NIEUW Ongebreidelde inflatie bedreigt Oostenrijk Overeenstemming tusschen Engeland en Nederland? De Stichting voor den Land bouw in ons gewest ZATERDAG 13 OCTOBER 1945 BUREAUX NOODPARLEMENT INGESTELD Directeur-Generaal Roode Kruis POLITIEKE TROEBELEN IN ARGENTINIë Mussert staaf 13 Nov. terecht NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Builen God 't nergens re ilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per Icwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18755 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsinael 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2333 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 NOOD- GEMEENTERADEN, nooü- parlenient, staatsnoodreeht, het duidt alles op den. nood-toe stand, waarin ons land ook staatkun dig verkeert. Het moest duidelijk zijn, dat er derhalve slechts1 langs den'weg van noodmaatregelen tot be tere constitutioneele verhoudingen kan worden teruggekeerd. De Tweede Kamer, in de afgeloopen week drie dagen bijeen geweest, heeft in de eerste parlementaire ronde na vijf jaar. het wetsontwerp van de nieuwe Regeering met een te ver wachten behoorlijke meerderheid aangenomen en alzoo den eersten stap doen zetten op den weg naar de in stelling van het noodparlement. Tegenstanders waren de anti-revo lutionairen, die halstarrig hebben V9I- gehouden, dat het aangeboden middel onaanvaardbaar was. Het is jammer, dat de vertegenwoordigers van'n'over het algemeen zoo gouvernementeel deel van ons volk dit hardnekkige standpunt hebben ingenomen. Het ware beter geweest, indien deze be langrijke zaak die in een moeilijke aangelegenheid om bestwil van het volk naar een oplossing zocht, met al- gemeene Instemming van de oude volksvertegenwoordigïng tot stand gekomen was. Wij ontkennen geenszins, dat er gevaarlijke kanten zitten aan het be treden van den weg van het z.g. staatsnoodreeht" en wij weten ook, dat zich nog wel eens voorbeelden voordoen waaruit blijkt dat men het onderscheid' tusschen werkelijk staats noodreeht en willekeur niet blijkt te kennen, maar hier deed zich toch een geval voor, dat een noodoplos sing' geboden was, waar men aan alle kanten met de letterlijke voorschrif ten van de grondwet vast liepl DAT DE ANTI's in hun afwijzen4 standpunt zoo ver zijn gegaan, is overigens mede de schuld van de Regeering, die door h^ar aanvan kelijk optreden aanleiding tot wan trouwen op dit punt gegeven, heeft De socialistische heer Donker heeft den minister van Binnenlandsche Za ken harde noten te kraken gegeven, en de concessies', die de Regeering heeft gedaan bewijzen ook wel, dat zij Inzag dat ze aanvankelijk te veel gevraagd had. De aanneming van dit sterk gewij zigde wetsontwerp mag dan ook een succes van de Volksvertegenwoordi ging, wil men, van het g'emeen over leg tusschen Regeering en Volksver tegenwoordiging, genoemd worden, een reden te meer, om ons' over het herstel van die Volksvertegenwoordi ging te verheugen. Die vertegenwoor». cig'ing is zeker niet honderd procent, maar dat was nu eenmaal onmogelijk te krijgen en dus moeten wij, als wij rekening willen houden met de reali teit, met het mindere genoegen nemen De zittingsduur van de Kamer is nu verlengd tot de tot standkoming van het noodparlement geheel in kannen en kruiken is, wat volgens' de verwachting van minister Schermer- horn met vier vijf weken het ge val zal zljrj; wij hopen, dat het niet te optimistisch gedacht is. Ook is nu goed gevonden, dat de Kamer meer belangrijke zaken behandelen kan, als bijv. de*gewichtige Indische kwes tie, terwijl zij aanvankelijk alleen maar bijeen zou komen om dit nood wetje te behandelen. DE TOELEG van de anti-revolutio nairen, om enkele desiderata door te drijven, is niet gelukt, de verkiezingen zullen, in de maand April worden gehouden en de po ging van oud-minister de Wilde, om de Regeering door een uitspraak te binden aan den datum vóór 1 April, mislukte. Zij was, gezien het feit, d'at het hier nu maar alleen meer om een technische kwestie ging, ook niet meer redelijk te noemen. Het noodparlement komt "dus. De huidige gehavende Tweede Kamer en de huidige gehavende Eerste Kamer zullen tot honderd vijfig leden wor den aangevuld, door een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Eerste en Tweede Kamer en van de Nationale Adviescommissie, waaraan maar een kort leven -be schoren is geweest. In afwachting van de inwerkingtre ding van het Noodparlement, dat de weg van de Eerste Kamer nog pas- seeren-moet, kan de Tweede Kamer nog belangrijke d'ingen te zien ge ven. als de regeering de wenk van dr. Kortenhorst volgt, om ook de kwestie van de politieke gevangenen en het ontzaglijke probleem van het loonpeil en de prijzen, dat het heele economische leven beheerscht, met deze Kamer te bespreken. Dat zou al met al een voorspel wor den van de politieke bedoening, wel ke ons in den komenden verkiezings strijd te wachten staat! En die ons paraat moge vinden! Het d'at'elljksch bestuur van het Nederlandsche Roode Krula heeft d'en heer H. P. J, van Ketwieh Verschuur benoemd tot directeur-generaal dezer instelling. I}E TOESTAND OP JAVA Is ernstig. Het bleek uit het bericht, dat een Britsche en een Britsch-Indische officier gedood en verminkt zqn by een tumult in Batavia. De Britsch-Indische troe pen hebben ingegrepen en veertig arrestaties verricht. Ook is een Nederiandsch-Indlsch officier gedood, na in een hinderlaag gelokt te zyn. Volgens betrouwbare berichten uit Nederlandsche bron bevinden zich tal van leden der voormalige Duitsche marine in en om Soerabaja met valsche passen! Minister-President Schermerhorn had nu gisterenavond in zyn radiorede gezegd dat de wedloop tusschen verwording en annarchie eenerzjg'ds en reddingspogingen van geïnterneerden anderzijds niet alleen met angstige spannnig worden gevolgd. Er is ook een beroep gedaan op de Engeischa Re geering aan wie de ontwapening van de Japanners door de gealli eerden is toevertrouwd, om alles in het werk te stellen, ons de beveiliging van de levens der geïnterneerden te verzekeren. De Regeering had goede gronden voor de verwachting, de hiervoor noodzakelijke militaire maatregelen ten spoedigste zullen worden genomen. Reuter nu meldde hedennacht om vier uur uit Batavia, dat admiraal Lord Mountbatten te Singapore geconfereerd heeft met lt.-generaal Christison en dr. van Mook. Deze conferentie is thans afgeloopen en is tot overeenstemming gekomen, naar men meent te weten op alle punten. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. INTUSSCHEN toonen de berich ten aan dat de gezagscrisis od Java steeds ernstiger afmetingen dreigt aan te nemen Niet alleen het gezag der Japanners is ten einde, zooals door iedereen werd verlangd, niet alleen is er noch van een geallieerd, noch van een Nederlandsch gezag sprake, ook de z.g. Soekarno-regeering blijkt haar greep op de door haar tot leven gewekte en tot opstanding gevoerde massa der jeugdigen steeds meer te verliezen. Laat ons bedenken, dat dit een natuur lijk verschijnsel is bij elke revo lutionaire beweging. Inwendige spanningen en chaos zijn het na tuurlijke uitvloeisel van iederen eersten revolutionwairen stap. Zij zijn de vloek, die op de booze daad volgt, aldus de minister. Zulke verschijnselen kunnen echter geen wezenlijke gevolgen hebben voor de koers van het be leid der regeering1. De Neder landsche regeerixi'g betreurt dit incident Soekarno. Een „inci dent" omdat het ontstaan is als gevolg van volstrekt toevallige omstandigheden. De regeering zal den door haar ARGENTINIë beleefd op het oogenblik weer politieke troebelen, met als ondergrond de strijd tegen fascistische en na- tionaal-socialistische invloeden De Regeering is thans afgetreden, als gevolg van een ultimatum van het leger en de vloot, dat overdracht van de macht aan hel opperste gerechtshof eischte. In geval van een weigering zou het leger oprukken naar de hoofd stad Buenos Aires! Nadat alle ministers van het kabinet-Farell afgetreden waren, is de voorma lige vice-president en minister van oorlog Peron gearresteerd. In de Argentijnsche hoofdstad heerschte groote spanning. Een groep officieren van leger en vloot was gisteren bijeen in het gebouw van de legerclub, om de politieke impasse te bespreken. Een groote menigte had zich voor het gebouw verzameld, in af wachting van de dingen, die komen zouden. Het volk gaat met het militaire machtsvertoon niet accoord Men hoopt, dat een coalitieregeerlng van alle par tijen gevormd zal worden. Volgens den leider van de so cialistische partij eischt ook het volk overgave van de regeerings- macht aan het Gerechtshof en geen militaire dictatuur. Toen de menigte voor het ge bouw van de legerclub gisteren (Vrödag) begon te demonstree- ren, heeft de politie geschoten, er zijn verschillende slachtoffers gevallen. In de Apollo-hal te Amsterdam is de kunstijsbaan weer geopend, waarvan o.a, door de Canadeezen, die op dit punt wereldberoemd heid bezitten, een dankbaar gebruik gemaakt wordt als noodzakelijk beschouwden weg blijven volgen. Zij laat zich aan de andere zijde niet dwingen tot onderhandelingen, doch aan vaardt slechts samenspreking met die nu nog vrij breede laag der inheemsche bevolking, die wel het streven naar zelfstandigheid ver tegenwoordigen, maar die op de basis van zelfstandige behar- tiginig der inwendige aangelegen- den geallieerden raad in Oosten heden van de Indische wereld rijk verlamd. De Russische ver- Volgens den bijzonderen cor respondent van Reuter te Wee- nen, hebben de instructies uit Moskou de werkzaamheid van hun plaats als volledig deelgenoot in het Koninkrijk der Nederlan den willen blijven innemen. De regeering vertrouwt, dat zij In een van de dagen van de vol gende week, waarschijnlijk Dins dag, de gelegenheid zal krijgen over den toestand in Indië een verklaring af te leggen In de Tweede Kamer om naar aanlei ding daarvan dan met de Kamer innader overleg te kunnen tre den. tegenwoordigers hebben last ge kregen omtrent de dringende maatregelen tot hulp aan Oos tenrijk met de andere geallieer den niet verder in discussie te treden. Oostenrijk wordt thans bedreigd door een ongebreidelde inflatie, tenzij op het laatste oogenblik nog een accoord wordt bereikt in de vergadering van den raad op 20 October a.s. Het belangrijkste proces, dat waarschijnlijk ooit in de geschie denis van den Nederlandschen staat is voorgekomen, het proces namelijk tegen ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., zal op 13 November a.s. te Den Haag be ginnen. HET GAT BIJ WESTKAPELLE Gisternacht om kwart voor vijf is het gat in den dijk Westkapel- le gedicht. Hoewel de zaak nog niet veilig is, komt er geen wa ter meer door het gat. Er wordt hard verder gewerkt aan de versterking. \AOORZITTER KAMPSCHOëR van den L.T.B. heeft op de districts- vergaderingen te Hoorn en te Alkmaar een en ander medegedeeld over de Stichting van den Landbouw. De goede samenwerking tus schen Katholieken Boerenbond, C.B.T.B, en Koninklijk Landbouw- comité mèt de drie landarbeidersorganisaties heeft er toe geleid, dat tpdens de bezeting in het geheim een centraal lichaam werd voor bereid, dat zorgt voor de sociale, economische en technische belangen. Dit lichaam adviseert thans aan de Regeering; in de naaste toekomst hoopt men, dat het een publiekrechtelijk lichaam wordt met veror-. denende bevoegdheid voor alle bodemwerkers. Het is een katholiek ideaal; ordening voor de bedrijven door de bedrjjfsgenooten. de organisaties, im de toekomst zullen er „getrapte" verkiezingen plaats hebben. De leden van de organisaties kiezen de bestuurs leden van de districtsstichtingen. deze "kiezen de besturen van de provinciale stichtingen en die weer het bestuur van de Natio nale Stichting. MINISTER MANSHOLT sym pathiseert met de plannen, om in een dergelijken vorm sa men te werken; de Minister er kent de Stichting op het oogen blik als het eenige orgaan in den landbouw, waarmede hij contact wenscht te houden. Er liggen nog veel voetangels en klemmen op dit gebied. Er zal voor de uitvoering van deze plan nen veel geld noodig zijn, er zal o.a. gewerkt worden met een documentatte-bureau. dat gege vens verzamelt, wat een zeer be langrijk onderdeel wordt van de nieuwe organisatie, vooral in verband met het onderzoek van de export-mogelijkheden. Een mooie toekomst ligt al met al voor de organisatie open. ma de In verband met de vooruit zichten voor de publiekrechte lijke regeling. Uit de besprekin gen In de vergaderingen bleek NATIONAAL, provinciaal en districtsgewijs zal deze Stich ting van den Landbouw werken, met verschillende hoofdafdeelin- gen; de Stichting is gebouwd op de dfie richtingen in de land bouworganisatie. Reeds daaruit volgt, dat deze landbouwstands- organisaties blijven bestaan. Zou den zij verdwijnen, dan zou de grondslag voor de Stichting, en daarmee voor het toekomstige publiekrechterlijke orgaan, weg vallen Zoo blijft ook de L.T.B. voort- werken, en het blijkt nu al: sterker dan ooitDe L. T. B. houdt een algemeene taak in de economische en sociale proble men, richting gevend aan de groote lijn. De L.T.B. zorgt voor ontwikkeling en onderwijs, voor alles wat de cultureele belangen en natuurlijk wat de geestelijk- godsdienstige belangen betreft. Verder voor de verkiezing van de bestuursleden in de verschil lende organen van de Stichting en het toekomstige publiekrech terlijke orgaan. Voorloopig zijn thans de lei ders van de Stichting aangewezen door de besturen van de bestaan- staat dat de L.T.B. ziin recht matige invloed in de nieuwe or ganisatie nü stichting, stréks publiekrechtelijk orgaan moet veiligstellen, ook bij de verkie zingen. Daarbij zal nog een oplos sing gevonden moeten worden voor de ongeorganiseerde be. drijfsgenooten Op het oogenblik bestaat het bestuur van de Na tionale Stiching uit 9 leden; 2 van den K.N.B.T.B., 2 van de C.B.T.B., 2 van het K.N.L.C. en 1 van elke arbeidersorganisatie De toekomst zal leeren, of dit zoo blijft. De rechten van de so ciale organisaties, die deze stich tingen hebben tot stand gebracht, zullen ook in de verdere ontwik keling van de organen verdedigd worden. PROFESSOR CLEOPHAS heeft op de vergaderingen een har tig woordje gezegd over enkele punten. Hij dankte, ook namens den Bisschop, de boeren en tuin ders in het algemeen voor hun houding tijdens de bezetting. De L.T.B. heeft meer dan ooit rede van bestaan, en wij moe. ten op onze hoede zijn, om onze plaats ais Katholieke boer. tuin der en kweeker te handhaven. De opleiding van de jongeren moet onze aandacht hebben. Ver heugend is de geweldige aan vrage voor de lagere land- en tuinbouwscholen. Ook middel baar onderwijs is meer noodig. maar dat eischt als vóór-oplei ding Mulo. Ook verder ls meer algemeene ontwikkeling noodig voor de jongeren, die als L.T.B.- jongeren in de nieuwe jongeman nen-beweging komen, met eert eigen bestuur als L.T., In nauw contact werkend met de L.T.B. Het ls de taak van de L.T.B. daaraan mede te werken en ook zoo zijn krècht te toonen door wel, dat men op het standpunt innerlijke houding.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1