I Diï j. KOOP Steunt de Franciscaansche Missies! Nieuw NoorcJFjblIoncfscK Dagblacf Stad en Omtrek N 00 DSC HOUWBURG „DE KORENBEURS" Groote pionnen De gidsen van St. Laurentius Eerste Plechtige H. Mis Grootsche hulpactie voor Pater. Huissen O.F.M. Overname of vestiging van middenstandszaken IJ. Maandag 17 September 1945 5 AKLMAAR Ojaitrent de plannen voor de noodschouwburg „De Korenbeurs" gaven de initiatiefnemers, de heeren R. Vóórhaar en M. G. Grondsma, ons tn een Zaterdag gehouden perscon ferentie nadere bijzonderheden. De Stichting „De Noodschouwburg'» in oprichting bestaat uit de navol gende heeren: Voorz. D. de Wolff- Peereboom; Vice-voorzitter Menno Grondsma; Secretaris Mr. G. A. de Lange; 2de Secr. R. Vóórhaar; Penn. J. J. Beerents; artistiek leider A. J. Verhoeven. Deze heeren vormen het dagelijksch bestuur, terwijl voorts de voorzitters van de volgende vereeni- gingen tevens in het bestuur zitting hebben: Turnlust; De Halter; Orpheus; Vrijz. Herv. Zangkoor; Alkm. Ope rette- en Orkestver.; dans- en zang- vereen. Danza; De Bonte Spelers van de 8 October-ver.; S.A.V. van V. en D.; de R.K. Oratoriumver. i.o. en de Danssociëteit Everybody, De plannen voor de verbouwing van de Korenbeurs deze naam zal voor, de noodschouwburg gehand haafd blijven zijn ontworpen door Ir. C. Keesman. Aan de zijde van het Luttïk Oudorp komt een royale in gang, toegang gevend tot een zeer ruime foyer van 35 M. breedte; daar aan grenst de vestiaire, welke een breedte heeft van 19 M., bufetten, keuken, kantoor en toiletten zijn eveneens in het eerste gedeelte ont worpen. De eigenlijke zaal biedt plaats aan 900 zitplaatsen welke amphiteatersgewijze worden gebouwd en allen gericht zijn op het centrum van het tooneel; dit heeft een oppervlakte van 10 x 10 M. en is van de modernste outillage op too- neelgebied voorzien, zoodat alles meewerkt om de uitvoeringen vlot te kunnen doen verloopen. Er is ruimte voor requisieten, voor de ac teurs zijn er de noodige vertrekken; er kunnen b.v. 40 acteurs tegelijk geschminkt worden. Nooduitgangen zijn er aan de Wor- telsteeg; voor de spelers is er achter een aparte ingang. De Achterweg biedt parkeerruimte voor circa 300 auto's, hetgeen van groote beteekenis is. De tooneelzaal, die indirect met neon verlicht zal worden, zal voorts in lichte tinten gehouden worden. Voor het tooneel zijn orkestbak en avant- scène ontworpen. Niet alleen voor onze gToote ver- eenigingen, ook voor vereenigingen op politiek gebied, alsmede voor con gressen en groote vergaderingen zal de schouwburg tegen matige tarieven te gebruiken zijn. De Stichting beoogt niet van deze noodschouwburg een winstobject te maken; het zal een stichting worden door en voor de AIJcmaarders. De financiën. Omtrent de fiancieele plannen werd ons het volgende medegedeeld: Vanaf heden zullen huis aan huis folders worden verspreid, waarin het Stichtingsbestuur een beroep doet op de medewerking van 't Alkmaarsche publiek. Dit kan men doen op drie manieren; men wordt: lste houwer, bij een gift van f 10.— 2de steunpilaar, bij een gift van t 100.—; 3de eerestichter bij een gift van f 1000.— Hieraan zijn de volgende voordee- len verbonden: lste, de bouwer ontvangt 5 jaar lang twee gratis entreebewijzen voor een of meer Alkmaarsche Bonten avond. 2de, de steunpilaar geniet dezelfde voordeelen, doch heeft voorkeur hij plaatsbespreking; daarvoor wordt dus door de directie gezorgd. 3de, de eerestichter ontvangt 5 jaar gratis twee gereserveerde plaatsen voor alle in de schouwburg te geven uitvoeringen. Op deze wijze hoopt het Stich- tingsbèstuur de benoodigde gel den voor de inrichting van de Korenbeurs tot noodschouwburg bijeen te krijgen. Wij vertrou wen, dat de Alkmaarders, het initiatief van het. Stichtingsbe stuur, om te komen tot een be hoorlijke schouwburg in Alk maar, daadwerkelijk zullen steu nen, door op royale wijze aan dezen oproep tot f.nancieele me dewerking gehoor te geven. WIJZIGING BUSDIENST A LKH AAR-HAARLEM De busdienst van Alkmaar, naar Haarlem v.v. is rnet Ingang van he den vervangen door een busdienst Alkmaar-Beverwijk v.v. Deze bus dienst geeft aansluiting op de trei nen te Beverwijk. Vertrek Beverwijk 7.50, vervolgens om de twee uur tot 19.50. Aankomst Alkmaar 45 minuten na 'Vertrek uit Beverwijk. Vertrek Alkmaar 8.50, vervolgens om de twee uur, tot 20.50. De Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie in de parochie van St. Laurentius is weer met jeugdig enthousiasme en blijden geest haar, werk begonnen. Het gebouw in de Nieuwstraat, dat nu niet meer voor het onderwijs gebruikt behoeft te worden, heeft inwendig een verande ring» ondergaan, die getuigt van de levenslust en levensblijheid van de meisjes van 12 tot 18 jaar in deze parochie. Bijna 200 aangesloten meisjes na men deel des morgens aan de alge- meene H. Communie onder de H. Mis door oen Aalmoezenier van dit jeugdwerk, kap. D. de Wit opgedra gen. Des middags waren de ouders in de gelegenheid' hun meisjes in de Gids-beweglng bezig te zien. In grooten getale gaven zij van hun be langstelling blijk; behalve de H. E. Deken Jacobs, waren ook de W. E. Paters Berentsen en Troosten resp. namens de St Dom.inicus- en St. Josephparochie, alsook twee Eerw. Broeders aanwezig. Na een kort gebed tot Maria, c'e Moeder der gidsen, werd de vlag der blauwe blijdschap geheschen en zongen de meisjes, in carré opge steld, het gidsenlied. Wij' maakten voorts kennis met de gidsenwet, d'ie geen navolging is' van, doch wel over eenkomst heeft met de wet van de Verkenners en de regelen bevat die opvoeden tot deugczaamheid en ka raktervorming volgens de paedago- glsche beginselen van den grooten B. P. Op ó'e gidsen-avonden worden de meisjes niet met preeken zoet ge houden, doch Ctpor spel worden hen de verschillende deugden en karak ter-eigenschappen bijgebracht. De verschillende groepen gaven hiervan een aardige demonstratie. De H. E. Deken leidde d'e hervat ting van dit jeugdwerk in met een toespraak; na het feesten gaan wij weer aan het werk. aldus spr. De jeugdbeweging, die tijdelijk onder gedoken was. omdat wij ons niet lie ten dwingen in een jeugdstorm, mag zich nu weer vrij en blij ontplooien. Dat er zooveel meisjes uit de paro chie een gids willen zijn stemde spr. tot groote vreugde; hij hoopte, dat zij trouwe gidsen zouden zijn en d'e voorgeschreven deugden van sober heid, eergevoel, eenvoud, blijdschap en dienstbaarheid zouden navolgen vooral van d'e dienstbaarheid aan het gezin' had spr. h'ooge verwach tingen en hoopte dat de gidsen van St. Laurentius van groote beteekenis zoud'en worden voor de parochie, ja voor heel de stad. De ouders waren hierna in de ge legenheid het jeugdhuis te bezichti gen, waarin de hoekjes van de ver schillende groepen getuigden van vindingrijkheid en goeden zin. Voor den avond stond er nog een kamp vuur op het programma voor alle gidsen en veel belangstellenden. In de St. Joseph-kerk droeg de W.E. Pater Joannes P. Hof O.S.E. gisteren zijn Eerste Plechtige H. Mis op. Voorafgegaan door bruidjes betrad de nieuwe pries ter het feestelijk" versierde pries terkoor. Bij het H. Offer werd hij geassisteerd door den Z B. Heer Pastoor A. de Moll O.P. als presbyter-assistens, en door de W.E~ Paters A. v. Baar, Pater van heti H Hart en Pater Nieu- wenhuis O.S.B.. resp. als diaken en subdiaken. Het zangkoor o.l.v. den dirigent Jac. N AI' zong voeraf het Veni Creator van Ep- ping en vervolgens de 3-stemmi- ige Missa in Hon, Sti. Eduardi Regis van Refice. Pater van Baar hield de feest predikatie, waarin hij de roeping schetste van den priester en van .den Benedictijner monnik in het bijzonder. Door gebed en offer streeft de zoon van Sint Bene- diktus naar de volmaaktheid en het H. Misoffer is voor hem het hoogtepunt en middelpunt van den dag. Zijn beschouwend leven, van God-loven en prijzen is een voortdurende acte van eerherstel aan God, Die nog door zoovelen buiten het klooster niet gediend, vergeten en verguisd wordt. De gewijde spreker wenschte den jongen priester den moed toe ziclfmeer en meer te slachtoffe ren tot deze intentie. Zich tot de ouders van den neomist richtend wenschte spr. hen geluk met dit benijdens waardig voorrecht, waardoor hun twee zoons de een in den he mel, de ander aan het altaar met elkaar vereenigd werden. De parochianen spoorde spr. aan tot 'n gebed voor priesterroe pingen, die alleen gedijen in den voedingsbodem van sterk geloof en groote liefde. Onder de H. Mis hadden ouders en familieleden het groote geluk de H. Eucharistie uit de handen van hun priesterzoon te mogen ontvangen; het grootste geluk, dat ouders ten deel kan vallen. Des avonds cefebreerde de nieuwe priester een plechtig danklof eveneens onder groote belangstelling. MINISTERIEEL BEZOEK toberfeesten zal Z. Exc. Min. J. Ringers in zijn vaderstad komen, om de traditioneele redevoering bij het Victoriabeeld te houden. HERDENKING SPOORWEG STAKING Hedenavond om 8 uur komt het spoorwegpersoneel in den Muziektuin bijeen, ter herden king van de spoorwegstaking- 1944. DE V-1-TENTOONSTELLING De V-l-tentoonstelling in het warenhuis is een groot succes voor de H.A.R.K. geweest. Niet minder dan 5000 bezoekers heb ben in deze enkele dagen de V-l bezichtigd. KRIJGSRAAD TE VELDE De auditeur-militair van den krijgsraad' te velde deelt mede, dat deze krijgsraad op 26 Sept. a.s. te 11 uur v.m. te Alkmaar een zitting' zal houden, waarin terecht zal staan P.J. Zwaart te Krommenie die op 5 Apiil van dit jaar een lid van de B.S. heeft doodgeschoteii* POLITIERAPPORT Aangifte is gedaan van diefstal van distributiebescheiden van een alhier woonende vrouw, toen zij in een winkel op de Laat was; een andere klai.t wordt verdacht. De politie doet onderzoek. Konijnen zijn gestolen uit een hok achter 'n woning in de Uitenbosch- straat. DANSCLUB DINDUA De Maandagavondcursussen worden vanaf heden niet gehouden in den stedelijken muziektuin. maar ih' het „Wapen van Heemskerk" Breedstr. HEROPENING ,,'T WAPEN VAN HEEMSKERK Dezer d'agen is het bekende ge bouw ,,'t Wapen van Heemskerk" door de beheerders C. A. Witte en Zoon heropend. Voor het bal, dat ter gelegenheid' van de opening was ge organiseerd bestond' groote belang stelling. Er waren veel bloemen BRAND Door onbekende oorzaak ont stond brand in het gevaarlijk be lendend perceel Clarissenbuurt 31, bewoond door de fam. Haak- ,man. Nadat omwonenden eenig huisraad in veiligheid hadden ge bracht, heeft de brandweer met eenige stralen water het vuur aan voor- en achterzijde bestre den, waardoor gevaar voor uit breiding spoedig geweken was. JUWEELEN VERMIST - De caféhouder B. alhier heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij een kistje met goud, zilver en juweelen vermist; hij had het in Juni voor 't laatst gezien. Sinds dien is er het een en ander ge casseerd, zoodat het de politie niet gemakkelijk zal vallen een spoor te vinden. 8-OCTOBERFEESTEN In het kader van de 8-Cctober- feesten organiseert het Stich tingsbestuur van de Noodschouw burg i.o. op het Doeleveld een Kermesse d'été, en wel op 6, 7 en 8 October. Óp dezelfde dagen -zal in het groote Veilinggebouw aan den Helderscheweg een Bonte Avond gegeven worden door de 10 vereenfgingen, die aan de oprichting van de Nood schouwburg medewerken; het programma zal uit zang, darts, gymnastiek, en variété bestaan, afgewisseld door dansen. De ba ten van deze beide festiviteiten komen ten goede aan de oprich ting van den Noodschouwburg. BERGEN. Benoeming. Tot hoofd van de Openbare La gere school is door B. en W. be noemd de heer J. Schekkerman uit Alkmaar. Rijvorming. Van verschil lende zijden bereiken ons klach ten over den onhoudbaren toe stand aan het distributiekantoor, alhier, wat betreft de rijvorming. Voorheen waren die klachten er niet, omdat de bevolking toen alphabetisch in groepen op werd geroepen om bonkaarten af te halen. Het lijkt er op, of men in plaats van het 't publiek zoo gemakkelijk mogelijk te maken alles doet om het zooveel mo gelijk tijdverlies te bezorgen. Het wordt hoog tijd, dat deze en an dere zaken in Bergen eens met de noodige energie worden aan gepakt. Aan gelden kwamen tot en met Donderdag 13 Sept. 1945 binnen: f 20 van een pater Fran ciscaan; f 5 W. J. A. te Alkmaar; f 10 BI. te Heerhugowaard; f 3 J. S. te Heerhugowaard; f 5 W. B. S. te Den Helder; f 20 N.N. te Limmen; f 20 J. v. S. te Schagen; f 5 M S. te Oudorp; f 20 P. P. te Ursem; f 2 J. K. te Heerhugo waard; f 2 G. D, te Heerhugo waard. Het adres voor storting is; S. P. Schilder, Nieuweweg G 15 te Heerhugowaard. Verantwoording geschiedt op deze manier! Wij danken de jegens Pater Huissen dankbare Noordhollan- ders, stout gul! Zijn arbeid voor ons was gul! S. P. Schilder Bij het kantoor Alkmaar der Ka mer van Koophandel ep Fabrieken voor Noord-Holland wordt de laatste maanGen een zeer groot aantal aan vragen tot het overnemen of vestigen van zaken ingediend, die onder de werking' der Vestigingswetten vallen. In deze wetten wordt nadrukkelijk als voorwaard'e voor het verkrijgen eener vergunning het bezit van het Middenstandsdiploma en een diploma van vakbekwaamheid gesteld. De meesten dezer aanvragers moe ten helaas worden teleurgesteld', om dat zij geen of slechts één dezer di ploma's bezitten. Een langdurige werkzaamheid in de betrokken bran che, goede getuigschriften of verkla ringen van officieele instanties, dat aan het betrokken bedïijf behoefte bestaat, zijn niet voldoende om de gevraagde vergunning' te verkrijgen. Het Secretariaat der Kamer kan jongere en oudere personen, die overwegen later een eigen bedrijf te vestigen of over te nemen, er niet genoeg op wij;zen er zorg voor te dTagen, dat zij tijdig voor* het Mid denstandsdiploma voor vakbekwaam heid gaan studeeren. Vooral ook de ouders worden erop gewezen, d'at b.v. het behalen van een gezellendi- ploma aan een ambachtsschool niet voldoende is voor vestiging als pa troon. maar dat daarna nog' een meesterdiploma zal moeten worden behaald'. Vele teleurstellingen kunnen wor den voorkomen, indien betrokkenen zich hiervan goed' rekenschap geven. Het Secretariaat der Kamer van Koophandel, Oudegracht 182, Alk maar, is steeds bereid van voorlich ting te dienen omtrent d'e officieele cursussen, die voor de noodige diplo ma's opleiden, terwijl men zich ter zake ook tot de betreffende Vakgroep kan wenden. SCHORSINGEN Het Militair Gezag te Alkmaar maakt hierbij bekend, dat op ad vies vani de betreffende Zuive ringscommissies de volgende per sonen door den Militairen Com missaris te Alkmaar in hun func tie zijn geschorst: Fer 6 Aug. 1945: J. Bakker en A. E. Stins, ambtenaren Gew. Arb. Bur., Alkmaar; per 22 Aug. 1945: Joh. Jac. Sauer, kapitein van politie te Alkmaar; Joh. E. Staats, hoofd wachtmeester bij de politie te Alkmaar; Jan Vink, luitenant bij de gemeentepolitie te Alk maar. Ook is nog geschorst de agent vani politie (N.S.B.'er) v. d. Struys. t Heden overleed, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, mijn geliefde Echtgenoot GERRIT RAATGERS in Gë gezegende ouder- Gom van 78 jaar en 6 maanden. Zijn diepbedroefde Echtger.oote, M RAATGERS - DEKKER Oude-Niedorp, 14-9-'45. Zwarteweg. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Dinsdag 18 Sept. a.s., des mor gens 9 uur in dë paro chiekerk van den H. Martinus te 't Veld, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. DANKBETUIGING Hiermede betuigen Wij onzen hartelijken dank, in het bijzonder aan de Eerw. Heeren Geestelijken onzer Parochie, de Eerw. Zusters, het Comité, dë Mlssienaai- krans, de fam. Huiberts en verder aan allen, zoowel in als buiten de Parochie, die hebben medegewerkt om 't Priesterfeest van onzen Zoon en jBroeder, Pater Vulgentius, zoo goed moge lijk te doen slagen. FAMTLIE »AGER, 't Wad', Schagen „Neef. Ned. Hoofdonderwijzer, rLijst der cursussen: W 10 - WESTWOUD Taal voor beginners „Poort der Gemeenschap". Taal „Schrijftafel en Spreekgestoelte". (Leert brieven schrijven en in het publiek spreken). Literaire en Spraakkundige -ursus Ned. Taal. Engels - Frans - Duits. Eenvoudige Rekencursus. •j Vervolg Rekencursus. I Handelsrekenen. (Administratief Diploma v. d. Land- en Tuinb. (erk. opleiding) Middenstandsdiploma. Eenv. boekhouden voor Land- en Tuinbouw. Boekhouden voor Winkelier en Zakenman. Polit ie-opleiding. Bedrijfsleider. Verslaggever. Leerl. Verpleegster. Omgangskunst. Cand. Verzekerings-Insp. Algemene Ontwikkeling. Vaderlandse Geschiedenis. Aardrijkskunde Ned. Schriftverbetering. j m. gratis. Stenografie. Nederlandsche Paters Franciscanen werken in de Missies van Java, Nieuw Guinea, Britseh-Indië, Brazilië, H. Land, Noorwegen, Luanfu (China) en Kiangchow (China) Geeft U op als lid van den FRANCISCAANSCHEN MISSIEBOND (F. M. B.) (60ets. per jaar; huisgezinnen f 2.00) bij de plaatselijke Zelatricen of bij den Missie-Procurator (Minderbroedersklooster N. Niedorp) (N.H.) Telefoon K 2261 No. 214 - Giro No. 134525

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3