NIEUW Hulp voor bevrijde krijgsgevangenen op Java Werkgevers moeten loonbedragen aan bankrelatie opgeven DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1945 KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM ENGELSCHE BEZORGDHEID DE NOOD- GEMEENTERADEN Repatrieering uit de Russische zone Schatkistpapier Dom Bellot t G.G. in den Minister raad KEIZER HIROHITO lOereldnieuws Uil eigen land (2aalsle nieuws DE LONDENSCHE CONFERENTIE DE INLEVERINGS- WEKEN De geldkaarten „B" iamesscli. g'edr. v. ook z.g. Schoor] tbakkers- Br. no. Alkmaar .a.n. g'r. Br. no. id, Alkm. met echten t. van NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal He JAARGANG NUMMER 18735 BUREAUX ALKMAAÈ Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgraclit 69 Telefoon 23U3 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 159 ZATERDAG 22 Sept. as. zal H.M. de Koningin 'n officieel bezoek aan Rotterdam brengen. Verwacht wordt, dat H M. om kwart over twee op het stadhuis zal aankomen. Des middags om drie uur vindt het vertrek van het stadhuis plaats, waarna een rijtoer wordt gemaakt. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H. M. bin nenkort ook nog een tweede be zoek aan Rotterdam te brengen, dat echter een meer zakelijk ka rakter zal dragen en waarbij H. M ook den toestand van de haven in oogensehouw zal kun nen nemen. Over Russische eischen De wijze waarop de Russen de regeling van de kwestie der Ita- liaansche koloniën opvatten, heeft klaarblijkelijk bezorgdheid ver wekt in Britsche kringen rond de conferentie te Londen. Men had niet verwacht, dat de Russen er naar zouden streven zich als man'daathouders te nestelen in de voormalige Italiaansche koloniën aan de Middellandsche Zee of de Roode Zee, of zelfs in beiden. Men weet, dat de Britten deze zeeën beschouwen als wegen van vitaal belang in de verbindingen met hun imperium. Ofschoon zij erkennen niet de eenige belang hebbenden te zijn, zien zij toch ongaarne nieuwe interéssen in deze gebieden opkomen. Naar A.N.P. Aneta verneemt, Is de datum, voor welken de te houden verkiezingen voor leden van de tijdelijke gemeenteraden moeten zijn geschied, is vastge steld op 22 October 1945. Zooals reeds vroeger werd me degedeeld, zal de verkiezing Kandidaatstelling en stemming ïeschieden door een college van kiesmannen ten getale van drie maal het wettelijke aantal leden van den gemeenteraad. In Berlijn is thans aan de Kur- fuerstendam een medisch team van het Nederlandsche Roode Kruis gestationneerd. De berichten luiden dat de Rus sische autoriteiten zooveel moge lijk alle vreemdelingen uit het Westen afkomstig, vóór den win- er willen doen repatrieeren en dat zij daarom voornemens zij n-, rieraan actief mede te werken door de zieken vanuit het Oosten n Berlijn bijeen te brengen. Het verblijdend, dat het Neder- andsche Roode Kruis in de ge- egenheid is, thans ook deze waar beproefde landgenooten /an hier naar het vaderland te- i\ig te voeren. Het ministerie van Financiën naakt bekend, dat het aan de eden van de bedrijfsgroep Han- ielsbanken en Vereeniging voor len Effectenhandel, aan de be- irijfsgroep Landbouwcredietban- ren en aan de bedrijfsgroep Spaarbanken van heden af tot lader order verboden is, schat kistpapier aan particulieren te erkoopen of op eenigerlei wijze n eigendom over te dragen. LIONDERD Nederlanders van het personeel van de R. A. P. W. I. (Relief Action Prisoners of War in India, d.i. hulpactie voor krijgsgevangenen in Indië) zijn in door Nederlanders bestuurde Mit chells en Dakotas uit Balikpapan in Batavia gearriveerd. Hier werd brandstof bijgevuld, die per vliegtuig uit Singapore was aangevoerd. Onmiddellijk werd in groepen naar verschillende kampen in Mid- den-Java gevlogen. Een speciale geneeskundige missie werd even eens per vliegtuig naar Ambawara gebracht De overige Nederland sche vliegtuigen zjjn naar Singapore en Balikpapan teruggekeerd, om meer personeel van de R.A.P.W.I. te halen. Woensdagmorgen hebben Nederlandsche Mitehells een grocte hoeveelheid voedsel bo ven het vliegveld van Batavia uitgeworpen. WIERHONDERD acht en. vijftig Indonesiërs zijn als eerste groep van Rabaul naar Neder- landsch Indië vertrokken. Honderd acht en zestig andere Indonesiërs zullen later terugkee- ren. Alle Indonesiërs droegen de uniform van het Nederlandsch- Indische leger. Een vliegtuig met een Neder landsche bemanning, afkomstig van de Cocoseilanden, heeft Roo de Kruispakketten en medica menten uitgeworpen boven het krijgsgevangenenkamp te Ba tavia, Toestand der geïnterneer den tamelijk zorgwekkend Tc Brisbane zijn berichten binnen gekomen die een nauwkeuriger beeld verschaffen van de situatie in den Ir.dischen archipei dan waarover men tot dusver beschikte. De toestand van de krijgsgevange nen in West Java schijnt over het algemeen vrij goed te zijn, de situa tie, waarin zich de krijgsgevangenen op Celebes bevinden, is eveneens ta melijk bevredigend te noemen. Ten aar.zien van de krijgsgevange nen op Borneo zijn nog geen gege vens voorhanden. Aangenomen mag echter worden, dat deze minder gun stiger zullen wezen dan in de overi ge deelen var; den archipel. De bekende architect Dom Bellot, die o.m. de Stg Paulus Abdij der Benedictij/en te Oos terhout en de kerk te Noordhoek bouwde, is in Canada overleden. Anders is het gesteld met de ge- interneerden. Althans wat betreft de burgers, die in West Java en dan voornamelijk in het centrum Bata via, zijn ondergebracht in veel te enge woonruimten. Med'e tengevolge hiervan laten de hygiënische toe standen veel te wenschen over. Ook de voedselpositie van deze categorie baart zorgen. Hierin is de laatste dagen echter wel eenige verbetering gebracht. Ook medicamenten wor den, voorshands evenwel nog in be perkte mate, van geallieerde zijde aangevoerd. f\E Gouverneur - Generaal van Indië, Jhr. Mr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is gisteren korten tijd aanwe zig geweest in de vergadering van den ministerraad. De mi- nister-president heeft den gou verneur-generaal welkom ge- heeten en erop gewezen, hoe veel het koninkrijk aan hem verschuldigd is voor de door hem aangenomen houding, welke van historische betee- kenis is geweest. Naar uit betrouwbare bron door Agence France Presse wordt vernomen, zou "de Japansche kei zer spoedig aftreden. Als regent zou Prins Sjisjiboe aangezocht worden. Xi/ERKGEVERS zijn bevoegd, uiterlijk 22 September a.s, aan hun bankrelatie mededeeling te doen van het totale bedrag aan loonen, dat zij zoo spoedig mogelijk na 2 October a.s. aan hun em ploye's moeten uitbetalen, aldus maakt het Ministerie van Finan ciën bekend. Dit bedrag omvat voor iederen persoon met weekloon het loon over twee weken en voor iederen persoon met maandsalaris het salaris over de maand September De aanvraag moet vermelden welk bedrag in totaal bestemd is voor weekloonen en welk bedrag in totaal voor maandsalarissen. LIET aldus aan te vragen be- drag moet door den werkge ver aan de hand van zijn loon lijsten kunnen worden gestaafd. De aanvrager moet aan zijn aan vrage de uitdrukkelijke door hem onderteekende mededeeling toe voegen, dat hij niet uit anderen Franco heeft verklaard, dat ce Phalanx nooit 'n partijbeweging geweest is. Z. H. de Paus heeft Amerik. congres leden ln audiëntie ont vangen. Half Octo ber zal het wetsont werp ir.zake de nationa lisatie der mijnen in Engeland ingediend worden. Een Austra lische minister heeft verklaard, dat men spoedig atoomenergie ook zal kunnen winnen uit thorium, aarj ura nium verwant. 20 Belgische kleermakers zijn tot zware straffen en boeten veroordeeld, omdat zijpyama's gemaakt hebben voor gevangenen in Duitsche concentratiekampen. Leon Blum heeft voor de pers te Londen op nieuw FranschEngel- sche toenadering be pleit. Lord Mount- batten heeft toenadering tusschen Japansche en geallieerde officieren verboden. Volgens president Truman zijn Amerika, China en En geland het er over eens, dat Korea onafhanke lijk moet worden. Spanje zou de stad' Tar.ger als deel van het Spaansche protectoraat willen behouden. Lord Haw-haw, die als Brit voor de Duitsche radio sprak, is tot den dood door de strop ver oordeeld. Bevin heeft den Griekschen regent verzekerd', dat hij over de Grieksche belangen zou waken. De vereeniging voor Volkenbond en Vrede zal voortaan werken als een vereeniging ter be vordering van de inter nationale rechtsorde. Burgem. Plekker van Haarlem is in Duitsch- land gearresteerd'. St. Ignatiuscollege te Amsterdam heeft op bescheiden wijze zijn vijftigjarig bestaan her dacht. De Raad van Vakcentrales heeft met minister Vos verschil lende economische kwes ties besproken. Met ingang van 1 Oct. komt er weer brandspiritus op de basis van 40 pCt. van 1939. Tegen twee Amsterdammers, die methylalcohol verkocht hadden aan een café houdster, met het ge volg dat twee concu- menten van dit vergif waren gestorven, is 8 jaar gevangenisstraf ge- eischt. Kapt. 1. ter zee mr. M. W. Mouton is benoemd tot verte genwoordiger van Ne derland' in de interna tionale commissie voor de oorlogsmisdadigers. De Regeering heeft verbodsbepalingen vast gesteld, om het weg lokken van personeel van den eenen over heidsdienst i.aar den anderen tegen te gaan. Er komt een actie om kinderen te doen offeren voor Indië, eiken Maandagochtend een cent. De Christe lijk Democratische Unie heeft besloten haar werkzaamheden weer met kracht voort te zetten. hoofde over contante middelen beschikt. Overheidslichamen handelen ge heel op dezelfde wijze als werk gevers, met dien verstande, dat voor alle rijksdiensten een afzon derlijke regeling nader zal wor den bekend gemaakt. Instanties, behoorende tot het militair ge zag, handelen overeenkomstig de voor werkgevers voorgeschreven gedragslijn. De betrokken bank doet van alle bij haar binnengekomen vragen uiterlijk 26 September mededeeling aan ce Nederlandsche Bank. Omtrent de debiteering van het aangevraagde bedrag op de geblok keerde rekening van den aanvrager volgen nadere voorschriften. De Nederlandsche Bank zal er voor zorgen dat het aangevraagde bedrag zoo spoedig mogelijk na 2 October ter beschikking komt bij de bank van den belanghebbenden. Een zelfde aanvrage kan worden inge diend ter zake van de uitbetaling van pensioenen, wachtgelden, lijf renten, alsmede uitkeeringen op grond van de sociale verzekerings wetten steeds onder het voorbehoud dat het aangevraagde bedrag door den aanvrager kan worden gestaafd, en dat hij verklaart niet uit anderen hoofde over contante geldmiddelen te beschikken. Een onjuiste verkla ring wordt beschouwd als misdrijf in den zin van het Machtigingsbesluit Geldzuivering. Ten slotte kunnen beoefenaars van zelfstandige beroepen bij hun bank voor hun persoonlijke contante uit gaven een bedrag aanvragen van ten hoogste f 100.Als beoefenaars van zelfstandige beroepen worden be schouwd' notarissen, deurwaarders, accountants, geneesheeren, tandart sen, dierenartsen, advocaten, archi tecten alsmede deeigenooten in een functie zonder salarissenbeding. Het Ministerie van Financiën deelt nogmaals mede, dat het de bedoeling is, dat de eerste inkomstentermijn van alle bovengenoemde inkomen- trekkers die na 2 October wordt vol daan, in contant geld wordt betaald' en niet per bank- of giro-overschrij ving. Er bestaat geen bezwaar tegen het loon en dergelijke na 2 October per postwissel aan de belanghebbenden over te maken. De diplomatieke betrekkingen tusschen Zwitserland en Rusland zullen hersteld worden. Het eerste lichte infanteriebataljon, bestemd ■voor Indië, is gisteren via Ostende vertrokken. Het officieele communiqué van aen raad van ministers van bui- tenlandsche zaken te Londen, van Woensdag luidt als volgt: „De raad van ministers van buiten- landsche zaken is heden twee maal bijeen geweest. De raad is overeengekomen, dat de afge vaardigden de volgende voor waarden voor de grenzen van Joego-Slavië en Triest zullen overwegen en bespreken: De grenslijn zal bepaald worden door de ethnografische omstan digheden- ter plaatse, met dien verstande, dat een zoo gering mogelijk aantal ingezetenen on der vreemde overheersching mag komen, en dat een onderzoek ter plaatse zal geschieden, voor men zal overgaan tot het definitief bepalen der grenzen. Het tweede punt betreft een internationaal regiem voor Triëst, dat zal zor gen voor haven- en doorvoer- faciliteiten, op gelijke voorwaar den te gebruiken door den inter nationalen handel en door Joego slavië, Italië en de staten van centraal Eurpa, zooals dat ge bruikelijk is in alle andere vrij havens der wereld. De raad zal morgen weer bijeenkomen." Om misverstanden uit den weg te ruimen, wijst het ministerie van Financiën er nogmaals op, dat er bij de geldsaneering voor het publiek twee belangrijke we ken zijn, welke men wel moet onderscheiden. In de eerste plaats de week van 19 tot en met 25 September, waarin men bij den distributie- dienst f 10.- per persoon aan oud bankpapier kan inwisselen tegen nieuwe muntbiljetten, en in de tweede plaats de zoogenaamde „inleveringsweek" van 26 Sept. tot en met 2 October, waarin men zijn overgebleven biljetten kan inleveren. Het maximum van f300.- beteekent niet, dat men zooveel papiergeld tot zijn eigen inlèveringsdag moet vasthouden. Integendeel, het bespoedigt de in levering ten zeerste, als men vóór 26 September zooveel pa piergeld op bank- en giroreke ningen heeft gestort, dat mefi slechts een zeer klein bedrag in te leveren heeft. Wie in de inle veringsweek geen enkel biljet over heeft, behoeft zelfs niet in de rij ie staan. Wel moet men ook in dat geval de geldkaart zorgvuldig bewaren. Wij vestigen nog eens den nadruk op den gang van zaken betreffende het verkrijgen van de geldkaarten .3'. Personen, aan wie geen brandstof- fenkaart is uitgereikt, of personen' cie den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, en een zelfstandig inkomen genieten van meer dan f 100.per maand, dienen, indien zij geld wen schen te deponeeren, oe volgend'e stappen te ondernemen: Bij het postkantoor ter plaatse moet een aanvraagformulier voor 'n geldkaart ,3" worden afgehaald. Dit aanvraagformulier moet uiter lijk op Zaterdag 22 September a.s. onder overlegging van de stamkaart bij de bank worden ingediend, waar men zijn geld wenscht te deponee ren. Men ontvangt dan van deze bank een geldkaart ,3", waarbij de bank in het vakje 401 a van de stamkaart de aanteekening B plaatst.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1