Betreurenswaardige schietpartij te Krommenie Nieuw NoordKoIfaraHsch DagbloH 3 Drie daders zijn niet strafbaar Opdrachtgevers gedetineerd Raalsle tiieuws Kort en goed R. K. Middenstandscursus - Den Helder DANSCLUB „DAROKA" EEN BAND W8E WIL ZINGEN? Bij de R. K. O. V., dir. Leo Pielage Donderdag 27 September 1943 De Militaire Krijgsraad' te velde hield' gisteren in het Gerechtsgebouw te Alkmaar zijn. eerste zitting, ter be handeling van de geruchtmakende zaak tegen vijf leden van de B.S.. waarvan er twee als opdrachtgevers en drie als daders terrecht stonden wegens moord' op P. J. Zwart, alias Piet Zwikker. De vermoorde, die Chef Staf was van District VI, Gewest I d'er N.B.S. werd door zijn mede-B.S.'ers verdacht van collaboratie en verraad en werd op 5 April op de Hoogstraat te Krom menie door den BrS.'ers Jan Bak neergeschoten, toen hij daar fietste; hij is aan d'e gevolgen overleden. Er bestond voor deze zaak een ge weldige belangstelling, zoowel van de zijde van de pers als van het pu bliek; slechts 'n gedeelte van het pu bliek kan worden toegelaten. HoeWel de zitting' om 11 uur was uitgeschreven, was deze om kw. over 12 nog niet geopend. Getuigen en ge- noodigden bewogen zich in de gangen, om in strijd met het in gïoote let ters leesbare verbod even 'n si garetje te rooken, zoodat zware blauwe rookwolken tot in de hooge rechtszaal doordïongen. De zitting werd' eerst om half 2 geopend. De Krijgsraad was samengesteld als volgt: Pres. Ov. Mr. J. W. U. Doornbos; rechters: Maj. Mr. J. J. Plugg'e; Maj. S. N, Waringa; andi- teur- militair Kapt. Mr. W. d'e Vries; Secretaris Maj. J. H. v. Wer- meskerken. Als verdediger trad op Mr. A. J. Schenkeveld'. Verhoor verdachte. Den eersten verd. Jan Bak was primair moord' ten laste gelegd. Subsidiair feitelijke aanranding; meer-subsidiair mishandeling. De president begon met hem als verdachte te hooren. Vooraf dient opgemerkt, dat het gesprokene voor de pers zeer slecht verstaanbaar was; geen der bij het proces betrokkenen deed' eemge po ging zich behoorlijk verstaanbaar te maken; het geleek meer een fluiste rend onderonsje dan een openbare behandeling. Slechts de verdediger, president en anditeur maakten hierop een gunstige uitzondering. Verd'. Bak kende Zwart niet en vond d'e hem door Buntsma gegeven opdracht normaal, ofschoon hij niet tot dezen in een gezagsverhouding stond. Overste Wastenecker als getuige gehoord achtte het contact tusschen de verschillende B.S.-groepen niet abnormaal, zood'at Bak de opdracht van Buntsma Zw. te elimineeren> als bindend' kon beschouwen. Verd. J. v. Hemingen, wien ten (Vervolg van pag 2, 5e kolom) wing van hetgeen nu verloren ging, verslaat en verouderde, nog gering zal blijken, is deze moge lijkheid voor velen aanwezig. Ons volk heeft zich van ouds door spaarzin gekenmerkt en voor zoover hieraan geen gierigheid, maar wijze levensbeperking en aanvaarding van -verantwoorde lijkheid voor het eigen bestaan en voor dat van degenen, waarvoor men zorg heeft, ten grondslag ligt, mag het gelden als een na tionale deugd, die wij allen weer met ernst moeten gaan beoefenen. Het ligt in mijn voornemen om binnenkort, wanneer de geld- schaarschte; die de eerste weken niet is te voorkomen, voorbij zal zijn, op allen die daartoe in staat zijn, een beroep te doen in deze richting mede te werken aan het gezond houden van ons geld, dat wij thans bezig zijn gezond te maken. Niet omdat aan het be zit van geld zulk een voorname pplaats toekomt, waarvoor het waard is te leven gelukkig zijn er andere levenswaarden, wier beteekenis daar verre boven uit gaat maar wel omdat het geld een onmisbaar hulpmiddel is om het economische verkeer een goe den voortgang te doen vinden en te verhoogen. Gezond geld in een gezonde volksgemeenschap moet worden nagesrteefd. Landgenooten, het veldtochts plan inzake de geldvemieuwing is bezig zich te voltrekken. Geeft de regeering uw steun, gedurende deze eerste weken met hun on vermijdelijk ongerief, maar ook daarna, als de spaarcampagne gaat beginnen, opdat wij op dit, voor het welzijn van ons volk zoo belangrijke strijdtooneel de kkrachten, di eaan geldvemieu wing en welvaartsherstel in den weg mochten staan, gemeen schappelijk overwinnen. laste was gelegd' het opzettelijk ver strekken van inlichtingen, welke tot het door Bak gepleegde misdrijf hebben geleid', had van Bur-tsma op dracht gekregen Zw. aan te wijzen en beschouwde dit als een opdracht van een meerdere. Verd. M. Buntsma had' Bak geko zen voor de opdracht, omdat hij wist, dat hij dezen nder alle om standigheden kon vertrouwen en omdat hij een revolver had'. Buntsma hado pdracht gekregen zelf zijn medewerkers te kiezen en daar hij onder zijn eigen minderen geen geschikt persoon wist, koos hij Bak. Hem (Buntsma) was misbruik van zijn gezag ten laste gelegd. De opdrachtgevers Vervolgens werd' verd. H. Man nessen gehoord', die Sectie Comman dant was en Buntsma d'e opdracht had gegeven Zw. te elimineeren. De Pres. was van meening, dat het plan van M. was uitgegaan en dat hij aan den Comp. Cdt. het voorstel gedaan had'. Verd. beweerde, dat zijn med'ebe- klaagde Visser het eerst den naam van Zw. genoemd had, als verdacnt van verraad' van een plan een ge- vangenentransport te verijdelen en gezegd had: Schiet hem maar neer, hetgeen verd. als een bevel be schouwde. Hij beschouwde Zw. als 'n gevaar voor de B.S. en was het met Visser eens, dat hij uit den weg moest worden geruimd, daar er geen kans was hem op andere wijze te elimineeren. Pres.: Vond u het niet waanzinnig Zw. neer te schieten, zonder diens Chef, den districts Cdt. van Marle (Wouters) er in te kennen? Verd. verklaarde, dat volgens D. Bus, de adjudant van den onder districts Cdt. Mr. Jolles, v. Marle onder invloed stond van Zw. Door verhalen van Bus verdacht verd'. Zw. van collaboratie. Ov. Wastenecker verklaarde aan de districts Commandanten een order te hebben gezonden, dat al leen hij bevel kon geven iemand te dooden; hoewel onwaarschijnlijk achtte hij het niet onmogelijk, dat deze order hen niet bereikt had. Get. beschouwde de woorden van VIser: „Schiet den man neer", niet als 'n bevel. In ieder geval hadden eerst meer personen gehoord' moeten worden en was het onverantwoorde lijk dat twee personen deze beslis sing namen. Get achtte Wouters niet beïnvloed door Zw. Getuigenverhoor. Get. H. Sabel, Cdt. bewakings- roepen verklaarde, dat Zw. met hem veel en goed illegaal werk had ge daan. Dat hij in '40 m Frankrijk voor de Duitschers gewerkt had', was in zooverre waar, dat hij als vertegenwoordiger van enkele fir ma's moest letten op het beschikbaar gestelde automateriaal. D. Zwart Jr., 'n broer van den vermoorde legde ook verklaringen af volgens welke het slachtoffer veel Illegaal werk had gedaan; voor bon kaarten gezorgd had. lid' van den O.D. was enz. Nooit had hij voor de Duitschers gewerkt, ofschoon het hem was aangeboden. De politie-inspecteur R. Pel, was als getuige volkomen onverstaan baar. KGet. D. Bus zei, dat hij van alle kanten ongunstige inlichtingen over Zw. had gekregen. De Pres. zei, dat Bus, door deze inlichtingen verder te bazuinen een groote moreele schuld' op zich had geladen en had moeten verhinderen dat Zw. geëlimineerd werd. U heeft de mensehen opgestookt aldus de pres. u hebt gekletst en laster praatjes verspreid; ik hoop dat u nog eens als verdachte voor den Krijgsraad komt en veroordeeld wordt; u heeft u-zelf gezocht en ge tracht u naar boven te werken ten kosten van anderen; ik vind het ho peloos, dat u niet voelt, dat u d'e schuldige bent. Ook de anditeur verweet get. Bus, dat hij de menschen opgewonden had Get. J. Bunt legde gunstige ver klaringen af omtrent het slachtoffer Zw. Get. H. de Wit, P.O.D.'er legde 'n schriftelijk rapport over, volgens hetwelk Zw. beschuldigd werd aan de Duitschers verdiend te hebben; dat hij zijn radio mocht houden, dat hij nonchalant omging met papieren van d'e B.S. en daarom een gevaar was. Get. Zwart vermoedde, dat een door zij broer ontslagen chauffeur deze inlichtingen gegeven had'. Toe stemming om zijn radio te mogen houden had zijn broer nooit gehad. Het is dan ook bij een razzia op ra dio's in beslag genomen. De auditeur verweet dezen get. dat zijn onderzoek zeer eenzijdig wasg eweest. Hij vond het een groot schandaal, dat allerlei roddelpraatjes van één kant in een rapport van e'en F.O.D.- verwerkt waren. Nadat d'e zitting geschorst was en weer heropend, deelde de Pres. mede dat d'e zaak tegen Mannessen voor onbepaald en tijd' geschorst werd; .hij gelastte onmiddelffke in arrest- stelling van Mannessen. Ook t.a.v. Visser gelastte de Pres. dat deze in arrest gehouden bleef, terwijl ook de zaak tegen deze voor nader onderzoek voor onbepaalden tijd geschorst werd. Vrijspraak. De Auditeur, hierna het woord verkrijgende, achtte Bak schuldig aan moord, v. Heiningen mede plichtig en Buntsma schuldig aan uitlokking. Bak werd' schuldig* ver klaard aan opzettelijk en met voor bedachte rade plegen van moord, strafbaar in art. 289 W v. Str.; hij kon zich echter beroepen op een ambtelijk bevel; ofschoon dit bevel door Mannessen onbevoegd aan Buntsma gegeven was. Deswege was Bak niet strafbaar en moest hij worden vrijgesproken. Hetzelfde geldt voor Van Hei ningen, ofschoon hij schuldig is aan een strafbaar feit; ook geldt dit voor Buntsma, ofschoon hij 'hete hem ten laste gelegde feit gepleegd had; deze verdachten waren dus evenmin strafbaar en moesten derhalve worden vrijge sproken. Pleidooi. Mr. A. J. Schenkeveld wilde allereerst Dick Bus vrijpleiten van de verdenking, dat hij de auctor intellectualis was; hij wil- deZw. later legaal voor het tri bunaal ter verantwoording roe pen en niet op deze wijze elimi- neeren. PI. wil den indruk weg nemen, dat Bus dezen moord op zijn. geweten heeft. Spr. betreurt, dat een illegaal werker op deze wijze den dood vond; het is een vlek op de geschiedenis van de B.S. PI. schetste Zw. als een om streden figuur, van collaboratie verdacht en zei, dat naar de mee ning van dr. Wastenecker, de op vatting, dat Zw. in de B.S. niet getolereerd kon worden, geaccep teerd kon worden. Hetgeen ge beur is, is niet te verdedigen, maar wel te begrijpen. De verdachten zijn door den geheimen krijgsraad reeds ge straft', voorts meende spr., dat illegale werkers niet naar legale normen beoordeeld mochten wor den; hij vond het onjuist, dat de zaak hier opnnieuw in behande ling is genomen. Hier staan hel den terecht, die hun leven in de waagschaal stelden, terwijl ande ren collaboreerden; als zij gefu silleerd waren geworden, zou men een monument voor hen oprich ten; nu staan zij aan de schand paal; het stuit pi. tegen de borst, dat deze mannen aldus worden behandeld. Dat Visser en Man nessen in arrest gehouden wor den bij N.S.B.'ers, vindt spr. erg jammer. PI. hoopt, dat er een spoedig eind aan dit droeve dra ma komt. De Pres. verklaarde, nadat de krijgsraad zich even in raadka mer had teruggetrokken, ver dachten Bak, van Heiningen en Buntsma wel schuldig aan het hen ten laste gelegde, doch niet werd hij geassisteerd door den Z.E Heer Pastoor (presbyter assisted) en de Weleerw. Heeren Kapelaans A. v. d. Voorn, (diaken) en G. Lagenberg (sub-diaken. De Z.E. Heer v. Meeu- u«en (emeritus), oud-Pastoor der parochie, hield de feestpredikatie. Dit op speciaal verzoek van den Weleerw. Neomist. Om 10.15 uur droeg de Weleerw. Neomist W. Tamis zijn eerste plech tige H. Mis op, hierbij geassisteerd' door den Weleerw. Pater H. Heyoe- man, ►directeur van het Retraitehuis te Amersfoort, als presbyter assistens en de Weleerw. Heeren Kapelaans G. Lagenberg (diaken) en J. v. Son (sub-diaken). De Weleerw. Pater Heydeman hield de feestpredikatie. De Edelachtb. Heer Burgemeester was bij deze plechtigheid tegenwoor dig. Het R.K. kerkzangkoor voerde onder beide plechtige H.H. Missen op zéér verdienstelijke wijze de Missa Festiva van Ph. Loots uit en daarna de Priester-Cantate van J. P. J. Wierts. 's Middags werd aan a'e Weleerw. Neomisten door het R.K. Fanfare corps „St. Caecilia" een serenade ge bracht. Ook de schoolkinderen wil den niet achterblijven en brachten onder leiding van den heer W. v. Dongen» een zanghulde en spreekkoor. Zang en spreekkoor werden, goed uitgevoerd'. 's Avonds 7 uur celebreerde de Weleerw. Neomist S. Schut het plech tig danklof, geassisteerd door den Weleerw. Neomist W. Tamis (diaken) en den Weleerw. Pater Heydeman (sub-diaken). H'et Lof werd' besloten met het Te Deum. Maandagavond werd' in „De Rus tende Jager" een feestelijke bijeen komst gehouden. De Weleerw. Neo misten, hun families, vele heeren Geestelijken de Edelachtb. Heer Bur gemeester, Kerkbestuur, collectanten collegp e.a. waren hierbij tegenwoor dig. Het muzikale gedeelte van dezen avond werd verzorgd door het R.K. K'erkzangkoor onder leiding' van dén heer W. Wester. Gezongen werd Laudate Dominum, Jesu Dulcis, Haec Dies en de Priester-Cantate. Er werd zuiver gezongen en de solo's waren bij de heeren P. de Wit (tenor) en Th. Bolten (bariton) in goede han den. De heer W. v. Dongen sprak het welkomstwoord tot de Weleerw. Neo misten, hun families en aanwezigen. Hierna werd het Mysterie-spel in drie bedrijven „Het Gastmaal eer Kinneren" van Henri Ghéon opge voerd. Regie de heer Jean Robert Jr. De inhoud van dit mysterie-spel kunnen wij door plaatsgebrek niet weergeven. Er werd zéér goed ge speeld, rolkennis was uitmuntend. Zonder den anderen spelers tekort te doen, willen wij toch 'n woord van hulde brengen aan mej. Hemy Aul- bers, die de zware rol 'van: de H. Maagd Maria uitmuntend vertolkte. Ook Pater Bernard (A. Borst) en Broeder Knikkebeen (J. Bolten), als mede 't Kind Jezus (jongeh. P. Hes sels) waren zéér goed. De muzikale omlijsting, verzorgd door den Eerw. Broeder Egbert, was perfect. Grime en décors waren zéér goed' verzorgd. Vervolgens bood de heer W. van Dongen den Weleerw. Neomisten de cadeaux van de parochianen aan. Deze bestonden uit, voor ieder een pracht old-finlsh schrijfbureau, dito leeslamp met courantenbak en hand dynamo. Ook de Edelachtb. Heer Burgemeester sprak de Weleerw. Neomisten toe en feliciteerde hen. De Weleerw. Neomisten dankten daarop, ieder op zijn beurt, al dege nen, die medegewerkt hadden om deze dagen te doen slagen. Speciaal danken zij de parochianen voor de prachtige cadeaux en zeer in het bij zonder den heer W. v. Dongen voor het vele werk, wat hij en zijn comi- té-Ieden verzet hadden. Tot slot sprak de heer W. v. Dongen en dankte op zijn beurt allen, die met hem medewerkten om dit feest te doen slagen. Katholiek Heiloo heeft op grootsche wijze dit dubbel priesterfeest ge vierd. Zij hebben getoond wat zij kunnen en hoe zij hun Priesterzonen weten te eeren. Voor d'e Weleerw. strafbaar, omdat zij op bevel en j Ssten te goeder trouw hadden gehan- dagen, deld. Ongecorriceerd) ALKMAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan C., z.v. Cornells G. Pranger en' B. J. Duyneveld; Gerard W., z.v. Johan Laks en W. G. Homan; Pieternella C., d.v. Mies Mors en E. Hummel; Daniël G., z.v. Jan Ficder en J. M. Wapstra; Cornelia, d.v. Jo hannes Egbergen en B. M. van der Kooij. Gehuwd: Jan Amels en Fred'erika E. Habich; Lourensius Schilder en Geertruida Admiraal; Pieter Staasen en Ag'atha H. Duits; Anthonius J. Deen en Agatha Bakker. Overleden: Jan Jonker, oud 86 jr., weüuwn. van M. Smit. HEILOO HET GR. PRIESTERFEEST Zondagmorgen om 8.15 uur croeg de Weleerw. Neomist S. Schut zijn eerste plechtige H. Mis op. Hierbij Naar wij vernemen, worden de ge huwde parochianen op Maandag' 1 Oct. en Woensdag 3 Oct. in de gele genheid gesteld' het Mysterie-spel „Het Gastmaal der Kinderen" gratis te gaan zien. Wij kunnen een ieder aanraden dit fijne en ontroerende spel bij te wonen. Vermelden wij nog, dat de bloe menversiering in de kerk en op het Kerkplein verzorgd werd door d'e heeren bloemisten Verver, Nuyens, (Heiloo) en v. Zaal. De illuminatie door den heer J. G. Kueter. FOKVEEDAG TE H.H. WAARD In den op 19 September op het gem. sportterrein gehouden Fokvee- dag werden de eerste prijzen door de jury, w.i. o.a. de heeren Ir. de Vries, rijks veeteeltconsulent, en E. Koster Dz., inspecteur van het Nederlandsch rundveestamboek, zitting hadden, als volgt toegekend: I. Kuikalveren, tweetallen van een In Argentinië is de staat van beleg afgekondigd. De Regee- ringsvliegdienst is geopend met de eerste vlucht van Amsterdam naar Zuid-Limburg. In Rotter dam zjjn 658 paarden uit Cana da aangekomen. De besprekin gen tusschen den Engelschen mi nister Bevin en den Franschen miister Bidault wekken in Pargs voldoening. In verband met een massabg eenkomst van de E.A.M. is in. Athene de alarmtoe stand afgekondigd. Australië, Nieuw-Zeeland en Canada heb ben geprotesteerd tegen de een zijdige politiek van de groote mogendheden te Londen. In Oostenrijk is een nieuw kabinet gevormd. Keizer Hirohito heeft Mac Arthur bezocht! Dezen herfst zal Amerika een vliegdienst openen op Amsterdam. vaderdier, jonge klasse. Lies 19 en Maartje 40. Eig. A. Kuiper. Indivi- dueele prijs Lies 19. II. Kuikalveren, oudere klassen, tweetallen van een vaderdier. Jean- netje 9 en Trien 16, eig. C. Kuiper. Individueele prijs Antje 8, D. Appel. III. Stierkalveren, geb. na 14 Mrt. 1945. Kuipers Frans A 20, eigenaar A. Kuiper. IV. Stierkalveren geb. v. 15 Maart 1945. Kuipers Frans A 17. Eigenaar A. Kuiper. V. Hokkelingen, 3-tallen van. één vaderdier. Trien 15, eig. C. Kuiper; Johanr.a 3, eig. idem; Recorda 2, eigenaar N. J. Blauw. Individueele prijs: Botje 11, eig. P. Blauw Jz. VL Melkvaarzen, tweetallen van één vader. Pietje 10 en Jaantje 8, eig. A. Kuiper. Individueele prijs Pietje 10, eig. A. Kuiper. VII. Twenters, tweetallen van één vaderdier. Aaltje 9 en Maartje 28, eig. A. Kuiper. Individueele prijs Maartje 28. VIII. Oudere koeien van erkende afstamming. Maartje 12, eig. A. Kui per; 5481 kg. melk; 213 kg. vet; 3,89 pCt. vet, 343 melkdagen. IX. Oudere koeien zonder erkende afstamming: Bontje 2, eig. L. P. van Graft, 6461 kg. melk; 232 kg. vet; pCt. vet 3.59; 387 melkdagen. X. Drachtig vee. Thijs 13, eig. L. P. van Graft 509Q kg. melk; 177 kg. vet; pCt. vet 3.47; 324 melkdagen. XI. Anderhaïfjarige stieren. Frans van Sijtje 25, eig. P. S. Eenhoorn. XII. Twee en een halfjarige' stie ren. Frans van Grietje 10. Eig. A. Kuiper. Xm. Drie en een halfjarige stie ren; Tarzan K' 12, eig. N. J. Blauw. XIV. Kampioen keuring uit de ru brieken Vn, VIII, IX en X. Kam pioen koe, Thijs XIII, eig. P. L v. Gfaft. Kampioen, stier uit de ru brieken XI. XII en XIH. Tarzan K 12, eig. N. J. Blauw. XV. Collecties van minstens 3 st. van één eigenaar; van beslagen van meer dan 15 stuks melkvee minstens 4 dieren. A Kuiper, 5 dieren. N. J. Blauw, 4 dieren. XVI. Familiegroepen. A. Kuiper, 6 dieren. Van de diverse medailles en pla- quetten, aangeboden door vereeni- glr.gen en particulieren, vermelden we de medaille aangeboden goot de afd. Holl. Mij. van Landbouw, die werd verworven door de uit 4 die ren bestaande groep van N. J. Blauw. Een correspondent van Reuter heeft een onderhoud gehad met den „Leider der Indonesische na tionale beweging" Dr. Ing. Soe- karno, die verklaarde, dat hij zijn machtsaanvaarding wenschte te proclameeren, maar dat hij hierin werd verhinderd door de Japanners. Een volledige breuk met Holland wordt gewenscht, maar het zou den Nederlanders vrij staan zij aan zij met de In donesiërs te leven. Een verzoek om erkenning der onafhankelijk heid wordt voorbereid, hetwelk zal worden ingediend bij de Ver- eenigde Volkeren. Dit verzoek zal worden overgebracht aan Lord Louis Mountbatten, wan neer deze het militaire gezag over Indië aanvaardt. Volgens het clandestiene blad „Berita Indonesia" (De stem van Indonesië) zou het Soekarno- kabinet zijn afgetreden. De cursisten, die zich hebben opgegeven, zoowel voor de 2-jarige als voor de spoedcursus, worden VRIJDAG A.S. OM 19 UUR verwacht in de R.K. U.L.O.-school aan den Polder weg. Zij, die zich nog als cursist willen aanmelden, worden dan ook verwacht. DEN HELDER Bij de nieuw te vormen club voor beginnelingen kan nog een aantal damesleden worden aangenomen. OPGAVE bij den heer L. SCHOONHOVEN, Spoor straat 22, Den Helder. Cafetaria „DE INSTUIF" te Alkmaar vraagt vooi de a.s. 8 Octoberfeesten Aanbiedingen: Laat 120 te Alkmaar. Ruilen: d'onkerbl. zijden ja pon, m. 42, o. kw., y. gesp. schapenwol C. Bleeker, A 91 Ëenigenburg, post St. Maar ten. Te koop aangeb.zware bakfiets op luchtb., z.g*.a.i.'. H. Hemmes, Westerweg 328 Alkmaar. kunt U zich Vrijdag a.s. 28 Sept. 1945 vóór de repetitie van 1 tot half 8 uur nog opgeven. Repetitie in de benedenzaal Café Centraal, ingang Magdalenenstr.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3