Geen verschil van behandeling op grond van ras Nieuw NoorclKollondsch Dogblad 3 HET SLOT <Stad en Omtrek WEER PARAAT Woensdag 17 October 1945 De Gouverneur-Generaal heeft In dit principieel verschil van Inzicht aanleiding gevonden zijn ontslag aan Hare Majesteit de Koningin aan te bieden. De regeering heeft dit met diep leedwezen vernomen. Zij is gemachtigd' om mede te deelen, dat de Kroon dit ontslag aanvaardt. Zij is zich bewust, dat aan ïndlë hier mede een mari ontvalt, wiens per soonlijkheid den grootsten e-erbied heeft afgedwongen van de geheele wereld! en wiens toewijding, be kwaamheid en karakter het land zwaar zal missen. De toestand is hoogst ernstig en het beklemmende is. dat hij elk oogenblik door excessen zoo zeer verergerd kan worden, dat de grond slag voor verdraagzaamheid en sa menwerking' met Indië's' bevolkings groepen voor afzienbaren tijd kan worden verstoord, gelijk hij thans reeds aanzienlijk is geschokt. Toch gelooft de regeering. dat de grond slagen voor Indië's verdere maat schappelijke en staatkundige ont plooiing dieper liggen dan ae laag, die thans door een volstrekt kunst matige overprikkeling der sentimen ten beroerd wordt. Zij laat zich daarom, gelijk de minister-president elders reeds tot uitdrukking bracht, niet uit haren koers slaan. Zij heeft de loyale uitvoering' van d'e verkla ring der Koningin van 6 December 1942 tot grondslag van haar program gemaakt. Zij houdt daaraan ook on der de huidige omstandighenen vast en zij stelt er prijs op in deze verga dering duidelijk uiteen te zetten hoe zij die declaratie verstaat. Een Rijkshervorming, voor te be reiden op een Rijksconferentie, was reeds eerder aangekondigd' in ce verklaringen, die in het begin van mijn red'e heb vermeld. Het doei van die Rijksconferentie wordt thans in de December-rede nauwkeurig aangegeven „om geza menlijk te overleggen over een voor de veranderde omstandigheden pas senden bouw van het Koninkrijk en zijn deelen". Tweeërlei object van staats hervorming dus: het regionale staatsrecht der Rijks- deelen en het staatsrecht van het Koninkrijk als geheel. Over beide zegt de rede iets naders. De verwachting wordt uitgespro ken. dat de vier Rijksdeelen binnen het Rijksverband': „Ieder op zichzelf de eigen inwen dige aangelegenheden in zelfstandig heid en steunend' op eigen kracht., zullen behartigen". M. d. V.. Hare Majesteit sprak hier slechts van: een verwachting, „zon der vooruit te loopen op de adviezen der Rijks conferentie". Maar het spreekt vanzelf, cat voor een regee ring, die zich stelt op den grondslag c'ezer declaratie, hier van meer spra ke is dan een prognose, dat zij ten volle bereid is mede te werken tot een hervorming, die de zelfstandig heid der Rijksdeelen: in hun inwen dige aangelegenheden inderdaad ver werkelijkt. Omtrent de structuur der re gionale organisatie, aan wie die zelfstandigheid zal toekomen, laat de radiorede zich niet uit. Het staat voor de regeering evenwel vast, dat zij niet zal medewerken, aan de zelfstandigmaking van een bureaucratisch regime. En haar voorgangster heeft, door in het Koninklijk besluit van 23 De cember 1943, Staatsblad no. D 66 te bepalen, dat in den tijde- lijken Volksraad weliswaar ,,de verschillende groepen der inge zetenen zoo spoedig en zooveel mogelijk vertegenwoordigd" zul len moeten worden, maar dat in elk geval van de leden „ten min ste drie vijfde gedeelte (zal) moe ten behooren tot de Indonesische bevolking van Nederlandsch In- dië" wel voor goed vastgelegd, dat zij de zelfstandigheid des lands voor haar deel wil doen dragen door een volksvertegen woordiging met substantieele In donesische meerderheid Die zelfstandigheid in inwen dige aangelegenheden zal voorts moeten medebrengen, dat als te genspeelster van de volksverte- geenwoordiging optreedt een re geering, die niet is samengesteld uit de ambtelijke hoofden der administratie, maar uit bewuste dragers van een bepaald regeer- beleid een kabinet dus. IJ ET INDRUKWEKKENDE slot van de rede van minis ter Logemann luidt als volgt: „M. d. V., men zal na deze uiteenzetting toch moeilijk kunnen volhouden, dat de re geering slechts met vage woor den de Indonesische nationale beweging tegemoet, treedt. „Zij blijft vertrouwen, dat de afschuwelijke impasse, waarin Indië is geraakt, zich laat ope nen, zoodat de weg vrij komt voor leniging van de ellende, waarin ontredderd Java meer en meer verzinkt en voor staatkundigen opbouw, welke de menschen verzoent, die kin deren van één land, thans in blinde wrok hopeloos uit elkaar dreigen te dwalen. „M. d. V. er is zwaar werk te doen om vooral de geeste lijke schade te herstellen, die door het onberaden avontuur van de republiek Indonesia is aangebracht. Maar Nederland wil en mag zich het werk niet ontijdig uit handen laten ne men. Het voelt in zich de kracht om zijn historische taak te vervolgen om orde, veilig heid en welvaart te herstellen, om Indië te doen ervaren, dat het een zegen is deel uit te ma ken van het Koninkrijk der Nederlanden." ALKMAAR BESLUITEN GEMEENTE BESTUUR Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben benoemd tot Regent van het Centraal Zie kenhuis den heer H. v. d. Bo- gaerde, alhier en op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Schekkerman, als onder wijzer aan de school voor voort gezet lager onderwijs alhier. Burgemeester en Wethouders hebben voorts de volgende be sluiten genomen: a. tot vaststelling van een ver ordening tot wijziging der alge- meene loonverordening voor de werklieden met betrekking tot de functie van machinist bij de liehtbedrijven; b. tot vaststelling van de be dragen, die over 1944 werkelijk zijn uitgegeven voor de kosten, bedoeld in art 55 bis der Lager Onderwijswet 1920. t.w. voor het openbaar gewoon lager onderwijs f 14009.08, voor het openbaar voortgezet gewoon lager onderw. f 1084.14 en voor het openbaar uitgebreid lager onderw. f2741,91. TOONTJE HEEFT EEN PAARD GETEEKEND Door Residentietooneel. Het Residentietooneel zal op Dins dag 23 October in. Het Gulden Vlies d'e 250ste voorstelling geven van zijn successtuk „Toontje heeft een paard' geteekend". MATIGE BELANGSTELLING Ten bate van het Roode Kruis heeft het hotel-, café- en restaurant- personeel een interessanten wedstrijd gespeeld, met een gelijkspel (3—3) als resultaat. Jammer dat de opkomst en dientengevolge ook de netto-op brengst matig -was. Het Roode Kruis kon f 43.45 worden overhandigd'. Maaralle beetjes helpen 1 DRANKWET Ingekomen is een verzoek van den heer J. Veenmga, alhier, om een verlof B. verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse varj ver koop in bet perceel Doelenstraat nr. 32. COMITÉ VAN ACTIE Van verboden Amateur- geselschappen. In verband' met het verbod', voort vloeiende uit de publicatie van den Eereraad voor het Amateurtooneel dd. 4 October j.L. waarbij het alle amateurtooneelvereenigingen, welke na April 1942 (inwerking treding van de Kuluurkamer) hetzij openbaar of in besloten kring opvoeringen hebben geg'even, verboden is nog langer op te treden, ja zij zelfs voor den tijd van 2 jaar zullen worden geschorst, is m Alkmaar opgericht een z.g. 'Comité van Actie, waarin de mees te plaatselijke vereenigir.gen en ook bevolklngsbestanddeelen zal blijven bevatten dan de Indo nesische rasgroep, zal noch- thans niemand vergeten. (De slotpassage van de rede vindt men elders nv dit blad. Na deze ver klaring ls de vergadering verdaagd' tot heden, Woensdag, dan begint het debat). reeds eenige uit de omtrek, zitting genomen hebben. Op Zondag 7 en Zondag 14 October is men reeds' in vergadering bijeen geweest waar de noodige plannen zijn besproken en reeds eenige ten uitvoer zijn. ge bracht. VOLKSUNIVERSITEIT De strijd om de grondstoffen. Dinsdag 23 October begint er weer een zeer interessante cursus voor de V,U. Ditmaal zal d'e heer J. Brum- melkamp, leeraar aan het Barleus Gymnasium te Amsterdam in een cursus van 4 avonden de strijd om ce grondstoffen behandelen aan de hand van lichtbeelden. In het V.U. programma, hetwelk gratis voor een ieder is te bekomen, lezen wij een uitvoerige omschrijving van d'e stof, welke de docent zal behandelen. De ruime in onze courant laat niet toe, deze toelichting in baar g'eheel over te nemen, om toch een indruk te ge ven van hetgeen den eersten avond zal worden behandeld, laten wij hier een korte beschrijving volgen. De spreker begint met de petroleum en de volgende drie avonden worden de rubber, de katoen en de ertszen op gelijke wijze behandeld. RECHTBANK ALKMAAR Vergrijpen uit nood. Een viertal mannen. C., L„ v. D. en K. had omstreeks 7 Dec. 1944 uit een schuur van de Coöp. Maalderij „De Goede Verwachting" te Heer- Hugowaard 10 mud steenkolen ont vreemd. Het was brandstoffennood, wat voor den officier oen reden was slechts f 30 of 10 dagen te eischen. Drie mannen, J. F., A. L. en J. Z. waren uit A'dam naar het Noorden fetrokken om levensmiddelen te oopen. De tocht was niet voorspoe dig. In Hoorn namen zij uit de bak kerij van A. Knip een zak met ong. 35 kg meel. Wegens de bijzondere omstandigheden vroeg de officier 6 weken met 6 weken aftrek prevent, hechtenis. Den I3en Febr. '45 hadden twee broers. G. S. en H. S., de vrijheid genomen. 3 konijnen uit een schuur te Opperdoes te ontvreemden, wat ;hun f 40.of 20 dagen kostte. G. B. te Alkmaar had heel licht- vaardig een schaap geslacht, dat door zijn zooc en zekere N. W. zou gekocht zijn. Wegens opzettelijke heling eischtte de officier 4 maan den. terwijl mr. Berkhouwer clemen tie pleitte. PIANORECITAL KL. BAKKER Op Vrijdag 28 October a.s. zal de pianist-organist Klaas Bakker te Alkmaar een enkelen Piano avond geven in de Van Teylin- genzaal van hotel Irene. Vóór den oorlog verwierf Bakker be kendheid voornamelijk door zijn .orgelconcerten, die hoewel in beperkten getale gegeven, steeds- opvielen door hun hoogstaande kwaliteit. In de oorlogsjaren be perkte hij zich vrijwel uitsluitend tot huisconcerten in besloten! kring en hield hij zich daarbij in sterkere mate dan tevoren met een zekere voorliefde bezig met de klavierkunst. Zij, die hier in Alkmaar in de jaren '43 en '44 een van zijn lezingen of huiscon certen bijwoonden, zullen onge twijfeld met bijzondere belang stelling dezen Piano-avond tege moet zien. Het programma ver meldt naast Bach, Beethoven. (Mondschein-sonate) en Debussy, na de pauze uitsluitend werken van Chopin. KINDERRECHTER Tot kinderrechter alhier is be noemd Mr. J. J. de Flilnes, rech- rechter in gemelde rechtbank, ter. Tot lid van de enkelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke zaken is aangewezen Mr. A. M. Baron van Tuyli van Serooskerken, president. BERGEN P.T.T.-ambtenaren krijgen rookertje! De mannelijke en vrouwelijke ambtenaren van het postkantoor te Bergen ontvingen van den minister van financiën per per soon veertig Rhodesia sigaretten,] als blijk van waardeering voor het werk in de laatste drukke weken. Het bankpersoneel ont vangt per persoon tien sigaretten. Dagelijks en reeds weken lang werken ambtenaren van verschil lende plaatsen over voor de re organisatie der Bevolk'ngsre- gisters. tot 10 a 11 uur Hebben die ook iets in het vooruitzicht? En hoe zullen de visschers van IJmuiden hierop reageeren? W ARMENHUIZEN R.K. KUNSTKRING Eerste kunstavond De R.K. Kunstkring „Warmenhui- zen" organiseerde dezer dagen haar eerste kunstavond en wel een Opera programma, verzorgd door (ie solis ten: Greet Koeman, sopraan; Cris Reumer. tenor en Theo Baylé, barri- ton. De betekenis e'er diverse aria's werden tevoren op zeer duidelijke wijze toegelicht. De leden der R.K. Kunstkring hebben een kunstvollen avond mogen genieten. DE R.K. STAATSPARTIJ is weer paraat. Het Dagelijksch Be stuur, inmiddels in zijn samen stelling ingrijpend vernieuwd, heeft zich vier weken geleden rechtstreeks tot de afdeelingen gewend. Bovendiea heeft het. Dagelijksch Bestuur van den Rijkskieskring Den Helder reeds eenige malen een circulaire aam de afdeelingen gericht. Verschil lende plaatselijke afdeelingen zijn dan ook weer tot activiteit gekomen. De andere, met wie dit nog niet het geval is, zullen spoedig moeten volgen. Er is haast bij de zaak. Dit zit zoo; men zal gelezen hebben, dat de Partijraad van de R.K. Staats partij op 22 December a.s bij een komt. Een maand te voren moeten de kringen vergaderen, o.a. om weer een volledig kring- bestuur te kiezen, om afgevaar digden voor den Partijraad te benoemen, enz. Voor die Kringvergadering en deze verkiezingen moeten de af deelingen hun candidaten indie nen. Nu ligt het, naar wij ver namen, in het voornemen, om de vergadering van den Kring Den Helder te houden op Zaterdag 17 November a.s te Alkmaar. De zer dagen ontvangen de afdee lingen daarover een circulaire. Zij zullen hun candidaten voor het Kringbestuur en voor den Partij raad moeten indienen uiterlijk 7 November. Het wordt dus voor de afdeelingen kort dag. Zij zullen zoo spoedig mogelijk na ont vangst van de circulaire moeten vergaderen. Vooral de achter blijvers dienen thans weer een vqprbeeld te nemen aan de lei ding, die paraat is. Dit blijkt ook uit het feit, dat de ..Opmarsch" weer verschenen is: hoewel men, vreemd genoeg, hemel en aarde schijnt te hebben moeten bewegen, om het zoover te brengen. Vele afdeelingen hebben over de „Opmarsch" een circulaire ontvangen. Laat men deze kans benutten. Wat de samenstelling van het nieuwe voorloopige dagelijksche bestuur van den Kieskring Den Helder betreft, kan worden me degedeeld, dat de heer Fluitman als voorzitter heeft bedankt. In overeenstemming met de instruc ties van de Partijleiding heeft het kringbestuur een nieuwe voor zitter aangewezen in den persoon van den heer H. Nolet, burge meester van Warmenhuizen; naast de oude bestuursleden, de heeren M. A. J. M. Leesberg, E. J M. Stumpel en N. J. H. Raat, zijn als nieuwe bestuursleden aangewezen de heeren H. N. Smits te Hoorn, dr. J. J. Jonger- hans en G. van Slingerland, bei den te Alkmaar, en G. J. M. v. d. Wildenberg, gemeente-secretaris van Heerhugowaard. die als se cretaris fungeert. De contributie voor de Partij kas bedraagt voorloopig f 0.50 per jaar. Geadviseerd wordt, de afdeelingscontributie te bepalen op minimum f 1.per jaar. TERUG NA ZES JAREN Eerste Plechtige H. Mis. Na een afwezigheid van 6 jaren, doorgebracht te Rome is per 2 Octo ber j.l. in Nederland teruggekeerd onze oud-dorpsgenoot Pater Dr. Remisius Kwant O.E.S.A., cie op 12 Juli 1942 te Rome is priester gewijd en nadien tot doctor in de Godge leerdheid en Wijsbegeerte is gepro moveerd. Zaterdag a.s. zal d'e feeste ling op plechtige wijze worden inge- haalc en Zondag 21 October a.s. den feestdag var: de Patrones der Pa rochie zijn Eerste Plechtige H. Mis m onze Parochiekerk opdragen. LANGED1JK NALEVING ARBEIDSWET De Burgemeester der gemeente maakt bekend, dat bij hem klachten zijn binnengekomen over het niet- naleven van de bepalingen van de arbeidswet. In verband daarmede vestigt hij er de aandacht op. dat het noodzakelijk is de bepalingen van de arbeidswet na te komen. De politie zal dienaan gaande een geregelde controle uit oefenen. BRIDGE-WEDSTRIJD Zondagmiddag werd in het lokaal van den heer Th. Rijper een bridgé- wedstrrjd gehouden, waaraan door 18 paren werden ceelgenomen. In de B-lijn werd de eerste prijs gewonnen door A. Keppel en F- Goet met 69 pnt., de 2e prijs door C. Goudsblom en C. Bakker Czn. met 69 p. en de 3e pr. door J. Komen en J, Grootjes met flOVs punt. In de A-lijn was de uitslag; 1« pr. J. Hand en R. Groot. 79 p.; 2e pr, A. Weel en M. Goudsblom 78 p.; 3e pr. J .Weel en J. Hultema 73'/i punt. VERDERE UITSPRAKEN over de regionale staatsstructuur van Indië meent de regeering niet te moeten geven. In het bij zonder niet over de vormen, waarin de volkszeggenschap in de openbare zaak in zijn staats- bouw tot uiting zal komen, noch de verhouding van regeering en vertegenwoordiging, noch de kwalitatieve verschillen in zijn sociale structuur. Ik heb daarom trent wel mijn eigen inzichten, maar het heeft geen pas om bui ten de directe consequenties van de radiorede van 1942 uitspraken te doen, die op het overleg aan de ronde tafel zouden vooruit- loopen. Ik heb vertrouwen, dat de rijkseonferentie in al deze za ken geen confectiewerk zal wil len opleveren, maar blijk zal ge ven te beseffen, dat staatsbouw is de organisatie van een hier en nu gegeven samenleving maatwerk. Omtrent die organi satie der Indische samenleving zegt de radiorede nog één uiterst belangrijk ding. „Voor verschil van behandeling op grond van ras of landaard (zal) geen plaats zijn" ..„slechts de persoonlijke bekwaamheid der burgers en de behoeften van de verschillende bevolkingsgroepen (zullen) den doorslag geven voor het beleid der regeering". Kort gezegd: geen rasdiscriminatie meer, maar in redelijke behoef ten rechtsverscheidenheid sluit dit niet uit. Rasdiscriminatie was met name nog te vinden in de kwaliteits verschillen der strafrechtsbedee- ling en in de sluiting van de rangen van het BB-corps voor niet-Nederlanders. De regeering is er van verzekerd, dat niet op de rijksconferentie zal worden gewacht, om in deze zaken ge lijkheid te brengen. Het is trou wens een feit, dat thans reeds Indonesiërs plaatsen in het Ne- deriandsche corps van den be stuursdienst vervullen. Maar de regeering gaat verder. Zij beoogt en verlangt een benoemingsbe leid waarin alle rasgroepen wer kelijk zonder onderscheid worden bejegend en ook de hoogste, hoo- gere en middelbare rangen voor allen worden opengeworpen, ook regeeringsplaatsen. Dat haar dit ernst is, bleek reeds tijdens den oorlog uit benoemingen, als die van P A. A. Soejono tot minister en van R'. Loekman Djajadinin- grat tot directeur van onderwijs en eeredienst. De dood rukte bei de verdienstelijke werkers weg en in de kleine groep buiten het be zette Indië waren andere ervaren krachten niet aanwezig. Maar de Indische regeering houdt zich overtuigd, dat die straks in In dië zelf te vinden zullen zijn en zij zal niet aarzelen, hiervan in daden te doen blijken. Ook het bedrijfsleven zal zijn posten zonder rasonderschei den behooren te bezetten en moeten begrijpen, dat een ontwikkelmgsiaak op zijr.*schouders rust. waartoe het tegenover de Indische samenleving verplicht zal worden gehouden. Ten aanzien van d'e Rijksstructuur spreekt H'are Majesteit zich in haar radiorede uit voor een volledig deel genootschap van alle Rijksdeelen. Evenals bij d'e regionale staatsstruc tuur nier deelen past hier geen voor uit loopen op het overleg in deze zeer moeilijke zaak. Ook hier gaat het niet om schabionen, maar om vormgeving overeenkomstig de on derliggende sociale structuur van ons Koninkrijk. Maar negatief heeft hier de formuleering' var.' de radio rede belangrijke beteekenls, name lijk deze. dat de oude koloniale fi guur niet in de vermomming van de Rijksstructuur mag terugkeeren. Het deelgenootschap der Rijksdeelen in de behartiging der Rijkszaak moet reëel zijn. Tenslotte de procedure De radiorede wijst hier terug naar oudere uitspraken. De Rijksconferen tie zal dan een vrije samenspreking zijn van vooraanstaande persoonlijk heden uit alle Rijksdeelen. Zij is niet gebonden aan een beperkte opdTachl, noch aan een regeeringsvoorstel, maar zoekt de oplossing in vrij over leg. Aan de ronde tafel dat betee- kent boven gelijkheid ook nog het streven naar eensgezindheid', naar 'n resultaat dat allen bereid zijn in be sef van verbondenheid te aanvaar den. De Rijksconferentie brengt advies uit, zij beslist niet. Dat ware onde mocratisch en de rede verklaart uit drukkelijk, dat de bevolkingen van Nederland en Indië haar recht heb ben bevestigd, in lijden en verzet om mede te beslissen. Inderdaad hebben latere uitspraken bevestigd, dat de bedoeling nooit anders is geweest, dan het in werking breng'en der re sultaten van dé Rijksconferentie langs den constitutioneelen weg. „INDONESIË" Tenslotte over de radiorede nog een enkel punt. Op één plaats in den tekst wordt niet gesproken van Ned. Indië, maar van Indonesië. Ik zelf gebruikte heden dit laatste woord niet. Daarom niet, om dat de grondwettige naam van dit rijksdeel nog steeds Nederlandsch Indië luidt. Maar dit beteekent niet, dat de regeering afwijzend zou staan tegen een voorstel, een naam Indonesië te aanvaar den. Zij is van oordeel, dat een snel rijpende natie prijst stelt op eigen naam, als uit drukking van eigen persoon lijkheid. Dat het toekomstig Indone sië ook andere, waardevolle

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3