HIEUW HOOGEN RAAD DER NEDERLANDEN DE POSITIE VAN DEN Postcheque- en Girodienst heropend DONDERDAG 11 OCTOBER 194? BUREAUX TOESTAND OP JAVA SLECHTER? Oud-minister Reijmer gearresteerd De kolennood 1600, niet 16.000! „PIET HEIN" WEER THUIS Schoenen uit Canada Vergunningen ongeldig TANGER WEER INTERNATIONAAL Eerste H. Mis Receptie NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 'i nergens oeiltg (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; I 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18753 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 f\E HOOGE RAAD der Nederlanden functioneert nog niet. Er is over zijn positie heel wat te doen geweest. Het betreft hier een zaak, die het groote publiek niet zoo treft, maar die niettemin van groote principieele beteekenis is. Naar wij van Regeeringszijde ver nemen, is dezer dagen een deputatie van den Hoogen Raad bij de Regeering geweest, om deze zaak te bespreken, als gevolg waarvan tusschen den Hoogen Raad en de Regeering brieven gewisseld zijn, waarin beider standpunt openhartig werd uiteengezet. Het gevolg is, dat, zooals uit het slot van den brief der Regeering blijkt, de Hooge Raad weer in zijn functie zal worden hersteld, zoodat de Nederlandsche rechtsbedeeling niet langer van cassatie-rechtspraak zal zijn verstoken. De bestaande vacatures in den Hoogen Raad zullen worden aangevuld en een president worden benoemd. Om het belang der zaak en mede op verzoek van den minister van Justitie, laten wij hier den tekst der gewisselde brieven in zijn geheel volgen: HET schrijven van den Hoogen Raad tot den Raad van Mi nisters luidt als volgt; „In aansluiting aan het onder houd, hetwelk een drietal van zijn leden met een delegatie uit den Ministerraad mocht hebben, bevestigt de Hooge Raad gaarne de daarbij van zijn zijde gegeven verzekering, da t hoezeer hii meent gedurende de bezetting te hebben gehandeld zooals dit mede overeenkomstig de door de regeering achtergelaten en tij dens de bezetting in Mei 1943 nog bekrachtigde aanwijzingen het meest in 's lands belang moest worden geacht, hij alleszins be grip heeft voor de bezwaren, die tegen de gevolgde gedragslijn worden gevoeld. Gedurende de bezetting zag de Hooge Raad zich telkenmale ge steld voor de moeilijke vraag, of hij zou moeten heengaan het geen ook een heengaan van het overgroote deel van de overige rechterlijke macht tengevolge zou hebben dan wel zoolang mogelijk in functie behoorde te blijven ten einde de Nederland sche rechspraak intact te hou den. Moest de Hooge Raad door het werk neer te leggen of een openlijk scherp protest tegen het door den bezetter bedreven on recht te doen hooren, zich met terdaad en openlijk stellen aan de zijde van het verzet, of moest hij het belang der bevolking bij een rechtspraak door Nederland sche rechters en bij een uitblij ven van den chaos op justitieel gebied ten slotte hooger waardee- ren en, hoe zwaar dit ook zou vallen, op zijn post blijven en zich onthouden van openlijk pro test, dat naar zijn oordeel slechts eenmaal tot uiting zou komen, immers door den bezetter met ontslag zou zijn beantwoord of met andere maatregelen, waarop van de zijde van den Hoogen Raad slechts heengaan zou pas sen? DEIDE STANDPUNTEN berusten op U respectabele motieven. Men kan aan den openlijken steun van het hoogste rechtscollege aan het verzet, var; hoedanigen steun de waarde voor het moreel van de bevolking niet te miskennen zou zijn geweest, zulk een beteekenis toekennen, dat men üe ontreddering op het gebied eer bur gerlijke en fiscale rechtspraak en het overleveren van de bevolking aan den bezetter op het gebied der ge- heele strafrechtspraak daarvoor ten slotte over heeft. Maar men kar; ook voor dit laatste terugdeinzen en dit een zoodanige ramp voor de bevol king achten, dat daartegen het voor deel, aan de andere houding verbon den, niet kan opwegen. De Hooge Raad heeft, zij het vaak in grooten tweestrijd', gemeend, dat voor hem het volgen van den laat- sten weg plicht was, zoolang hij daarvoor niet voor een gewetenscon flict zou worden gesteld'. Het spreekt wel vanzelf, dat bij het college de trouw aan de opgedragen taak zwaar moest wegen. De Hooge Raad heeft tijdens' de be zetting begrepen, d'at deze houd'lng, vooral bij de geleidelijke verscher ping van des bezetters optreden, niet algemeen waardeering zou vinden. HtJ treeft toenmaals gerekend met de mogelijkheid, d'at tusscheij des Hoo gen Raad en zijn justiciabelen, ook nadat de Hooge Raad gelegenheid zou hebben gehad zijn standpunt tegen over de geuite critiek toe te lichten, een zoodanige duurzame verwijdering zou blijken te ontstaan, dat ernstig zou moeten worden overwogen, of niet vrijwillige terugtred naar het oordeel var; den Hoogen Raad in ver band met de grondwettelijke bepalin gen 6!e eenige in aanmerking komen de oplossing zou zijn geboden. Reeds In verband echter met de grievende bejegening, welke de Hooge Raad zoowel door de zonder eenig verband voorafgaand contact uitge sproken buitenfunotlestelllng als door do wijze van opheffing daarvan heeft moeten ervaren, rest het college thans niet anders dan tot beter ver stand zijner houding het bovenstaan de te Uwer kennis te brengen." (Vervolg 2de pag.) HET wordt steeds duidelijker, dat de toestand op Java moeilijk te controleeren is, schrijft de correspondent te Batavia van de „Times". Soekarno en zijn zelfbenoemde regeering schij nen machteloos te staan tegenover de extremistische en oproerige elementen in het land en zij ma ken zich zeer ongerust hierover, want zij beseffen, dat het gevaar bestaat, dat de politieke kwestie op den achtergrond geraakt te genover de noodzaak wet en orde te handhaven. Er komen verontrustende be richten binnen uit verschillende landstreken van Java. Extremis ten in Bandoeng hebben Britsche en Nederlandsche ondercomman danten van oud-kriigsgevange- nenorganisaties gearresteerd. Zii houden ook Nederlandsche vrou wen op straat aan om haar te fouilleeren. Er zijn botsingen en gevechten tusschen nationalisten en Japan ners. waarbij aan beide zijden doodeni vallen. Speciale treinen, die gebruikt werden voor het vervoer van bevrijde krijgsge vangenen en geïnterneerden van de kampen naar nieuwe plaatsen, werdeni teruggezonden. De correspondent besluit: Over het geheel genomen vertoont Ja va het beeld van een volksbewe ging, die niet meer te controlee ren is. Het zal belangwekkend zijni om te zien of Soekarno en zijn collega's ofwel een totaal an dere groep er de controle over kan krijgen De vroegere Roermondsche burgemeester, oud-minister mr. P. J. Reijmer, is te Haarlem ge arresteerd en door den P O.D. naar Roermond overgebracht. Mr. Reijmer was weliswaar geen NSB'er, doch hii genoot in Limburg een slecht® reputatie door zijn toewijding voor alles wat met de nieuwe orde samen hing Generaal majoor Fleming, lei der van het Amerikaansche fe derale bureau voor de industrie, zeide in een rede, dat steenkool het meest dringende probleem van Europa vormt. Fleming zei, dat alle belangrijke politieke be slissingen in hooge mate afhan gen van de steenkoolvoorziening. „Er dreigt kolennood in Euro pa. Wanneer er voldoende kolen komt zullen vele Europeesche naoorlogsche moeilijkheden een zeer eenvoudige oplossing vin den." Onlangs is een bericht gepu bliceerd, vermeldende, dat het aantal slachtoffers, dat in Nij megen tijdens den oorlog is ge vallen 16000 zou bedragen. Het blijkt echter, dat dit aantal ver overdreven was. De Burgerlijke stand aldaar heeft nu bekend ge maakt, dat het aantal dooden 1600 was. LI ET MINISTERIE van Financiën deelt mede, dat de Postchèque- en Girodienst met ingang van Donderdag II October wordt heropend voor de uitvoering van opdrachten tot overschrijving en uitbetaling. Bjj het geven van opdrachten zal men duidelijk onder scheid moeten maken tusschen geblokkeerde en girale tegoeden. Alleen overheidsinstellingen, leden van de bedrijfsgroepen Effecten handel. Handelsbanken, Landbouwcredietbanken en Spaarbanken, alsmede eenige andere beschikken over vrije rekeningen. De g e- blok keerde tegoeden zijn van de betrokken postrekening afgevoerd en worden ten name van de rechthebbenden afzonderlijk geadministreerd. Van de afboeking werd aan iederen'belanghebben de afzonderlijk kennis gegeven. Over deze tegoeden kan slechts worden beschikt voor de betaling van een aantal belastingen uiteraard alleen door middel van overschrijving alsmede voor bepaalde hieronder te noemen bijzondere doeleinden, zoowel door overschrijving als door opneming in contanten. OVER de girale tegoeden d.i. wat na eventueele afboe king van het geblokkeerde ge deelte van het oorspronkelijke tegoed Is overgebleven kan, althans door middel van over schrijvingen, onbeperkt worden beschikt. Contanten kan men er slechts uit opnemen voor dezelf de nader te noemen bijzondere doeleinden, welke hierboven wer- den bedoeld. Deze bijzondere doeleinden zijn in de eerste plaats de uitbetaling van loonen, salarissen, pensioe nen, wachtgelden en lijfrenten, zulks met inachtneming van de vroeger gepubliceerde voorwaar den en in het bijzonder op zijn hoogst .tot het bedrag, dat res teert na aftrek van loonbelasting, bijdragen in sociale verzekerin gen, premiestortingen in pen sioenfondsen e.d„ die niet aan den belanghebbende in contanten worden uitbetaald; verder de uitkeeringen op grond van sociale verzekeringswetten, onderstands- uitkeertngen van instellingen, voorkomende op de lijst, bedoeld Een Engelsche oorlogsbodem is aan onze marine overgedragen en heeft te Amsterdam door het aanbrengen van het naambord zijn officieele naam „Piet Hein" gekregen. girobiljet of chèque-advies dui delijk het woord „geblokkeerd" moet worden vermeld. Doet men dit niet, dan wordt de opdracht automatisch uit giraal tegoed ge boekt; In al deze bijzondere gevallen moet aan chèque-advies of giro biljet een verklaring worden toe gevoegd, waarvoor zoo spoedig mogelijk op de postkantoren for mulieren zullen worden beschik baar gesteld. Voor het opnemen van' f50.- per veertien dagen ls een verklaring G 72 vereischt, in alle andere gevallen een verkla ring G 71 Is de verklaring niet volledig ingevuld, dan wordt de opdracht teruggezonden. Ook op drachten, welke tezamen met brieven worden ingezonden, wor den geretourneerd. Daar het uitvoeren van beschik kingen uit 'geblokkeerde tegoe den extra werk vereischt, zal er meer tijd mee gemoeid zijn dan normaal Stortingen bij de kantoren der posterijen zullen met ingang van 11 October eveneens weer moge lijk zijn. De gestorte bedragen; zullen echter op girale rekenin gen worden geboekt, waarover dus alleen per overschrijving mag worden beschikt, behoudens da zoo even genoemde mogelijkheden! tot opneming van contant geld. in artikel 3 van de Armenwet, betalingen van interesten, divi dend en tantième, betaalbaar ge steld na 25 September 1945, bij zondere door de Nederlandsche Bank te verleenen vergunningen. Voor al deze bijzondere doelein den mag zoowel door middel van overschrijvingen als door post- chèques over geblokkeerd en gi raal tegoed worden beschikt. Het zelfde geldt voor de wekelijksche f 100.- welke beoefenaars van zelfstandige beroepen mogen op nemen. Bovendien mogen thans n a- tuurljjke personen, die niet vallen onder de beoefenaars van een zelfstandig beroep, voor zoo ver zij niet over voldoende vrije betaalmiddelen beschikken, ter bekostiging van hun levensonder houd, door middel van chèques f50per veertien dagen in contanten uit geblokkeerd of gi raal tegoed opnemen. Zeer be langrijk ls in dit verband, dat voor zoover er over geblokkeerd tegoed wordt beschikt, op het „Haarlem helpt Nijmegen". Onder dit motto brachten tweehonderd Haarlemsche schoolkinderen een bezoek aan Nijmegen. De Unrra heeft in Canada een millioen paar schoenen aange kocht, bestemd voor de distri butie, o.m. ook in Nederland. Met ingang van 13 October a.,9. zullen de machtigingen/vergun» ningen voor aanstaande moe» ders, afgegeven in alle provin cies na 31 Maart 1945, hun gel digheid verliezen. Het internationale statuut van Tanger wordt op 11 October Of» flcieel weer ingesteld De Spaan» sche autoriteiten zullen aan hoi internationale bestuur de be voegdheden overdragen, dia zjl in 1940 ten onrechte aan rlCJt trokken en op denzelfden dag keert de vertegenwoordiger vaft den sultan van Marokko. Si Mo hammed Taxi le Mandoeb, Raat Tanger terug. Hij werd er vet* dreven in 1940. De Franschman Le Fur, die twaalf jaar lang het dagelijksch bestuur over Tanger heeft gevoerd, krijgt thans aen; titel van voorloopig bestuurder. De definitieve bestuurder wordt de Portugeesche admiraal Ma- galhaes Correla, die waarschijn lijk eind October in functie Kal treden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1