LEVENSEENHEID tusschen God en mensch mffm moet waarlijk in ons zijn Nieuw NoordHollandsch Dagblad Door gebed offer en y 1 Aikroóoo! Brood nog niet bonloos H. M. DE KONINGIN TE LEIDEN „Wij onderhandelen niet maar dicteeren" OM DE OLIE! EEN MILLIOEN RIJWIELBANDEN Het volgend jaar Hoeveel geld hebt U noodig tot 26 Sept.? TO^TAKir» VAN INDO-rWlMA VERWARD Maandag 17 September 1945 In het vervolg van Hun schappelijken brief zeggen schoppen gemeen^ de Bis- U weet immers, dierbare geloovi- gen, uit Uw H. Geloof, dat onze zie len inderdaad met een nieuw en Goddelijk leven verrijkt zijn. „Ex Deo nati uit God herboren" in het water en den H. Geest, stroomt het Goddelijk leven van Jezus Chris tus door onze zielen en zijn wij in werkelijkheid kinderen van God ge worden. Dat leven is zóó echt, die levenseenheid met Christus is zóó werkelijk, dat wij daardoor „deel achtig zijn geworden aan de Godde lijke natuur". Dat leven is een groot geheim maar tevens ons grootste ge luk. De H. Geest leeft in ons als Ju Zijn tempel, het Menschgeworden Woord leeft in ©ns zóó innig en waarachtig, dat Paulus zegt: „Niet ik leef maar Christus leeft in mij". De Vader leeft in ons en heeft in onze ziel „Zijn verblijfplaats ge maakt". Inderdaad, „de rechtvaardi ge blijft in God en God in hem". Het is een levensgemeenschap, een levenseenheid geworden tusschen God, den Vader, en den mensch, Zijn kind. Van dit leven nu moeten wij twee dingen niet vergeten: ten eerste, dat het een echt, vitaal leven is, en dat het daarom een echte levenssfeer moet scheppen en vruchten moet voortbrengen. Als wij het onkruid van 't wereldsch leven laten voort woekeren in onze harten, zal de tar we van het Goddelijk leven verstik ken. Wie kind van God is. moet als kind van God leven. „Wij dragen dien schat in broze vaten". Wie met dat leven speelt, zal het vroeg' of laat verliezen. „De rechtvaardige leeft uit zijn geloof". De liefde Gods. die „in onze harten is uitgestort door den H. Geest, die ons gegeven werd", moet uitstralen in onze ge dachten en daden. Schijn en onecht heid is hier onmogelijk. Er moet ge kozen worden en ..niemand kan twee heeren dienen". Wie zich zelf, het werelc'sche en de zonde zoekt, ver liest. God en het Goddelijke leven. Daarom moet er altijd een werke lijk onderscheid zijn en blijven tus schen hen, die „van Christus zijn" en hen, die „van de wereld" zijn. Daar om moet men de kinderen Gods kun nen kennen door hun „separatio a mundo hun afscheiding' van de wereld". Daarom moet onze levens wandel „in den hemel" zijn en zich ver houden van „de wereld". Daar om moeten wij, hoe zwak en klein wij ook uit ons zelf zijn, „volmaakt zijn gelijk onze hemelsche Vader vol maakt is". M.a.w. 't. Goddelijk leven in ons moet leven, anders sterft het. Ten tweede: ook moeten wij nooit Vergeten, dat wij dit Goddelijke le ven nooit bezitten „quasi ex nobis uit ons zelf", maar dat dit leve» ons alleen toevloeit uit bovennatuurlijke bronnen. Het» is de Vader, die het ons geeft, uit Wien wij geboren wor den. Hefr is de Zoon, die het voor ons verdiende en die dat leven zei* In ons is. Het is de H. Geest, die door dat leven in ons leeft. Het is ten slotte Maria, de Moeder der le venden, uit wie Christus en allen, die in Christus leven, geboren wor den. Ja, Zij is de echte Moeder van het leven, die. opgenomen in het Goddelijk Werk der Verlossing, de kinderen Gods baart en voeat. Slechts wie verbonden blijft met deze bovennatuurlijke bronnen, zal 't leven behouden; verbondenmet de Godheid door Christus, bepaalde lijk in de H. Eucharistie, welke ons juist geg'even werd als Goddelijke spijs „om het leven te hebben en het altijd rijker te hebben": verbon den ook met de Moeder, echt als een kind met de Moeder, uit Wier on bevlekt Moederhart het leven, dat Christus is, eenmaal is voortgekomen en voortdurend' blijft voortkomen. Dit alles zijn diepe waarheden, dierbare geloovigen, en groote geheimen. Slechts wie in gebed en offer zijn geest open stelt voor de verlichting van den H. Geest, zal in deze dingen „de 'ware.wijs heid erlangen". Alleen hij, die zijn hart rein houdt van den geest der wereld, zal deze innige levensgemeenschap met God kun nen waardeeren en beleven. En omdat wij in dit opzicht zoo ver van de Goddelijke bedoelingen zijn afgeweken, omdat wij on trouw zijn geworden aan de God delijke gaven, moeten wij terug- keeren op onze wegen en eer- fa e r s t e 1 geven aan hen, die wij hebben versmaad: eerherstel aan het Goddelijk Hait, dat ook door ons „met versmading werd verzadigd", eerherstel ook aan het Onbevlekte Hart van Maria, dat ook door ons zoo minachtend, zoo onkinderlijk werd bejegend en dat zoo bitter lijdt om de schrikkelijke zonden van de we reld. Weg met alle halfheid en compromissen. Het moet weer duidelijk worden wié Christus volgt en wié nite. Triduum van eerherstel en toewijding aan het On bevlekt Hart van Maria, Geloof en Goddelijk leven, dierbare geloovigen, vraagt dus onverbidde lijke consequentie. „In de wereld", mogen de kinderen Gods toch „niet van de wereld" zijn. Meer dan ooit is 't noodig. nat wij dit nu beseffen. Met allen aandrang bidden en smee- ken Wij U, als herders uwer zielen, aar. wie de zorg voor dat Goddelijk zieleleven is toevertrouwd, „waakt en bidt", opdat de groote bekoring van den geest der wereld U niet misleidt. „Weest sterk in uw geloof" en leeft volgens dat heilig Geloof. Gij ztjt kinderen Gods en gij draagt God in uw zielC Luistert naar het woord van der. H. Johannes: „Ver heerlijkt en draagt God in uw li chaam". Weg met alle halfheid en met de eindelooze compromissen met de wereld. „Daar is maar één ding noodzakelijk", dat gij uwe zielen zalig maakt. En dat kunt gij niet met een compromis. Het moet weer duidelijk worden, wie Christus volgt en wie niet: dui delijk door een waarachtige naas tenliefde, die niet haat en be driegt; duidelijk door een echte zedigheid en voorzichtigheid, die niet flirt en verleidt; duidelijk door een geest van gebed en ver bondenheid met God, waarin de liefde en het bovennatuurlijk le ven werkelijk kunnen leven; dui delijk door een levenswandel, waarin de H. Geest, „die levende bron, dat vuur, die liefde" zoo tot gelding komt, dat de wereld weer zien kan, dat „de levens wandel der kinderen Gods in den hemel Is". Eigenlijk moesten wij allen eens een echte retraite kunnen maken om dien zuiveren geest van waarachtig Christendom weer levendig in ons te maken. Wij willen in ieder geval iets doen, om ons aHen „te vernieu wen in den geest". Wij zullen in de Octobermaand op een Zondag naar verkiezing in plaatsen, waar meerdere parochies zijn, zoo mogelijk op denzelfden Zon dag onze toewijding aan het Onbevlekt Hart van Maria her nieuwen en deze laten vooraf gaan door een Triduum, waarin de priesters U de gedachten van dit geestelijk réveil duidelijk zul- DE NIEUWE MUNT BILJETTEN Wij willen onze le zers vast lekker ma ken met het veelbespro ken nieuwe geld! Hier ziet men op de eerste plaats den voorkant van 'n muntbiljet van f2.50, het andere prentje toont den achterkant van een muntbiljet van f 1.m Wanneer men goed let op den datum, waarop men zijn tien gulden nieuw geld aan het dis tributiekantoor moet ha len, zal men op tijd in het gelukkige bezit van deze kostbare papier tjes zijn! life A ooociof); Eerste Nederland- sche missionarissen naar Congo. Naar wij vernemen zullen in het begin van October de eerste twee Nederlandsche missio narissen naar den Con go vertrekken. Het zijn twee paters van de St, Joseph Congregatie van Mill Hill. Uil een gevangenis in Bologna konden 56 ge vangenen ontsnappen, 'waaronder een aantal collaborateurs. Het hoogte punt van den luchtslag om Londen, 15 Sept. 1940, is te Lon den o.a. met een groote luchtparade herdacht. Een der plannen Var.' •Quisling zou» geweest zijn, met Dultsche me dewerking een bloc te kvormen, van Noorwe gen, Zweden en Dene marken, met uiteraard meneer Q. als führer! - De Chineesche premier, dr. Soeng, heeft een onderhoud gehad met president Truman, waarover hij zich na afloop zeer bevredigend' uitliet. Aar.' Frank rijk ls verzocht, zijn troepen zoo spoedig mogelijk terug te trek- rken uit Syrië en den Libanon. Pierre La- val zal in de eerste week van October te recht staan. De Bul- gaarsche verkiezingen worden in de tweede helft van November gehouden. Een ge lucht wil, dat generaal Mac Arthur met pen sioen zal gaan. De vroegere Spaansche pre mier en berucht goü- loozenleider Caballero heeft zJju instemming betuigd met de repu- blikeinsche Spaansche len voorhouden. Doet allen daar aan mee, en neemt dan heilige besluiten. Besluit dan ook weer allen, voor zoover dat noodig mocht wezen, de eerste Vrijda gen en Zaterdagen van de maand te vieren, trouw den rozen krans te bidden in de ge zinnen. Met Onze volle instemming heeft de Katholieke Actie in Nederland' den geestelijken opbouw van ons land' gekozen tot voorwerp van haar activiteit. Het is 0ns verlangen, dat de Katholieke Actie zoowel door eigen activiteit als door het coörd'i- neeren van alle bestaande hulp krachten in ons vaderland tracht mee te bouwen aar.' de geestelijke vernieuwing van ons volk. Wij ho pen dat zij in alle parochies moge bloeien en dat zij van alle zijden steun en medewerking moge onder vinden. Het kan zijn, d'lerbare geloovigen, dat sommigen afkeerig zijn van eer- dergelijke geestelijke vernieuwing. Weet clan, dat zij bij de „wereld" be- hooren en cat de H'. Johannes ons al waarschuwt: „Verwondert U niet, dat de wereld afkeerig van U is, want wij zijn nu eenmaal opgeheven uit den dood naar het leven". En hen, die te zeer vriend van de we reld zouden* willen blijven en daar om aan dezen oproep geen gehoor zouden willen geven, moeten wij he laas terecht wijzen met het harde woord van den H. Jacobus: „Weefr gij niet, dat de vriendschap met de wereld vijandschap met God is? Al wie een viiend' wil zijn van de we reld, wordt vijand van God". God, „die ons het eerst bemind heeft", behoede ons allen hiervoor. „regeering", die in Mexico gevormd is! In de Russische pers wordt opnieuw entiek g«eoefend op de vorming- van een bloc van Wes- tersche staten. Vol gens een Belgisch blad' zou de Aartsbisschop van Westminster bin nenkort een bezoek aan Nederland brengen. Walcheren moet voor den winter droog, an ders zou de schade on herstelbaar zijn. De Rijkspostspaarbank leg de in Juli 1945 224 mil- lïoen guld'en ir.', tegen 68 millioen in Juni 1945 en 31 millioen in Juli 1944! Op de Bossche kermis is een landver rader van den S.D. in gerekend na een klop jacht, waaraan de halve kermis deelnam! In de buitengewone Ne derlandsche Staatscou rant 68a zijn opgeno men de voorschriften voor de benoeming van leden van den gemeen teraad. De Marie- niers derde klasse O.V. W. kunnen tot nader ord'er niet onder de wa penen geroepen of ge houden worden, in ver band met gebrek aan legeringsruimte in ons land. De Regeering heeft een commissie benoemd' tot afwikke ling van de fir.ancieele regeling met de in ge allieerde dienst varen- d'e Nederlandsche zee varenden, die d'oor Dultsche maatregelen gehandicapt waren. De Regeering is doen de een oud plan van 'n gespijpleiding tusschen de Staatsmijnen en Duitsch kolengebled' (Asdorf)) te gaan vol voeren, opdat Duitsch- land ons gas kan leve ren. Van officieele zijde is mede gedeeld, dat het tijdstip, waarop het brood zonder bon kan wor den verkocht, nog niet is vastge steld. Vandaag is de beroemde, door de Duitsche barbaren overwel digde, Universiteit, weer ge opend, Het was groot feest in Leiden! H.M. de Koningin heeft de officieele openingsplechtig heid in de Pieterskerk bijge woond. Het Japansche persbureau Do mei mag zijn werkzaamheden hervatten, mits onder Ameri- kaansche censuur. Van Ameri- kaansche zijde is den Japanners >nog eens gezegd, dat zij goed moeten begrijpen, dat Japan een „verslagen natie" Is. Het geal lieerde opperbevel „onderhan delt" niet met Japan, maar „dic teert zijn orders". Met de ontwapening van Ja pan is een begin gemaakt: 35 kleine duikboot-en, 6 stukken ge schut en 42 torpedo's zijn in de baai van Tokio vernietigd. Ook is reeds veel ander oorlogsmate riaal vernietigd. De Japansche troepen in ver schillende bezette gebieden wa ren totaal onwetend gehouden over den stand van den oorlog en begrijpen er niets van, dat Japan nu ineens den oorlog niet meer vol kan houden. Er was, vooral in Engelsche kringen, nogal deining ontstaan over Russische pogingen, om van de voorloopige Oostenrijk- sche regeering een concessie te krijgen over de olie-velden bij Zdstersdorf in Oostelijk Oosten rijk, Het zou een exclusieve 'con cessie zijn voor 50 jaar! Thans heeft, volgens Reuter uit Lon den, de Oostenrijksche regeering verzocht, de onderhandelingen uit te stellen. Rusland heeft daar nog niet op geantwoord. Het volgend jaar - uilen er in ons land waarschijnlijk één mil lioen rijwielbanden geprodu ceerd worden. Voor de eerstvol gende maanden zuilan vooral de geneeskundige en openbare dien sten voor distributie in aanmer king komen, de banden zijn van een redelijke kwaliteit Langza merhand zal ook het publiek banden kunnen krijgen. Het is heel eenvoudig om te berekenen, hoeveel geld Uw gezin tot 26 Sept. noodig heeft. Dat is n.l. 10.per persoon om in te wisselen tegen nieuw geld, alsmede de normale uit gaven van vandaag tot 26 Sep tember, eventueel vermeerderd met de kosten, van artikelen, die U in de blokkeeringstijd noodig heeft en die U vooraf kunt inslaan. Legt dit bedrag un vandaag al opzij en brengt het restant naar bank, spaarbank, commissionair of giro. Op die manier behoeft U op den officieelen inleverings dag op zijn hoogst enkele gul dens in te leveren. Nog beter is het, indien U in de inleveringsweek in het neheel niets behoeft in te le veren. Dit vergemakkelijkt de zaak enorm. Het ministerie van Finan ciën wijst er echter nadrukke lijk op. dat U. ook wanneer U in de week van 26 Sept. t m. 2 Oct. niets meer inlevert, TJ toch in ieder geval Uw geld- kaart moet bewaren. De politieke situatie in Indo- China blijft verward. Er is be richt, dat de onafhankelijkheid van dit land is uitgeroepen. Deze berichten, van sensationeel e, voorbarige en tendensieuze Ame- 'rikaansche zijde afkomstig, zijn niet bevestigd Volgens een Fransch bericht uit Hanoi, zijn de eerste Chineesche -roepen zonder incidenten d jze hooSis:ad van Indo-China binnengerukt. De communisten „zuiveren" de B'egeering van uiters-e anuria- lL .iche elementen. De afgezette keizer Bao Dar is adviseur van de voorloopige regeering. Finan- ieele moeilijkheden werden ep- celcst door een „vrijwillige bij drage", welke geïnd werd bij de rijke Indo-Chineezen! VERLEENEN VAN RIJVERGUNNINGEN Door het Departement van Verkeer en Energie wordt medêgedeeld, cat met ingang van Maandag 17 Septem ber tot nadër aankondiging geen nieuwe rijvergunningen voor perso nenwagens en motorrijwielen door de Rijksverkeersinspecties zullen worden afgegeven. Deze maatregel is genomen in overleg met het Re- geerings directoraat Motorvoertuigen (R.D.M.) en heeft de uitsluitende be doeling, het tempo aanzienlijk te ver snellen, waarin de werkelijk urgente aanvragen om een rijvergunning zul len worden behandeld. Deze voorlop- pige stopzetting geldt ook voor d'e z.g. B.W.-wagens en voor de perso nenwagens met aanhangers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2