NIEUW OP ZOEK NEDERLAND NEEMT DEEL naar de formule ZATERDAG,29 SEPTEMBER 1945 BUREAUX VAN VERRE STREKKING Behandeling der collaborateurs in Indië Bon voor koffie! aan de bezetting van Japan EEN CONGRES VAN DEN ARBEID Rectificatie Bonnenlijst Congres van ex-politieke gevangenen Nationale Adviescommissie AMERIKA - ENGELAND BEZOEK VAN GEN. EISENHOUWER KAPITAAL EN ARBEID Samenwerking in de particuliere onderneming Generaal Patton was ontactisch Vakvereenigingen in Parijs bijeen 41e JAARGANG NUMMER 18743 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; I 3.30 per kwartae! ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 WIJ hebben de beschikking Inzake d'e deblokkeering van geld' door worsteld en de menschen bewonderd, die dit ingewikkelde samènstel van maatregelen m elkaar hebben gezet, zonder dat het voor het groote pu bliek bijzonder onduidelijk is.,.. En zooveel is ons nu wel duidelijk geworden, dat wij de tering naar de nering zullen moeten zetten, want het geld stroomt nog niet met golven binnen. Er komt ordening in het fi nancieels leven en daarmede in de geheele economie en het maatschap pelijke samenstel van dingen in ons land. Dat is goed en gelukkig. Toen in 1936 de president van het ongelukkige Portugal, den professor Salazar tot het ambt van minister van finan ciën riep. heeft deze dat aanvaard, onder de uitdrukkelijke conditie, dat hem m het financieel beheer de vrije hand zou worden gelaten. Voor de mocratische ooren klinkt dat vreemd, maar Salazar had het goed ingezien. Hij bewees metterdaad de waarheid van het aloude gezegde: Geef mij goede financiën en ik zal u goede politiek geven. Salazar heeft dat, ondanks de democratie of wat daar voor doorgaat, gedaan; hij heeft, heel spoedig als min of meer totali tair minister-president, Portugal van den rand van den afgrond, waar het al ver over heen hing*, gered. En dat is goed geweest. Nederland bezit thans ook een pro fessorale minister van financiën, die ^enigszins als een financieel dictator optreëdt en optreden moet, gezien de politieke omstandgheden, zooals die nu zijn. Want wil prof. Lleftinck de belastingherziening niet zonder het parlement behandelen alleen belastingverlaging1 zou hij zonder het parlement aanaurven, heeft hij ver klaard! de maatregelen, die hij thans neemt en ook die, welke hij in uitzicht stelt, zijn van verre strek king. Zij gaan ver uit boven de tech nische beteekenis van het labyrinth van blokkeerings- en deblokkeerings- voorschriften, waarin hij ons gevoerd heeft. DIT alles is immers begonnen om Nederland er financieel en eco nomisch, en daardoor sociaal en cul tureel, weer bovenop te helpen. Wij moeien om 't dreigende gevaar van 'n /voortschrijdende vermindering" d'er geldswaarde te ontgaan die ver mindering treedt dus al op en dus om het duurder worden van het le ven te voorkomen, voortaan leven uit het loopende inkomen, dat een ieder ontvangt. 'Er moet weer evenwicht komen tusschen de geld- en goede renvoorraad. Dat evenwicht is hevig verstoord en een evenwichtsstoornis beteekent een crisis, die al heviger is, naarmate de evcnwichtsverstoring' erger blijkt te zijn. Dat hebben wij al zeer sterk aan den lijve onder vonden en wij ondervinden het nog. Krachtige, doortastende maatrege len, waartegenover vroeger een volksopstand zeer waarschijnlijk zou geweest zijn, moeten nu geaccepteerd' worden en zij worden dat ookf be halve dan misschien in de kringen Jiergenen, wie het onsociaal optreden in het bloed zit. Van verre strekkingis het com plex van maatregelen van den Minis ter vooral om de verderliggende be kende en nog niet heelemaal beken de bedoelingen. Een belangrijk ding weten wij: als het eenig'e middel, om er weer boven op te komen, beveeli de Minister een spaarcampagne aan, en hij zal ons min of meer zachtkens in die richting dringen, voor zoover onverstand', om niet te zeggen onwil, die aandrang zouden noodig maken. ER kan voorloopig nog gëen sprake zijn van pot verteren, noch van volop koop an van alles, hoe wensche- lijk aanvulling van vele dingen ook mag zijn. Wij zullen ons in veel op zichten moeten wennen aan een la ger levensniveau, althans voorloopig. Het is een groote troost, dat daar mede het levensgeluk nog' niet wordt weggenomen. Financieel herstel van den Staat en van het bedrijfsleven, door de spaarpolitiek beoogd, maken een onderdeel, om niet te zeggen mede den grondslag uit van het maatschappelijk herstel, waartoe wij allen in de mate als dat ons gegëven is, geroepen zijn mede te werken. Het optreden van- d'e Regeering in het algemeen, en van den Minister van Financiën in het bijzonder, wet tigt het vertrouwen als basis, om die medewerking ondanks persoonlijke bezwaren en onaangenaamheden, van harte te geven. Immers, het aanvaar den van onaangenaamheden en be zwaren behoort -tott het onmisbare brengen van offers, waartoe wij in dezen tijd' ten bate van de volksge meenschap geroepen zijn, Op een persconferentie heeft de heer van der Plas, vertegenwoordi ger van de Nederland'sch-Indische regeermg' bij den staf van generaal Patterson, o.a. verklaard: ,,Het ligt in de bedoeling niemand in Indië te vervolgen voor zijn poli tieke overtuigingen, of louter om zijn politieke activiteiten gedurende dë Japansche bezetting, tenzij bewe zen wordt, dat hij een oorlogsmisda- dl&ër is. Gevraagd naar wat de Neder- landsch-Indische regeering van plan was inzake de vervolging varj Soe- karno antwoordde hij: ,,dat hangt van Gë toekomstige ontwikkelingen af". Ik zal echter niet onderhande len met Soekarno, die fascistische en terroristische methoden heeft ge bruikt. Zoo hij niet als' oorlogsmis dadiger wordt veroordeeld, zou hij voor dë aanstaande verkiezingen zijn eigen partij vormen. Ik betreur het persoonlijk, dat een aantal Indonesiërs, die ongetwijfeld oprecht waren, in de Soekarno-be- weging werden getrokken. De heer van der Plas gaf als zijn 'meening te kennen, dat een gYoote meerderheid van dë Indonesiërs den opbouw van een nieuw en meer de mocratisch Indonesië in samenwer king met de Nederlanders gunstig gezind was. Eind October. Eind October zal een bon voor koffie worden aangewezen. Deze bon zal geldig zijn tot en met 24 November en recht geven op het koopen van 200 gram koffie. De hotels, café's en restaurants zullen in deze zelfde periode hun gasten en bezoekers weer koffie kunnen serveeren! LIET aanvankelijke plan voor den opbouw van ons leger moest n door de capitulatie van Japan radicaal gewijzigd worden, zoo heeft minister mr. Meynen gisterenavond voor de radio in het wekelijksche „Praatje op de Brug gezegd. Hjj deelde mede, dat ons land met een regiment zal deelnemen aan de bezetting van Japan, het is nog niet bekend, of dit landmacht, dan wel mariniers zullen zijn. De gezagsbataljons, die trouwens niet meer in Australië konden worden opgeleid, gaan niet'naar Indië, doch de taak aldaar zal worden vervuld door 27 bataljons lichte infanterie, welke oor spronkelijk waren bestemd voor de bezetting van Duitschiand. In den loop van de volgende vjjf maanden zullen deze bataljons naar Nederlandsch-Indië worden verscheept; dit zullen, met inbegrip van eenheden voor ravitailleering, verbinding en verpleging, 27.000 man bedragen. Gezagsbataljons zullen niet meer worden gevormd. Dit zal weer een teleurstelling zjjn voor velen, maar het kan in de later gevormde omstandigheden eenvoudig niet anders. Intusschen zijn nog 15.000 man noodig ter completeering der uit te zenden troepen en deze zullen gerecruteerd worden uit da oor logsvrijwilligers. De toekomstige behoefte aan beroepskader is in studie genomen. In het betalings systeem zal verbetering worden gebracht, zoodat de soldaat, die naar Indië vertrekt, de zekerheid heeft, dat zijn achterblijvend ge zin goed verzorgd is. De eerste divisie van de oorspron kelijke expeditionaire macht, die ln Engeland) zou worden opgeleid alB kern van het nieuwe leger, zal ver der ook in Nederland worden opge leid, maar de vorming daarvan moet worden verschoven tot dë lente van 1946, wegëns het -gebrek aan kazerne ruimte enz. En dan zal deze eerst di visie niet bemand worden met oor logsvrijwilligers maar met de eerste lichting var»< jonge dienstplichtigen, waaronder zich echter volgens hun leeftijd vele oorlogsvrijwilligers zul len bevinden. De minister deed' een beroep op dë werkgevers, om de te- rug'keerende oorlogsvrijwilligers weer in dienst te nemen. De genoemde eerste divisie zal deelnemen aan de bezetting van Duitschiand, evenals d'e later te vor men tweede. Reserve-officieren en onderofficieren zullen niet langer op geroepen worden dan strikt noodig is. Van de tienduizend zullen er 3.000 voor herscholing ln aanmerking ko men. De minister was overtuigd, dat ons volk in de toekomst over een sterk en dus goed' gëoefend legerap- paraat wenscht te beschikken, „van zelfsprekend aangepast aan dë draag kracht onzer bevolking." Naar wjj vernemen, heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid besloten bin nenkort te Utrecht een con gres bijeen te roepen van ver tegenwoordigers van de ge organiseerde werkgevers- cn arbeidersbeweging, ter bespre king van actueele vraagstuk ken op sociaal gebied. RADIOCAUSERIEëN OVER LAND- EN TUINBOUW Op 2 October a.s. spreekt ir. C. H. J. Maliepaard over; „Plaats en toekomst van den Nederland- schen land- en tuinbouw". Door een inderdaad onduidelij ke opgave in de ons toegezonden bonnenlijst is gisteren in onze krant vermeld,dat er ook 250 gram rijst of kindermeel ver krijgbaar zou zijn voor de groep die inlegvel C heeft. Dit Is niet zoo, het moet zijn' inlegvel E. Van de inlegvellen geeft dus bon E 19 recht op 250 gram rijst of kindermeel. Te Utrecht' werd het tweedaagsche congres van ex-politieke gevangenen en ex-gijzelaars gehouden, hetwelk tot gevolg heeft gehad, dat een lan delijke organisatie In het leven is geroepen, waarin alle plaatselijke of locale vereenigingen van ex-politieke gevangenen zijn opgenomen. Als regeenngsaf ge vaardigde woon de de heer J. Zwart de vergadering bij. Hij verklaarde, dat de regeering' van Min. Schermerhorn zich het lot van de ex-politieke gevangenen en hum nagelaten betrekkingen zeer aantrekt en d'at de Stichting 1940 1945 hulp aan ex-politieke gevange nen en hun nagelaten betrekkingen als een eere-zaak beschouwd'. De heer van Banning zeide in zijn antwoord, het als een eisch aan het Nederlandsche volk te moeten stel len, dat de regeering zorgt voor een redelijke minimum bestaansmogelijk heid voor de nagelaten betrekkingen en dat een semi-particuliere hulp als de Stichting 1940—'45 als een welko me aanvulling moet worden be schouwd. Over de verkiezingen In de vergadering van de Na tionale Advies-Commissie van Vrijdag j.l. kwam een door den minister van. binnenlandsche za ken overgelegde nota aan de or de, opgesteld door het waarne mend hoofd van de rijksinspectie van de bevolkingsregisters, waar in de technische bezwaren ver bonden aan het reeds thans hou den van verkiezingen worden uiteengezet. De commissie besloot aan de regeering mede te deelen, dat zij door deze nota er niet van overtuigd is geworden, dat deze bezwaren een beletsel zouden zijn om de verkiezingen te hou den op de tijdstippen, door de Nationale Advies-Commissie aan bevolen. Duitschiand had bij zijn capu- tulatie een bezit van een milliard francs te Zwitserland staan, waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Duitschers nog belangrijke fondsen heb ben overgedragen aan Zuid- Amerikaansche agenten. %wIJ zijn met de Londensche con ferentie, die intusschen alweer een heele leeftijd heeft bereikt, ge naderd tot het traditioneele punt, waarop men, een feitelijke misluk king van de besprekingen moetende vaststellen, op zoek gaat naar de formule, om die mislukking te ca- moufleeren.Volgens het laatste communique, dat is van gisteren, zijn er twee bijeenkomsten gehouden, waarin het Fransche memorandum over het bestuur van Duitschiand en een rapport van de plaatsvervangen de ministers besproken werd; dit rapport handelt over de onderwer pen die uitgesteld waren, dus die, waarover men het nog niet eens kon worden. Reuters diplomatieke corres- spondent ziet hij alle verschil Van meening nog kans, het woord „een stemmigheid" te lanceeren, n.l. in een bespreking over de mogelijkheid van een slotvergadering, om het pro tocol en 't slotcommuniqué op te stel len, „zoodat er eenstemmigheid kan worden bereikt over de documenten." Aangezien er echter nog geen een stemmigheid mogelijk bleek over verschillende feiten, gaat de confe rentie uiteen, misschien vandaag al, misschien morgen. Het bereikte resulaat is miniem en dat is voor de toekomst van de werkelijke wereldvrede ln hooge mate te bejammeren. Men klampt zich in conferentiekrirjgen nog vast aan. een laatste stroohalm: om nog' weer een andere formule te vinden, die een hervatting over dë Balkan besprekingen mogelijk maakt. Iudlen dat zou slagen, zou de kans' bestaan, dat de conferentie toch nog weer een paar dagen bijeen bleef. Als de groo te Ireeren tenminste met zoo schamele buit bij de aanstaande algemeene vergadering van de Vereenigde Vol ken (die in Londen wordt voorbe reid) moeten verschijnen, is het wel heel droevig. Of moeten we er juist op vertrouwen, d'at d'e medewerking en bemiddeling van de kleinen er toe zal leiden, de uiteenloopende wegen tot elkander te voeren? De spoedige terugkeer van den Amerikaanschen minister van buitenlandscbe zaken, James Byrnes, uit Londen naar Was hington, zal de EngelschAme- rikaansche handels- en financl- eele besprekingen bespoedigen. Naar in betrouwbare kringen verluidt, hebben de ervaringen, welke Byrnes in de bijeenkomst van de vijf ministers van bui- tenlandsche zaken te Londen heeft opgedaan, hem overtuigd van de noodzakelijkheid van het zoo spoedig mogelijk bereiken van een omvangrijke overeen stemming tusschen de beide lan den als voornaamsten steun voor den wereldvrede. Het algemeen parallel loopen« van de zienswijzen van Engel- schen en Amerikanen op de Lon densche conferentie heeft naar verluidt diepen indruk op Byr nes gemaakt. Naar wij vernemen'ligt het In het voornemen van. generaal Eisenhower, met de leden van zijn officieele gevolg, op Zater dag 6 October a.s. een bezoek aan ons land te brengen. Hij zal met zijn gevolg door H.M. de Koningin worden ontvangen. Het ligt in de bedoeling niet alleen de Residentie, maar ook do hoofdstad te bezoeken. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft in het le ven geroepen een commissie, welke tot taak heeft te bestu- deeren het vraagstuk van de sa menwerking tusschen kapitaal en arbeid in de particuliere on derneming door middel van or ganen als kernen, fabrlekscom- missies, ondernemingsraden e.d. en daarover een rapport samen to stellen, In de commissie hebben zitting afgevaardigden van de werknemers- en werkgeversver- eenigingen. Generaal Patton, commandant van, het derde Amerikaansche le ger, heeft bevel ontvangen voor generaal Eisenhower te verschij nen, om een persoonlijk verslag uit te brengen over zijn bestuur van Beieren. Deze oproep is het gevolg van een verklaring van Patton tijdens een persconferen tie, waarin hij zeide: „De politie ke bedrijvigheid der Nazi's is precies als de republikeinsche en democratische verkiezingen in de Vereenigde Staten"; hij zag „geen noodzaak voor een denazi- ficatie-programma bij de bezet ting van Duitschiand". In Parijs is het Internationaal Congres van Vakvereenigingen bij een, ook met Nederlandsche afge vaardigden. In het openingswoord! had de Fransche secretaris-generaal d'er Vakvereenigingen betoogd', dat de arbeiders internationaal een macht moeten vormen tegen' den oorlog, en verlangd', d'at de Arbei- dersinternationale een afzonderlijke plaats zou krijgen in de organisatie van de Vereenigde Volkeren. Hierte gen zijrj vanuit het congres bezwa ren gerezen, waarbij Kupers, Neder land, zich aansloot. De Britsche af gevaardigde heeft Donderdag breed voerig zijn bezwaren tegen het denk. beeld van Jouhaux uiteengezet eiï betoogd, c'at de Vakvereeniging*s- internationale zich niet met de poli tiek moet inlaten. Dit was te merk waardiger, omdat van andere zijcë, o.a. door Rusland, een pleidooi gele verd is voor het boycotten van Span je! De Britsche afgevaardigde heeft echter nog meer knuppels in het hoenderhok gegooid, dëor een betoog tegen de linkscbe vakvereenigingen uit het Verre Oosten, die vroeger maar een paar honderd leden had den en nu ineens hond'erdduizendëïï leden blijken te bezitten. Blijkbaar is deze Engelschman van meening, dat deze vakvereenigingen' geen bo- na-fide vakvereenigingen zijn. Er teekenen zich op dit congres duide lijk twee stroomingen af: de gema tigd socialistische en dë extreem- linksche, welke laatste onder Russi sche leiding staat, terwijl de eerste aangevoerd wordt door Engeland'. Te Montevarchi ten. Zuiden van Florence werden twee fas cistische functionarissen, die wa ren vrijgelaten door de dorpsbe woners opgehangen. In Montreal gingen 3000 ha venarbeiders in staking. Hierdoor kunnen voedingsmiddelen, be stemd voor Europa niet worden geladen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1