NIEUW ZOO GAAT HET NIET LANGER De meening van een ENGELSCHE TROEPEN Laval uit de zaal gezet in Palestina VRIJDAG 5 OCTOBER 1945 DE EENIGE WARE VREDE Gift aan Prinses Juliana JODEN EN ARABIEREN r\E president van de AI- Indische-Moslem-Liga te Bombay, M. A. Jinnah, heeft een telegram aan Attlee ge zonden, waarin hij het voorstel van Truman, om de immi gratie van Joden in Palestina door te zetten, schandelijk en in hooge mate onrechtvaardig noemt. Daarbij richt hjj de ernstige waarschuwing tot de Britsche regeering, dat zulk een onrecht Mohammedaansch Indië zeer zou schokken. Het telegram eindigt met de woorden: „Het is mijn plicht u ervan op de hoogte te stel len, dat toegeven aan de Jo den tenkoste van de Arabie ren diepen wrok zou wekken en dat de geheele Mohamme- daansche wereld ook de Indische Mohammedanen zich daar uit alle macht tegen zou verzetten; de gevolgen zouden catastrophaal zijn". UITBETALING 100- Lef op den dafum Generaal Eisenhouwer friumphafor 300.— nieuw geld op volmacht Geen na-uitreiking LUILEKKERLAND OP KOMST Vijf dooden bij mijn- onfploffing FRANSCHE POLITIEKE HARTSTOCHT „Politieke betrouwbaar- heidsbewijzen" nief meer noodig Collecfief afhalen van honderd gulden NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18748 BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Z. H. de Paus heeft voor de radio van het Vaticaan in het Spaansch een boodschap gericht tot het nationaal congres van Bogota (Columbia). Daarin heeft hij gezegd: ,Zoo gij wilt, dat de vrede van Christus over de aar de heersche, zoo gij eiken dag zijn volledige overwinning in de maatschappij en de gelukzalig heid van alle zielen vraagt, dan moet gij van heden af aan het Zoete Hart van Jezus vragen den binnenlandschen vrede der vol keren evenals den buitenland- schen vrede onder de landen te voltooien en te verstevigen. Deze vrede zal slechts echt en duur zaam zijn, wanneer zijn leer over de geheele wereld zal verkondigd en zijn wet door iedereen zal aanvaard worden. Slechts als men de maatschappelijke souve- reiniteit van Jezus Christus er kent, zal men, en zulks slechts binnen het raam zijner wetten, de echte vrijheid en de sociale gerechtigheid, die men zoo vurig wenscht, kunnen genieten." objectieven toeschouwer |^E correspondent van de „Daly Mail" Noel Monks, heeft in een groot artikel aan zijn blad de toe stand in Batavia beschreven, speciaal het optreden van de Soekarno-troe- pen en de Japanners. Als wij voor oogen houden dat dit een Engelsch- man is, die dit schrijft, voelen we des te beter, hoe de Nederlanders daar eigenlijk beschouwd worden. Dit alles grieft ons dubbel, als we stil staan bij het feit, dat het toch de Nederland- sche regeering was, die het eerst den oorlog verklaarde aan Japan, na diens verraderlijke overval op Pearl Har bour. „Waarvoor heeft de kleine man ge vochten", vroeg een Engelsch blad zich af en wij onderstreepen dit met onze volle instemming. Hebben wij r-federlanders aan voor deze behande ling onzen plicht gëdaan. Het doet ons1 daarom goed', dat er toch een Engelschman gevonden wordt, die de toestand' begrijpt en volkomen objec tief zijn bevindingen weer geeft. De derde Britsche Infanterie divisie, die als „de ijzeren di visie" bekend is en die destijds onder bevel v. maarschalk Mont gomery heeft gestaan, heeft order gekregen, zich naar Egypte te be geven. Voorts zijn eenheden van de 6e Britsche luchtlandingsdi visie op weg naar Palestina, van waar een bericht is binnengeko men, dat joodsche „illegale" im migranten nabij Haifa zich heb ben ontscheept, zoo meldt Reu ter uit het hoofdkwartier van het Britsche Rjjnleger. Inderdaad worden bootladingen vol „illegale" joodsche immigran ten aan de kusten van Palestina ontscheept. De landingen ge schieden onder bescherming van groepen gewapende joden, die daartoe speciaal zijn opgeleid. De leider van de Arabieren in Pales tina heeft gezegd, dat zijn orga nisatie van deze landingen op de hoogte is en hiertegen stappen wil ondernemen. Regeeringskrin- gen in Palestina zijn er zich van bewust, dat de lengte en een zaamheid van de Palestijnsche kust het onmogelijk maken, alle „illegale" landingen te voorko men. (Illegale, dat is onwettige, landingen zijn die, welke geschie den in strijd met de immigratie bepalingen. - Red.) Het Engelsche Lagerhuislid, Silverman, voorzitter van de joodsche wereldsynode, gaf als zijn meening te kennen, dat de overweldigende meerderheid van hen, die het concentratiekamp van Belsen hadden overleefd, uit sluitend nog leefden op de hoop, zich eens in Palestina te kun nen vestigen. Doov Prinses Juliana werd op het paleis Soestdijk ontvangen de vice-luchtmaarschalk E. C. Hudleston, ter overhandiging van een gift, bestemd voor de slacht offers der Engelsche bombarde menten. Na de aanbieding werd de vice-luchtmaarschalk met zjjn staf uitgenoodigd voor de lunch ten paleize. NI ADAT het bankapparaat deze week de gelegenheid zal hebben gehad nieuw geld voor loonen en sa larissen te distribueeren. begint op Maandag' 8 October tie uitbetaling van f 100.~- nieuw geld' op iedere geldkaart, resp. uit tègoed van vroe- geren datum. Om een ordelijk verloop daarvan te waarborgen is in de „tweede uit voeringsbeschikking deblokkeering 1945" bepaald', dat de utbetaling we derom volgens letterindeeling zal ge schieden, met dien verstande, dat op den eersten dag (Maanoag 8 October) dezelfde personen aan de beurt zijn, die op den eersten inleveringsd'ag (Woensdag 26 September) hun oud papiergeld inleverden. Op den twee den dag (Dinsdag 9 October) de in leveraars van Donderdag 29 Septem ber enz. De kantoren die van 26 September tot en met 2 October het oude geld in ontvangst namen, en die dus nu als uitbetalingskantoor fungeeren, zullen wederom van 9 tot 17 uur ge opend zijn. Alleen als er om 17 uur nog perso nen blijken te zijn, wier letter voor den betrokken d'ag was aangewezen, maar die nog niet'aan de beurt kwa men, zullen de kantoren ook nog des avonds van 20 tot 22 uur geopend zijn, Hij schrijft o.m.„Er zijn nog 10.000 zwaarzieke vrouwen en kinde ren in de gruwelijke concentratie kampen, omdat er elders nog geen accommodatie is. Doch de Japanners worden de bergen ingezonden naar luxe hotels met tennisbanen en zwem baden. Hoe men ook de zaken hier bekijkt, en ik heb gepoogd ze van alle zijden te bezien, een ding is ze- ke*: onze geallieerden, de Nederlan ders', wier ondergrondsche beweging de meest strijdbare in Europa was, wordt hier een zeer rauwe behande ling' toegediend'. Onze tegenwoordige politiek schijnt er een te zijn van ..Wait en see" en van de dingen op hun beloop laten. Ik heb zoowel met de Nederlanders als met Soekarno en zijn kabinet gesproken en ik heb het gevoel, dat de Nederlanders hier in de steek gelaten zijn. De Nederlanders kunnen geen vol doende voorraden aanvoeren voor hun vrouwen en kinderen, omdat hun schepen in Australië worden opge houden en de rest van hun eens zoo grooten handelsvloot in dienst is van d'e Vereenigd'e volkeren, voor wie zij Britsche en Australische krijgsgevan genen naar huis brengen of Amerika nen van Europa naar Amerika ver voeren." Aan dë ze woorden hebben wij wei nig toe te voegen, al zijn het dan geen uitlatingen van officieele per sonen, doch zooals we al reeds be merkt hebben getuigen uitlatingen var; sommige officieele personen wel eens van minder tact dan van een eenvoudigen correspondent. Wanneer dit alles waar mocht zijn, dan wordt het toch wel hoog tijd, dat er iets gedaan wordt, om deze weerzinwekkende dingen te ver anderen. Verder wordt nog gemeld, dat Bandoeng en Soerabaja nu „be stuurd" worden door volgelingen van Soekarno en d'at er meer Brit sche bezettingstroepen onderweg zijn Over het bezoek van generaal Eisenhouwer aan den Haag en Am sterdam op 6 Oct. a.s. wordt nog ge meld, dat hij of per vliegtuig óf per trein zal aankomen. Dit hangt van het weer af. Na een rijtoer door den Haag zal dë Generaal door H. M. de Koningin ir; audiëntie worden ontvangen en daarna ten paleize een noenmaal ge bruiken. Ook in Amsterdam zal een rijtoer worden gemaakt, waarna de wnd. burgemeester een oorkonde zal over handigen. die de gouden penning' var; Amsterdam in het vooruitzicht stelt. TENEINDE 't bedrijfsleven te voor zien van het kasgëld, dat noodig is voor kleine betalingen van drin genden aard, zal krachtens de .tweede aanvullingsbeschikking" bij de „be schikking deblokkeering 1945" op iedere volmacht, waarop eerder oud papiergeld werd ingeleverd, niet f 100.— m a a r f 300.— nieuw gëld in contanten worden uitbetaald. Voor z.g'. „eenmansbedrijven" geldt deze regeling uiteraard niet. daar deze op een geldkaart inleverden. Dat zij dus nu slechts de beschikking krij gen over f 100.en niet over f 300. zal in vele gevallen worden gecom penseerd door de ontvangst van nieuw geld, dat iujst in deze zaken dagelijks door cliënten ter betaling wordt afgedragen. Voor uitzonderingsgevallen, waarin deze regeling' tot onbllliikheden mocht leiden en waarin moeilijk te voren kar; worden voorzien, bestaat altijd de mogelijkheid via de instel ling. waar een tegoed wordt aange houden, een verzoek tot dë Neder- landsche Bank te richten tot uitbeta ling van een extra-bedrag aan con tanten in nieuw geld. Daar er personen zijn, die ondanks de herhaalde desbetreffende med'e- deelingen toch geen geldkaart hebben afgehaald, is door het Ministerie var: Financiën onöërzocht, of nog een na- uitreiking' van geldkaarten zou kun nen plaats vinden. Er blijken daaraan echter zoo groo- te technische moeilijkheden te zijn verbonden, dat zulk een na-uitrei onuitvoerbaar is. IN het begin van de volgende week wordt de „Willem van Oranje" uit Dublin te Rotterdam verwacht met als voornaamste lading 220 stuks slachtvee. Deze zending maakt deel uit van eeni aantal van 4000 koeien, door de Iersche regeering aan Nederland ten geschenke aangeboden in het kader van de voor het Europee- sche continent opgezette Re- liefactie. Het Iersche geschenk omvat niet alleen slachtvee, maar o.a. ook 300 werkpaarden (de eerste zes komen met het eerste trans port mee), 2000 ton suiker, 200 ton boter, 2.000.000 lbs blikvleesch, 100 ton bacon, 10 ton melkpoe der, 50 ton blikmelk, 10 ton baby- food, 50 ton kaas, alsmede een hoeveelheid ondergoed, sokken en handschoenen. Aangezien er te vens gelegenheid bestaat tot het aankoopen van slachtvee en paar den, zullen er 6000 stuks slacht vee en 700 werkpaarden gekocht worden, zoodat er in totaal uit Ierland naar ons land zullen ko men ongeveer 10.000 stuks slacht vee en 1000 werkpaarden. (2aalste nieuws De f 10.000.grens voor girale rekeningen is voor het bedrijfs leven opgeheven De Canadee- sche hulpverleening voor bur- gervervoer in ons land houdt met ingang van 15 October op. Jhr. van Rjjckevorsel is eervol ont- slager als Commissaris der Ko ningin van Noord-Brabant. Generaal de Gaulle bracht een bezoek aan het Saar- en Rijnge bied In Engeland wordt een grooie haringvangst verwacht. Het water op Walcheren zakt. De mogelijkheid wordt onder zocht, voor nieuwe schilderijen een rijkswaarborg in te voeren. De Amerikaansche vloot heeft in verband met de stakingen het beheer over 26 oliebedrijven overgenomen. Te Zaltbommel zijn vijf perso nen, toen een mijn, die vervoerd werd ontplofte, omgekomen, drie militairen uit Amersfoort, een burger en een kind. HET proces tejer; Pierre Laval is gisteren begonnen. Hij wordt be schuldigd een samenzwering tegen de veiligheid' van den staat te heb ben geleid. Verschillende andere lands verraderlijke feiten worder; hem ten laste gëlegd. Het begin van het proces was echt-Fransch. Hefti ge incidenten d'eden zich voor tus- schen den beklaagde en den presi dent Mongibeaux. o.a. wegens het feit, d'at de verdedigers weigerden op te treden, daar de stukken niet voldoende bestudeerd hadden kun nen v/orden. Laval zei. dat recht en politiek door elkaar gehaald werd'en, en wond zich tegenover den open baren aanklager André Mornët da nig' op, zeggendë: Jelui kunt me ver- oordeelen, maar je mag me niet be leed ïgen, ik ben Franschman en heb mijn vaderland lief. Toen tie presi dent iets poogde terug te zeg'ger;, werd' hij overstemd door het ge schreeuw var; de publieke tribune. Toen dë beklaagde een wenk «kreeg van een g'erechtsdienaar, bood' La- val zijn excuse aan, hetgeen hij in de komende dagen nog wel eens meer zal moeten doen, aangezien het hier een geval betreft, dat voor al in Frankrijk de hartstochten van beiden kanten gemakkelijk op zweept. Laval verklaarde, dat hij In verband met dë omvangrijke werkzaamheden, die de afgifte van bewijzen van politieke betrouwbaar heid door P.O.D. en politieke recher che met zich brengt, heeft dë Chef Staf van het M.G. bepaald, dat de afgifte hiervan wordt stopgezet. De persdienst van het Ministerie van Financiën maakt bekend: Het afhalen van f 100.aan con tanten in nieuw geld' kan, evenals on langs' de inlevering van oud papier geld'. collectief voor het geheele per soneel van een bepaald bedrijf ge schieden. De leden van het personeel moeten daartoe hun geldkaart bij hun werkgever inleveren. Hebben zij ech ter minder dan f 100.op hun g'eld'- kaart en geen ander tegoed' bij d'e in stelling waar hun oud papiergeld werd ingeleverd', dan dienen zij te voren zelf d'e aanvulling tot f 100. in nieuw geld af te halen, bij de bank spaarbank, giroinstelling enz., waar zij nog' wel een tegoed" van vroegeren datum hebben. Deze teekent de ver strekte aanvulling aan op de geld kaart welke vervolgens voor het col lectief afhalen moet worden ingele verd bij den werkgever. zelf zijr; verd'ed'iging zou voeren en dat zijn zaak na dë Fransche verkie- zingën door de constitueerende ver gadering of door den senaat moest worden herzien. In den verderen loop var; het proces c'edën zich al nieuwe incidenten voor, Laval inter rumpeerde herhaaldelijk en plotseling schorste de president de zitting met de medëdeeling, dat het zoo niet kon voortgaan. ..Breng hem weg", zei Mor.g'ibeaux tegen den gerechts dienaar, en hij voegde daaraan toe, dat het proces den volgenc-en dag zou worden voortgezet zonder d'at Laval tegenwoordig is! K roniek Sensatie-berichten uit Amerika vertellen, dat de verhouding tusschen Amerika en Rusland slecht is. Stalin zou een ver zoek van Truman en Attlee, om de Russische politiek te herzien, botweg hebben afge wezen. Misschien is het een kwestie van wantrouwen be antwoorden met wantrouwen: Amerika is nog altijd niet van zins, het geheim van den atoom-bom met Rusland te deélen. Maar ook de verhou ding tusschen Amerika en En geland is volgens de laatste berichten door de jongste fi- nancieele onderhandelingen verscherpt. Amerika eischt to tale afschaffing vdn de voor keursrechten van den Brit- schen imperialen handel als voorwaarde voor een omvang rijke leening. Engeland wei gert eenige handelsconcessie zonder gelijke concessies van Amerika; bovendien zou de Amerikaansche eisch impe riaal overleg eischen. Van In dië wordt gemeld, dat de vliegvelden op Java in handen zijn van de nationalisten en dat een aanslag gepleegd zou zijn op Soekarno. De zetel van de Vereenigde Naties zal in Amerika worden gevestigd, blijkens een besluit van de voorbereidingscommissie; En geland, Frankrijk en Neder land waren daartegen! In Ja pan is thans het kabinet afge treden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1