onvermijdelijk in dezelfde ma te wijken. Het Goddelijk leven, dat ons medegedeeld werd in de genade, moet afsterven, als het wereldsche leven groeit. De „homo eaelestis de hemelsche mensch" sterft, als de „homo terrestris de aardsche* menseh" in ons herleeft. Het is de „Geest, die levend maakt", maar het is ook de geest, die doodt. En Wij vreezen met groote vreeze, dat de geest, waarin wij leven, besmet is en meer ten doode dan ten leven werkt. En het is daarom, dierbare ge loovigen, dat wy, vol zorg en vol liefde voor uwe zielen, U komen oproepen tot geestelijke vernieu wing en opstanding. „Jam hora est de somna surgere het is tyd, dat wy uit dezen slaap op staan", hoog tijd zelfs. En wy willen daarbij de tegenstelling zoo scherp en zoo duidelijk moge- ly'k stellen, opdat het gif der be smetting niet ongemerkt en onbe wust verder sluipt. Tegenover den geest der wereld moet weer komen te staan de zuivere geest van Christus, tegenover het hei dendom weer het echte Christen dom, tegenover den dood der zie len, flie dreigt, weer het leven. (Vervolg pag, 2) Minister van Schaik heeft op een persconferentie uitvoerig ge sproken over het kolen-probleem. Van het gerucht, dat de Russen eslag gelegd zouden hebben op de kolen uit' het Ruhrgebied was den minister niets bekend. De vooruitzichten in de kolenvoorziening zyn bemoedigend Annexatie tot aan den overkant van den Rijn zou een waar „dorado" openen! Men zou het dubbele bereiken van de normale Limburgsche productie. De bestaande nationale behoefte in ons land zou gedekt kunnen worden. Uit het Duitsche gebied zouden we kolen krijgen van prachtige kwaliteit, waarmede wy belangrijke industrieën zouden kunnen ophouwen! Op een propagandavergadering van de S.D.A.P. te Hilversum verklaarde minister Drees, „dat een groot deel van het kabinet bewust naar het socialisme! drijft". Het is altijd prettig, dat we het weten! Maar de minister maakte het nog mooier, door te vertellen, dat „zoodra de werk zaamheden aan den wederopbouw van ons vaderland dit toelaten, de invoering van een vijfdaag- sche werkweek wenschelijk en uitvoerbaar acht". Dat zal nog wel eenige jaren duren. Maar is het nu werkelijk noodig, het ge loof aan het socialisme met der gelijke toekomstbe1 often te on dersteunen? Of wil Drees de Zondagsheiliging bevorderen, door de gelegenheid te openen, de sport te verplaatsen naar den vrijen Zaterdag? De groote kwestie is de in schakeling van de Duitsche mijn werkersbevolking. Moet die benut worden? Dat zou een afwijking beteekenen van het standpunt, alleen Duitsch gebied te annex- eeren zonder Duitsche bevolking. Dit punt besprak Ir. Vos, minis ter van Handel, dezer dagen ook op een vergadering te Purmerend, waar hij zich als een principieel tegenstander van annexatie liet kennen. Dat de gasvoorziening concurreert teg^en den landbouw, zou men op het eerste gezicht niet zeggen. Toch heeft de Minister van Verkeer en Energie, ir. van Schaik, er ini een persconfe rentie te Arnhem op gewezen, dat er voorloopig niet meer gas geleverd kan worden, omdat er kolen onttrok ken moeten worden aan de voorraden uit de Limburgsche mijnen, ten be hoeve van stikstofmeststoffen voor den landbouw. Dit is een dringende voorziening, die voorran-g heeft. Ook de industrie zal het voorloopig nog zonder gas moeten stellen. Bedrijven, die met olie kunnen stoken, wordt aangeraden dit te doen. Zij moeten zich wenden tot hun vakgroep en als die er niet is, tot het Rijksbureau voor aardolieproducten. Particulieren die olie willen benutten voor centrale verwarming, kunnen zich wenden tot de brandstoffencommissie. Er 1a voor de industrie ook des nachts electri- sche stroom. De toestand op het gebied van het goederenvervoer is niet zoo somber heeft Minister van Schaik gezegd. Er komen 520 splinternieuwe Ameri- kaansche vrachtwagens vrij voor de distributie. Met de Canandeezen wordt onderhandeld, om van hen vrachtwagens over te nemen. Met de personenwagens is het hopeloos ge steld. Met c*e uitgifte van rijvergunningen is het niet in orde. Er is thans een directoriaat daarvoor ingesteld. De uitgifte van rijvergunningen is voor loopig voor 14 dagen stopgezet. Een scherpe controle op den weg zal worden ingesteld; ook de geldige vergunningen zullen opnieuw onder zocht worden. De Rijksverkeersinspecties mogen voorloopig geen bezoeken meer ont vangen. Er wordt streng op gelet, dat ambtenaren on-omkoopbaar zijn. Reeds zijn strengde straffen uitge deeld. Een bestaande lastercampagne over deze inspecties noemde Mi nister van Schaik minderwaardig. Klachten, met man en paard, kan men desgewenscht rechtstreeks aan den minister zenden. Het benzienverbruik was veel te hoog. Er was, bij het bestaande be perkte wagenpark, 70 pCt. van het verbruik van voor den oorlog noo dig!! Daar maakte d'e geallieerden, die voor een ruime aanvoer zorgden, terecht aanmerkingen op. De aanvoer is nu weer ruimer, maar de nood- voorzienii^g gaat voor. Uitgebreider dienstregeling op den herdenkingsdag! Op den dag, dat een jaar geleden de Nederlandsche Spoorwegen ln sta king zijn gegaan; is thans een nieuwe dienstregeling' verschenen, waarbij de diensten van de spoorwegen met 5000 treinkilometers per dag worden uit gebreid. De voornaamste uitbreidingen zijn de volgende: Op het traject Roermond-Maas- trichHeerlen loopen nu 7 treinen per dag. De verbinding Roermond Venlo is nu zóó, dat de treinen el kaar bij Blerlck aan de beide oevers van de Maas ontmoeten. De passa giers behoeven slechts de noodbrug over te loopen om van den eenen trein in den anderen te komen. De lijn EindhovenWeert wo^dt driemaal per dag doorgetrokken naar Halen, waarvandaan men met auto bussen naar Roermond kan komen. In het Westen is de electrische halfuur-dienst RotterdamDen Haag doorgetrokken tot Leiden. Een uur- dienst met den electrischen trein wordt onderhouden op de lijn Leid- schendamVoorburgLaan v. Nieuw Oost-IndiëDen Haag. Een twee uur-dienst wordt onder houden op de lijn HaarlemBever wijk. Voor verdere bijzonderheden zie men de nieuwe dienstregeling. Volgens een Reuterbericht uit Washington hebben de Japanners niet veel schade toegebracht aan de Indische kina-plantages. De eerste groep voor repatri- eering van krijgsgevangenen is per vliegtuig in Singapore aan gekomen. Honderd andere leden, van Nica, Marva, Leger, Lucht macht en Marine, staan in Balik- Papan gereed om naar Java te gaan. Uit Sumatra Het evacueeren van de gealli eerde krijgsgevangenen van Su matra is Zaterdag begonnen met de aankomst van een eerste groep van 100 man op het vlieg veld Kallang in Singapore. Ge tracht zal worden de 5000 Britsch-Indische en Australische krijgsgevangenen per vliegtuig te evacueeren. De Nederlandsche geïnter neerden, ten getale van ruim 10.000 zullen in Sumatra worden verzorgd, totdat zij naar hun woningen in Nederl. Oost-Indië kunnen terugkeeren. Mac Arthur heeft bi) de Russen ge protesteerd, omdat zij een Ameri- kaansche vliegende vesting hadden neergeschoten. Rusland heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor deze vergissing. Te Toulouse zijn hongerige menig ten kruideniers-winkels en levens- middelenzaken binnengedrongen en hebben tientallen tonnen levensmid delen weggehaald. Eveneens werden plunderingen ondernomen in opslag- paatsen van het leger. Hierna heeft de Prefect de verzekering gegeven, dat er meer voedsel zou komen. Joseph Kramer en andere beulen uit het kamp Belsen zullen dezer da gen terecht staan, beschuldigd' van sadistische wreedheden op gevangen en. Op het Engelsche slagschip „Van guard". dat in 1944 in het geheim te water werd' gelaten heeft een explo sie plaats gehad waarvan de oorzaak onbekend is. HET ARBEIDSAANBOD Uit een mededeeling op contactbijeenkomsten van Ministerie van Handel en Nijverheid, in eenige plaat sen in het Zuiden en Oosten des lands gehouden, bleek, dat men in het Zuiden des lands in de kringen van het bedrijfsleven den indruk heeft, dat het arbeidsaanbod iets ruimer wordt, waar schijnlijk als gevolg van de aangekondigde geld-sanee- ring.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1