NIEUW CRITIEK op het noodparlement Inqriipende maatreqelen EERSTE NEDERLANDSCHE TROEPEN naar Duitschland Ook B evin stelt Rusland verantwoordelij k in de Nederlandsche Bank WOENSDAG 10 OCTOBER 1945 BUREAUX R. K. STAATSPARTIJ Vernieuwing in de leiding NIEUWE KARDINALEN GENERAAL WINKELMAN LAVAL TER DOOD VEROORDEELD DE WIERINGERMEER De Poolsch-Duitsche grens (2aalste nieuws HET INDISCHE PROBLEEM DE GELDKAART JAPAN NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18752 ALKMAAR Langestraat 42 A Buiten God ia 'l nergens veilig Vondel)<-- Abonnementsprijs t 1.10 per maand: t 3.30 per Icwartael Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 DEZER DAGEN kwam het nieu we voorloopige partijbestuur der R. K. Staatspartij bijeen te Utrecht. De wnd. voorzitter mr. P. I. Witteman, herdacht de oud-voorzitters Goseling en Ver schuur, die slachtoffer werden van de bezetting, terwille van hét werk, dat zij in het kader der R. K. Staatspartij voor het va derland verrichtten. Mr. Witte man bracht vervolgens verslag uit over hetgeen tijdens de bezetting en na de bevrijding was verricht. De hoofdlijn van het gevoerde beleid was: het bewaren der een heid van alle katholieken op staatkundig terrein. En daar naast de deuren wijd open zetten voor nieuwe menschen en nieuwe gedachten. Na bespreking werd het gevoerde beleid goedgekeurd. In behandeling kwam Het verslag van het D.B. over de verhouding tot de N.V.B. en oyer het gevoerde ge sprek met eenige leden van het be stuur der N.V.B. De partijleiding acht nauwer contact en breedere sa menwerking met de andere staat kundige groepeeringen gewenscht en noodzakelijk. De wijze waarop de N.V.B. zich dit dacht te verwezenlij ken bij de a.s. verkiezingen, lijkt het D.B. niet aanvaardbaar: „Zoodra de N.V.B. als partij zou gaan optreden spreekt het vanzelf, dat het lid maatschap van de R.K.S.P. met het lidmaatschap der N.V.B. niet meer te vereenigen is. Onzerzijds moet vaststaan, dat leden der N.V.B., die tevens lid der R.K.S.P. willen zijn en blijven, zich electoraal volkomen, spontaan en open achter onze partij plaatsen." Tot leden van het voorloopig D.B. werden gekozen de heeren mr. dr. P. J. Witteman (tevens als voorloo pig voorzitter), A. C. de Bruyn te Utrecht, prof. dr. J. van den Brink te Laren. mr. B. Drlon te Breda, prof. dr. J. de Quay te Beers, prof. mr. C. Romme te Overveen, mag. dr. S. Stokman te Utrecht, mr. Frans Teulings te Vught er; ir. Dewez te Roermond. De vergadering van den meuwen partijraad', waar cfe aanwijzing van een definitiever; voorzitter en een definitief dagelij kscft bestuur zal plaats vinden, zal gehouden worden op Zaterdag 22 December a.s. te Utrecht. Een voorloopige agenda werd opgemaakt. Deze zal definitief worden opgesteld' in de eerstvolgen de vergadering var; het partijbestuur te houden op Zaterdag' 24 November a.s. Voor dien datum moeten de nieuw te vormen kringvergaderin gen bijeen komen voor de verkiezing van de kringbesturen. de definitieve kringvoorzitters en afgevaardigden naar den partijraad. Om dit te bereiken moeten de af- deelingen voor 1 November a.s. in zoo g'root mogelijk aantal weer in werking zijn getreden. HET ONTWERP inzake de Voorloopige Staten-Generaal heeft Dinsdagmiddag, toen de Ka mer met de behandeling begon, veel critiek te verduren gehad, inzonderheid van de heeren Schouten (A.R.) en Tilaaus (C.H.) De eerste achtte het vooral on juist, dat hier het staatsnoodrecht is toegepast. De toestand is con stitutioneel ongehoord en komt in geen enkel ander land voor, waarop er uit de Kamer geroepen werd: zeer juist. De heer v. d. Goes van Naters (Socialist), die het wetsontwerp verdedigde en er een versterking van de demo cratie in zag, gaf het ongehoorde van den toestand toe, maar zei, dat de Regeering er geen schuld aan had. De heer Schouten verweet de Re geering overigens, dat zij nog niets ged'aan heeft voor het herstel van de rechtstaat. Allerlei willekeur treedt op. Deze spreker critiseerde voorts het standpunt van de Regee ring inzake d'e verkiezingen. Het gaat haar niet aan. of de bevolking politiek daartoe rijp is. (Zoo alge meen als de heer Schouten het hier stelt, kunnen wij hem niet volgen. De moeilijkheid is natuurlijk, d'at de Regeering zich zelf in de verleiding brengt, de politieke rijpheid te veel van haar visie uit te beoord'eelen!) De heer Schouten riep de Regeering op. recht en wet na te leven; zoo lang zij dit niet doet, kan de partij van spr. haar niet volger;. (Dit be vestigt d'us, dat de A.R. openlijk in de ^positie zijn). De heer Tilanus achtte veel wille keur aanwezig' bij de aanwijzing van de kiesmannen voor de r;oodge- meenteraden. Er zijn soms vrije lijs ten. waar de N.V.B. achter zit. Daar gebeuren dingen achter de scher men, die niet juist zijn. Spr. criti seerde ook d'e uitgebreide samen stelling var; den Regeermgsvoorlich- tingsdienst (die inderdaad veel geld schijnt te kosten). De Christ.-Hist, fractie schijnt nog' te aarzelen, of zij haar stem aan het wetsontwerp zal geven. De heer dr. Deckers trad als woordvoerder van de Kath. fractie op. Hij zag onrust aanwezig in het volk. ,,dat zich onvoldoende be schermd acht". Het ziet in het re- geeringsbeleld een voortzetting van Duitsche methodes! De onderdrukker is verslagen, maar van de waarach tige, burgerlijke vrijheid is er pas sprake als het parlement alle be voegdheden kan hanteerer;. welke het vroeger bezat. Wat de verkiezingen betreft, voor technische onmogelijkheden moet men bukken. De Katholieke fractie zal voor het wetsontwerp stemmen. maar het gaat niet van harte. De socialist v. d. Goes de Naters bezag de verkiezingskwestie onk var. uit het oogpunt der onmogelijkheid, in d'e huidige omstandigheden vol- TWEE COMPAGNIEëN B.S.-ers,thans gelegerd te Bergen aan Zee, vertrekken heden naar de Harskamp voor een korte spoed opleiding. Reeds over vier weken zullen zit uitgezonden worden als bezettingstroepen voor Duitsch grondgebied. Naar wij van bevoegde zijde vernemen ligt het in de bedoeling, dat aan hen grondgebied in Westfalen voor bezetting wordt aangewezen. 3IJ K. B. is met ingang van 1 October 1945 aan den generaal H. G. Winkelman, van den generalen staf, op perbevelhebber van Land- en Zeemacht, eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst, onder bijzondere dankbetui ging voor de uitnemende dien sten, door hem als opperbe velhebber van Land- en Zee macht in buitengewoon moei lijke omstandigheden bewe zen. UIT Rome wordt gemeld door den correspondent van d'e „Daily Te legraph". dat het eerste consistorie van Paus Pius XII, wiens pontificaat in Maart 1939 begon, waarschijnlijk gehouden zal worden tusschen emd November er; begin December a.s. Men verwacht, dat bij de vele nieuwe kardinalen, Italianen in de minderheid' zullen zijn. De volgende bisschoppen zullen vermoedelijk op de nominatie staan: mgr. Griff in, aartsbisschop van Westminster, mgr. Spellman, aartsbisschop van New- York, mgr. de Barros Camara. aarts bisschop van Rio d'e Janeiro en mgr. Marmottin, aartsbisschop v. Rheims. Er gaan hardnekkige geruchten, dat m&T. vor; Preysing, bisschop van Berlijn, ook tot kardinaal benoemd zal worden. cJcend'e voorlichting te geven. De huidige partijen vertegenwoordigen niet voldoende de in ons volk opge komen stroomir;gen, meende deze spr. Het oude parlement handhaven tot aan d'e verkiezingen, zooals som migen bepleiten, acht spr. niet aan vaardbaar. De Vrijzinnig-Democratische frac tie bestreed' het standpunt van v de Regeering op enkele punten. Staats noodrecht zou het zijn geweest, de oude mandaten te verlengen!. Van belang achtte mr. Joekes het, dat men in de Kamers zoo spoedig mogelijk vertegenwoordigers krijgt van stroomingen, welke zich nieuw hebben ontwikkeld' en van de jon gere generatie, die kiesgerechtigd' is geworden na 1937. De heer Joekes vond overigens, dat de heer Schouten overdreef, toen hij de Reg'eerir.-g van dictatuur beschuldigde. Met d'e verkiezingen moet, zoo meent d'e heer Joekes. niet gewacht worden, tot de politieke meeningen een rustpunt hebben ge vonden; als daarop gewacht wordt, zal de Regeering de verkiezingen niet halen, meent hij! De liberale heer Bierema waar schuwde in verband' met de techni sche bezwaren teg'en d'e verkiezin gen. c'at men niet te veel moet wil len perfectioneeren. Verschillende snrekers hebben be toogd. dat de zuivering zeer onbe vredigend verloopen is. üe betrok kenen hoorden uit de radio, dat ze uitgestooten waren en hebben nooit d'e motleven van die uitstooting vernomen! Pierre Laval is ter dood ver oordeeld. Laval's verdedigers zullen, zich rechtstreeks tot de regeering rich ten met het verzoek het over Laval uitgesproken dooovonnis te vernie tigen en het proces te herzien. Van ochtend wordt Laval overgebracht naar de gevangenis van Fresnes. Dinsdagavond werd nabjj het gemaal Lely te Medemblik een der vier aldaar door Werkspoor N.V. geplaatste groote hulpbema- lingsinstallaties in bedrijf geno men. Met een tweede installatie zou dat hedenochtend het geval zijn, terwijl een derde reeds Maandag bij het gemaal Leemans te Den Oever in werking is ge steld. Elk der installaties heeft een capaciteit van ruim 425 M3 per minuut. Binnen enkele weken zal nog een drietal hulpbema- lingsinstallaties gereed komen, waardoor de droogmaling van de Wieringermeer ten zeerste zal worden bespoedigd. In totaal zijn nu naar schatting reeds 1500 a, 2000 H.A. droog gevallen. Zonder grooten tegenvaller zal omstreeks Kerstmis de geheele polder droog komen. HEDENMORGEN is het eerste vliegtuig van de tweede binnenland- sche luchtlijn AmsterdamGroningen —Leeuwarden (3 x oaagsch) vertrok ken van Schiphol. DE ENGELSCHE Minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft thans voor het Lagerhuis een verklaring afgelegd over het afbreken van de conferentie der vijf ministers van buitenlandsche zaken te Londen. Hij zeide, dat hij b|j het begin van deze con ferentie zijn collega's een voor stel over de te volgen procedure had voorgelegd, waarin werd beschreven dat alle vijf leden aan alle besprekingen zouden deelnemen, zelfs al betrof het de vredesverdragen, doch dat de bevoegdheid om beslissingen te nemen in den raad zou worden beperkt tot die leden, wier re geeringen de betreffende capitu latie-overeenkomsten hadden on derteekend of die aangewezen waren om deze te onderteekenen. Byrnes was van het zelfde gevoe len en ook Molotof had .gezegd, ö'at hij instemde met het voorstel, indien de beslissing slechts zou worden ge nomen d'oor d'e delegaties welke de reg'eeringen vertegenwoordigden, die onderteekenaars waren van de be treffende capitulatieovereenkomst of die, volgens besluit van d'en raad', als onderteekenaars waren aangewezen. Bevin zeide. dat men practisch tot overeenstemming was gekomen over d'e opstelling van het verdrag met Finland en dat aanzienlijke voort gang was gemaakt wat betreft de opstelling' van het verdtag met Italië. Voorts waren besprekingen begon nen over d'e vredesyerdragen met Hoemenië en Bulgarije, waartoe de Sovjet-voorstellen tot basis werden genomen. Na dit overzicht van d'e bereikte resultaten zeide Bevin: „Ik was |lus verrast toen Molotof op den morgen van d'en 22sten September aan Byr nes en mij verklaarde dat wij allen d'e overeenkomst van Berlijn hadden geschonden. en dat hij er niet mede kor; instemmen de besprekingen over de vredesverdragen voort te zetten volgens d'e procedure welke wij tien dagen lang had'den gevolgd." Molo tof had later meedgedeeld. d'at zijn nieuwe standpunt berustte' op in structies van zijn regeering. Tusschen Rusland en Polen vinden besprekingen plaats over een belangrijke herziening van de nieuwe Poolsch-Duitsche grens, zooals deze voorloopig in Yalta en Potsdam werd vastgesteld. „Het kwam mij en Byrnes voor, dat het meeningsverschil met de Sovjet-delegatie van tech- nischen aard was, doch in wer kelijkheid zou het kunnen blij ken te berusten op een principi- eele kwestie, namelijk de vraag tot welke hoogte de Big-Three de andere landen mogen uitslui ten van de bespreking over za ken, welke voor hen van het grootste belang zijn." Hij besloot met zijn vertrouwen uit te spre ken, dat men met tijd, volhar dend geduld en begrip voor el kanders moeilijkheden, de hui dige en eventueele verdere mee- ningsverschiilen te boven zou komen. Amerika zou voorloopig een crediet van 5 milliard dollar aan Engeland willen verleenen. In China zijn twee millioen oorlogs weezen. De Centrale Regee ring en de Communisten in China zouden het eens zijn, Tsjang Kai Tsjek heeft verklaard, dat spoe dig een nationale vergadering bijeengeroepen zal worden. De Oostenrijksche kanselier dr. Renner heeft verklaard, dat Oos tenrijk voor een financieele dé- bacle staat, indien de wet op de valuta, door Russische tusscheh- komst verhinderd, niet tot stand komt. De Regeering in Grie kenland is afgetreden. De heer mr. Groeneveld Meyer heeft gisterenavond in een radiorede verklaard, dat de regeering en kele tientallen millioenen guldens beschikbaar stelt voor midden- standscredieten aan zaken, die door den oorlog te lijden hebben. Mr. Groeneveld zinspeelde verder op de mogelijkheid, in 1947 een groote tentoonstelling te houden van .ons Nederlandsche ambacht. IN de Tweede Kamer is ook het Indische probleem aan de orde geweest. De heer Mr. de Wilde (A.R.) wilde er over interpellee- ren, maar het K. B. tot bijeenroe- ping laat dit niet toe. De voor zitter kon de interpellatie-aan vrage dus niet toestaan. In de discussie over de instelling van het noodparlement kwam de zaak nu en dan toch ter sprake. Zoo drong de heer Schouten (A.R.) er op aan, dat de Regeering de Ka mer in de gelegenheid zou stel len, zich uit te spreken. Ook de heer Joekes (V.D.) deed een be roep op de Regeering, om een gedachtenwisselimg mogelijk te maken, evenals de heer Biede- raa (Lib.) De toelooo van het publiek voor het afhalen van nieuw geld op de geldkaart, blijkt in sommige gevallen zoo groot te zijn, dat de postinrichtingen ook de volgende week voor deze uitbetaling ge opend zullen zijn. Ir; het Staatsblad nr. F. 204 is af gekondigd een Koninklijk Besluit, waarmede de tijdens de bezetting op zijde geschoven Bank wet. welke tot grondslag voor de Nederlandsche Bank strekt, in eere is hersteld ter vervanging van de regelingen uit den bezettingstijd, die een uitgespro ken nationaal-socialistisch karakter dToegen. In het desbetreffende be sluit zijn een aantal nad'ere voorzie ningen getroffen ten aanzien van de positie en d'e bevoegdheden van de Nederlandsche Bank. welke ten dee- le als een bevestiging van de gedu rende de laatste tien jarer; gegToeide verhoudingen kunnen gelden en an derzijds door de thans heerschende omstandigheden worder; geëischt. Als voornaamste wijzigingen in de positie van de bank zijn een viertal bepalingen te noemen: De Minister van Financiën kan ter coördinatie van de monetaire en fi nancieele politiek van Regeering en Nederlandsche Bank de daartoe noodzakelijke aanwijzingen geven, welke de directie der bank gehouden is op te volgen. In de tweede plaats wordt een bankraad ingesteld, bestaande uit den Koninklijken Commissaris der bank als voorzitter en acht door den Minister van Financiën te benoemen leden uit bedrijfsleven en weten schap. Deze raad dient den Minister van voorlichting omtrent 's-lands algemeene economische en financiee le ontwikkeling en omtrent het door de bank gevoerde beleid. Vervolgens is de benoeming van directeuren der bank in den vervol ge gebonden aan een goedkeuring van den Minister van Financiën. Zooals bekend werden voorheen reeds de president en de secretaris der bank door de Kroon benoemd. Tenslotte zal de Miniser van Fi nanciën een commissie benoemen, welke zal aclviseeren inzake de ver sterking van het gemeenschapsele ment In het statuut der bank ter be reiking' van der; overgang van d'e bank van particulieren in publiek rechtelijk of seml-publiekrechtelijk eigendom. Omtrent d'e definitieve positie van de Nederlandsche Bank zal uiteraard in laatste instantie mede door de Staten-Generaal moe ten worden beslist. De nieuwe Japansche minister, baron Sjidehara, heeft een acht- punten-program bekend gemaakt, dat den grondslag zal vormen van het beleid van zijn kabinet in nieuwen koers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1