NIEUW N Te WASHINGTON, Parjjs, Londen, Moskou en Ber lijn is tegelijkertiid de acte van beschuldiging tegen vier entwintig nationaal-socialis- tische leiders, individueel zoowel als leden van zes Duitsche organisaties, die verantwoordelijk waren voor samenzweringen en oorlogs misdaden, welke Duitschland naar den ondergang voerden en tot verwoesting leidden in naburige landen, gepubli ceerd. Toestand op Midden-Java verslechterd VRIJDAG 19 OCTOBER 1945 BUREAUX SEYSS INQUART BESCHULDIGD MIN. KOLFSCHOTEN OP DE BRUG Sensationeele wending in Belgische Koningskwestie Opstai.Jige beweging moet buigen voor wettig gezag Geen audiëntie Het proces tegen de oorlogsmisdadigers „Missa in die Feste" van Alphons Dïepenbrock ONBESTELBARE TELEGRAMMEN (2aalsle nieuws 60.— per 14 dagen Aflevering van cacaopoeder - 100.— op Geldkaart PIES NATALIS NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Builen God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 4.10 per maand; I 3.30 pier kwartaal 41o JAARGANG NUMMER 18760 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 iTelefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 AAR WIJ VËRNEMEN is de acte van beschuldi ging tegen Seyss Inquart thans gereed. Seyss Inquart, generaal der SS, staatsraad van Oostenrijk, Oostenrijkse!» kanselier, lid van den Duit- schen Rijksdag, lid van het Duitsche Rijkskabinet als mi nister zonder portefeuille, hoofd van het binnenlandsch bestuur in Zuid-Polen, plaats vervangend gouverneur-ge neraal in Polen en Duitsch rijkscommissaris van het be zette gebied van het Konink rijk der Nederlanden, is van 1932 tot 1945 lid geweest van de Nationaal Socialistische Arbeiders Partij (N.S.D.A.P.) De beschuldiging, luidt o.m. dat hij deelnam aan politieke toebe reidselen en voorbereidingen van de Nationaal-Socialistische sa. menzweerders voor aanvalsoorlo gen en oorlogen, die in strijd wa ren met internationale verdragen, overeenkomsten en verzekeringen. Hij machtigde lieden tot en nam zelf deel aan oorlogsmisdaden. Ook nam hij deel aan misdaden, begaan ten aanzien van personen en eigendommen. IN HET wekelijksch radio kwartiertje „Op de brug" van 21 tot 21.15 uur, over den zender Hilversum I zal he den, Vrijdagavond, de minis ter van Justitie, Mr H. A. M. T. Kolfschoten het woord tot de luisteraars richten. IS DE WAARHEID IN AANTOCHT? Hoe dan ook, er heeft zich in de Belgische Koningskwestie die de laatste dagen weer aan de orde was gekomen, een wending voorgedaan, die van sensatio- neelen aard zal blijken te zijn. Nadat eerst een en ander te doen geweest is over den brief van den secretaris van den Koning, Pirenne, dat de Koning alle documenten met betrekking tot zijn zaak ter beschikking van den minister-president van Acker gesteld had, hetgeen deze ontkende, zijn thans de notulen van de bespre kingen, die Leopold met Hitier gevoerd heeft, bekend geworden. Zij zijn ook ter kennis van den Koning gebracht. Vandaag, Vrijdag 19 October, zal van Acker een wel zeer ongewone conferentie hebben met de leiders van alle partijen, waarbij ook de secretaris van den Koning, prof. Pirenne, tegenwoordig zal zijn, alsmede de voorzitter van de Communistische Partjj in België en leden van de Kamer van Afgevaardigden. DE BELGISCHE PREMIER van Acker heeft na een bespre' king met de leiders van alle par tijen en fracties van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden het volgende communiqué gepu bliceerd: „De regeering heeft al le politieke partijen in het Parle ment in kennis gesteld van een document, dat de regeering ont vangen heeft van Amerikaansche autoriteiten Het document bevat de minuten, opgesteld door dr. Schmidt op 21 November 1941 vanhet onderhoud, dat Hitier en Koning Leopold tevoren te Berch- tesgaden gehad hadden. De re geering heeft, in overeenstem ming met de unanieme meening van de volksvertegenwoordigers besoten de publicatie van het do cument uit te stellen tot het ter kennis is gebracht van den ko ning." Men betracht groote geheim houding met betrekking tot den DIT WAS DE HOOFDZAAK van het betoog van den Minister voor do Overzeesche gebiedsdeclen, prof. Logemann, die Donderdag middag reeds weer aan het woord kwam om de sprekers in eerste instantie te beantwoorden, nadat nog enkele leden het woord ge voerd hadden. De Regeering, zei de minister o.a„ erkent in geen enkel opzicht het opstandige regiem, dat het hoofd zal dienen te buigen voor het wettige gezag. Zoo eenigszins mogelijk zal geen militair geweld gebruikt worden, al zal dit ook niet tot eiken prijs worden vermeden. Bandoeng is Woensdag door de Britsche troepen bezet. De 40.000 vrouwen en kinderen daar zijn in veiligheid. Op Borneo ontwikkelt de toestand zich gunstig. De Regeering wil praten met nationalisten die zich niet geleend hebben voor collaboratie, hetgeen niet beteekent, dat zij met hen wil onderhandelen. Met den G.G. bestaat ook verschil van inzicht over de waarde, aan de nationale beweging toe te kennen. Wat de Rijksconferentie betreft, zei de minister, dat de regeering hoopt, dat deze spoedig bijeen geroepen kan worden Maar het leven staat niet stil. daarom is het niet onmogelijk, dat binnen kort het Koninklijk Besluit be treffende voorloopige maatrege len in werking moet treden. De minister hoopte, dat het de Re geering mogelijk zal zijn, het Ko ninkrijk door deze zware crisis te leiden naar een betere toe komst. Minister Logemanri was' er kentelijk voor de welwillende wijze, waarop in d'e Kamer de discussie gevoerd is. Er zijn inderdaad moei lijkheden geweest met de Britsche regeering, maar spr. legt er d'en nadruk op, dat Engeland plotseling voor een zeer uitgebreide taak stond'. Engeland geeft toe. d'at het Irier een moreele taak heeft, maar dat het beperkte middelen bezit, moet als feit worden aanvaard'. De uitlatingen, die aan generaal Chris- tison zijn toegeschreven, zijn duide lijk gedementeerd'. Wat betreft de opleiding in Australië is a'e zaak zoo, dat Australië zich alleen in beginsel gebonden had in verband met de opleiding. Het' land heeft daarbij een reserve gemaakt, d'ie later geldend' moest word'en. Het betrof hier n.l. gebrek aan midde len. Officleele gegevens over d'e Ja pansche troepenmacht Ir.' Indië zijn er niet. Geschat wordt, dat op Java nog 35.000 man Japansche troepen zijn, in heel Indië nog ruim 100.000. De eerste bataljons var.' hier naar Ind'ië zijn reeds varend'e. In Semarang' zou Donderdag een Britsche afdeeling landen. De re- gearing heeft alles reeds gedaan om voedsel en kleedingvoorraden bijeen te brengen. Zoodra de ver- keersbelemmerlngen zijn opgeheven, kan d'e voedselvoorziening' verbete ren. De regeering beschikt thans nog niet over voldoende gegevens om de Kamer per nota in te lich ten over het Japansche bewind. Den heer Stokvis antwoordt spr., dat de regeering haar eigen motieven had oin een beleid te voeren zooals zij deed. Er is hier geen dwang van buiten af van invloed geweest. Wel zijn van Britsche zijde adviezen ge geven, die echter parallel liepen met de zienswijze der regeering. Wie liet opstandige element zon der meer wil neerslaan, ziet niet het diepe probleem dat hier aan de orde is en er ook zou zijn zonder Japansche bezetting. Met extreme nationalisten wordt in het getreel niet gesproken, ook niet met a'e ontspoorde jeugdorga nisatie. De Indische regeering is er reeds in geslaagd contacten te leg gen mat nationalisten. Daarom zit er geen baat in de uitzending van een speciale delegatie. Een derge lijke delegatie zou niet de verant woordelijkheid kunnen dragen var.' een regeerlngsmissie. Het optreden van Abdoel Kadir. (kolonel van de Nlca, die met Soe- karno gesproker.' zou hebben - Red.) aangenomen, dat de persberichten daarover juist zijn, is niet volgens de bedoelingen der" regeering. De minister bespreekt voorts eenl- ge punten, waarover d'e It.-gouver- neur generaal gemachtigd is te spreken. Niet alleen over het huidige prac- tische beleid bestond meeningsver- schil met d'en gouverneur-generaal. Er was ook principieel verschil van inziclrt omtrent de waarde aan d'e nationale beweging toe te ken nen. Zulk verschil van meening werkt dagelijks door en d'aarom kan d'e regeering het besluit van den gouverneur-generaal billijken. inhoud van het document, totdat het koning Leopold ter kennis is gebracht, maar men gelooft, dat tegenstanders van den koning, die het hebben bestudeerd, het standpunt innemen, dat deze le zing van hetgeen de koning ge zegd heeft, aantoont, dat zijn houding „niet verraderlijk was, maar wel onvergeefeliik verzoe ningsgezind jegens Hitier". Van Acker heeft bekend ge maakt, dat het verbod tot ver schijning, veertien dagen geleden opgelegd aan het leidende recht- sche blad „Le Quotidien", wegens het publiceeren van artikelen, „die de waarheid grovelijk ver draaien", is opgeheven. De arti kelen hadden de regeering aan gevallen over haar houding je gens den koning. De zitting van den Senaat, ge durende welke de kwestie ko ning Leopold „geheel uit de doe ken" zou worden gedaan, is voor onbepaalden tijd verdaagd. Het blijkt, dat niet alleen het parle ment in zijn geheel, maar ook de vergadering van partijleiders al le bijeenkomsten hebben uitge steld. welke samenhangen met Leopolds reactie op de openbaar making der notulen van 's ko- nings onderhoud met Hitier te Berchtesgaden door premier van Acker. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 22 en Woensdag 24 Oct. géén audiëntie verleenen. Generaal Sir William Slim, Engelsche opperbevelhebber over het gebied tusschen Nieuw Guynea en Australië, is te Batavia aangekomen, van zijn komst wordt verbetering in den mi litairen toestand verwacht. Deze acte van beschuldi ging bevat ook een groot aantal feiten, die betrekking hebben op Nederland, o.a. het feit van den verraderlij ken inval in Mei 1940, de tal- looze moorden, de mishande lingen in Vught en Amers foort, de deportatie van ar beiders, e.d. ROBERT KIEK seinde Don derdag uit Batavia, dat uit rapporten van de Rapwi bljjkt, dat de toestanden in Midden-Java algemeen ver slechteren Dertig duizend vrouwen en kinderen verkee- ren in gevaar in de kampen, die door Indonesiërs „be waakt" worden. De voedings toestanden zijn in het alge meen zorgwekkend. Er zijn nu onmiddellijk stappen onder nomen om voedsel, troepen en medicijnen te zenden. „Geheel Java is nu in opstand. Men kan het nauwelijks meer een onafhankelijkheidsbeweging noe men, maar hoogstens een bittere rassenoorlog, die. door de Japan ners is ontketend en door Soe- karno opgezweept" aldus schrijft Noel Monks van de „Daily Mail" uit Batavia. Blijkens een verklaring van den Nica-kolonel Abdoel Kadir, is Soekarno van zijn kant niet bereid, met Nederland te onder handelen. Hij wil wel tot overeen stemming komen met de geal lieerden. De zgn. „centrale na- Onr.'er auspiciën van de Stichting '40'45 zal op 26 October a s. te 8 u. in den namldd'ag In da St. Jacobs- kerk te 's-Gravenhage een uitvoe ring plaatsvinden var.' de „Missa in die feste" van Alphons Diepenbrock. tionale vergadering" heeft te Ba tavia vergaderd en Soekarno in zijn bevoegdheden beknot. Er blijkt steeds meer oneenigheid aan den dag te treden tusschen de nationalisten onderling Aan de geallieerden is in een resolutie verzocht, hun troepen „zoo spoe dig mogelijk" terug te trekken. Op alle Indonesiërs is een beroep gedaan, de geallieerden zooveel mogelijk te helpen! Vol Pens Nederlandsche marine autoriteiten zijn de 60.000 slaven arbeiders, die door de Japanners naar Sumatra, Malakka, de An- damanen en de Nicobaren eilan den zijn gezonden, op het punt te verhongeren. Gezien de toestan den op Java, kan voor hen slechts weinig gedaan worden. Op onze bureaux ligt ter inzage een lijst van telegrammen, die in Engeland als onbestelbaar uit Nederland zijn teruggekeerd. De ze lijst vermeldt naam en adres van de geadresseerden en de on- derteekening. De telegrammen zijn afkomstig van Nederlandsche krijgsgevangenen, zoowel burgers als militairen, in het Verre Oos ten. Dengenen, die de huidige adressen kennen van hen, voor wie deze telegramman bestemd zijn, worden verzocht zich in ver binding te stellen met den Pers en Propagandadienst der P.T.T.. Zeestraat 71a te 's-Gravenhage. President Truman heeft medege- i deeld, dat er niet wordt overwogen een nieuwe bijeenkomst der „Big Three" te houden. In de laatste weken van September werden in Griekenland 43 personen om politie ke redenen vermoord. President Truman heeft verklaard, dat Attlee niet heeft toegestemd in de toelating van 100.000 Joden .in Palestina. Truman wil het Japansche volk zelf In vrije verkiezingen over het lot van den keizer laten beslissen. In de Vereenigde Staten hebben ook 35.000 havenarbeiders hun staking beëindigd. De Russen hebben de politieke partijen in Hongarije „ge ïnstrueerd", om bij de algemeen® verkiezingen met een gezamenlijke lijst uit te komen. Gezinshoofden en alleenwonen- den, die niet beschikken over voldoende betaalmiddelen of te goed op vrije rekening, geen zelfstandig beroep uitoefenen, geen student zijn en niet voldoen de inkomsten genieten, kunnen tot 15 December a.s. per veertien dagen f 69.opnemen van het tegoed op hun spaarbankboekjes. Hiervoor moet dan bij iedere uitbetaling een schriftelijke ver klaring worden overgelegd, dat men niet in de termen valt als hierboven omschreven. Bij de fabricatie van de cacao poeder. welke in de week van 21 tot en met 27 October a.s. be schikbaar zou worden gesteld, zijn moeilijkheden gerezen, waar door de productie aanzienlijk is vertraagd. De cacaopoeder zal hierdoor in genoemde week in het algemeen nog niet verkrijgbaar zijn. Niet temin is bon 747 reeds aangewe zen, zoodat het publiek in de ge legenheid wordt gesteld de cacao poeder te betrekken, zoodra de detaillisten deze ontvangen. Bon 747 blijft, in afwijking van hetgeen in de bonnenliist is ver meld. geldig tot en met 10 No vember a.s. Het Ministerie van Financiën' ves tigt er de aandacht op, dat d'e re geling, volgens welke ïret afhalen van f 100.op d'e geldkaart, even tueel met aanvulling uit. and'er te goed, r.a Zaterdag 20 October niet meer mogelyk zal zijn, alleen geldt? voor de kantoren der posterijen. Zij die bij een andere instelling oud papierg'eld op de geldkaart inlever den, zullen daar tot nader order ook na 20 October nog de bedoelde f 100.kunnen afhalen, al zal aan vulling tot f 100.uit tegoed bij de Rijkspostspaarbank of iden post cheque- en girodienst dan niet meer mogelijk zijn. Woensdag vierde de R.K. Uni versiteit te Nijmegen haar 22ste dies zonder veel vertoon naar buiten. In de St. Jozefskerk aan he Keizer Karelplein droeg Mgr. Dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht een pontificale H. Mis op, geassisteerd door de hoogere geestelijkheid der stad en hoog leeraren, Het corps der studenten zong de Feestmis. De rector mag nificus van de Hooge School te Leuven, Mgr. dr. van Waeijen- berg hied een predicatie, waarin hij de groote beteekenis van de katholieke hoogeschool in het licht van den geweldigen geeste lijken strijd van onze dagen schetste. In de aula der Universiteit aan den Bijleveldsingel sprak in de middagbijeenkomst, die door vele autoriteiten werd bijgewoond, de rector-magnificus, prof. dr. J, Cornelissen, een op den tijd der diotators ingestelde rede uit, over „Johan de Witt en de vrijheid".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1