NIEUW Bloemen en enthousiasme v° Blok keerings moei lijk heden BUREAUX voor Generaal Eisenhower in den Land- en Tuinbouw NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens oeilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 pier maand: l 3.30 par Irwartaal MAANDAG 8 OCTOBER 1943 41e JAARGANG NUMMER 1875Q ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 RIJKEN GEMEENTEN Tal van gemeenten zijn buiten haar schuld in slecnte finaneieele omstandigheden geraakt, terwijl het Rijk haar ook thans nog be langrijke uitgaven op de schou ders legt, o.a. door de politie, de voorgeschreven salarisherzienin gen enz. Om het onontbeerlijk fi nancieel evenwicht in de begroo ting te herwinnen, zal herziening vara de finaneieele verhouding tusschen rijk en gemeenten zeer zeker binnenkort moeten plaats hebben. Dit komt duidelijk naar voren, nu de verschillende ge- meentebegrootingen loskomen en met groote tekorten zitten. Verklaring van Mount- balten verwacht De correspondent van de „Daily Mail" te Singapore verwacht, dat admiraal Mountbatten tégen het einde van deze week de politiek zal uitstippelen, die de geallieer den ten aanzien van Soekarrao denken te volgen. De wijze, waar op Soekarno in de gelegenheid is gesteld zijn plannen ten uitvoer te leggen, heeft bij de Nederlan ders inderdaad zoodanige verden kingen gewekt, dat slechts een directe verklaring van Mount batten de oplossing kan brengen! Te menschelijk? De beesten van Belsen, die zoo veel mensehen als beesten hebben vermoord, worden als menschen behandeld. Maar wordt het "niet overdreven?. Staat de schuld van deze lieden nu nog niet vast? Men kan van het goede van een men- schelijke rechtspleging ook te véél krijgen. Deze menschen ver dienen stuk voor stuk den dood, waarom dan zoo getalmd? DE SIGAAR! Wie zou zich»een protest tegen de verlaging van accijnzen en dan nog wel op sigaretten, kun nen voorstellen? Toch is zulk een protest aan den Minister van Handel gezonden, en wel door den gemeenteraad vanValkenswaard. Wie Valkenswaard zegt, zegt si garen en de vroedschap van deze gemeente vreest, dat Valkens waard „de sigaar" zal zijn, nu de sigaret door accijnsverlaging be voordeeld wordt. De Indische kwestie en de oud-illegalen De interprovinciale raad der gemeenschap van oud-illegale werkers heeft zich in een tele gram aan minister Schermerhorn accoord verklaard met het door de regeering ingenomen stand punt inzake- de hangende Oost- Indische kwestie. De raad spreekt zijn verontwaardiging uit over het door de communistische Partij Nederland in dezera inge nomen standpunt en verklaart het lidmaatschap van de C.P.N. onvereenigbaar met het lidmaat schap van zijn gemeenschap. De Rijn De Gaulle heeft te 'Straatsburg verklaard: „Nu de Duitsche Vij and verslagen is, is de Rijn de schakel geworden tusschen alle West-Europeesche volken, tus schen Zwitserland Frankiijk Bel gië, Nederland en Engeland. De toekomst van Europa stroimt hier langs ons." PARAMARIBO krijgt radio- telegraflsche verbinding met Ne derland; proefgesprekken! hebben voldaan. ZATERDAG is Generaal Eisenhower, de verpersoonlijking van de vrijheid, waarnaar wij vijf jaren lang hebben uitgekeken, in ons land aangekomen, om de twee voornaamste plaatsen, Den Haag en Amsterdam, te bezoeken. En zyn tocht is een groote zegetocht ge weest langs duizenden enthousiaste menschen, die hem bejubelden ei door wolken van serpentines, die de blije Hagenaars en de vreug dedronken Amsterdammers op hem lieten dwarrelen boven uit de huizen en van de daken. Bloemen werden hem overhandigd niet alleen, maar ook toegeworpen, kostbare en heel eenvoudige, doch alle het symbool van onze vreugde, dat de bevrijding over ons was gekomen en van de blijdschap, dat deze groote man en toch zoo doodeenvoudig in den omgang, een bezoek wilde brengen aan dat kleine landje, dat hem, zooals hijzelf getuigde, zoo fier en spontaan in alles heeft geholpen. Zegetocht in de Residentie Vanuit Frankfurt kwam de Gene raal met zijn gezelschap per trein aari, een trein, die eerst had' toebe hoord aan Hitier, Goering en Goe- bels. waarin alles even kostbaar en comfortabel was. Speciaal per trein wilde Eisenhower komen, om op die mknier zijn huld'e te brengen aan onze spoorwegmannen, die op het eerste bevel van den militairen chef hun werk hadden neergelegd. En daarom ook was er een eerewacht van spoorwegmannen op het station te Den Haag aangetreden, want zij hadden als eersten 't grootste recht ook hun „aanvoerder" welkom te heeten in een v. d'. vereen, naties, waarvoor hij zijn land had verlaten. Prins Bernhard, de trouwe mede werker van Generaal Eisenhower, was ter begroeting aanwezig evenals de Amerikaansche legatieraad. Toen dan het gezelschap de perronnen verlaten had' en buiten voor de wachtende menigte verscheen, brak i er een overdonderend gejuich en gejubel los. En zoo bleef het langs de geheele route, die de auto's gin gen; juichen en zingen, bloemen ge ven en serpentines gooien. Het had in Amerika niet gTootscher kunnen zijn. Steeds dankend en wuivend' groette de Opperbevelhebber naar links en rechts totdat werd gestopt bij de Amerikaansche legatie. Daarna trok de stoet door naar het paleis op het Lange Voorhout, om in audiëntie te worden ontvan gen door H.M. de Koningin en ook hier werd Eisenhower een overwel digende ovatie gebracht. Toen even later Minister van Kleffens arriveer de, moest ook deze een ovatie in ontvangst nemen, het publiek in zijn spontaniteit begreep heel goed, dat ook deze minister een zware taak tot een glorieus einde heeft ge bracht. Om onggveer één uur vertrok ge neraal Eisenhower naar Amsterdam, terwijl de minister-presid'ent zich toen eveneens bij den stoet voegde. (Vervolg pag. 2. Ie kolom) Operaties onder hvpnose! Zeshonderd van de drieduizend Nederlandsche onderdanen uit Wilhelminakamp zijn Zaterdag te Singapore scheep gegaan naar Batavia Een Nederlandsch offi cier' van gezondheid, dokter Sampimon uit 's-Gravenhage, die een praktijk uitoefende op Java en geïnterneerd was in het River Valley kamp te Singapore, bezig de hypnose voor kleine operaties en wist daardoor" de kostbare verdoovende middelen te bewa ren voor grootere operaties. Op Walcheren bedraagt het aantal arbeiders, werkzaam bij de o'ich- tingswerken aan d'e dijken 3240. Amerikaansch gebaar! President Truman overweegt een plan om aan het Britsche volk gratis voor een waarde van 250 millioen pd. st. aan voedsel en kleeding te doen toekomen, teneinde het te hel pen cm den winter door te komen. Ook zou een hoeveel heid Amerikaansche legervoor- raden beschikbaar worden ge steld voor een totale waarde van verscheidene duizenden miilioenen pd. st. Het plan is toegejuicht door Lord Halifax en Aord Keynes, de leiders van de Britsche economische delegatie te Washington. ONS GEROOFDE GOED „Zoo snel mogelijk terug" zegt Eisenhower TIJDENS zijn bezoek aan de Amerikaansche ambassade in Den Haag heeft generaal Eisenhower tegenover leden van de Amerikaansche missie in Nederland, alsmede pers vertegenwoordigers verklaard, dat hjj onmiddellijk na zijn terugkeer in Duitschland alles in het werk zal stellen om de door de Duitschers geroofde Nederlandsche goederen zoo snel mogelijk naar ons land te doen terugkeeren. Uiterste noodzaak! Tot een bijeenkomst van de „Big Three" zal slechts in het uiterste geval het initiatief ge nomen worden, aldus is in Wash ington uit betrouwbare bronnen vernomen. De Tweede Kamer De Tweede Kamer is bijeenge roepen tegen Dinsdag 9 October des namiddags te één uur, om te beraadslagen over het wetsont werp, houdende regelen omtrent de voorloopige Staten-Generaal. DE „VIERDAAGSCHE" wordt een strijdpunt; Breda wil deze sportgebeurtenissen tot zich trek ken, Nijmegen, dat de oudste rechten heeft, zal de Vierdaag- sche met hand en tand verde- d'gen. DE TEN LASTE LEGGING INZAKE het proces tegen de 24 groote Duitsche oorlogsmisda digers zijn de hoofdzaken van de aanklacht bekend geworden. Elk der vier groote landen zal een speciaal punt uitwerken. Amerika: het voorbereiden en voeren van een agressieven oor log. Engeland: het eenzijdig ver breken van internationale ver dragen. Frankrijk: het schenden van de oorlogswetten ira West- Europa. Rusland: het schenden van de oorlogswetten In Oost- Europa. Rudolf Hess, de voormalige plaatsvervanger van Hitier, zal binnen enkele dagen naar Duitschland worden gezonden, om daar met 22 andere verdach ten terecht te staan als oorlogs misdadiger. Dr. Paul julien De Nederlandsche anthropoloog dr. Paul Julien, die zich in ver band met een wetenschappelijke opdracht in Portugal bevond, is dezer dagen per vliegtuig in Nederland teruggekeerd, verge zeld van zijn echtgenoote, mevr. Julien-Roberts Botsing in China Volgens den communistische™ radio-omroep van Jenan zou een gevecht zijn ontstaan tusschen troepen van de centrale Chinee- sche regeering en communistische troepen in de provincie Tsje- kiang Volgens genoemde radio zou elk oogenblik in Oost-Tsjè- kiang een burgeroorlog op groote schaal kunnen uitbreken; een en ander wordt door Reuter uit Lon den gemeld. Bon 736 voor schoen reparatie Bon 736 van de bonkaarten 511 is met ingang van 7 October gel dig verklaard voor het doen re- pareeren van schoenen met een hoeveelheid leer van 25 gram per bon. DE VREDESTEIN Rubberfa brieken te Doetinchem hebben het werk hervat. Binnenkort zul len zij weer banden van voor- oorlogsche kwaliteit vervaardi gen. ^E blokkeeringsmaatregelen noodzakelijk voor het financieel en economisch herstel veroorzaken moeite en last in het finan cieel© verkeer, vooral ook in het bedrijfsleven. Bijzonder in den land- en tuinbouw zijn die obstakels ernstig en de gevolgen kunnen o.a. ira verband met de loonbetaling, ernstiger genoemd worden dan in de bedoeling kan hebben gelegen. Wij vernamen dan ook, dat van bevoegde zijde terzake besprekingen zijn gevoerd era dat het Minis terie vara Financiën de billijkheid van tegemoetkoming heeft ingezien. AAN de banken is een elgemee- ne vergunning gegeven om deblokkeering van geblokkeerde rekeningen te verleenen of cre- diet te geven voor girale betalin gen aan veilingen terzake van via de veiling gekochte groenten, fruit, bloembollen en bloemen. De veilingen mogen betalingen doen aan aanvoerders van producten, welke tot en met 2 October zijn aangevoerd, tot maximaal f 10 000 op vrije rekening. Wat c'e/ d'eblokkeermg voor aan- kooperj op de veilingen betreft, moet de kooper schriftelijk verklaren bui ten een normaal bed"rag aan kasgeld niet over giraal of vrij tegoed te be schikken en bij zijn bank bovendien een door de veiling af te geven schriftelijke verklaring overleggen, dat de goederen op de veiling zijn gekocht en d&t hij den koopprijs nog schuldig is gebleven. Het gedeblok keerde bedrag mag alleen op de gi rale rekening vah de betrokken vei ling worden overgeschreven. De algemeene vergunning om d'e geblokkeerde rekeningen van veilin gen van groenten, fruit, bloembollen en bloemen te deblokkeeren, geldt uitsluitend voor betalingen" aan aan voerders terzake van tot en met 2 October 1945 aangevoerde producten. Deze aanvoerders krijgen de hun uit te betalen bedragen tot en met f 5000.op vrije rekening geboekt; van d'e som waarmee de bedoelde bedragen de f 5.000.overschrijden, i ördt 50 procent eveneens tot een maximum van f 5.000.— op vrije re kening- geboekt. Het xesteerende wordt op girale rekening* uitbetaald. BRITSCH GEZAG IN BATAVIA Ongeregeldheden hebben plaats gehad OLGENS een bericht van de B. B. C. hebben Britsche en Britsch-Indische troepen het gezag in Batavia overgenomen. De toestand in de stad is verbeterd In een uitzending van de extre misten te Bandoeng is Soekarno toch weer aangekondigd als president van de Indonesische republiek". Het radiostation varj Batavia is1 overvallen door Indonesiërs, die twee zendinstallaties zoo zwaar be schadigden dat ze niet meer gerepa reerd kunnen worden terwijl ze een aantal andere wegvoerden. Dit is door Reuter d.d. 5 October vertréógd! uit Batavia gemeld! Nog' erger is de vertraging van een Reuterbericht uit Batavia d.d. 4 Oc tober en handelend over ongeregeld heden op Java. De toestand op Java had toen een ernstige wending genomen tengevol ge van botsingen in Batavia, Soera- baja. Poerwakarta en andere steden tusschen Japansehe en nationalisti sche elementen aan den eenen kant en pro-Nederlandsche en anti-natio nalistische aan den anderen. Ir.! Batavia werden acht personen gedood in botsingen tusschen Ja panners en Indonesiërs na plunde ringen, die de laatste drie dagen (let op den datum) plaats vonden. Berichten uit Soerabaja waren nog steeds verward. Volgens een rapport hebben d'e Japanners, toen zij zagen, dat zij de controle steeds meer ver loren, de nationalistische leiders voor een bespreking op het hoofd kwartier van de Kempeitai (geheime politie) ontboden. Toen de nationa listen kwamen, zoo gaat het bericht verder, openden de Japanners het vuur. Dit was het sein voor een op stand, waarbij volgens berichten honderd personen gedood! werden. Andere berichten spreken ook van gevechten in Poerwakarta. De Ja panners zouden den spoorweg heb ben afgesneden. GOLVEN! Er gaan verschillende golven over de wereld. Verkiezingsgol- ven: er wordt door het volk ge stemd in Noorwegen, in Buda pest in Tsjecho-Slowakije, in, Portugal enz. Merkwaardig is, dat in Noorwegen 200 vrouwelij ke candidaten zijn, terwijl overi gens een streven merkbaar is, waaruit de verminderde belang stelling van de vrouw in de po litiek blijkt. Erger zijn de stakingsgolven, die aanhouden, zeer sterk ook in Amerika. Deze brengen de voor genomen steenkoolverschepingen naar Europa ïn gevaar. Aani 43.000 stakers in de Amerikaan sche olieindustrie is inmiddels order gegeven het werk te her vatten. Twee golflengten „Herrijzend Nederland'" zendt voortaar.' uit op twee golflengten, nl. het programma Hilversum I op golflengte 301 M. en het programma Hilversum II op golflengte 415 M. 's-Zondags zal Hilversum I ln de lucht zijn van 6.45 tot 23.30 uur en Hilversum II van 8.00 tot 23.00 uur. Op ce werkdagen is Hilversum I in de lucht van 6.45 tot 23.30 en Hil versum II var: 18.00 tot 23.00 uur. 's-Zateroags kan het programma van Hilversum I beluisterd worden van 8.45 tot 24.00 en het programma van Hilversum II van 14.00 tot 23.00 uur. Nieuw type school Te Eindhoven is een opleidings school voor maatschappelijken be drijf sarbeid, de eerste school van dit type in ons land, geopend'. Beoogt wordt opleiding'van deskundigen op het gebied van arbeidszaken, zoo wel voor de personeelsafdeeling* als voor de af deeling maatschappelijke verhouding in ondernemingen, als- medë van arbeidsinspectie, arbeids bemiddeling, vakvereenigingen en de afdeelingen maatschappelijken steun van rijk en gemeente. Een rantsoen spijsolie is, naar het Centraal Distributiekantoor beves tigt, 180 g*ram (is 2 dl.).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1